H. ten Brink niet naar Het Financieele Dagblad h In het luchtruim Na langdurig verzet van personeel Vrolijk Kerstfeest. Van Vrijberghe medepresentator van Showroom DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet Eerst moet ik een klein bedrijfsongeval melden. Gisteren stond in mijn tv-commentaar in de krant dat ik ..hele belaste'* uitzendingen verwacht met de kerstdagen vanuit Egypte. Dat kan rare misverstanden opleveren Ik haast me te vertellen, dat ik schreef, dat ..ingelaste" uitzendingen te verwachten zijn vanwege de ontmoeting tussen de voormannen van Israël en Egypte tijdens de kerstdagen. Mogen we die ontmoeting zien als een sprankje hoop voor wat meer vrede op aarde? We zullen wel horen en zien wat er gebeurt in Egypte Het eerste is dat we hopen dat alles doorgaat. Misschien moeten er voor ingelaste uitzendingen wel programma's van kerstliederen vervallen. Dat is niet zo erg Het fijnste kerstprogramma zou zijn. wanneer vanuit Egypte iets kan worden gemeld dat uitzicht geeft op betere verhoudingen in het Midden-Oosten. Voor het nieuws uit Egypte moeten we met kerst veel zendtijd over hebben. Kerstmuziek en kerstzang krijgen we trouwens al volop te horen in deze laatste week van de adventstijd. De engelen zweven dagelijks al door het luchtruim van onze omroepen en het gloria wordt links en rechts gezongen. Vanuit de kerkelijke jaarorde bekeken, heb ik daar groot bezwaar tegen. Moet je het „Stille nacht" al zingen nog voor we aan die nacht toe zijn? Want die begint pas zaterdagavond. „Even geduld, a.u.b." is de tekst die in het beeld komt als er iets misgaat. Mag Je dat ook zeggen met het oog op Kertstmis? Intussen wil Ik de omroepen geen enkel verwijt maken. Want we hebben het er allemaal naar gemaakt dat het zo ver kwam. De verwachting, dat is de tijd van advent, duurt een maand en dat is een hele tijdVNet als kinderen kunnen we niet afwachten. Daarom klinken de kerstliederen nu al. Er zijn kerstconcerten zoals bij de EO in de Doelen te Rotterdam, zangkoren en muziekverenigingen komen in het luchtruim van alle omroepen. Nu ja, helemaal betreur ik die voorbarigheid niet. De NCRV het een prachtig concert horen van een zangkoor in Heerenveen, een vocaal ensemble. Ook waren er koperblazers van een brass-band. Er kwam door de luidspreker een stukje verfrissende muzikale zuiverheid over vanuit Heerenveen uit een molen die welwillend ter beschikking was gesteld door de Lions Club in die gemeente. Je kunt denken: noe krijgen ze het voor elkaar in zo'n plaats? Het kerstconcert, dat door de EO-televisie werd uitgezonden uit de Rotterdamse Doelen verdient evenveel waardering, maar daar had je dan ook met vakmensen te doen. maar bij de NCRV in Heerenveen waren het wat je noemt „gewone mensen", die zongen en speelden. Toch nog dit. Ik begreep niet goed waarom de NCRV ertoe kwam om uitgerekend in deze laatste advenstweek, afgelopen maandagavond, allerlei hymnen voor de liturgie van de Goede Vrijdag uit te zenden. Dat leek me in 'deze tijd van het jaar meer dan voorbarig. Of te wel: misplaatst. Maar het was het slot van een serie programma's. Dat kan in de liturgische jaarorde wel eens wat ongelukkig terecht komen. Jac. B. Looijen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan het slepende conflict tussen het personeel van het Financieele Dagblad en de heer Hendrik A. H. Sijthoff, algemeen directeur en enig aandeelhouder, is een eind gekomen, nu de benoeming van de heer H. ten Brink tot