eheersing niet-cao-lonen lgende week al in Kamer 'atiënt verantwoordelijk oor het eigen lichaam Startproblemen? U kunt ze vaak zelfverhelpen. Shell helpt Bouwondernemers: geen afspraken over behoud van werk /kitoinde knoop? Uit brieven van lezers Natuurbeschermers in actie voor ingegraven hoogspanningsleidingen Afschaffing beroep op de Kroon geen inperking van rechtsbescherming rdat regeringsverklaring is afgelegd Recht op uur wachttijd bij bloedproef Politie vond geen vuurwapens bij zoekacties Vaassen Shell helpt aar een gezonde gezondheidszorg" You can take a White Horse anywhere Gruijters in toelichting: Royal Nederland IG 16 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 o2e sociaal-economische redactie HAAG De Tweede Kamer komt volgende week woensdag bijeen om het wetsontwerp tsing niet-cao-lonen af te handelen. Het wetsontwerp zal dan verdedigd worden door de i minister van sociale zaken, dr Albeda, terwijl zijn voorganger en opsteller van het itwerp, drs Boersma, ais CDA-lid in de Kamer zal zitten. ADVERTENTIE voor zover bekend, voor het de geschiedenis dat een kers- niiüster in het openbaar in de optreedt nog voordat de re- verklaring is afgelegd. In die l zet een nieuw kabinet zijn uiteen, waarna een Kamerde- Igt waaruit moet blijken of het kabinet de steun van een j iheid in de Kamer geniet, rechtelijk zijn er geen bezwa- een individuele minister al in ner te laten optreden vóór de gsverklaring. Prof. Albeda laten weten bereid te zijn al ie week het wetsontwerp te leien in de Kamer. lezen vergaderde de commissie zaken van de Kamer over de leling van het wetje voor de o-lonen. Aanvankelijk deden WD, de nieuwe coalitie- het voorstel om de afhan- te laten wachten tot na de gsverklaring. Dat zou dan wel januari kunnen worden, ter- rt wetje 1 januari zou moeten met als strekking dat de Uvoorwaarden van niet-cao'ers pig worden bevroren op het van 31 oktober jl. in afwach- n nadere maatregelen, ui is echter een veelgebruikte om ook niet-cao-loners loons- tring te geven. Met name van lijde werd in de Kamercom- gewaarschuwd voor de moei- stuatie dat gegeven verhogin gen zouden moeten worden terugge draaid wanneer het nieuwe wetje pas in de loop van januari van kracht zou worden. Uiteindelijk vonden ook de CDA'ers in de commissie dat het wetje het beste nog volgende week in de Kamer kan worden afgehandeld. De WD legt zich hier nu maar bij neer. Overigens zal het toch in de loop van Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een automobi list die bij een alcoholcontrole wordt aangehouden, heeft recht op een uur wachttijd tus sen het „pijpje blazen" en de bloedproef. Minister De Gaay Fortman zegt dat in een toe lichting op een wijziging van de verkeerswet. Over het moment van de bloedproef bestond nogal wat misverstand. Uit de wet was te lezen dat het uur gerekend moest worden vanaf het mo ment van aanhouding. Wordt de bloedproef toch binnen het uur afgenomen, dan heeft de weggebruiker recht op een tweede. Januari worden voor dat het wetje definitief kan gaan werken. De Eer ste Kamer moet het ook nog goed keuren, en die zal zich pas kort na nieuwjaar erover buigen. Wanneer evenwel de Tweede Kamer de zaak heeft afgehandeld, is er voor het be drijfsleven al veel zekerheid ont staan. De Eerste Kamer kan het wet je alleen nog goedkeuren of verwer pen, maar er geen wijzigingen meer in aanbrengen. ARNHEM (ANP) Het recherche team dat al enige weken bezig is met zoekacties naar wapens onder voor namelijk Zuidmolukse families heeft bij de laatste dertien arresta ties die woensdag bekend werden gemaakt geen vuurwapens