[oordelijke provincies illen baksteenindustrie Centraal Beheer wil Heveadorp de amro bank innewyork r Inspraakproblemen bestemmingsplannen Langzaam proces afsterving dreigt bedrijfsleven wil betere oegang Japanse markt Amerikaanse militairen in de knoei door lage dollar Ontslagen bij Friki %ns op flink stuk werkgelegenheid nport Nederl produkten stagneert 'Saneringsplan scheepsbouw onvoldoende' Licht herstel op valutamarkten 'Hoge kosten en vaak frustraties' Staatslening wordt 350 miljoen gulden Hypotheekrente per 20 dec. JERDAG 22 DECEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P15-RS17-H19 i Jan Sloothaak iNINGEN/ARNHEM Het wordt de baksteenindustrie in het rivierengebied in verband met i-eisen steeds moeilijker gemaakt om aan grondstof (klei) te komen, terwijl de klei in het ien voor het opscheppen ligt. Waarom zou je die baksteenindustrie dan niet gedeeltelijk plaatsen naar dat Noorden? gedachte lanceerde de Indu- md CNV op een hoorzitting Je werkgelegenheidsnota van ivincie Groningen. Na een lan- riode van sterke teruggang gaat Je baksteenindustrie nu weer De kans om een stuk werkgele ed in Noord-Groningen en wel- jook Friesland van de grond te ïn, moet gegrepen worden nu ze }jkt te zijn, aldus het CNV. baksteenindustrie kon een poos- i 'eleden zijn produkt aan de jtstenen nog niet kwijt. Dat is nders door wijzigingen op het van wonen. Er komen minder ^en meer laagbouw", zegt Frits !0 van de Industriebond CNV. idee om in het Noorden alterna- n te zoeken voor de fabrieken in rivierkleigebied heeft hier en aandacht getrokken. In de bak- 's lindustrie zelf wordt overigens {houdend gereageerd. _teker is echter, dat er op het ogenblik ss'«tenen worden ingevoerd uit het ,'jnland en dat de bouwwereld sa en been klaagt over lange *a'httijden. De terughoudendheid s^e baksteenindustrie zelf vloeit 2«al voort uit onzekerheid of de Wikkeling zich door zal zetten. H gaat inderdaad weer goed maar '9JU1 meteen maar bijvoorbeeld je "juktie te gaan verdubbelen is zo simpel. Veel hangt bijvoor- 'od af van het beleid van de over- in feite onze belangrijkste jt", aldus directeur P. Boek- sdt van de Steenhandel Gro ten. j, is het tijdperk van de sanering, 9» sluiting van diverse fabrieken in Ier meer Groningen, achter de rug wordt er al weer gestreefd naar ISduktie-uitbreiding. Vooralsnog 3 «curt dit echter door modernise- 5 en opvoering van de efficiëntie, ®ar niet direct door de bouw van iouwe fabrieken. ,ock bij de Vereniging „De Neder- ,jdse Baksteenindustrie", een in sihem gevestigde centrale organi se is men erg terughoudend, zij 1 niet direct afwijzend. De bak- j'nindustrie voelt er vooralsnog voor naar alternatieven te zoe- omdat men zich sterk wil ma- 32 om tóch de benodigde klei in het ^rengebied te blijven winnen. De sderse autoriteiten hebben een Hverp-streekplan Midden Gelder- el gelanceerd. Het is de bedoeling uiterwaarden van de rivieren in cherming te nemen en dat bete- it ook een vermindering of beëin- ing van de kleiwinning omdat het leu hierdoor wórdt veranderd. C. A. Geurs, directeur van de ierlandse Baksteenindustrie, ver- uwt er echter op dat de continu- t van de fabrieken niet in gevaar worden gebracht rmijn J. C. Keiler, directeur van de eniging Baksteentechniek laat 1 wat genuanceerder uit. Hij sluit t uit dat de kwestie op de lange mijn actueel wordt. „Het streek- n èls het nadelig voor ons zal 1 wordt niet van de éne op de jere dag uitgevoerd. Maar je weet luurlijk nooit of het over bijvoor- ild