Conferentie Belgrado n ernstige impasse 3egin en Sadat Poolse premier wijzigt kabinet Zinvol werk op Filippijnen mogelijk Crisis in Indiase Congrespartij 't Is een filter, 't Blijft een Camel. jonflict over rechten van de mens olitieke pech Dor de Concorde Zoon Cypriotische president vrij Zuidjemenieten verlaten Libanon Vrouw Oostenrijkse textielmagnaat Böhm vrijgelaten Verenigde Staten en Somalië sluiten economisch akkoord Tweede man uit regering weg Jederlandse vrijwilligers onder het Marcos-regieme ANDAG 19 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet Igrado (AP) De conferentie in Belgrado over Europese veiligheid en samenwerking is in een passé geraakt in verband met Russische pogingen te verhinderen dat de westerse landen de restie van de rechten van de mens verder aan de orde stellen. elopen zaterdag was men het er zowel westerse als communisti- e diplomatieke kringen over eens de impasse de ernstigste is die tot nu toe op de conferentie ft voorgedaan. Zelfs werd gezegd de dreiging bestaat dat het ver- e werk van de in Belgrado aanwe- 35 delegaties (uit alle Europese den behalve Albanië, plus Cana- volg van pagina 1 - da en de Verenigde Staten) onmoge lijk wordt. De conferentie in Belgrado heeft ten doel te bekijken wat er terecht geko men is van de naleving van de ak koorden over Europese veiligheid, samenwerking en mensenrechten die in 1975 in Helsinki overeen geko men waren. De besprekingen zijn nu al twee en een halve maand gaande. mier Begin zei dat hij niet teveel r zijn plannen kon onthullen om- zoiets niet hoffelijk zou zijn te- lover president Sadat van Egypte, ze heeft waarschijnlijk de grote en van het Israëlische vredesplan vernomen. Hij had vrijdag een g telefoongesprek met president rter, die kort daarvoor met Begin onderhandeld. Zaterdag maakte lat op een persconferentie be id dat hij op zeer korte termijn gesprek zal hebben met premier gin. Dat wijst er op dat Sadat in Israëlische voorstellen in elk ge- iets ziet wat de moeite van het derhandelen waard is. Hij liet ech- ook doorschemeren dat er in het aëlische paket elementen zitten hij onaanvaardbaar vindt. Zo klaarde Sadat zich tegen een •rgangsperiode van twintig jaar NDEN (Reuter) De Britse ntvaartmaatschappij zag giste- haar vierde supersonische lijn icht op Singapore stranden op aleisische onwil. De gloednieuwe incorde-dienst naar het Verre Oos- kwam niet verder dan het Arabi- he tussenstation Bahrein, omdat Maleisische regering het luid- chtige toestel uit haar luchtruim ;ef weren. De eerste drie vluchten _dden Singapore, met tijdelijke lestemming, bereikt via een om- g door het Indonesische lucht- Volgens taxaties in Londen It Maleisië met zijn bezwaren een commerciële onderhande lpositie op het oog dan een la- liarm bestaan van haar burgers. Britten zijn er op uit om hun ïlle luchtlijn New York-Londen- ihrein-Singapore uiteindelijk door trekken naar Australië. die in acht zou moeten worden geno men bij de verlening van zelfbe schikkingsrecht aan de bevolking van de westelijke Jordaan-oever. Be gin wilde desgevraagd niet bevesti gen dat zijn plan inderdaad rept van zo'n overgangsperiode. Suez-kanaal Waar Begin en Sadat elkaar zullen spreken is nog niet bekend gemaakt. De verwachting is dat de ontmoeting zal zijn in Sadats buitenverblijf bij de stad Ismalië aan het Suez-kanaal. Het zal de eerste keer zijn dat een Israëlische regeringsleider voet op Egyptische bodem zet. Begin zei gis teren in Washington dat hij mis schien donderdag al naar Egypte zal gaan. In Israël hield men het echter op het komend weekeinde. Begin zal dinsdag van Amerika naar Israël vliegen. Daar