in de wo ningen van de aangehoudenen aan getroffen. Tijdens zoekacties in het Zuidmolukse woonoord in Vaassen heeft de politie niets kunnen vinden. Eerder vond het team daar en elders in het land een klein aantal vuurwa pens. Ruim 30 Zuidmolukkers en enkele Nederlanders werden toen aangehouden. Van de laatste arres tanten is een deel weer op vrije voeten gesteld, aldus de politie woordvoerder in Arnhem. ADVERTENTIE Autorijden is 's winters lastiger dan in de rest van het jaar. Vaak kom je zelfs niet eens aan rijden toe, want vooral bij koud en vochtig weer komen nogal eens startproblemen voor. In „Shell helpt" deel 4 staat daarom wat u moet doen als uw auto niet start of slecht aanslaat. Als u de koplampen aanzet en nog eens start kunt u aan het licht zien waar het probleem zit. Simpel, nietwaar? En die andere tips in 't boekje zijn net ZO simpel. Nog geen boekje ontvangen? Viraag er even naar op een Shell verkooppunt. Draait de startmotor de motor niet rond? Zet trio licht aan en start nog eens. Als het licht dan helemaal wegvalt zit waarschijnlijk de accuklem los. Haal die even los, maak de pool schoon en zet hem weer stevig vast. Vaak kunt u dan wel starten. Wat er anders loos is vindt u in „Shell helpt,"deel 4. een onzer verslaggevers I HAAG „Gezondheid is «den wat religie een hele geweest is. De gezond- taorg is steeds omvangrij- (tworden en er wordt meer voor uitgetrokken zonder echter duidelijk het aantal e mensen afneemt. Inte- leel kun je wel zeggen. Wij de patiënt meer inzicht in het functioneren van eigen lijf en het gezond zijn, en hij zelf voor zijn li- verantwoordelijk is." de Utrechtse arts Paul van de overhandiging van het exemplaar „Naar een gezonde Uheldszorg" aan staatssecreta- endriks, dat gaat over twee jaar togen met de gezondheidswin- .Oudwijk" in de gelijknamige tttse wijk Van Dijk, die de er- <en boek stelde, is ook de w van het handboek „Genees- in Nederland", waarvan in- s een vierde druk is ver- 1 ^secretaris Hendriks verklaar- tijdens zijn bewind van ruim J»ar „de gezondheidszorg be- *baar is geworden. Het is niet het eenrichtingsverkeer van bij «exe de huisarts in zijn ivoren toren naar de patiënt. De laatste vertoont hoe langer hoe meer mondigheid", aldus Hendriks. Hij toonde zich voorstan der van experimenten als de gezond heidswinkel, waarvan er nu vijf in Utrecht zijn en legde er de nadruk op, dat niet alleen artsen gezond heidszorg kunnen bedrijven, maar ook andere niet-professionele helpers. In het boek „Naar een gezonde ge zondheidszorg", dat midden volgen de week in de boekhandel ligt, wordt het project gezondheidswinkel „Oudwijk". gevestigd in een buurt huis beschreven. Twee jaar geleden werd het op verzoek van het buurt huis daar opgezet. In eerste instantie begonnen Paul van Dijk en fysiothe rapeute Nathalie van der Poel met een spreekuur. Groepen en cursussen. Aanvankelijk verscheen er niemand, maar na verloop van tijd kwamen de buurtbewoners binnen met klach ten, waarmee ze vaak niet naar de huisarts durfden. Vla mond-tot- mond-reclame werd de gezondheids winkel bekend en werd er op verzoek en initiatief van buurtbewoners met allerlei groepen en cursussen begon nen. Groepen voor vermagering in voeding, yoga-groepen en cursussen FINE OLD SCOTCH WHISKY 'if ANDRÉ KERSTENS Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeli|k te zi|n De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas met mogelijk over elk geval van bekorting of nietplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus, 859, Amsterdam Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Van onze soc.