vijftien jaar niet eens actueel worden. In dat geval zouden er ar twee gebieden als alternatieve Van een onzer verslaggevers ARNHEM Voor de steenfabrieken in dat gebied dreigt een langzaam proces van afsterving, indien het ontwerp-streekplan Midden-Gelderland ongewijzigd zou worden aangenomen. Dit bleek in de persconferentie, ter gelegenheid van de jaarlijkse „Baksteen dag" in Arnhem. Juist in de gebieden waarop de betrokken steenfabrieken voor de geschikte grondstof zijn aangewezen, wordt de verlening van ontgrondingsvergunningen drastisch beperkt, zo niet uitgesloten. Dat zien de steenfabrikanten als een regelrechte bedreiging voor het voortbestaan van deze tak van industrie, en daaraan is dan or k uitdrukking gegeven tijdens de hoorzittingen over het ontwerp-streekplan Midden Gelderland vorige week. de grondstof klein ontbreekt het niet. „We hebben voor eeuwen n genoeg," aldus de heer Wesseling. Knipsel uit de Trouw van 14 december 1977 vestigingsmogelijkheid in aanmer king komen, Twente en het Noorden". Hier doorheen blijft dan ook nog de vraag spelen, of de groei (inmiddels tot boven de twee miljard stenen per jaar) doorgaat. Prognoses zijn nau welijks te maken, aldus mr. Geurs. Men baseert zich op de verwachte bouwactiviteiten, maar daarvan zijn allerlei variteiten in omloop en dan is het ook nog de vraag welk aandeel de baksteen daarin zal hebben. De heren Geurs en Keiler verwachten, dat door een produktieverhoging als gevolg van modernisering en uit breiding van enkele fabrieken de situatie zich in 1980 weer zal hebben gestabiliseerd. De districtsbestuurders van het CNV vinden echter, dat beraad op de mogelijkheden zeker zinvol is nu de vraag naar bakstenen zo sterk is toegenomen dat invoer uit het bui tenland nodig is en de bouwwereld steen en been klaagt over de lange levertij den.Ze zien hierin ook een taak voor instellingen als het ETI- Grouingen en de Noordelijke Ont wikkelingsmaatschappij (NOM). Bovendien vraagt men zich af in hoeverre de baksteenindustrie zich uit zijn tent wil laten lokken, zo lang men nog hoop heeft zijn greep op het rivierengebied te kunnen be houden. Vijftien Frits Hanco wordt nog in deze ge dachte gestaafd, door een gesprek met een deskundige van de Vereni ging Bedrijfsanalyse Baksteenindu strie. Deze acht het in principe mo gelijk, dat er op de noordelijke klei plaats is voor een vijftiental fabriek jes die elk tien tot twaalf miljoen stenen per jaar zouden kunnen fa briceren en directe werkgelegenheid voor een tweehonderdvijftig man zouden betekenen. Daarbij komen dan nog de bijkomende arbeids plaatsen in bijvoorbeeld de tran sportsector. Overigens zien de heren Geurs en Keiler juist in het transport één van de minpunten van overplaatsing naar het noorden, zo dit ooit nodig mocht worden. De afstand van het Noorden naar de Randstad is veel NDStN HAAG Het Centraal Orgaan voor de economische be lt" ikkingen met het buitenland, dat de exportbelangen van alle Jedingen van het Nederlandse bedrijfsleven behartigt, heeft in c«n jongste periodieke verslag de hoop uitgesproken, dat de 'luister van economische zaken spoedig een bezoek aan Japan 'ïngt. Dit om de Japanse autoriteiten ertoe te bewegen lets ten fcoeve van de Nederlandse export naar dat land te doen. 5» 1 februari van dit jaar heeft een legatie van het ministerie van eco- mische zaken reeds voorbereiden- 'f besprekingen in Tokio gevoerd, 'l gaat hier. volgens het Centraal aan, om een dringend probleem, [nt Nederland