'Leg recreatie Biesbosch aan banden' tekening van een lezer rouw commentaar nieuwe ploeg (1) nieuwe ploeg (2) Spoedig maatregelen bepleit om karakter te bewaren Nadelige gevolgen zijn talrijk NEDERLAND: NIEUW KABINET. Bergzonnetje ;en russisch studentengezin donor-af te vlug picco stinkerd bar AG 16 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet goed, er bij het aantreden (het nu bijna voltooide kabinet- I Agt nog even bij stil te staan (het er eigenlijk ondanks zich- gekomen. Van geen van partijen waarop het steunt, wet de eerste keus geweest. Het k immers heeft eerst langdurig gepoogd, een coali- de PvdA tot stand te bren gen de VVD heeft de basis van "■"I verbond met alleen de chris- «emocraten zo smal geacht dat aanvankelijke voorkeur uit- naar een kabinet waarin alle e partijen vertegenwoordigd jen zijn. is dan ook niet aan de heren i Agt en Wiegel, maar in de te plaats aan de heer Den Uyl -wde PvdA aan wie de eer toe- de totstandkoming van dit inet mogelijk te hebben ge- ikt. Het is door de hoogmoed J is niet de schuld van het kabi- IVan Agt dat de omstandighe- waaronder het zijn verant- jbrdelijkheid aanvaardt, zo Jsteloos zijn: de verziekte ver ding tussen socialisten en chris- democraten, de wel bijzonder iere basis waarop het kabinet jet opereren, het feit dat zeven en van de grootste regeringsge- ae fractie zich begrijpelijkerwijs de nieuwe coalitie thuisvoe- de onmacht die uit dit alles leekt. kabinet heeft ook in zijn per- samenstelling onder de ef- j^jten hiervan te lijden. De nogal fluisterende zoekactie van de ltste dagen naar kandidaten voor lijtjlaatste te bemannen posten kan ruÉuurlijk niet bijdragen tot ver ^)tmg van het gezag van het kabi- I. Wie het lijstje met aankomen- "i ministers naloopt, telt elf men- It die politiek-bestuurlijke erva- tg missen en vijf wie de kennis- aking met het parlementaire le- \,|n nog wacht. 1 lil valt niet op dat de VVD er ki in is geslaagd, de allerbeste jjtachten uit haar kring voor het j^uwe kabinet vrij te maken, illicht is bij de selectie in deze. Ig de bestuurskracht van de van en het gebrek aan discipline bij de PvdA, door de beverigheid van de heer Den Uyl voor de grote mond van de linkervleugel van zijn partij bovendien, dat dit land is beroofd van de regering die het best op de verkiezingsuitslag zou* hebben gepast. Deze dingen zullen steeds moeten worden bedacht wanneer de toe komstige oppositie zich onver hoopt zou beklagen over vermeen de machtstoeeigening van rechts" of wanneer zij het (zoals de heer Den Uyl gisteravond op de televisie al deed) op een jammeren zet over het lot van ,,de kleine mensen" in dit land. Als de PvdA zich werkelijk dik had willen ma ken voor kleine mensen", dan had zij de meer dan royale kans om regeringsverantwoordelijkheid te dragen, niet zo roekeloos en schandalig moeten vergokken. heer Wiegel de maatstaf geweest. Het is met name te betreuren dat de VVD-leiding klaarblijkelijk niet de omstandigheden heeft kun nen scheppen waaronder een be stuurder als de heer Langman kon worden bewogen, een post te aan vaarden. Maar ook de situering van sommi ge CDA-kandidaten roept twijfels op. Men kan alle vertrouwen heb ben in de bezetting van financiën, sociale zaken en ontwikkelingssa menwerking, maar of de nieuwe minister van CRM wel met vol doende bewapening en waarbor gen de welzijns- en omroepproble- men tegemoetgaat, is vooralsnog een vraag. "De bemanning van de fensie leert weer eens dat het bij een formatie raar lopen kan. Dat de heer Kruisinga daar nog eens terecht zou komen, zal ook hijzelf niet hebben verwacht. Op de zetel van de minister-presi dent tenslotte zal, tegen wil en dank, de heer Van Agt voortaan zijn onwennigheid met of