tof. Nooteboom an financiën Actie om Enschedese kerk te behouden Hartstichting boos op Meij Ier Geen fabricage van treinstellen in ons land Onderwijs "loeming Van der Mei onzeker Jurist begint „fietsmuseum" in de Domstad )rdi der Stoel wil Si getuigen in Ietk Philip Agee tOrange Rij 25 km méér tVfODil/ per volle tank. MobilH de olie die benzine bespaart. 'Aanslag op geloofwaardigheid' Bonden vragen steun voor KSH Glimmerveen dient klacht in wegens smaad Geld voor centrum kinderkanker door stichting beheerd eerst m'n Gcudfflicwtfe opeteni. Ook niet-katholieken willen Sint Josephkerk niet kwijt Enige kerk van Cuypers in Twente =^RDAG 22 DECEMBER 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 112e parlementsredactie HAAG Prof. mr. A. Nooteboom, hoogleraar belastin- t aan de universiteit van Amsterdam wordt de nieuwe secretaris van financiën. Hij zal minister Andriessen met ^bijstaan op het terrein van het belastingrecht, een onder lat Andriessen zelf niet zo goed beheerst. De heer Noote- is lid van de CHU, 49 jaar, getrouwd en heeft drie kinderen. UTRECHT (ANP) - Een 35-jarig' jurist uit Utrecht, Frits de Graaf, heeft in de binnenstad van de Dom stad een oude wasserij opgekocht die hij, na verbouwing, wil inrichten ais fietsmuseum. De jurist spreekt zelf liever over een „archief". Hij heeft al jaren oude fietsen verza meld en inmiddels zijn er zes voor oorlogse fietsen in oorspronkelijke staat teruggebracht. Hij heeft nu ondermeer een origine le Burgers uit 1934, een dames-Fon- gers uit 1927 en een dames-Gazelle uit 1935. Daarnaast staan er nog der tig fietsen op een opknapbeurt te wachten. Het vinden van de origine le onderdelen blijkt de grootste moeilijkheid te zijn. Restauratie kost ongeveer tweehonderd uur per fiets. Het is de bedoeling dat de ingang van het archief eruit zal gaan zien als een fietsenwinkel anno 1900. Behalve opgeknapte fietsen zal De Graaf ook zijn werkplaats in het archief huisvesten. De oude leren zadels, bewerkte car- bidlantaarns, vernikkelde koperen lantaarns, verschillende modellen dynamo's, handvatten van hout, been en rubber en allerlei soorten fietssturen zullen in een grote wand kast in het archief te zien zijn. toeming van de tweede CHU- de heer Van der Mei itenlandse zaken is gisteren teif geworden. In politiek Den thtfitstond twijfel over de vraag Van der Klaauw (buiten- e «zaken) de heer Van der Mei en< staatssecretaris wil hebben. daarover ontstond na- buitenlandse zaken geruch- heljentileerd werden dat Van der kl|t meer onder de kandidaten er|u komen. e Idde overigens tot heftige ont- "ïetjgen door Van der Mei zelf en >enp zijde van de CDA-fractie. orfcer Mei is nog steeds onze oeM kandidaat," zei een CDA- ct doerder. Van der Mei zelf zei ar wond: „Men is bezig geweest geruchten rond te strooien. ls Hnog steeds kandidaat en hoe \y<Mer afloopt hangt af van het 4c dat ik met de minister van v1andse zaken daarover hoop voor dat gesprek der Mei echter gisteravond ontvangen. „Dat geldt ook idere kandidaat-staatssecre- tija Dm| •t Spa bronwater bereid (de natuur tarissen, maar gezien de geruchten over mijn persoon zou het prettig zijn als het gesprek zo spoedig mo gelijk plaatsvindt," aldus Van der Mei. In CDA-kring wordt Inmiddels ook de naam van het oud-CHU-Ka- merlid mr C. A. Bos genoemd. Een man die op Europees vlak grote ervaringen heeft. Hij is sinds 1 okto ber 1975 burgemeester van Katwijk. De staatssecretaris van buitenland se zaken zal zich met name met Europese zaken bezig moeten hou