«age inkomens in oningwetwoningen jtendement van belang oor werkgelegenheid Rorento Dollar herstelt ABN Bank Hoop op sanering in slachtkuikenbranche Internatio-Müller wil Verdugt kwijt Personalia Vraag onze man in Karachi. [tel gebruik van individuele huursubsidie Voorzitter Cebeco-Handelsraad: ïilever-president: grenzen aan spankracht concern BLHP wil half procent loonsverhoging „Bedachtzame belegger" zeiden ze van de heer Beigsma. Totdat ze hoorden wat voor rendement hij maakte. Ook niet iets voor u, zo'n Amro Obligatie-beleggingsrekening? aandeelhoudersrekening Duits disconto verlaagd JAG 16 DECEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 19 - RH 23 - S 21 at. :hi HAAG (ANP) Gezinnen Dit is de conclusie van gingen 1968-1972". ne' jgevens zijn telkens een jaar na [ereedkomen van de woningen meld en vervolgens gebruikt eleidsadviezen. De onderzoeken »ok na 1972 jaarlijks voortgezet. apport concludeert verder, dat es genoemde periode gereedgeko- nieuwbouwwoningen voor ruim -ocent worden bewoond door in met een netto-inkomen be de 12.500 per jaar. de inkomensgroep tussen en 20.000 en van de inko- igroep boven 20.000 was dat 65 en 40 procent. In de lagere mensgroepen zijn veel mensen, en woning hadden willen kopen, et r zij zijn daarin niet geslaagd na eveer een op de vijf). Tekort- itende financiële middelen zijn van meestal de oorzaak. e, lere conclusies zijn dat de mees- id( met lage inkomens wonen nagenoeg allemaal in woningwetwonin- het gisteren verschenen rapport „Onderzoek bewoners nieuwe dj iniQi na1 te goedkope huurwoningen worden bewoond door de lagere inkomens groepen. Tóch woonde in 1972 52 procent van de minder-draagkrach- tigen (inkomen tot 12.500 per jaar) in de woningen met een maandhuur boven 225. Het gebruik van indivi duele huursubsidie in deze groep was dan ook hoog (in 1972 43 pro cent). Het eigen woningbezit in de nieuw bouw neemt toe. In het zuiden van het land is het percentage eigen wo ningbezit in de nieuwbouw het hoogst (45 procent). In de grote ste den is weinig eigen woningbezit. Alleenstaanden Alleenstaanden vormen een huur- dersgroep bij uitstek, zo blijkt uit het onderzoek. Zij geven bovendien de voorkeur aan een woning in de stad. Jonge gezinnen (zowel met als zonder kinderen) trekken vooral naar de nieuwbouw in kleinere ge meenten. De gemiddelde leeftijd van de hoofd bewoners in de nieuwbouw ligt op plm. 39 jaar. Dat is ongeveer tien jaar jonger dan over het gehele wo ningbestand. De nieuwbouw tussen 1968 en 1972 leverde een aanzienlijke bijdrage aan de doorstroming. Gemiddeld 68 procent van de nieuwbouwbewoners heeft namelijk een andere woning achtergelaten (ter vergelijking: in de gehele woningvoorraad is dit percen tage 57). De achtergelaten woningen blijken in toenemende mate na-oor- logse woningen te zijn, waarbij voor al het aandeel van de meergezinshui- zen stijgt. AMSTERDAM (ANP) De coöperatieve aan- en verkoopvereni ging Cebeco-Handelsraad in Rotterdam meent dat verdere be sprekingen over een sanering in de slachtkuikenbranche tot een verdergaande vorm van samenwerking en/of sanering zullen leiden. d i een onzer verslaggevers n N HAAG Over het algemeen wordt te veel naar absolute etjistbedragen gekeken en te weinig naar het rendement op het vesteerde vermogen. Dit betoogde de voorzitter van de raad bestuur van Unilever, de heer H. F. van den Hoven, tijdens voordracht voor het departement 's Gravenhage van de k jherlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Aan deze hoop gaf voorzitter W. Lok horst van Cebeco-Handelsraad giste ren in de algemene vergadering in Amsterdam uitdrukking, na gezegd te hebben het te betreuren, dat de gesprekken om tot de zogenaamde „Driekip" te komen, zijn afgebroken. Cebeco-Handelsraad is een van de drie betrokkenen via een deelne ming samen met Landbouwbe lang te Roermond in Fri-Ki. Ondanks de problemen in de slacht kuikenbranche, wist Cebeco-Han delsraad in het per 30 juni afgesloten boekjaar 1976/'77, bij een stijging van de omzet tot 2.33 (was 1.89) miljard, een winst te boeken van 3.2 (was 2.0) miljard. De hogere omzet werd vooral bereikt als gevolg van een