Jack van Zanten: Ik Ivoel me geen verliezer' Eerste zege voor Spasski Ongewenste chef d'equipe voor Oranje analyseert breuk Kloosterboer: Onwerkbare situatie In tweekamp met Kortsnoj Remise voor koplopers ET DINSDAG 20 DECEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 11 door Matty Verkamman Jack van Zanten WK-kwatificatie ten koste van Bel gië) in relatie tot de voorbereiding op die wedstrijd: „We waren bezig met de groep Fadrhonc, Van Hane- gem, Cruijff en ikzelf, toen Van Zan ten binnenkwam. Fadrhonc maakte de opmerking, dat hij graag wilde, dat Van Zanten ons alleen liet, aan gezien het om een puur technische kwestie ging. Maar Van Zanten wei gerde gewoon om weg te gaan. Hij zei nog zoiets van „zich niet ge frustreerd te voelen, maar er toeval lig bij te willen zijn." BREUK In alle artikelen die over de „affaire- Van Zanten" zijn geschreven is nooit helemaal duidelijk geworden waar om en wanneer Van Zanten met zijn JSTERDAM „De hele kwestie greep me op den duur te zeer [aan. Geestelijk kon ik het allemaal niet meer verwerken. Om die [reden heb ik de handdoek dan toch maar in de ring gegooid." Dat [zegt Jack van Zanten, de man die zo dolgraag als chef d'equipe [met het Nederlands elftal naar het wereldkampioenschap voet- [bal in Argentinië was gereisd. [Een verlangen dat op één international na, unaniem door de at veto werd plotseling gesteund loor bondsvoorzitter Wim Meule- ,an. Voor Van Zanten kwam die un van Meuleman voor Hogewo- ning en Zwikstra overigens niet zo inverwacht. Nu de kogel door de kerk is, wil hij een en ander wel nalyseren. Hij legt uit: „Kijk, Meu- iman wil wel degelijk bondsvoorzit- r blijven. Het vervelende is echter dat er drie man uit het amateur voetbal voor die job op de loer lig gen: Jo van Marle, Martin Kaster- mans en Gerrit Brokx. Dat zijn stuk voor stuk mensen, die door Hogewo- ning en Zwikstra worden gevreesd. Het zijn sterkere en ook jongere figu ren dan Meuleman. Nu heeft het betaalde voetbal geen kandidaat voor die functie en daarom wordt Meuleman die steun verleend, want dan worden zij (H. en Z.) ook door hem (M.) geholpen. Zo gaat dat in dit wereldje, men helpt elkaar vanuit puur persoonlijke motieven." In de „affaire-Van Zanten" zijn twee dingen erg duidelijk geworden. Allereerst is zijn terugkeer uit privé- overwegingen door met name Hoge- woning tegengehouden. De voorzit ter van het sectie-bestuur betaald voetbal heeft dat schriftelijk ook be aamd. Daar mag voorts uit worden afgeleid, dat de macht van Hogewo- ning en Zwikstra binnen het zeven- mans-bestuur wel erg groot moet zijn. Op een enkeling na was immers de hele voetbalwereld vóór Van Zan ten (sectie-bestuurslid Herman Choufoer zei in Trouw van 28 okto ber, twee dagen na de beslissende Nederland-België bij voorbeeld: „Als je alles op een rijtje zet, dan denk ik dat er voor wereldkampioenschap maar weinig figuren te vinden zijn, die voor zo'n baan (chef d'equipe - red.) geschikt zijn. Inderdaad kom je dan al gauw bij Van Zanten terecht. Als men vindt dat zo iemand toch een professionele KNVB'er moet zijn, dan moeten daar wel zwaarwe- ende argumenten voor zijn, vind Toch heeft het illustere tweetal ans gezien om Van Zanten te eren. verigens, die ene international, oor wie Van Zanten niet per sé terug hoefde te keren, was Jan van Beveren. Dat maakte de PSV-doel- man in augustus van dit jaar duide lijk, tijdens het aan de interland Nederland-IJsland voorafgaande trainingskamp. De