heeft in zijn han- Isverkeer met Japan een sterk toe- fnend tekort. Dat komt vooral Dr het feit. dat de Japanse invoer Nederlandse produkten volledig jneert. De Nederlandse invoer i Japanse produkten blijft daar- :gen zeer sterk oplopen. t Centraal Orgaan vindt, dat er aanleiding is, dat de Japanse <n oriteiten eindelijk eens daadwer- i is^ijk concrete maatregelen nemen de invoer van Nederlandse pro- Én, waarvoor in Japan zonder 1 een markt is. te bevorderen, ouden de Japanse autoriteiten ig maatregelen moeten nemen mogelijkheden voor verlenen **|n Nederlandse diensten, waarvoor uJ Japan eveneens in steeds b^lang- Iker mate vraag aanwezig ls. uit te -leiden. Het is onduidelijk, waarom van Ja panse zijde tot dusverre niet positief is gereageerd op concrete wensen, die Nederland naar voren heeft ge bracht. Aldus het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland. ADVERTENTIE groter, dan van het rivierengebied en dat werkt kostenverhogend. Vooral omdat juist de Randstad de meeste stenen afneemt. Het overplaatsen van een fabriek is bovendien een kostbare zaak, ook als men rekening houdt met een mogelijke overheidssubsidie van veertig procent. Een nieuwe fabriek kost gauw veertig tot vijftig miljoen gulden. Bovendien speelt in het Noorden evengoed de kwestie van het milieu. Districtsbestuurder R. Tiekstra van de Voedingsbond CNV geeft dit toe, maar daar staat volgens hem een voordeel tegenover. De landbouw zou er op bepaalde plaatsen mee gebaat zijn dat de zware en vette klei wordt weggegraven. Onderzoek Zowel bij het ETI-Groningen als bij de NOM meent men dat de bak steenindustrie het zeker waard is in de gaten te houden. Drs. F. A. Groen, stafmedewerker van het ETI, heeft zelf een onderzoek ge pleegd in verband met de voorgeno men bouw van een nieuwe steenfa briek in Boerdam. „Er is op dit mo ment onvoldoende bekend om alles te kunnen overzien, maar ik zou een onderzoek zeker de moeite waard vinden", zegt hij. De heer Groen meent, dat dit zou kunnen worden aangekaart in het kader van het Integraal Structuur plan Noorden des lands (ISP). Drs. J. J. van Kappel, adjunct-directeur van de NOM: „Het heeft al een poos je onze aandacht. DE NOM neemt zelf deel in steenfabriek Schenke- schans bij Leeuwarden". Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De plannen van ir Stikker, topman van Rijn-Schelde- Verolme, voor sanering van de Ne derlandse scheepsbouw, zijn vol strekt onvoldoende. Dat is de me ning van de leden van de Industrie bonden NW en -NKV bij de grote werven die op twee na (NDSM in Amsterdam en KSM in Vlissingen) in het Waterweggebied gevestigd zijn. In het plan Stikker komen enkele honderden arbeidsplaatsen te vervallen. Volgens bestuurder H. Berkhout van de Industriebond NW betekent het standpunt nog geen afwijzing, die ertoe leiden zal dat zijn bond en de Industriebond NKV uit de Be leidscommissie Scheepsbouw zullen stappen. „De vraag of wij deze com missie (met werkgevers en overheid red.) verlaten, is nog niet aan de orde. Dat komt pas als er meer be kend ls over de voornemens met de rest van de Nederlandse scheeps bouw." Het plan Stikker geldt de grote en zeer grote werven, alsmede de off-shore (bouw van platforms voor bijvoorbeeld oliewinning op zee). Ir. Stikker is één van de vijf mensen, die de beleidscommissie plannen voorleggen voor inkrimping van de Nederlandse scheepsbouwcapaci- teit. De kaderleden van de Indu striebond CNV en de Unie BLHP (hoger personeel) bij de betrokken werven