Vrouwen in ontwikkelingslanden - en de kinderen van de rekening Kind BAADER MEINHOF Apart? HELP!!! BAADER MEINHOF Westerse gezin Grassprietjes North Sea Ferries Trek naar de stad. De kastenwand met zwevende deur iBiamagg museum Amstelkring Water als vijani Water als vrierf Onbekende schalk in de waterschapr ALGEMENE GESCHIEDENIS DER NEDERLANDEN Boekhandel A. Houtschild èk KERSTBIJLAGE 1977 - TROUW/KWARTET DINSDAG 20 DECEMBER 1977 PAi i HO MA il tORRKUBNfl,5W ''-V Aan de voet van Afrika's hoogste berg de Kilimanjaro krijgen vrouwen voorlichting over verzorging van kinde ren. Na afloop is er voor hen dit paDier. met de tekst (in het Swah.lj): Moeder heeft met goed gevolg lessen in voeding gehad, en daaronder. 'Beter voedsel voor een beter leven". 1979: Jaar van het kind. Wat. al weer ..een jaar?" James Mc Dougall deelt die vrees niet. Kan dat ook moeilijk, want hij is West europees coördinator van het Jaar van het kind. Mc Dougall werkt bij Unicef (hij zat jaren in de Libanon) en ziet het „jaar" ruim Er worden ook andere VN- instellingen als FAO (voedsel), Unesco (onderwijs). UNDP (ontwikkeling derde wereld) en UNHCR (vluchtelingen) bij betrokken. „Dat vraagt veel regelen", zegt Mc Dougall. „Maar het Jaar van het kind moet zo wijd mogeli|k opgezet, ook al om regeringen te verplichten en zich te laten vastleggen op voorzienin gen en maatregelen ten gunste van kinderen en dus de ontwikkeling van het het hele landen". Als voorbeelden noemt hij gezond heidszorg. ondervoeding, watervoor ziening (zonder water geen landbouw. geen voedsel), en ook het tegengaan van scheefgroei in derde wereldlanden. Van ontwikkelingen die alleen een klei ne groep ten goede komen. „In het Jaar van het kind moet opnieuw duide lijk worden dat nadruk moet liggen op armste groepen in de derde wereld. Mensen mogen geen slachtoffer wor den van ontwikkeling, zoals nu wel is gebeurd. Ik denk dan om wat te noe men aan de krottenwijken in steden in ontwikkelingslanden, of het bevoorde len van jongens boven meisjes. We moeten pogen regeringen zo ver te knigen dat daar een einde aan komt". Over de mogelijkheden daartoe is McDougall voorzichtig, want Unicef is onderdeel van de Verenigde Naties, met rond 150 landen. Wel zegt hij nog: „Er komt geen Wereldplan van actie geen grote conferentie over het kind. Wat we nodig hebben is werkelijk heidszin". Aan de andere kant van de wereld wordt op U gerekend. U. die de ruime mogelijkheden heeft om naas tenliefde in de praktijk te brengen. De duizenden vluchtelingen uit VIETNAM - LAOS - CAMBODJA in Thailand en Frankrijk zijn dankbaar voor alles wat U al gedaan hebt. Maar ze zijn er nog niet Hun landgenoten die dagelijks Thailand bin nenkomen nog minder HELP ons de grote nood daar te lenigen. DOE HET VANDAAG Stort uw gift op gironr 29.14.600. STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUIDOOST-AZIË Postbus 1527 Groningen u,j li Ilia n Becker opkomst en ondergang Het indringende verslag van motieven en werkwijzen van deze links-radicale groepering in haar nietsont ziende strijd tegen de gevestigde orde. Dit hoogst actuele boek geeft de harde feiten en wordt afge sloten met de om streden' zelfmoord van Baader, Ensslin, Raspe en Möller, de zinloze moord op Schleyer en de bloe dige arrestatie van enkele RAF-leden in Utrecht en Amster dam. 368 blzmet 12 blz. foto's Paperback. f29.50 Bij elke boekhandel. iillian Becker Opkomst en ondernam! door Nico Kussendrager GENêVE Vrouwen die gierst stampen en hout sprokkelen, vrou wen die met een kruik op het hoofd water halen of met een hak over de schouder naar het land gaan, het kind In een doek op de rug. Straat- Jongetjes die bij parkerende auto mobilisten om een paar shilling be delen anders gaat de antenne eraf, of komt er een kras in de lak en jongetjes met een fietspomp, loten, schoensmeer, sigaretten, bananen langs de straat. Vrouwen en kinderen in de derde wereld: wat hebben alle ontwikke lingsplannen