Weer Franse aanval op Polisario [inistersberaad gypte-Israël slecht Zuidafrikaanse rechtspleging over de hekel Sowjet-economie doet stap terug Ir Aangehouden Duits duo geen RAF-lid, wel extremistisch tzman laat niets los Spaanse melkfabriek verwoest Vrouw verdacht van OPEC-overval Gijzeling op Filippijnen Overlevenden aardbeving lijden kou Jagnerende arbeidsproduktiviteit en slechte oogst ERDAG 22 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet sp ep v vpet i het bericht van de New York Times tegengesproken da,t de Amerikaan se president Carter Begin tijdens diens bezoek aan de VS zou hebben gevraagd het vredesplan wat de Westelijke Jordaanoever betreft te wijzigen omdat het in de oorspron kelijke vorm onaanvaardbaar zou zijn voor Egypte. Dit bleef er over van Spanjc's modernste melkfabriek (bij Bilbao) nadat een ketel was ontploft. Sommige delen van het dak werden anderhalve kilometer weggeslingerd. Bij de explosie zijn zes mensen omgekomen. Er zijn zes gewonden. James Dorsey VI p De Israëlische minister van defensie Ezer Weitzman Igisteravond bij zijn terugkeer uit Egypte niets losgelaten i|e besprekingen met zijn Egyptische ambtgenoot Moham- efU Gamassi. Bij zijn vertrek uit Cairo naar Tel Aviv zei -cpan over de besprekingen met Egypte's president Sadat i^j „niet optimistisch maar wel hoopvol" is over de voort aan de onderhandelingen tussen beide landen. 3 perkingen van de Israëlische jr zijn een verder bewijs dat Verhandelingen, alle optimis- spijt, nog in een heel pril verkeren. Weitzman had gesprek met Gamassi en onderhouden met Sadat ook bijeenkomst met Ben Ells- i leider van de Israëlische on- delingsdelegatie bij de confe- iran Cairo „ter voorbereiding 1Geneefse vredesconferentie". 'de reden werd de voor gisteren ^Mte zitting van de conferentie $idaag uitgesteld, lissar kon gisteren noch beves- loioch ontkennen dat Weitzman enen tweede keer Egypte zou aien. nog voor de komst aan- k(e zondag van Israëls premier ïahem Begin. Over een tweede k had het Egyptische persbu- hoor het Midden-Oosten eerder l Ofschoon er nu officieel meegedeeld dat Weitzmans e« „gezamenlijk was overeenge- rai" hebben de beweringen van ldsche regeringsfunctionarissen eitzman op Israëlisch verzoek ?tiailia verbleef en de bewering Riraël dat hij juist door Egypte mitgenodigd een niet onbelang- ïioolitieke betekenis, lee wilde met Weitzman politie- ?rfcprekingen voeren en daarom Darde men dat de Israëlische nier het bezoek van Begin kwam «reiden. Politieke besprekin- detekenen in Egypte onderhan- ttten over een Israëlische terug- v«ng uit de bezette gebieden en r tame de Westelijke.Jordaanoe- ttfet meningsverschil hierover is èn van de redenen, waarom de Ventie van Cairo geen stap ver tfQ heeft de impasse willen door- stjn met het voorstel om maar 10 in eerste instantie over een Italische terugtrekking uit de Si- stvoestijn te praten. Vandaar dat haman gisteren begeleid werd e Jde commandant van het zuide- irt front generaal Heizl Schapir. tl inoop, die moet worden doorge- >0. is de opstelling van de agenda n de vredesbesprekingen. Israël de eerste plaats praten over ementen, die de vredesregeling n,i bevatten en dan pas over te- ertekking uit de bezette gebieden iee oplossing van het Palestijnse affcstuk. Egypte wil echter eerst Ede Israëlische terugtrekking uit né 1967 bezette gebieden praten, ;eover een oplossing van het Pa- vraagstuk en pas in laatste tntie over de elementen van de ALGIERS DEN HAAG RABAT (Reuter, ANP) Franse vliegtuigen hebben voor de derde