zal hij woensdag een bijzondere kabinetszitting leiden. Gezien Begins zwakke gezondheid lijkt het waarschijnlijk dat hij niet meteen al weer op reis gaat. Basis-plan Sadat en Begin zullen waarschijnlijk proberen overeenstemming te brei- ken over de basis voor een vredes plan. Dat basis-akkoord zal daarna op de conferentie in het Mena-hotel in Cairo moeten worden uitgewerkt. Waarschijnlijk zullen de ministers van buitenlandse zaken daarbij rechtstreeks worden betrokken. De Israëlische vice-premier Jadin, die gisteren een vergadering van enkele ministers leidde, zei dat de onder handelingen tussen beide landen „lang en moeilijk" zullen zijn. Hij verklaarde ook dat Israël „algehele bijval" van de Amerikaanse regering heeft gekregen. In Washington doet men daar iets gereserveerder over. Publiekelijk heeft president Carter alleen maar laten weten dat hij de „positieve aanpak" van Begin zeer waardeert. De Sowjet-Unie heeft zaterdag laten weten dat kwesties die betrekking hebben op de slotacte van de confe rentie niet meer aan de orde mogen komen. Dat houdt in dat de Russen niet meer over het probleem van de mensenrechten willen praten, terwijl de westerse landen willen dat er tot het einde van de conferentie over alle kwesties, ook die van de men senrechten. kan worden gepraat. De Russen menen dat alle discussies reeds hebben plaatsgevonden en nu zijn afgesloten. Het enige dat vol gens hen nog gedaan moet worden, is het opstellen van een ontwerp voor de slotverklaring van Belgrado. De moeilijkheden begonnen in de afgelopen week toen de verschillen de commissies van de conferentie, zoals voorzien was in de procedures van het overleg, ophielden te be staan. In de procedureregels staat echter ook dat de plenaire conferen tie opnieuw commissies in het leven mag roepen en bij het opstellen van de slotverklaring te helpen. Zodat er opnieuw over bepaalde onderdelen, dus ook de rechten van de mens, gepraat zou mogen worden. Geïrriteerd Joeli Worentsow, de leider van de Russische delegatie, zei zaterdag geïrriteerd dat de conferentie de be trokken punten van de agenda, waarin wordt aangedrongen op uit wisseling over de naleving Van de akkoorden van Helsinki, nu wel diepgaand genoeg besproken had en dat deze afgehandeld waren. Hij vond dat nu maar de volgende pun ten, waarin gezegd wordt dat de conferentie een slotacte moet op stellen en een beslissing moet ne men over waar en wanneer een vol gende toetsingsconferentie zal plaats vinden, aan de orde moesten komen. Worentsow zei nog dat de besprekin gen „constructief waren verlopen met uitzondering van het feit dat sommige landen vragen aan de orde wilden stellen die niets met de con ferentie te maken hebben." Hij noemde geen namen van landen, maar het is duidelijk dat hij doelde op de Verenigde Staten en andere westerse landen die blijven probe ren de rechten van de mens aan de orde te stellen. De Sowjet-Unie meent dat dat nu afgelopen moet zijn en dat niet alle vragen opnieuw plenair besproken moeten worden, omdat de conferentie dan tot een „propaganda-forum" wordt gemaakt. NICOSIA (Reuter, UPI, AP) Achilles Kyprionoe, de 21-jarige zoon van de Cypriotische president Spyrcs Kyprionoe, die woensdagavond was ontvoerd, is in de nacht van zaterdag op zondag onvoorwaardelijk vrijgela ten. Hij was ontvoerd door de rechts-cxtremistische beweging Eoka-b, die aansluiting voorstaat van Cyprus bij Griekenland. Kyprionoe werd vrijgelaten als gevolg van rechtstreekse onderhandelingen tussen zijn vader en vertegenwoordigers van de ontvoerders. De president heeft geweigerd in te gaan op de eisen van de ontvoer ders, maar stond