hebben gisteren „geen doorslaggevende argumenten" ge vonden voor afwijzing van het plan. Volgens een verklaring van de beide bonden „is het niet in belang van de scheepsbouw om uit de Beleidscom missie té stappen." In het plan - Stikker worden twee werven met sluiting bedreigd: Piet Smit (450 werknemers) en IHC Gus to (750 man personeel). Volgens be stuurder B. Nieuwland van de Indu striebond CNV is er voor een belang rijk deel van de werknemers vervan gende werkgelegenheid bij andere werven. „Wellicht zijn gedwongen ontslagen niet nodig", aldus Nieuw land. BONN (AP) De voortdurende daling van de koers van de dollar heeft duizenden in de Bondsrepubliek gelegerde Amerikaanse militairen en hun gezinnen financieel een stuk achterop gebracht. Zij moeten het veel kalmer doen en er zijn al militairen, die hun gezinnen naar huis hebben gezon den zolang de toestand slecht blijft. In de Bondsrepubliek zijn onge veer 200.000 Amerikaanse militai ren gelegerd. De lage dollarkoers wordt nog het meest pijnlijk ge voeld door de ruim 20.000 militai ren, die hun gezinnen voor eigen rekening hebben laten overko men en die wegens hun rang niet in aanmerking komen voor gratis woningen, door het militaire ap paraat beschikbaar gesteld. De daling van de dollarkoers, waarmee de wereld nu al enige tijd wordt geconfronteerd, wordt door een aantal economen beti teld als een pokerspel, waarin de Ver. Staten de beste kaarten in handen hebben. De inzet is hoog. Zo is het bijvoorbeeld niet uitge sloten, dat een verdere daling van de waarde van de dollar de olie producerende landen in de verlei ding zal brengen om de olieprijs die in dollars wordt uitgedrukt te verhogen, al ziet het daar op dit moment niet naar uit. Dat zou niet alleen nadelig zijn voor de Ver. Staten, maar ook een eventu eel economisch herstel van de geïndustrialiseerde landen be lemmeren. Nog daargelaten de in vloed op de economieën van de ontwikkelingslanden, die het he lemaal zwaar te verduren zouden krijgen. Inmiddels heeft de dollar gisteren na de daling van de beide vooraf gaande dagen van deze week een licht herstel te zien gegeven in Europa. Op de Amsterdamse va lutamarkt ging de notering na een opening op 2,2830-60 verder omhoog tot 2,29575-2,29825. Het slot van dinsdag was 2,2825-50. Bankpapier deea 2,25-2,35. Ook in Frankfort kon de dollar iets aantrekken. Gesloten werd hier op DM 2,1175, na een slot van dinsdag van DM 2,1090. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE De inspraakprocedures die door de gemeenten worden gehanteerd bij het wijzigen van bestemmingsplannen vertonen een bonte verscheidenheid. Terwijl nog lang geen overeenstemming bestaat over de vraag wat men met inspraak precies wil bereiken, wordt met allerlei inspraakmiddelen en methoden geëxperimenteerd. Daarmee schetste drs J. W. van Zun- dert van de afdeling bestuurskunde van de Technische Hogeschool Twente gisteren inspraakproblemen bij (gemeentelijke) bestemmings plannen. De huidige experimenten met in spraak gaan, zo vervolgde hij, dik wijls gepaard met hoge kosten. De inspraak veroorzaakt daarbij boven dien in veel gevallen meer frustraties dan men ermee voorkomt. Hij meende, dat de toepassing van de inspraak in de gemeentelijke be stuurspraktijk onder de verantwoor delijkheid en controle van de ge meenteraad dient te worden ge bracht. De gemeenteraad zal zich moeten beraden over inspraakin structies aan burgemeester en wet houders. Voor hen is een inspraakverordening een geschikt