reden voor Van Beverens moedige standpunt dat hem eerder dan de capaciteiten van Jan Jongbloed uit het Oranje-doel houdt is niet moeilijk te raden. Van Beveren is geen vriendje van Cruijff (integendeel) en Van Zanten juist wel. IJDELTUIT Wat men ook van Jack van Zanten mag zeggen, het valt in hem te prijzen dat hij zichzelf een ijdeltuit vindt. Nooit heeft hij erom heenge- draaid dat hij het baantje van chef d'equipe bij het Nederlands elftal ambieerde. De internationale con tacten, het voetbalwereldje aan de top, dat alles heeft hem altijd ten zeerste aangesproken. Bij gebrek aan andere hobbies heeft de van origine Culemborgse maar al gerui me tijd in Amsterdam wonende za kenman, ook opi dat baantje ge jaagd. Toch komt hij net iets sym- patieker over dan de doorsnee-offi cial. Hij kan zelf erg laatdunkend doen over die officials: „Ik heb er daar te veel van gezien. Het zijn vaak van dia types, die tijdens de reisjes in de duurste restaurants niet weten wat ze bestellen, als het maar het allerduurste is. Nou. daar hou ik niet van. Als ik thuis al niet duur eet, dan doe ik dat ook niet in het buitenland wanneer de KNVB betaalt." Van Zanten heeft z'n vertier altijd bij de spelers gezocht, terwijl hij toch ook over internationale contac ten (op bestuursniveau) beschikt. Hij gaat er nogal prat op, maar het is een feit dat hij bij de topvoetballers goed in de markt ligt. Om wat voor reden dan ook. Een belangrijke rol heeft Cruijff hierin gespeeld. Cruijff heeft een zakelijke band met Van Zanten, die ooit bij Maup Caransa werkte en inmiddels zelf een aardige onroerend goed-handel op poten heeft gezet. Wanneer Cruijff ter sprake komt, dan zegt Van Zanten altijd: „Die band geldt voor de toe komst, nu nog niet." Naast Cruijff schijnt trouwens ook Ruud Krol be paalde contacten met Van Zanten te hebben. Van Zanten: „Het is natuurlijk fijn om te horen dat zoveel spelers achter je staan. Ter wijl ik naast Cruijff toch eigenlijk alleen maar een nauw contact heb met Krol." Het mag opmerkelijk genoemd wor den, dat de Oranje-selectie zo sterk voor Van Zanten heeft gepleit. Tij dens de jaren, waarin Frantisek Fadrhonc nog bondscoach was, stond de nu 52-jarige Van Zanten herhaaldelijk ter discussie. Citaat var. Piet Keizer, in het inmiddels niet meer verschijnende dagblad „De Tijd" van maandag 19 novem ber 1973 (een dag na de bereikte Oranje-selectie werd ondersteund. Een verlangen ook, waar de drie belangengroeperingen binnen het betaalde voetbal geen moeite mee hadden. Vijf van de zeven sectie-bestuursleden, interim-coach Ernst Happel en het technisch en (para)medisch personeel op Zeist waren ook vóór de rentree van Van Zanten bij het Nederlands elftal. Echter: twee leden van het bestuur be taald voetbal, Ton Zwikstra en vooral Jacques Hogewoning, waren tegen. terugkeren. En Hogewoning steunde dat plan toen ook. Tenminste, dat zei hij tegen mij." „Vlak voor die interland tegen Bel gië ging hij op vakante naar de Cana- rische eilanden. Ik bracht hem met de auto naar Schiphol, we brachten elkaar wel vaker weg. Na zijn terug keer zouden wij samen naar Zeist rijden om in het sectiebestuur mijn positie ten aanzien van het Neder lands elftal te bespreken. Toen ik hem weer op Schiphol ontmoette, krabbelde hij echter terug. Hij ging maar liever alleen naar Zeist. Later is me gebleken dat hij onder druk van Zwikstra totaal andere verhalen bin nen het sectiebestuur over mij ver telde. Dat is