a nerv OBIOGRAFIE -erland telt nog net geen miljoen personenauto's De remweg in grafiek rieven van lezers lis stratief wegenpark iets hoger dan werkelijkheid Bij NS-Vastrechtkaart dagkaart gratis. Deel III geldt tot 1 februrari NABEZORGING VAN DE KRANT ■ai Het nieuwe Reisplan'78 ligt klaar! Een greep uit ons Reisplan '78 G 22 DECEMBER 1977 TROUW/KWARTET H15 Siccode Jong er* "Jtelt nog net geen vier miljoen personenauto's. Wel zou dit aantal volgens de gegevens •ntraal Bureau voor de Statistiek nog vóór de jaarwisseling bereikt moeten worden, lotingen op papier geven een wat geflatteerd beeld. Vermoedelijk ligt het aantal auto's nu [miljoen, wat bij 13,9 miljoen inwoners een „autodichtheid" van honderd personenwa- $5 inwoners inhoudt. n ier iets niet klopte met ^as bij vele cijferaars al r in het ANWB-maand- y^skunde stelde ir. R. W. dmi de Verkeersdienst Rot- vwember, dat het om zeer Uilen met de werkelijk- n. De afdeling verkeers- m deze dienst telde op ;e nachten tussen één en jl Rotterdam geparkeer- I kwam daarbij twintig uit dan wat het CBS voor Rotterdam opgaf. Op grond van dit percentage opperde ir. Vermeer dat in heel Nederland wel eens zo'n achthonderdduizend auto's minder konden rijden dan het CBS regi streert. „Welke van de bestaande prognoses omtrent het personenautopark in de verre toekomst ook uit zal komen, de eindfase kan wellicht later in de tijd liggen terwijl verkeersdrukte en het totaal afgelegde voertuigkilometers wel eens op een hoger niveau zou ADVERTENTIE N - r'^-^iéjeflond Met een Vastrechtkaart op zak kost een enkele reis maar de helft van de prijs. Ook in de le klas. U koopt 'm voor f 44,25 per maand. En hoe meer u reist, hoe meer voordeel u eruit haalt.dat is duidelijk. Maar nu ons goede voornemen voor begin 78. Valt de eerste geldigheidsdag van de kaart in januari, dan krijgt u er van ons een dagkaart bij kado. Voor man, vrouw, vriend, vriendin, noem maar op. Om mooi met z'n tweetjes een eind weg te treinen. U voor half geld en de ander gratis. kunnen liggen dan heden wordt be rekend," concludeerde ir. Vermeer. Hij zei later hiermee geen politiek te willen bedrijven. Dat zou ook al moeilijk gaan, aange zien de uitkomsten van het Rotter damse onderzoek niet stroken met die van overheid en bedrijfsleven. Algemeen bekend is dat de autohan del grote voorraden aanhoudt men schat zo'n tweehonderdduizend wagens op dit moment terwijl werkplaatsen ook meestal tientallen auto's binnen hun muren hebben voor onderhoud en reparatie en een aantal automobilisten de auto in een eigen garage stalt. Ir. Vermeer gaf trouwens zelf reeds aan dat de Rot terdamse telling niet maatgevend is voor andere gemeenten. Het effect van tijdelijk vertrek omreden van bijvoorbeeld vakantie of definitief vertrek door verhuizing beïnvloedt zijn cijfers eveneens. De reële afwijking tussen het admi nistratieve wagenpark en het aantal werkelijk als bedrijfsklare auto's te beschouwen voertuigen ontstaat door tussentijdse sloop. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek peilt namelijk ieder jaar het autopark op 1 augustus. Dit gebeurt op grond van de dan bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer geregistreerde Delen III van het kentekenbewijs. Wie zijn auto afdankt moet dat Deel III weer inleveren. Maar misschien doet on-, geveer de helft van de automobilis ten dat niet. „We gaan er nog scherper op toezien, dat wie Deel III niet betaalt na ont vangst van een acceptgirokaart, het volgend jaar geen girokaart meer ontvangt," verklaart een woordvoer der van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Dan nog, aldus een woordvoerder van het CBS, blijft het probleem dat auto's tussen decem ber en 1 augustus worden afgedankt, zonder dat de eigenaar zijn plichten inzake het