den, zo wordt aangenomea Geen veto Minister Van der Klaauw liet giste ren officieel weten geen veto tegen Van der Mei te hebben uitgespro ken. Dat zei overigens verder niets over de vraag of hij Van der Mei wel of niet als staatssecretaris naast zich wil hebben. Over de derde nog te zoeken staats secretaris, die voor handelspolitiek uit WD-kring ls nog niet bekend. Premier Van Agt streeft ernaar de benoeming van alle staatssecreta rissen voor de kerst rond te hebben. De regeringsverklaring, waarin het nieuwe kabinet het beleid voor 1978 in hoofdlijnen zal aangeven, zal op 16 januari in de Tweede Kamer wor den afgelegd. De volgende dagen zal hierover worden gedebatteerd. Eer der was 9 januari als datum ge noemd maar de tijd van voorberei ding bleek dan te kort. Terwijl de winter vandaag officieel begint, staan in het westen van het land de narcissen in de kassen in volle bloei. Zo heeft bloemenkweker Homan in Sassenheim handenvol werk om de bloemen tijdig voor de Kerstdagen op de veiling af te leveren. ADVERTENTIE (ANP) Oud-minis- buitenlandse zaken Van der &\s niet bereid voor de advies- issip voor vreemdelingenza- getuigen in de zaak van de alige CIA-agent Philip Agee. tn der Stoel vindt dat hij dat leer kan doen, nu hij minister drijc heb bovendien geen toegang ïdutot Agee's stukken, aldus de erkinster tegenover de raadsman tetülip Agee, mr. W. J. van Ben- e. o. Deze had de heer Van der als getuige opgeroepen. Insehandeling van Agee's zaak te e adviescommissie wordt van- In Den Haag voortgezet. De commissie buigt zich over het Vc», dat Philip Agee heeft aange- 1 tegen de beschikking van Inisterie van justitie om hem verblijfsvergunning meer te C. in Bennekom verwacht, dat de Issie slechts enkele weken no- J. 1 hebben om de nieuwe minis- a justitie een advies over Agee brengen. Half januari kan de er zijn definitieve besluit over uitwijzing bekend maken, zo Mr. Van Bennekom ver- k^l dat de commissie slechts en- eken nodig zal hebben om de t minister van justitie een ad- Virer Agee uit te brengen. Half h kan de minister zijn defini- Desluit over Agee's uitwijzing maken, zo verwacht Mr. Van :om. 1 commentaar staat op pagina 5 Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM „Professor Meijler heeft een ongemo tiveerde aanslag gedaan op de geloofwaardigheid van de gezondheidsvoorlichting." Dit commentaar geeft de Nederlandse Hartstichting op de kritiek die de Utrecht se hartspecialist dinsdag leverde op de volgens hem „ongenuanceerde" propaganda van de stichting. Meijler zei toen dat nog steeds niet afdoende is bewezen dat wijzigingen in het dieet (minder vet, minder dierlijk vet, minder cholesterol) de kans op hart- en vaatziekten kleiner maken. Er zijn alleen aanwijzingen dat het zou kunnen helpen, maar in de praktijk bewezen is er niets, aldus Meijler, die zijn stellingname met recente uitspra ken uit internationale vaktijdschriften onderbouwde. De Hartstichting kijkt anders tegen de situatie aan. De sterfte aan hart- en vaatziekten in Nederland is de afgelopen jaren dalende, en de stichting vindt dat haar „intense inzet op het gebied van de voorlichting tot gezonde leefgewoonten tot die daling heeft bijge dragen". De stichting meent dat prof. Meijler zou hebben ont kend dat het voorkomen van hart- en vaatziekten door voedingsverandering mogelijk en zinvol is. Dat berust op een misverstand. Hij ontkende alleen dat het nut van zulke veranderingen wetenschappelijk zou vaststaan. Verder zei hij: „Op zichzelf is er alle reden om redelijke voorschriften op te volgen, ook al zijn die voorschriften 'tot stand gekomen op basis van aanwijzingen in plaats van bewijzen." ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAO De Industriebonden NW en NKV en de voedingsbonden FNV hebben het nieuwe kabinet dinsdag gevraagd om forse financië le steun voor Koninklijke Scholten Honig (KSH). De bonden verwach ten, dat deze week de laatste hand 'wordt gelegd aan de reorganisatie plannen voor het voedingsmiddelen en zetmeelconcern. Aan dat plan wordt in opdracht van minister Van der Stee (landbouw) gewerkt door KSH-commissaris Van Heusden. Het ziet ernaar uit, dat de aardappelmeelproduktie van de KSH-fabrieken in Groningen wordt gebundeld met die van (nu nog) concurrent Avebe. Minister Van der Stee had dat als „uitgangs punt" aan KSH-commissaris Van Heusden meegegeven. Avebe heeft zich al verplicht om te zorgen voor zuivering van het afvalwater, waar toe KSH zelf niet in staat is ge bleken. Om die zuivering naar wens te laten verlopen kan het zelfs nodig zijn dat de produktie wordt weggehaald uit de KSH-fabrieken en in de eigen Avebe-fabriek wordt voortgezet. Dat blijkt althans uit een uitspraak van de Raad van State. De raad heeft deze week beslist, dat KSH mag doorgaan met het lozen van ongezuiverd afvalwater op de „smeerpijp" in de Eems. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De voorzitter van de Nederlandse Volksunie, Joop Glim merveen, heeft bij de officier van justitie in Amsterdam een klacht wegens belediging en smaad inge diend tegen de journalist H. J. A. Hofland. Volgens Glimmerveen heeft deze hem in het NOS-radlo-programma Joumalistenforum betiteld als „hoofdman van een misdadig zoot je" en de leden van de Nederlandse Volksunie „op één lijn gesteld met een inbrekersvereniging en een sou teneursclub". Naar de mening van Glimmerveen heeft Hofland zich daarmee schuldig gemaakt aan be lediging en/of smaad jegens hemzelf en aan opzettelijke belediging van, aanzetting tot haat tegen en discri minatie van een groep mensen we gens hun levensovertuiging, op grond van de artikelen 137c en d van het wetboek van strafrecht. Onlangs heeft de Amsterdamse offi cier van justitie mr J. H. C. Pieters de rechtbank gevraagd de extreem rechtse Nederlandse Volksunie te ontbinden. De klacht van Glimmer veen, die wegens racistische uitla tingen meermalen met de Justitie in aanraking is geweest, zal door deze zelfde officier worden behandeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAO Er is in ons land geen toekomst voor de fabricage van treinstellen. Een fabriek voor rol lend spoorweg-materieel zou waar schijnlijk hetzelfde lot ondergaan als ooit de Utrechtse VMF-fabrieken Werkspoor en Rolma, namelijk slui ting na het maken van grote ver liezen. .Uit een rapport dat minister Tuyn- man (verkeer en waterstaat) giste ren heeft aangeboden aan de Twee de Kamer blijkt het „vrijwel onmo gelijk" te zijn een fabriek voor rol lend materieel rendabel te maken. Een ambtelijke werkgroep heeft be keken of zo'n nieuw op te richten bedrijf vervangende werkgelegen heid kan bieden aan de mensen, die bij noodlijdende onderdelen van het VMF-Stork concern werken. Vol gens die werkgroep zijn de vooruit zichten ongunstig. De overheid zou voortdurend financiële steun moe ten geven (als dat al door de EG in Brussel zou worden toegestaan): de fabriek zou niet verzekerd zijn van een vaste afzet; er zou niet snel genoeg gereageerd kunnen worden Van onze correspondent GRONINGEN Een aparte stich ting