larde oppositie gen kabinet' itlevering gevraagd _an drie RAF-leden f= Scherpere regels voor drankreclame Proef met afschaffen van celstraf in leger Gebruik melkpoeder lang niet altijd zinvol Osbome sherry, om u de rest te doen velgelen. STAAT DER NEDERLANDEN 8%% LENING 1377 ~~jd Onderwijzend Personeel: if Theo Terwiel wint de Zilveren Camera Alleen onder merk- of handelsnaam Ültitie moet uiteindelijk beslissen VVDM heeft kanttekeningen Documentaire over vuurwerk Kort geding ter voorkoming van uitlevering Publikatie in VN over verzekering niet onrechtmatig i 16 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet pnze onderwijsredactie TERDAM Een zakelijke, maar harde opposi- ^at zal het antwoord zijn van de Algemene Bond Onderwijzend Personeel op het toekomstige on- hjsbeleid van het CDA-WD-kabinet. voorzitter Jan van den Tliet gisteravond in zijn ope- pespraak voor de Algemene lering in Amsterdam duidelijk ^hoe de ABOP zich de komen- fln zal gaan opstellen. „We heb- ols uitgesproken voor 'Voorrang tiderwijs' om twee redenen: de ak van een progressief onder- eid om bij te dragen aan aappijverandering. En de —paving en uitbouw van de werk- hheid in het onderwijs. voor het onderwijs valt kabinet niet te verwachten. Mha] zullen we bereid moeten fen regeringspolitiek die geen ing aan onderwijs wil geven te dcjden. Zakelijk, maar met de erdjiging dat wij strijden voor de van onderwijs en onder- pjvenden." het belangrijkste wordt gevonden. Nee, een econoom op onderwijs daar gaat het blijkbaar om. Dat alleen al doet een regelrechte breuk met het huidige beleid vrezen." Ook de andere partner in het nieuwe kabinet, het CDA, kreeg kritiek van de ABOP-voorzitter. „Het moet mij van het hart dat juist bij onderwijs duidelijk is geworden dat het CDA net een kameleon is." Wim Spit, vice-voorzitter van de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging, zei op de openingsavond van de Al gemene Vergadering van de ABOP, dat hij niet verwachtte dat de aan zetten voor een beter en vernieu wend onderwijs, zoals die zijn gege ven door het kabinet Den Uyl, zullen worden gecontinueerd. Spit kondigde aan dat de FNV met nog meer aandacht dan voorheen het beleid van het kabinet zal gaan volgen. „De FNV zal zich moeten verzetten om te bereiken dat er een onderwijsbeleid wordt gevoerd dat de door ons verlangde spreiding van kennis bewerkstelligt, dat echt bij draagt tot versterking van de demo cratie en de ontplooiing van allen." ®Bjtter Van den Bosch uitte ook op de samenstelling van het t. Hij achtte het onverant- J de post van minister van on- |s aan een partij te geven, die jaar met een tegenbegroting tiedie voor onderwijs 500 mil- [V Mxtra bezuinigingen zou hebben ,ie fend „De WD heeft de laatste de >16116 oppositie tegen het onder- Hij riep op tot onderlinge solidariteit fcleid gevoerd. Het ziet er naar van de onderwijsgevenden. Juist nu bij de keuze van minister achtte hij het raadzaam dat de ver- onderwijsproblematiek schillende onderwijsvakbonden met elkaar gaan samenwerken. Hij no- digde met name de katholieke ver eniging van docenten in het beroeps onderwijs, St. Bernardus, uit voor toetreding tot de FNV. De algemene vergadering van de ABOP heeft gisteravond unaniem in een motie uitgesproken dat grote verontrusting rechtvaardig is over de totstandkoming van een CDA- WD kabinet, gezien de inhoud van het besloten regeerakkoord. In de motie staat tevens dat de ABOP het twijfelachtig acht dat de door de ABOP verlangde voorrang voor on derwijs tot stand zal komen. kui VERDAM Het CDA heeft in 'eweldige salto mortale de keus inderwijs aan de WD gelaten. D