t Is al cabaret wat de kerstklok slaat „Een feest dat mij zeer aanspreekt" 7* -~Vv Eurovisie uit Amsterdam met symfonie van Mahler I* J '**4 _J V*. f Kerstprogramma's: variatie maar geen inspiratie De Engel van Amsterdam l 'Oude romantiek' in Brinkie en Ezeltje Nachtdienst uit Leiden Vanavond Seth Gaaikema Muziek voor radio en tv ;i I uw/kwartet Trouw/Kwartet 29 VERSUM Wel van een bonte varia- maar niet van veel inspiratie getuigen de visieprogramma's met kerst. Dit ver- jijnsel doet zich eigenlijk al jaren voor. iar het lijkt wel of het steeds erger wordt, kunt je toch voorstellen dat heel wat idcrlanders met de feestdagen rekenen op o goed stuk toneel, een documentaire, een merkelijk kunstprogramma of ee'n film. jt in de laatste plaats kun je dan denken 0 die mensen die alleen zijn aangewezen hun tv- of radiotoestel omdat ze aan huis ji gebonden. 1 meeste omroepen die de komende dagen ^dtijd hebben (zeker niet altijd tot hun poegen, zoals volmondig wordt toegege- p>, gaan gewoon op het stramien van de jelopen maanden door. Hier en daar wordt p een vleugje koorzang of andere muziek (trooid. De kerkelijke zendgemachtigden rgen verder voor de kerkdiensten. dit alles valt echter het modeverschijn- I van het jaar op: het inhuren van cabare- rs (Ivo de Wijs, Scth Gaaikema en Jaspe- ia de Jong, straks met oudjaar Paul van Vliet). Ze hebben hun optreden in den lande erop zitten en zonder gevaar voor verlies van klanten bij de kassa worden ze in optocht de huiskamer binnengelokt. Welkom Thuis Dat de meeste omroepen met de vaste pro grammering door gaan betekent dat op kerstavond (vanavond dus) AVRO's Hol lands Glorie voortkabbelt als op het andere de Onedin Lijn al heeft afgemeerd. De NCRV zendt op de avond van eerste kerst dag de quiz ,,Ja, natuurlijk" uit. Hoe sym pathiek het programma me door allerlei wetenswaardigheden over alles wat groeit en bloeit ook is, dat de kijker juist op deze avond en op dat belangrijke uur (tussen acht en half tien) iets anders van de NCRV verwacht mag toch wel worden aange nomen. Deze pagina over televisie- en radioprogramma's Is samengesteld door Riet Dlemer De KRO zit met het tot jaarlijkse traditie geworden quiz-programma Welkom Thuis wat betreft uitzendtijd op tweede kerst avond een stukje gemakkelijker. Het be proefde kerstrecept van Welkom Thuis: emi granten worden naar het vaderland gehaald om door de nog maar schaars op het scherm verschijnende Berend Boudewijn te worden bestookt met vragen die zo gemakkelijk zijn dat wij Nederlanders natuurlijk direct ons antwoord klaar hebben. Voor de kandidaten van ver die te maken hebben met het leven van alledag aan de andere kant van de aardbol blijkt het echter zo eenvoudig niet te zijn, afgezien van de vraag of het Hollandse gekissebis hen in bun hart nog wel interesseert, maar dat laat je bij zo'n KRO-snoepreisje natuurlijk niet merken. Wat mij betreft als ik me goed herinner een leuk programma. Het Gat VPRO-fans zullen wel verwachtingsvol uit zien naar het Gat van Nederland, dat voor deze gelegenheid na oorspronkelijk te zijn opgeheven terugkomt. Een van de onder werpen is een booreiland waarover Hans Keiler zich heeft ontfermd. Verder zijn bij dragen te verwachten van Koot en Bic, Picter VcrhoeTf en anderen Jaap Drupsteen verzorgt de vormgeving. Een eigengemaakt programma van goed ge halte dat geschikt zou zijn geweest voor de kerstdagen is VARA's ..Putten op de Velu- we" dat op verzoek van Puttenaren en bege leid door veel publiciteit van de maandag avond is afgevoerd. In plaats van Putten de Franse film De Komieken. Na al het gemopper aan het begin van dit stuk over gebrek aan inspiratie bij de sa menstelling van de programma's en zo zou het onrecht doen aan die programmamakers van wie de documentaires zijn geplaatst in de kantlijnen van de tv-avonden om hun speciale programma's niet te ver melden. Ander Nieuws reisde af naar- Spanje waar pakweg tienduizend Nederlanders ons gure klimaat hebben ontvlucht, soms om gezond heidsredenen. Dat ze ver van huis proberen een kerk in stand te houden blijkt uit de reportage op eerste kerstdag. Voor KRO/RKK maakte Marga Kerklaan een programma over een kinderhuis in Ma nila op de Filippijnen, waar de Vlaamse zuster Mathilde haar leven wijdt aan de opvoeding van kinderen zonder ouders. De zuster doet dit in de overtuiging dat er iets moest gebeuren wilden de loslopende kinde ren geen misdadigertje worden. Dat de in spanningen van de