lid van een te vormen raad van bestuur van de baan is. Het conflict ontstond, toen de heer het bedrijf zou inlijven bij het Else- Sijthoff eind maart liet weten dat hij vler-concern, wat hem. volgens de verontruste personeelsleden, eerder als Bonaventura-directeur niet was gelukt. Bonaventura is een dochter onderneming van Elsevier. Daarbij werd ook gewezen op zijn zucht naar expansie, die als een bedreiging van de „rustige en prettige sfeer" bij Het Financieele Dagblad werd ervaren. de gewezen directeur van het uitge versbedrijf Bonaventura Ten Brink zou benoemen tot mede-directeur, van Hendrik Sijthoff's Financiële Bladen B.V., de uitgeefster van Het Financieele Dagblad. Gisteren is de heer Sijthoff blijkens een door hem uitgegeven communiqué tot de con clusie gekomen „dat het ook in de toekomst onmogelijk zal zijn dat de heer Ten Brink alsnog zijn functie zal kunnen vervullen.' De ongeveer 90 personeelsleden, on der wie de 25 redacteuren van Het Financieele Dagblad, ontstaken des tijds in woede over de benoeming van de heer Ten Brink, die per 1 september geëffectueerd zou wor den. Zij eisten dat de benoeming onmiddellijk ongedaan zou worden gemaakt. De opponenten van de heer Ten Brink brachten in dat verband diens conflict bij de Haagse Post in herin nering. Als directeur van Bonaven tura greep hij hardhandig in om dat weekblad uit de rode cijfers te halen, onder meer met de benoeming van een niet door de redactie geaccep teerde hoofdredacteur. Het conflict leidde ertoe dat de Haagse Post el ders. bij de Weekbladpers, een goed heenkomen vond. Herinnerd werd verder aan de mls- Wantrouwen lulcte pogingen van de nieuwe direc teur in Nederland een populair week- Hun bezwaren richtten zich zowel blad (Deze Week) en in België een tegen de wijze waarop de heer Ten Vlaamse Elsevier van de grond te Brink was benoemd, als tegen diens' krijgen. Onder verwijzing daarnaar persoon. Anders dan de heer Sijthoff werd hij bij Het Financieele Dag had toegezegd, werden de redactie- blad, een bedaagde krant met even raad van Het Financieele Dagblad, bedaagde redacteuren, een „stunt- hoofdredacteur Louis Metzemaekers man" genoemd, en directeur J. F. Richard niet bij de. benoemingsprocedure betrokken. Een redactielid sprak in die dagen van een „benoemingsprocedure Opgeschort waar je anno 1977 niet meer mee aan ging daarbij, volgens een redactie lid, niet uitdrukkelijk om een sta king: er was te veel over de komst van de nieuwe directeur gepraat om ook nog een krant te kunnen maken. Een soortgelijk verschijnsel had zich enkele maanden eerder voorge daan; ook toen moesten de lezers het een dag zonder Het Financieele Dagblad stellen. De heer Sijthoff stemde ermee in dat, alvorens de benoeming geëffec tueerd zou worden, overleg zou wor den gepleegd tussen directie, perso neel en vakbonden. Dat overleg zou betrekking hebben op een redactie statuut, investeringsplannen, een reglement voor de ondernemings raad, en de structuur van de ven nootschap. De heer Ten Brink zou eraan deelnemen, maar uitdrukke lijk niet in de functie van directeur. Een woordvoerder van de redactie sprak verheugd van „wijs beleid". Laag pitje kunt komen." Daarnaast koesterde het personeel wantrouwen jegens de heer Ten Brink, die als een „omstre den figuur" werd beschouwd. Gevreesd werd onder meer dat hij Toen op 1 september het verzet te gen de heer Ten Brink nog niet gebroken was, werd diens benoe ming opgeschort. Dat besluit werd genomen, nadat de