Werkgevers willen een epeler prijsbeleid dienstverlener krijgt meer werk Centrale Hoger Personeel tegen voorstel van FNV Kalkoen niet vergeten Apotheker in Huizen krijgt vast salaris Ormasa Sharpfax kopieer1 {machines Inspraak over groen in provincie Overijssel n Veen: 'Strakke lijn overbodig' H Eerste in gezondheidscentrum 'jskundigen in eerste toekomstverkenning: werkloosheid neemt flink toe, maar. fc Boete voor artsen van voormalige abortuskliniek ÉKormas bv LOG uit kritiek op beperking van inschrijvingsduur Teleurstelling bij stadsmensen 'Geen 1,5 procent koopkracht inleveren' NSDAG 14 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 'onze sociaal economische redactie HAAG Het VNO (werkgevers) gaat het komende kabinet-Van Agt vragen jrijsbeleid te versoepelen. Het prijsbeleid van het oude kabinet-Den Uyl heeft ze ens het WO „een ongewenste bijdrage geleverd aan de uitholling van de jmenten". (Bedrijfswinsten). Een strak prijsbeleid is overbodig teit. Zij krikken dus het landelijk geworden gezien de scherpe concur- gemiddelde cijfer op. Daarmee ver- rentie tussen de bedrijven, aldus gis- kleinen zij het gedeelte van de loon- teravond VNO-voorzitter Van Veen stijging dat voor doorberekening in na afloop van de maandelijkse ver- de prijzen in aanmerking komt. gadering van het VNO-bestuur. Bo vendien geeft het ministerie van eco- VNO-voorzitter Van Veen wees er nomische zaken steeds vaker onthef- voorts op dat bij de vaststelling van fing van de prijsregels aan bepaalde de prijsregels de loonstijging te laag bedrijven, die anders in financiële is geschat, en de produktiviteit te nood zouden raken. „Het prijsbeleid hoog. Het gevolg was dat de bedrij- is steeds meer ontheffingenbeleid ven nog minder mochten door bere kenen dan zij hadden verwacht. De extra loonstijging moesten ze zelf zien te betalen, dus ten koste van de winst. Het VNO zal nu het nieuwe kabinet vragen in de prijsregels voor 1978 rekening te houden met de ach terstanden die bedrijven in 1977 heb ben opgelopen. 1978 en 177 zouden moeten worden samengetrokken in de berekeningen. De aftredende mi nister van economische zaken, drs. Lubbers (CDA), is hierom al ge vraagd en hij had er wel oren naar, vertelde mr. Van Veen. Lubbers wordt in het kabinet-Van Agt opge volgd door drs. Van Aardenne (WD). Van Veen geworden." Het VNO vindt dat bedrijven moet worden toegestaan om de loonstij ging, voor zover die groter is dan de produktiviteitsstijglng, volledig door te berekenen in de prijzen. Tot nu toe was slechts een gedeeltelijke doorberekening toegestaan. Boven dien moet bij de berekening van de produktiviteit alleen de afzet op de binnenlandse markt worden meege teld. Bedrijven die sterk voor de export werken, hebben in de praktijk een grotere stijging van de produktivi- Wie vergeet niet eens de meest belangrijke bood schappen mee te nemen? Dan nog wel juist die boodschappen, die je dringend nodig hebt? Dat gebeurt ledereen. Met een goede keuken kalender, waar Je ge woon alles opschrijft, is die kwaal al aardig min der. Een leuke keuken kalender heeft de jour naliste A. Ch. P. Blaauw- de Ridder gemaakt. Er is voldoende ruimte op om elke dag de ontbrekende boodschappen op te schrijven, maar er staan ook nog heel wat nuttige keuken tips op: hoe je kaarsvet moet verwijde ren, hoe je vloerbedek king kunt reinigen etc. Voor elk seizoen is er ook een menu in opgenomen. Uitgever is Esveha, Den Haag. Kalkoen Kalkoen wps altijd een feestelijk stukje vlees. Maar tegenwoordig hoeft die vogel niet spe ciaal met Kerst op het menu te komen want we kunnen het hele jaar door kalkoen krijgen. Zo'n beest is vrij zwaar - hij kan 16 tot 18 kilo wegen en dat is voor een klein gezin wat erg veel. Het hele Jaar