grotere vraag naar mengvoe dergrondstoffen. In de eerste vijf maanden van het nu lopende boekjaar daalde de omzet, vergeleken met de overeenkomstige periode van het afgelopen boekjaar, met zeven procent (ongeveer 55 miljoen). Als voornaamste oorzaak van deze omzetdaling werd de lagere markt voor mengvoedergrondstof fen genoemd. geloof,,' zo zei hij in zijn rede, ;ld „Over winst gesproken", t de Nederlandse overheid zeker heeft voor de zo noodzakelijke ruiming van financieringsmidde- T voor het bedrijfsleven, maar te I nig voor de sleutelpositie die het "Hcodragend vermogen daarbij in- mt. Hij constateerde, dat over- lilQd en vakbeweging thans de nood- laiik van winstverbetering voor het ijfsleven wel duidelijk inzien, tè tvaardig echter worden bij ver- ring van winsten eisen gesteld lanzien van de werkgelegenheid, reinig worden deze in verband icht met het zo essentiële ren- »nt. goed rendement vond de heer rerèi den Hoven noodzakelijk om de .sii ei van het bedrijf te financieren nu zo het voortbestaan te verzeke- issom armslag te hebben voor „wa- gslid investeren" en om een redelijk iklldent op de aandelen te kunnen ijvalen. Tevens, zo merkte hij op, n tigt een goed rendement de aan- bi ite NMB: De Nederlandsche Midden- ndsbank gaat vandaag 8,5 pet earbrieven 1977-1983 aan toonder lfen 100 pet uitgeven, die op de il isterdamse effectenbeurs zullen rden genoteerd. Het belangrijkste dfschil met het huidige spaarpapier toonder is dat de nieuwe spaar- Bven desgewenst gedurende de il ptijd (vijf jaar en 135 dagen) kun i worden verzilverd via de effec-' ns ibeurs. houdende drang naar rationalisatie. Een te gering rendement stelt het voortdurend zoeken naar kostenbe sparing voorop, met alle sociale ge volgen van dien. Zorgelijke ontwikkeling In vele bedrijven is het door de afne mende winstgevendheid heel moei lijk geworden risicodragend kapitaal aan te trekken. Dan moet een beroep gedaan worden op vreemd vermogen met vaste lasten van rente en aflos sing en daardoor vermindert de noodzakelijke flexibiliteit en reser vekracht van het bedrijf. Zo wordt de mogelijkheid vernieuwingen tot stand te brengen of een expansief beleid te voeren sterk aangetast." Een zorgelijk ontwikkeling voor de economie en de concurrentieposi tie", aldus de Unilever-voorzitter. Met betrekking tot de dèsinveste- ring bij de Unilever Vleesgroep Ne derland constateerde hij, dat de vak bonden hebben geëist dat Unilever op andere werkgebieden vervangen de werkgelegenheid moet scheppen. „De mogelijkheden hiertoe zijn en worden onderzocht, maar met wei nig hoop op uitzicht. Immers, wan neer wij inderdaad op andere terrei nen renderende produktiecapaciteit zouden hebben kunnen scheDDen of uitbreiden, zouden wij deze kansen allang met beide handen hebben aangegrepen. Begrijpelijk, maar daarom nog niet terecht, was het beroep op de con cernwinst." aldus de heer Van den UTRECHT (ANP) De Unie BLHP (beambten, leidinggevend en hoger personeel) wil dat alle werknemers per 1 juli van het volgend jaar een initiële loonsverhoging krijgen van 0,5 procent als de voorgenomen ver hoging van het btw-tarief op aard gas doorgaat. De initiële loonsver hoging is volgens de unie in dat geval nodig om de koopkracht van de werknemers op peil te houden. Daarnaast wil de Unie BLHP een volledige prijscompensatie in pro centen op basis van geschoonde in dexcijfers. Dit zijn de belangrijkste materiële eisen voor de nieuwe metaal-cao, die de Unie BLHP gisteren in een brief aan de metaalwerkgeversvereniging FME ter kennis heeft gebracht. In dien het aangekondigde wetsont werp matiging niet cao-inkomens onverhoopt niet tot wet mocht wor den, is de Unie bereid om met de FME te zoeken naar een bepaalde manier van „aftoppen" van de prijs compensatie. Het aftoppen van de prijscompensatie in de vorm van een bruto gelijk bedrag per procent wijst de Unie echter van de hand. ADVERTENTIE Toen dc heer Bergsma destijds met het Amro Obligatiefonds in zee ging, had hij daar zo z'n redenen voor. Hij had eerder al wat belcggingservaring opgedaan; de zekerheid van participeren in het Amro Obligatietonds stond hem daarom wel aan. Dat