zelfs zijn afkeer van de politiek de baas moeten zien te worden. Die onge rijmdheid hiervan mag misschien illustratief heten voor de plaats van het kabinet-Van Agt in ons politie ke bestel. Het kabinet gaat een zorgelijk avontuur tegemoet. door Hans Schmit DORDRECHT Om de natuurlijke waarden van de Biesbosch te behouden, zullen op korte termijn maatregelen moeten wor den genomen om de verstorende en schadelijke vormen van (water)recreatie in het gebied aan banden te leggen. De maatre gelen kunnen, naar gelang de kwetsbaarheid, per deel van de Biesbosch verschillen en bestaan uit het afsluiten van kreken, een verbod voor motorboten, beperking van de vaarsnelheden en een verbod met de boot aan te leggen. Dit is een van de aanbevelingen uit het deze week verschenen rapport „De Biesbosch vaarwel!?", dat is opgesteld door een studiegroep van de Technische Hogeschool in Delft. De groep, die bestaat uit zes studen ten van verschillende studierichtin gen, heeft meer dan een jaar onder zoek verricht naar de gevolgen van verschillende vormen van recreatie voor de natuur in de Biesbosch. In het tweedelige rapport, dat driehon derd pagina's telt, is een gedetail leerd plan opgenomen voor een in richting van de Biesbosch waarbij volgens de samenstellers zowel aan de belangen van natuurbehoud als aan die van de waterrecreanten recht wordt gedaan. De recreatie in de Biesbosch is met name toegenomen na de afsluiting van het Haringvliet in 1970. Hierdoor verminderde het oorspronkelijke ge tij denverschil van twee meter tot slechts twintig centimeter, waardoor al veel van het karakter van dit oorspronkelijk zoetwatergebied met getijden verloren ging. De vroegere Biesbosch was ontstaan door de Sint Elisabethsvloed in 1421, toen de Zuidhollandse Waard in een binnen zee veranderde. Deze binnenzee werd door opslibbing en inpoldering weer grotendeels in land omgezet. Na de afsluiting van het Haringvliet werd door het sterk verkleinde getij- denverschil de Biesbosch beter toe gankelijk, terwijl in het omliggende gebied steeds meer mensen kwamen wonen voor wie de Biesbosch een aantrekkelijk recreatiegebied vormt. Voorts werden in de Bies bosch drie grote spaarbekkens voor drinkwater aangelegd, verscheen bij Geertruidenberg een grote elektrici teitscentrale (de Amercentrale) en droeg tot slot ook de ruilverkaveling in de Noordwaard niet bij tot de verrijking van het gebied. Waarden v Om die reden menen de onderzoe kers dat wat nu nog aan natuurlijke waarde in de Biesbosch aanwezig is, zoveel mogelijk moet worden veilig gesteld: de huidige waarden van het gebied bepalen de omvang van de voorzieningen voor de recreatie en het drinkwater. Want naast de drie bestaande spaarbekkens zal volgens de plannen nog een vierde bekken worden gebouwd. De ondereoekers betwijfelen echter of dit wel nodig is. Zij concluderen dat het huidige wa terverbruik sterk achterblijft bij het voorspelde gebruik en dat ook in de toekomst minder water zal worden gebruikt dan men in 1967, toen de plannen werden opgesteld, ver wachtte. De studiegroep meent dat de aanleg van het vierde spaarbek ken ongewenst is en waarschijnlijk voorlopig ook onnodig. Een nadere studie naar dat vierde spaarbekken acht de groep wenselijk. Tweeduizend tegelijk In het gebied rond de Biesbosch Een illegaal in De Bevert (deel van de Biesbosch) aangelegd kampeerbedrijf. Hel recreatieschap probeert met gerechtelijke stappen dit bedrijf, dat vlak bij een kwetsbaar natuurgebied is gelegen, weg te krijgen. kunnen momenteel meer dan zesdui zend boten een ligplaats vinden. Uit tellingen vanaf luchtfoto's blijkt dat op een mooie zomerdag meer dan tweeduizend boten tegelijk in de Biesbosch varen. De huidige recrea tievoorzieningen