Mak gelooft in aanvallen IJshockey competitie is toe aan extra dimensie Bescheidenheid siert Van Gelder Blunder Spasski blijft nu uit Dé Stoop verdedigt berispte spelers iefensief voetbal destructief' ori- Strijd voor plaats in nacompetitie grotendeels beslist Manager van PSV zet over twee jaar punt achter carrièrre UDAG 16 DECEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS 17 - RH 19 or Johan Woldendorp OLENDAM Opmerkelijk gemakkelijk heeft Volendam zich de eerste competietiehelft in het eredivisiemilieu gehand- aafd. Met een score van bijna één punt per wedstrijd is er juwelijks reden tot ongerustheid. En dat is meer dan waar de >nge stichting, min of meer toevallig naar de hoogste klas evorderd en in den beginne opgezadeld met een kwantitatief ndermaatse selectie, in de zomer op mocht hopen. >e toekomst was onzeker, er moest diep worden gegraven oordat de geldbronnen enigszins vruchtbaar werden en er iende op het laatste ogenblik nog een trainer te komen. Terwijl idere eredivisieclub al volop aan het oefenen was kwam tech- isch coördinator Joop Brand met de volslagen onbekende Jan lak op de proppen. lak kon niet teruggrijpen op een onkerende sportcarrière. Ook kon ij in zijn sollicitatiebrief geen mel ing maken van roemrijke avontu- m als oefenmeester. Daarvoor is het jtje te bescheiden: Randstad •rt, assistent onder Ron Groene- oud bij FC Groningen, CEC en het uitse Erika Altenbergen, waar hij Is speler-trainer optrad. Deson- anks beval Brand hem bij het Vo- lam-bestuur warm aan. Jan Mak „Als hoofdtrainer was ik onerva- en, maar ik vind, dat je zo'n kreet iet zo zwaar mag belasten. Ik heb lelijk dertien jaar als sportin- xucteur gewerkt, waarvan acht in e voetballerij. Dat is een niet weg te ijferen ervaring. Wat betreft de per soonlijke instelling en toewijding ïaakt het me niets uit of ik nu in het mateurvoetbal of in de eredivisie ezig ben. De enige verschillen zijn et materiaal, waarmee je werkt, en omstandigheden, waaronder de redstrijden plaats vinden. Maar wanneer je Volendam aan de andere redivisieclubs toetst zie je dat het lier niet overloopt van de mogelij k- leden. Een beetje overdreven ge teld zou je Volendam een goed be- aalde amateurclub kunnen noe- nen. Hier moeten de spelers vier eer na hun werk trainen. Bij de ;emiddelde hoofdklasser is het niet nders." Volendam is in vergelijking met or- anisaties als PSV, AJAX, AZ'67 en neyenoord een klein kruideniertje, it allang dood geconcurreerd had noeten worden door tal van super- larkten, maar zich door stuntj es en jedegen kwaliteit handhaaft. Want iet was juist Volendam, dat met ïegen invallers in de Watergraafs- neer Ajax vernederde. En het is het- elfde Volendam, dat consequent /eigert om zijn tegenstanders met ;en massief verdedigingsblok te con- lionteren. in Mak: „Aanvallend voetbal is de iracht van het elftal. Wanneer ik de jpelers zou opdragen het accent op de verdediging te leggen, zou ik voorbij gaan aan de structuur van de ploeg. Buiten dat vind ik, dat je geen destructief voetbal mag propa- ;eren, wanneer je betaald voetbal ledrijft. Je moet het zoeken in on verwachte dingen als spektakel en sensatie. Natuurlijk houdt die strijdwijze automatisch in, dat je een x-aantal wedstrijden verliest, die je met behoudend voetbal wel licht gewonnen had. Ik ben er echter van overtuigd, dat het over een heel seizoen niets uitmaakt. Bewijzen kan ik het niet, het is een stukje geloofskracht." Tegen zijn verwachting in kreeg Mak morele steun van een groeiend