tot nu toe voor hen opgeleverd? Zijn ze er beter van ge worden of er eerder op achteruit ge gaan? Wie her en der over het onder werp praat, komt tot de slotsom dat dat laatste het geval is. Zo was in 1975 de kindersterfte in de derde wereld hoger in plaats van lager geworden. En zo steeg de onge letterdheid onder vrouwen, terwijl het aantal mannen in de derde we reld dat niet kan lezen en schrijven daalde. Plannenmakers hebben zich vaak gericht op mannen in ontwikkelings landen.' Mannen zijn toch ook het hoofd van het westerse gezin, dat zo aanslaat bij kerken en verzekerings maatschappijen? Naar hen ging in de derde wereld de hulp. het loon. de kunstmest, de landbouwvoorlich ting en vrouwen en kinderen zouden daar dan voordeel van hebben. Vergeet het maar: ze zijn er op achteruit gegaan. "Vrouwen in ont wikkelingslanden en de kinderen van de rekening', vat een medewerk ster van de Verenigde Naties in Ge- nève met jarenlange ervaring in de derde wereld treffend samen. Daar houdt men zich steeds meer met het onderwerp bezig, met het Jaar van de vrouw (1975) in het ach terhoofd en het Jaar van het kind (1979) in het vooruitzicht. En in de wetenschap dat veel plan nen voor ontwikkeling tot nu toe gefaald hebben, dat verschillen tus sen arm en rijk in de derde wereld vaak groter en niet kleiner werden, dat grote groepen (vrouwen, kinde ren) er nadeel van ondervonden in plaats van dat ze er voordeel van hadden. Op de 48e Tropische landbouwdag eind vorig jaar in Deventer werd het keurig samengevat. Ontwikke lingshulp, werd toen gezegd, komt vaak alleen de man ten goede. De vrouwen blijven bij hem achter wat betreft ontwikkeling, plaats in de samenleving en inkomen. De man nen leerden lezen en schrijven (de cijfers tonen het aan), zij gebruiken de landbouwmachines, zij trekken de winstgevende handel aan zich. Ondertussen blijven de onderont wikkelde vrouwen verzorgster van man en kinderen èn van het land dat de familie in leven houdt. Het aanleggen van westerse manne lijke normen, heette het in Deventer, heeft de vrouwen in de derde wereld kwetsbaar gemaakt. Door die achte ruitzetting vertikken velen van hen het nog langer mee te werken en vertrekken naar de toch al overvolle steden. Waar ze werken als prosti tuee of als werkster, de enige beroe pen waarin iets te verdienen valt. Wat betreft kinderen meldt een rap port van Unicef (die afdeling van de Verenigde Naties die zich met hen bezig houdt de hoge kindersterfte, de slechte en onvoldoende voeding, het gebrekkige onderwijs en de hoge wericloosheid onder jongeren, iets wat geldt voor vrijwel alle ontwikke lingslanden. Tot nu .toe, zegt Unicef, is vaak de nadruk gelegd op grote ontwikke lingsplannen (waarbij veel geld werd gestoken in bijvoorbeeld fa brieken, wegen, vliegvelden, maar naar verhouding weinig in scholen en ziekenhuizen). Er moet meer aan dacht komen voor de „basis-behoef ten" van ook en vooral vrouwen en kinderen in de derde wereld. En dan gaat het om verbetering van voe ding. gezondheidszorg, onderwijs, huisvesting, om geboortenregeling ook want alleen met een beperking van het kindertal is de' armoede te verkleinen. Omgekeerd daalt het aantal kinderen als de armoede min der wordt; een kwaadaardige cirkel. Unicef en veel andere instellingen van de Verenigde Naties hebben ge kozen voor de „grassprietjes-bena dering". waarbij voorrang wordt ge geven aan de ontwikkeling van het platteland en aan het verbouwen van het eigen voedsel. Tot nu toe kwamen vaak handelsgewassen op de eerste plaats, en stond de stad bij veel plannenmakers voorop. Handelsgewassen als cacao en kof fie leveren geld op. en het is vooral de man die zich ermee bezie houdt. Aan de «erbouw van voedsel laat hij zien nu helemaal niets meer gelegen liggen. Dat was altijd al de taak van de vrouwen, die het nu nog zwaarder en. In Centraal Afrika bleek dat vrouwen eerst 55 procent van et werk in de landbouw deden, dat oó procent werd