Vlaamse zuster in eerste instantie niet altijd door de kinderen wor den gewaardeerd blijkt uit de titel van het programma ...Maandag loop ik toch weg!", dat op tweede kerstdag wordt uitgezonden. Dan nog een kunstreportage aan het eind van die tweede kerstdag met ..Het wonder van Isenhcim" over een schilderij van Gru- newald. Guus van Hemert en Joes Odufré stelden het programma samen. De NOS zendt op beide kerstdagen het koningsdrama Karei de Grote uit naar de tekst van Jean Anouilh. Het is een co-produktie van een aantal Europese televisiemaatschappijen. HILVERSUM „Indertijd heeft de kerst geïmproviseerd plaats gevonden. Er staat in de Bijbel: Ze legden het kindje in de kribbe. Bij gebrek aan wieg dus. Geïmproviseerd. Het probleem van kerst in deze tijd vind ik dat alles zo gepland is. Het is vastgesteld: dan en dan is het Kerstmis. Het is geen kerst en dan opeens is het kerst. Wat ik probeer te doen van half negen tot half tien is een verbinding te leggen tussen alledag en „Heeft u al kerstgevoel?" Want iedereen beleeft kerst op zijn eigen manier." Aan het woord is Seth Gaaikema, die vanavond de rij opent van cabare tiers die in de komende feestdagen een stukje televisie komen vullen. Voor de gelegenheid van kerstavond is Seths show aangepast. Zoals uit bovenstaande uitspraak al blijkt probeert hij de lijn door te trekken van het dagelijkse leven naar kerst. Zijn opvoeding in de pastoriè van zijn vader zal daar niet geheel vreemd aan zijn. Toch zou hij zeer beslist niet later voor het scherm willen komen dan tussen half negen en half tien. „Om tien uur zou ik niet meer willen omdat ik totaal niet de vervanger van de kerkdienst wil zijn." Hij ziet zichzelf meer als overgange- tje, met veel leuke dingen. „Want het wordt kerstfeest. Dat is een feest dat mij zeer aanspreekt. Al het ingewik kelde gedoe van ons, grote mensen, wordt gerelativeerd bij de aanblik van het kerstkind. Kerst vind ik een heerlijk feest, omdat het mij de moed geeft telkens opnieuw te be ginnen. Dat klinkt misschien een beetje theatraal, maar zo onderga ik het. Bij Oud en Nieuw voel ik nauwe lijks iets. Oudjaar betekent het ein de van een grote-mensen-jaar. Het kerstkind geeft ons opnieuw richting aan." De show die Gaaikema voor televisie brengt heeft hij vierhonderd vijftig V kV <55 «K J HILVERSUM Behalve het in dubbele betekenis klassie ke Eurovisie Kerstconcert uit het Concertgebouw te Am sterdam is er dezer dagen weer veel muziek te beluiste ren zowel voor radio als televi sie. Met een Eurovisie-uitzen ding van kerstmuziek uit de hele wereld opent de VARA op kerstavond de rij. Het repertoire van het Eurovisiecon- cert op de middag van eerste kerst dag wordt gevormd door de Eerste Symfonie (Der Titan) van Mahler, uit gevoerd door het Concertgebouw orkest onder leiding van Bernard Haitink. Dertien landen zullen dit concert overnemen, dat in ons land gelijk door tv en radio wordt uitge zonden. De keus viel op Mahler omdat er altijd een nauwe band is geweest tus sen Mahler en Amsterdam. Dirigent i* Zondagavond het optreden van het King's College Choir voor de tv met Engelse kerstliederen. Willem Mengelberg heeft zich Inder tijd ontpopt als een warm pleitbezor ger voor Mahler nadat hij aanwezig was geweest bij de première van diens derde symfonie in 1902. Hij no digde de componist onmiddellijk uit voor een bezoek aan Amsterdam. Onder Mengelbergs leiding of die van Mahler zeil werden alle symfonieën van Mahler en veel van zijn andere wérken ln Amsterdam uitgevoerd. De goede gewoonte werd overgenomen door Bernard Haitink, die samen met de Hongaarse dirigent Georg Solti tot 's werelds grootste Mahler-vertolkers mag worden gerekend. Van NCRV-zijde mogen twee muziek programma's voor tv worden ver wacht. Onder de titel „Komt allen tezamen" wordt de eerste kerstdag begonnen. In opdracht van de NCRV bewerkte Berend Diekerhof interna- tonale kerstliederen voor mannen koor en hoornkwartet. Ze worden uit gevoerd door de Strabowsky-zangers onder leiding van Georges Spijkstra. Een groep van zestien mannen van het Omroepkoor heeft zich vereend in deze groep. Met Engelse kerstliederen besluit de omroep deze avond: er wordt een aflevering uitgezonden van het BBC- programma Cantate Domino met het beroemde King's College Choir, dat werd opgenomen in de oude kapel van de universiteit van Cambridge. Voor de radio zijn regelmatig kerst achtige liederenprogramma's te be luisteren. De NCRV bijvoorbeeld komt