die tegen de mammoet van eft gestemd. De VVD die tegen iderwijs aan werkende jongeren gestemd, de VVD die onderwijs heeft beschouwd als een hor- jop dan als een welzijnsvooreie- ^voor de allerzwaksten in de maat- Effpij. tK< gisteravond de bijna ex-minis- 02pn Kemenade bij de opening van dcialgemene vergadering van de p Hij schetste het onderwijsbe- in de laatste jaren, ook dat van nfessionele voorgangers. „Hoe ook gewerkt is, er zijn nog manco's", zei hij. Verder riep progressieve krachten in het ijs op de verworvenheden in iderwijs zorgvuldig te bewaken. Itonf< 'er. 'V .i" TWIJS OP injnderwijs Twijfel bestond er ook bij de afge vaardigden over een gedegen aan pak van de werkgelegenheidsproble men in het onderwijs. De onderwijs- paragraaf in het regeerakkoord wordt door hen in hoge mate gezien als structuurbevestigend, waardoor belangrijke knelpunten in het onder wijssysteem nog langer zullen blij ven bestaan. van een onzer verslaggevers HAARLEMMERMEER Burge meester W. Polak van Amsterdam heeft gisteren de Zilveren Camera overhandigd aan Theo Terwiel van het dagblad de Telegraaf. Zijn foto, met de titel „Angstige momenten voor een van de treinpassagiers", won de eerste prijs in de serie nieuws. Daarvoor had burgemeester Polak de andere prijswinnaars van de zeven categorieën de oorkonde en een leg penning uitgereikt. Aangezien de uit reiking dit jaar en de twee volgende jaren op Schiphol plaatsvindt, heeft men de categorie luchtvaart toege voegd. Sem Presser, voorzitter van de com missie ,,De Zilveren Camera" noem de moeilijkheden met het ambtelijk apparaat in Rotterdam als reden - ADVERTENTIE waarom men naar Schiphol uitgewe ken is. Het aantal inzenders was even hoog als vorig jaar, namelijk 140 beroepsfo tografen, maar er zijn bijna 100 foto's meer ingezonden, 1554 stuks. De kwa liteit was ook dit jaar hoog. Onder de inzendingen waren als gebruikelijk een groot aantal foto's van ongeluk ken en geweld. De jury bestond dit jaar uit Eef Brou wers van het NOS-journaal (voorzit ter), Helene Vesters, hoofdredactrice van Avenue, Ria Bremer van AVRO Televizier, Hugo Hooftman lucht vaartjournalist, Hubert van Es, jour- De winnende plaat van Theo Ter wiel, de gekaapte trein bij de Punt met een passagier die met een touw om zijn nek buiten de trein staat. nalist in Hong Kong en Anton Veld kamp van de Telegraaf. Buiten Theo Terwiel vielen in de prijzen: Guus de Jong met zijn serie over Mcnten in de categorie series, Guy van Grinsven in de categorie sport, Brand M. Overeem features, Vincent Mentzel theaterfoto, Floris Bergkamp won met een foto van Den Uyl in de serie portretten. Henk Ko ning maakte de beste luchtvaartplaat. De tentoonstelling op Schiphol is ge opend tot 30 januari. Daarna worden de foto's op tal van andere plaatsen in het land geëxposeerd. DEN HAAG (ANP) Reclameboodschappen voor alcohol houdende dranken mogen niet gericht zijn op verhoging van het drankverbruik. Daarom is collectieve of individuele reclame voor een bepaalde soort drank verboden en is slechts reclame voor dranken onder een bepaalde merk- of handelsnaam toegestaan. Een STER-spot in de trant van: „Ik drink bier, u ook?" zal dus niet op de tv worden toegelaten. Dit is een van de nieuwe regels, die de Reclame raad heeft uitgevaardigd voor de drankreclame. De Reclameraad heeft bij een herziening van de voorschriften, die 1 januari in werking treedt, de regels op bepaalde punten ver scherpt en verduidelijkt. Een nieuwe regel is ook, dat men zich in de etherboodschappen niet mag afzetten tegen niet-alcoholi- sche drank. De herziene voorschriften zeggen voorts, dat reclame