L pü» Advocaat moet xamen doen' Den Uyl waarschuwt voor spanningen Ustuui uw wensen toch wel op tijd! Prof. De Ruiter niet de eerste VU-rector die minister wordt Hafijnjrafiin eenborrel vanïïoi)!!. MmDmZa y lezoek Manusama aan ndonesië is niet zeker 'Gratis' tramkaartjes in hoofdstad verspreid Staatssecretarissen Rij 25 km méér per volle tank. 1 I Mobiltl de olie die benzine bespaart. =^oep op overheid voor kosten pttpost Vervoerbedrijf dient klacht in Kamerlid Faber verwijt de PvdA machtsdenken )AG 16 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 *- 17 te een onzer verslaggevers ala5TERDAM Om de ongelijkheid tussen de overheid en de burger te verkleinen, is het volgens Nederlandse orde van advocaten dringend noodzakelijk dat op de Rijksbegroting gelden n flen uitgetrokken voor een opleiding van advocaten. Gedacht wordt aan een opleiding van fctens een half jaar, af te sluiten met een examen zoals de meeste omringende landen dat |ien. en fctellen daartoe zijn uitgewerkt |t rapport „De opleiding van de :aat", dat dezer dagen ver- it, en dat op verzoek van de lene raad (het bestuur) van de is opgesteld door een in 1973 ;lde commissie, bestaande uit ntal hoogleraren, lectoren en :aten. De overheid zou voor opleiding jaarlijks ongeveer jlf miljoen gulden beschikbaar ten steller), üdl I ifax G. Rood, sinds 25 november |n van de Nederlandse orde van caten, wees gisteren op een enpemende discrepantie" tussen opleidingsmogelijkheden van ?rs en officieren van justitie ijds en advocaten anderzijds, iverheid zal ons te hulp moeten n", zei hij, onder verwijzing de opleiding van rechterlijke ïaren, de zogeheten RAIO'S, oor jaarlijks op de begroting eer twee miljoen gulden be- ;baar is. |e berekening van de kosten is er uitgegaan dat er ongeveer 130 O's zijn, en dat voor ieder van (jaarlijks circa 15.000 gulden voor Ees jaar durende opleiding wordt jetrokken. De orde vindt dat er j enigszins vergelijkbare oplei- moet komen voor de ongeveer idvocaten die nu een drie jaar ide stage op een advocatenkan- volgen. op de overheid wordt gedaan, in het oog worden gehouden dat het recht op rechtsbijstand grondwettelijk verankerd is, dat in een niet te ver waarlozen aantal gevallen de rechts hulp gratis (dat wil zeggen: volgens het zogenaamde pro-deo-systeem) wordt verleend, en dat andere beoe fenaren van een vrij beroep, zoals artsen, psychologen en accountants, ADVERTENTIES >e, jfjgere eisen ir een beroepsopleiding wordt alleen gepleit om de advocaten meer op het niveau van de over- Jsdienaren binnen het justitiële ©raat te brengen, maar ook om- aan de advocaat steeds hogere worden gesteld, mede als ge- van de uitbreiding van zijn kgebied, en omdat er plannen taan de universitaire rechtenstu- te bekorten. .gens de deken van de orde van facaten moet bij het beroep dat m i t V kge taa L^OC '■j zich tijdens dit bezoek vrij zou fgen bewegen in dit land, dat hij jt politieke gevangenen zou mo- b praten en dat hij van overheids- zou worden beschermd. Indonesische ambassadeur in Niet getuigen land, de heer Sutopo Yuwono johandoko, liet in een vraagge- ik gisteren voor de radio weten, de Indonesische autoriteiten al deze voorwaarden voor hun ing kunnen nemen. „Zich vrij bewegen en tegelijkertijd in- eI\an voor de veiligheid van Manu- tna is niet te combineren," aldus j| Indonesische ambassadeur, die ^der deze maand zei, dat Manusa- hun opleiding ook door de overheid bekostigd zien. Monopolie In het rapport „De opleiding van de advocaat" wordt ook gepleit voor cursussen die zouden moeten open staan voor alle beginnende rechts- helpers, dus niet alleen advocaten, maar ook stafmedewerkers van bu reaus voor rechtshulp, deurwaar ders, notarissen, wetswinkeliers, en anderen. De zogeheten eerstelijns-rechtshulp (waarbij degenen die een juridisch probleem menen te hebben, te woord worden gestaan en vervol gens de weg naar de oplossing wor den gewezen) vereist volgens de orde van advocaten ten dele een andere kennis en andere vaardighe den