krant van 1 sep tember niet was verschenen. Het ADVERTENTIE Van heinde en ver. Met vrienden Ml familie. Om same het feest te vieren. Ons autootje brengt ons weL De afgelopen maanden hebben de partijen in aanwezigheid van de heer Ten Brink enkele malen om de tafel gezeten, maar volgens een woordvoerder van het personeel kwamen de onderhandelingen al gauw op een laag pitje te staan. De laatste bespreking dateert van okto ber. Op die bijeenkomst trachtte volgens de woordvoerder de verte genwoordiger van de directie een oplossing te forceren. Het in slechte sfeer verlopen gesprek kreeg geen vervolg meer. De vertegenwoordiger van de direc tie. drs. Th. Coppes, directeur van de 8ociale Verzekeringsbank, gaf er enige tijd later de brui aan en stapte op. Sindsdien is volgens onze zegs man het vertrouwen van de heer Sijthoff in de heer Ten Brink afge nomen. De vertrouwenscrisis leidde tenslotte tot de door de heer Sijthoff getrokken conclusie dat de heer Ten Brink voor het personeel onaan vaardbaar zou blijven. De woordvoerder van het personeel spreekt liever niet van een „overwin ning". Hij stelt slechts vast dat het probleem is opgelost op een manier „waarmee het bedrijf het beste ge diend is". Daarbij wijst hij erop dat daarmee nog niet alle problemen de wereld uit zijn: „De situatie is nu teruggedraaid en dat betekent dat er opnieuw naar een directeur ge zocht zal moeten worden". Meer dan het afscheid van de heer Ten Brink verheugt hem de „con structieve opstelling" die het perso neel tijdens het nu beëindigde con flict aan de dag heeft gelegd. Koen van Vrijberghe Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Als medepresenta tor van het NCRV-televisieprogram- ma Showroom zal gaan optreden Koen van Vrijberghe van de toneel groep Splinter. Vroeger was hij werkzaam bij Rients Gratema. Koen van Vrijberghe zal de plaats van Tom Meyer innemen. Meyer liet, na twee keer naast Jan Fillekers en Henk van der Horst in Showroom te hebben opgetreden, weten dat de functie die hem was toegemeten hem niet beviel. In het dagelijks leven is Meyer samensteller van het programma Happy Station van Ra dio Nederland Wereldomroep. De eerstkomende uitzending van Show room vindt vanavond plaats op Ne derland 2 om 20.25 uur. Speciaal vandaag Met de komst van Koen van Vrijberghe is er een nieuwe pre sentator in het NCR V-program ma Showroom. Daarin komen reportages over de 79-jarige zan ger Peter Matto en de alom be kende Haagse fotojournalist Si mon Smit Ned. 2/20.25 Het vrijetijdsprogramma Baaltijd van de KRO gaat dit keer over mensen die regelma tig gevangenen gaan bezoeken cn over informatie over vakan tiereizen. Ned. 1/19.55 Een nieuwe verloofde voor zoon Fred in Sanford and son Ned. 1/20.35 Over kruiden cn homeopa thie gaat het in het KRO-pro- gramma Wat heet beter, dat aandacht besteedt aan een an dere manier van genezen. Ned. 1/21.00 Onderwerpen die Hier en Nu van plan is uit te zenden zijn: de afgelopen dagen die Van Agt en Den Uyl beleefden, de Rote Ar mee Fraktion en de fabel over verkeer van Eppo Doeve en Alexander Pola Ned. 2/22.20 Ds. N. M. A. ter Linden uit Amsterdam gaat voor in de kerkdienst in de Engelse kerk op het Begijnhof te Amsterdam. Hilv. 1/12.55 Radio vandaag HILVERSUM I OM m ra FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws. 7 01 Het levende woord. 