keer in één week aanvallen uitgevoerd op het bevrijdingsfront Polisario, in de Sahara. Dit front verzet zich tegen de deling van dit voormalig Spaanse gebied tussen Marokko en Mauretanië. retanië niet over een luchtmacht van enige betekenis beschikt. Beroep Opnieuw zouden de Franse toestel- gen in West-Afrika ze hebben hun len napalm en fosfor hebben ge- bases in Senegal zouden niet in bruikt. iets wat in Parijs nadrukke- staat zijn napalm en fosforbommen lijk wordt ontkend. Franse vliegtui- af te werpen. Polisario heeft echter BERN (Reuter, UPI, AP) De twee Westduitsers, die dinsdag aan de Frans-Zwitserse grens zijn aangehouden blijken niet de in verband met de ontvoering van en moord op Hanns-Martin Schleyer gezochte RAF-leden Juliane Plambeck en Peter Willy Stoll te zijn maar de 26-jarige Gabriële Kröcher-Tiedemann en de 28-jarige Christian Möller. aan een internationaal gezelschap journalisten ongeveer honderd slachtoffers van napalm- en fosfor- aanvallen laten zien. Zij hadden zwa re brandwonden, die waren veroor zaakt bij de eerste Franse aanval op 14 december. De toestellen bestook ten toen Polisario-troepen bij de spoorlijn die de ijzermijnen bij Noudhibou verbindt met Zouerate aan de Atlantische Oceaan. Guerril lastrijders van Polisario wilden een aanval doen op de lijn, die van le vensbelang is voor Mauretanië. Zij werden echter met grote verliezen (er zouden zeker honderd slachtoffers zijn) teruggeslagen. De twee laatste aanvallen zouden zijn uitgevoerd op eenheden van Po lisario, die terugkeerden van acties tegen Mauretaanse legerposten. De laatste keer heeft een Jaguar van de Franse luchtmacht een noodlanding moeten maken, nadat het toestel .p **%mans bezoek aan Egypte had „joel om deze impasse te doorbre- andoor wel een territoriale zaak ndm aan de agenda van de vredes- erentie te plaatsen, namelijk de i-woestijn zonder dat dit zou ilsen dat men onmiddellijk over 1 ordaanoever of de Palestijnen {moeten onderhandelen. Weitz- fe verklaring na afloop van zijn in Egypte laat echter "Jjdat de impasse nog altijd even it is. Egyptische president saaai jt gisteren gezegd dat hij zich zijn volk voortgestuwd voelt in van een akkoord met ^1 en dat de tijd nu rijp is voor lieuw onderhoud met Begin. De ing van Israël heeft gisteren Möller werd tot nu toe door de West- duitse justitie niet in verband ge bracht met de Rote Armee Fraktion al wordt hij wel gezocht voor bankovervallen maar Kröcher- Tiedemann is geen onbekende. Zij wordt onder meer gezocht in ver band met de overval in december 1975 op het hoofdkantoor van de OPEC in Wenen. Drie mensen wer den hierbij gedood en zes gewond. De zes extremisten gijzelden de elf olieministers, die in het gebouw hun vergadering hielden. De elf, onder wie de Saoedische olieminister sjeik Jamani, werden later in Algiers en Tripoli vrijgelaten. Kröcher-Tiedemann is al eerder aan gehouden en veroordeeld tot acht jaar cel wegens poging tot moord op drie politiemannen maar ze kwam vrij bij een uitwisseling van extre misten tegen de Westberlijnse CDU- politicus Peter Lorenz, die in het voorjaar van 1975 was ontvoerd. Kröcher-Tiedemann verdween toen met nog een aantal anderen naar Zuid-Jemen. Haar echtgenoot Nor- bert zit nog een gevangenisstraf uit in verband met Lorenzs ontvoering. Kröcher-Tiedemanns naam is on langs ook in verband gebracht met de ontvoering van de Oostenrijkse, textielmagnaat Walter Palmers vori ge maand. De Zwitserse bondspresident Kurt Furgler zei gisteren in zijn functie als minister van