-economische redactie UTRECHT „Ondernemers in de bouw zullen op principiële en prakti sche gronden weigeren met de bouw bonden arbeidsplaatsenovereen komsten af te sluiten. De bedrijfstak is daartoe niet bereid, maar ook de individuele bouwondernemer niet". Deze uitspraak deed de voorzitter van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de bouwnijverheid, de heer L. A. van den Bos gisteren bij de opening van de jaarvergadering van dit verbond in Utrecht. Zoals bekend willen de vakbonden in het kader van het CAO-overleg met de afzonderlijke ondernemingen afspraken maken over het behoud van werkgelegenheid. De bouw moet daarbij het spits afbijten. Daar wordt namelijk op dit moment on derhandeld over een nieuwe CAO. Van den Bos bepleitte verder een bindend besluit van de vergadering op grond waarvan de aangesloten leden kan worden verboden om op straffe van royement met malafide onderaannemers (koppelbazen) in zee te gaan. „Ik vraag u dringend in het belang van de hele bedrijfstak en van de daarin werkende mensen geen gebruik meer te maken van malafide onderaannemers", zei hij. Verder kondigde de verbondsvoor zitter een aantal lastenverzwaringen aan. De belangrijkste is de verbete ring van de pensioenregeling. Daar over zal spoedig overleg beginnen met de vakbeweging. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De stichting Natuur en Milieu en de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels hebben gisteren bij de Raad van State gepleit voor de aanleg van ondergrondse elektri citeitskabels bij Rossum in Gelderland. Beide organisaties vre zen dat de hoogspanningslijnen de dood zullen betekenen voor tienduizenden trekvogels en vele wilde ganzen. voor slapeloosheid en gezondheids besef. De belangrijkste opzet van de ge zondheidswinkel is de menseri meer kennis over hun eigen lichaam te geven, waardoor ze zelf de verant woordelijkheid kunnen dragen voor hun gezondheid en hun welzijn. Daarmee kan een eind worden ge maakt aan het consumptiegedrag, waarbij die verantwoordelijkheid bij de hulpverlener wordt gelegd, die in de meeste gevallen geen wezenlijke oplossing kan geven, aldus Paul van Dijk. Gevolgen leefwijze In een voorwoord bij het boek schrijft deze arts: „Het is van funda mentele betekenis dat de hulpzoe kende leert dat zijn klachten niet zozeer uitingen zijn van ziekte, maar gevolgen van een leefwijze, van niet verwerkte problemen of van niet- passende lichamelijke reacties". De welzijnswerkers van deze gezond heidswinkel proberen met hun pro ject voor preventieve geneeskunde hieraan een bijdrage te leveren. Men maakt gebruik van mogelijkheden uit de alternatieve en de officiële geneeskunde, terwijl daarnaast technieken als drama en expressie worden toegepast. „Naar een gezonde gezondheidszorg" is uitgegeven door Ankh Hermes in Deventer en kost 19,50. De Provinciale Gelderse Elektrici teitsmaatschappij (PGEM) heeft rond de ,Kil van Hurwenen', een oude kil van de Waal, een 150 kv- hoogspanningslijn geprojecteerd. Het gebied is sind 1973 een staatsna- tuurreservaat, waar honderdvijftig vogelsoorten voorkomen, en dat ligt in een van de routes van de trekvo gels. In de winter is het een rustge bied voor met name rietganzen, die hun voedsel zoeken op de uiterwaar den. Deze ganzen zouden op hun dagelijkse tocht van rust- naar voed- selgebied de hoogspanningslijnen moeten passeren. In het bestemmingsplan van de ge meente Rossum komt de hoogspan ningslijn niet voor, waarop de pro vincie Gelderland goedkeuring aan het plan heeft onthouden. De organi saties zijn hierna in beroep gegaan bij de Kroon. Eén van de