hen wel een ongehinderd vertrek van het eiland Cyprus toe. De ontvoerders cisten amnestie voor politieke gevangen en dreigden hun gevangene te onthoofden. Op de foto zit zoon Kyprianoe, die officier is bij de nationale garde van het eiland, tussen zijn ouders NEW DELHI (AFP, Reuter, UPI) De Indiase oud-premier Indira Gandhi heeft gisteren ontslag genomen uit het belangrijk ste orgaan van de Congrespartij en daarmee de partij, die 30 jaar lang het land heeft geregeerd, opnieuw op springen gezet. het werkcomité van het Congres was gekomen in een periode vlak voor de verkiezingen in verscheidene deel staten. Het werkcomité is het belangrijkste beleidsbepalende orgaan binnen de Congrespartij, die sinds het verlies van de algemene verkiezingen van maart dit jaar in de oppositie zit. Volgens mevrouw Gandhi „zal die gang van zaken rampzalig blijken te zijn voor onze partij en gevaarlijk voor de toekomst van het land." Me vrouw Gandhi zei dat het werkcomi té niet gehandeld had in kwesties zoals prijsstijgingen, een ernstige neergang op het gebied van recht en orde en „een gevoel van verwarring" op alle terreinen. De Congrespartij regeerde India van de onafhankelijkheidsverklaring in 1947 tot de grote verkiezingsneder laag in maart. Daarna heerste er grote verdeeldheid over de rol die mevrouw Gandhi nog zou moeten spelen. Zelf zei zij vlak na de verkie zingen dat ze uit de politiek zou gaan, samen met haar zoon Sanjay. Libanon hebben steeds bezwaren Maar enkele maanden daarna reisde gehad tegen soldaten uit Zuid-Je- ze al weer het land door en hield men, dat als enige land op het Ara- overal toespraken. Veel van haar bisch schiereiland een marxistische regering heeft. In een brief aan partijvoorzitter Brahmananada Reddy, waarmee mevrouw Gandhi toch al niet kon opschieten, zei ze dat er „een gevaar lijke wending" in het optreden van BEIROET (AP) Zuid-Jemen trekt zijn 700 man sterke contingent terug uit de Arabische vredesmacht in Libanon omdat daar volgens een Zuidjemenitische verklaring „de vrede is weergekeerd,". De vredesmacht van de Arabische Liga, die 13 maanden geleden een einde maakte aan de Libanese bur geroorlog, bestaat uit 30.000, meren deels Syrische soldaten. Er zijn ver der kleine contingenten uit Saoedl- Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten en Soedan. De rechtse christelijke leiders in Zaterdag hebben haar aanhangers geëist dat er een bijzondere partij dag gehouden zou worden waarop zij de vervanging van Reddy door me vrouw Gandhi wilden doordrukken. In tegenstelling tot de parlements- fractie heeft de aanhang van Indira Gandhi in de partij een duidelijke meerderheid. In haar ontslagbrief zei mevrouw Gandhi nog dat zij als ge woon lid van de Congrespartij beter in staat zou zijn de partij te dienen en te strijden voor de zaken „die ons dierbaar" zijn. Partijvoorzitter Red dy zei dat hij de stap van mevrouw Gandhi wel verwacht had, maar was nog niet bereid er zijn commentaar op te geven. WENEN (AP) Liselotte Böhm. de 42-jarige echtgenote van de Oosten rijkse textielmagnaat Leopold Böhm die maandagavond door twee gewapende mannen werd ontvoerd, is zaterdagochtend ongedeerd vrij gelaten nadat haar man een „zeer hoog" losgeld had betaald. Mevrouw Böhm kwam om kwart over vier 's morgens mët een taxi aan bij haar woning in de villawijk Grinzing, waar zij verklaarde goed te zijn behandeld. NAIROBI (Reuter. UPI, AP) - So malië en de Verenigde Staten heb ben gisteren een economisch ak koord gesloten waaronder de Vere nigde Staten graan en andere voe dingsmiddelen ter waarde van zes miljoen dollar aan Somalië zullen leveren. Dit heeft de