middel om dergelijke instructies vast te leggen. Ook voor het publiek zal daarmee meer duidelijkheid kun nen worden geschapen in het ver loop van een inspraakprocedure. Afhankelijk van de veranderingen die dit bestemmingsplan in een be staande situatie teweeg gaat bren gen, kan de inspraakprocedure meer of minder uitvoerig worden opgezet. Bij die opzet moeten b. en w. ook rekening houden met de beschikba re tijd. personele middelen en finan- DEN HAAG De 8,25 procent staatslening, waarop maandag via het tendersysteem kon worden inge schreven, wordt 350 miljoen gulden groot. De koers van uitgifte wordt 100,30 procent. De toewijzing op de lening, die wordt afgelost in de jaren 1979-1993, vindt ten volle plaats voor diegenen, die hadden ingeschreven tegen een hogere koers dan 100,30 procent. De inschrijvingen tegen 100,30 procent worden voor 85 procent gehono reerd. Op inschrijvingen tegen een lagere koers wordt niets toege wezen. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 15 8.75 8.5 8.75 8.5 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 8.75 8.5 8.75 8.5 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 Jaar 1.5 1.5 1.5 93 89 8.7 9.3 8.9 8.7 Centraal Beheer 10 jaar - 8.5 8.5 Ennia 10 jaar - 8.5 8.5 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - 85 8.5 85 85 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 9.- 9.- Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 15 9.- 9- RPS 5 Jaar 1- 8.5 85 Stad A'dam 5 jaar 1.- 8.5 85 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 Jaar variabel 2. 2- 2.- 8.8 9.2 8.5 9- 94 8.5 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De hypotheekrente blijkt nog steeds - 2IJ het langzaam - iets omhoog te gaan naar 8.75 4 9*. Opmerkelijk Is dat de Rabo-Hypotheekbank deze week als eerste van de grote banken naar 9% is gegaan (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers- loort) RENKUM De verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer in Apeldoorn heeft vergevorderde plannen om Heveadorp, een kleine buurtschap rond de Vredestein-fabrieken in Doorwerth (gemeente Renkum) aan te kopen als beleggingsobject. Een projectontwikkelaar heeft inmiddels plannen bij de gemeente ingediend die voorzien in de renovatie van de ruim tachtig oude woningwetwoningen en de bouw van bijna driehonderd nieuwe koopwoningen. den Inspraakbomen groeien niet tot de hemel, zo voegde hij hieraan toe. Grondbeleid Drs. A. Dahm, hoofdambtenaar bij de afdeling grondbeheer van de ge meente Apeldoorn, ging in zijn toe spraak in het bijzonder in op de financiële gevolgen van het huidige grondbeleid. Hij bestreed de algeme ne mening, dat de gemeenten kapi talen zouden verdienen bij de aan- en verkoop van grond. Volgens hem verliezen de gemeenten vaak bij het bouwrijp maken van de grond. Hij verwees in dit verband naar pu- blikatles over het gemeentelijk grondbeleid, waaruit blijkt dat regel matig „fikse" tekorten worden gele den op de exploitatie van bouw grond en daarmee op de uitvoering van bestemmingsplannen. Het gaat hier, aldus deze hoofdambtenaar, om een van de belangrijkste economi sche problemen waarmee de ge meenten momenteel hebben te kampen. Volgens de gemeentevoorlichting van Renkum zal Centraal Beheer ongeveer 25 miljoen gulden gaan be talen voor de aankoop van het dorp, dat praktisch geheel in het bezit is van Vredestein. Deze onderneming zal in april 1978 elders in Renkum een nieuwe fabriek bouwen. De oude fabrieken in Heveadorp zullen wor