kentekenbewijs nakomt. „We weten dat circa honderdvijftig duizend mensen per jaar deze plicht wel nakomen," maar we weten na tuurlijk niet precies hoeveel er in gebreke blijven," voegt hij daaraan toe. Aangezien tussen 1 augustus 1975 en 1976 het personenautopark met ad ministratief 370.000 auto's toenam en de verkoop op jaarbasis even bo- Het Volkswagenconcern heeft on der een groot aantal verschillende omstandigheden metingen verricht om aan te geven hoe groot slipge vaar kan zijn. De uitkomsten van de metingen geven een zogenaamde wrijvingscoëfficiënt weer, die hier boven in grafiek is gebracht. De illustratie maakt bijvoorbeeld duidelijk, dat de automobilist bij rijden op nat asfalt met een ander half keer zo lange remweg moet re kenen als bij rijden op droog asfalt. Bij rijden op ijs is de remweg tien keer zo lang als op droog beton. Bovendien wordt er voor gewaar schuwd dat bij een kletsnat wegdek het bandenprofiel zich kan vullen met water, waardoor helemaal geen remweg meer overblijft. In dat geval van „aquaplaning" valt de wagen helemaal niet meer te remmen en kan zelfs sturen onmogelijk worden. Uiteraard hangt dit ook van het type banden om de autowielen af. I srecht kelijk met stijgende ver- Ie kromme redeneringen verdedigers gelezen te ram bij mij de gedachte n redenering zo gek nog men deze redenering zou zouden dan de conse- iaJn? Oorlogvoerenden die rorden door de tegenpar- aar een krijgsgevangen- "~lrin ze voor de verdere J oorlog worden opgeslo- n ze geen uniform dan beschouwd als franc-ti- Komen oorlog- -terecht op het grondge- |n neutrale mogendheid, zo voor de verdere duur rlog geïnterneerd. In al jen zijn geen processen „Gok geen advocaten). An- het als de oorlogvoeren- Uldig maakt aan strafba- gen. Verzet tegen gevan- jis zeker geen strafbare "zolang het gaat om ver- ïiilitairen" van de tegen- anders wordt het als men rereetten tegen houding ing, op het grondgebied utrale mogendheid! Een 4al zodanige handelingen )aar achten. Het is zelfs at de neutrale staat (i.e. zich door dit voorval in lorlog acht met de partij arrestant behoort. In dat Ie arrestant ook naar een genkamp. Dit laatste aantrekkelijks. Terroris ten zich toch al aan onze ischouwt onze samenle- "het hen in oorlog, dan Iventieve aanvallen (het *an diegenen die plannen n voor terroristische ac- 4jk. waarna men de „vij- aet krijgsgevangenkamp mareschaussee kazerne »erg lijkt me een goed nog maar weinig van dit gevangenen zijn. L. A. A. van Hulzen J en slot) Jer jaren zei een jongere e kerken één of wc doen nee". In de 70-er jaren i reveil onder jongeren etize. De ene groep loopt sterk door Utrecht en u Jezus?" Ongewild e kommuniteit van Tai- int van een reveil van i geestelijk uithuizig ge- Het concilie van jonge- f aan het volk van God uit Calcutta inspireren tienduizenden, die niet eens meer iets van de kerken schijnen te vra gen. De vorige vraag is immers nog onbeantwoord. Maar deze beweging ontloopt de polarisatie-schema's en roept om een ander antwoord met twee woorden: aanbidding en strijd. Utrecht Ds. P. P. van Lelyveld Rijke armen(4) Onder dit kopje pleit de heer Bak ker (Tr 14/12) voor grotere bezuini gingen ook bij de Nederlandse rijke „armen", ten gunste van de armen in de ontwikkelingslanden, en zegt dan: „voor een sociaal beleid heeft het CDA de socialisten niet no dig Alsof het juist niet de VVD was die op het punt van ontwikke lingshulp speculeerde op de heb zucht. En niet de PvdA. Een van de twistpunten in het kabinet-den Uyl betrof de levering van reactor-vaten aan Zuid-Afrika. CDA en WD voel den wel voor de winst en ook wat werkgelegenheid verkregen ten kos te van de onderdrukten in zuidelijk Afrika. Amsterdam D. J. Mulder Kerstnachtdienst De geref. bondsdominee Exalto heeft iets tegen