gaat het geld beheren dat door de actie Geven voor Leven voor het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen ten behoeve van de kinderonco- logie is bestemd. Groningen krijgt daarvoor 18,2 miljoen gulden om een centrum op te zetten voor de behandeling van kinderkanker. In de stichting die het geld gaat beheren zitten vertegenwoordigers van het ziekenhuisbestuur, de medi sche faculteit van de Rijksuniversi teit Groningen, deskundigen en ad viseurs. Een andere taak van de stichting is het vinden van nieuwe fondsen voor de ontwikkeling van de kinderonco- logie in Groningen. Binnen vijf jaar moet het centrum ingepast worden in de normale ziekenhuisvoorzienin gen en zullen de lasten worden over gedragen aan het Academisch Zie-- kenhuis. Om het centrum in stand te houden zal dan een nieuwe inza meling moeten worden gehouden. ADVERTENTIE het vers gebraden K) minuten haantje van Herman Kramer. Joure ...'t ligt bij de vleeswaren door Jac Lelsz ENSCHEDE In Enschede is een actie begonnen om de neogothische Sint Josephkerk aan de Oldenzaalsestraat te redden. Daarvoor zijn volgens de Stichting Vrienden van de Jozefkerk (nü met een z en een f) een paar redenen. Twee ervan zijn dat het bedreigde gebouw de enige kerk van architect P. J. H. Cuypers in Twente is en voorts dat Enschede nauwelijks over oude monumen ten beschikt omdat het in het verleden zo vaak door stadsbranden werd getroffen, de laatste keer in 1862. De kerk, die van 1894 dateert, behoort niet tot de eerste pe riode van de neo-gothiek en werd daarom door de Rijks dienst voor de Monumenten zorg niet geplaatst op de lijst van beschermde monumen ten waarop 136 gebouwen van een dergelijke stijl voor komen. De r.k. parochie in Enschede kan de exploitatie van de 900 zitplaatsen tellende Sint Jo sephkerk, mede door vermin derde belangstelling voor de diensten, niet meer bekosti gen. Het kerkbestuur besloot daarom de kerk af te stoten, en zo nodig te doen slopen. In de stad riep dat nogal emo ties op, niet alleen bij paro chianen. maarjook bij niet- katholieken en zelfs bij bui- ten-kerkelijken. Zo ontstond de Stichting Vrienden van de Jozefkerk, waarvan thans Els Mazure als voorzitter op treedt. Op het ogenblik probeert men op allerlei manieren geld bijeen te krijgen om de Sint Josephkerk overeind te hou den. Dat valt nog niet zo hard mee. Weliswaar heeft men de eerste tienduizend gulden binnen, maar er is een veel voud nodig om te slagen. Wat stelt men zich voor? Els Ma- zure: „We zien het liefst dat het gebouw zijn oorspronke lijke functie behoudt, dus dat men er kan blijven kerken. Daarnaast willen we probe ren er een culturele bestem ming aan te geven, zodat ex ploitatie mogelijk wordt". In tussen is gebleken dat de handreiking, die men van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, de Bond Heem schut en de provincie Over ijssel heeft te verwachten, zich zal beperken tot morele hulp. Gaaf Het probleem, waarmee de parochie onder meer zit, is achterstallig onderhoud tot een bedrag van minstens en kele tonnen. De kerk zelf, die zich met haar toren robuust manifesteert en waarvan het silhouet zich heeft verscherpt nadat een nabijgelegen he laas overbodige textielfa briek werd afgebroken, is nog bijna volkomen gaaf. Ingrij pende wijzigingen hebben niet plaatsgevonden. Zij is geheel gestoffeerd met kunstobjecten uit de neo-go thiek. Altaar en beelden uit de zogenaamde Mengelberg periode, smeedijzeren hek ken van de bekende Utrechte se kunstsmid Kniep en over vloedige