dan afgestudeerde juristen tij dens hun studie hebben meege kregen. Uit dit voorstel blijkt volgens de orde ook dat de balie (de veraamelde advocaten) voor zichzelf geen mono poliepositie op het gebied van de rechtshulpverlening opeist. Rood toonde zich gisteren pijnlijk getrof fen door de uitspraak die de minis ter van justitie onlangs heeft ge daan dat de advocaten die positie niet langer toekomt. Ze hebben, vindt hij, die pretentie ook nooit gehad. Mr. Max G. Rood De nieuwe deken ging ook in op de positie van advocaten die optreden in zaken tegen bijvoorbeeld terroris ten. Hij stelde zich op het standpunt dat het tot de beginselen van de rechtsstaat behoort dat deze advo caten hun taak zonder belemmering kunnen verrichten, dat ze daarvoor in de wet vastgelegde privileges ge nieten, en dat de balie op de bres dient te staan voor de handhaving daarvan. Anderzijds vond hij dat de advocaten zich hebben te houden aan de gedragsregels die de balie zichzelf oplegt, en van de privileges geen misbruik mogen maken. Hij zei van mening te zijn dat een advocaat er in het algemeen goed aan doet een zekere afstand te be waren ten opzichte van de verdach te en diens motieven. Maar als een advocaat anders verkiest, mag daar aan naar zijn mening geen wettelij ke beperking in de weg staan. Het getuigt, vond hij, van onbegrip een advocaat zwart te maken, om dat hij een bepaalde verdachte ver dedigt, „of dat nu iemand is die wordt verdacht van RAF-terrorisme of van oorlogsmisdrijven". (ADVERTENTIE „M E T Z L E R - bril: ieders oogmerk! 0.1 in een onzer verslaggevers d&fN HAAG Ir. J. A. Manusama, president van de republiek 'ijj Zuid-Molukken in ballingschap zal naar alle waarschijnlijk- dit voorjaar geen bezoek brengen aan Indonesië. Ihad als voorwaarden gesteld, dat ma best een kijkje op Ambon kan nemen. Nu verklaarde hij, dat ir. Manusama niet alleen in Indonesië zelf, maar ook op Ambon gevaar zou lopen voor zijn eigen veiligheid. De oud-handelsvertegenwoordiger van de RMS, de heer H. Owel en zijn eerste secretaris mej. B. Risamena- patty zullen geen gehoor geven aan de oproep van de rechter-commissa- ris in Assen om als getuigen te ver schijnen in de zaak-Soumokil. Dit heeft mej. Rlsamenapatty gisteren bekend gemaakt. In deze zaak is mevrouw Soumokil zelf zij het gedwongen al wel gehoord. Het gaat hier om wel of niet medeplichtigheid aan de treinka ping bij De Punt. Eerder werd bij de handelsvertegenwoordiging in Baar- le Hertog al huiszoeking gedaan naar eventueel belastende papieren. De heer Owel heeft verklaard niets met de zaak te maken te hebben en mej. Risamenapatty beroept zich erop, dat diplomatieke geheimhouding in de betrekkingen tussen naties een allereerste gebod is. Dat RMS-verte- genwoordigers tijdens de treinka ping contact hebben opgenomen met diplomaten van bevriende mo gendheden om dit gijzeldrama zon der bloedvergieten te kunnen beëin digen is niet meer dan normaal, al dus mej. Risamenapatty in haar ver klaring. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Am sterdam zijn woensdag avond op grote schaal „val se" vier-rittenkaarten van het Gemeentelijk Vervoer bedrijf verspreid. De kaar tjes, die nauwelijks van echt te onderscheiden zijn, wer den gemaakt door een groe pering, die pleit voor gratis openbaar vervoer. Bij het kaartje, dat een waarde heeft van meerdere guldens, werd een folder in de Amsterdamse brievenbussen gestopt waarin vermeld staat: „De gemeente zorgt niet voor gratis openbaar vervoer! Daarom moeten we er zelf voor zorgen! Gratis rijden be tekent: Geen gewacht door die kaartjesverkoop, meer mensen met tram en bus mee, minder auto's op de weg en betere en snellere verbindingen," aldus de folder. Personeel van het Amsterdamse vervoersbedrijf heeft gisteren al honderden mensen aangetroffen met een nagemaakt kaartje. Men vermoedt dat er duizenden in om loop zijn. De kaartjes zijn voor een onwetende trampassagier niet van echte kaartjes te onder scheiden. Het Amsterdamse ver voerbedrijf