GELUKKIG KERSTFEEST PAGINA 19 PAGINA 23 PAGINA 27 PAGINA 31 PAGINA 19 PAGINA 23 PAGINA 30 KERSTBIJLAGE 1977 - TROUW/KWARTET DINSDAG 20 DECEMBER 1977 PAGINA 17 De kerk van Vederso in Denemarken, waarin de Kaj Munk preekte. Voor een uitgebreide reportage zie de pagina's 24 en 24. „Gelukkig Kerstfeest" wensen wij elkaar. Dat betekent: ik hoop, dat de gebraden gans je mag smaken; ik hoop, dat je vrienden en allen die je lief zijn, bij je mogen wezen, zodat de kerstboom vro lijk kan branden en de kerstliederen kun nen weerklinken met de oude glans op de bekende melodieën. Het heidense midwinterfeest met eten en drinken en familievreugde kan immers uitstekend aan het christelijke Kerstfeest gekoppeld worden, maar nóóit in der eeuwigheid kan het er de volledige plaats van innemen. Jezus zelf was een gezinsmens, die graag onder de mensen was en aanzat aan hun feestmaaltijden, en tóch was Hij de hele tijd op weg naar het kruis. Als wij werkelijk voor de kribbe knielen, in een andere dan alleen maar sentimentele stemming, dan zien wij, dat de ene hand van het kindeke vriendelijk geopend is, maar de andere tot een bloedige vuist gebald. De ware kerst vreugde van de christen heeft niets te maken met bepaalde behaaglijke en zoe telijke stemmingen, waarin wij ons zo gelovig menen te kunnen voelen, dat wij waarlijk gaan denken, dat noch zonde, noch leed, noch dood ons iets meer kunnen doen. Zoiets is geen christen dom, maar hypnose of zelfsuggestie. De echte kerstvreugde, dat is, dat gij u, hoeveel of hoe weinig gij daar ook van begrijpt, het eigendom van Christus weet, en gij daarheen gaat, waar Hij wil.Die arme christenheid, wat heeft zij het christendom toch dikwijls makkelijk opgevat! Ze begint te mopperen, wan neer zij niet over de ware kerstvreugde beschikt. Zonder ook maar enigszins Gods opdracht te hebben vervuld, maakt zij wèl aanspraak op Gods weldaden. Maar men kan niet tegelijkertijd moorde naar zijn en er een goed geweten op na houden. Hoe kunt gij, o mens, van God verlangen, dat Hij u blijdschap zal schen ken, wanneer gij zelf uw naaste nooit vreugde hebt bereid? Ga eerst heen en verzoen u met uw broeder en kom dan pas naar de kerstboom in de kerk. Ik wens u, mijne toehoorders, een gelukkig kerstfeest, dat wil zeggen, dat Christus in uw hart moge wonen en dat gij een plaats moogt krijgen in de aards-hemelse heer scharen, wier lied aldus luidt: Ere zij God, vrede op aarde en in de mensen een welbehagen. Uit de kerstpreek van Kaj Munk in het jaar 1943, gehouden in de kerk van Vederso. Kuren in de stilte Mensen, die eens een nieuw leven willen beginnen, zoeken soms hun heil in een Kneippkurort. Edith Witzleb beschrijft hoe dat allemaal in zijn werk gaat. Men moet wel vroeg naar bed en vroeg opstaan, wat voor zogenaamde „nachtmensen" misschien een sti mulans te meer is om mee te doen. Meneer Pastoor doet in antiek In Workum woont pastoor Hein Janning, die in antiek doet en zijn kerk vaart er wel bij. Zo heeft hij In de ramen in zijn kerk een afbeelding van Luther: want, zegt de pastoor, Luther was helemaal geen ketter. De pastoor kan het schilderen ook niet laten, vooral bloemen en landschappen zijn favoriete objecten. Maak zelf een kleine krant Voor de kinderen op scholen en misschien ook thuis is er een unieke kans om ook zelf een krant in elkaar te zetten Hoe dit precies moet gebeuren en wat er allemaal voor komt kijken, wordt haarfijn uitgelegd Er zijn trouwens blanco pagina's waar je kunt invullen, schrijven, in blokletters tekenen of misschien tikken, wat je zo aan nieuws vindt. Kerstpuzzel 1977 Voor de liefhebbers van een echte, grote kruis woordraadsel heeft onze puzzelredacteur een puzzel in elkaar gezet om van te smullen Het is niet de bedoeling de kerst-puzzel in één keer op te lossen U heeft er het hele kerstweekend de tijd voor Misschien als het iets minder druk is, een kwartiertie even puzzelen en straks of morgen weer verder aan de slag. „Wilde" kerst of niet Een kerstfeest met veel wild op tafel: dat kan en natuurlijk 15 dat best smakeli|k. maar er zijn ook andere heerlijke feestmaaltijden te bereiden zonder vlees. Voor mensen die eens niet „wild" willen doen met de kerstdagen, heeft Edith Witzleb een keur van recepten samengesteld. Britse kijk op hongerwinter C. G. van Zweden bespreekt het boek van generaal sir John Hacket I was a Stranger, een typisch Brit&e kijk op onze hongerwinter. Met talrijke curieuze voorval len en anekdoten, die het vermelden meer dan waard zijn, is dit boek een soort dankbetuiging aan de velen, die hem uit de handen van Duitsers hebben weten te houden. Jammer dat het nog niet vertaald is. Vrouwen in de Derde Wereld Nico Kussendrager schrijft over het harde leven van de vrouw in de Derde Wereld. Zijn ze nu erop vooruit gegaan na al die mooie plannen, die men onder meer in Genéve heeft uitgedokterd? En wat is het lot van de kinderen, die in de strijd om het bestaan zo vaak het onderspit moeten delven? Limericks zaterdag De lezers en lezeressen die Hmertcka ingezonden hebben voor plaatsing in ons „kerstnummer zullen die m Je speciale bijlage van vandaag nog niet aantreffen. Bij nadere overweging hebben we besloten het eigen werk" van onze lezers aanstaande zaterdag, in de laatste krant die vóór kerstmis verschijnt, op te nemen. Tot zolang vragen wij nog geduld. Vuwsivtna Manny Turptfn

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17