aantal eredivisieclubs. „Je moet in calculeren, dat er in de hoogste divi sie een nivellering plaats vindt. Die zet zich door, zolang het voorkomen van nederlagen primair blijft. De ontwikkeling van het voetbaltalent wordt zelfs in de weg gestaan, wan neer de clubs die spiraal niet op korte termijn ombuigen. Gelukkig is er al een verschuiving merkbaar. Kijk bijvoorbeeld naar FC Utrecht. Die club is twee keer in Volendam geweest ook voor de beker hetgeen twee keer spektakel bete kende. Wat wil je, er vielen in totaal twaalf doelpunten." De onbekende Jan Mak heeft bin nen een half jaar zijn visitekaartje afgegeven. Dit seizoen wordt door hem als een soort proefperiode be schouwd. In dit tijdvak wil hij tes ten of hij rijp is voor het grote werk. Reden, waarom Jan Mak het tweeja rige contract, dat Brand hem voor legde, halveerde. „Ik heb nog niet besloten, wat ik ga doen. Als trainer heb je te maken met veel factoren en omstandigheden, die elke dag kunnen veranderen. Er liggen, voor al op het gebied van de verbetering van de accommodatie, tal van plan nen klaar, die ikzelf mede inhoud kan geven, maar waarvan het afhan kelijk is of ze hard gemaakt kunnen worden. Het probleem is altijd, dat het trainerscircus nu begint te draaien. Moet je blijven? Moet je lang blijven? Moet je kiezen voor de mogelijkheden? Of moet je voor rang geven aan de liefde voor hét vak? Ik ben geneigd om dat laatste te doen, maar twijfel er aan of dat wel zo verstandig is. Ik ben tevreden over de constellatie. Toch vraag ik me af in hoeverre ik me als trainer op het vak zelf kan storten en in alle rust aan het elftal kan werken." Van de hedendaagse oefenmeester wordt meer verwacht dan het af draaien van reeksen boeiende les sen. Hij is echter volledig selfsup porting. De KNVB gaat er prat op hoog gekwalificeerde trainerscur sussen te geven, maar negeert hoog hartig een belangrijk gedeelte van de harde praktijk. „Er zijn wel pogingen ondernomen om die nevenverschijnselen in de opleiding te betrekken", weet Jan Mak, „maar er is nooit concreet over gebabbeld. Op dat punt loopt de KNVB achter. Een oefenmeester mag op de A-cursus, hij mag ook veel betalen, maar voor het overige moet hij maar zien hoe hij het rooit. Van bondswege ondervindt hij geen enkele protectie. Ik zou in dit ver band het volgende aspect naar vo ren willen brengen: het gekrakeel rond Argentinië. Ik vind, dat de bond, die oefenmeesters opleidt, zich ook zorgen mag maken over die oefenmeesters. De prestaties zijn er immers door hen gekomen. Toch blijft die groep achter op het gebied van nieuwe ontwikkelingen. Met ap- plicatiecursussen zou dat probleem mogelijk opgelost kunnen worden. Tot op heden is de begeleiding van de bond niet meer dan een witte bladzijde." BELGRADO De voortzeL ting van de negende partij tus sen Viktor Kortsnoj en Boris Bpasski, in de finaletweekamp van het kandidatentoernooi, was woensdagavond bij het af breken reeds gedoemd een zin loze bezigheid te worden. Toen namelijk had Kortsnoj welis waar een pion meer op het bord, maar remise als resultaat stond niettemin voor 99 pro cent vast. De 400 bezoekers van de Dom Sinditika hebben bei de spelers nog wel 28 zetten zien doen, maar daarna moest Kortsnoj berusten in een pun- tendeling. Hij deed na 70 zetten zelf het voorstel daartoe, het. geen Spasski accepteerde. Daarmee leidt Kortsnoj de twee kamp met 6.5 tegen 2.5 punten. De speler, die het eerst 10,5 punten heeft verzameld, is winnaar van de twee kamp en heeft daarmee