door de invoering van nieuwe technieken. In delen van Kameroen verbouwden vrouwen wél gewassen voor de ver koop (pinda's), waarvoor een goede prijs werd betaald. De grond werd Is het verstandig om ontwikkelings plannen vooral te richten op de vrouwen? Soms wel. Op een bijeen komst in Den Haag over platteland sontwikkeling, eerder dit jaar, wer den coöperaties van vrouwen be pleit waardoor zij zelfstandiger worden. In veel dorpen bestaat zo'n soort samenwerking al, terwijl in steden in de derde wereld vrouwen rieten matjes, batikken, kettingen, kunstnijverheid maken voor de ver koop aan vooral toeristen. Maar er zijn grenzen aan de mogelijkheden van dat soort handel. Vrouwen uit de hogere klassen zijn vaak de motor achter dit soort za ken, en ook de vrouwen die op het platteland naar voren komen pra ten lang niet altijd namens de sek segenoten in de hutten. Iets om reke ning mee te houden, werd gezegd op de Haagse studiebijeenkomst. Vrouwen in ontwikkelingslanden (gehoord van een Jamaicaanse, in Tanzania) zie zich niet altijd als een tegenstander van de man. Vol gens Peggy Antrobus, van het Bu reau voor vrouwen op Jamaica, werken mannen en vrouwen samen aan één gemeenschappelijk doel. Ontwikkeling van het eiland, en strijd tegen „uitbuiting" door het westen. In Nairobi wijzen jongetjes automobilis ten een parkeerplaatsje. in ruil voor een paar shilling. Wie niet betaalt loopt grote kans op een kras in de lak of een kapotte antenne. steeds meer en steeds heviger be werkt. waardoor deze uitputte en de arbeid van de vrouw zwaarder en tijdrovender werd. Voor de kinderen was er minder aandacht, zodat de sterfte gestegen zou zijn. Vrouwen meer betrekken bij de verbouw van handelsgewassen Is geen oplossing, omdat het verbouwen van het eigen voedsel in gevaar komt en de afhan kelijkheid alleen maar groter wordt. De hogere inkomsten van de man (uit handelsgewassen) worden lang niet altijd aan het (groot) gezin of de familie besteed. Polshorloges, fris dranken, bromfietsen en transistor radio's zijn geliefde artikelen in ont wikkelingslanden. Niet voorzien door plannenmakers vaak, zoals zoveel dingen niet wer den voorzien. Vaker verteld in deze krant is het verhaal van het dorpje in Oostafrikaanse bergen waarvan- daaan de vrouwen iedere dag uren moesten lopen om water te halen bij de rivier Een goedwillende westerse hulpinstelling leverde pompen, waardoor aan die dagelijkse wande ling een einde kwam. De mannen hadden nu wél de hele dag de vrou wen bij zich in de hut en in het dorp, en dat gaf zoveel ruzies dat de pom pen binnen de kortste keren weer buiten werking werden gesteld. Of dorpen in de Sahel, waar putten werden geslagen, zodat aan het wa terhalen door de vrouwen een einde kwam. Leuk voor haar op het eerste eezicht. maar het betekende wel dat de vrouwen „in waarde verminde ren", dat zij nog minder in te bren gen kregen dan zij toch al hadden. Het kan zelfs de levenskansen van het jonge meisje bedreigen; de sterf te in veel ontwikkelingslanden on der jonge meisjes is hoger, dan die onder jongetjes. Bovendien raakte de vrouw haar sociale contact (sa men water h^len) kwijt. Als mannen en vrouwen het dan helemaal niet meer zien zitten op het platteland ontstaat de trek naar de stad, waar de sloppenwijken gro ter en groter worden. Mannen gaan weg in de hoop er bij fabrieken een baantje te vinden, wat niet lukt. De vrouwen blijven achter in het dorp, waardoor hun taak nog zwaarder wordt. En het sturen van geld blijft vaak uit. want de verleidingen van de stad zijn groot. Trekt de vrouw daar ook naar toe, dan is daar voor haar vaak nauwe lijks een andere mogelijkheid dan zichzelf verkopen aan bronstige toe risten. Kón zij een baan krijgen, dan is het hard werken, onder belabber de omstandigheden, tegen een hon gerloon dat lager is dan dat wat mannen vangen. Regeringen in ontwikkelingslanden die poogden voor gelijk werk gelijk loon in te voeren kwamen niet zel