>ekomst Filippijnen ligt op het platteland c^è;T^tettawetób',pere SS-*- deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd wikkelingswerker Paul van de Ven J Weekblad Klein maakt ïoeilijk voor eerstudent' k\ in motor J-toestel len-penning ing. Zandstra Scholieren uit Zwolle keuren bezetting af Ontsnapt tolueen bij General Electric minder dan gedacht Proberen trek naar de stad tegen te gaan op 1.35 ELSEVIERS WEEKBLAD is us" staat er op het dashboard van de „Bachelor Express", die mij en nog zestig zal vervoeren van Cagayan de Oro naar Butuan langs de noordkust van Mindanao. Als doet de lijnbus er zo'n zes uur over, is mij verteld, want er is nog geen weg en de afstand (en kleine 250 kilometer. Achteraf besef ik pas, dat het opschrift in de bus bepaald geen e luxe was, want het traject wordt in een moordend tempo afgelegd. ;nd en met een onverant- hoge snelheid baant de ledurende de tocht een bush, dwars door kleine ar kippen verdwaasd het i in vluchten. Op sommi- tigt er wel een stuk beton, ind waarop we voortsnel- meestal uit kuilen, ste- is, zodat het zaak is je raamstijlen en bankleu- houden, wil je niet hele maal geradbraakt in Butuan aanko men. Er zitten geen ramen in de bus. zodat het stofhappen Is geblazen en veel Filipino's hebben dan ook een lap voor neus en mond gebonden om de ergste ongerechtigheid uit te ban nen. Al met al is het wel een beleve nis en tijdens de rit langs de kust afwisselend stijgend en dalend is er een schitterend uitzicht op het water van de Mindanao Zee. Het doel van mijn reis is uiteindelijk Cabadbaran, waar vrijwilliger Paul van de Ven bezig is een klein vee- teelt-project op te zetten. Mijn komst is niet van tevoren aangekon digd, maar na een afschuwelijke nacht zonder water en elektriciteit in het gore Melinda-hotel in Butuan, waar kakkerlakken en tjit-tjaks vrij spel hebben, tref ik hem gelukkig de volgende morgen toch aan in het Mindanao Institute, waaraan hij is verbonden. Pauls is blij verrast mij en is voor de mensen in de barrio's ontzettend belangrijk. onderwijsredactje DAM Parkeerstudenten ?t extra moeilijk als de ligde maatregel van de -staatssecretaris dr G. rgaat. Klein wil namelijk idsgrens voor militaire langer met een jaar ver- t de parkeerstudenten. De raad van de Academische [ft principiële bezwaren i gebracht tegen de maat- [f van 19 augustus heeft rgesteld met ingang van Ijaar 1978-1979 aan par aten geen extra jaar te. oor uitstel van de militai- Dat betekent dat studen- >r de studie van hun keuze en zolang aan een :ulteit studeren, direct in eten. 3ltel is gedaan aan de etaris van defensie, rt in de brief aan dat het _je overheid ter bekostiging rkeerstudies slecht is be- a'Ö acht het hele fenomeen irkeerstudie in strijd met t herstructurering van het ppelijk onderwijs, waarin an de studie juist wordt jkse raad acht het ver- de dienstplicht voor ande- wordt gebruikt. Met klem minister van Onderwijs ;t voorstel van Klein on- rift, maken. ii uit te ftde de 1 (gezet. )ve/L (ANP) Een Boeing >32? KLM heeft gistermiddag pgelopen door een vogel, a de start van het vliegtuig in de vier motoren werd De gezagvoerder heeft de en is even later bblemen weer op Schiphol ^uig was even na het mid- értrokken om een vlucht uit te voeren. De vogel le de linker binnenmotor. oerder heeft de motor Aan boord van de «vonden zich 259 passa- boven het landingsterrein lol hebben in het verleden toegebracht aan ver- en landende vliegtuigen. •-Inzer verslaggeefsters DAM Aan ing. J. M. ••••is de Wolfert van Borselen- 'erleend. De heer Zandstra hnen- en buitendienst van jg vervoer van de RET. Ter bid van diens pensionering nari 1978, heeft het college i w. de heer Zandstra, die 40 Jaar bij de RET werk- leweest, op deze wijze zijn ltheid willen betuigen. ADVERTENTIE Dorothee Sölle maakte in