zaterdagavond op de lichte zen der Hilversum 3 met een kerstavond ln de St. Baafskerk te Aardenburg (Z.). Medewerkenden zijn het koper ensemble Theo Mertens uit Antwer pen, het NCRV Vocaal Ensemble en het Amsterdams Kamerorkest onder leiding van Marinus Voorberg. Bachs Weinachtsoratorium wordt zondagavond door de NCRV-radio uitgezonden (18.40 uur op Hilv. 1). Solisten zijn: Elly Ameling, Janet Ba ker. Robert Tear en Dietrich Fischer- Dieskau. Voor de begeleiding zorgen het King's College Choir Cambridge en de Academy of St Martin-in-the- Fields. In de kerstmuziekprogram ma's heeft Hilversum 4 een belang rijk aandeel. HILVERSUM Een vleugje romantiek van de oude stem pel is te vinden in twee kerst programma's voor kinderen. Brinkie en Ezeltje naar het werk van de schrijver W G. van de Hulst sr. en zijn schilderen de zoon, W G. van de Hulst jr. Het NCRV-tv-programma Brinkie wordt vanmiddag uitgezonden (Ne derland I 19.05) en gaat (uiteraard!) over een bakkersknechtje dat met Kerstmis moet helpen En dan ge beurt er natuurlijk van alles wat niet was te verwachten. Van de Hulst sr. schreef het boekje in de Jaren twin tig. Zijn zoon Willem tekende er de plaatjes bij. Aan het begin van de avond van de eerste kerstdag komt Ezeltje voor televisie (Ned.l/19 05j dat zowel ge schreven als getekend werd door Willem van de Hulst jr. Expositie Een aardige bijkomstigheid is dat de nu zestigjarige schilder tussen Kerst en nieuwjaar de aquarellen bij de populaire boekjes exposeert in zijn atelier Galeries Duurstede, Lekdijk 1 in Wijk bij Duurstede. Dit is nu eens een expositie die als doel voor een uitstapje met de kinderen in de kerstvakantie bijzonder geschikt is. ..Omdat ik toch niet alles kan bezwa ren en omdat ik er de mensen mis schien een plezier mee kan doen zijn de originele aquarellen ook te koop. voor de prijs van een paar schoe nen". zegt Willem van de Hulst. Dat wil zeggen, dat ze variëren tussen de vijftig en tweehonderd gulden De openingstijden zijn van tweede kerstdag tot en met 3 januari 's mid dags van een tot zes uur. Alleen op oudejaar gaat de galerie om vier uur dicht. Illustratie uit Ezeltje Ter gelegenheid van hel 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam werd intertijd opgevoerd ..De Engel van Amsterdam" met in de hoofdrol Jasperina de Jong. Dit komt voor televisie op tweede kerstdag. HILVERSUM De Kerst- nachtdienst voor televisie komt vanavond uit de Hoog landse Kerk in Leiden waar de Leidse studentengemeente bij een ls gekomen. De meditatie verzorgt Nico Rouhuijs, stu- dentenprelkant te Leiden Mu zikale medewerking verleent de cantorij van de Schola van de Leidse studentenecclesia De uitzending begint om 23 00 uur op Nederland 1 In de kerstnacht zelf zendt de KRO/ RKK een viering uit die wordt ge houden in de parochie van het Hei lig Hart te Boxtel. Gezongen wordt de mis in O-dur van Mozart naast gregoriaanse gezangen en kerstlie deren. Uitzending: 24.00 uur op Ne derland I. Voor de radio verzorgt IKON ln de kerstnacht (24.00 uur. Hilversum 1) een kerkdienst van de gereformeer de kerk en de hervormde gemeente in het Gooisc dorp 's-Graveland. Voorgangers zijn de hervormde drr,. P F Th. Aalders en de gereformeer de drs. J. Ridderbos. De eucharistieviering van de KRO komt zondagmorgen 11.00 uur op Ned 1 uit de omroepparochie aan t Zand te Amersfoort. Voorgangers zijn de omroeppastores Jack de Valk en Jan ter Laak. Daarna om 11.55 uur volgt de kersttoespraak en het Urbi et Orbl door paus Paulus Helmond De radiodienst van IKON op eerste kerstdag 's morgens tien uur op Hil versum 1 is eveneens een gezamen lijke dienst van hervormden en gere formeerden en komt uit de Bethle- hemkerk te Helmond Voorganger is .ds A. Klamer. oecumenisch radio pastor Eveneens vanuit de Leidse studen tenecclesia komt de meditatie zon-| dagmiddag 17.00 uur op Nederland" 1 Voorganger is Hans Langenbach. studentenpastor te Leiden Tezelf dertijd is er een radiodienst in de gereformeerde kerk-vrijgemaakt in de Opstandingskerk te Utrecht. Voorganger is drs. A. Kamer Seth Gaaikema keer gebracht voor praktisch altijd uitverkochte zalen. Nu gaat hij een nieuw programma schrijven. Daar naast heeft hij de musical Swingpop geschreven. Robert Long gaat er de hoofdrol in spelen en verder Nelleke Burg, Jan Teulings, Leen Jonge- waard en Sylvia de Leur. De premie- re is volgend jaar november, tegelijk met zijn nieuwe show.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29