künnen volgens de studiegroep gehandhaafd blijven, maar voor uitbreiding is geen plaats meer: de ligplaatscapaciteit dient zo snel mogelijk te worden bevroren. De aard van de recreatie, zo is uit een vergelijking van een vroegere en een recente enquête gebleken, is met de toename van het aantal re creanten ook duidelijk anders ge worden. Vroeger waren het vooral „rustzoekers" die het gebied bezoch ten: mensen die sterk betrokken wa ren bij het gebied en vooral voor de natuur kwamen. Momenteel over heerst echter het aantal „gemakzoe kers": mensen die niet zozeer voor de natuur komen, maar andere vor men van recreatie zoeken. Hierdoor verschijnen ook steeds meer (vaak niet toegestane) voorzieningen, zo als strandjes, picknickplaatsen en aanlegsteigers. Nadelig Op zomerse dagen is het behoorlijk druk, zoals hier op de Toontjesplaat. De nadelige gevolgen van te veel en verkeerde recreatie zijn talrijk. Om er enkele te noemen: door de golf slag van (te) grote boten slaan de oevers af, door het ankeren en aan leggen worden de oevers bescha- digd, door betreding van de oevers wordt de plantengroei vernietigd en door allerlei afval (etensresten, ben zine, uitlaatgassen) wordt de bo dem. het water en de lucht vervuild. Ook voor de vogels in de Biesbosch heeft de recreatie nadelige gevol gen: zij worden in hun rust ver stoord. terwijl door het varen de nesten van sommige vogels (zoals de fuut) in grote aantallen verloren gaan. De Biesbosch is, door de ver scheidenheid van het gebied (de pol ders, de gorzen, de grienden, de slik ken en platen en het open water zijn elk van belang voor verschillende vogelsoorten) rijk aan vogels: er zijn meer dan honderdtachtig soorten waargenomen. Teneinde de kwetsbaarheid van de verschillende delen van de Bies bosch vast te kunnen leggen, heeft de studiegroep een indeling in acht tien verschillende soorten oevers ge maakt en de uiteenlopende bodem hoogten in kaart gebracht. Aan de hand hiervan is vastgesteld waar welke vormen van recreatie moge lijk zijn, zonder dat de waarde van het gebied blijvend wordt aange tast. Dit heeft geleid tot het opstel len van het gedetailleerde plan waarin wordt aangegeven in welke delen kan worden gevaren, met wel ke snelheid mag worden gevaren, waar niet met motorboten mag wor den gevaren, waar niet of ten dele mag worden aangelegd, waar in het broedselzoen beperkingen gelden en waar varen geheel dient te worden verboden. Vaarverordening De afgelopen jaren stellen de be stuurlijke instanties reeds regels vast over het varen: zo heeft het recreatieschap Nationaal park de Biesbosch een vaarverordening uit gevaardigd. terwijl voor de Zuidhol landse Biesbosch een dergelijke ver ordening in de maak is. Het ont breekt echter nogal aan controle, terwijl ook de bestuurlijke versnip pering (de Biesbosch valt onder twee provincies) meerdere gemeen ten en twee recreatieschappen) doel matig optreden niet vergemakke lijkt. Het verdient daarom aanbeve ling. aldus de TH-studiegroep, één recreatieschap voor de gehele Bies bosch in het leven te roepen. Voorts wil de groep dat binnen tien jaar de Biesbosch tot nationaal park wordt uitgeroepen en dat vóór die tijd en kele waardevolle gebieden onder de Natuurbeschermingswet worden ge bracht. ze, Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. KEER EEN UNiEKE 6FBEURTFN/S IN jlET TER WERELD KONEN MM EEN HET WEER door Hans de Jong Op de begane grond is het heus zo lekker, niet met al die lage wolken en misttoestanden. Daarom wijken we nu maar eens uit naar de bergen. In de hogere lagen schijnt de zon daar. Er heerst een opwekkend en boven al rustig weertype zonder erg lage temperaturen en plezie rig voor de vakantiegangers zon der