7.OS (S) Te Deum Laudamus. Gewij de muriek 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en nu. 7 55 (S) Vandaag.donderdag 8 24 Werk woord Meditatie 8 30 Nieuws 8 36 Gym nastiek voor de huisvrouw 8 45 (S) Wie weet «Ht Willem Wever woont* Vragen van luisteraars 9 45 (S) Onder de hoogtezon Pastoraal-muzikaal ziekenbezoek. 10.30 Nieuws 10.33 (S) In 't zilver Programma voor bejaarden 12 00 (S) De Kilima Hawaï ans Show 1215 Boer en tuinder. 12 26 Me dedelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws 12 41 (S) Hier en nu. 12-55 (Sl MM- dagpauzedicnst. 13 15 (S) Een uur natuur Radiomagazine over het buitenleven. 14.15 (S) NCRV-Globaal. (15.30 Nieuws.; 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Hier en nu 18.00 (S) De kerk vandaag P P. 18.19 Uitzending van het GPV. 18 30 Nieuws NCRV-Leerhuis Lees- oefeningen in de Bijbel. 20 00 (S) Maria Vespers van Monteverdi. 21.40 Een .Jij de tijd" programma. 2100 De eerste dag. Reli gieus programma. 2225 Zojuist verschenen. Nieuwe boeken 22.30 Nieuws. 22.40 Politiek weekoverzicht. 22.50 Van onze correspon denten 23.00 (S) Klanksnoer Klassieke mu ziek 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 a en FM-kanalra) AVRO 7 00 Nieuws. 7 11 Ochtendgymnas tiek 7 20 AVRO-klok (8 00 Nieuws. 8 11 Ra- 7J WOB: reportage 9 35 Waterstan den AVRO: 9.40 (S) Radio Kamerorkest o.l v Paul Huppcrts 10 00 Radio Lawaaipa- pegaai. 10.10 Arbeidsvitaminen, verzoek: platen (11 00 Nieuws. 11.03 Radiojournaal). 11.30 Rondom twaalf,-gevarieerd program- dlojourrtaal) 850 Morgenwijding. 9.00 Ganzenveld, reportage. 9.35 wate ma 12.15 Sportpanorama. 13.W Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.25 Beursplein 5. 13.30 'n Middagje AVRO: muziek, informa tie en service (16.00 Nieuws. 16.03 Radio journaal). 17.00 13-Speciaal. jeugdprogram ma. 17.40 OVERHEIDSVOORLICHTING. Den Haag aan de lijn. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. IKON: 18-30 Kleur: infor matie en commentaar over zaken van kerk en samenleving. AVRO: 19.00 Aspecten, kunstrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 De Kerst- vlucht van de Pelikaan, hoorspel (21.00- 2100 Pauzemuziek; 22.10 Shéherazade. opus 35. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen; 23.05 Actualiteitenoverzicht Radio- TV; 23.10 De krant van morgen; 23 20 Den Haag vandaag en om 23.52 Even op adem komen. yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) TROS: 7.02 (S) Met Peter gaat het beter. 9.03 <S) De Hugo van Gelderen Show. 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Boter, Klaas en prijzen. 14.03 (S) Polderpop- parade. 16.03 (S) Europarade. NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 (S) Ferry Maat's Soul Show. 22.02 (S) Sesjun - jazz en blues live. 23 02 (S) Close-up. 0 02 (S) De Hugo van Gelderen Show. 1.02-7.00 (S) De Nachtwacht niLVERSUM IV (FM-kanalen) KRO: Nieuws. 7.02 (S) Badinerie. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Aan woorden voorbij.gedachten ter overweging. 9.10 (S) Solo: nieuwe grammo foonplaten. 10.00 (S) Berliner Festwochen 1977. 11.30 (S) Trio d'Anches de Besangon. Franse componisten. 1159 Bericht Solidari- dad. 12.00 (S) Rondom.Philippe d'Orlé- ans. 14.00 Nieuws. 14.02 Spektakel: gesprek met John Cage. 14.30 (S) CVllage van alle daags en zeldzaam. 15.30 Voor God en Go den, ceremoniële, rituele en magische mu ziek (X). 16.00-17.00 (S) Bij voorkeur.ver zoeken van jong en oud. JV vandaag 1115 TELEAC. Wetenschap m bawegtg 18 MMeOakundi. tooWmgaproynmi 18.55 Journaal 19.05 KRO 19.55 Baarifd 20.86 Suntord en zoon. 21.00 Wet heat btfer andar 214» NOS: Journaal 21 50 Oe« Haag vandaag 22.05 Pa/vxamiek-special ovar arm en rgk. 22.55 Journaal NEOERLANDI 15.45 NOS: Paspoort informal* voor 19.10 Mikuia. de kleine kapitein. 