politie en justitie dat Möller en Kröcher-Tiedemann dins dag bij de controle aan de Frans- Zwitserse grens plotseling een pis tool trokken en twee douaniers neer schoten, die daarbij licht gewond raakten. Möller raakte bij het terug schieten door de douaniers aan een voet gewond. Meegedeeld is dat in de auto van het tweetal extremisten een geldbedrag is gevonden, dat klaarblijkelijk afkomstig is uit het losgeld, dat voor Palmers is betaald. De Westduitse autoriteiten hebben nog niet om de uitlevering van de twee gevraagd. President Furgler deelde mee dat een beslissing daaro ver door het voltallige Zwitserse ka binet zal worden genomen. De voor malige „bommenknutselaar" van de RAF Dierk Hoff is gisteren door een rechtbank in Frankfurt veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en acht maanden. Hoff werd op zes punten schuldig bevonden aan het ondersteunen van een misdadige bende en het zonder vergunning ver vaardigen van wapens. De verdedi ging heeft tijdens het proces gepro beerd Hoff af te beelden als een slachtoffer van de RAF. Tijdens het proces waren strenge veiligheids maatregelen getroffen omdat Hoff in het Stammheimproces als getuige is opgetreden tegen Baader, Ensslin en Raspe. zouden ook vliegtuigen van he< type Mirage in actie zijn geweest. Ondertussen is een groep van acht ontvoerde Fransen op weg naar Al giers, waar ze door Polisario zullen worden overgedragen aan vertegen woordigers van de Verenigde Naties. Kritiek PvdA De PvdA heeft een krachtige veroor deling uitgesproken van elke buiten landss interventie in het gebied van de Sahara. Ze vreest een verdere internationalisering van het conflict om het aan de westkust van Afrika liggende gebied en maakt zich voor al zorgen om de situatie van de Saha- raanse gevangenen in Marokkaanse en Mauretaanse kampen. Dit staat in een communiqué dat de PvdA samen met het voor de onaf hankelijkheid strijdende Polisario heeft gepubliceerd. Hoewel in het communiqué niet met name genoemd, bleek tijdens een persconferentie na afloop van de ontmoeting dat met de veroordeling van buitenlandse interventie in de Westelijke sahara vooral ook werd gedoeld op de bombardementen met fosfor en napalm die door Franse vliegtuigen op Saharaanse nederzet tingen werden uitgevoerd. Volgens Polisarlo-leider Al Ainy Sayed staat het onomstotelijk vast dat het om Franse vliegtuigen ging omdat Mau- Kranten kritisch over zaak-Biko door Hennie Serfontein PRETORIA Er heeft zich een opvallende ontwikkeling voor gedaan in de weken na het onderzoek naar de dood van Steve Biko Hij was de leider van de zwarte bewustzijnsbeweging in Zuid-Afrika. en kwam in een politiecel om het leven. Vooraan staande Afrikaner academici en kranten van de regerende Natio nale Partij hebben in het openbaar kritiek geuit op de wijze waarop de regering de zaak-Biko heeft aangepakt. Sterker nog. sinds het verschijnen van een rapport van een Invloedrijke Britse advocaat, sir David Napier, die bij het proces als waarnemer aanwezig is geweest, is er een grotere drang naar een volledige gerechte lijk onderzoek naar de omstandghe- den waaronder Biko de dood vond. en naar „verontrustende" kanten aan de Zuidafrikaanse veiligheids wetgeving. In zijn rapport geeft Sir David de veiligheidspolitie in Zuid-Afrika de schuld van het overlijden van Biko. Het pleidooi voor een breder onder zoek weerspiegelt het groeiende on genoegen bij sommige „verligte" Na tionalisten over het gebrek aan con ti ole door de rechterlijke macht op gevangenhouding zonder proces