hoogtevrees wintersport is heel goed mogelijk boven ni veaus van achttienhonderd a negentienhonderd meter. Dat geldt behalve voor Zwitserland ook voor Oostenrijk, Zuid- Duitsland en Oost-Frankfrijk. In Chamonix bijvoorbeeld ligt op bijna zesentwintighonderd meter anderhalve meter sneeuw tegenover maar vijftien centi meter op een hoogte van veer- tienhonderdtweënzestig meter. Afdalingen tot in de dalen zijn er mogelijk. Ook op andere plaatsen in de Franse Alpen schommelt de sneeuwhoogte op zeventienhon derd meter rond de vijfendertig centimeter en ligt er hogerop tot één meter sneeuw. In Zwitser land ligt in de lagere gebieden nul tot twintig, in de hogere der tig tot zeventig en plaatselijk honderd centimeter. De Itali aanse Dolomieten doen het nog al bescheiden met nul tot twin tig in de lagere en twintig tot dertig centimeter in de hogere streken. In de Ardennen en Sauerland is te weinig sneeuw aanwezig om op de lange latten uit de voeten kunnen, daarom maar naar Oos tenrijk waar de volgende sneeuwhoogten zijn gepeild. Ka- rinthië 0-20, hogerop 30-70 cm. Stiermarken resp. 0-20 en 30-70, Salzburgerland: dalen 0-20, mid delste lagen 30-90, hogere tot één meter. Tirolerland 0-30, 30- 70 en tot twee meter. De Röhn in Duitsland geeft 0-50 cm sneeuw tot zeshonderd me ter, en daarboven 10-15 cm. In Lillehammer kan het skieën net wel of net niet bij slechts vijftien centimeter sneeuw, maar in de omgeving komt de winterspor ter niets te kort met circa vijfen veertig centimeter bij -3 gTaden. Keilo meldt veertig centimeter bij -1, skieën goed. In de Alpen-dalen ligt zcr goed als geen sneeuw en het is er vrij zacht. Geen enkele depressie zet er het komende weekeinde de beuk in en zodoende blijft het weer in alle wintersportgebie den op het vasteland bestendig in de hogedruksfeer, wat lawi nes zo goed als uitsluit. Ver wacht wordt, dat het maximum zich met 1.036 millibar in de kern boven Centraal Europa zal handhaven. Zondag wordt bij noord-Schotland een nieuwe ho- gedrukcel verwacht, afkomstig uit het gebied ten zuiden van New-Foundland, ook met een sterkte van 1.036 mb., maar het is zeer twijfelachtig of dit maxi mum tijdens het weekeinde in ons land al een noordelijke wind van betekenis zal bewerkstelli gen. gelet op het aanblijven en de uitgebreidheid van het eer dergenoemde continentale maximum. Weinig wijzigingen van beteke nis dus ook voor ons land tij dens het weekeinde. En hoe gaat het maandag en dinsdag? Op vijfduizend meter hoogte zal zich naar alle waarschijnlijk heid ook dan een brede west- tot noordwestelijke stroming hand haven, die vooral vrijbuitert tus sen IJsland en Schotland en door gaat over Scandinavië tot over west-Rusland. Op de grondkaarten blijft een hogedrukcentrum in de buurt van ons land met dinsdag een zwaartepunt over Ierland (1.016 mb.) en boven de Balkan (1.012 mb.) boven Duitsland. We zou den hieruit mogen afleiden, dat er geen snelle veranderingen te verwachten zijn, maar wel dat de wind later wellicht enige draaierigheid zal vertonen. HOOGWATER zaterdag 17 decem ber. Vlissingen 6.39-19.23, Haring- vlietsluizen 2.18-14.28, Rotterdam 8.43-21.37, Scheveningen 7.56-20.27, IJmuiden 8.43-21.14, Den Helder 11.49-, Harlingen 2.18-14.28, Delfzijl 4.21-17.11. Weerrapportcn van gisteravond 19 uur mist 8 0 1 De Bilt geheel bew 8 Eelde mist 8 Eindhoven geheel bew 8 Den Helder mist 10 Rotterdam geheel bew Twente mist 7 Vlissingen half bewolkt 8 onbewolkt 10 half bewolkt 11 Barcelona licht bew 14 Berlijn geheel bew 8 Bordeaux onbewolkt 8 Brussel geheel bew 8 Franklort motregen 5 zwaar bew 5 Helsinki regen 3 Innsbruck onbewolkt 6 Klagenlurt zwaar bew 4 Kopenhagen hall bewolkt half bewolkt 14 onbewolkt 7 Londen geheel bcv: 10 