wijst erop dat het pa pier iets stugger is, de kleur een 3K Ry VOOR NIKS; C Een tekening op de folder van de groepering, die de kaartjes' in Amsterdam heeft ver spreid. tint anders en de begrenzing van de witte balken verschilt. Aan vankelijk dacht men dat alle „val se" kaartjes gelijk waren, maar later bleek dat er verschillende series nagemaakte plaatsbewij zen in omloop zijn gebracht met andere serienummers op de ach terkant. Het gemeentevervoerbedrijf wil in de verspreiding van de kaartjes geen grap zien en heeft bij de politie een aanklacht wegens „valsheid in geschrifte" gedaan. De politie heeft nog geen vermoe dens welke groepering achter de „grap" zit. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. dr. J. de Ruiter, rector- magnificus van de VU, die zich gisteren tegen over formateur Van Agt bereid verklaard heeft om minister van justitie te worden in het nieuwe CDA-WD-kabinet, is niet de eerste VU-rector, die minister wordt. In het nabije en wat verdere verleden blijkt de combi natie minister-VU-rector vaker voorgekomen te zijn. Zo was prof. mr. W. F. De Gaay Fortman jarenlang rector-magnificus van deze universiteit en later minis ter, evenals prof. mr. I. A. Diepenhorst. Verder terug gaande in de geschiedenis was er prof. dr. V. H. Rutgers die in de twee eerste oorlogsjaren rector van de VU was. Hij was enige maanden minister van onderwijs in het eerste kabinet-Colijn. (1925/1926). De heer De Ruiter is nog niet lang rector van de VU: hij werd het in september 1976. Sinds 1970 was hij hoogle raar in het privaatrecht aan de VU. De heer De Ruiter, die 47 jaar en a.r. is, heeft enkele jaren op een advoca tenkantoor gewerkt na het afronden van zijn studie in Utrecht. Daarna werd hij substituut-griffier bij de rechtbank in Utrecht. In 1963 promoveerde hij op een proefschrift over „Beschouwingen over de algemeen heid van goederen in het ontwerp burgerlijk wetboek". Hij is getrouwd, heeft drie kinderen en is lid van de gereformeerde kerk in Naarden. Communisten Ten tijde van zijn benoeming tot rector van de VU speelde daar het conflict rondom de benoemingen van communisten in universitaire bestuursfuncties. In een interview in onze krant deelde de heer De Ruiter toen mee, dat hijzelf geen tegenstander was van deze be noemingen (in tegenstelling tot zijn voorganger prof. Diepenhorst). Een van de onderwerpen, waarmee prof. De Ruiter te maken zal krijgen als minister van justitie is het vraagstuk van echtscheiding en alimen tatie. In 1975 werd hij door Van Agt toen minister van justitie als voorzitter benoemd in de commissie alimentatienormen, die al gauw de naam commissie- De Ruiter kreeg. Deze commissie had als opdracht meer eenheid (en daardoor een grotere rechtvaardig heid) te brengen binnen de normen, die door de rechtbanken gebruikt worden bij het toekennen van alimentatie. Deze commissie zou komend voorjaar met een advies komen. Alimentatie-termijn In een interview heeft de heer De Ruiter als zijn mening over dit onderwerp gegeven, dat de rechter de macht moet krijgen om limieten te stellen aan de tijd, waarin een man alimentatie aan zijn vrouw moet betalen. Hij is er beslist geen voorstander van, dat een man levenslang alimentatie moet betalen, terwijl hij eveneens een tegenstander is van de opvatting, dat een vrouw maar door de staat (de bijstand) onderhou den moet worden, zodra ze gescheiden is. Een redelijke tijd alimentatie betalen vindt hij juist, waarbij allerlei factoren, zoals: kan de vrouw zelf in haar onderhoud gaan vooralen door een baan, hoe oud is de vrouw, zijn er kinderen etc. betrokken moeten worden. Daarna zou de vrouw dan naar de bijstand moeten, wanneer ze niet in eigen onderhoud kan voorzien. Vorig jaar heeft professor De Ruiter in zijn dies-rede voor de Vrije Universiteit zich ook uitgesproken over actuele onderwerpen als abortus en het verborgen houden van weggelopen kinderen door welzijnswer kers. Volgens prof. De Ruiter is het recht een functie van het menselijk welzijn. Het