Hoewel velen overigens dit systeem aanvaarden als een onvermijdelijk kwaad en noodzaak om „onder grondse activiteiten" te bestrijden. In het communiqué spreken de twee delegaties zich uit voor een stabiele vrede voor de Sahara, gebaseerd op zelfbeschikking en nlet-inmenging. Op de Verenigde Naties en de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) wordt een beroep gedaan „een praktische en rechtvaardige oplos sing van het geschil" te bevorderen. Al Ainy Sayed zei dat de OAE. ondanks tegenwerking van Marokko en Mauretanië, zeer waarschijnlijk al begin januari een topconferentie zal wijden aan het conflict om de West- Sahara. Naar zijn zeggen is een der gelijke top urgent geworden door de ernst van de gevechtshandelingen en vooral ook de interventie van Franse zijde. Koning Hassan van Marokko heeft zich gister bereid verklaard deel te nemen aan een gezamenlijke top conferentie van de Arabische Liga en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid om tot een oplossing te ko- malige Spaanse Sahara. MANILA (Reuter) Een gewapen de Filippijn hield gisteren nog steeds 21 mensen in gijzeling in de bank op de Amerikaanse marineba sis „Subic Bay", 90 kilometer ten noordoosten van Manila. Dinsdag tegen sluitingstijd dwong de man de toen aanwezige employés en klanten naar een kamer in de bank te gaan. Daar worden ze nu al dertig uur zonder voedsel vastge houden. Een priester heeft vannacht geprobeerd de man te overreden zijn gijzelaars vrij te laten, maar deze poging mislukte. De Filippijn, waarvan wordt aange nomen dat hij een werknemer op de basis is geweest, heeft via de tele foon de Amerikaanse autoriteiten laten weten dat hij geld wil hebben en een helikopter om naar een nog onbekende bestemming te vliegen. De onderhandelaars hebben het ver zoek om de helikopter afgewezen evenals het verzoek om voedsel om dat men bang is dat de man de mensen die het eten brengen ook zal gijzelen. Onderzoek Onder degenen die hebben opgeroe pen tot een gerechtelijk onderzoek was prof Johan van der Vywcr. het hoofd van de afdeling rechtsfilosofie van de universiteit van Potchef- stroom, prof, Klaus Schwietering van de rechtsfaculteit van Stellen- bosch en prof. Ignus Rautenbach van de rechtsfaculteit van de Rand Universiteit. In een recent vraaggesprek zei prof. Van der Vywer „onthullingen tijdens de zaak-Biko over barbaarse behan delingen van politieke gevangen hebben het meest uitgebreide onder zoek tot een bittere noodzaak ge maakt. Niet alleen naar de dood van Biko, maar naar alle anderen die in gevangenschap overleden. De onver klaarbare tegenstellingen tussen verklaringen van minister Kruger en die van de politie moeten tot op de bodem worden uitgezocht". Niet bevredigd Het drie weken durende onderzoek had Van der Vywer niet bevredigd. Niet omdat de zaak verkeerd was behandeld, maar omdat hij de in druk kreeg dat niet het hele verhaal voor het hof is geweest. Hij riep op tot een opnieuw bekijken van de meest onbevredigende kanten van de Zuidafrikaanse veiligheidswetge ving, zoals: het feit dat de uitvoerende macht (de politie) het recht heeft mensen vast te houden, zonder daar een verklaring voor te hoeven geven, en het ontbreken van iedere moge lijkheid voor de rechter om de prak tijken van de uitvoerende macht te onderzoeken. Prof. Schwietering zei: „Er zijn zo veel vragen opengebleven, niet al leen in het geval-Bike maar ook in andere gevallen, dat volledige op heldering nodig is. Beeld, een rege ringsgezinde krant in Johannes burg. schreef fel