Duitsland en daarbuiten naam met haar politieke theologie, maar werd in de |aren zestig gedoodverfd als linkse doordramster. Zij blééf .pleiten voor herstel van de menselijke waardigheid. Geïnterviewd door Ton Oostveen spreekt zij over het atheïsme van nu ('banaal, van de goedkoopste soort humor ('bestaat met meer de kerken ('totaal irrelevant' en de betekenis van echte vroomheid ('leidt tot klassenstrijd') Menten kreeg misschien we! minder straf dan hij verdient maar daaraan tilt Abel Herzberg met zó zwaar 'Het ergste aan hem is dat hij een mens is. dat wil zeggen een soortgenoot Van Agt staat zwak met zijn kabinet, niet alleen parlementair maar ook staatsrechtelijk Prof Damiaan Meuwissen analyseert de formatie 'Nieuwe verkiezingen waren beter geweest Kerstmythe ontkracht Een legende aan de zelfkant van het evangelie, met cliché s van toesnellende herders, knapenmoord. hemels gezang en dié absurde maagdelijke moeder' Frits van der Meer ontdoet kerstmis van alle romantiek. Bon voor proefabonnement 5 weken de T>|d «ooi s gulden plaats I Zonde' pon/egel renden «en de T>|d Antwoordnummer 6 Amsterdam Beuling n« ontvangst van «cctpigito Oftnl u kt*p I 2.21 ^kMNiniH tel 020 23 31 Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Veertig leerlingen van het Christelijk middelbaar econo misch en administratief onderwijs in Zwolle hebben in een brief aan het hoofdbestuur van het CDA hun verwondering uitgesproken over de steun die het CDA-kamerlid Weijers heeft gegeven aan de bezetters van de banketbakkerij Boom BV in Zwolle. Sinds 21 november houden de ze ventig personeelsleden uit onvrede over het sociale beleid van de direc teur-eigenaar B. Boom het bedrijf met steun van Voedingsbonden FNV bezet. Volgens de werknemers wordt in het bedrijf een zeer slecht sociaal beleid gevoerd. Op een vori-* ge week in Zwolle gehouden demon stratie merkte het Tweede Kamer lid Weijers- (voormalig bestuurder van de Industriebond NKV) op dat in dit geval de bezetters terecht heb ben gegrepen naar het illegale mid del van een bezetting, omdat nog geen beroepsrecht mogelijk is tegen een kennelijk onredelijke leiding. De scholieren zeggen in de brief aan het CDA-hoofdbestuur bezorgd te zijn over het standpunt van de heer Weijers, omdat zij menen dat bezet ting van bedrijven een geweldmid- del is dat niet in een christelijke maatschappijbeschouwing thuis hoort. De scholieren willen van het CDA-hoofdbestuur weten of het de mening van de heer Weijers deelt. DEN BOSCH fANP) - Tussen 10 en 16 oktober is bij de chemische fa briek General Electric Plastics in Bergen op Zoom tijdens storingen minder tolueen ontsnapt dan aan vankelijk door het bedrijf werd ge meld. Dit antwoorden gedeputeerde staten op vragen van statenleden A. Bieze en C. Staas (gecombineerde PvdA-PPR-fractie). Het bedrijf meldde dat in de ge noemde periode na verschillende storingen per dag 480 kilo van het giftige gas tolueen zou zijn ont snapt. Uit nadere berekeningen van de provinciale waterstaat is nu ge bleken dat op 10 en 11 oktober dage lijks 195 kilo is ontsnapt en van 12 tot 16 oktober dagelijks 130 kilo. De provincie Noord-Brabant heeft „General Electric" verplicht het be drijf onmiddellijk te sluiten wan neer de gemiddelde dagconcentratie van tolueen in de lucht gemeten op de grens van het terrein boven een bepaalde waarde komt. Van 10 tot 16 oktober bedroeg die gemiddeld per dagconcentratie volgens gede puteerde slechts 2,6 procent van de afgesproken maximale waarde. De provinciale waterstaat heeft ook nog vastgesteld dat nu gemiddeld per dag honderd kilo toluaan ont snapt tijdens het verwerkingspro ces. Volgens gedeputeerden hoeft dat niet te leiden tot het nemen van maatregelen. te zien, want hij zit nogal afgelegen. Op de houten veranda van het in landse Nipa-huis, waar hij met een