in de ether niet mag stimuleren of zelfs maar aanleiding geven tot onmatig ge bruik van alcoholhoudende drank. Onmatig gebruik mag evenmin tot voorbeeld worden ge steld als gebagatelliseerd. De re clame mag geen enkele negatieve uitlating dan wel suggestie bevat ten ten aanzien van algehele ont houding of matig alcoholgebruik en zij mag niet de indruk wekken dat consumptie van het aange prezen produkt niet tot de onge wenste gevolgen kan leiden. Tus sen drinken en verkeer of sportbe oefening mag geen enkel verband worden gelegd en er mogen geen situaties af- of uitgebeeld worden dan wel ten gehore worden ge bracht die in strijd zijn met enig veiligheidsvoorschrift. De recla me mag ook niet gericht zijn op beïnvloeding van minderjarigen ten gunste van het aangeprezen produkt. mag met name geen drinkende of tot drinken opwek kende minderjarigen of jeugdido len tonen, noch personen die de indruk wekken dat zij reeds op jeugdige leeftijd alcoholhouden de drank gebruikten en mag evenmin suggereren dat minder jarigen te onvolwassen zijn om dergelijke drank te gebruiken. Geen enkel verband mag worden gelegd tussen gebruik van alco holhoudende drank en gezond heid. De reclame mag tenslotte niet wijzen op de ontremmende werking van alcoholhoudende dranken, noch op het verminde ren of verdwijnen van angstge voelens of van innerlijke dan wel sociale conflicten door het ge-) bruik daarvan. Wlc Spanje kent, kent Oiborne ïhcrry. een onzer verslaggevers Roland en Ruth Winterberger uit het Zwitserse plaatsje Brienz hebben de oplossing gevonden voor het vervoer van hun vijfling: een tandem voor zeven personen. De vijfling, drie meisjes en twee jongens, genieten elke dag van de fietstochtjes met pa en ma. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgend jaar zal bij wijze van proef het lichte en verzwaarde arrest binnen het leger worden afgeschaft. Bij bestraffing voor het overtreden van de orde-regels zullen alleen nog de berisping, de strafdienst en de verplichting om op een bepaalde tijd in de kazerne te rug te zijn worden gehanteerd. Minister Stemerdink heeft dit In een memorandum meege deeld aan het centraal georga niseerd overleg militairen. De minister was aanvankelijk van plan de proef bij een aantal eenhe den te houden. Omdat de proef nu algemeen wordt voorkomt men rechtsongelijkheid onder militairen. Met het verzamelen van gegevens wil men de proef begeleiden. Als commendanten optreden als tucht rechter registreren zij gegevens die pTERDAM De Duitse Bondsrepubliek heeft gisteren om tvering verzocht van het RAF-lid Knut Folkerts en de e Ttduitser Gert Schneider. Bovendien is er een aanvulling e "pmen op het eerder gedane verzoek tot uitlevering van het f-lid Christoph Wackernagel, die samen met Schneider na vuurgevecht met de Amsterdamse politie op tien november imsterdam-Osdorp werd aangehouden. ken, alleen als toelichting daarop genoemd. Folkerts wordt door de het uitleveringsverzoek voor eider en de aanvulling op dat Vackernagel zijn de feiten waar- zij in Nederland worden ver- t opgenomen. Volgens de Duit- st kan een Duitse rechter eigen rdanen voor in het buitenland ne feiten berechten. Het gaat er ij om dat Wackernagel en eider ervan worden verdacht lid n van een verboden vereniging, ote Armee Fraction. echtbanken die de uitleverings- >eken behandelen zullen aan de ster van justitie advies uitbren- zij de verzoeken op grond van egels in het uitleveringsverdrag West-Duitsland al dan niet toe- raar achten. Het advies aan de ster van justitie wordt niet ibaar gemaakt. Als de uitleve- uiteindelijk toelaatbaar wordt ht, beslist tenslotte de