over de middel eeuwse behandeling van een gevan gene in zijn cel. de onzorgvuldige behandeling van de zaak op ministe rieel niveau en de eng-formele aan pak door de opperrechter van Pre toria. De krant schrijft dat de verantwoor delijke mensen toegang moeten hebben tot gevangenen, en meent dat iemand vasthouden zonder pro ces een ernstige stap is. Die hele- Stcvc Biko .middeleeuwse bchande- liiiü maal overlaten aan de openbare aanklager gaat in tegen dc wijdere belangen van de democratische ge meenschap Die Transvaler in Johannesburg eveneens regeringsgezind zei dat de veiligheidspolitie niet boven de wet mag staan. En hoewel dat door een lid van de veiligheidspolitie tij dens de behandeling van de zaak Biko werd gezegd, heeft zij geen onbeperkte macht. Maar. aldus de krant, er is geen duidelijkheid over gevangenschap zonder proces. Er is geen vaste regel De zaak-Biko heeft duidelijk onderstreept om het zacht te zeggen dat er bepaalde antieke praktijken zijn die moeten verdwijnen. De grote zondagskrant Rapport zei dat het meest alarmerende aspect is dat er geen officiële veroordeling is gekomen over de behandeling van Biko Noch de minister, noch de politie noch iemand reageerde, ter wijl het hun plicht is te reageren Dit is niet genoeg. De krant kwam tot de slotsom dat het nodig is te bewijzen dat de behandeling van Biko geen regel is maar uitzondering, en dat dit nooit weer mag voorkomen. TEHERAN (UPI/Reuter) - Kou en regen maakten gisteren het lot van de overlevenden bij de aardbevings ramp in het bergachtige zuiden van Iran nog moeilijker. Bij deze aardbe ving zijn zeker 545 mensen om het leven gekomen, en werd ongeveer eenzelfde aantal gewond. Drie dor pen zijn helemaal verwoest, en der tien andere plekken werden zwaar beschadigd. Het ontbreken van wegen en de slechte toegankelijkheid maken het reddingsploegen bijzonder moeilijk hun werk te doen. Twee Hercules C- 130 transportvliegtuigen van de Iraanse luchtmacht zijn naar het rampgebied gevlogen, met zaken als tenten, dekens, kooktoestellen en kerosine-kacheltjes. sri den Boef Ie viering van de Oktoberrevolutie van 1917 in Moskou achter de rug is, wordt langzaam maar r duidelijk dat de zaken in de Sowjet-Unie er minder florissant voorstaan, dan enkele nden geleden nog het geval leek te zijn. 214 de feestelijkheden in Moskou )etinde gingen lopen, maakte par- fcretaris (tevens president) Leo- Breznjew bekend dat de graan- t in het afgelopen jaar met 195 t>en ton ver beneden het nage ijlde doel (220 miljoen ton) was even Deze mededeling, die om jpelijke redenen niet eerder gepubliceerd, kwam als een ing omdat er (ook voor de ;de Staten als graanleveran- geen reden leek om aan te ne- 121 dat de oogst zover beneden het temde streefgetal zou blijven. lang daarna werd in Moskou ndgemaakt dat de toch al be- v iden verwachtingen voor de eco- oidische groei in 1978 te hoog waren vallen. Deze zware industrie i het volgend jaar met 4,5 pro- 11977 meer dan 5.6) doen en de iimptiegoederenindustrie met )q .9) procent. Voor het reële inko- od per hoofd van de bevolking, dat i '4lend is voor de levensstandaard, is een groei van 3 procent (1977 3,8) voorzien. Lonen voor arbeiders gaan met 2.2 procent omhoog tot gemid deld 159 roebel (ongeveer 550 gulden) en het inkomen van kolchose-boercn met 4 procent naar in doorsnee 107 roebel (ca. 370 gulden). Deze vertraging van de economische groei is slechts voor een deel te wij ten aan de tegenvallende oogst van dit jaar. Brcznjew, die ontbrak op de zitting van de Opperste