icleid verzekeraars %rkt discriminerend Gasterminal opdam in zee 'Superaftrek' voor belastingen op de tocht Wynnewood Village Fonds klassering Leger des Heils: „Bedachtzame belegger" 'i eiden ze van de heer Bergsma. Totdat ze hoorden wat voor rendement hij maakte. Ook niet iets voor u, zo'n iro Obligatie-beleggingsrekening? OPEC-ministers over een maand opnieuw bijeen Ballast-Nedam bepleit voornedam Dollar in herstel Landmacht bestelt weer 148 trucks CNV verbaasd over Campina-plan FNV American Land verliest geding _j 23 DECEMBER 1977 onzer verslaggevers -ajf RDAM Bepaalde groepen mensen die een (auto)verzekering willen afsluiten, worden dg verzekeringsmaatschappijen gediscrimineerd. Hierbij gaat het met name om woonwagen- wafrs, zigeuners, buitenlandse werknemers en in het algemeen mensen die met de justitie in ing zijn geweest. FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTETjP 15 - RH 19 - S 17 pirfidelijke indruk hebben de n Lobbes (maatschappelijk eujen Arend Maris (socioloog) deffdeling reclassering van het tees Heils vastgelegd in het tsla „Verzekering een dubbe- hJ" rie\sconferentie, die gisteren in met de publikatie van dit werd belegd, gaven Lobbes iet verleden nog in de verze- njranche heeft gewerkt) en ie. dat de basis van het rap- Ttig ervaringen niet al te De reacties die werden ont- vestigen echter de indruk, lalde groepen van mensen acceptatie- en opzegbeleid irzekeraars worden gediscri- )lanke aanwijzing in die richting k,et voorval, dat mevrouw Eri- hcl^rk-Terpstra in de persconfe- lt siar voren bracht. Zij noemde s "stie Andries de Jong, een genbewoner in Enschede, lanks een no-claim korting veJtig procent een bewijs dat ld Hlang schadevrij had autoge- st 1 zonder opgaaf van redenen a^g door „zijn" verzekerings- t z^appij werd geroyeerd. nJijk Naar de mening van mevrouw Ver- kerk-Teipstra dient de Wet Aanspra kelijkheidsverzekering Motorrijtui gen veranderd te worden en wel in die zin, dat er geen groepen van mensen meer gediscrimineerd kun nen worden. De „gewone" verzeke ringsmaatschappijen zouden dan al leen nog individuele mensen kunnen weigeren, die bewezen hebben „no toire brokkenmakers" te zijn en als zodanig een afwijkend (verhoogd) ri sico inhouden. De heren Lobbes en Maris tekenden hierbij aan, dat zo'n afwijzing dan wel duidelijk beargu menteerd zou moeten worden. Op grond van de Wet Aansprakelijk heidsverzekering Motorrijtuigen is iedereen die onverzekerd rijdt straf baar. De verzekeringmaatschappij en, die weigeren te verzekeren om „verzekeringtechnische redenen" gaan echter vrijuit. De (groepen van) mensen, die door de gewone verzekeringmaatschap pijen zonder opgaaf van redenen of om verzekeringtechnische redenen worden afgewezen, kunnen terecht bij de verzekeringmaatschappij Ter minus algemeen beschouwd als een verzekeraar van „brokkenma kers" die anderhalf tot drie keer zoveel premie vraagt en bovendien soms een waarborgsom. heV Verkerk-Terpstra heeft in- \amen met haar (WD)frac- r in de Tweede Kamer me- aljj£appeyne van de Copello, het ""ie- en opzegbeleid van de ngsmaatschappijen bij de s van Justitie en Verkeer en lat aan de orde gesteld, gewezen te hebben dat de ingsmaatschappijen op een uitzondering na (genoemd djet name De Zwolsche Alge- u'geen woonwagenkampbewo- JMlen accepteren als verzeke- haf»ers voor een verplichte ver- °"g overeenkomstig de Wet t®Iikelijkheidsverzekering Mo- Lvtgen (WAM), vragen zij de ml- Silbf zij niet van mening