den gesloopt. De totale kosten om het dorp na de sloop van de fabrie ken opnieuw geschikt te maken voor bewoning, zullen rond de 40 miljoen gulden liggen. Naast de sloop en de renovatie moeten ook wegen worden aangelegd en zal de eertijds door puin bedolven beek in het gebied haar oorspronkelijke loop terug krijgen. Na renovatie zullen de oude Vrede- stein-woningen worden verkocht aan de Centrale Woningstichting in Renkum, die de huizen zal verhuren. Een aantal zeer verwaarloosde hui zen zal worden gesloopt. Het ligt in de bedoeling over twee jaar met de sloop te beginnen. In 1985 zal het gehele plan klaar moeten zijn. Het dorp zal vermoedelijk zijn naam He veadorp verliezen en een woonwijk worden van Doorwerth, aldus de ge meentelijke voorlichter. De ondernemingsraad van DU PONT DE NEMOURS NEDER LAND in Dordrecht ls van mening, dat de produktie van Orion in Dor drecht nog een aantal jaren kan worden voortgezet zonder al te grote kosten. Hierdoor kan een periode worden overbrugd, waarin in Dor drecht een nieuw project door Du Pont kan worden opgezet. Boven dien is het mogelijk, dat de econo mie in die periode weer aantrekt en de „Orlon-situatie" verbetert. De ondernemingsraad zet zich af tegen een mogelijke sluiting van de fa briek in Dordrecht en voortzetting van een Orlonfabriek in Maydown. De directie heeft toegezegd het ad vies van het personeel te bestude ren. In januari wordt een beslissing verwacht. PAKTANK NEDERLAND (on derdeel van het Pakhoedconcern) heeft over het tweede halfjaar 1977 een aanzienlijk verlies geleden. Er zijn geen tekenen, die op een keer punt ln 1978 wijzen. Ook de activi teiten van Paktrans in Nederland laten voor de tweede helft van 1977 een neergaande ontwikkeling zien in opbrengsten en resultaat. De vast goedactiviteiten van Blauwhoed verlopen naar wens. RABOBANK verwacht, dat het balanstotaal dit jaar dicht bij de 60 miljard gulden in de buurt, zal ko men Een stijging van ongeveer 18 procent ten opzichte van 1976. Ook het resultaat hoewel relatief mis schien wat lager dan vorig jaar is heel bevredigend. Minder werk voor zo'n 600 mensen DEN HAAG In antwoord op schriftelijke vragen vanuit de Twee de Kamer heeft minister Van der Stee (Landbouw) laten weten, het vrijwel onontkoombaar te achten dat bij de pluimveeslachterij Friki in Boxmeer arbeidsplaatsen verlo ren zullen gaan. Er moet, volgens de minister, ernstig rekening worden gehouden met capaciteitsinkrim ping in Boxmeer. De bewindsman bevestigt, dat het voorstel om de drie bestaande pluimveeslachterijen Friki. Beke- brede en Goossens te fuseren niet uitvoerbaar blijkt te zijn. Thans wordt nagegaan of een fusie in een andere opzet is te realiseren Het oorspronkelijk fusie-plan, zo blijkt uit het antwoord, voorzag in een afname van de werkgelegenheid van ongeveer 600 man. Volgens de minis ter is „nog niet duidelijk" hoe de vooruitzichten zijn voor de werkge legenheid nu dit plan niet doorgaat Waarschijnlijk zal ongeveer een evengrote afname van het totale personeelsbestand optreden. ADVERTENTIE Klopt. Dank zij onze belangen in de European American Bank Trust Company. (Een voor Amerikaanse verhoudingen opmerkelijk grote bank met vele kantoren). Adres Hootdbank New York: 10, Hanover Square. N.Y. 10015. En dank zij de belangen in de "investment bank" SoGen-Swiss International Corporation Adres: 245, Park Avenue, N.Y. 10017 Nadere informatie: Amro banken of telefoon: 020-282679.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19