het recht veroverd wereldkampioen Anatoli Karpov uit te dagen voor een strijd om de wereldtitel. De reden dat Kortsnoj gisteren Spasski nog even wilde beziggehou den. was er uitsluitend in gelegen dat de stateloze oud-Inwoner van Leningrad hoopte dat de oud-we reldkampioen nog eens een blunder zou maken, zoals hij in de achtste partij deed. Kortsnoj won toen dank zij deze grove fout Raymond Keene. één van de twee dcor Erik Oudshoorn AMSTERDAM Het leek allemaal zo mooi. Vorig jaar kozen de Nederlandse IJshockeyclubs op de bondsvergadering unaniem voor een nieuw competitiesysteem. In de gewijzigde opzet zou tijdens de Nederlandse competite slechts gestreden worden om één van de vier plaatsjes in de nacompetitie. Dit zogenaamde play off-toernooi dat helemaal los stond van de gewone competitie moest dan gaan uitmaken wie de landstitel In de wacht ging slepen. Kortom, tot tweemaal toe, zinderende spanning. Net als tijdens het WK in Wenen, vorig jaar. maar wat blijkt nu het plan ln de praktijk is gebracht? Slechts een kwart van de competite zit erop, of de beslissing Is min of meer gevallen. Thialf, Amsterdam, Groningen en Tilburg Trappers gaan over naar het play off-toernooi. Nijmegen en HYS vallen af. JAN MAK: „Tot op heden is de begeleiding van de bond niet meer dan een witte bladzijde." AMSTERDAM Het bestuur van de volleybalvereniging Blokkeer heeft van de sponsor Dé Stoop, directeur van Star- lift, een brief gekregen, waarin geëist wordt dat de berisping die vijf spelers van het team van de landskampioen kregen, wordt ingetrokken. Gebeurt dit niet vóór 21 december dan zal sponsor Dé Stoop zich met de spelers gaan beraden over de consequenties. Het bestuur van Blokkeer gaf begin vorige week Frank Constandse, Loek Willemstein, Jan Warns, Ad van der Velde en Rob Lantsheer een schrifte lijke berisping. Dit omdat deze spe lers door hun weigering om voor het Nederlandse heren-volleybalteam uit te komen, de belangen van de vereniging hadden geschaad. Onmiddellijk na die brief schreef de technische leiding van de landskam pioen, manager Ros, begeleider Brog en trainer-coach Pierre Mat- hieu, een verklaring uit dat zij zich distantieerde van die berisping. Dé Stoop, directeur van Starlift, gaat nu verder. Hij beweert dat die beris ping volkomen ten onrechte is gege ven, omdat de spelers in wezen geen schuld hadden. De kwaaddoener zou het hoofdbestuur van de Neder landse Volleybalbond zijn. Die had niets gedaan aan klachten en wen sen van de Blokkeer-spelers. Wat de consequenties van een even tuele weigering van het Blokkeer- bestuur zouden zijn, liet Stoop in het midden. Hij kan maar weinig dingen doen. Wel zou hij de sponso ring kunnen stoppen. Het is moeilijk voor te stellen, dat hij het eerste team, waar alles om draalt, los maakt van de vereniging Blokkeer. Weg spanning en sensatie. Tot 17 februari een rustig voortkabbelende competitie. De grote misrekening is natuurlijk de overschatting van de capaciteiten van HYS uit Den Haag geweest. Wie had Immers verwacht dat deze eens zo befaamde ploeg, dit seizoen als een kaartenhuis in elkaar zou ploffen. Zelfs competitie-leider Joop van Rijswijk heeft 't niet zien aankomen. Hij merkt op: „Voor mij is het ook een verrassing dat HYS zo tegenvalt. Maar toch kon iedereen op z'n vingers natellen dat er twee clubs vroegtijdig zouden afhaken. Ik heb dan fel geageerd tegen het play off-plan. Maar niemand wilde luis teren Het gevolg is, dat er tegenwoordig achter de coulissen van het ijshoc- key-circus