Juist het sluwe van deze mensen: ze pakken je, wanneer je hun leugens niet kan weerleggen. Tijdens het banket na België-Neder- land (22 mei 1976, uitslag 1-2) negeer de Hogewoning mij intussen volle dig. De dinsdag daarop hebben we hier grote ruzie over gekregen." Dat incident is nooit uitgepraat, ook al raakten beiden zoals Van Zan ten zegt weer „on speaking terms". „Ik hoefde niet zo nodig meer met hem in de sauna, maar we spraken op den duur toch weer met elkaar", stelt Van Zanten. Hogewoning bleef het oudzeer echter altijd bij. Van Zanten kan maar één reden beden ken voor dat gedrag. Hij besluit: „Het is een kwestie van jaloezie. Ze hebben mij verweten dat ik teveel in de publiciteit wil. Als dat al zo is, dan houdt zoiets in, dat zij bang zijn om er te weinig in te staan. Het is onbe grijpelijk, wat ze allemaal hebben uitgehaald om dót te voorkomen. Het is een blamage. Ik voel me nu geen verliezer of zo. Wat ik wel be treur is dat de spelers een klap in- hun gezicht hebben gekregen." vroegere boezemvriend Jacques Ho gewoning gebrouilleerd is geraakt. Nu wil hij dat wel onthullen. Het blijkt dat op dinsdag 25 mei 1976 de breuk tot stand is gekomen. Van Zanten vertelt: „Het was in de perio de, dat het Nederlands elftal zich plaatste voor het Europees kampi oenschap in Joegoslavië. Cruijff en Knobel vonden dat er weer een chef d'equipe moest komen, want in Po len (4-1 nederlaag) maar eerder ook tijdens het wereldkampioenschap in Hiltrup was er van alles misgegaan. Hele toestanden hebben zich daar afgespeeld. Het is misschien niet zo verstandig van Cruijff dat hij dan zoiets teveel in zijn eentje wil rege len. Maar hoe dan ook, Knobel was het met Cruijff eens, dat ik moest HAMER Tjaart Klooster boer vindt dat hij „in een niet- werkbare situatie" terecht is gekomen. De (conditie) trainer en „super-visor" van de heren schaatsploeg. die in het dage lijks leven docent is aan het CIOS (Centraal Instituut Op leiding Sportleiders) in Heer enveen, arriveerde zaterdag nog maar net op tijd in Ham ar om de interland Noorwegen- Nederland bij te wonen. De Fries die van zijn directeur geen extra vrij mag nemen om de ploeg te begeleiden, vertrok vrijdagavond pas van Schip hol. Via Gothenburg zou hij naar Oslo vliegen. De landing op Gothenburg verliep perfect, maar vertrekken kon Klooster boer niet meer. Oorzaak: mist. Toen zijn we met zijn allen in een bus gestapt en hebben we 's nachts het traject Go- thenburg-Oslo gedaan. Een af schuwelijke rit. Nee, als ik had geweten dat ik zo weinig mede werking zou krijgen van mijn directeur, had ik deze baan bij de KNSB nooit geaccepteerd. Dat gaat ten koste van mijzelf en de rijders. Ik heb er een hard hoofd in hoe dat met de EK en WK moet. Misschien dat de KNSB nog eens een gesprek kan hebben. Zo is het geen werkbare situatie". Annie Borckink HEERENVEEN Annie Borc kink, die drie weken geleden in Berlijn een blindedarm-opera tie onderging, zal de drieba- nentoemee naar Inzeil, Ma donna di Campiglio en Inn sbruck, waar de dameskern ploeg direct na kerstmis aan begint, niet meemaken. Welis waar heeft ze van teamarts Han le Nobel toestemming ge kregen om weer voorzichtig met de ijstraining te beginnen, maar trainer Ab Krook acht het niet zinvol om haar op deze vermoeiende reis mee te ne men. Hij gaat met de overige vijf kernploegleden op stap. Mocht blijken dat Annie Borc kink in Nederland erg hard rijdt, dan zal men haar eventu eel voor de wedstrijden