minister justitie. Duitsers onder meer ten laste gelegd dat hij lid is van een verboden crimi nele organisatie. Volgens mr. Wil- lems, die het achttien pagina's tel lende uitleveringsrapport zelf nog niet had gelezen, wordt Folkerts' naam ook genoemd in onder meer de ontvoeringszaak Schleyer. Overigens is het niet zo dat verdach ten van in Nederland gepleegde mis drijven in Duitsland kunnen worden berecht. HILVERSUM (ANP) - „Onder de titel 'Beter tien in de lucht dan één in de hand' zendt de NOS-radio vol gende week vrijdag (23 december) een documentaire uit over vuurwerk en over de geschiedenis, de functie, de kwaliteit en de veiligheid ervan. Door de directeur van de oudste vuurwerkfabriek in ons land zal wor den verteld hoe vuurwerk wordt ge maakt. Een functionaris van de poli tie zal wijzen op de strikte regels, waaraan de verkoop verbonden is. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Melkpoeder als voedselhulp voor arme landen is alleen onder bepaalde omstandigheden zinvol. Dat conclu deert dokter J. Zaal van het Centraal Instituut voor voedingson derzoek TNO na een één jaar durende praktijkproef in de binnenlanden van Suriname. ADVERTENTIE bedrag koers jmerkelijk JA. W M. Willems uit Tlel, die i met mr. P. H. Bakker Schut dediging voert van het RAF- nut Folkerts, zei in een com- laar op het uitleveringsverzoek bij al het mogelijke zal doen om bering van zijn cliënt naar West- nd te voorkomen. Hij noem- let verzoek om uitlevering van [erts op dit tijdstip nogal opmer- 'u aangezien de rechtbank in ht volgende week uitspraak zal li in het proces tegen het RAF- s dan in de uitleveringsverzoe- 1 van Schneider en Wackernagel (geval is, zijn volgens mr. Willems iet uitleveringsverzoek van Fol- alleen de feiten, waarvan hij in land wordt verdacht, opgeno- en wordt de schietpartij in Den 1. waarbij Folkerts was betrok- open bedrag de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 20 december 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) rente jaarlijks op 15 januari aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1979 af vervroegde aflossing is vanaf 15 januari 1988 mogelijk tegen de koers van 103% schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 20 december 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting 19 januari 1978, onder bijbetaling van 4 dagen lopende rente toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Hij nuanceert daarmee de af en toe gehoorde opvatting dat niet-blanken van melk alleen maar ziek worden, omdat hun spijsvertering de er ln voorkomende melksuiker (lactose) niet kan verwerken. Bij bescheiden toepassing valt dat erg mee, vond dr. Zaal, die gisteren op zijn onderzoek aan de universiteit van Amsterdam promoveerde. In twee Surinaamse internaten kre gen bosnegerkinderen een jaar lang dagelijks één glas melk. Dat werd goed verdragen en ze groeiden dui delijk beter dan kinderen in een in ternaat waar geen melk werd ge dronken. Alleen bij grotere hoeveel heden treden darmklachten op. Dunne darm Dat komt doordat de dunne darm te weinig lactase produceert, een en zym dat noodzakelijk is om de lacto se al te breken. De melksuiker pas seert dan naar de dikke darm, waar de daar aanwezige bacteriën het ver gisten. Er ontstaan dan gassen en zuren die de darm prikkelen en diar- ORONINOEN (ANP) - De Portu gees Arthur L. heeft een kort geding tegen de staat aangespannen om zijn uitwijzing uit Nederland onge daan te maken. Het kort geding diende voor de president van de rechtbank in Groningen. De Portu gees heeft ook beroep aangetekend tegen het hem weigeren van een werk- en