kal koen, ja, uit de diepvries. En kleine stukjes, zoals poten en borst, zijn er Elft, ook. Die zijn ook makke lijk te braden. In de al genoemde keu kenkalender staat ook een goed recept van kal koen. Daarom die ge- dachtensprong van ver geetachtig naar kalkoen. Het is kalkoen gevuld met zwezerik. Zwezerik is al een heel apart stuk- Je vlees en niet altijd te krijgen. Het zal bij de slager besteld moeten worden. Zwezerik is een klier uit de hals van een kalf. Laat de zwezerik een half uur in koud wa- ter staan. Doen hem dan in schoon koud water en breng hem aan de kook. Zodra het water kookt de zwezerik er uithalen en afspoelen met koud water. Weer opzetten met koud water en iets zout. Een half uur laten koken. Weer afkoelen on der koud water (wat een gedoe). Nu moeten heel voorzichtig de velletjes eraf gehaald worden, zonder dat de zwezerik kapot gaat. Daarna kalfsgehakt aanmaken (de hoeveelheid hangt af van de grootte van de kalkoen). Wikkel de zwe zerik in het kalfsgehakt en vul de kalkoen ermee. De kalkoen in de oven braden en voortdurend bedruipen met boter en vet, want hij wil gauw taai worden. Bij de kal koen kan aardappelpu ree gegeven worden met appelmoes. De kalender met het recept is uitge geven bij Esveha in Den Haag. Afkomst De kalkoen komt uit Amerika en is tegen de 17e eeuw In Nederland ingevoerd. Hij heeft veel mager en licht verteer baar vlees en is zeer neu traal van smaak. Wordt een kalkoen bij het bra den te droog dan is het raadzaam hem met plak jes spek te omwikkelen. Daarvoor kan ook ont bijtspek gebruikt wor den. Het gaat zo: de plakjes spek om de kal koen heen wikkelen en met dunne touwtjes vastbinden. Is de kal koen gaar dan moeten de touwtjes eraf gehaald worden. Boutjes Kalkoenboutjes krijgen een aparte smaak met gemberpoeder en fijnge hakte foelie. In boter de boutjes aan alle kanten bruin bakken. Een lepel tomatenpuree 3 dl wa ter en wat tijm erbij doen, IV. uur laten sto ven op een zacht vuur. Wat room erbij doen en als het moet de Jus wat steviger maken met wat bloem of maïzena. een onzer verslaggevers ZEN Wanneer inwoners de nieuwbouwwijk Huizer- )t een tabletje tegen hoofd- willen hebben, hoopt de A. J. E. Cornelissen dat zij voortaan bij hem in de leek van het wijkgezond- scentrum komen halen. kan die hoop met opgehe- hoofd uitspreken, want hij er geen cent wijzer van wor- Hij is de eerste apotheker jondienst van zo'n gezond- Iscentrum, waarin verder iartsen, wijkverpleging, fy- herapeuten en maatschap- Hjk werk een zo goed moge- samenhangende hulpverle- Ïillen aanbieden. amenlijk dienstverband van ;werkers ziet de heer Corne- een bevestiging van die sa lt, Éwerking. „Dit voorkomt vrijblij- vendheid en schept een situatie waarin onderlinge toetsing en stimu lering mogelijk is." Het is bovendien een principiële keuze, „een uiting van dienstbaarheid en van het ver langen om aan de gebruikers van gezondheidszorg, de mensen voor wie je werkt, verantwoording af te leggen." In het Huizer gezondheids centrum is de deelname van de wijk bewoners in het bestuur door een statutaire bepaling geregeld. Sterke voorkeur Het heeft overigens vele voeten in de aarde gehad. De beroepsorgani satie van de apothekers, de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, heeft een sterke voorkeur voor het vrije ondernemerschap. Die voorkeur is tot in de wetgeving terug te vinden. Er was een wijziging van het Besluit Uitoefening Artsenij bereidkunst voor nodig om de gesalarieerde apotheker in het gezondheidscen trum mogelijk te maken. En Come- lisse is nog niet erg gelukkig met de beperkende bepalingen die bij die gelegenheid werden ingevoerd. („Het is een compromis, waarvan mij onlangs in een gesprek bleek dat het ten kantore van de KNMP