de volgende uitspraken te horen zijn: „De laatste drie weken voor de playoffs gaan we natuurlijk gas terug nemen. Kort voor zo'n cru ciaal toernooi ga Je je toch niet force ren? Ik denk dat we vooral de uit wedstrijden in het Hoge Noorden gaan verwaarlozen", (een aanvaller van Tilburg Trappers). En ook: „Die nederlaag tegen Nijmegen? Had na tuurlijk niet mogen gebeuren. Maar waar zouden we ons druk om ma ken? Ik vind het bovendien logisch dat de Jongens voor 235 toeschou wers niet zo geïnspireerd spelen", (een official van Thialf) Het lijkt niet aannemelijk dat het ijshockeypubliek erg gecharmeerd is van dit soort opmerkingen. Toch moet het weinig problemen opleve ren om het (vaak peperdure) entree biljet weer wat meer inhoud te ge ven, Zo zou je de punten van de huidige competitie door kunnen la ten tellen in het play off-toernooi. Of in plaats van vier, drie clubs laten kwalificeren. Verder is er nog een mogelijkheid om een extra prijs uit te loven voor de winnaar van de thans lopende competitie. De eerste twee alternatieven vallen af. omdat de „Grote Vier" daar niets voor voelen. Wie als vierde eindigt is immers nog lang niet zeker. Ook is Joop van Rijswijk tegen een ingrij pende verandering van de huidige opzet. Blijft over. het idee van de extra trofee. In Canada wordt al Ja ren op deze manier de spanning in de competitie enigszins vastgehouden. Alleen heeft de ijshockeybond al daar voor dit soort grappen wat meer geld in kas als de NIJB. Als geroepen kwam er deze week echter een initiatief vanuit Groningen. Ma nager Lingeman: „Wij bevinden ons nu in een ongelukkige situatie. De competitie is een saaie boel gewor den en het stadion is nog geen enke le keer uitverkocht «eweest. Toch behalen we dit seizoen uitermate goede resultaten. Daarom ziet het bestuur van Groningen graag een nieuw element aan de competitie toegevoegd. Bijvoorbeeld een geld prijs van tienduizend gulden voor de winnaar. Het komt er op neer dat elke club, uit de Top Vier van de ranglijst, een bedrag van 2500 gul den moet inleggen, (de koploper krijgt dan ln feite maar 7500 gulden of de NIJB moet er ook nog eens tweeëneenhalf mille bij leggen, red.). Je hebt natuurlijk kans dat er een wonder gebeurt en HYS weer terug komt. Maar dat risico bouw ik voor 2500 gulden graag in." Het ziet er naar uit dat dit plan inderdaad levensvatbaarheid heeft. Joop van Rijswijk reageert tenmin ste: „Aardig idee. De wedstrijdcom missie vindt het echter nog te vroeg om nu al pogingen in het werk te stellen dit plan bij de clubs aan te kaarten. Laten we eerst eens kijken of er niet een sponsor opstaat, die hier geld in wil steken. Begin janua ri. na de .winterstop', kan de wed- strijdcommissie dan alsnog met een afgerond plan komen." De resterende clubs van de „Grote Vier" zijn over het algemeen ook van mening dat er een nieuwe di mensie moet wordeq toegevoegd aan de huidige competitie. Het plan van Henk Lingeman valt veelal in goede aarde. Henk Pellikaan, voor zitter van Tilburg Trappers, heeft er in elk geval geen enkele moeite mee. „Voor een geldprijs ben ik zonder meer voorstander. De clubs zouden dan een kleine bijdrage moeten le veren. Een andere mogelijkheid is om de winnende ploeg ln de play off een bepaald voorrecht te verlenen. Bijvoorbeeld gunstige thuiswed strijden", aldus de bouwmagnaat. Waaruit valt af te leiden dat Pelli kaan ook volgend seizoen het play off-systeem wil aanhouden. Amster- dam-secretaris/vice-voorzitter Wim van Rossum daarentegen: „Dit nooit