abinet zet vernieuwingen DP de tocht Alleenstaanden nog steeds achtergesteld Ijp^Rerinies ^moet je altijd bij je hebben. Lozing spoelwater oorzaak stankgolf? Rij 25 km méér per volle tank. MobilD de olie die benzine bespaart. en Uyl na overdracht: Politie vindt gestolen schilderijen eerst m'n §oud1fadï§e opeten.' Gezin met tuberculose opgenomen Zigeuners willen uitzetting via geding voorkomen |Drs Kraan van CRM pleit voor overlegorgaan Drie records van 71-jarige burgemeester DAG 20 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet in onze parlementsredactie pf;N HAAG Het nieuwe kabinet-Van Agt zet de hervormende vernieuwende zaken die het kabinet-den Uyl op touw heeft zet, op de tocht. Met die overtuiging deed ex-premier Den Uyl stermiddag op het departement van algemene zaken afstand n zijn bevoegdheden ten gunste van de nieuwe premier, CDA- der Van Agt. een persconferentie direct na de trdracht zei Den Uyl dat de tekst het regeerakkoord Van Agt-Wie- in laatste versie dan wellicht eni- hoop kan geven, maar dat de Biterliggende bedoeling die hoop teen weer de kop indrukt. „De 'Hentie is zus, de woorden zijn zo", UppOSltie lus Den Uyl. dag, „maar ik heb van die opmerkin gen niet opgekeken. Wat Van Agt zei was namelijk precies wat hij in het eerste regeerakkoord met de WD zo triomfantelijk mee naar huis bracht." et is niet toevallig geweest dat er de eerste versie van het regeerak- K>rd, dat Van Agt zo trots als zeer led zijnde verdedigde, van alles op zenlijke wijze op de tocht werd set. Het werd dan wel bijge- Vfaafd, maar het gaat om de inten- zo zei Den Uyl, die de uitlatin- van Van Agt voor de Duitse evisie als voorbeeld aanhaalde de achterliggende intenties bij >A-leider Van Agt. Van Agt zei ar vorige week dat het hoog tijd rd dat er een eind kwam aan de ilalistische regeermacht, maar hij Jtm die woorden zaterdag publieke- terug „als niet zo bedoeld". >at neem ik voor honderd procent n, wie ben ik om dat in twijfel te !kken," aldus Den Uyl gistermid- "lan der Stoel: Waardering voor 1 ionierswerk an Nederland an onze Haagse redactie H EN HAAG De ex-minister van uitenlandse zaken Van der Stoel leent dat Nederland de afgelopen iren op het punt van de mensen- echten pionierswerk heeft verricht. lafHet kabinet Den Uyl en mijzelf is e®el 'de politiek van het opgeheven L ingertje', ,het zedenmeester spe- irnen', verweten. Er is vaak gezegd dat Vfloor het voortdurend drammen, het opkomen voor de rechten van de nens en de democratie, Nederland- Ede belangen zijn geschaad. Maar als m. nen nu in Madrid, Lissabon of Athe- Kkomt, merkt men dat Nederland ih in een bijzonder goede pers mag rheugen, aldus Van der Stoel, gis- iren in een terugblik op zijn minis- trschap. moeilijkste periode op buiten- mds politiek terrein deed zich vol- ens Van der Stoel voor tijdens de Iilieboycot in 1973. „Ik meen te kun- ivi en constateren dat Nederland zon- iefer enig wezenlijk beginsel prijs te even, met opgeheven hoofd door eze crisis is gekomen. Terwijl ande landen door het stof zijn gekro- asèen, heeft Nederland niet gebogen. Iet heeft, zo is mij gebleken, aan espect gewonnen. Misschien is het anzien van Nederland op enkele laatsen, in de Chileense dictatuur in Praag achteruit gegaan, maar veral waar vrije mensen wonen is et respect voor Nederland alleen "e laar toegenomen," aldus Van der toel. n legin januari zal hij terugkeren Den Uyl kondigde nogmaals een za kelijke oppositie tegen Van Agt aan. „We zullen het kabinet met argu menten bestrijden, en daar zal wel veel aanleiding toe zijn." Hij bena drukte dat de PvdA niet op een wat hij noemde „oneerlijke manier" op positie zal voeren door fouten van het