)ngeïnspireerd PSV laat zich Wageningen voorbijlopen ilIDDELINK SUPERVISOR Saint Germain verdacht van fraude Van de Meent gaat Amsterdam verlaten Boze Boris Spasski komt niet opdagen ndhovenaren hard uit toernooi om KNVB-beker gestoten: 1-6 ickeyteam sluit H) met winst af ni Wagtmans wordt nieuwe wielertrainer Overwinning voor Harm Wiersma Conflict over demonstratiebord Goede start voor jeugdschakers Bekernederlaag voor Gladbach - bERDAG 22 DECEMBER 1977 SPORT T rouw/Kwartet P13-RS15-H17 Matty Verkamman )HOVEN Frans Körver moet zijn straftrainingen gaan leren. De trainer van Wageningen stelde zijn spelers zondag in zijn ogen blamerende nederlaag bij Helmond Sport een jenlijk verkorte kerst-vakantie in het vooruitzicht. Maar na onwaarschijnlijke beker-winst van gisteravond bij PSV |Zal hij ongetwijfeld zijn hand over het opgeluchte hart ken. -Haat nu al vast, dat Wageningen ren één der meest aanspreken- estaties uit het voetbaljaar 1977 heeft geleverd. Weliswaar met '78 hulp van PSV dat zomaar in- niet meer over zo een goede aliteit leek te beschikken, maar er zat véél voetbal in het {je van Körver. Gek werden ze J», al die Brabanders. Elke goal de het ongeloof over alles wat er Urde. kon PSV zo onverwacht en zo vallen? Was het louter onder- d DELHI Het Nederlandse eyteam heeft de tournee door i afgesloten met een overwin- In Hyderabad (in het zuiden India) werd een team van spoor- jnensen met 2-1 verslagen. Bij stond de Indiase selectie nog door een treffer van V. J. Phil- n: i Hij schoot raak uit een straf- enzer. ptien minuten na de rust) zorgde frt van Eijk (Venlo) voor de ge- naker door een strafbal te be ien. Acht minuten later liet aan- •der Ron Steens (HCKZ) de win- Jde treffer aantekenen. k maanden voor het begin van Al! wereldkampioenschap hockey Tabuenos Aires heeft de managei Vö het Britse hockeyteam Ian Tay ontslag genomen. Hij was leidei de als 'rampzalig' omschreven i van het Britse hockeyteam naar ia. Engeland ging naar India om ir in het kader van de voorberei- g op het wereldkampioenschap r wedstrijden tegen het nationale te spelen. jdig na aankomst in New Delhi ek echter dat er in het geheel n interlandwedstrijden gepland •en. De Britten sloegen een aan- om tegen provinciale teams te len af en bleven in New Delhi om 1 te nemen aan het Nehru-toer- 1 Vanaf dat moment ging alles Er bleek geen hotel voorhan- De ploeg moest twee nachten in trein slapen. Het voedsel was !ht en de hygiënische omstandig- en erbarmelijk. 'lor. die al in Engeland had voor- teld om niet aan de trip te begin- i, werd door de spelers verant- >rdelijk gesteld. schatting of zat er meer achter? Kees Rijvers en de zijnen mogen in de nu aangebroken vakantie hun hersenen met die vraag gaan pijni gen. Een pasklaar antwoord lijkt niet direct voor handen. Rijvers waarschuwde vorige week welis waar al voor een afnemende concen tratie (te veel feestjes, onder andere van Inter Football, dat wéér impo- pulairder is geworden bij de PSV- leiders), maar of dat zo een sensatio nele afgang verklaart? Zondag, bij Vitesse dreigde al de eerste neder laag. Maar dat nu Wageningen, een andere Gelderse club, het record aan flarden zou schieten, dat had niemand verwacht. Het was notabene PSV's eerste ne derlaag sinds 7 augustus van dit jaar. Toen, een week voor aanvang van de competitie, versloeg het Leeds United van Joe Jordan PSV in eigen omgeving. De toekomst zal moeten leren of deze dreun doorwerkt in de competi tie. Op het oog