radio in de hoofdstad Mogadisjoe bekendge maakt. Het bericht kwam nadat twee Ame rikaanse Congresleden een bezoek hadden gebracht aan Somalië en „succesvolle besprekingen" hadden gevoerd met de Somalische presi dent Siad Barre. De twee Amerika nen beschuldigden volgens de radio de Sowjet-Unie ervan op grote schaal wapens aan te voeren in Ethi opië. dat in felle strijd gewikkeld is met een aantal bevrijdingsbewegin gen op eigen grondgebied die ge steund worden door Somalische troepen. Somalië wees vorige maand Russi sche adviseurs het land uit. zegde het vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie op en wendt zich voor hulp steeds meer tot het westen. In het buurland Djibouti, het vroe gere Afar en Issaland, is premier Ahmed Dini afgetreden. Hij-zei dat hij niet langer deel wenst uit te maken van een regering die etnische groepen onderdrukt. De man be hoort zelf tot de stam der Af ars. Zijn aftreden volgt op een bomaanslag in de stad Djiboeti afgelopen week waarbij twee mensen werden ge dood en ruim dertig gewond. De regering liet hierna ongeveer 600 A- fars oppakken. Vier ministers in de regering van Dini volgden zijn voor beeld. Ook zij behoren tot de Afar- stam. aanhangers willen dat zij opnieuw de leiding van de partij overneemt. WARSCHAU (Reuter) De Poolse premier Jaroszewlets heeft zijn kabinet gewijzigd. De ministers voor landbouw en transport en de vice-premier zijn vervangen. Dit is zaterdag aan het Poolse parlement bekend gemaakt. .aat daar alsjeblieft geen mis- rstand over bestaan: het re- :me hier is volkomen fout en it er aan verzet is, moet je eunen, vind ik. Maar je kunt it Marcos-bewind niet met ge- »ld omgooien, want dan )rdt de ellende alleen maar oter. Er heerst in dit land een ilslagen willekeur, echte chtspraak is er niet en de irruptie viert van boven lar beneden hoogtij, maar it alles neemt niet weg, dat er n de basis door vrijwilligers st zinnig kan worden ge- :rkt." e mening is Lambert Dehing toe- daan. die sinds januari van dit jaar Idleider van de Nederlandse vrij- Uigers in de Filippijnen is. Samen et de teamleiders Han van Peer oord) en Hans Smeeman (Zuid) aagt hij de (uiteindelijke) verant- Dordelijkheid voor de vrijwilligers ar en de projecten, waarin ze wer- n Dehing werkte voordien voor de ichting Nederlandse Vrijwilligers NV) als teamleider in Nigeria en coördinator op West-Irian. Hij is rmeel nog steeds franciscaan, aar zegt verder weinig binding te bben met het instituut kerk. SNV-termen is de Filippijnen, tar men nu zo'n tien jaar zit, een gulier niet-concentratieland. Dat tekent in begrijpelijk Nederlands, t er op aanvraag regelmatig vrij- lligers naartoe worden gezonden, aar dat dit land niet valt onder de rmste landen" en dat het beleid n de regering daar niet zodanig is, t een optimaal resultaat mag wor- n verwacht van de vrijwilligers- tet. De projecten zelf moeten aan n aantal normen voldoen. Ze moe- n bijvoorbeeld gericht zijn op groe- n die duidelijk in welvaart zijn htergebleven. Dat kunnen arme oepen op het platteland zijn of ciaal verdrukten in de grote eden. erbezinning e vrijwilligers in de Filippijnen zijn laatste tijd bezig met een herbe- ining en heroriëntatie over het ïrken in dit land. Uit het laatste Melijk overleg is naar voren geko- en, dat met name de projecten met chnisch onderwijs niet moeten worden voortgezet, omdat ze niet passen binnen het beleid van de SNV, maar dat men zich niet hele maal wil terugtrekken uit de Filip pijnen. Er zijn nog voldoende moge lijkheden met name in kleine pro jecten op het platteland om toch zinnig werk te doen, dat ten goede komt aan die groepen, waarvoor