19.35 Oe Dik voor mekaar show 20.00 Journaal 20.25 NCRV: Showroom 2140 Oe family Bellamy, tv-sene 2240 Hier en nu. 23.00 Standpunt 23.10 Journaal HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH F*1 ypötfSÏ™ 1259: „Verschoning, seigneur," zei smidje Verholen beleefd. „Ik zag u niet komen en „Dan moet ge beter uit uw domme ogen kijken, gij onbehouwen kinkel!" beet de forse zweepdrager h' i toe. „Ik zou het zeer op prijs stellen, als ge uw grote mond dichthield," antwoordde de smid nijdig. „Ik sta u fatsoenlijk te woord en ik raad u dus aan geen scheldwoorden tegen mij te gebrui ken, als ge goede vrienden met mij blijven wilt!" „Ha! Goede vrien den met een lomperik als u zeker!" brulde zweepmans. „Nee, meneer tje! Sijmen Knoet bepaalt ZELF wie zijn vrienden zijn! En gij behoort daar zeker niet bij! Sijmen Knoet bepaalt ook zelf wie zijn vijanden zij a En bij die groep hoort ge éérder thuis, denk ik!" „Nee maar, da's óók toevallig," zei de smid smalend. „Kijk, kijk, kijk de nobele Sij men Knoetde banschulte van Rijkhuyzen en de grietman van alle aanpalende horigheden! Zijt ge met uw smerige hondezweep weer op pad om iemand een pak slaag te geven?" „Daar kondet ge wel eens gelijk in hebben, kinkel!" brulde de grietman nijdig. „En ik heb hem al gevonden ook!" Dreigend hief hij zijn zweep en toen werd smi holen toch wel zó vreselijk dat zijn woede hem een onfc d lijke kracht en snelheid vege' Er viel slechts één klap, was genoeg. Met een pijnlijf" sloeg Sijmen Knoet achteroi in sneeuw, versuft belandend tfcij gevel van een morsig en naa— herbergje, dat „In den Swa raet,, heette. En smidje V ging er tevreden vandoor, w kleine meningsverschil met Knoet was op uitnemende i regeld, vond hij FERD'NAND Hoofdstuk 5 De volgende morgen ging Susan naar mevrouw Alexanders winkel tje, waar van alles te koop was. om een praatje te maken en een an sichtkaart te kopen van de kerk met de zeshonderd jaar oude boog van taxisbomen waar je onder door moest om er te komen. De professor zou die wel graag willen hebben. Zij 2at te zoeken tussen de ansichten terwijl zij moest wachten tot me vrouw Alexander de huishoudster van dokter Croft had geholpen, die even lang deed over het kopen van een blikje schoensmeer als een meis je dat een baljurk moet kiezen, toen Clarice Dean de winkel in kwam en haar uitbundig begroette. „Ik ben zo blij je te zien! Juffrouw Blake kwam terug van een visite bij mevrouw Random en zei dat je ge komen was. Je gaat de boeken op het Slot catalogiseren, nietwaar? Ik wou dat ik zo'n leuk gemakkelijk baantje had, maar" met een over dreven diepe zucht „wij arme verpleegsters moeten zwoegen!" Zij liet haar stem dalen, maar niet al te veel. „Zeg, vertel mij eens, is Ed ward Random hier? Iemand vertel de me dat hij er was, maar juffrouw Blake zei dat hij niet bij de theevisi te was. Is hij soms met een latere trein gekomen?" Zij begon nog iets zachter te spreken. „Of is hij met opzet die theevisite misgelopen?" Zij kan dan wel zuchten en zich beklagen dat zij zo hard moest wer ken. maar zij scheen toch in een zeer opgewekte stemming te zijn. Zij was een knappe brunette met een pittig gezicht, een hoogrode kleur, bruin golvend haar en vrolijke, lichtbruine ogen. Zij was het huls uit gelopen met haar kapje nog op en haar blau we verpleegstersuniform