Stelling schildert tembrandt na De nieuwe James Bond Stripverhaal in de ruimte Kinderfilms voor de kerst Vreemdelingenlegioen van het jaar nul LEWENSfEli embrandt fecit 1669 Star Wars 'rolongaties en reprises Paradiso op monumentenlijst March or die rca, the killer whale Wraakzuchtige walvis Spa Orange naaimachines Compact* 601 Verbazend goed,verbluffend voordelig. FILM Trouw/Kwartet 15 pr W. Wielek-Berg Utrechtse filmer Jos Stelling, die drie jaar geleden meteoorsgewijs in de aandacht schoot met „Mariken van Nieumeghen" en een jaar later velen teleurstelde met zijn van onverteerde iboliek uit de naden barstende „Elckerlyc", heeft met zijn derde film „afscheid genomen van de deleeuwen", om hemzelf te citeren. derde film, „Rembrandt", is gis de twee vorige gemaakt met eurs: Stelling heeft daarvan schier onuitputtelijke voorraad ïjn beschikking. s niet alleen van tijdsgewricht, ook van uitgangspunt veran- Vulde hij in „Mariken" en „Elc- c" het doek met schokkend pic- al geweld, in „Rembrandt" laat lies wat overdondert achterwege oogt geheel en al in zijn hoofd- m te kruipen. Maar als een averte persoon (en dat is Stelling Ier enige twijfel) probeert een ■introverte methode toe te pas- ivat is dan het gevolg? Helaas g meer dan gapende leegte en ellende, kitscherige oppervlak- id. Afleiding wordt niet meer ien, lekker kijken naar een tot e hoeken en gaten met vreem- Itzinnige mensen gevuld doek is it meer bij, je wordt met je neus t essentie gedrukt en die blijkt et te zijn omdat innerlijke span en intensiteit ontbreken. sastreuze gebreken ng heeft geen gevoel voor rit- voor dramatische opbouw en dialoog, gebreken die zich in ihrandt" op desastreuze wijze »n. Hij weet nu zo langzamer- wel dat hij een miserabel tekst rijver is, daarom heeft hij de it in „Rembrandt" tot het mini- n beperkt (de meester schijnt in laatst van zijn leven stom te zijn orden, er komt geen woord meer zijn lippen). Hij verkeerde waar- nlijk in de veronderstelling dat >eelden zouden spreken, doch die blijven stom. gehele film is een aaneenschake- van fraaie plaatjes, doorkijkjes ide stijl van Rembrandt en Ver- bt, waarbij vernuftig wordt ge- cheld met licht en schaduw. Om schilderij-effect te bereiken en er tegelijk goed van te doordrin- dat Rembrandt het zo heeft ge- J moet de schilder voortdurend r gordijnen en deurkieren loeren, it hij een gluurder is. De indruk £dt nog versterkt door de vette Hhjkheid die hij, gezien door ■Hhg's camera-oog, uitstraalt, een IHijkheid die overigens in het Ifeel niet past bij zijn (moeizaam llmduidelijk) geschetste karakter, lura blijft hinderlijk aanwezig en ikt het nog moeilijker om van l Rembrandt hoogte te krijgen. wordt niet geplaatst in zijn tijd, wordt niet gepeild in zijn hart en zijn relaties met vrouwen en ieren (Saskia, Geertje Dlrkx, idrickje Stoffels, Titus, Cornelia) ven letterlijk in de filmverf ste ken. hij wordt alleen maar geïmi teerd. En wat heeft dat voor zin? Als je zijn schilderijen wilt zien kun je beter naar een museum gaan of een boek met goede reprodukties kopen. Zo'n opeenstapeling van minutieus geknutselde, onderling niet of nau welijks samenhang vertonen de beel den, is even vervelend als een dia avondje bij de buren, die zonsonder gangen hebben opgenomen in stre ken waar je geen boodschap aan hebt. Alleen zijn in de film zonson dergangen vervangen door gezich ten, zo goed nagemaakt dat ze niets te zeggen hebben, en is een burenbe- zoek minder loodzwaar en preten tieus. Zelfs bij Saskia, die ik mij toch altijd heb voorgesteld als een mon ter en pront wijfje, kan er geen lach je af, de affaire Geertje Dirkx (waar bij Rembrandt zich van een slechte kant liet kennen) wordt met verwis selbare gezichtsuitdrukkingen en onpersoonlijke hysterie afgedaan, reeds vóör de rampen van het latere leven toeslaan is het al kommer en kwel. De meester loert en schildert voort, zich terdege bewust van het feit dat hij moet lijden