paar Filipino's samenwoont op het niveau van de mensen in de barrio's, vertelt hij waar hij mee bezig is. „Het werken als vrijwilliger zie ik niet alleen als een uitdaging. Vaak is het ook ontmoedigend en als ik 's morgens naar school ga vraag ik me weieens af: zullen ze een beetje aan nemen, wat ik hun vertel over de carabao het nationale trekdier en de ploeg, over het zelf houden van een paar varkens of het gebruik van kunstmest op het rijstveld," aldus Paul van de Ven. „Allemaal goed en aard g maar het kost geld en op het pla teland is het beetje „winst" dat er gemaakt wordt hard nodig voor het gezin en het betalen van de eer ste levensbehoeften, waaronder ook het schoolgeld voor de kinderen". Veel kinderen Vertelt dat kinderen de mensen op het platteland 75 procent van de Filipino's zijn boeren, pachters, plantage-arbeiders, vissers en min derheidsgroepen (Kalinga's, Bon- toe's, Tiboti's) sociale zekerheid verschaffen. Met elkaar is net als in Manila nog wel aan de kost te komen. Een gezin met veel kinderen is haast een eerste vereiste. De ge zinsplanning van de regering is dan ook tot mislukken gedoemd, want je ontneemt de mensen hun sociale ze kerheid zonder ook maar iets aan hun evensomstandigheden te verbe teren. Paul van de Ven: „De prijzen van chemicaliën, kunstmest en veevoer zi n hoog en stijgen steeds. Dit is nauw lijks tegen te houden, want handel en industrie Zijn in handen van een paar rijke zakenlieden, die ook politiek de lakens uitdelen. De prijs van de rijst is wel landelijk vastgesteld en dat lijkt op zich aan trekkelijk, maar als de prijs van zaai zaad, kunstmest en andere chemica liën steeds weer omhoog gaat. kan de boer er nooit beter van worden." „Daar komt nog bij, dat de prijs van copra gedroogd cocosnootvlees en een belangrijke bron van inkom sten voor de boer in Noord-Minda- nao schommelt en wordt bepaald door vraag en aanbod. Het is de boer, die maar moet afwachten welke prijs hij krjj gt en niet de handel en indu strie aldus Paul van de Ven. Tijdens mijn bezoek was die prijs voor één kilo 1,29 pesos en dan te bedenken dat copra zeer weinig weegt en de behandeling behoorlijk intensief is. Bovendien pachten de meeste boeren hun stuk land en heb ben verplichtingen tegenover de ei genaren, die er echt wel voor. zorgen, dat ze een goed aandeel in de op- brengs hebben. Vaak eisen ze twee derde deel van de oogst. Om in deze situatie toch nog enigszins sterk te kunnen staan, wordt er, zij het op kleine schaal, meer en meer coöpera tief gewerkt. Gezamenlijk wordt het land bewerkt en ook zaaien en oog sten wordt in samenwerking gedaan. Paul vertelt, dat gelet op dit alles het voor jonge Filipino's nu niet bepaald aantrekkelijk is om hier te blijven. Ze dromen er dan ook van weg te trekken uit de barrio naar de grote stad, waar het luxe leventje hun lijkt toe te lachen, maar ook hier bedriegt de schijn. De jongeren hopen in de grote stad werk te vinden en wat te verdienen, maar er zit in feite nie mand op deze jongens te wachten, aldus Paul. renbedrijf en de kleine ambachten in de dorpen. De rest gaat naar college of studeert elders verder Iedere familie heeft wel een paar varkens, die onder en om het Nipa- huis opgetrokken uit hout en afge dekt met bananenbladeren of golf platen, rondscharrelen. Zo'n varken moet je zien als geldbelegging, want verder heeft men geen geld om te sparen. Het varken heeft een aantal nuttige aspecten. Educatief (door het te slachten is er geld om kinde ren te kunnen laten studeren) reli gieus (bij doop. huwelijk en begrafe nis wordt het geslacht om dit alles te kunnen bekostigen) en sociaal-eco nomisch (bij de fiësta of het dorps feest gaat het varken aan het spit en wordt er gegeten en gedronken). Dat laatste is een gebeuren, waar het hele jaar naartoe wordt geleefd en dan