overwegin gen om de leiding bovengronds aan te leggen, is een mogelijke verleg ging van de Waalbocht. Hierdoor zouden de kabels extra diep moeten worden aangelegd. Volgens Natuur en Milieu zijn de plannen van Rijks waterstaat voor de bochtafsnijdlng nog erg vaag en zal deze waarschijn lijk niet eerder dan over twintig tot dertig jaar plaatsvinden. Deze perio de is gelijk aan de levensduur van de ondergronds te leggen kabels. Volgens Natuur en Milieu bestaan er geen technische bezwaren tegen de ondergrondse aanleg van 150 kv- hoogspanningslljnen. Reeds twintig procent van deze leidingen in Neder land ligt onder de grond, waarvan tientallen kilometers onder druk be varen routes. De kans op storingen is even groot als bij bovengrondse lei dingen. Wel zijn de kosten van het ondergronds aanleggen hoger, maar volgens de heer Leen de Jong van Natuur en Milieu zullen de gebrui kers in Gelderland weinig merken van de vijf miljoen gulden extra die met de ondergrondse aanleg zijn ge moeid: per gezin komen de meerkos ten per jaar op ongeveer twintig cent. Gedeputeerde Staten van Overijssel zijn van mening dat zeker onder hui- dige economische omstandigheden WGIQCrinQ niet te dulden is dat op z'n minst zeven gezonde en voor een deel op het kanaal georiënteerde bedrijven zolang in onzekerheid verkeren. In vesteringen worden uitgesteld. De belangen van de Raalter bevolking staan op de tocht. Een beslissing is op korte termijn noodzakelijk. Overhoren Sommige dingen die prof. Wemels- felder in het laatst verschenen num mer van het weekblad van het NGL beweerd heeft (gedeeltljk aange haald in Trouw van 9 december jl.) grenzen voor mijn gevoel aan het ongelooflijke. Als een leraar of pro fessor zou toetsen wat hij alleen mondeling heeft overgedragen, zou hij „unfair" zijn tegenover wie „niet auditief zijn aangelegd". Met lichte overdrijving zou je kunnen zeggen, dat het alleen toetsen op grond van in gedrukte of gestencilde vorm aan geboden informatie niet eerlijk is ten opzichte van de analfabeten on der leerlingen of studenten. Trou wens als er nu iets is, dat Je al van leerlingen van het VWO mag ver wachten, dan is het wel het goed volgen van een betoog; daar kunnen ze dan bovendien nog aan de univer siteit hun voordeel mee doen, als ze in de collegebanken zitten. Dat brengt me op het feit, dat prof. We- melsfelder systematisch het verschil tussen leerlingen en studenten over het hoofd ziet: studenten hebben (wellicht met uitzonderingen) colle gevrijheid, leerlingen hebben geen lesvrijheid (een enkele school maakt hierop een uitzondering). Dat „de macht van de docent" de leerling dwingt „om het proces van kennis overdracht" te ondergaan, is dus een onjuiste bewering. Honselcrsdijk R. D. van Schouwen. Hannie van Leeuwen (2) Nu is mevrouw Van Leeuwen weer afgehaakt. Ik heb interviews met haar voor radio en televisie gehoord en er was werkelijk geen touw aan vast te knopen. De frustraties ko men met bakken de huiskamer bin nen. En er is geen uitweg meer. Men heeft zich met ziel en zaligheid uit geleverd aan de KVP en CHU. Dit is de grootste fout die de ARP heeft gemaakt. En dan dat afgeven op de PvdA. Alsof die partij schuldig is aan het tot stand komen van dat CDA en of de PvdA het CDA zou hebben verplicht om met de WD te gaan regeren. Nee. de teleurstelling van Hannie van Leeuwen kan nooit zo groot zijn als de teleurstelling bij honderdduizenden CDA-kiezers. Amsterdam F de Bruin Nu de VVD (55) 1. Wie heeft de bede uit de troonrede geschrapt? (Den Uyl). 