om te schep pen. Hij lijkt vaak frappant op zijn zelfportretten, goed grimeerwerk, maar toch waarlijk niet „authen tiek" zoals Stelling in een interview beweerde. „De beelden zijn authen tiek", wat houdt dat in? Dat Stelling ze zelf heeft gemaakt? Ik wil het niet bestrijden, maar hij had daarbij toch wel het hoofd barstens vol voorbeel den. En wat moet een kunstenaar daarmee beginnen? Ze zijn ballast, ze moeten snel overboord worden gezet voor het werk begint. Amsterdam-Tuschinski 2 en Alham- bra 2; Den Haag-Metropole 3 en ver der in zeven andere theaters, 16 jr. THE SPY WHO LOVED ME Het geweld In James Bond-films ls in zachtmoediger perioden dan het huidige tijdsgewricht altijd verontschuldigd met de eveneens aanwezige ironie, die het een speels en karikaturaal Too de Koff (als de oude Bembrandt) en Aya Gil (als Hendrickje Stoffels) 1 „Rembrandt fecit 1669". karakter zou geven. Misschien zijn we intussen immuun geworden door toenemend zwaar ge schut. misschien zijn de gruwelen afgezwakt, hoe het ook zij: het ge weld in de nieuwste James Bond film „The spy who loved me" („De spion die van me hield") van regis seur Lewis Gilbert lijkt nu inder daad niet iets waarover naar huis moet worden geschreven, om van slapeloze nachten maar te zwijgen. Verontschuldigingen zijn dus over bodig. De mooiste scène komt nog vóór de titels op het doek verschij nen: Bond (al een tijd lang niet meer gespeeld door Sean Connery, maar door James Moore) raakt al sklënd voor de machinepistolen van bloed dorstige Russische spionnen. Twee sneuvelen (één door kogels uit Bond's ski-stok), de twee anderen schudt hij af door in een duizeling wekkende afgrond te springen. Hij valt en valt, de dood lijkt gewis, doch op het allerlaatste ogenblik ont vouwt zich een parachute in de kleu ren van de Union Jack, die James Moore (of liever stuntman Rick Sil vester) veilig doet landen. De rest is in miniem gewijzigde vorm al eens eerder vertoond: de super schurk (Curd Jürgens), die de wereld wil verbeteren door haar te verwoes- De film „Star Wars" van de Amerikaan George Lucas is niet alleen een publiektrekker van jewelste (alle kasrecords zijn reeds lang gebroken), maar werd ook door vele critici geloofd en geprezen. Vooral dat laatste begrijp ik niet goed: een film die het alleen moet hebben van zijn „speciale effecten" en voor de rest voornamelijk uitmunt door schreeuwende infantiliteit, waartoe ook het knipogend gappen van andermans filmwerk behoort, is zoveel eer dunkt me niet waard. „Star Wars" (hij heeft, tussen haak- „ster des doods" bezet, een ruimte- jes, tien miljoen dollar gekost), over- station dat een hele planeet kan ver duidelijk gebaseerd op de „Flash woesten. Bovendien houden ze prin- Gordon"-series uit de jaren dertig, is ses Lela gevangen, de leidster van de een zogenaamde space-opera", een .rebellen, dus dat ziet er lelijk uit. „ruimte-opera", hetgeen niet wil zeg- Doch gelukkig woont er op een verre gen dat erin wordt gezongen, maar wel dat er meer wordt gewerkt met schokken dan met logica, de ridder lijkheid hoogtij viert en de roman tiek ongebreideld wordt uigeleefd. Een soort mengeling van Arthurro- man, sprookje en stripverhaal, met flinke scheuten van andere genres, gesitueerd buiten de aarde. Goeden en schurken In „Star Wars" zijn alle goeden en rechtschapenen in het wit gekleed, de schurken in het zwart dat maakt het gemakkelijk om bij ge vechten de boel uit elkaar te houden. De „witten" worden gesterkt door een mystieke, mysterieuze kracht waarover ze alleen maar kunnen ba zelen („Moge de kracht met u zijn" is hun motto, sindsdien verspreid op stickers en T-shirts), maar de zwar ten hebben, grimmig lachend, de Evidence Magistrale film van lain Resnais over creatieve ca- riolen van een zieke, oude schrij- er en de verwisselbaarheid van Benselijke relaties. De gehele eek in Tuschinski 5, Amsterdam Metropole 4, Den Haag. ad re Padrone Prachtige film van e Italiaanse gebroeders Taviani iver de macht van de taal die een ingeletterde Sardijnse herder jongen uit zijn isolement verlost, gehele week in Cinetol 2, Am- xdam. iffiche Rouge Briljante film van nk Cassenti over een verzets- >ep in de oorlog, waarin heden verleden vloeiend in elkaar rerlopen. 