aan dat haar bijzonder goed stond, en dat korte morsmoutjes had van witte mousseline. De stem waarmee zij naar Edward informeerde klonk toch nog niet zacht genoeg. Het was weliswaar een prettig klinkende stem, maar nogal verdragend. Mevrouw Alexan der en de huishouster van dokter Croft keken allebei om. Susan zei: „Dat moet Je hem zelf maar vragen. Ik ben ansichten aan het kopen." Clarice lachte. „Wat ben je toch dis creet. Maar is hij er wel?" „O. Ja." „Wij waren vroeger heel goede vrien den, weet je. O, dat is al jaren gele den ik had nog maar pas mijn diploma. Ik heb meneer James Ran dom verpleegd toen hij influenza had. en natuurlijk heb ik toen heel Patricia Wentworth A. W. Sijthoff - Alphen veel met Edward opgetrokken. Zo komt het dat ik verleden jaar ook hier was toen meneer Random stierf hij wilde niemand anders hebben. En wij dachten allemaal dat Edward dood was! Was het niet vreselijk? Ik hoop dat ik hem gauw weer eens spreek en het hele verhaal van hem te horen krijg. Juffrouw Blake zegt dat je daarover geen woord uit hem kunt krijgen, maar ik denk dat hij het mij wel zal vertellen." Susan zei: „Ik denk niet dat hij en zweeg toen. Edward zou zelf maar moeten zien hoe hij Clarice aan pakte. De huishoudster van dokter Croft zei op lijzige, slome toon: „Nou, uw schuld is het niet, mevrouw Alexan der, dat zeg ik helemaal niet, maar ik zeg wel en daar blijf ik bij, je tegenwoordig koopt niet h de spullen van voor de oorli mand kan mij dat uit mijl praten de schoensmeer meer zoals vroeger, en het lee er mee moet poetsen ook nie is meer zoals het vroeger was wordt het ook niet meer, mai maar een blikje bruine schoe nemen en een blikje zwartt wij moeten tegenwoordig a maar tevreden zijn met wat nen krijgen." Mevrouw Alexander liet een lachje horen. Zij zei. „Zo is het maar net, juffroui^ wij moeten ons er maar bij fej gen. Maar u zult toch wel KÜ dat die schoensmeer best want ik gebruik ze zelf ook.' Zij liep op het andere eind toonbank toe. De hartelijkhl haar toon was voor Susan bé „Zo, lieve kind, fijn dat je wel bent. Wat mag het zijn?" Susan kocht ansichtkaarten, rice lucifers. „Die dingen zijn toch altij zSm op", zei zij. „En juffrouw Bl^ dat ik u moest vragen of i tomaten had en, o ja. twe| van die moesappels die j«^ Ora zo lekker vindt. Zij zei d£ zou weten welke." r-j Mevrouw Alexander keek vojC Wordt Jj Horizontaal. 1. wandelplaats, 2. grondsoort-schortje-steensoort, 3. spelleiding-gekneed meel, 4. boerde- rij-buitenhaven-scheik. element, 5. biersoort-lof-kippenloop. 6. smart- huisdieren-afnemend getij, 7. emi nent (afk.Hnuzieknoot-meisjes- naam, 8. deur-lynx, 9. gebrek. Verticaal. 1. fijn aardewerk, 2. kier- water in Utrecht-numero (afk.), 3. muziekinstrument-dus (Lat.), 4. deel van het jaar-plaats in Zeeland-tot, 5. wild zwijn-bijbels figuur-na dato (afk.), 6. dichterbij komen-gewicht (afk), 7. alvorens-voedsel-scheik. element, 8. Europeaan-water in Friesland-fideel, 9. vertrouwelijk* boomschors. Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. Arras, 5. Neer. 7. intiem. 9. patent, 10. ra. 12. none. 13. nevel. 14. 1 2 3 4 6 7 «er 2 ihc 3 r i 4 he S 6 m Jin 7 8 In 9 f: ent, 15. tel. 16. U. 17. tt 18Jch age, 20. toren, 21. tree. 22.00 rumoer. 25. breien. 27. nten staar. elt Vert., 1. as. 2. riant. 3. ante. We netel, 6. em, 8. innen, 9. port gi reiger. 11. allee. 12. netto, lfrre 18. terra. 19. arena, 21. toet.j 25. bt. 26. er.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4