2. Welke partij wil in meerderheid ons Oranjehuis aan de kant zetten en heeft liever een president? (De PvdA) 3. Welke partij heeft in de Eerste Kamer mee geholpen om de abortuswet af te wijzen? (de VVD). In „Trouw" van vrijdag schrijft iemand over Wiegel en het gouden kalf, maar gaat het bij Den Uyl en de PvdA meestal om iets anders dan om de materie en de macht? De term „progressief" is een modewoord en heeft bij velen een betere klank dan „conservatief" maar m.i. is „progressief" een mooi camouflagewoord voor socialistisch. Ik hoop dat Aantjes c.s. het kabinet Van Agt niet te eniger tijd zullen laten vallen, want dat zal hen door velen niet in dank worden afge nomen. Boskoop C. Koetsier vind ik die tegenkanting van de AR- top tegen het samengaan CDA- WD. Na een half jaar onderhande len was PvdA-CDA van de baan en werd het CDA-WD. Nu zou men dus denken, Jongens de schouders eron der. Maar nee hoor. er kwamen „ge- dogers" en onze geschikste mensen gaan ministersposten weigeren. Daar sta je toch wel van te kijken nietwaar? Het land schreeuwt om een regering. Alleen als we er in slagen onze produkten betaalbaar te houden behouden we onze ex portpositie. Onze voorzieningen zijn prachtig, maar laten we nuchter blijven: wat wordt uitgegeven moet eerst worden verdiend.De tering naar de nering dus. We zijn nu bezig de zaak grondig te verzieken. Assen S. A. Bijkma Weigering (2) Ik schaam me de laatste weken AR te zijn. Uit onze kring komen de zogenaamde loyalisten dat wil zeg gen de gedogers van het kabinet CDA-WD. Velen uit het CDA zijn niet gelukkig met deze combinatie, maar er is toch geen andere weg! Dezelfde gedogers zeggen, dat op nieuw overleg met PvdA niet kan. waar vijfeneenhalve maand mee is gepraat. Nu het niet anders kan en Van Agt de opdracht krijgt om het dan maar met de WD te proberen (ook op advies van PvdA!), dan stel len een aantal heren zich op als „gedogers". Een huis dat tegen zich zelf verdeeld is, zal niet bestaan. Dit is ook de oorzaak dat Hannie van Leeuwen is vertrokken, de vrouw die bij de abortusbehandeling de ach ting kreeg van het grootste deel van ons volk. Wat een verlies, maar wel de schuld van de gedogers. Ik heb grote bewondering voor Van Agt, die ondanks de aanval van eigen mensen op z'n post blijft. Als deze man het bijltje er bij neer zou gooi en. klapt het hele CDA uit elkaar. Nieuw Lekkerland G. Damsteeg! Weigering (3) Wat willen de AR mensen nu eigen lijk? Een onbegrijpelijk trieste zaak Ik ben 78 jaar en heb meer dan 50 jaar op de ARP gestemd. Nu hebben wij het CDA waar ik blij om ben want één grote Christelijke partij is beter dan drie kleinere. Maar als de ARP nog een zelfstandige partij was zou ik er niet meer op stemmen maar dan gaf ik mijn stem liever aan de CHU. Want waarom moeten juist de meeste ARP-kamerleden in het CDA zo dwars liggen. Nu er met de PvdA geen regering is te vormen, juist de AR-kamerleden niet volle dig achter een regering met de VVD staan en toch weer bedenkingen ma ken. Zijn deze heren nu zo links geworden dat ze steeds nog weer lonken naar de PvdA? Ik kan mij dit niet voorstellen. Veendam A.C. Kapinga Niet roken Christelijke reisorganisaties, volgt u a.u.b. het voorbeeld van De Jong Intratours, van vakantiereizen voor niet-rokers! Al jaren heb ik naar zoiets gezocht en dan vooral bij christelijke reisgroepen, maar tel kens werd ik teleurgesteld. Soms trof ik weinig rokers in de bus, maar vaak rookte dan weer de chauffeur. In de Greyhoundbussen in Amerika is het roken verboden, behalve op de achterste rij naast het toilet Deze bussen leggen lange afstanden af. Met veel genoegen heb ik daarmee het vorig jaar 13.000 km gereisd, maar Touringscarreizen voor