16 en 17 dec. De Krab- tdans, Eindhoven; 16 dec. Zuid- ind Podium Theater. Terneuzen; dec. Filmhuis Axel. tgek om los te lopen Ontroeren- documentaire van een Itali- s collectief over nieuwe wegen krankzinnigen te integreren i de maatschappij. De gehele sek in Filmhuis Delft. |ue la Fête commence Voorbeel- Ige historische film met dubbele idem van de Franse regisseur rtrand Tavenier. De gehele iek in De Uitkijk, Amsterdam. La Dentellière Tedere liefdesge schiedenis van de Zwitserse regis seur Claude Goretta over twee mensen die niet tezamen kunnen komen omdat de woorden hen scheiden. De gehele week in Tu schinski 4, Amsterdam; Studio, Utrecht; Studio '62, Rotterdam en Studio F, Leeuwarden. Les Enfants du Paradis Romanti sche Franse „evergreen" uit 1944 van Marcel Carné met Arletty, Jean-Louis Barrault en Pierre Brasseur in de hoofdrollen. De gehele week in The Movies, Am sterdam. Annie Hall De laatste en beste film van de geniale Amerikaanse komiek Woody Allen, vol humor en droefenis. De gehele week in Alhambra I, Amsterdam en Me tropole 3, Den Haag. Casanova Fellini plaatst in zijn nieuwste film de legendarische vrouwenheld als een soort sexma- chine tegen een achtergrond van bizarre, barbaarse fantasie. De ge hele week in H5, Heerlen. Nosferatu en Das Kabinett des Dr. Caligari Twee klassieke Duitse griezelfilms uit de stomme tijd (1921 en 1919), gemaakt door F. W. Murnau en Robert Wiene. 16, 17 en 18 dec. Filmhuis Haarlem. planeet een eenvoudige, dappere, eerlijke boerenjongen die het uitein delijk allemaal zal klaren, geholpen door een wijze, oude leermeester; een cynische ruimtepiloot die ten slotte toch de goede kant kiest; een aapachtig wezen met grote blauwe ogen dat verschrikkelijk foetert als het boos wordt en, niet te vergeten, een computer en een robot, een korte dikke en een lange magere. De lange praat zo truttig als een Engelse but ler, de korte stoot pruttelende gelui den uit en ze zijn best amusant, hoewel natuurlijk niet origineel (die Lucas weet zoveel van oude films dat hij er niet toe komt wat nieuws te verzinnen). Of de regisseur zijn held en heldin (Mark Hamill als de jongen, Carrie Fisher als het meisje) expres zo on gelukkig heeft gekozen weet ik niet (hij doet veel om van alles een farce te maken voor snobistische ingewij den en simpelen van geest) maar een feit is, dat ze zelfs lichamelijk onge schikt zijn voor hun romantische rol: de Jongen te klein en te miezerig, het meisje te grof en te dikkig. Effecten Blijven de speciale effecten. Behalve de aap en de electronische monster tjes zijn ons bijgebleven de Jawa's, hebzuchtige wezentjes van één me ter hoog die, gehuld in vuile pijen, sissend en grommend oud metaal inzamelen op een verre planeet; en vooral alle mensdieren en diermen- sen die de Mos Eisely-bar bevolken. Die rommelen daar zo leuk, dat het net echt lijkt, ze hadden, wat ons betreft, wat langer in beeld kunnen blijven. Rest de vermelding dat het grote luchtgevecht waardoor de „Ster des Doods" wordt vernietigd is afgekeken van een compilatie van luchtgevechten in vijftig oorlogs films en dat zelfs Leni Riefenstahl's nazi-film „Triumph des Willens" een veer heeft moeten laten om Lucas' kroon te sieren. Die man lijkt wa rempel zelf wel een Jawa. Amsterdam-Bellevue Cinerama; Den Haag-Asta; Rotterdam-Cinera ma, a.l. Scène uit „Star Wars" ten; de schone spionne (Barbara Bach) wier gevoelsleven ontleend lijkt aan dat van een klerenhanger, hetgeen haar niet belet werk en spel uitnemend te mixen; de trawanten van de vernietiger die het vuile werk zeer vuil voor hem opknappen; de wankele coöperatie van de Sovjet- Unie en het