men is ingezet. Of zoals Lambert Dehing het uit drukt: „Daar zie ik onze toekomst liggen, in het werken in kleine ge meenschappen in de provincie. Met steun van particuliere kerkelijke organisaties, die in de goeie hoek zitten en zich vaak bewegen op de rand van het verzet." Hij vertelt over de „schools of arts and trades" (SAT), waar nogal wat vrijwilligers technisch onderwijs geven en een Filipino proberen op te leiden tot leraar. „Er zijn veel SAT-scholen, die alleen opleiden tot goedkope ar beidskrachten voor de grote indu strieën en we zijn tot de conclusie gekomen, dat het niet zinvol is daar vrijwilligers voor in te zetten. In de SAT heb je twee soorten vrijwilli gers: de jongens die vinden dat ze zijn ingehuurd om een Job te doen en een groep, die heel bewust wil wer ken en leven. Juist die groep heeft het erg moeilijk in deze projecten, omdat ze in feite geen kant uit kun nen. Vandaar ook de keus voor af bouwen." Veldleider Lambert Dehing: Verzet dat er is moet je steunen. Lambert Dehing: „Je kunt het ont wikkelingswerk op twee manieren benaderen. Er zijn er die redeneren: het zet geen zoden aan de dijk en houdt alleen maar het kapitalisti sche systeem in stand. Dat betekent dat er bijna geen land overblijft waar je vrijwilligers kunt inzetten, want met elk land is wel iets aan de hand. Je kunt ook zeggen: oké, het regieme deugt niet, de structuur niet, maar is er binnen het SNV-beleid toch niet een mogelijkheid om te werken voor de mensen van de onderkant? Ik geloof van wel. Ook in een land als de Filippijnen." Alternatief Eén van de projecten waar in Manila vrijwilligers zijn ingezet is het Asian Social Institute, een (avond-)oplel- dlngsinstituut voor studenten in so ciaal werk, economie en sociologie. Voor de tweehonderd studenten, die vaak overdag een baantje hebben om aan de kost te komen en in de avonduren en op zaterdag college lopen, zijn er vijftig docenten, onder wie drie Nederlandse vrijwilligers. Dit zijn Anneke Kooimans (agologe), Jan Mulder (socioloog) en Hans En klaar (econoom). Het instituut werd in 1962 opgericht door de Nederlandse pater Francis Senden als alternatief voor het toen malige onderwijs. Het moest goed koop zijn, op niveau en bestemd voor de mensen van de onderkant. De studenten niet alleen afkomstig uit de Filippijnen, maar uit heel Zuidoost-Azië komen meestal van het platteland en zeventig procent keert na de opleiding terug naar de provincie om daar in kerkelijke orga nisaties te werken voor arme groe pen. Er zijn ook afgestudeerden van ASI, die regeringsfuncties bekleden op onderwijskundig, economisch of sociaal gebied en zo invloed kunnen uitoefenen op ontwikkelingen, die er gaande zijn in de Filippijnen. ASI richt zich op de sociale bewust making van de allerarmsten vanuit een christelijke levensbeschouwing. Er wordt gestreefd naar een meer menselijke, verantwoordelijke en rechtvaardige samenleving en er wordt vooral praktijk gericht ge werkt. De studenten brengt men een besef aan solidariteit bij. waarmee ze verder in het veld moeten werken. Door de officiële autoriteiten wordt het instituut met een zekere arg waan bekeken, maar gezien de naam die ASI heeft is er eigenlijk alleen maar sprake van een soms hinderlijk - volgen. De naam van de Amerikaanse pater Ed Gerlock valt. Hij is jarenlang hoofd geweest van de sociale afde ling. Vorig jaar werd hij het land uitgezet wegens „subversieve activi teiten". Hij kan gerust een voor beeld worden genoemd voor ASI. Hij woonde in de sloppenwijk van Quezon City, waar hij de bewoners hielp met het opzetten van organisa ties. In het hele land hield hij lezin