lijkt de 1-6 van gisteren echter ook in het voordeel van de sub-top in de eredivisie, die PSV toch al min of meer als de nieuwe landskampioen heeft aange wezen. Vanaf de eerste, speersnelle tegen valler, nam PSV meteen de grootste risico's. In het verlangen naar een vlugge aansluitingstreffer, renden de Eindhovenaren zich weer eens ouderwets over de kop. De dit sei zoen door trainer Kees Rijvers met vreugde geconstateerde bezinning in het spel, ontbrak volledig. En dat was een kolfje naar de hand van Wageningen; een eerste divisieclub, die zondag nog volledig afging tegen Helmond Sport, maar nu PSV wer kelijk alle kanten uitstuurde. Want dat voorop gesteld: PSV had het niet meer na de openingstreffer van Kees van der Berg uit een vrije trap en met behulp van een blunderende Van Beveren in de eerste minuut. Al die defensieve risi co's kon PSV zich helemaal niet veroorloven tegen deze verbazend goed counterende opponent. Het aantal één-tegen-één situaties in de eerste helft was praktisch ontelbaar. De uiterst beweeglijke en snelle aan vallers Jan Menting, Stanley Bish en Gerdo Hazelhekke joegen de plotseling houterig ogende types als Kees Krijgh, Ernie Brandts en Huub Stevens de stuipen op het lijf. PSV's afgang kreeg eigenlijk al in de M Van onze sportredactie AMSTERDAM Trainer Pim van de Meent (39) van de eredivisie club FC Amsterdam heeft gisteren opgezegd. Hij zal met goedvin den van het bestuur wel het huidige seizoen als oefcnmeester uitdienen. Van de Meent is bezig aan zijn zevende seizoen met de stadionclub. Hij kwam daar te werken toen de fusie van DWS, Blauw Wit en De Volewijckers een feit werd. Maar de droom om naast Ajax een twee de goedlopende voetbalclub in Am sterdam te krijgen is echter mis lukt. Het publiek is nooit in groten getale naar het Olympisch Stadion gekomen. Daardoor ontstonden er financiële problemen die alleen op gevangen konden worden door de verkoop van spelers. Van de Meent zegt nog niet te weten waar hij volgend seizoen zal werken. Hij heeft nog geen contac ten met andere clubs. Voor hij FC Amsterdam diende was Van de Meent als trainer verbonden aan amateurclubs als Roodenburg. DWV en Huizen (daarmee werd hij driemaal landskampioen) en de se- mi-profclub PEC. MENTING kopt Wageningen naar een 3-0 voorsprong tegen PSV. VInr: Huub Stevens, Stanley Bish, Jan Poortvliet, Ernie Brandts en Jan Menting. twintigste minuut gestalte. Uitblin ker Bram Braam zette bekwaam op, Brandts stapte finaal over de bal, waarna Bish de bal in de korte hoek prikte: 0-2. Maar de sensatie was nog lang niet compleet. Waar PSV in competitieverband dit seizoen in ei gen huis precies een goal tegen kreeg (Haarlemmer Danny Lensen was de maker van dat doelpunt) tilde Jan Menting in zijn eentje de stand naar 0-3! Op het halfuur kopte de weer eens volledig ongedekte Wageninger de bal uit een vrije trap van Braam voorbij Van Beveren. En vier minu ten voor de pauze, strafte dezelfde speler een blunder van Stevens be kwaam af: 0-4. PSV geloofde toen duidelijk niet meer in een gunstige afloop. De broertjes Van de Kerkhof, die voor de wedstrijd in het stadion nog zo trots naar hun jolige (nou ja) carna valsplaat hadden geluisterd, staak ten de jacht. Van der Kuylcn vond het van begin af aan kennelijk de moeite niet eens waard om zich te gen een eerste divisionist in te zet ten. En de rest zonk eveneens steeds dieper weg. Wageningen had in de eerste vijfen veertig minuten trouwens toen al nog frappantere