Westen die sappig ge- schermutsel niet in de weg staat en. zeker niet in de laatste plaats, de „gimmicks", de requlsieten en cou lissen, ditmaal verzorgd door zet baas Ken Adam. Hij maakte onder andere een supertanker die atoom- onderzeeërs opslokt; een bolvormig onderwaterpaleis waar Curd Jürgens borden vol oesters en kreeft ver slindt en een curieuze waterfiets voorzien van een formidabele ge vechtsuitrusting. Roger Moore kwijt zich redelijk van zijn taak om Agent 007 tot boven menselijk leven te brengen: hij be gint al aardig te rimpelen en het is hem aan te zien dat hij lichamelijk krachtsvertoon liever aan de stunt man overlaat, maar deze handicaps versterken de karikaturale sfeer, zonder welke de zoveelste spion ge heel onverteerbaar zou zijn. Doch de show wordt gestolen door „Jaws" („Kaken", een grapje ten koste van een der grootste succesfilms aller tijden), een monster van twee meter twintig met stalen tanden die in dienst van Curd Jürgens door deu ren en halzen bijten. Hij heet Ri chard Kiel en hij wordt uit een rij dende trein gegooid, onder tonnen puin bedolven, in een tank vol haai en gesmeten zonder dat hij schade oploopt. Wat gegrom en hij is weer als nieuw. Hij wekt dezelfde vertede ring als het monster van Franken stein en King Kong kortom, hij is uit het klassieke hout gesneden. Amsterdam- Tuschinski; Den Haag- Metropole 2 en Passage en verder in twintig andere theaters door het ge hele land, 12 jr. AMSTERDAM Paradiso. de „tempel voor popmuziek" aan de Amsterdamse Weteringschans is op de monumentenlijst gezet. De de missionaire minister van CRM, Van Doom voorkomt met deze plaatsing dat het gebouw wordt gesloopt. Het gebouw wordt omschreven als een „combinatie van neo-romaanse en vroeg-christelljke architectuurop vattingen, die als zodanig aanslui ten op stromingen in de bouwkunst uit de Jaren 1850 tot 1860. Het kerk gebouw, dat eens de Vrije Gemeente toebehoorde wordt vooral gebruikt als ontmoetinscentrum voor jonge ren. Er schijnen tegenwoordig nogal wat mensen te zijn, die zich verslingeren aan echte, ouderwetse films, nieuw gemaakt in een soord old finish-stijl. Een van die films is „March or die („Marcheer of sterf") waarvoor regis seur Dick Richard een keur van ster ren heeft weten te werven: Gene Hackman, Terence Hill, Catherine Deneuve, Max von Sydow, ga maar na. Die vinden elkaar in het vreem delingenlegioen anno 1918. Alle nieuwerwetse kritiek is over boord geworpen als defaitistische ballast. Weliswaar worden de legio nairs onderworpen aan een meedo genloos regime en zijn er sommigen die zich liever verhangen dan voort te marcheren, maar de overlevenden zijn dan ook met hart en ziel vastges- meed aan het legioen en staan te trappelen om op hun beurt, tussen het vechten tegen de Marokkanen door, de discipline erin te rammen zoals de wet het beveelt Catherine Deneuve. een oorlogswe duwe die door de dood van man en vader tot een fraai beeld ls versteend en daarom zonder schaamte of gewe tenswroeging haar lichaam voor duur geld kan verkopen, scharrelt daar maar vreemd rond, in die woes tijn. Ze mag blijkbaar de kazerne in als ze zich daartoe geroepen voelt, want steeds duikt ze op bij de meest ingrijpende gebeurtenissen. Bijvoor beeld als een legionair, die het heeft gewaagd een vriend te helpen, gru welijk wordt gestraft. Merkwaardig. Amsterdam-Rembrandtpleinthea- ter; Den Haag-Cineac Buitenhof; Rotterdam-Cineac A.D., 16 jr. Geen kerstvakantie is compleet zonder een Disney-film, dat is ook na de dood van meester Walt het devies gebleven. Ditmaal wordt „De Reddertjes" gelanceerd, gebaseerd op de boeken van Margery Sharp en voorzien van maar liefst drie regisaeurs: Wolfgang Reitherman, John Lounsbery en Art Stevens. I maar duiken en maar zeemon- i tegenkomen, in die rampen- „Orca, the killer whale" jlrka, de zwaardwalvis") is in zo- anders, dat er een droevige is ingebouwd door scenarlo- IJvers Luciano Vincenzoni en