muurschilderingen van Colette. Een punt dat volgens de Vrienden van de Jozefkerk ook pleit voor behoud van dit gebouw is dat zij een rol heeft gespeeld in de geschiedenis van de r.k. vakbeweging. Hiermee hangt de naam van Alphonse M. A. J. Ariëns nauw samen. Hij leefde van I860 tot 1928, promoveerde in 1885 te Rome in de theologie en was van 1886 tot 1901 ka pelaan in Enschede. Naast een inspirerend drankbestrij der was hij een pionier op het gebied van de vakorganisa tie. In Rome verbleef hij bij voorkeur in de volkswijken; Don Bosco was zijn voor beeld. Eenmaal in Enschede trok hij zich het lot van de wevers, spinners en andere werknemers in de textielsec tor aan, en zo kwam het tot oprichting van de R.K. Twentse Fabrieksarbeiders- bond. Paniek Aanvankelijk lijkt de paro chie de belangstelling voor de Sint Josephkerk als wat hinderlijk te hebben ervaren. De Jozefkerk officieel Sint Josephkerk aan de Oldenzaalse straat te Enschede, de enige kerk van P. J. H. Cuypers in Twente. „Vrienden" beijveren zich om sloop van het neo gothische gebouw te voorkomen. Bemoeizucht, of hoe men het ook noemen wil. Op een con tactavond van de parochie vielen woorden als rel en het ze. Leden van het actiecomi té mochten blijven, maar al leen als toehoorders. Een pastoor uit Duiven, die be kendheid kreeg door zich met succes in te sponnen voor het behoud van zijn kerk, werd de toegang tot de vergade ring van de parochie gewei gerd. De actievoerders waren en zijn van mening dat het slopen van markante ge bouwen niet alleen een parti culiere affaire is maar mede een zaak van de gemeen schap. Zij staan ook op het standpunt dat zij niet ge dwongen waren geweest „een soort paniekvoetbal" te spe len als Enschede over een ge meentelijke monumenten- verordening zou beschikken. Volgens de Vrienden van de Jozefkerk moet aan de af braak van Enschede's bin nenstad een einde komen. De Tweede Wereldoorlog heeft grote gaten geslagen, die op gevuld zijn met kantoorreu zen. Hierbij komt de crisis in de textiel, waardoor verschil lende fabrieken verdwenen. Historisch herkenbare pun ten, mooi of lelijk, zijn er bij na niet meer. „Moeten onze kinderen door een stad dwa len zonder herinneringen, zonder monumenten van een vroegere cultuur?" vragen de Vrienden zich af. Dit stimu leert hen temeer zich druk te maken voor het redden van de Sint Josephkerk. Diverse acties zitten nog in het vat. Als er veel geld bin nenkomt, zal men dat op het gemeentehuls als een duide lijke wenk van de burgerij kunnen zien. Op het ogenblik ligt daar een aanvraag van het kerkbestuur een sloop vergunning te verstrekken. Alle kansen voor de 8int Jo sephkerk zijn nog niet verke ken, want binnenkort gaat ook een werkgroep, gevormd uit B. en W., kerkbestuur en de Vrienden, zich met de kwestie bezighouden. als de vervoersbehoeften in ons land veranderen. Daarbij komt, aldus de werkgroep, dat er geen hoge verwachtingen ge koesterd mogen worden over extra arbeidsplaatsen. Dat is te meer een belangrijke conclusie, omdat een fa briek in ons land de werkgelegen heid van 260 Nederlandse werkne mers bij het Duitse bedrijf Talbot (in Aken) in gevaar komt. Het voort bestaan van dit bedrijf is goeddeels afhankelijk van bestellingen uit Ne derland. Het ambtelijke rapport wordt zeer binnenkort gevolgd door een rap port, waaraan VMF-Stork, de Neder landse Spoorwegen en de vakbewe ging werken. Minister Tuynman zal het ambtelijke rapport „toetsen" aan hun bevindingen. Vervolg van pagina 1 De raad beveelt daarom aan om