CDA met de mantel der liefde te bedekken vanwege het vooruitzicht dat ooit weer met CDA samen gere geerd zal moeten worden. Den Uyl zei wel, dat de PvdA om weer in de regering te komen vooralsnog is aangewezen op het CDA. Samen werking van de PvdA met de VVD sluit hij in een later stadium niet onder alle omstandigheden uit, maar „dan zal de WD toch wel een grote zwaai moeten maken." Giste ren zette hij zich weer af tegen die zelfde VVD: „Het woord puinruimen hoor ik opeens van Wiegel niet meer. Nu is het: we moeten door het dal. Dat klinkt al heel wat aanneme lijker." Goed beleid Over het beleid dat zijn kabinet de afgelopen vier jaar heeft gevoerd kwam Den Uyl tot de slotsom dat het een relatief gezien goed beleid geweest is. Hij wees op de beteuge ling van de inflatie en de werkloos heid, niet absoluut, maar gerela teerd aan de andere Europese lan den met goede resultaten. Als een ander pluspunt van zijn kabinet duidde hij aan, behalve dan de be handeling van de Lockheedzaak en de gijzelingen, het feit dat de be trokkenheid van de bevolking bij de landsregering groter is geworden. „Wie dat vergelijkt met voorgaande kabinetten concludeert dat wij nooit vermeden om de zaken bij de naam te noemen, geen tegenstellin gen, ook niet intern, hebben verdoe zeld. Dat heeft een veel grotere par ticipatie in de hand gewerkt," zo meende Den Uyl, die hieruit ook de grote opkomst bij de Kamerverkie zingen in mei jl. verklaart. f -i Op een na alle ministers maakten giste ren plaats voor hun opvolgers (de heer Van der Stee blijft op Landbouw). Links boven: premier Van Agt en zijn voorgan ger Den Uyl; rechts boven: mevrouw Gar deniers (crm) neemt afscheid van Van Doorn; midden: de jongste minister in het kabinet Van Agt, de heer Wiegel (binnenlandse zaken) drukt de hand van dr. De Gaay Fortman, de oudste minister in het kabinet Den Uyl, en minister Dui- senberg (financiën) zet zijn laatste hand tekening in die functie, terwijl opvolger Andriessen al met de pen in de hand zit. Onder: op Sociale Zaken nam dr. Albeda de verantwoordelijkheid over van zijn partijgenoot drs. Boersma. Links (oud)- staatssecretaris Mertens. Rechts onder: op het ministerie van onderwijs waren veel oude en nieuwe bewindslieden aan wezig: links de nieuwe minister, dr. A. Pais en naast hem de heer Peynenburg, die wetenschapsbeleid voor zijn rekening neemt (en daarvoor is .ondergebracht" bij Onderwijs), rechts zit (oud)-minister Van Kemenade. Dr. Klein, de onlangs afgetreden staatssecretaris en zijn colle ga De Jong, die op die post terugkeert, kijken toe. (ADVERTENTIE) Aardgas aar de PvdA-Tweede Kamerfractie m daar zijn vroegere ondergeschik- nu opvolger minister Van der auw kritisch te gaan volgen. in i Verwijten, vooral vanuit het buiten land, dat Nederland de laatste jaren de aardgasbaten aan het potverte ren is, wees de ex-premier met kracht van de hand. Hij zei dat de vóór zijn kabinet tot stand gebrach te versnelde exploitatie van het aardgas wel moest worden ver traagd, maar dat ook dan nog zeker dertig jaar optimaal van het aard gas gebruik kan worden gemaakt. „We kunnen zeker nog tien tot vijf tien jaar dit beleid voortzetten, zon der dat er ook maar enige schade door ontstaat," aldus Den Uyl. Hij voegde eraan toe mede door de aardgasopbrengsten Nederland de belangrijkste investeerder is in de Verenigde Staten, investeringen waar het land later profijt van zal hebben. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Bij toeval heeft een rechercheur van de Bredase po litie in de woning van een vrouw een aantal schilderijen gevonden waar onder de twaalf werken van beken de meesters die vorige maand uit de woning van de heer J. Kraayeveld van Hemert in Dordrecht werden gestolen. Terwijl de vrouw des huizes en haar dochter zich in hun slaapkamers be vonden deden inbrekers met zorg hun keus uit de collectie van de familie. Ze namen doeken mee van o.a. David Bles, H. W. Mesdagh, Ver beek en L. Rubens en maakten daar mee voor een verzekerde van ander halve ton buit. De rechercheur die voor een heel andere aangelegenheid een gesprek met de vrouw had zag in haar woon kamer enkele schilderijen hangen waarvan hij begreep dat die niet van haar konden zijn. Hij stelde een on derzoek in en vond ook schilderijen opgeslagen in een kast. In totaal nam hij 17 schilderijen in beslag waaronder de twaalf uit Dordrecht. De vrouw verklaarde dat ze eigen dom waren van een haar bekende Bredase antiekhandelaar. Het was de 48-jarige M. de Z. die werd opge haald. Watermonster moet zekerheid geven Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De stankgolf, die in de nacht van zondag op maandag over Zuidwest-Nederland is gegaan, is vermoedelijk ontstaan doordat de Noorse tanker Rudi Rose op de Wes- terschelde acrylaten bevattend spoelwater heeft geloosd. Een uitge breid onderzoek moet vaststellen, of dit inderdaad het geval is geweest. Gistermiddag zijn op de Wester- schelde watermonsters genomen. De Rubi Rose wordt van de lozing verdacht omdat de kapitein zowel in Antwerpen, waar het schip gelost was, als in Rotterdam, waar het voor reparatie naar toe moest, toestem ming had gevraagd spoelwater met de resten van butyl-methacrylaat en crude-methacrylzuur-grondstoffen voor de vervaardiging van kunst stoffen te mogen lozen. Dit was hem geweigerd vanwege de daarmee gepaard gaande penetrante stank. Toch zou het schip gasvrij en schoon moeten zijn voor het tot het havengebied van Rotterdam zou worden toegelaten. De kapitein zag zich hierdoor wellicht in een dwang positie gebracht. Een woordvoerder van het directo raat-generaal milieuhygiëne twijfelt aan de gang van zaken. De bewuste stoffen vergassen snel (vandaar de stank), lossen op in water en zijn betrekkelijk snel afgebroken. Om dat men niet precies weet waar het spoelwater is geloosd is het nemen van watermonsters een moeilijke zaak. Zelfs als men het lozingsge- bied heeft getroffen. De vraag is of er nog sporen in de monsters zullen voorkomen. Of het veroorzaken van stank en hinder daarvan op zichzelf reden is tot justitieel optreden vond de functionaris in dit stadium moei lijk te zeggen. In elk geval wordt de Noorse kapi tein echter het vuur aan de schenen gelegd omdat de zondagavond het eerst in Breda opgemerkte stank golf veel consternatie heeft gewekt. De Rijkspolitie werd attent ge maakt door de wegenwacht. Die meldde dat verschillende in de rich ting van de Moerdijkbrug rijdende automobilisten niet verder durfden omdat zij dachten in een gaswolk terecht te zullen komen. Even voor middernacht bereikte de stankgolf, die door zuidwestenwind werd voortgedreven. Dordrecht en het Drechtstedengebied. Klachten Door de laaghangende bewolking liet de met de lucht van brandend rubber te vergelijken stank zich zo sterk ruiken dat het bij de Dordtse gemeentepolitie, de Rijkspolitie en de regionale milieudienst telefo nisch klachten regende. Er werden tegen de 300 meldingen genoteerd. De klachten betroffen veelal be nauwdheid, misselijkheid en irrita tie van de ogen. Omstreeks half vier in de ochtend nam de stank af maar inmiddels kwamen er ook in Utrecht klachten binnen. Het verst gelegen punt waarop „brandend rubber" werd geroken was de marinebasis bij het vliegveld Hilversum. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer /ADVERTENTIE! HOLLANDSCHEVELD (ANP) Vijf personen uit een gezin (vader, moeder en drie kinderen) uit Hol- landscheveld zijn met tuberculose in het sanatorium Beatrixoord in Haren opgenomen. De besmettelij ke ziekte werd vrijdag na een jaar lijkse doorlichting ontdekt bij twee van de kinderen, leerlingen van de gereformeerde basisschool in Hol- landscheveld. Gisteren is een onderzoek begon nen naar meer eventuele tbc-geval- len bij leerlingen en leerkrachten van de school, die niet is gesloten. De verwachting is dat het onder zoek, dat de hele week zal duren, nog een paar gevallen zal opleveren. Volgens de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid is er echter geen reden tot paniek of ongerust heid. UTRECHT (ANP) Onder de circa 180 in het Noordhollandse Laren verblijvende zigeuners die tot de fa milie Duric behoren is grote beroe ring ontstaan omdat het ministerie van justitie heeft bevolen dat drie tot deze familie behorende gezinnen binnen een week Nederland moeten verlaten. De drie gezinnen tellen sa men dertien mensen. Dit heeft de raadsman van de drie gezinnen mr. R. B. Hartkamp uit Utrecht meege deeld. i Tan een onzer verslaggevers I' 1TRECHT „De positie van de alleenstaanden in Nederland behoeft dringend Verbetering. Daarom moet er op korte termijn een overlegorgaan komen, waarin de organisaties die zich bezighouden met hun belangenbehartiging gaan samen- t herken," aldus drs. J. R. Kraan van het ministerie van CRM na afloop van de )tudiedag „Alleenstaanden" gisteren in Utrecht. rol van dat overlegorgaan i onder meer de discrimina te van de alleenstaanden te- ri> [en te gaan. Met de positie dl ',n de alleenstaanden en 1V laar wordt iedereen onder U' erekend die niet behoort tot to iet normale gezin bestaande lit man, vrouw en kinderen, dis het nog steeds bedroevend uil [esteld. Dat bleek wel uit de le 'erslagen van de vier werk- el< [roepen, die zich bezighiel- i. den met zaken als huisves- n ing, werk en inkomen, sa- i nenwerking belangenorgani- 1 aties en hulp- en dienstver- hi ening voor alleenstaanden, let Ruim tweehonderd vertegen woordigers van organisaties en instellingen namen deel aan deze studiedag, die werd georganiseerd door de inter departementale werkgroep Alleenstaanden (IWA), die in 1970 is ingesteld en met deze dag tot een afronding van haar werkzaamheden is ge komen. In oktober dit jaar liet de werkgroep een eind verslag van haar werkzaam heden verschijnen, waaruit blijkt dat het aantal alleen staanden in ons land snel toe neemt en hun positie in de maatschappij, waarin het ge zin nog steeds de hoeksteen van de samenleving is, vaak moeilijk is. Het aantal op zichzelf wonen de alleenstaanden is van 1960 tot 1971 toegenomen van 373.000 tot 681 000, aldus ge gevens van de laatste volks telling. Hun aandeel in het totale aantal huishoudens is daarmee gestegen van twaalf tot zeventien procent. Voegt men daar de alleenstaanden aan toe in instellingen en te huizen, dan blijkt dat^én op de vijftien Nederlanders tot deze hele groep behoren: 5,7 procent van de mannen en 9,7 procent van de vrouwen. Het aantal personen dat niet in een traditioneel, volledig gezinsverband leeft is nog veel hoger 1.672.427 in 1971 Deze sterke toename kan voor een deel worden toege schreven aan de emigratie van buitenlandse werkne mers, maar andere oorzaken zijn waarschijnlijk belangrij ker, bijvoorbeeld de stijging van het aantal weduwen, de geboortebeperking, het aan tal jongeren dat steeds meer zelfstandig gaat wonen en ten slotte de stijging van het aantal echtscheidingen. Op de studiedag kwam duidelijk een aantal knelpunten naar voren, zoals de ongelijke be handeling van gehuwden en ongehuwden bij belasting heffing, bij sociale uitkerin