gen, waarin hij aangaf hoe het mo gelijk is om toch binnen de wet en de staat van beleg te opereren. Gerlock nam deel aan demonstra ties tegen het Marcos-regime, stelde petities op en ondertekende brieven. Kort na de afkondiging van de staat van beleg werd hij In hechtenis ge nomen, maar ook weer vrijgelaten. De pater was één met het Filippijn se volk en werd door de religieuzen op handen gedragen. In oktober 1976 werd hij het land uitgezet en sindsdien is hij actief in de landen rond de Filippijnen om het verzet tegen Marcos te steunen. Hoewel Gerlock zijn activiteiten niet duidelijk binnen asi pleegde, had dit ook zijn weerslag op het Instituut. Zowel hij zelf als het insti tuut werden in de gaten gehouden, de telefoon werd afgeluisterd en via een gat in de schutting aan de over kant van het instituut werden foto's gemaakt van mensen die asi in- en uitgingen. Ook directeur Mina Ra mirez ondervond daarvan last. Zij kreeg in die tijd geen uitreisvisum om in het buitenland een congres te bezoeken. Nu is de situatie rond het instituut vrij rustig, al heeft men wel gemerkt, dat regelmatig uitlekt wat er od asi gebeurt. Anneke Koolmans vertelt, dat de hele schakering van de oppositiebe weging ook binnen ASI is terug te vinden. Ze geeft een voorbeeld: pa ter A. ziet het als zijn opdracht het evangelie te brengen, terwijl pater B. het gewapend verzet predikt. Naast onderwijs doet het instituut ook aan onderzoek. Dat varieert van gezinsplanning in de barrio's (krot tenwijken) tot het wangedrag van miltinationals in bepaalde streken. Al met al is het geen wonder, dat ASI onder een zekere verdenking staat van de regering, maar gezien de goede naam die het Instituut heeft, k$n men toch redelijk uit de voeten en binnen de smalle marges, die zijn toegestaan werken aan een verbetering van het lot van de arme Filipino. Dit is het tweede verhaal van een serie van vier over de Filippijnen. Het eerste verhaal stond in Trouw van zaterdag 17 december. Het Is niet bekend waarom Jarosze wlets zijn vice-premier Olszewski aan de kant heeft gezet. Olszewski, een oud-minister van buitenlandse handel, is sinds 1975 de Poolse per manente vertegenwoordigder bij de Comecon geweest, het communisti sche handelsblok waaraan negen landen meedoen. De Comecon maakte hem voorzitter van de bestuurscommissie voor het jaar dat in juni eindigde. Vermoede lijk had hij functies die zich verder uitstrekten dan de Comecon. Vorige mandand was hij hoofd van de Pool se delegatie bij handelsbesprekin gen met de Amerikaanse ondermi nister van handel Juanita Kreps. De premier zei dat Olszewski een be langrijke post krijgt in de diploma tieke dienst. Hij zei niet wie de nieu we Poolse vertegenwoordiger bij de Comecon wordt. De nieuwe minister van landbouw wordt de 48-Jarige Leon Klonlca, voorheen eerste secretaris van de communistische partij in de provin cie Olsztyn in het noordoosten van het land. Hij vervangt de 50-Jarige Kazimierz Barckikowski. die een week geleden eerste secretaris van de partij in Krakau is geworden. Sinds Barckowski in 1974 minister van landbouw werd is de landbouw een van de meest geplaagde onder delen van de Poolse economie ge weest. gedeeltelijk door slechte oog sten. Het land heeft een chronisch tekort van vlees. Minister van tran sport Tadeusz Bejm is voorts ver vangen door zijn voorganger, Miet- syslaw Zajfryd. Bejm werd als een ster in opkomst gezien toen hij de zaak vorig Jaar van Zajfryd overnam, maar de pers heeft onlangs veel kri tiek op zijn sector gehad, voorname lijk over moeilijkheden met het vrachtvervoer per trein. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5