weer. Liever had ik het gewone systeem gevolgd. Of ik zelf ook heb voorgestemd? Jawel, maar op zo'n moment realiseer je je niet wat de gevolgen kunnen zijn. Gelukkig valt het voor ons tot nog toe mee. IJshoc key zit in Amsterdam in de lift. Een harde kern houd je altijd vast. Maar een nieuw element aan deze compe titie is wel wenselijk." Mogelijke dwarsligger is alleen nog Thialf. Praeses Koos Krikke legt uit: „Op de vergadering was ik de enige die opstond om mijn twijfels over de nieuwe opzet uit te spreken. Toen dachten ze allemaal: waar heeft die gekke Krikke 't nou over? Nu zitten ze met de gebakken peren. Ik echter niet. Dat stadion van ons komt toch wel vol. Een ander com petitiesysteem nu invoeren kan ik nooit aan Jan Publiek verkopen We hebben hier in de regio al de groot ste moeite gehad om dat play off- systeem een beetje te laten overko men. „Wat later draait de Heerenve- ner een beetje bij: „Oké. laten we erover gaan praten. Maar dan alleen onderling, met de clubs. Aan de ijs hockeybond heb ik wat dit betreft geen boodschap meer.'' Uitslagen Nederlandse competitie: Amsleedam- HYS 6-2, Tilburg Trappert-Groningrn 3-4, Nijmr- gen-Thialf 5-3. HYS-Nijmrgen 6-2. Thiall-TUburg Trappers, Groningen-Dc Bisschop 2-S. 1. Amsterdam 2. Groningen 3. Tilburg Trappers 4. Thialf 5. HYS 6. Nijmegen C S I 0 II 41-23 6 4 0 2 8 34-28 7 4 0 3 8 36-20 6 3 1 2 7 37-21 6 I 0 5 2 18-38 7 1 0 6 2 18-53 Britse secondant van Kortsnoj, ver telde over de „tactische manoeuvre" van Kortsnoj: „Volgens onze analy se moest deze partij, objectief ge zien, in remise eindigen. Kortsnoj speelde uitsluitend om te zien of Spasski misschien een fatale blun der zou maken. Ik geloof ook dat hij Spasski ook wil uitputten." Bij de achtste partij had Spasski getracht zijn collega te irriteren door het dragen vn een knalrode das en het hinderlijk aanraken van de vlag van de Sovjet-Unie, die naast het bord stond. Het zinloos voortborduren op een remiseachtige stelling, was het ant woord van kortsnoj op deze „plaag stootjes". Wit: Kortsnoj (statenloos) Zwart: Spasski (Sovjet-Unie) Afgebroken stelling: Wit: Kg3, Ta6, Lf5, pionnen: h4, g4, f2, e3. Zwart: Ke7, Tc7, Pf0, pionnen: h6, g5, e4, d4. 42. h4xg5 H6xg5, 43. e3xd4 Tc7<3t, 44. Kg3-g2 Tc3-c4, 45. T«6-a7t Ke7-d6, 46. Ta7-f7 Pf6-d5, 47. Tf7-d7t Kd6<6. 48. Td7-g7 Tc4xd4, 49. Tg7-g6t Kc6-c7, 50. Tg6xg5 e4-e3, 51. f2xe3 Pd5xe3, 52. Kg2-f3 Pc3-d5, 53. Tg5-g7t Kc7-d6, 54. Tg7-g6t Kd6-c7, 55. Lf5-e4 Pd5-e7, 56. Tg6-a6 Td4-d7, 57. g4-g5 Td7-d6, 58. Ta6-a8 Kd7-c6, 59. Kf3-f4 Td6-dl, 60. Ta8-a6t Ke6-f7, 61. Ta6-a7 Kf7-e6, 62. Le4-c2 Tdl-flt, 63. Kf4-e4 Tfl-elt, 64. Ke4-f3 Tel-flt, 65. Kf3-e2 Tfl-gl, 66. Lc2-b3t Ke6-d6. 67. Ta7-a6t Kd6-c7, 68. Ta6-a5 Kc7-b6, 69. Ta5-e5 Pe7-c6, 70. Te5-d5 Tglxg5. Remise, op voorstel.van Kortsnoj. EINDHOVEN PSV en Ben van Gelder lijkt een onscheidba re twee-eenheid. Lijkt, want over twee jaar zal de band tussen de herfstkampioen uit het betaalde voetbal en de man die zo'n dikke twintig jaar mede het gezicht van het Nederlandse voetbal heeft bepaald, worden verbroken. Van Gelder is bin nen het betaalde voetbal een unieke figuur. In de tweede helft van zijn veertig jaar PSV was hij zowel manager als secretaris. Een wat merkwaardige dubbelfunctie, slechts mogelijk door dat de manager niet in dienst is van de vereniging, maar in die functie werkt als employe van Philips. Dat goede „huwelijk" zal nog net tot zijn zilveren bruiloftsfeest komen. Van Gelder is direct bij de invoe ring van het betaalde