betekende dat de Amro voor Bergsma streeft naar een hoge uitkering met zo min mogelijk risico. Ook de verdere loop van zaken kwam Bergsma goed uit. Storten en opnemen naar eigen inzicht, met een minimum van f 50,-. Van elke mutatie een keurig overzichtelijk afschrift met waardeberekening ontvangen. Als vroeger iemand zich wel 'ns wat laatdunkend uitliet over z'n „bedachtzaamheid", had Bergsma daar heus wel z'n antwoord op. Maar nu heeft hi) een standaardmanier om iemand wat dat betreft 't zwijgen op te leggen: hij toont gewoon het rendementpercentage over 't afgelopen jaar. En eerlijk gezegd heeft 't hem zelf ook wel een beetje verrast, die ruim 8"„. Kwam neer op een uitkering van I f 12,40 per participatie op jaarbasis.l Die Bergsma overigens automatisch heeft laten herbcleggen door Amro. H. F. van den Hoven Hoven. „Waar Unilever wereldwijd over 1976 een winst van bijna 1,2 miljard gulden had gemaakt, moest een in de laatste jaren opgelopen verlies van 54 miljoen en een voor de naaste toekomst verwacht verlies van 20 miljoen in dit ene bedrijf toch wel te overkomen zijn?" Dit is één van de problemen waar voor een internationaal concern kan komen te staan, zei de Unilever-voor zitter. .Wij moeten duidelijk maken dat voor het voortbestaan van het geheel ook elk afzonderlijk deel ren dabel moet zijn, althans uitzicht op toekomstige rentabiliteit moet ge ven. Anders zouden we verspilling van risicodragend kapitaal tolere ren. Daarmee zou het voortbestaan van de wèl levensvatbare delen op 'het spel worden gezet. Ook aan de spankracht van een concern zijn grenzen gesteld," aldus de heer Van den Hoven. ELST/TIEL De chemische farmaceutische industrie Luxan in Eist en Verdugt in Tiel (onderdeel van Internatio-Müller) zijn besprekingen begonnen over de mogelijkheid van overneming door Luxan van de agrochemische (landbouwbestrijdingsmiddelen) afdeling van Verdugt. Een onderzoek zal moeten uitwijzen, of nieuwe arbeidsplaatsen in Eist kunnen worden geschapen. Het mi nisterie van Economische Zaken is .hierbij om steun gevraagd. Enige maanden geleden begon Ver dugt gelijksoortige besprekingen met Akzopharma over een mogelijke samenwerking tussen de agrochemi sche afdeling van Verdugt met het Akzo-bedrijf Aagrunol in Groningen. Dit bedrijf vervaardigt eveneens ge wasbeschermingsmiddelen. Deze be sprekingen zijn niet verder voort gezet. Volgens het gisteren uitgebrachte communiqué zijn de ondernemings raad en de vakorganisaties van de nieuwe besprekingen op de hoogte gesteld. Bij Luxan in Eist werken 180 mensen en bij Verdugt in totaal 150 werkne mers. Het bedrijf in Eist zal bij een doorgaan van de overneming de agrochemische produktie van Ver dugt in de bestaande ruimten ter hand nemen. Hoeveel extra arbeids plaatsen in Eist kunnen ontstaan is nog niet te overzien. Verdugt en Aagrunol. die met vrijwel dezelfde problemen te kampen heb ben, vroegen eerder een gezamenlij ke overheidssteun van veertig mil joen gulden aan. Nadat de overheid een toezegging van mogelijk vijftien miljoen gulden had gedaan, besloot Akzopharma contacten met derden te zoeken. Van een van deze agroche mische industrieën de Britse Fi sons werd bericht ontvangen dat deze bereid is een studie uit te voe ren naar de mogelijkheden van het verkrijgen van een meerderheidsbe lang in Aagrunol. Een woordvoerder van Akzopharma verklaarde desge vraagd dat over deze studie nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. TEN HORN: De in staat van fail lissement verkerende ketelfabriek Ten Hom Nederland NV in Veendam zal worden opgenomen in het con cern Machinefabriek Arnhem Be heer. Met 35 van de 75 werknemers zullen de activiteiten van het bedrijf worden voortgezet, aldus een mede deling van de FME Naast de werkmaatschappijen Ma chinefabriek Arnhem in de Gelderse hoofdstad, de Machinefabriek Oost- Groningen in Nieuwe Pekela en de Machinefabriek in Emmen zal Ten Hom als werkmaatschappij van Arn hem Beheer gaan optreden. KORFF: Tussen de besturen van Korff's cacao- en chocoladefabrie ken en General Cocoa Company Hol land, beide in Amsterdam, is overleg gaande over een mogelijk door Ge neral Cocoa