zijn dat "Sieze ergerlijke vorm van dis- da»tie louter en alleen op grond stigma woonwagenkampbe- etfte zijn, de grondslag van de Jke regeling WAM komt te _en?" De beide Tweede Ka- en zien hierin een willekeur \nzien van woonwagenbewo- Egelstelling De bedoeling van het rapport is meer reacties van „slachtoffers" en men sen die daarmee direct te maken hebben, zoals maatschappelijk wer kers, uit te lokken. Het is echter volstrekt niet de bedoe ling op basis van de ervaringen die in het rapport zijn veizameld, „met het vingertje alleen te gaan wijzen naar de verzekeringmaatschappijen. Een dergelijke opstelling levért gewoon lijk een egelstelling ten opzichte van elkaar op," zo wordt opgemerkt. De opzet Is dus, dat door een brede discussie over dit probleem, de ver zekeringsmaatschappijen zich nader gaan beraden op hun alledaagse en vaak zo als vanzelfsprekend ervaren werkwijze, die (aspirant)-verzeker den regelmatig in moeilijkheden brengen. Ook zou de reclassering zélf haar manier van werken ten opzich te van verzekeringmaatschappijen nader dienen te herzien. Een derge- Toen de heer Bergsma destijds met het Amro Obligatiefonds in zee ging, had hij daar zo z'n redenen voor. Hij had eerder al wat bcleggingservaring opgedaan; de zekerheid van participeren in het Amro Obligatiefonds stond hem daarom wel aan. Dat betekende dat de Amro voor Bergsma streeft naar een hoge uitkering met zo min mogelijk risico. Ook de verdere loop van zaken kwam Bergsma goed uit. Storten en opnemen naar eigen inzicht, met een minimum van f 50,-. Van elke mutatie een keurig overzichtelijk afschrift met waardebcrckcning ontvangen. Als vroeger iemand zich wel 'ns wat laatdunkend uitliet over z'n „bedachtzaamheid", had Bergsma daar heus wel z'n antwoord op. Maar nu heeft hij een standaardmanier om iemand wat dat betreft 't zwijgen op te leggen: hij toont gewoon het rcndcmcntpercentagc over 't afgelopen jaar. En eerlijk gezegd heeft 't hem zelf ook wel een beetje verrast, die ruim 8%. Kwam neer op een uitkering van f 12,40 per participatie op jaarbasis Die Bergsma overigens automatisch j heeft laten hcrbclcggcn door Amro. Aangezien de indruk bestaat dat er veel meer (groepen van) mensen pro blemen hebben met het afsluiten van verzekeringen, wil de afdeling reclassering van het Leger des Heils (afdelingsbureau Prinsengracht 576 in Amsterdam) als postadres voor klachten fungeren. Intussen zouden Lobbes en Maris graag zien, dat met name de maat schappelijk werker in het geval van een onduidelijke of ongefundeerde weigering dan wel royement van een woonwagenbewoner, tot „het uiter ste" zou willen doorgaan om zo'n kwestie tot een oplossing te brengen. De indruk is, dat de maatschappe lijk werker geneigd is zich te snel neer te leggen bij een afwijzing door een verzekeringmaatschappij. In het geval dat geen oplossing wordt ge vonden, wil de afdeling reclassering van het Leger des Heils gaarne met de desbetreffende verzekeringmaat schappij „in de clinch". CARABALLEDA - Eind januari of begin februari zullen de olieminis ters van Iran, Saoedi-Arabië, Koe weit, de Verenigde Arabische Emira ten en Venezuela bijeenkomen om te praten over het prijsstelsel van de OPEC. Het prijsstelsel wordt bedreigd, om dat verschillende OPEC-leden kor tingen geven op de eenheidsprijs in een poging de opbrengsten te stabi liseren nu de vraag naar olie terug loopt als gevolg van de economische recessie. Ook zal januari/februari worden gesproken over