voetbal, in 1954, manager geworden. „In die tijd", vertelde hij, „was ir. Otten directeur van het concern. Hij stond op het standpunt dat als PSV betaald voetbal ging spelen, het ook goed diende te gebeuren. In die filosofie paste een manager voor de organisatie. Ik werd ge vraagd en ik heb „ja" gezegd onder de voorwaarde dat ik niet bij de club, maar bij het bedrijf in dienst zou komen. Kort daarvoor had ik in een Engelse krant gelezen dat daar in tien jaar 360 managers voortijdig vertrokken waren en het leek mij een wat onzekere baan. Ik heb dat de heer Otten verteld en die zei heel simpel: „Dit antwoord van u toont ons aan dat u de man bent, die wij zoeken." Ik werd aangesteld met de opdracht het professionele voetbal bij PSV te begeleiden." Van'Gelder stapte vrijwel van de ene dag op de andere uit zijn baan, rayon-chef voor Zuid-Nederland bij het Dagblad De Tijd en werd de eerste professionele manager van Nederland. Het was in feite de tweede keer dat hij zo'n vlugge beslissing ten behoeve van PSV nam. Een tien jaar eerder had hij het ook gedaan door plotseling als actief voetballer te stoppen (hij heeft het eerste elftal gehaald) om een voor PSV ongekend jong (30 Jaar) bestuurslid te worden. Het derde besluit dat hij. wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, ook van de ene dag op de andere had kunnen ne men, heeft hij, eveneens in het be lang van PSV, achterwege gelaten. Van Gelder blijft nog twee jaar bij de club. Hij verkeert in Nederland in de ongekende situatie dat hij als manager van de vereniging niet aan het bestuur van PSV verant woording verschuldigd is, maar •aan de raad van bestuur van Neder lands grootste particuliere werk gever. Midden in'de periode-Vari Gelder valt het tijdperk Kurt Linder, de explosieve trainer, die de successen niet vla de weg der geleidelijkheid wilde bereiken. „In die tijd", con cludeerde Van Gelder achteraf, „hebben wij een aantal bokken ge schoten ln ons transferbeleid. Lin der wilde wat forceren en wij meen den dat hij de mogelijkheden moest hebben, die hij begeerde". PSV heeft in de ruim twintig jaar betaald voetbal, zeker gezien de mogelijkheden, slechts zelden sen sationeel gewerkt op de transter- markt. „De gedachte van het be drijf is dat er behoorlijke prestaties moeten worden geleverd, maar dat werkelijke topverrichtingen geen absolute vereiste zijn. Spelers met vedette-neigingen passen niet in onze filosofie. Daarin zit namelijk een mogelijkheid tot anti-propa- ganda. Wij hebben ook altijd, voor wij een speler aantrokken, ernstig afgewogen of zo'n man in het ge heel zou passen." „Wij hebben Johan Cruljff. voor die naar Barcelona ging en Wim van Hanegem na zijn Feyenoord-iijd kunnen krijgen, maar wij hebben er van afgezien. Wij zijn heel ver geweest met Jan Peters, maar wij hebben het ten slotte niet gewild. Een investering van rond twee mil joen, want dat zou het toch alles bij elkaar hebben gekost, vonden wij een te zware belasting voor zo'n jonge speler. In ons beleidssysteem was ook Joe Jordan, als opvolger van Edström. vanwege de kosten, niet haalbaar". PSV is voorzichtig als het om veel geld gaat en een enkele keer ook als het om weinig gaat. misschien wel onder het motto dat te goedkoop niet goed kan zijn. De Van de Kerk hof-tweeling werd bijvoorbeeld in zijn Helmondse tijd „gemist" en een paar jaar later veel duurder ingekocht van Twente. Er staan veel andere voorbeelden tegenover van spelers die wel goedkoop bin nen kwamen, als voetballer slaag- BEN