in Inn sbruck laten overkomen. De driebanentoernee geldt met het Nederlands kampioen schap van half februari als se lectie voor het wereldkampi oenschap in Helsinki begin maart. door Max Pam AMSTERDAM/BELGRADO Met een bijzonder fraaie over- winning heeft Boris Spasski dan eindelijk een einde gemaakt aan een reeks van wanprestaties, die hij in de match tegen Viktor Kortsnoj tot nu toe heeft geleverd. Met zwart won Spasski in 36 zetten en als hij erin slaagt zijn moeilijke hangpartij van het tiende duel remise te maken heeft hij zijn achterstand verkleind tot drie punten. 7-4. Spasski verdedigde zich opnieuw met de Tartakower-variant van het damegambiet en rond de 25e zet was het duidelijk dat zijn stelling superi eur was. Weliswaar had Kortsnoj hem een achtergebleven pion op c6 bezorgd, maar de open b-lijn die zwart controleerde was meer dan voldoende compensatie. In tegen stelling tot de voorafgaande partijen blunderde Spasski niet en won zon der Kortsnoj nog een enkele kans te geven. Overgens heeft de secondant van Kortsnoj, de laconieke Engelse grootmeester aangekondigd, dat hij een officieel 'onderzoek' wil laten instellen naar vermeend onsportief gedrag van Spasski. De oud-wereld kampioen op zijn beurt heeft nu ook een eigenaardige beschuldiging ui- gesproken. De secretaresse van Kortsnoj zou Spasski tijdens de par tij hypnotiseren. Nog even en stoe len en tafels zullen weer uit elkaar worden gehaald, op zoek naar mi crofoons en apparaten die alles ver nietigende stralen uitzenden. Op IJsland, tijdens Flscher-Spasski, is dat ook al gebeurd,maar uit een officieel rapport van de universiteit van Reykjavik herinner ik mij al leen nog de zin 'But only a dead fly was found*. Wit: Kortsnoj Zwart: Spasski 1. c2-c4 e7-e6, 2. Pbl-c3 d7-d5, 3. d2- d4 Lf8-e7, 4. Pgl-f3 Pg8-f6, 5. Lcl-g5 h7-h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7. e2-e3 b7-b6. 8. Tal-cl Lc8-b7, 9. Lh4xf6 Le7xf6, 10. C4.XD5 e6xd5, 11. b2-b4 c7-c6, 12. Lfl-d3 (Dit is eigenlijk de eerste keer dat Kortsnoj in de match afwijkt. Eerder was het Spasski die van vari ant naar variant vluchtte. In de ze vende partij speelde Kortsnoj 12. Le2). 12. Tf8-e8. 13. 0-0 Pb8-d7. 14 Ddl-b3 Pd7-f8 (Wit dreigde 15. b5) 15. Tfl-dl Ta8-c8,16. Ld3-bl Pf8- e6 17 a2-a4 Lb7-a8, 18. Lbl-a2 (Het gaat wit om de druk tegen d5. Als hij staat zou zijn b5 door te drukken, zonder dat zwart c5 kan spelen, staat hij positioneel gewonnen) 18. Tc8-c7, 19 Db3-bl a7-a5. 20 b4xa5 b6xa5 21. Dbl-b6 Tc7-b7! 22. Db6xd8 (Natuurlijk niet achteloos 22. Db6x wegens Tb6 en wit verliest zijn dame). 22 Te8xd8 23. Pf3-el (Het paard streeft naar het veld c5 om zwart definitief met een achter gebleven pion op c6 op te schepen maar het gaat te langzaam) 23 Tb7-bfl, 24. Pel-d3 Td8-b8 (Zwart staat beslist beter) 25. h2-h3 La8-b7 26. Pf3-e5 (Mogelijk had wit hier beter passief kunnen blijven) 26. Lf6xe5 27. d4xe5 Tb6-b4. 28. f2-f3 Lb7-a6, 29. Tdl-d2 (wit kan nauwe lijks een vin verroeren) 29. La6- c4 30 f3-f4 Pe6-c5, 31 Td2-d4 Pc5-d3, 32. Tcl-dl Pd3-b2, 33. Tdl-cl c8-c5. 