het voorstel van Venezuela de olieprijs met 5 tot 8 procent te verhogen en de extra inkomsten te bestemmen voor hulp aan ontwikkelingslanden. De vol gende officiële bijeenkomst van de OPEC-ministers vindt plaats op 15 juni, vermoedelijk in Londen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de dis cussie rond de vestigings plaats van een LNG (vloei baar aardgas)-terminal op de Maasvlakte of op een indu strie-eiland in de Noordzee, is een derde alternatief geko men. Het is afkomstig van Ballast Nedam, die pleit voor een dam bij Voorne (De Voor nedam) in zee met aan het einde daaraan een LNG-ter- minal. De Voornedam zal 850 miljoen gulden kosten. Volgens een onderzoek, van Bal last-Nedam is de Voornedam zowel technisch als economisch mogelijk en biedt ze bovendien voordelen op het gebied van de milieuhygiëne en de veiligheid. De kwestie rond de LNG-termlnal werd actueel toen eind juni J.l. de Nederlandse Gasunie met de Alge rijnse staatsmaatschappij Sona- trach een contract afsloot voor de levering van 4 miljard kubieke me ter vloeibaar aardgas per jaar ge durende een periode van 20 jaar. De plaats waar dit aardgas moet aanlanden moet volgens het con tract voor 31 oktober 1978 definitief zijn vastgesteld. In een onderzoek van de Interde partementale Coördinatiecommis sie voor Noordzee-aangelegenhe- den is de Maasvlakte als meest geschikte terminal aangewezen, omdat een kunstmatig eiland te kostbaar is en bovendien te laat gereed zou zijn. Voordelen Volgens Ballast Nedam zijn de be langrijkste voordelen van een LNG-terminal op een dam van 7 tot 10 kilometer in zee: goedkoper dan een kunstmatig eiland in volle zee. (Het goedkoop ste eiland zou rond 1 miljard gul den meer kosten dan vestiging op de Maasvlakte); op ruime afstand uit de kunst gelegen; gescheiden scheepvaartverkeer en dus minder kans op aanvaring; geen beperking in het Waterweg- verkeer; de mogelijkheid van een snelle vlucht naar open zee voor een LNG-tanker in geval van brand; draagt bij tot de kustbescher- ming van Voorne; vorming van nieuw natuur- en recreatiegebied, zoals aangeggeven in het Streekplan Rijnmond 1974 (ontwikkeling voordelta); behoud van Maasvlakte voor toekomstige besteramingen (kolen- terminal bijv.) is onmiddellijk geschikt te ma ken voor uitbreiding van de door- voercapaciteit zonder nadelige ge volgen voor de omgeving; is altijd, ook in nood, goed be reikbaar; Als nadelen heeft de Voornedam: duurder dan vestiging op de Maasvlakte; realisering kost meer tijd dan op de Maasvlakte. De Nederlandse Gasunie, voorstan der van een LNG-terminal op de Maasvlakte, zegt in een reactie dat nog steeds om bedrijfstechnische en prijstechnische overwegingen de voorkeur wordt gegeven aan de Maasvlakte. Een woordvoerder ver klaarde dat het plan van Ballast- Nedam daarmee niet definitief in de prullemand terecht is gekomen. „We houden het in de rechter bo- venla", zo zei hij. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De koers van de dollar heeft donderdag een niet on belangrijke verbetering te zien gege ven. Dit o.a. als gevolg van een door president Carter afgelegde verkla ring. dat de Ver. Staten op de valu tamarkten zullen ingrijpen om „wanordelijke toestanden" te be strijden. In kringen van de wereldhandel werd die uitspraak opgevat als een teken van grotere bereidheid om de dollar te steunen. In Washington is er echter op gewezen, dat Carters verklaring geen wijziging van het tot dusver gevoerde