is opgesteld.") Een tweede horde was de KNMP zelf, en met name haar vestigingsbe leid. Deze voor leden van de Maat schappij bindende regeling voor marktordening laat vestiging toe in de volgorde waarin apothekers die voor een bepaald gebied ooit ge claimd hebben. Voor de teamvor ming in een gezondheidscentrum is dat onhanteerbaar: er moet een sol licitatieprocedure worden gevolgd. In het geval van Huizermaat heeft het bestuur van de KNMP bij wijze van experiment een uitzonderings bepaling toegepast. Strikte uitleg Maar het begrip „experiment" wordt door het bestuur strikt uitge legd. De gezondheidscentra Lunet ten (Utrecht), Purmerend en Maars- senbroek willen ook een apotheker in dienstverband, vertelt Cornelisse. Maar daar wil de Maatschappij niet van de volgorde van haar claimlij- sten afwijken, waardoor de wettelijk geopende mogelijkheid in feite door de apothekersorganisatie voor haar leden wordt afgesloten. Het experi ment Huizermaat is uniek en lijkt dat voorlopig te moeten blijven. i onze Haagse redactie I HAAG Omstreeks 1980 zullen zo'n 125.000 Nederlanders E e r werkloos zijn dan de olficiële cijfers aangeven. Deze irborgen werkloosheid" treft vooral gehuwde vrouwen. In het Idden van de tachtiger jaren zullen er enkele tienduizenden jrkrachten te veel zijn in ons land. Ook in de gezondheidszorg jlen er dan veel minder mensen nodig zijn dan er beschikbaar Deze sombere verwachtingen komen voor in een gisteren gebracht rapport over de „komende vijfentwintig jaar". rapport is gemaakt door een |ep deskundigen, die aan het werk let is door de Wetenschappelijke lad voor het Regeringsbeleid. Zij [etsten een „samenhangend toe- ïstbeeld", dat volgens de weten- lappelijke raad zelf „noch het eni- noch het beste is dat men zich indenken". Anders dan de rap- van de wetenschappelijke d zelf bevat het rapport geen aan- relingen aan de regering. Het is „discussiestuk". [tijdelijke voorzitter van de raad F. Schut, laat zich in het voor bord nogal kritisch uit over de 1st, al heeft hij wel begrip voor de beilij kheden, waarop de deskundi- zijn gestuit. In ons land is nog rder een dergelijke toekomstver- ining uitgebracht. De commissie (f spreekt over een experiment, dat [verwachte moeilijkheden heeft jdervonden en nogal haastig moest den afgerond. »ee lijnen commissie, onder vooizitter- ip van prof dr J. S. Cramer, heeft lijnen uitgezet: een economi sche groei van drie procent per jaar, tot in het jaar 2000 en een groei, die geleidelijk daalt en uiteindelijk op nul uitkomt. Ter vergelijking: dit jaar zal de groei op ongeveer 2,5 procent uitkomen. „De mate van groei heeft directe gevolgen voor energie, ruimtegebrek en bepaalde vormen van milieuvervuiling", aldus de commissie onder voorzitterschap van prof dr J. S. Cramer. In het rijtje ontbreekt de werkgelegenheid. Tot 1980 rekent de commissie nog niet met verschillen in economische groei: gehoopt wordt, dat de regering erin slaagt de werkloosheid terug te dringen tot 150.000. In de jaren daar na wordt een sterke groei van de werkgelegenheid in de dienstensec tor verwacht, economische groei of niet. Wel zal het bij nul-groei moeilij ker zijn de nodige arbeidsplaatsen te scheppen dan bij een, zij het beperk te, economische groei. Door extra werk in de dienstensector zou de werkloosheid in het jaar 2000 op het peil van 1980 kunnen lieeen. Een voorwaarde is, dat de consu menten in binnen- en buitenland steeds meer diensten gaan vragen, ten koste van goederen. De weten schappelijke raad is de vraag ge steld, of de commissie hierover niet al te optimistisch is. Immers, niet alleen in de industrie, maar ook in de dienstsector kan de technologie op rukken, waardoor menselijke arbeid overbodig wordt zo is de redene