34. Td2xd5 (wanhoop) 34. Lc4xd5 35 La2xd5 c5-c4, 36 Pc3-e4 Pb2xa4 en wit staakte de ongelijke strijd. AMSTERDAM De drie spelers, die zondag hun partijen in de eerste ronde van het Suikerdamtoernooi wonnen (Drost, Clerc en Jansen), zijn gisteren, in de tweede ronde, niet verder gekomen dan remise. Daarentegen voegde Nimbi zich bij de leiders, dank zij een overwinning tegen Gurvich. Wereldkampioen Harm Wiersma moest ook in de tweede ronde, ditmaal tegen Hans Jansen, een remise toestaan. Grootmeestergroep, tweede ronde: Hisard (Fra)-Kaplan (VS) 1-1. Nimbi (Kon)-Gurvich (VS) 2-0, Jansen (Ned)-Wiersma (Ned) 1-1, Drost (Ned)-Soumaoro (Mal) 1-1, N'Daye (Mal)-Gendlerman (Isr) 2-0, Baba Sy (Sen)-Clerc (Ned) 1-1. Stand: 1/4. Clerc, Drost, Jansen en Nimbi 3 punten, 5/9. N'Daye, Wiers ma, Hisard, Kaplan en Baba Sy 2, 10. Gurvich en Soumaoro 1. 12. Gendlerman 0. SPONSORS „Dacht ik al, dacht ik al. Ik zeg nog tegen Cor: je zal straks zien dat die KNVB de vrouwtjes gaat vergeten. Daar moeten we in springen. Let maar op, je zult zien dat ze ook nog willen dat de vrouwen van de spe lers hun eigen vakantie naar Ar gentinië moeten gaan betalen. En? Het ik gelijk gekregen? Maar daar gaan we iets aan doen meiden. Wij komen namelijk ook regelmatig op voor verdrukte minderheden die in het sociale paradijs Nederland anno 1977 tussen de wal en het schip dreigen te raken. „Luister, ik heb nog een heel be kend textielbedrijf achter de hand. Reken maar dat die over de brug komt als ik zeg dat het voor jullie reis is. Daar zoek ik een aardig reisbureautje bij en klaar is Maar ten. Wat zeggen jullie er van? Ja, ze schepen jullie mannen toch ook af met een fooi en dan zullen jullie zelf ook nog eens het slachtoffer worden. „Ik zie het al helemaal voor me. Ik zorg ervoor dat het op de voorpagi na van De T. komt. Dan moeten ze er zoiets bijzetten van: Vrouwen van oranjespelers zoeken sponsor. Met een uitroepteken natuurlijk. Regel ik toch even. Dan heb je dus ook nog de dokter. Die is net naar Argentinië geweest om te kijken of ze daar hagelslag verkopen. Die moet maar iets zeggen van: Besef wel, dat de jongens met een presta- tief gebeuren bezig zijn. De vrou wen horen daar ook bij betrokken te worden. Dat regel ik allemaal. Een beetje mooie foto van die man erbij en de zaak is voor de bakker. „Nou ik jullie toch bij elkaar heb. Wie wil er de kinderen meenemen naar Argentinië? Want daar heb ik dus ook nog een aardig sponsortje voor gevonden, En ik regel er nog wel een voor de honden en de kat ten. Geiten? Die móten mee, regel ik allemaal. „En wie kan ik noteren voor een kapper? Hola, laten we het even simpel houden. Een voor de suiker spinnen. een voor de punk-hoof den, een voor permanent en een voor het bijknippen van de pony. Dat zijn er vier. Gaan ook mee, regel ik toch. Ken ik nog wel een sponsor voor. „Iemand iets in handtasjes. Daar kan ik ook wel iets voor versieren. „Dan hebben Jullie daar natuurlijk ook iets te vertellen. Wie kan ik noteren voor een dagboek in de Viva? Rustig, rustig. Dat zijn er dus drie voor Privé, twee Viva, vier Mix, een Libelle, de Beatrijs is opgehe ven, vier Margriet. Heb ik dan nog iemand voor de Panorama? Maakt niet uit meid. die vetplooitjes re toucheren we gewoon en voor die mono-kini heb ik ook nog wel een aardige sponsor. Wie voor de voor plaat van de Nieuwe Revu? jt* \.c' «r „Mooi zo, dan zijn we d'r geloof ik wel uit. Een schande dat de KNVB jullie zo in de kou laat staan. Ge lukkig hebben we het nu rond. Re ken maar dat we een leuke reis zullen hebben." „We?" „Heb ik ook al geregeld. Vijftien procent is voor mij." FOTO'S 1. Er vliegt, op z'n kant, een race auto tussen twee andere bolides door. 2. Twee berijders van een motor met zijspan verlaten op onortho doxe wijze en wat haastig hun kan telend racemobiel. 