gen en de toewijzing van huisvesting. Zaken die door de deelnemers als discrimine rend worden ervaren en waartegen hoognodig stel ling moet worden genomen. Mogelijkheden daartoe ziet men niet alleen in het opzet ten van een samenwerkings orgaan van organisaties die zich nu meestal maar op één aspect richten van groepen alleenstaanden, zoals bejaar den, homofielen, gescheiden mensen en buitenlandse werknemers. Benadrukt werd ook een omvorming van de mentaliteit van hulpverle ners die zich met dienstverle ning bezighouden, terwijl al leenstaanden ook voor elkaar best het nodige kunnen doen. Dat kan variëren van bood schappen doen voor elkaar, het halen van medicijnen voor een alleenwonende zie ke tot aan het elkaar tot steun zijn. Achtergesteld De studiedag was niet be doeld om zich af te zetten tegen het huwelijk en het ge zin, maar wel om duidelijk te maken dat een heel grote groep Nederlanders buiten dit patroon valt om wat voor reden dan ook en zich daardoor op tal van terreinen achteruitgezet voelt. „Het gaat dan ook om emancipa tie in de ruimste zin van het woord ten opzichte van ach terstelling bij het volledige gezin. Samenwerking tussen de ongeveer twintig organisa ties die zich met de belangen behartiging van alleenstaan den bezighouden is dan ook geboden." aldus een van de rapporteurs van een werk groep. Het ministerie van CRM zal er overigens zorg voor dragen dat de conclusies van deze studiedag in het beleid van overheden en instellingen kunnen worden verwerkt. Het ministerie zal tevens fun geren als vast adres voor con tacten tussen de belangenor ganisaties in hun streven om tot samenwerking te komen, aldus de heer A. Linde, hoofd van de afdeling gezinsaange legenheden van dit departe ment. HAAFTEN (ANP) Wanneer straks, op twaalf uur op oude jaarsavond de 3.500 inwoners tel lende gemeente Haatten als zelf standige gemeente ophoudt te be staan, heeft haar eerste burger, de nu 71-jarige burgemeester H. A. van Willigen, zijn loopbaan beslo ten met drie records. Het eerste vestigde hij in augus tus 1934, toen hij op 27-jarige leef tijd burgemeester van Haaften werd. Hij was toen de jongste burgemeester van Nederland. Het tweede record betreft de duur van zijn burgemeesterschap; het heeft ruim 43 jaar geduurd. Voor zover bekend is was nooit eerder een burgemeester zolang in functie. Dit heeft burgemeester van Willi gen mede te danken aan de zich zo lang voortslepende herinde lingsprocedure in de West-Betu- we, waarbij ook Haaften betrok ken was. Een zaak waarmee ruim veertien jaar gemoeid is geweest. Het derde record is uiteraard de leeftijd van burgemeester Van Willigen, die met zijn 71 jaar ook nog eens de oudste burgemeester in functie van Nederland is. Met het afscheid van de heer H. A. van Willigen komt voor Haaften eeri eind aan een periode, waarin drie Van Willigens de scepter De heer H. A. van Willigen. zwaaiden over deze in een bocht van de Waal gelegen Gelderse ge meente. De eerste Van Willigen was een oud-oom van de huidige burgemeester, de heer P. S. van Willigen. De tweede was de vader van de huidige burgemeester, de heer M. P. van Willigen. In 1889 werd de heer P. S. van Willigen burgemeester van Haaften en een rekensommetje leert, dat op twaalf Jaar na bijna een eeuw lang de burgemeester van Haaften de naam Van Willigen gedragen heeft. Samen met vier andere Betuwse gemeenten gaat Haaften op in de nieuw gevormde gemeente Neer ijnen. ADVERTENTIE Maagzuur overval! jc. Komt onverwachts. Goed als |e dan een paar Rennies bi| ie hebt. Brandend maagzuur? 1 OpKebljzcn gtvotl? .Si Druk op dc n.jdf> Kennies helpen direkL

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3