via een ander systeem van onderwijs deze cirkel te doorbreken. Gedacht wordt aan „funderend onderwijs" sa menvallend met de leerplicht, dus tot zestien achttien Jaar. Bij ver trek van school zouden de Jongeren dan een „onderwljskapitaal" of „leerrecht" moeten meekrijgen dat zij later kunnen opnemen naarge lang ze dat nodig vinden. Denkbaar is zelfs dat de Jongeren verplicht worden na het funderend onderwijs eerst „een periode van maatschap pelijke ervaring" door te maken. Dit systeem van „wederkerend onder wijs" zal dan ook ertoe bijdragen dat onderwijs en arbeidsmarkt beter op elkaar aansluiten. Dit nieuwe systeem van wederke rend onderwijs zou dus in de plaats moeten komen van het huidige sys teem, waarbij eerst de hele opleiding wordt afgemaakt, en men vervolgens in principe niet meer op de school banken terugkeert. Het wederke rend onderwijs-stelsel is dus iets an ders dan het „tweede-kans-onder- wijs" voor volwassenen die op latere leeftijd alsnog een opleiding willen afmaken of beginnen waarvoor zij in hun schoolleeftijd niet voelden. De „moeder-mavo's" zijn een voorbeeld van dit laatste. Andere organisatie In de tweede plaats beveelt de we tenschappelijke raad aan de arbeid heel anders te gaan organiseren. Van elk soort werk moet een appel uit gaan om te leren, dus om ervaring op te doen waarmee men verder kan komen. Deze aanbeveling sluit aan op de algemene behoefte aan verbe tering van de kwaliteit van veel van het werk. Elk werk moet bloeiend worden gemaakt, niet monotoon zijn, gelegenheid bieden tot onplooi- ing, en zo weinig mogelijk bezwaren de omstandigheden hebben. Voorwaarde bij dit alles is wel dat er voldoende werkgelegenheid zal zijn, zodat er voor iedereen die werken wil een baantje is. „Geen baan hebben betekent het ontberen van een socia le rol die van het allergrootste be lang is voor het gevoel van erkend en geaccepteerd zijn temidden van de medemensen". De overheid zou kun nen bevorderen dat er bezigheden komen die deze rol van het huidige werk overnemen. Maar deze bezighe den zullen door de mensen dan wel gelijk moeten worden gewaardeerd als werk. Dat ls een langademig pro ces van ombuiging van waarden, ge drag en mentaliteit, wat door de overheid niet kan worden afge dwongen. Lange termijn Mevrouw In 't Veld wees erop dat de aanbevelingen van de raad een zaak zijn voor de lange termijn, „de ko mende dertig jaar". Zij is „niet pessi mistisch" over mogelijke weerstan den bij groepen in de samenleving wier bedje minder automatisch ge spreid zal zijn. „De huidige strakke arbeidsverdeling is eerder een last dan een voordeel, denk ook maar eens aan de vernieuwing in de indu strie waarvoor alom wordt gepleit. En los van de sociale ongelijkheid zal er ook iets moeten gebeuren aan verbetering van de aansluiting van onderwijs en arbeidsmarkt Het principe van de gelijkheid is thans al tot op zekere hoogte aan vaard. We vinden dat iedereen, onge acht zijn positie, recht heeft op een auto of buitenlandse vakantie. We vormen pen culturele eenheid. Dat gaat wringen en spanningen geven als de huidige sociale ongelijkheid niet verandert." Mevrouw In 't Veld wees op de pola risatie en sociale agitatie van enige jaren geleden. ZIJ is ervan overtuigd dat die agitatie gemakkelijk kan te rugkeren, omdat de oorzaken ervan nog steeds aanwezig zijn, ook al ls het elan van actievoeren als in een golfbeweging nu wat weggeëbd. „Als u dit verschrikkelijk vond, dan hebt u volkomen gelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3