3. Een paard zakt na een sprong door z'n voorbenen en brengt aldus z'n berijder in het nauw. Dat alles is te zien op de drie prijs winnende foto's in de categorie sport van de wedstrijd om de Zilve ren Camera. De eerste prijs alge meen ging naar een foto van een gegijzelde treinpassagier bij De Punt die enkele minuten met een touw om de nek buiten de trein moest staan. Die foto werd niet alleen vanwege de dramatiek be kroond maar ook vanwege het feit dat de betrokken fotograaf als eni ge van zijn tachtig collega's ter plaatse wel afdrukte. Blijkbaar worden tegenwoordig niet alleen foto's ingestuurd maar ook opstel len over de manier waarop de plaatjes vervaardigd werden. Daar mee maak je nog meer kans op een prijs ook. Daarom maar even iets over de werkomstandigheden bij de prijs winnende sportfoto's. Het vastleggen van spectaculair fa len behoort tot de vaste onderwer pen in de (sport)fotografie. In die categorie scoren ongelukken tij dens autoraces zeer hoog. Maar is een vliegende racewagen uniek? Niet zo, want in de categorie „se ries" van de Zilveren Camera werd ook al een vliegend racemonster bekroond. Eigenlijk is het helemaal niet uniek. Het blad Autorensport publiceerde het afgelopen jaar ten minste twee enkelvoudige foto's van vliegende auto's en zes series over hetzelfde onderwerp. Vrijwel allemaal in Nederland. Bij autoraces kunnen nu eenmaal makkelijk ongelukken voorkomen. Op Zandvoort zitten de meeste toe schouwers en de meeste fotografen ook altijd bij de Tarzanbocht om dat het daar regelmatig stevig raak is. Dat leren de plaatjes. Want be halve vliegende auto's zijn er ook nog series van simpel botsende au to's, auto's in de vanghekken, au to's tussen het opspringende zand, auto's in een slip. Eigenlijk heeft waarschijnlijk iedere fotograaf die wel eens naar autoraces gaat wel minstens één foto met een specta culair racemoment, al dan niet met vliegende mobielen, in z'n archief. Wat dat betreft kwamen die vallen de motorrijders meer in aanmer king voor de hoofdprijs, aannemen de dat beide fotografen bij dit soort opnames toch niets aan de compo sitie kunnen veranderen. Vallende motorrijders zijn aanzienlijk dun ner gezaaid. Maar de eerste aardige opname is het niet en de laatste zal het ook niet zijn. Dat gaat nog sterker op voor dat paard met die berijder in z'n onge makkelijke positie. Na de military in Boekelo werden alle dagbladen overstelpt met fotografen die plaatsen aan kwamen bieden van paarden in alle soorten houdingen behalve de juiste. Zoals de redactie ook jaarlijks overstelpt wordt met vliegende paarden, vallende paar den, zwevende jockey's en ander ongerief tijdens de Orand National in Engeland. Vanwege al dat vallen zond de televisie het vroeger ook regelmatig rechtstreeks uit Nu neemt de fotograaf het over. Met de vooruitgang van de tech niek heeft hij de beschikking ge kregen over apparatuur waarmee het mogelijk is meerdere foto's per seconde te maken: de aardige bots- vlieg-landing serie. Bij de wedstrijd om de Zilveren Camera wordt dat nogal plichtma tig bekroond ook. De rest van de Inzendingen heb ik nog niet gezien, maar zonder dat weet ik al wel dat de Nederlandse sportfotograaf nu ook weer niet zo weinig unieks te bieden heeft. STOOP Rond het eerste team van de door het bedrijf van Dingeman Stoop gesponsorde volleybalvereniging Blokkeer speelt zich een kleine rel af. Het begon allemaal met een brief die enkele spelers van het eerste team kregen. In die brief stond dat zij door de club