is het een gekkenhuis in de barrio. Ook politiek gezien speelt het varken nog een rol. Komen er regeringsfunctionarissen op bezoek, dan kan men zich gastvrij betonen en via het varken laten zien, dat men iets bezit en toch iemand is. Die gastvrijhdid wordt heel sterk in acht genomen. Instructie-stal Paul van de Ven: „Je kunt je dus voorstellen, dat het varken voor de mensen in de barrio's ontzettend belangrijk is. Wat ik nu op school probeer te doen is het vergroten en verbeteren van de „veestapel" via praktische instructies. De lokale varkensrassen worden zo'n veertig tot vijftig kilo en door dit ras te kruisen met een verbeterd ras, dat oorspronkelijk uit het buitenland afkomstig is, wil ik laten zien dat je tot een beter soort kunt komen. Lukt dat, dan krijg je niet alleen een varken dat zwaarder wordt, maar ook door toegenomen lengte en ont wikkeling meer nakomelingen kan werpen. Simpel geredeneerd komt het erop neer, dat de kleine man in de barrio er gewoon beter van wordt". Zegt, dat op deze manier het „spaar geld" van de arme boer kan worden vergroot en hij er zo toe kan komen op een wat „commerciëlere" manier en op grotere schaal varkens te gaan houden. „Samen met leerlingen van de school hebben we een instructie stal gebouwb op het terrein van het instituut en daar zal het kruisen plaatsvinden. Dit project is opgezet met geld uit het potje van de Neder landse ambassade, bestemd voor zulke dingen. In de stal komen var kens en een stel geiten, zodat er met wat een mooi woord „aanschouwe lijk onderwijs" heet kan worden ge geven. Verder besteed ik ook aan dacht aan zaken als voeding en ver zorging om de jongens te laten zien, dat ze met eigen lokale produkten een redelijke basis kunnen leggen voor varkensvoer," aldus Paul van de Ven. Hij neemt daarvoor groene blaadjes van de Ipil-Ipil, stampt die fijn en doet er verse stukjes cocosnootvlees en fijngemaakte gedroogde visjes die hier worden gegeten, doorheen. Op deze manier ontstaat er voer. dat voor zestig procent uit eiwitten be staat. Erg belangrijk voor de groei. „Het is wel arbeidsintensief, maar voor twee tot drie varkens best praktisch uitvoerbaar en veel goed koper dan het kant en klare voer. dat men in Butuan kan kopen. Een arme boer kan dat niet betalen. Een zak van veertig kilo kost 55 pesos (ongeveer zestien gulden), terwijl dit vervangingsmiddel op nog geen 15 pesos komt. Je moet niet vergeten, dat een landarbeider met wat geluk acht pesos per dag krijgt. Dat geld heeft hij nodig om zelf in leven te blijven. Het varken mag dus niet teveel geld kosten." Paul geeft een ander voorbeeld. „De biggen hebben soms last van diar ree. De gemakkelijkste behandeling daarvoor is een injectie, maar die kost vijf pesos. Een goed alternatief, zo heb ik ontdekt, is het fijnstampen van houtskool en de as daarvan ver mengen met voer. Dat heeft hetzelf de stoppende effect als Norit en werkt even doelmatig als de geïnjec teerde medicijn. Voeding Veeteelt Juist m t deze jongeren werkt hij als leraar/instructeur op het Mindanao Institute, een plattelandsschool op highschool-niveau. In het laatste jaar krijgen ze naast theorie ook een praktische beroepstraining in wat dan klein veeteelt heet, een vrij nieuw programma in Cabadbaran. De school telt 650 leerlingen uit heel de provincie, soms kilometers moe ten lopen om op school te komen. Op het instituut wordt geprobeerd hun wat kennis mee te geven over hoe ze een huis kunnen maken, meubels timmeren en varkens en kippen kun nen houden. Dat kan voor hen een stimulans betekenen om hier te blij ven. Van de honderd leerlingen keert dan ook de helft terug naar de barrio en is daar aangewezen op het boe- Vertelt dat het erg moeilijk voor hem is om zich steeds te verplaatsen in de leefsituatie van de arme boe ren en op hun niveau oplossingen