beleid inhoudt. Wat Carter zei zou niet meer zijn geweest dan het Amerikaanse standpunt nogmaals onder woorden brengen en nader uitleggen. Ook het besluit van de olieministers van de OPEC-landen om de prijzen van ruwe olie gedurende de eerste helft van 1978 niet te verhogen had een gunstige uitwerking op de koers van de dollar. In Amsterdam noteer de de dollar donderdag bij het begin van de valutahandel 2 cent hoger op ƒ2,31. Bij het slot was de notering 2.3170 Bankpapier deed 2,27-2,37. In Frankfort opende de dollar op DM 2,1395-2.1415, tegen een slot van woensdag van DM 2,1247. Aan het eind van de middag werd de dollar- notering vastgesteld op DM 2,1485- 2,1585. In Zürich, waar de dollar eerder deze weck beneden de psy chologische barrière van 2 Zwitserse francs was terechtgekomen, trok de notering aan tot Zwfrs 2,0437. DEN HAAG De Koninklijke Landmacht heeft opnieuw een order geplaatst. Nu zijn 148 vrachtwagens besteld bij DAF-Trucks in Eindho ven. Het gaat om voertuigen in ci viele uitvoering met een laadvermo gen van 6 en 10 ton. De order be loopt een bedrag van 10 miljoen gulden. De trucks zijn bestemd voor alle onderdelen van de landmacht in Ne derland en zijn de vervangers van de verouderde 3-tons trucks. De voer tuigen zijn evenals de eerder bestel de 6500 4-tonners en de ruim 3900 landrovers uitgerust met dieselmo toren. Met de vervanging van het verouderde voertuigenpark ver dwijnt thans de benzinemotor bij de landmacht en zal er nog slechts die selolie worden gebruikt De bestelling omvat 117 6-tonners. waarvan 42 zijn uitgerust met een mechanische laadklep en 31 10-ton- ners, eveneens met zo'n laadklep. i aparte categorie, hetgeen in lijke discussie wordt hard nodig i met het gelijkheidsbeginsel, geacht. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Éénmalige inleg per participatie 13.097. Belasting aftrek voor 1977 20.407. Met dit soort „aantrekkelijke fiscale aspec ten" opereert de laatste weken een aantal beleggingsfondsen op de Ne derlandse markt mej. de bedoeling die Nederlanders, d;e vinden dat de belastingdruk voor hen zo langza merhand ondragelijk is geworden, mogelijkheden bieden hierin wat verlichting te brengen. Door middel van grote advertenties in dag-, week- en andere bladen wij zen beleggingsfondsen als Wynne- wood Village Fonds, American Land Program erop, welke bijzonder grote fiscale voordelen men kan verwach ten als men zijn geld door het kopen van participaties in deze fondsen steekt. De voordelen worden zelfs als zo groot afgeschilderd, dat al niet meer van belastingaftrek (want daarin zit het voordeel), maar van „superaftrek" wordt gesproken. Waar gaat het hier precies om? Het principe, waarom alles draait is, dat het beleggingsfonds in kwestie niet alleen met geleend geld (hypotheek) onroerend goed in de Ver. Staten koopt, maar daarenboven ook nog eens voor een lange periode vooruit EINDHOVEN - De Voedingsbond en de Industriebond van het CNV zijn verbaasd over een alternatief plan van de Voedingsbonden FNV en de Industriebond NKV voor de reorganisatie van de zuivelcoöpera- tle Campina. De CNV-bonden vin den, dat het plan vooral die Campi- na-vestigingen spaart waar de FNV- bonden de meeste leden hebben. Het FNV-plan voorziet in de concen tratie van verschillende Campina- vestingen, zodat er van de 28 uitein delijk negen overblijven, terwijl er geen arbeidsplaatsen hoeven te ver dwijnen. Het voornemen van Cam pina is om het personeelsbestand met