uit te brengen openbaar, bod op de aandelen Korff, aldus een gezamenlijke mededeling. Korff telt ruim 70 medewerkers en vervaardigt cacaoboter, cacaopoeder en cacao massa. General Cocoa Company Holland is al eigenaar van Gerkens Cacao Indu strie, die zich op ongeveer hetzelfde terrein beweegt als Korff. V D: Hoewel het huidige boek jaar pas op 31 januari 1978 eindigt, is het al duidelijk dat het resultaat over 1976-1977 bij Vroom en Drees- mann minstens zal worden geëve naard In 1976-1977 werd een netto winst behaald van 52 min. Meer financieel en economisch nieuws op pagina 18 ADVERTENTIE V De belegging gerichl op rendemenl. Extra gemakkelijk gemaakt met een rohi ntos voordelige "rekening-courant" in aandelen. Documentatie? Stuur een envelop met Uw naam en adres aan: kori.nto. Antwoordnummer 1957 (525). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711 (toestel 157). regelrecht rendement Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De valutahandel in Europa toonde donderdag een wat betere stemming voor de dollar. Zo steeg de Amerikaan se munt in Frankfort tot DM 2,1557, tegen een slot van woensdag van DM 2,1227. Een en ander werd in verband ge bracht met de algemene verwach ting, dat de Westduitse bank zou besluiten tot een verlaging van het disconto (wat inmiddels is geschied, Red.). Van invloed op de koers van de dollar waren ook de omvangrijke dollaraankopen van de centrale bank van Japan op de valutamarkt in Tokio. In Amsterdam steeg de notering van de dollar tot 2,3180, tegen 2,3150 op woensdag. In de loop van donderdag is ook de spanning binnen de „slang", het mo- netaire-samenwerkingsakkoord van West-Duitsland, de Benelux, Dene marken en Noorwegen, enigszins ge weken. Alleen de Noorse kroon werd met een koers van 40,98 ten opzichte van de mark nog maar heel weinig boven zijn laagste grens (40,975) ver handeld. De Deense kroon, ook bijna het slachtoffer van de koersdaling van de dollar, zat met een notering van 36,06 ten opzichte van de mark weer veilig in de slang. FRANKFORT De Westduitse centrale bank heeft het disconto (de officiële rente) met een half procent verlaagd van 37* tot 3 procent. De wijziging, bedoeld om de vlucht van de dollar in de mark tegen te gaan, gaat vandaag in. Teneinde de opwaartse druk op de mark nog verder te verminderen kondigde de Duitse centrale bank enkele andere financiële maatrege len aan. Zo zijn met ingang van 1 januari a s. buitenlandse aankopen van kortlopende Duitse obligaties (na 2 tot 4 jaar vervallende) ver boden. AFSCHEID Mevrouw mr. Chr. A de Ruyter-de Zeeuw heeft tijdens een bijzondere vergadering afscheid1 genomen als voorzitter van de raad van advies voor de ruimtelijke orde ning. Bij deze gelegenheid maakte minister Gruijters haar benoeming in de Orde van Oranje Nassau be kend. Mevrouw De Ruyter-de Zeeuw richtte zich in haar afscheidsrede onder anderen meer tot prins Claus, die ook lid van de raad is. OVERLEDEN Prof. dr. J. Swie- ringa (59) uit Utrecht is tijdens een jachtpartij in de Wieringermeer in de omgeving van Slootdorp door een hartinfarct getroffen en overle den. Prof. Swieringa was longarts. De heer J.J.B. Sanders. Direkteur van het ABN-kantoor in Karachi. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN-vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent het dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Sanders met zijn 61 medewerkers uitstekend is ingevoerd in Pakistan. Een land dat bekend staat om zijn export van ruwe katoen, katoenen vezels en garens, textiel, vis, leer, wol en sportartikelen. Al zo'n 30 jaar is de ABN met haar eigen kantoor betrokken bij het Pakistaanse bedrijfsleven en weet daardoor de weg te wijzen aan de Nederlandse onderneming die daar zaken wil doen. Dit is het adres: Algemene Bank Nederland, Mackinnon's Building, I.I. Chundrigar Road, P.O. Box 4096, Karachi-2. Telex 2708. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor. Afdeling Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020 - 293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in dc wereld voor u klaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23