Sowjet, waar genoemde cijfers bekend werden ge maakt, had tevoren in een „grote rede" voor het centrale comité van de partij gezegd dat niet alleen het weer voor de slechte oogst verant woordelijk was. Hij sprak van een „chronische ondoelmatigheid", een ingewikkelde aanduiding van een te genvallende arbeidsproduktiviteit. „Stoot-arbeid" Deze ontwikkeling heeft er al toe geleid dat er langzaamaan een te kort aan werkkrachten gaat ont staan. Voorlopig kan dat worden op gevangen door mannen en vrouwen die al met pensioen zijn gegaan, in de gelegenheid te stellen, opnieuw aan het arbeidsproces deel te nemen. Ook wordt gewerkt aan dc mogelijk heid om mensen die de pensioenge rechtigde leeftijd hebben bereikt, in staat te stellen om hun werkzaamhe den voor onbepaalde tijd voort te zetten. In 1978 zijn de voornaamste doelen: een graanoogst van tcminste 220 miljoen ton en een (geforceerde) ver hoging van de arbeidsproduktiviteit (de gemiddelde produktie perwerke- nemer). Het centrale comité van dc partij heeft 1978 al uitgeroepen tot het jaar van de „stootarbeid", een begrip dat herinneringen oproept aan de dit jaar overleden „held van de arbeid" Stachanow. die lang gele den zoveel werk verzette dat hij alle Sovjet-burgers als voorbeeld werd voorgehouden. Deze onzin lijkt in 1978 in de Sowjet-Unie niet meer mogelijk. Vandaar dat rekening wordt gehouden met een groei van de arbeidsproduktiviteit van slechts 3,5 procent. Intussen blijkt men in de Sowjet- Unie ook niet te ontkomen aan prijs verhogingen. Het duurder worden van artikelen werd totdusver toege schreven aan het beter worden van het produkt, maar in de praktijk was de prijsstijging beduidend groter dan de kwaliteitsverbetering. Uit het feit dat de prijzen sneller stijgen dan de kwaliteitsverbetering rechtvaardigt, zou men kunnen aflei den dat de prijsverhogingen niet al leen bedoeld zijn om de industrie in staat te stellen, zich op de levering van betere produkten in te stellen. Ook kan het de bedoeling zijn, de actie „hogere prijzen voor betere kwaliteit" te gebruiken om de koop kracht van de bevolking af te romen. Dit jaar werden ook tijdschriften en boeken, kristalglas en andere luxe artikelen aanmerkelijk duurder en stegen binnenlandse vliegreizen tot 50 procent in prijs. Een ander gevolg van de prijsverho gingen zal misschien zijn dat niet begeerde consumptiegoederen, waarmee de winkels jaarlijks blijven zitten, voortaan wat gemakkelijker van de hand zullen gaan. Nu moeten deze zaken nog hun toevlucht nemen tot de in de Sowjet-Unie officieel verboden „koppelverkoop". Zo wor den personenauto's vaak alleen maar plus aanhangwagen verkocht, moei men bij bier ook hardgekookte eieren afnemen en kan men worden gedwongen bij een fles goede wijn ook een fles wodka op de koop toe te nemen. Het Sowjet-systeem. dat veelal nog domweg produktienormen aan de bedrijven oplegt, maakt het bijzon der moeilijk om een eind te maken aan de vervaardiging van goederen van slechte kwaliteit, die geen afne mers vinden. Verantwoordelijke re geringsfunctionarissen geven dc zwarte piet door aan de industriële leiders en die verwijten de handel op hun beurt weer gebrek aan fantasie en een te grote aarzeling om betere (maar ook duurdere) artikelen af te nemen, waardoor de belangen van de consumenten geschaad zouden worden. En intussen verandert er weinig. Dc ontginning van een woestijn in de Sowjet-Unie ten behoeve van dc landbouw levert vanuit dc lucht dit beeld op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7