verblijfsvergunning. L. is een Portugese vluchteling uit Angola, die tot Juli in Duitsland werkte. Daar kwam hij zonder werk en is toen naar Nederland gekomen waar hij sinds juli in Hoogezand werkzaam is. ree veroorzaken. Zuigelingen, waar ook ter wereld, hebben geen proble men door een tekort aan lactase. Dat bij Westeuropeanen het enzym tot op hoge leeftijd blijft worden ge vormd, komt volgens Zaal waar schijnlijk door onze gewoonte om koeiemelk te drinken. Dr. Zaal wijst er wel op dat jongere, ondervoede kinderen aanmerkelijk meer moeilijkheden met melk heb ben dan de gezonde, wat oudere in zijn experiment. Voedselhulp die ge richt is op deze categorie, en dat zijn uiteraard vrij veel van de projecten, moet dus niet in de vorm van melk poeder worden gegeven. Dr. Zaal pleit dan ook voor meer onderzoek om melkpoeder te gebruiken als „ei witgrondstof" waaruit de lactose verwijderd wordt. Dat zou verwerkt moeten worden in lokaal in de ont wikkelingslanden bereide gerechten en voedingsprodukten. volgens het ministerie inzicht moe ten geven in het functioneren van het sanctiepakket voor de proefne ming en de periode waarin geen ar- reststraffen gegeven zullen worden. Vrijheidsberoving De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) voelt niets voor de proef. De vereniging vreest dat de proef zal leiden tot vertraging van de herziening van het militair straf- en tuchtrecht. Wat de proef zelf betreft vindt de vereniging dat het opleggen van strafdienst ook een vorm van vrijheidsberoving is. De strafbe- voegdheid moet de commandant ge heel ontnomen worden. Een com mandant is niet onpartijdig en even min juridisch geschoold. Hij is offi cier van justitie en rechter tegelijk, aldus de VVDM. De Algemene Vereniging van Neder landse Militairen is Juist zeer ver heugd over de proef. De vereniging twijfelt er niet aan dat de berisping, strafdienst, geldboete en de ver plichting om op een bepaalde tijd binnen te zijn er uiteindelijk zullen toe leiden dat de vrijheidsstraffen nog slechts bij uitzondering behoe ven te worden opgelegd. De vereni ging hoopt dan men geen misbruik zal maken van de proef zodat de alternatieve „straffen" niet zullen worden verzwaard. Volgens de vere niging wordt de dienstplichtige mili tair meer en meer bij de zaak betrok ken en dat kan de motivatie in de hand werken, aldus de AVNM. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse vereniging ter bevordering van het levensvereekeringswezen (NVBL) heeft het kort geding verlo ren, dat zij tegen het weekblad Vrij Nederland heeft aangespannen. De NVBL had zich gestoten aan een kritisch artikel over levensverzeke ringen, dat het blad vorige week publiceerde. Het artikel werd on rechtmatig geacht, omdat er feitelij ke onjuistheden. Insinuaties en de nigrerende uitlatingen in zouden staan. President mr W. J. Borgerhoff Mul der van de Amsterdamse rechtbank bepaalde gisteren in zijn uitspraak, dat alleen de kwalificatie „volslagen leugenachtig" niet door de beugel kon. Deze kwalificatie (of uitlatin gen van dezelfde strekking) mag daarom niet meer door VN worden gebezigd met betrekking tot het le vensverzekeringsbedrijf. WETEN: De Kleine larousse. in één band verenigd: a) een komplecl Nederlands woordenboek b) een spreekwoordenboek c) de Nederlandse versie van 's werelds meest verbreide encyclo pedie, 1600 pagina's wereldkennis in woord en beeld, 118.000 trefwoorden. 5.000 illustraties, 110 kaarten. Dit kapitale, kleurrijke naslagwerk is zojuist verschenen. Prijs f 125,-- Maar lol I maan IV78 verkrijgbaar voor slechts f 9930!

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9