den van een koude kermis thuis. Want als je toch hetzelfde moet be talen, kun je veel beter mannen ne men in plaats van vrouwen De kinderen worden door die tocht naar de stad doorgaans nog het meest ontworteld. Het verband van het (groot)gezin is weg, zij krijgen geen aandacht meer, en kunnen in derdaad weinig anders doen dan parkerende autorijders een plaatsje wijzen, banden pompen, schoenen poetsen, allerlei verkopen of toch maar stelen. En het zijn zeer veel jongetjes en meisjes, die rondzwab- beren op straat, want er worden veel kinderen geboren in derde wereld landen. Vrouwen meer betrekken bij de ont wikkeling kan ook daar een rem op zijn. Kinderen zijn naast werk kracht ook een oudedagsvoorzie ning, en je moet er misschien wel zeven krijgen om één zoon volwas sen te laten worden. Als vrouwen in ontwikkelingslanden minder afhan kelijk worden, zal er mogelijk ook een neiging zijn minder kinderen te krijgen. Wat én voor hóór én voor de bevolkingsdruk op de aarde alleen maar goed kan zijn De „beste pil is ontwikkeling" maar op het ogenblik wordt het nog voor al gezocht in échte pillen, van wes terse farmaceuten, en andere ge- boortenbeperkende maatregelen. Een echte, samenhangende ontwik keling heeft meer zin dan het plaat sen van grote borden (alom in de derde wereld aanwezig) met onder de paraplu pa, ma en twee kinder tjes en daarnaast het kroost dat in de regen staat. Minder kinderen, zul len ook minder kinderen van de re kening zijn. „Generale Diakonale Raad der Nederlandse,, Hervormde Kerk, Postbus 14100, Maliesinge Utrecht, tel. 030-332426, giro 8685". Toneelmuseum Herengracht 168. Amsterdam Tel. 020-235104 Perspekt met Pierrot s Paradijs Video Zeil belichten Zelf spelen Zelf theatertrucs uitvoeren t/m 27 februari 1978 Museum open van ma. t/m za 10-17 uu Op zon- en feestdagen 13-17 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. Interieurarchitectuur Michelangelostr. 64 en 66 Amsterdam 0 l~ Tel. 790558 lldUU Ons' Lieve Heer op Solder grachtehuis uit 1661 met zolder- kerk en de 17-eeuwse „Sael" O.Z. Voorburgwal 40 Amsterdam 020-246604 Kunst- en véilingzaal fd makelaars-veilinghouders in roF' goederen regelmatig veilingen van kunst, anliek elt1 dels, voor onze clientele zoeken wi| ooiet^ goed gehalte, verkoopcondities op aanvj voor ai uw taxaties inzake verzekeringen) ste etc. tel. 070-244271 ft Nassau Dillenburgstraat 2 jj; Den Haag1 j Stedelijk Museui Prinsenhof Dell 25/11 t/m 29/1-78 Dag. geop 10-17 Zon- en feestdag 13-17 c Nwjaarsdag gesl. 02 HANDSCHRIFTEN VOOR 1300 Tentoonstelling van vroegste, me geïllustreerde, handschntien t/m 21 ji Open: di t/m za.. 1-5 uur, zon- en feestdagen gesloten. Toegang gratis Rijksmuseum Meermanno-Westret Pnnsessegrachl 30, Den Haag. Teil.. 070-462700 Bijna dertig jaar geleden verscheen voor het eerst, in twaalf delen^ de Algemene Geschiedenis der Nederlanden, hèt handboek voor dt geschiedenis van België en Nederland. Dit werk is reeds twintig* jaar uitverkocht en zeer gezocht, ondanks de soms verouderd* inzichten. Binnenkort verschijnt hét eerste deel van de nieuwe druk van dt Algemene Geschiedenis der Nederlanden in 15 delen. De deler81 zullen in willekeurige volgorde verschijnen, als eerste verschijn'.* deel 12, de periode 1840-1880. JL Er is een uitgebreide wetenschappelijke redactie gevormd. diM besloten heeft vier delen te wijden aan Romeinse tijd en Middeleeuw wen. vijf delen over de periode van 1480-1795 en zes delen over de periode van 1795 tot heden. Totaal werken meer dan 200 auteur* aan de Algemene Geschiedenis der Nederlanden mee. Het ligt in d* bedoeling 3 delen per jaar te laten verschijnen. INTEKENPRIJS 95.- per deel. na verschijnen 115.—. GRATIS^ wanneer u nu intekent: een 18e eeuwse zilveren dubbele stuiver. Ie deel zojuist verschenen n Bestel nu bij Algemene- en wetenschappelijke boekhandel Papestraat 13, Den Haag. Tel. 070-467949.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 30