ring. Dat is opmerkelijk, omdat de zelfde raad eerder dit jaar pleitte voor extra arbeidsplaatsen in de dienstensector (vooral het niet-com- merciële deel, zoals onderwijs en welzijnszorg). Die werkgelegenheid zou betaald moeten worden uit de AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam heeft giste ren de twee artsen P. D. en L. N. van de voormalige Amsterdamse abor tuskliniek „het Sarphatihuis" in ho ger beroep veroordeeld tot elk 10.000 gulden boete in verband met de dood van een Belgische vrouw, die in mei 1974 in hun kliniek werd geabor teerd. Het gerechtshof achtte de artsen schuldig aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, gepleegd in het kader van hun beroepsuitoefe ning en het opzettelijk in behande ling nemen van een vrouw, waarbij werd voorgespiegeld dat de zwanger schap kon worden onderbroken. De vrouw, die meer dan drie maanden zwanger bleek te zijn, overleed kort na de ingreep in het nabij de kliniek gelegen Weesperpleinziekenhuis. Zij was hierheen overgebracht na een bij de behandeling opgetreden com plicatie (perforatie van de baarmoe derwand). De procureur-generaal had bevesti ging van het rechtbankvonnis, drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf en 10.000 gulden boete, geëist. Hij achtte bewezen dat de verdachten schuld hadden aan de dood van de vrouw. Het hof sprak hen hiervan vrij. De artsen was ten laste gelegd, dat zij zich niet aan de geldende afspraken hadden gehou den. Zij hadden de vrouw, op grond van haar vergevorderde zwanger schap. dienen door te verwijzen naar een gespecialiseerde kliniek. Na het mislukken van de Ingreep zouden zij voorts te lang hebben gewacht met het overbrengen naar het Weesper pleinziekenhuis. winsten van een moderne, krachtige industrie. De commissie-Cramer verwacht een blijvende groei van de collectieve sector (overheidsuitgaven, sociale uitkeringen). Bij een nulgroei van de economie betekent dat uiteindelijk .dat de Nederlanders er in hun inko men iets op achteruit zullen gaan. Bij een blijvende economische groei zal het voor de overheid vrijwel on doenlijk zijn om zuiniger om te springen met de ruimte in ons land. Steeds meer ruimte wordt opgeëist voor woningbouw, autowegen en re creatie. „Dit proces wordt afgeremd als de economische groei afneemt. Inko mens groeien niet zoveel meer en het beleid wordt sterker gericht op be scherming van natuur en landschap. Dit levert een aanzienlijk verschil in ruimte op," aldus de commissie Cra mer. Economische groei of niet, de aantasting van landschap, natuur en milieu duurt voort. Die aantasting is minder ernstig bij een nulgroei. Ronduit grote verschillen worden verwacht op het gebied van energie. Bij een verdere economische groei zal het energiegebruik maar liefst met 135 procent stijgen. Bij nul-groei is de stijging zo'n 50 procent. De overheidsbemoeienis zal flink toene men, zo verwacht de commissie-Cra mer. Het wordt wel een ander soort bemoeienis: niet langer ingrijpen en regelen van bovenaf, maar overleg en onderhandelingen met de vele groepen, die bij de besluitvorming betrokken zijn. „Het is zeer de vraag of er tijdig een nieuw stelsel van sturing en ordening van de maat schappij tot stand kan komen", waarschuwt de commissie. „De oude hiërarchische opbouw zal immers vervangen moeten worden door een systeem, dat ruimte biedt aan onder handeling en overleg tussen alle be trokken partijen". Ons commentaar staat op paf. 5. Bromfietser gedood: 5000 gulden boete DEN HAAG (ANP) Een 52-jarige verkoopdirecteur uit Voorschoten is veroordeeld tot 5000 gulden of een maand gevangenisstraf, omdat hij het portier van zijn auto opende zonder in de binnenspiegel te kij ken. Dit gebeurde op 30 juni van dit Jaar in de