Luxemburg zwaar bew 6 Madrid regen bul 10 Malaga regen IS zwaar bew 16 Munchen geheel bew 5 onbewolkt 15 Oslo onbewolkt 1 0 Parijs zwaar bew 9 onbewolkt 13 Split onbewolkt 13 Stockholm onbewolkt 7 Wenen regen 5 Zurich licht bew 3 Casa Blanca regenbui 17 sneeuw 5 licht bew 21 Tel-Avlv zwaar bew 15 Tunis Ucht bew 18 rf VI :omi ij is vijfdejaars studente psycho- net als hij. Ze hebben een oontje van drie en zijn nu een jaar vier getrouwd. Ze moeten rond- ien van ongeveer de helft van en modaal arbeidersinkomen en rerken er in de vakanties bij. Zo t het leven van een studente- echtpaar in Moskou er uit. beschrijft althans het weekblad an de Russische ambassade in ons id het gezin van Olga en Sergej lironow, allebei afkomstig uit de Jeral en allebei psychologie stude- end aan de universiteit van Mos- tou Ze ontmoetten elkaar in het itudentenhuis, woonden er op de- elfde etage, kwamen elkaar op eol- oolege en in het studentencafé steeds Reer tegen en zo raakte het aan. log in hun eerste „Moskouse jaar" rouwden ze en een jaar later werd 5 lun zoon Ilja geboren, d- Éla Volgens het blad hebben ttudentenechtparen in de Sowjet- Unie vooral met deze problemen te maken: de zorg voor het kind en tijdgebrek. De universiteit heeft een eigen crèche en daar gaat Ilja overdag naar toe. Maar zo gauw ze weer met kind thuis zijn hebben ze meteen weer tijd tekort. Ondanks Ilja moet er gestudeerd worden en van even de deur uit komt niet veel meet terecht; ze proberen alleen nog alle nieuwe films te zien. Overi gens is het zo", vindt de schrijver van het artikel, „dat ieder gezin, en niet alleen het gezin van een studentenechtpaar, in ieder geval de eerste twee. drie jaar gedwongen is af te zien van veel pleziertjes." Tot zover lijkt de situatie wel wat op een gewoon Nederlands gezinne tje. waarvan beide ouders studeren of werken op de crèche na die daar altijd bij de hand is. Alleen financieel zitten de Moskouse stu denten wel erg knap. De meesten krijgen een beurs ongeveer 27 procent van het Russische modale inkomen, voor Olga en Sergej sa men dus het dubbele- en dat vullen ze zoveel mogelijk aan met les ge ven, vertaal- en vakantiewerk. Alle onderwijs is gratis, studenten krij gen korting op het stadsvervoer en buiten het seizoen ook op vliegtic kets, de menssa levert goedkope maaltijden en willen ze naar een vakantie-oord, dan betalen de stu denten een derde van de kostprijs. De crèche kost ze maar zes roebel (een gulden of dertig) per maand, doordat de staat er zestig bij doet. Wie is het hoofd van zo'n studen tengezin? „Wij allebei", zeggen Olga en Sergej in het blad. Een ideale vorm van samenleving dus, zoals het hier wordt voorgesteld. Bovendien specialiseert Olga zich in de problemen van gezin en huwe lijk, en Sergej heeft zich op het vermogen tot samenwerken in klei ne groepen geworpen. Gaat er dus in hun huwelijk iets mis. dan kun nen ze allebei op hun eigen gespeci aliseerde manier ingrijpen. Voor werkloosheid hoeven ze niet bang te zijn en over het algemeen maken ze de indruk redelijk gelukkig te zijn. Maar de schrijver van het arti kel aarzelt toch om dat volmondig toe te geven. Boven zijn verhaal heeft hij gezet: „Het studentenge zin, romantische ellende?" En hij eindigt met de opmerking: „Oor deelt u dus maar zelf,". Maar dat is nou juist zo moeilijk vanuit Am sterdam. Ze doen het lang niet altijd, maar als een parkiet gaat praten, kletst ie ook wat af. Deze kent wel honderdvijftig woorden en lijn baas, de Miichenaar Bcnno Tins, is dan ook bijzonder trots op zijn „Picco". Hij is niet bang dat zijn praatgrage vogel ooit eens zal wegvliegen. Zou het diertje dat toch doen dan is er geen man over boord, want Picoo kan ook zijn naam en adres zeggen. Tot