cijfers op het bord kunnen toveren. Want achter elkaar verschenen zowel Bish als Mentink nog in rooskleurige posities. Ook na rust bleef Wageningen ra zend gevaarlijk in de talrijke uitbra ken. PSV kreeg nooit vat op de groen-witten. Even, heel even maar, leek PSV nog terug te komen. Dat was, toen Willy van der Kuylen hal verwege de tweede helft tegen scoor de. Die „vergissing" maakte Hazel hekke een minuut later evenwel al weer ongedaan. De spits die Brandts tot wanhoop bracht, rondde knap werk van Bish hard af. Mentink pro fiteerde ten slotte nog eens van een fout van Brandts: 1-6. Hetgeen de Wageningers ertoe deed besluiten om Frans Körver na af loop op de schouders te nemen. Aan diens gezicht te zien was de geplan de straftraining inderdaad vervallen verklaard PSV-WAGENINGEN 1-6 (0-4): Van der Berg 0-1. 20' Bi-sh 0-2,31: Mentink 0-3.37: Mentink 0-4,67: VKAN DER Kuylen 1-4. 68: Hazelhekke 1-5,72: Mentink 1-6. Scheidsrechter: Beek. Toeschou wers: 7.000. PSV: Van Beveren; Krijgh. Van Kraay, Brandts. Stevens (Deacy); Poortvliet. Willy van de Kerkhof. Van der Kuylen; Renee van de Kerkhof. Deljkers. Lubse. WAGENINGEN: Suvee; Tollenaar. Van der Ley, Van der Kllft. Thomas. Van Osenbruggen. Van der Berg. Braam; Bish, Hazelhekke, Mentink. AMSTERDAM In de vierde ronde van het internationale Suikerdam- toernooi in Amsterdam heeft Rob Clerc de eerste plaats behouden. Hij kwam met de uit Israël afkomstige Gendlerman remise overeen. Harm Wiersma boekte zijn eerste overwin ning. Dat ging ten koste van de Malinees N'Diaye. Wiersma deelt nu de tweede plaats met de Nederlan der Frank Drost (remise tegen Goer- vitsj) en Kaplan (zege op Hans Jansen). OrootmeestcrgToep: Hlsard (Fra.)-Nimbi (Kon.) 2-0, Jansen (Ned.)-Kaplan (VSt) 0-2. Droit (Ned.)-OoervitsJ (VSt) 1-1, N'Diaye (Malt)-Wiers ma (Ned) 0-2. Baba Sy (Scn.)-Soumaoro (Mall) 1- 1. Clerc (Ned.)-Gendlerroan (Isr.) 1-1. Stand: 1 Clerc 6 punten. 2. Drost, Kaplan. Wiersma 5, 5. Jansen, Baba Sy, Hlsard. Nlmbl 4, N'Diaye. Soumaoro 3, Goervltsj en Oendlerman Wereldkampioenschap Jeugd: Cruz (Bra.)- Harmsma (Ned.) 0-2, Smeets (Bel.)-Kramaric (JS11-1. Bies (Ned)-Brouwers (Ned) 1-1. Dem- bele (Mali)-Skllarov (Sov.) 0-2. Ouinard (Fra.)- Odintsov (Sov.) 1-1. Shulman (Isr.J-Malik (TsJ.) 2-0. Stand 1. Bies en Odintsov 7 punten. 3. Brou wers, Skllarov en Guinard 6. 6. Harmsma 5. 7 Shulman 4. 8. Cruz 3. 9. Kramanc 2.10. Smeets en Dembele 1. 12 Malik 0. Wereldkampioenschap Dames Gisele Ryck- aert (Fra>Lenle Geurts (Ned 1-1, LJoedmila Sotsjnenko (Sov.t-Jadranca Nizic (JS1.) 3-0. Ro- mocaida Vltkaoeskaite (Sov i-Barbara Graas (Ned.) 2-0, Michailovskaja (Sov i-ChrisUne Claes (Bel.) 2-0. Stand: 1. Michailovskaja 7 punten. 2 Sotsjnen ko 6. 3 Ocurts, Graas en Vltkaoeskaite 5. 6. Claes 2, 7. Niztc en Ryckaert 1. Van onze sportredactie BELGRADO Een zich nog voortslepend conflict over een demonstratiebord is er de oorzaak van dat de voor gisteravond vastgestelde twaalfde ontmoeting in de tweekamp tussen Viktor Kortsnoj en Boris Spasski geen doorgang kon vinden. De win naar van deze tweekwamp heeft het recht om wereldkampioen schaken Anatoli Karpov uit te dagen voor een match om de wereldtitel. In Belgrado heeft Kortsnoj een voorsprong van drie punten (67* tegen 37») op Spasski. De elfde partij is nu voor morgenavond vastgesteld. Het uitstel, op verzoek van Kortsnoj en chef-arbiter Bozidar Kazic, was In feite een compromis omdat Spasski gisteren niet kwam opdagen. Spass ki weigerde te spelen