Donati, plus regisseur Mi- 1 Anderson. zwaardwalvis in kwestie is een averechtse Moby Dick. Hij fdt niet gejaagd door kapitein tab, hij jaagt zelf, op een andere pitein van Ierse afkomst, Nolan talen (Richard Harris), doch ook neemt mystieke en mythologi- n6 vormen aan, reken maar. Rede- li voor zijn wraakoefening heeft R genoeg, want zijn vijand heeft. meer uit win- dan uit moordzucht, zijn vrouw en ongeboren kind ge dood. En zwaard walvissen zijn mo nogaam en intelligent. Zodoende. Nadat hij zo ongeveer een heel vis sersdorp heeft vernield lokt hij No lan, die wordt gehinderd bij het har poeneren en schieten omdat hij zich opperbest in de vissengevoelens kan verplaatsen (zijn vrouw en kind wer den door een dronken automobilist doodgereden) naar de ijszee. Daar volgt het tweegevecht en de ontkno ping. Amsterdam-Cineac Damrak 1 en Nöggerath; Den Haag-Metropole 1; Rotterdam-Corso en verder 14 thea ters in het land, 12 jr. Het oude recept doet het nog steeds: een vlot verhaal, griezelige avontu ren, zoete liedjes en sprookjesachti ge kleuren. Dit alles is gegroepeerd rond twee edele muizen: de kokette Bianca, een dame van goeden huize doch met een gouden hart en de dikkige, verlegen Bernard, concierge van de Internationale Hulporganisa tie, welks knagende leden vergade ren in de kelder van de Verenigde Naties. Gealarmeerd door de nood kreet die een arme wees in een fles deponeert trekken zij erop uit om het kind te redden uit de klauwen van de boze Medusa, die het meisje gebruikt om een grote diamant te vinden in het Duivelsmoeras, haar achter de vodden zit met de moeras mobiel die wolken vuil uitbraakt en twee waakkrokodillen in dienst heeft. Natuurlijk hebben de reddertjes hel pers: een oude. wijze kater; een amechtige albatros die een lucht- chartermaatschappij drijft en be rucht is om zijn helse buiklandingen; een stelletje drankzuchtige doch goedgezinde boeren. De libelle die zich als buitenboordmotor van een bladschip zo inspant dat hij niet kan praten van het hijgen. De Neder landse na-synchonisatie met onder anderen Aart Staartjes, Trudy Libo- san, Annet Nieuwenhuijzen en Fon- cesca Haverslag is redelijk goed ge lukt, het geheel biedt gezellig ver maak, ook voor volwassenen. met de zes De Albatros en de reddertjes in „De Reddertjes" De fluit smurfen Wat vakmanschap betreft kan „De fluit met de zes smurfen", afkomstig uit de Belvision-studio's en gemaakt onder supervisie van de tekenaar Peyo, wiens beroemde strip-verhaal aan deze Frans-Belgische (natuur lijk Nederlands nagesynchroniseer de) tekenfilm ten grondslag ligt, niet aan de erven Disney tippen. De figu- ADVERTENTlE met Spa bronwater bereid Drink de natuur ren (met ridder Johan en zijn schild knaap Pittewiet aan het hoofd) zijn grof en houterig, de intrige is romme lig en samengesteld uit onderdelen van sprookjes en andermans verha len, de blauwe, gepuntmutste ka bouterachtige Smurfen hebben niet, zoals Disney's dwergen, een duideljk omlijnd karakter. Kortom, het is ADVERTENTIE Met vrije arm \üSr\ Alle nuttige steken KEMA-keur. £KA Geheel komploot f Oj7|" maar behelpen, doch de Smurfen liederen zijn bij het jonge volkje zeer geliefd en daarom zullen ze ook aan de film waarschijnlijk plezier bele ven. Bij de premières werd hun dat misschien éen beetje vergald door de met reclameboodschappen door spekte inleiding van platina-8mur- fen-platenwinnaar vader Abraham, wiens korzeligheid en verveeldheid waarschijnlijk te wijten waren aan ochtendziekte en/of een zware aan val van over-het-paard-getild-zijn. Dc Reddertjes: Amsterdam-City I, Flora en Rialto; Den Haag - Apollo 2, Odeon I en Studio 2000; Rotterdam - Lumière I en Lijnbaan en verder in dertien andere theaters overal in het land, a.l. De fluit met de zes Smurfen: Amster dam - City 7; Rotterdam - Lumière 2; Den Haag Odeon 2 en verder in vijl theaters verspreid door het land, a.L

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15