kerstnachtdiei^st, en dan haalt hij Rome erbij: slaat kerk historisch nergens op. Dan de ro mantiek die hij aanvalt. Welke ro mantiek? Christus is in de nacht geboren mogen we dat dan nog in de nachtlijke uren gedenken? Ik heb kerstnachtdiensten meegemaakt in ijskoude kerken, maar daar was geen sprake van romantiek. Dienst en prediking troffen het hart. Na tuurlijk kan de kerstboodschap het daglicht verdragen, zoals drs Exalto beweert. Maar zijn conclusie dat die boodschap ook alleen maar in het daglicht „recht kan aarden", slaat natuurlijk nergens op. Wat doet de schrijver met een stervend gemeen telid in de kerstnacht? Zegt hij dan „even wachten tot de zon opgaat, dan zal ik u de kerstboodschap mee geven?" altijd gehoopt dat Trouw niet uit sluitend in politieke termen zou denken maar ook en vooral het men selijke en gelovige handelen zou wil len signaleren. Is het u ook opgeval len hoe oprecht en eenvoudig de heer Van Agt met veel inlevingsver mogen ten opzichte van de ander en met een grote mate van zelfdiscipli ne zich in de meest moeilijke om standigheden wist staande te hou den? Ik heb het volste vertrouwen dat hij de zwakken in onze samenle ving zal bijstaan, juist vanuit zijn christen-zijn zal hij daar ernst mee maken. Rotterdam H. Gaarlandt Putten (2) Ik herinner mij, hoe ons, toen we kort na de oorlog in Putten kwamen, een gevoel van beklemming over viel: ieder ging stil zijn gang, moe ders en kinderen, jogens zelf nog kinderen vervingen hun omgeko men vaders in winkels en bedrijfjes, overal hing de verdrietige leegte als van een huis waar zo juist iemand is overleden. Nu zullen die doden, wat betreft hun geestelijke instelling nog eens nader bekeken worden, ge analyseerd, bekritiseerd en daama veroordeeld. Het doet mij aan als een laat condoléancebezoek waar de geliefde dode onbarmhartig bespro ken wordt; zoiets doet de familie pijn. Wat een liefdeloos gebeuren. Vara! Utrecht E. M. Kaajan-Diebers Putten (3) Met verontwaardiging vraag ik mij af wat voor zin het heeft, de ontstel lende tragedie van Putten te belich ten in het raam van deze tijd en zodoende de nabestaanden opnieuw te verwonden en tot in 't diepst te beledigen. Het geen consideratie hebben met andermans gevoelens is een hoogst kwalijke zaak in deze tijd! Laten we ons daar op bezinnen, dan hebben we onze les geleerd van hen die toen omgekomen zijn. Zuidland G. Quak-Brune Spaarrente Oostburg K. H. M. van den Berg Hartverwarmend „Eugenie, ik dank je, je was formi dabel." Wat zou ik deze hartverwar mende woorden (of woorden onge veer van deze strekking) uitgespro ken door de heer Van Agt tegen zijn vrouw op het partij-congres van de CDA, graag met grote letters in onze krant hebben zien staan! Liefst met foto. Wel echter twee foto's van wei geraars om in het kabinet plaats te nemen, met bijna iets van leedver maak in het onderschrift. Ik heb Den Uyl bezorgd over 't lot der klei ne mensen. We zullen 't maar voor kennisgeven aannemen. We lazen in Trouw van 30 november: PvdA niet meer voor belasting op spaarrente. Een verlichting voor kleine spaar ders, die er al lang had kunnen zijn, als Den Uyl en de bonden het niet tegen hadden gewerkt. De motie van de CDA, in de Tweede Kamer aangenomen, belastingverlichting spaarrente van: spaargeld, velen zullen er weinig of niets aan hebben' 't gaat weg aan belasting. Nu, bij het verlaten van hun zinkend schip, wil len ze zeker in de gunst komen bij de kleine spaarders. Berkcl G. Grootenboer 1.0 0.9 0,8 0.7 0,6 0.5 0,4 0,3 0 2 0.1 1,0 0,9 0,8 0.7 0.6 0,5 0,4 0,3 0,2 0,1 Droog Nat Wie Deel III voor 1978 nog niet in zijn bezit heeft, kan nog even een af wachtende houding aannemen. Op het moment gaan grote stapels bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer te Veendam op de post