niet- rokers lijkt me ideaal. Amsterdam mevr. J. Pruiksma Sluiting Volgens een nota van het Neder lands Economisch Instituut zou slui ting van het kanaal voorkeur verdie nen op grond van nationaal-econo- mische overwegingen. Gedeputeer de Staten denken dat dat nauwelijks is te bestrijden, maar voegen er aan toe dat dan ook in eerste Instantie op nationaal niveau beslist moet wor den. Bij het komend overleg zouden twee dingen onder ogen gezien beho ren te worden: verbetering van het kanaal, kosten 25 miljoen gulden op basis van 1975, en: sluiting van het kanaal, gepaard gaande met com penserende maatregelen. Naar het oordeel van Gedeputeerde Staten heeft het overleg alleen zin als de minister van Verkeer en Waterstaat beide mogelijkheden als reëel be schouwt en niet, zoals het geval blijkt te zijn, er bij voorbaat al naar neigt het kanaal maar af te schrijven. Het provinciaal bestuur van Overijs sel zegt door het rapport van profes sor De Goede gesterkt te zijn in de overtuiging dat het Rijk primair ver antwoordelijk is voor de toekomst van het kanaal. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Gruijters meent dat er na eventuele alschaffing van het beroep op de Kroon bij bestemmingsplannen toch sprake is van een toereikende rechtsbescherming van de burger. Geluk bij een ongeluk dat de schade-experts van Royal Nederland meteen op de stoep staan. verzetering maatschappij nv Drs Oruijters schrijft dit in een toe lichting op het gisteren bij de Twee de Kamer ingediende voorstel het beroep op de Kroon af te schaffen. Het kabinet-Den Uyl ging twee we ken geleden akkoord met dit voor stel, hetgeen leidde tot heftig verzet van met name organisaties op het gebied van natuur- en milieube scherming. In de huidige situatie kan iedere burger tot aan de Kroon in beroep gaan tegen een door de gemeente vastgesteld bestemmingsplan. In een dergelijk plan wordt aangegeven waarvoor een bepaald grondgebied van de gemeente wordt bestemd (woningbouw, recreatie, natuur, we gen e.d.). Natuurbeschermingsorga nisaties hebben dankzij het recht bij de Kroon in beroep te gaan de afge lopen Jaren een groot aantal voorge nomen projecten die schadelijk zou den zijn voor natuur en milieu, kun nen voorkomen. Een bezwaar tegen de huidige procedure is de lange tijdsduur, waardoor plannen vaak Jaren in de ijskast moeten blijven. Inspraak Het gisteren ingediende voorstel is een onderdeel van een wijziging van de Wet op de ruimtelijke ordening. Tegenover de voorgestelde alschaf fing van het beroep op de Kroon staat een versterking van de in spraak. De gemeenten zullen ver plicht worden een verordening vast te stellen, waarin de wijze waarop de bevolking bij de voorbereiding van een bestemmingsplan wordt betrok ken, is geregeld. De burgers krijgen drie keer gelegenheid hun opvattin gen over een bestemmingsplan te uiten, namelijk bij de voorbereiding ervan, door indiening van bezwaren tegen het ontwerp en tenslotte door bezwaar aan te tekenen tegen het vastgestelde plan bij het college van gedeputeerde staten. Minister Gruijters vindt het drie keer gelegenheid geven om bezwa ren naar voren te brengen, voldoen de. Van de Inspraak, het overleg en de uitkomsten wordt een rapport opgemaakt, dat het bestemmings plan zal vergezellen. Daardoor, aldus minister Oruijters in zijn toelichting, zullen zowel de gemeenteraad als gedeputeerde staten beter in staat zijn met geuite wensen rekening te houden en mogelijk tegenstrijdige belangen beter in het geheel te over zien en af te wegen dan tot nu toe het geval was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11