berispt werden wegens hun houding ten opzichte van het Nederlands team. De betrokken vijf spelers hadden geweigerd deel uit te maken van dat team. Naar werd gezegd, omdat zij hun zesde ploeggenoot er ook in wilden hebben. Omdat aan die wens geen gevolg werd gegeven be dankten de Blokkeer-spelers en masse voor de eer. Volgens velen deden de spelers dat overigens niet op eigen houtje maar zat daar de sponsor achter. De spelers zijn over de rijkelijk late berisping door het clubbestuur erg boos geworden. De sponsor ook. Dé Stoop stuurde het bestuur een brief waarin hij eiste dat de berisping binnen een week wordt ingetrok ken, dus voor 21 december, Die intrekking komt er voorlopig ech ter niet want het Blokkeer-bestuur reageert niet op de brief. Begin januari is er een' gesprek met de sponsor en dan kan de zaak uitge praat worden, vindt men. Ondertussen zit het bestuur wel in de maag met die berisping. Die had er volgens dat bestuur nooit mogen komen maar was erdoor geglipt via een actie van bestuurslid Jan van Putten op een moment dat voorzit ter Piet van Iterson voor korte tijd in het ziekenhuis verbleef Van Put ten is oud-manager van het eerste team. Op dat punt vermoedt men nog enig ongenoegen en oud zeer. Maar omdat geen enkele speler heeft gereageerd op de berisping vindt het Blokkeer-bestuur dat er voorlopig dus ook niet gereageerd hoeft te worden op Stoops brand brief. Dat kan makkelijk begin Ja nuari als er met Stoop ook gespro ken wordt over de toekomst van de sponsoring. Veel vertrouwen heeft men daar blijkbaar niet in. PLAY OFF Afgelopen zaterdag was er bij de wedstrijden in de eredivisie basket bal een nieuw blad te koop: Play off. Een blad dat zich richt op de basketballiefhebber. Het is opgezet door BS Leiden-lid en reclamedes kundige Frans van Egmond. In de redactie zitten Mart Smeets. Be rend van Baak. Bob Lieshout en Jaap Hofman. Dit kwartet verzorg de eerder het orgaan van de basket- balbond (simpel „Basketbal" gehe ten) maar werd daar op straat gezet na een conflict. Nu zijn ze terug met een blad dat het officiële en toch al moeizaam overeind gehou den officiële orgaan beconcurreert. Wat voor blad is en wordt het pre cies, zakelijk leider Frans van Eg- mond: „Wij willen met dit blad topsport-gericht gaan werken. Niet alleen nationaal maar ook interna tionaal. De volgende maand komt er ook een pagina met NBA-nieuws (Amerikaans basketbal). En later ook Europees nieuws. Het blad wordt verkocht door negen eredivi sieclubs, alleen bij Amstelveen niet. De verenigingen krijgen een forse hoeveelheid dubbeltjes per verkocht nummer. En wij zijn dan meteen af van de verspreiding van het blad". Middels het bureau Bollenstreek Publiciteit mikt men op de spon sors van de basketbalverenigingen voor de advertenties. Hoe hoog is de oplage? Van Egmond: „Het is nog bescheiden van opzet. De opla ge was nu 2500, die zijn er allemaal uit gegaan. Ik denk dat we 3000 of 4000 ook wel aankunnen." Wat vindt u er zelf van? „Een eerste reactie: het is natuurlijk pure con currentie voor het blad Basketbal. Er zit daar in verhouding tot deze redactie nog oud zeer. Ik sta er zelf wat vrijer tegenover, ik vond het blad goed tot slecht. Ik was er niet tevreden over." Toch kijkt Van Egmond al verder. „Er is geen markt voor twee bla den. Maar ik kan pas naar de bas- ketbalbond stappen als ik iets kan bewijzen, dan kan er pas gepraat worden. Maar gezien dit blad zeg ik dat de sport basketbal