omdat hij het er niet mee eens is dat een protest van hem tegen het besluit van arbi ter Kazic om het demonstratiebord van het podium te verwijderen, is afgewezen. Korsnoj verscheen gisteren op tijd en deed zijn eerste zet. Samen met het publiek wachtte hij vervolens een uur op Boris Spasski. Toen die tijd verstreken was zette de scheids rechter Spasski's klok stil. Volgens de reglementen riep hij Kortsnoj met dat gebaar uit tot winnaar maar de organisatoren lieten kort daarop weten dat er geen sprake was van een Kortsnoj-zege maar dat de partij gewoon was uitgesteld tot vrijdag avond. Het conflict tussen Kortsnoj en Spasski is drie dagen oud en zorgde er dinsdagavond al voor dat de afge broken tiende partij niet werd uitge speeld. Alles begon met een klacht van Kortsnoj tijdens de elfde partij die hij verloor. In die partij ver scheen Spasski alleen achter het bord om een zet te doen. Onmiddel lijk na die beweging verwijderde hij zich steeds. Volgens Korsnoj analy seerde Spasski de stand steeds in zijn privé box naast het podium waar hij uitzicht had op het demon stratiebord. Korsnoj vond dat Spass ki achter z'n eigen stukken op het bord moest nadenken. Spasski vond echter dat hij zich in zijn box beter kon concentreren dan tegenover Korsnoj. Uiteindelijk besloot arbiter Kazic dat het demonstratiebord ver wijderd moest worden. Gisteravond werden pogingen in het werk gesteld om Korsnoj en Spasski samen aan de tafel te krijgen om de affaire te bespreken. Daarbij werd erop gewezen dat de organisatoren er alles aan zullen doen om een schandaal te voorkomen. Dus werd er gewezen op het feit dat voor de aanvang van de match overeen geko men werd dat een demonstratiebord op het podium zou komen en dat dat juist Kortsnoj's idee was. Officieel staat de afgebroken tiende partij voor vanavond op het programma en de twaalfde voor vrijdagavond. GRONINGEN In de Evenemen tenhal in Groningen is het schaak toernooi om het Europees jeugd- schaakkampioenschap begonnen met overwinningen voor de twee Ne derlandse deelnemers. De nationale jeugdkampioen Han Janssen won van de Portugees Pereira Dos San tos en John van der Wiel versloeg de met wit spelende Luxemburger Theo Klauner. |i onze sportredactie N HAAG De mutaties nen de Koninklijke Neder- dse wielrenunie beperken a niet tot het bestuurlijke aan. Ook de zetels van de dige coaches zullen in de >ije toekomst door andere nsen worden bezet. Dit is irzijds het gevolg van de slagaanvraag van baanco- i Frans Mahn hij blijft één jaar in dienst van de fWU en de controverse sen damesbegeleidster Dini nkman en oud-wereldkam- ene Keetie van Oosten-Ha- en anderszij ds van de wens 1 de sportcommissie en het ebestuur om wegtrainer ip Middelink tot supervisor ;r de weg- en de baanploeg benomen. hieel beraadt Middelink zich tij- s zijn Kerstvakantie over dit aan- maar het is zeker, dat hij de iwe functie met graagte zal ac teren. Al geruime tijd is het een lliek geheim, dat de Amsterdam- 'ertegenwoordiger er de voorkeur geeft zijn job van wegcoach over Iragen aan een jongere. Midde- heeft officieel achttien jaar, ir officieus al twaalf seizoenen £er, als zodanig gefunctioneerd, ben ai op zoek geweest naar een olger", zegt hij. „In dat kader heb lerard Peters (een oud-renner en - ïgleider red) een paar keer igenomen naar wedstrijden in nen- en buitenland. Het sprak B echter niet aan." Idelink heeft nu Rini Wagtmans ir voren geschoven als zijn opvol- Wagtmans werd in 1973 in ver- id