Parkstraat, waardoor een passerende bromfietser geraakt werd, ten val kwam en overleed. ADVERTENTIE kopiëren, ook op gewoon papier Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het landelijk overlegorgaan van de studenten vakbonden, het LOG, heeft ernstige kritiek geuit op de voorstellen voor beperking van de inschrijvingsduur, zoals die door de demissionaire mi nister Van Kemenade aan de Acade mische Raad zijn voorgelegd. Volgens die voorstellen in het kader van de herprogrammering van het wetenschappelijk onderwijs mogen na 1 september volgend jaar de stu denten maar voor een beperkte tijd aan de universiteit of hogeschool staan ingeschreven. De minister maakt in zijn voorstel len onderscheid tussen studenten die hun studie begonnen zijn vóór september 1975 en zij die na die datum hebben ingeschreven. Met name de laatste groep dreigt de dupe te worden. Naast de inkorting van de programma's krijgen zij te maken met een studieduur, die maximaal een jaar mag uitlopen. Deze regeling wordt bovendien met terugwerkende kracht Ingevoerd en geldt dus ook voor de periode toen er nog niet met beperkte program ma's werd gewerkt. Het LOG vindt de voorstellen van de minister onaanvaardbaar. De studentenvakbonden eisen dat de voorstellen onmiddellijk worden in getrokken. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De plattelandsbe volking heeft de Indruk dat nogal wat stadsmensen, die naar het boerenland trekken, teleurgesteld zijn als ze daar de sfeer van Ot en Sien niet meer aantreffen. Ongeveer op die wijze heeft één van de gesprek groepen, die in Overijssel bezig is geweest met de nota landelij ke gebieden zich uitgedrukt over de kijk van de stadsmen sen op het platteland. Een veertigtal gespreksgroepen in Overijssel heeft aan de discussies over de nQta Landelijke Gebieden meegedaan. In totaal zo'n 800 perso nen. De agrarische sector zelfs was goed vertegenwoordigd. Het wekte bevreemding dat de stadsmensen de niet-landbouwers in het algemeen weinig actief deelnamen. Evenals trouwens vertegenwoordigers van de natuur- en milieuorganisaties. Daar door ontbrak helaas de dialoog tus sen landbouw en natuurmilieu. Al dus staat te lezen in een rapport „Inspraak op groen." In het stuk wordt gesteld dat het juist de stadsmensen zijn, die zich geroepen voelden naar het platte land te trekken, die het meest in verzet komen tegen het veranderde karakter, dat zich ln de landelijke gebieden heeft voltrokken. Wat de nota Landelijke Gebieden zelf be treft, heeft men het gevoel gekregen dat deze geschreven is door „Haagse heren achter een groot bureau", die weinig inzicht ten toon spreiden in de werkelijke problemen van het platteland, zoals de leefbaarheid van de kleine kernen. Wens Onbegrijpelijk vonden de insprekers het te moeten praten over hoofdlij nen terwijl de details al vastliggen in allerlei streekplannen en bestem mingsplannen. Als voornaamste wens kwam naar voren dat de bevol king meer betrokken wil worden bij het bepalen van overheidsmaatrege len, die direct van invloed zijn op het leefklimaat. In kleine kernen be hoort gebouwd te worden zowel voor economisch gebondenen als sociaal gebondenen. Ten minste behoren er voorts een school en een winkel voor de dagelijkse levensmiddelen te zijn. Het verschijnsel tweede woning werd unaniem afgewezen. De Overijsselse bevolking is van me ning dat de bedreiging, van natuur en landschap nogal meevalt: wan neer bepaalde mooie elementen ver dwijnen. bijvoorbeeld door ruilver kaveling of wegenaanleg, komen er wel andere voor in de plaats. Het huidige rijksbeleid is teveel gericht op handhaving van het bestaande landschap, waardoor wordt gesugge reerd dat verandering tevens verlies van schoonheid inhoudt Rode draad Als een rode