VAN GELDER: „Spelers met vedette-neigingen passen niet in onze filosofie." den en dank zij de goede opvang van de club ook maatschappelijk vooruit kwamen. PSV is Brabants' degelijk, en soms ook een beetje Zuidnederlands op vliegend. „Bolstierig" noemt Van Gelder het. De manager is zelf niet anders. Aan de ene kant betreurt hij dat de gloeilampen-fabriek niet jaarlijks een promille van het gigantische reclamebudget in de club wil ste ken. Aan de andere kant vindt hij het goed dat die korthouderij leidt tot het zoeken naar spelers die nog een ster moeten worden en die zich vaak veel gemakkelijker in het ge heel laten invoegen. Niet te nadrukkelijk op de voor grond treden, lijkt het motief. Het is de hand van Van Gelder, hij zelf immers is nooit anders geweest. Jarenlang was hij in de voetbalver gaderingen een rustig lid. Pas in de laatste tijd werd hij een meer op de voorgrond tredende aanwezige. Niet omdat hij zo graag wilde pra ten, maar omdat hij wat te zeggen had. Hij liet zich nooit meeslepen door clubbelangen, voor hem gold de grote lijn. Hij sprak slechts over zaken die hij beheerste, reglemen ten en wedstrijdwezen. „Alleen wanneer je dat doet, wordt er naar Je geluisterd." Een plaats in het sectiebestuur is hem herhaaldelijk aangeboden. Hij heeft steeds geweigerd. „Ik vind dat je een paard niet meer moet laten trekken dan binnen zijn macht ligt. Ik ben een van die men sen die de dingen, die hij aanpakt, graag goed doet. PSV leiden en landelijk besturen gaat niet samen, dan lijdt een van de twee verlies doordat je wat half moet doen. Dat is niets voor mij." In de laatste jaren heeft de mana ger een man naast zich met wie hij voortreffelijk kan samenwerken. De bouwer Kees Rijvers, ook een echte Brabander, die in feite veel beter dan Kurt Linder past bij de vereniging, die het merendeel van zijn spelers ook beneden de rivie- EINDHOVEN Ben van Gelder, de manafer van PSV, deed xaterdaf lijn eerste slap terug. Hij was toen voor bet laatst aanwezig al* lid van de bondsvergadering van de KNVB. ren vindt en zijn trainer de tijd gunde. Voorlopig nog tot 1980, niet toevallig het jaar waarin Van Gel der definitief wil opstappen. „Een Brabantse club. Wij horen het vaak", stelde Van Gelder. Hij aan vaardt het, maar wordt geprikkeld als zijn vereniging provincialisme in de schoenen geschoven wordt. „Natuurlijk wij zijn Brabanders. Het is meer dan 200 Jaar in Neder land een handicap geweest, wan neer je Brabander was. Zo iets ver ander Je niet in een of twee genera ties. Maar soms speel ik ook wel eens met dat gevoel ten voordele van de anderen." „Wij zijn soms misschien wat te bescheiden, maar ook wel eens wat vlug geïrriteerd. Ik geloof dat wij er ook af en toe reden voor hebben. Als ik denk dat wij achter gesteld worden, spring ik er boven op. En kelaar van de NOS zei bijvoorbeeld alleen flitsen van PSV-Eintracht Braunschweig en hij liet die bood schap via Spaak overbrengen. Toen heb ik gezegd, blijf dan maar met Je hele handel ln het Westen. Flitsen hoeft voor mij niet. Ik vind zo iets onredelijk. De televisie is toch gekomen voor de hele wed strijd. Maar niet nog eens voor de uitwedstrijd. Dat was weer ten on rechte. Er zou een wedstrijd tussen AZ en Fortuna zijn voor de beker en Duitsland zou het niet goed vin den. Twee drogredenen. Het kon wel en AZ-Fortuna is pas voor 7 december op het programma gezet, nadat de NOS had beslist dat Ein- tracht-PSV niet zou worden uitge zonden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19