en het oude Deel III van 1977 is trouwens tot 1 februrari geldig. Dit dient ook om wintersportvakantiegangers tege moet te komen. Na de ontvangst van een acceptgiro kaart en de betaling kan het mo ment, waarop Deel III in de bus valt. wel enkele weken aanhouden. Wie begin januari nog niet zijn „deel" heeft, doet er echter goed aan telefo nisch contact met de rijksdienst op te nemen. Wie nog geen acceptgirokaart ont vangen heeft kan terecht bij de post kantoren, waar men op het moment de stroom betalers van 18,50 gulden beter kan verwerken dan in het ver leden. ven het half miljoen kwam, zouden er inderdaad zo'n honderdvijftigdui zend auto's naar de sloop gegaan zijn. Toch komt ook uit cijfers van door Shel gehouden marktonderzoe ken naar voren, dat het aantal bruik bare auto's wel een paar honderddui zend achterblijft bij de Jaarlijkse CBS-ciJfers. Voor de jongste bouwjaren zijn deze cijfers vrij goed te controleren. Van de 3.768.216 personenauto's op 1 au gustus 1976 behoorden er 295 mil joen tot de zeven Jongste bouwjaren: ongeveer evenveel als er in die zeven jaar verkocht zijn. Afgezien van ern stige ongevallen blijven de auto's altijd wel zeven jaar rijden en er komen uit het buitenland gebruikte geïmporteerde wagens bij, zodat dit gegeven vrij redelijk klopt. Het registratieprobleem zit dus dui delijk in de oudere bouwjaren, wan neer de auto's bij sloop- en dumpbe- drijven komen. Maar van die oudere bouwjaren zijn achthonderdduizend auto's geregistreerd en het is eerder aannemelijk dat daarvan een kwart niet echt bestaat dan dat het CBS hier de plank voor honderd procent zou misslaan. Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG. VOORBURG $n RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519. b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Uw reisburo heeft een "enkele reis" genomen... Wij, de Nederlandse Christelijke Reisvereniging bestaan al ruim 50 jaar. We hebben 10.000-den leden die elk jaar weer met ons op vakantie gaan. Als touroperator worden we óók groter. Ons hoofdkantoor op de Weteringkade werd te klein. Vandaar de verhuizing naar een groter pand. Waar we kunnen 'groeien'. En dat doén we, omdat we (h)eerlijke reizen hebben. Voor groepen en privé, met en zonder reisleider. We zijn een all-round reisburo. 2 x Per jaar verschijnt ons 'Reisplan' in kleur. Met een opsomming van alle vakantie mogelijkheden. Voor zomer en winter. Wij verzorgen en organiseren uw vakantie. Wij adviseren. Reserveren tickets voor uw vliegreis, privé en voor zakelijke doeleinden. Regelen uw bootreis, uw treinreis, uw chaletreservering. Alles doen we, eventueel in samenwerking met andere touroperators. Waar ligt onze kracht? Wij hebben vakanties naar een groot aantal landen. Voor groepsreizen, zonnige-sportieve- culturele-aktieve vakanties. Met ervaren reisleiders (er zijn ruim 500 reisleiders bij onze organisatie aangesloten en dat zegt wel wat) Aan de informatie-balie kunt u alle gegevens krijgen. Wij, als reisorganisator, weten precies wat u van 'n vakantie verwacht. „.naar de Prinsestraat KNEUTERDIJK 9 NOORDEINDE ft, PR1nV^7 SCHOOLST' -1 Jhendrik Kom even naar de Prinsestraat. Parkeren is geen probleem. Stel meteen wat vragen aan onze adviseurs over uw vakantie-bestemming Nederland Holterberg en Oisterwijk 8 dagen v.a. f uOJ, - NED. CHRISTELIJKE REISVERENIGING Prinsestraat 35, Den Haag. Tel. 070-924301. Duitsland Vielbrunn in het Odenwald 8 dagen per bus 11 en 12 dagen per trein ..r474,- v a. r 418, - Engeland Universiteit van Exeter voor 15 dagen jongeren ^ap v.a. 1 Italië Italiaanse Riviera 15 dagen ..,840, - Joegoslavië Sloveens bergland en het eiland Korcula 15 dagen ..,747,- Spanje Cala d'Or aan één van de mooiste

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15