nu toe bestond de hele wereld voor chimpansee Quarrels uit labo ratoria. Hij was in een Nederlands laboratorium geboren en getogen en zou in een Zuidafrikaans zieken huis gestorven zijn, ware het niet dat prof. Christian Barnard voor Quarrels nèt op tijd besloot te stop pen met harttransplantaties waar bij harten van chimpansees wor den gebruikt. Want daarvoor was Quarrels naar Kaapstad overge bracht: hij was voorbestemd als hartdonor. Toen de transplantatie niet door ging, gaf Barnard de aap aan een dierenboerderij in Vlliers- dorp, waar Quarrels nu in een rui me kooi ietwat verbijsterd zit te wennen aan die wijde wereld waar van hij het bestaan niet kende. Hij kende nog meer niet: ook de vrouwtjeschimpansee in de kooi naast hem is helemaal nieuw voor hem, maar hij lijkt haar nu al aan trekkelijk te vinden. Er zit nog een afscheiding tussen de twee, omdat chimpanseemannetjes een vreemd vrouwtje nog wel eens willen aan vallen. maar in Quarrels' geval ziet het daar niet naar uit. Hij stopt zijn aanstaande lekkere hapjes door de tralies toe en beide apen werpen regelmatig smachtende blikken naar elkaar. Een goed teken, vin den ze op de dierenboerderij. en het zal dan ook niet lang meer duren, of de twee zullen in één hok mogen. Een zin duidelijk formuleren, zodat de bedoeling even duidelijk bij de lezer overkomt, is een eerste vereis te. Je kunt één of een paar woorden verkeerd neereetten en dan kan er iets heel anders staan dan je be doelt. Hoe nauw dat luistert, bleek dezer dagen weer eens uit een klein berichtje in Het Parool. Daar werd onder het kopje „scholier bekent verkrachting meisje" verteld hoe een zestienjarige jongen uit het Zeeuws-Vlaamse Hontenisse een meisje uit zijn woonplaats in Am sterdam had aangerand. „Dat ge beurde terwijl het meisje van de ene naar de andere bar overstak", staat er letterlijk. Dat kan natuur lijk niet, terwijl je even de straat oversteekt. Eén woordje er tussen en het was wél goed geweest: terwijl het meisje van de ene naar de andere bar wilde oversteken", want je kunt nog zoveel willen, je weet maar nooit wat er allemaal tussen kan komen. alleen voor studentenfeestjes. Hij heeft het ding gekocht om er een originele huisbar van te maken, maar omdat de aanschafkosten nogal hoog lagen is hij het eerst gaan verhuren. „Het gaat zo goed", vertelde hij opgetogen, „dat de kos ten er in nauwelijks drie maanden al uit waren". Nu zou hij de kist dus Inderdaad thuis kunnen gebruiken, maar Craig aarzelt nog. Zijn ver- huurderij brengt een aardige cent in het laatje en als hij de eerste kist blijft verhuren zal hij over een poosje toch een nieuwe voor zich zelf kunnen kopen. Zijn lucratieve uitvinding heeft intussen diverse zakenlui plotseling op hetzelfde idee gebracht, zodat concurrentie te vrezen valt. „Te huur: rood grenen doodskist, gemaakt in 1960. met koperbeslag, zestig gulden per dag". Die adver tentie hangt volgens het Westduit- se Handelsblatt permanent in stu dentensociëteiten in de Ameri kaanse staat Califomië. want de eigenaar, politieman Craig Hamil ton, verhuurt de kist in principe In de Amerikaanse stad Chicago woont een monteur met vrouw, ze ven kinderen èn een stinkdier. Het laatste is niet aangeschaft, maar is komen aanlopen en sindsdien in de garage gebleven. De monteur, Bill Stanton, verkeert nu in hevige tweestrijd: het dier stinkt zoals dat hoort en zowel de politie als de dierenbescherming willen hem helpen van zijn kwalijk riekende huisgenoot af te komen, maar de zeven kinderen hebben zich sterk aan de stinkerd gehecht en willen hem niet meer kwijt Het enige wat er nu opzit, is te proberen het lieve dier minder te laten stinken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5