aan te dragen. „Een paar maanden geleden had ik een biggetje van thuis naar school meegenomen, dat door de zeug was verstoten. Nor- Paul van de Ven en huisgenoot Jimmy met het biogasfabriekje. De uitwerpselen van de varkens worden via een organisch proces omgezet in gas, dat gebruikt kan worden om op te koken. door Kees de Leeuw maal gaat zo'n beestje dood, maar ik wilde de leerlingen laten zien, dat het via eigen voeding best te redden is. Ik kocht voor negen pesos een blikje melkpoeder en een plastic spuit en liet het biggetje zo drinken. De leerlingen vonden het prachtig, maar op een gegeven moment stond er één op en zei: dat is allemaal leuk en aardig, maar wij hebben geen geld om negen pesos voor melkpoe der neer te tellen. Ik dacht later: hij heeft gelijk Het is op zich goeie Informatie, maar het werkt niet. In een andere vierde klas echter vertelde een student met het zelfde probleem te hebben gezeten. Zijn vader had toen melk van de kokosnoot gebruikt en daar fijnge hakte camote (een lokale aardappel) doorheengedaan. Zo wist hij het big getje in leven te houden. Ik was erg blij met dit verhaal en begreep dat dat de manier was om het te doen." Wijst erop. dat een biggetje onge veer honderd pesos waard is en dat dat meer inkomsten betekent. „Een kilo varkensvlees brengt zes pesos op en dat betekent dat een volwas sen varken van vijftig kilo in levend gewicht driehonderd pesos waard is. Lukt het met het kruisen, dan krijg je varkens met een gewicht van tachtig tot negentig kilo en dat houdt in: een extra opbrengst van zoveel pesos. Je moet hier praktisch bezig zijn. Paul van de Ven: „Na bijna een jaar kan ik wel zeggen veel contact te hebben met de mensen. Ik weet wat er onder hen leeft. Je moet niet vergeten, dat je als vrijwilliger er bent voor hen. Het gaat om de kwa liteit van hun bestaan. Daar voel ik me bij betrokken en daarom pro beer ik hen iets mee te geven, al is het nog zo marginaal." Zelfvertrouwen Vertelt dat hij de landbouw ziet als het middel om de trek naar de grote stad tegen te gaan. „Ik weet ook wel, dat Marcos daar niet zo in geïnteres seerd is en dat zijn voorkeur uitgaat naar meer industrie, maar daar naast is een kleinschalige ontwikke ling op het platteland nodig om de mensen zelfvertrouwen te geven. Daaraan werk ik op dit Mindanao Institute, dat valt onder de Associa tion of Christian Schools and Colle ges, waarbij 95 scholen zijn aange sloten. Het is een protestantse school, die gesteund wordt door ker ken in Amerika en West-Duitsland. maar de helft van de leerlingen is katholiek." En tot slot: „Ik ben van mening, dat er meer mensen in de Filippijnen zouden moeten komen zoals ik. Dat klinkt misschien arrogant, maar na vier jaar ontwikkelingswerk in on der meer Zambia en Brazilië durf ik dat best te stellen. Hier moet het naartoe met het vrijwilligerswerk. Natuurlijk, ook ik ben tegen het Marcos-regime, maar moet je dan met „schone handen" thuis blijven zitten en de mensen op het platte land aan hun lot overlaten? Of zijn er misschien ondanks het regime toch mogelijkheden als vrijwilliger zinvol bezig te zijn Persoonlijk meen ik van wel. Ik bereik in school verband jonge mensen en probeer hun duidelijk te maken, dat ze hier een bestaan kunnen opbouwen. Hier hebben ze altijd nog een hap rijst, een kokosnoot en wat vlees van het varken, terwijl ze in de grote stad maar moeten afwachten, wat er met hen gebeurt" Dit is het laatste verhaal in een serie van vier over de Filippijnen. De vori ge verhalen stonden in Trouw van 17, 19 en 21 december. ADVERTENTIE aafc-*eeV*e en vele andere onderwerpen van deze week. Kort en bondig geschreven informatie over bedrijfsleven en maatschappij. *met honderden betere banen in de Nationale Personeelgids EW

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13