vierhonderd te verminderen en het aantal vestigingen terug te bren gen tot zeven. Het FNV-plan is door Campina in een eerste reactie „een positief kritische bijdrage aan de discussie." genoemd. De CNV-bonden vinden het echter onjuist, dat welke Campina-vesti- ging dan ook terzijde wordt gescho ven wanneer daar het aantal leden van een bond minder is. Het totaal aantal vestigingen moet zich uit strekken over het gehele melkwin- ningsgebied van Campina, aldus de CNV-bonden. de rente erbij leent, die op de lening verschuldigd is. Schuld groter Door dit laatste wordt uiteraard de schuld van het beleggingsfonds aan de hypotheekbank wel groter, doch hiertegenover staat dat het onroe rend goed telkenjare (als gevolg van de inflatie) ook in waarde stijgt. En als de Inflatie nu maar in grote lijnen even groot is als de verschuldigde hypotheekrente, dan —zo zeggen de beleggingsfondsen (en dat is één van de zwakke punten) kan na een aantal jaren bij verkoop van het onroerende goed uit de hogere op brengst ervan niet alleen de lening, maar ook de verschuldigde rente worden afgelost. Degene, die in het beleggingsfonds heeft deelgenomen krijgt dan zijn gestorte geld terug. Hij lijkt er op het eerste gezicht niet beter of slechter van te zijn geworden en de vraag rijst waarin zit dan wel dat aantrek kelijke aspect? Wel. dat zit in de mogelijkheid, die ons belastingstel sel biedt, nl. om verschuldigde rente van geleende gelden in mindering te brengen op het belastbare inkomen. AMSTERDAM American Land Program (ALP) heeft het door haar tegen het maandblad Avenue, een uitgave van de Geïllustreerde Pers, aangespannen kort geding verloren. Het geding was door ALP aange spannen naar aanleiding van een artikel „Is uw gulden de fiscus een riks waard" in Avenue, waarin de activiteiten van ALP, het o.m. te koop aanbieden van grond in de V.S. met grote fiscale voordelen, kritisch werden beschouwd. Volgens ALP waren enkele feiten en uitlatingen in het artikel onjuist en beledigend. In zijn uitspraak zei de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W J. Borgerhoff Mulder, dat het artikel een zakelijk gestelde gemoti veerde waarschuwing inhield. Die waarschuwing was, dat de kans niet uitgesloten is, dat de Nederlandse belastingdienst en/of de belasting rechter voor de beleggers aanzien lijk minder gunstig dan ALP zal oordelen over de fiscale aftrekbaar heid van rente en kosten (de zgn. super-aftrek) verbonden aan de pro jecten van het fonds. Hij conclu deerde dat de uitlatingen in het arti kel van Avenue, ongeacht hun Juist heid beledigend noch onrechtmatig waren geweest en wees alle eisen van ALP af. Daarbij speelt tevens een rol, dat de waardestijging van onroerend goed niet wordt belast. Door het deelnemen in dit soort be leggingsfondsen ontstaat nl. een dusdanige aftrekpost aan rentelas ten. dat iemand met een niet al te groot belastbaar inkomen al gauw geen belasting meer verschuldigd is.Iets, dat velen zal aanspreken. Minder rooskleurig Toch is ook dit minder rooskleurig dan de beleggingsfondsen willen doen geloven. Met name niet nu ex- minister Duisenberg van financiën nog voor zijn aftreden heeft ver klaard zich met alle macht te zullen velzetten tegen deze vorm van belas tingaftrek en deze onder geen voor waarde te zullen accepteren. De mi nister baseerde zich daarbij o.a. op het feit, dat betaalde rente en overi ge (aftrekbare) kosten voor wat be treft deze fondsen niet kunnen wor den toegerekend