recht staat niet op zichzelf. Het moet niet worden nageleefd, omdat het nu eenmaal recht is. maar omdat het een noodzakelij ke voorwaarde is voor de bevordering van het welzijn in de samenleving. Zowel ten aanzien van abortus als van het onttrekken van kinderen aan de ouderlijke macht vertolkte prof. De Ruiter een „realistisch" standpunt. De inhoud van het geldende recht is een resultaat van politieke meningsvorming en strijd, zei hij. Dat betekent niet. dat men zo alles goed vindt. Uiteindelijk moet elke wetgeving beoordeeld worden op de bevordering van het welzijn. Vervolg van pagina 1 De stagnatie in het bijeenzoeken van ministers door Van Agt werd gisteren opgelost door het „Ja woord" van prof. De Ruiter, die voor justitie de zesde of zevende kandi daat was. Voordien was een uiterst beroep gedaan op de Rijswijkse bur gemeester Grosheide, en werd prof. De Haan, bekend door zijn bemoei ingen met de grondpolitiek-crisis, als volgende kandidaat door de ARP achter de hand gehouden. Na dat justitie eenmaal geregeld was, bleek alleen nog de positie van drs. Peijnenburg, financieel economi sche expert van de CDA-fractie, een punt te zijn.Eerder was hij voor volkshuisvesting bestemd maar Van Agt wilde zijn kennis van zaken niet verloren laten gaan voor het sociaal- economische gebeuren. Daarom werd ook eerst voor Peij nenburg gedacht aan een staatsse cretariaat op algemene zaken, om van Agt in sociaal-economische vraagstukken bij te staan. Maar uit eindelijk werd voor hem toch een ministerspost gezocht, waarin hij de handen in redelijke mate vrij kan houden voor het adviseren van Van Agt. In een tussen-stadium werd er bij het CDA in verband daarmee nog overwogen de minister voor weten schapsbeleid toe te voegen aan het ministerie van economische zaken, maar daarover kon met de VVD ADVERTENTIE: geen overeenstemming worden bereikt. Peijnenburg wordt dus toch, zoals nu nog Trip, bij onderwijs ingekwar tierd. De fracties van CDA en WD krijgen vanochtend de uiteindelijke minls- terslijst ter goedkeuring voorgelegd en moeten dan ook tegelijkertijd het definitieve „ja" laten horen. Het ligt in de bedoeling van formateur Van Agt om zaterdag of uiterlijk maan dagochtend de oprichtingsvergade ring (het constituerend beraad) van het nieuwe kabinet te houden om dan uiterlijk maandag aan te treden. Inmiddels overlegde Van Agt giste ren al enkele malen met de fractie voorzitters Wiegel en Aantjes over de toedeling van de staatssecretari aten. Besloten werd uiteindelijk om toch vast te houden aan het totaal van veertien staatssecretarissen (ne gen CDA, vijf WD), al werd in de loop van de dag wel overwogen om het aantal tot zestien uit te breiden, vooral om twee CDA-staatssecreta- rissen bij economische zaken moge lijk te maken. Overeengekomen is nu dat de WD de posten van staats secretariaten bezet van verkeer, volksgezondheid, binnenlandse za ken, defensie en CRM. De andere posten komen aan het CDA. Intern Is in het CDA overeengekomen, dat de KVP vier, de ARP drie en de CHU twee staatssecretarissen levert. Bij de WD zijn de genoemde kandi daten de Kamerleden mevrouw Smit-Kroes (verkeer), Koning (bin- nenlandze zaken), Ploeg (defensie), en de directeur van het Elisabeth- ziekenhuis in Haarlem Mansveld (volksgezondheid). Wie op CRM moet komen, is nog niet duidelijk. In CDA-kring genoemdde kandida ten van Van Rooyen (KVP, finan ciën), De Graaf (ARP, vice-vooralt- ter CNV, sociale zaken), Scholten (AR, volkshuisvesting of buiten landse zaken), Hermes (KVP, onder- "wijs), DeJong (AR, onderwijs), Haze- kamp (economische zaken) en Van der Mei (CHU). Zeggenschap De bedoeling is, dat de staatssecre tarissen pas definitief worden aan gezocht na de beëdiging van het nieuwe kabinet, waardoor dus de nieuwe ministers de volledige zeg genschap kunnen hebben over aan stelling en taakinhoud van hun staatssecretarissen. Het ligt in de verwachting dat in de week van 9 januari het nieuwe kabinet in de Tweede Kamer de regeringsverkla ring zal afleggen. Voordien echter zal de nieuwe minister van sociale zaken Albeda aanstaande donder dag al het wetsontwerp van dan ex- minister Boersma over de niet-cao- lonen in de Tweede Kamer komen verdedigen. ADVERTENTIE. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De demissionaire minister-president Den Uyl heeft ervoor gewaarschuwd dat door het optreden van het CDA-WD kabinet er zich in de samenleving rampzalige en fatale spanningen kunnen gaan ophopen. „Door het wegvallen van de noodzakelijke maatschappij hervormingen, die het de mensen mogelijk moet ma ken te leven zonder materiële vooruitgang, worden er span ningen gekweekt", aldus Den Uyl gisteravond in het NOS- discussieprogramma „For mule drie plus". De toekom stige oppositieleider gaf zijn visie op de actuele politiek, kritisch gevolgd door dr. S. Faber. hoofdredacteur van het Friesch Dagblad en CDA- kamerlid, door Parool-Jour nalist H. van Wijnen en door een breed samengesteld publiek. Essentieel voor de komende jaren is volgens Den Uyl het ontbreken van economische groei, waardoor er voor de particuliere inkomens geen ruimte is om te stijgen. Gaat die inkomensstijging wèl door, dan wordt de Neder landse produktie te duur en komt de werkgelegenheid in gevaar. „Wij hebben," zei Den Uyl, met pijn en moeite de koop kracht van de doorsnee werk nemer kunnen handhaven, maar de mensen die 60.000 gulden per jaar verdienen moesten terug, fors terug. Hij verweet CDA en VVD dat zij de inkomenstrekkers tot 60.000 gulden loonsverhogin gen hebben beloofd. Dat be tekent dat er gesneden moet worden in de collectieve uit gaven, met name in de socia le uitkeringen. „De lasten zullen de komende jaren wor den afgewenteld op de men sen. die moeten leven van een sociale uitkering, op de men sen met een kleine portemon- naie. Daarom is het vervloekt erg dat dit kabinet er komt", riep Den Uyl. 'Boter op je hoofd' CDA-kamerlid Faber teken de deze uitspraak bezwaar aan: „Dat mag je niet zeggen, zeker niet als je zoveel boter op je hoofd hebt als Den •Uyl". Faber verweet de PvdA machtsdenken. Er is voort durend een neiging geweest de christen-democraten in de hoek te zetten. Wie stuurde steeds aan op de meerder heidsstrategie, voor welke partij moesten christen-de mocratische leiders examen doen? Wie wilde Van Agt niet op Justitie toelaten en wie meende dat staatssecretaris sen een waakhondfunctie moesten hebben, wanneer het om CD A-ministers ging? vroeg hij. „Het CDA heeft" aldus Faber .'.vijf maanden oprecht gepro beerd om met de PvdA tot overeenstemming te komen. Maar op een gegeven mo ment is er iets geknapt. Ik zit hier daarom een beetje met een bloedend hart", aldus het CDA-Tweede Kamerlid. Breukpunt Als breukpunt in de forma tiepoging tussen CDA en PvdA wees Den Uyl het ver schil van mening over de vraag wie er in het tweede kabinet Den Uyl minister van economische zaken zou wor den: de huidige minister Lub bers en de ex-KVP-leider An- driessen. Den Uyl gaf de voorkeur aan Lubbers. „Het CDA heft de kans om samen met de PvdA de eco nomische problemen te lijf te gaan niet wijlen aanpakken. Het is voor mij nog maar de vraag wie er daarbij een his torische kans heeft gemist: het CDA of ik", aldus Den Uyl Hij ontkende dat er aan de onderhandelingstafel ooit is gesproken over de meerder heidsstrategie. „Het gesprek over de 8-7-1 formule is van het begin af aan door Van Agt geblokkeerd, alhoewel er goede argumenten voor een dergelijke formule waren'. „Ik heb," aldus Den Uyl, „dwars tegen de partijraad van de PvdA in geformeerd. De ketelmuziek van de par tijraad heeft een rol gespeeld, maar niet aan de onderhan delingstafel. Daar hebben Van Thijn en Ik een redelijk standpunt Ingenomen." De PvdA heeft volgens hem ook niet overvraagd. „Ik ben als formateur vier maal mis lukt. Was dat overvragen of was dat een uiterste poging •om tegen het wantrouwen in te voorkomen dat het kabi net Van Agt-Wiegel er zou komen", vroeg Den Uyl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3