met een hartafwijking afge- ird voor de beroepswielersport, ar vierde twee jaar geleden zijn 9I,ree als ploegleider van een ama- rformatie. Zijn maatschappelijke angstelling uit zich in het ge- tnteraadslidmaatschap van Cphen en het feit, dat hij als van de weinigen in de harde JOOP MIDDELINK: volger". „Ik ben al op zoek geweest naar een op- topsport voor zijn coureurs het licht op groen zet, wanneer het om het leven buiten de wielersport gaat Middelink staat volledig achter de kandidatuur van Wagtmans. al wil hij hem niet zonder zwemdiploma en reddingsboeien in het diepe water gooien. „Rini lijkt me een hele goede keus, maar je moet hem niet plomp verloren tot wegcoach benoemen. Hij zal goed ingewerkt moeten wor den." Als supervisor zou Middelink die taak op zich kunnen nemen. De scheidende keuzeheer denkt verder aan het aanstellen van rayontrai ners. „Althans", vult hij aan, „dat zou ideaal zijn. Maar het kan door geldgebrek waarschijnlijk niet door gaan. Zijn de middelen wel voorhan den, dan zit ik te denken aan oud renners. die in een bepaald rayon toekomstige coureurs kunnen bege leiden. Het is immers een feit. dat er in vergelijking met vroeger niet zo veel talentjes doorbreken. Hetgeen volgens mij te wijten is aan gemak zucht en gebrek aan inzet bij de hedendaagse jeugd." De KNWU denkt verder aan het bou wen van een nationaal wielercen- trum in de omgeving van Utrecht. Dit is evenwel afhankelijk van het vervangen van het huidige stadion Galgenwaard ln de Domstad door een complex, dat alleen voor het spelen van voetbalwedstrijden ge schikt is. Ter compensatie wordt er dan een aparte wieleraccomodatie gebouwd, waarin niet alleen de ge meente Utrecht maar ook de wie- Ierunie (royaal) wil investeren. Dit laatste staat uiteraard los van de problemen rond Frans Mahn en Dini Brinkman. De damescoach ziet haar bevoegdheden praktisch tot nul ge reduceerd, nu de sportcommissie een mannelijke trainner wil aantrek ken, die verantwoordelijk is voor de selectie en de wedstrijden. De rotter- damse wil bij het hoofdbestuur in beroep gaan tegen het beleid van de invloedrijke sportcommissie. De ontslagaanvraag van Frans Mahn heeft zoals bekend alles te maken een conflict tussen hem. Middelink en het uniebestuur, dat zich in augustus, tijdens de wereld kampioenschappen in Venezuela, ontlaadde. Mahn heeft als enige full time-coach (zijn salaris wordt be taald door de KNWU, het NOC en de NSF) de zeggenschap over alle baan renners. de stayers uitgezonderd. Opvolgers van Mahn en Brinkman hebben zich nog niet aangediend Van onze sportredactie PARIJS De Franse voetbalbond stelt een onderzoek in naar ver meende malversaties bij de Parijse voetbalclub Paris Saint Germain, uitkomende in de hoogste klasse van de Franse competitie. Paris Saint Germain trekt in Frankrijk de mees te toeschouwers. De voetbalbond heeft toegegeven dat drie accountants bezig zijn met een onderzoek omdat er klachten binnen waren gekomen dat premies die uitbetaald werden aan spelers en trainers niet voorkwamen op de offi ciële lijsten met de opgaven. Ook wordt de club ervan verdacht meer kaartjes verkocht te hebben dan aan dc bond werd opgegeven. Begin vol gende maand wordt de uitslag van het onderzoek verwacht. Paris Saint Germain is de enige club uit de Franse hoofdstad in de eerste divisie. Het is de rijkste club uit het hele betaalde voetbal in het land met een gemiddeld officieel aantal toe schouwers van 25.000. Paris Saint Germain speelt