aan de individuele deelnemers daarin. Anders gezegd, het fonds kan een eventueel belas tingvoordeel niet doorgeven aan de deelnemers. Iets dergelijks geldt bijv. ook voor aandeelhouders in een naamloze vennootschap. Als de NV een bepaald belastingvoordeel heeft, betekent dat niet dat de individuele aandeelhouders van de NV dat ook hebben. Inmiddels huldigen de oprichters van de beleggingsfondsen een ande re mening over de fiscale aftrekbaar heid van rente en kosten. Zij menen dat participanten op grond van de bestaande wetgeving wel degelijk in aanmerking komen voor belastingaf trek. Het zal er uiteindelijk wel op uit draaien, dat de belastingrechter zich zal moeten uitspreken, of dat de nieuwe minister van financiën door middel van een wetswijziging de or ganisatoren van deze beleggings fondsen een stok tussen de benen steekt. Na de koopsompolissen van de verzekeringmaatschappijen met hun „fiscale voordelen" zou dan ook dit nieuwe fiscale bedenksel zijn langste tijd hebben gehad. Beleggen in een modern Amerikaans winkelcentrum via een dubbel besloten fonds voorgemene rekening is nu nog mogelijk door deel te nemen in het Éénmalige inleg per participatie f 13.097,- Jaarlijks rendement 24.47% Contante uitkering per jaar 11.56% Belastingaftrek voor 1977 f20.407,- Dit aantrekkelijke Fiscale aspect is veiliggesteld door het besloten karakter van het Fonds in de Voorwaarden van Deelneming extra te benadrukken. Het Wynnewood Village Fonds koopt het gunstig gelegen, vrijwel geheel ver huurde Wynnewood Village shopping center Dallas, Texas, U.S.A., opp. 2522 hectare, verhuurbare ruim te 59.504 m2. De netto huuropbrengst bedraagt in 1977$ 1.053216,-w De financiering van de aankoop plus kosten geschiedt met een hypotheek op 25-jange annuitcitsbasis tegen 8%. Door een rente vooruitbetaling van 3.300.000.- is deze rente voor de eerste 15 jaar teruggebracht tol jaarlijks 2'/*%, waardoor het netto inkomen wordt verhoogd. De constructie van het fonds maakt mogeli|k: een inkomen uit exploitatie van gemiddeld 24.47% van de inleg gedurende de komende 15 laren. Hier van wordt 12.9 l%gebruikt voor aflossing hypotheek. Het restant (11.56%) wordt contant uitgekeerd. een fiscaleaftrekpost in 1977 van f 20.407,- ?iinde de som - per participatie van in 1977 (vooruit) be taalde rente, beheers- en financienngskosten. een aantrekkelijke lupitaalwinsl te realiseren bij verkoop over ca. 15 |aar. Wetswijzigingen voorbe houden is deze winst geheel belastingvrij, zowel in Nederland als in de U.S. A Voor de Nederlandse vermogensbelasting blijft de deelname aan dit Fonds buiten beschouwing. Wat deze belegging kan betekenen voor uw per soonlijke financiële omstandigheden rekenen wij gaarne voor u uit. Inschrijving Er zijn nog een beperkt aantal participaties be schikbaar. Indien u van dit beleggingsaanbod nog in 1977 gebruik wilt maken kunt u inschnjven door op gave van naam, adres en telefoonnummer aan Raad- gc vend bureau van Buren N.V.cn door telefonische storting van f 13228.- (ind. l%emittiekosten)opdc geblokkeerde en onder toezicht van notarissen staan de rekening nr 46 67 61 643 AMRO Bank Amster dam ten name van Stichting Wynnewood Village Fonds. Inlichtingen en prospectus bij Raadgevend- bureau van Buren N V. ,Rivicrslaete.Amtlfldi|k 166, Amsterdam. Telefoon 020-422549 (030-784828 en 790414). Ook 'savonds en in het weekend. RjVYD GE VEKDMl TJllEJX Vit EX 1MV

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19