verkocht kan worden met een diepteblad van deze opzet". ZE SMALL WORLD De afgelopen week deed het ge rucht de ronde dat het maandblad Sport, een onderneming van Prod Prom Friends b v.. opgeheven zou worden. Na het blad Spits dat begin vorige week niet meer uit kwam, zou ook de tweede poot van de uitgeverij onvoldoende financië le middelen hebben om verder te gaan. Op de redactie was sprake van een mineurstemming. Maar, zo verzekerde directeur Bert Spaak gisteravond, Sport gaat door. „Het volgende nummer komt in de derde week van Januari uit Ook al omdat de bladenverkoop in de eerste week van de maand wat stil valt. We gaan ons meer richten op een kleiner publiek: basketbal, volleybal, voetbal, atletiek en grote evenementen die de algemene inte resse hebben". Spaak geeft toe dat er wat financië le moeilijkheden zijn maar die zijn ontstaan door een achterstand in betaling door derden. Dat kan ech ter overbrugd worden, al hebben de medewerkers via een brief te horen gekregen dat de betaling even op zich laat wachten. Rendabel, zo zegt Bert Spaak, is het blad zeker. Er zijn 3500 abonnees en de totale oplage bedraagt 20.000. De redactie werkt op dit moment aan een reorganisatie om de zwen king op commerciële gronden uit te voeren. Dat houdt onder meer de verwijdering van het binnensport katern in. Sport gaat het zoeken in een, zoals Spaak zegt „nogal pre tentieus klinkende" Spots Illustra ted richting. Overigens was Sport afgezien van de Blnnensporter Courant de afgelopen maanden op prima wijze al in die richting aan het werken. RADIO (11) .Als je naar buiten kijkt, dan eh, dan zie je de bomen in herfsttooi en een kopje thee binnen bij een bee tje lekkere kachel... Betty Stöve is weer terug in Nederland. Nou voor korte tijd maar. Kouwe handen heb Je zelfs". Hé J. C. Brak wie heb je daar op je kamer? Ik? Niemand, ik heb de radio aan staan. Ik luister naar Goal op vrijdagavond tussen tien over half elf en twaalf uur op Hil versum I. Een KRO-programma. „Goal" is of beter: was een be roemd programma. Vroeger toen Theo Koomen het startte, Felix Meurders het presenteerde en dolle invallen en spraakmakende onder werpen aan de orde van de vrijdag avond waren. Maar dat was vroeger. Tegenwoordig is Bep van Houdt de maker en Vincent van Engelen de presentator. Spraakmakend is het ook niet meer. En dol? Ja dat ge sprekje van Van Houdt met Betty Stöve dat was dol. een beetje te dol eigenlijk. Carlos de Vene bevond zich bij de zesdaagse van Maas tricht en zorgde ervoor dat dit on derwerp nauwelijks uit de verf kwam. Zoals minuten-lange ge sprekken met schaatsers ook al als los zand aan elkaar bleven hangen. Of Hans van Helden na zijn proble men soms ook zo getergd was als de schaker Kortsjnoj vroeg de onder vrager die terecht onbekend wens te te blijven. Oeen woord ln deze 75 minuten over de moeilijkheden rond het sec tiebestuur en het Nederlands elftal. Maar daar kun je moeilijk over vallen als zelfs Studio Sport dat hele onderwerp tijdens in totaal 2 uur en 20 minuten uitzending de afgelopen week nog geen seconde aanraakt. „Goal" toonde zich een zeldzaam mat programma dat nu eenmaal gemaakt moest worden omdat het in de gids stond. Algemeen klassement: 1. Tussen start en finish, 2. Langs de Lijn, 3. 8portcafé, 4. Sport na Sport, 5. NCRV Sportshow. 6. Goal, 7. Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld, 8. AVRO's Sport- panorama.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11