zijn wedstrijden in het enkele jaren geleden volledig verbouwde Pare des Princes. Geen enkele andere club kan het gemid delde aantal toeschouwers van PSG enigszins benaderen. De grootste verrassing in de kwartfi nales van de strijd om de Westduitse voetbalbeker was de uitschakeling van Borussia Mönchengladbach. Met 1-2 verloren de spelers van Udo Lattek in Bremen van Werder. Fc Köln, dat in de Bundesliga de rang lijst aanvoert, verpletterde Schwarz Weiss Essen met 9-0. MSV Duisburg plaatste zich voor de halve finales door een kleine overwinning (1-0) op Hertha BSC. Een duel moet worden overgespeeld: Schalke-Fortuna Düs- seldorf eindigde, ook na twee maal vijftien minuten verlenging, in 1-1. De vier wedstrijden in het toernooi om de Westduitse beker trokken 61.000 toeschouwers. Iets meer dan de helft (32.000) was aanwezig in het Weser-stadion in Bremen. Dat het vertrek van een trainer een ploeg zeer kan motiveren, bewees Werder Bremen. Trainer Hans Tilkowski, de vroegere doelman van het nationale elftal, stapte maandag op. Een dag later versloeg zijn oude ploeg lands kampioen Borussia Mönchenglad bach in een gelijk opgaand duel. Na de hervatting opende Werder de sco re, maar de ..Borussen" kwamen door een afstandsschot van Rainer Bonhof in de 59e minuut terug: 1-1. Zeven minuten voor het einde viel de beslissing. Höttges benutte een strafschop, toegekend wegens het onderuit halen van Minsinger. In Keulen scoorde de thuisclub er lustig op los. Drieduizend toeschou wers bejubelden negen Keulse doel punten, waaronder vier van Dieter Muller. Hertha BSC, vorig jaar bekerfina list, verloor met 0-1 in Duisburg van MSV door een vroege treffer van Brusscher in de veertiende minuut. Schalke en Fortuna Düsseldorf gaan op herhaling. Vanavond al zal dit duel in bet Rheinstadion in Düssel dorf overgespeeld worden. In het Parkstadion kwamen beide ploegen na 20 minuten niet verder dan 1-1. Bij Schalke speelde Wim Suurbier mee in de plaats van de Zweed Larsson. Datzelfde Schalke '04 is op zoek naar een nieuwe trainer. Met onmiddel lijke ingang heeft de Westduitse Bundesiigaclub zijn trainer Rauseh op de straat gezet. Oorzaak: de geld boete die de Westduitse voetbalbond Rausch had opgelegd, omdat deze zich tijdens het ..omkoopschandaal" van enige jaren geleden, onsportief zou hebben gedragen. De boete van 15.000 mark zal nog door Schalke worden betaald. „Maandagavond", zo zei Schalkes voorzitter Hütsch, „heb ik in een persoonlijk gesprek met Rausch hem zijn contract opge zegd. Hij maakte weinig bezwaar de goede naam van onze club is in het geding. We zullen hem natuurlijk dit seizoen nog uitbetalen. Tot 30 juni 1978 stond Rausch bij ons onder contract." Volgens de voorzitter van Schalke is er een aantal trainers dat in aanmer king komt voor de open plaats. Op de verlanglijst van Schalke staan Mil- jan Miljanic, die vorig jaar nog trai ner van Real Madrid was. maar ook Ernst Happel en Helmut Johansen, die nu nog trainer is van het Zwit serse Grasshoppers zouden kandi daat zijn. Tussen Dettmar Cramer en Eln- tracht Frankfurt zal deze week nog geen definitief contract worden gete kend. Cramer die een mondelinge overeenkomst heeft Eintracht tot en met 30 juni 1979 te leiden, is financi eel nog niet „rond" met zijn nieuwe werkgever. Manager Wolf gelooft niet dat het tussen Eintracht en Cramer tot een breuk zal komen. „Daar is het verschil te gering voor," zei Wolf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17