draad in de komende Jaren komt regelmatig de vraag naar voren „wie zal dat betalen?" De in sprekers plaatsten grote vraagte kens bij de financiële haalbaarheid van de regeringsplannen met betrek king tot het beheer en het onder houd van natuur en landschap, waarvan zij ook vaak het nut niet inzien. In vrijwel alle reacties klinkt verzet tegen het afschilderen van de landbouw als de grote bedreiger van het landschap. Eeuwenlang is de boer opgetreden als verzorger van dat landschap en heeft hij vorm ge geven aan de landelijke gebieden. De regeringsplannen voor het onder houd en het beheer van natuur en landschap, voornamelijk gebaseerd op de relatienota, ontmoeten niet alleen twijfels als het gaat om de noodzaak voor het treffen van maat regelen. De insprekers zijn ook be zorgd om de gevolgen voor de agrari sche bedrijfsvoering en betwijfelen of de op te leggen belemmeringen ooit redelijk gecompenseerd kunnen worden. Daarnaast hebben vele in sprekers erop gewezen dat een „ech te boer" ln de eerste plaats onderne mer is en er uit dien hoofde weinig voor voelt een slecht renderend be drijf te voeren, ook al staan daar misschien financiële tegemoetko mingen tegenover. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De Nederlandse Centrale van Hoger Personeel heeft zich gekeerd tegen het voorstel van de FNV om 1,5 procent van de koopkracht in te leveren in ruil voor afspraken over de werkgelegenheid in de afzonderlijke ondernemingen. Dat zou via de arbeidsplaatsenovereen komst moeten gebeuren. Verder vond hij een effectieve steun aan het bedrijfsleven onontbeerlijk. Hij noemde in dit verband de wet op de Investeringsrekening en zei, dat hij het niet eens is met de opvatting van de traditionele vakbeweging, die een duidelijke voorkeur heeft voor het subsidiëren van arbeidsintensie ve bedrijven. Van der Schalie voelt meer voor gerichte steun aan kapi taal-intensieve bedrijven. Daar moet volgens hem het herstel van de pro- duktiviteltsstijging vandaan komen. Het is zo zei hij zinloos om het leven van ten ondergang gedoemde bedrijven te rekken. Bovendien is dat onbillijk ten opzichte van de derde wereld. „Door arbeidsintensie ve bedrijven in staat te stellen hun internaUonale concurrentie voort te zetten ontnemen we de derde we reld-landen de mogelijkheid om zich verder industrieel te ontwikkelen." aldus Van der Schalie. „De arbeidsplaatsenovereenkomst komt in feite neer op een landelijk ontslagverbod. Zo'n ontslagverbod zal lelden tot een verstarring, waar door zwakke bedrijven nog verder in de put worden geholpen doordat sa nering vrijwel onmogelijk is gewor den. Zoiets kan alleen leiden tot een verdere verslechtering van de econo mische situatie," aldus voorzitter H. van der Schalie van de NCHP op de ledenvergadering van deze organisa tie in Utrecht. In plaats van het afsluiten van ar beldsplaatsenovereenkomsten pleit Van der Schalie voor overleg met de werkgevers over mogelijkheden om de werkgelegenheid zo goed moge lijk in stand te houden. Als voor beeld noemde hij een betere plan ning en vooral een betere personeels planning. Wat de beloning betreft vreesde Van der 8chalie dat het hoger personeel er dit Jaar niet zonder kleerscheuren vanaf zal komen. Hij aarzelde het hoger personeel te adviseren om bij de loonmatiging het goede voor beeld te geven. „De ervaring heeft ons helaas geleerd dat daaruit on middellijk de conclusie zal worden getrokken dat we daarmee zelf toe geven dat we te veel verdienen. De liefde kan niet van een kant komen." aldus de NCHP-voorzitter. Maatregelen Hij noemde een aantal maatregelen die zijns inziens nodig zijn om onze economie uit het slop te halen. Zo drong hij aan op een gelijkUjdige matiging van de lonen en de over heidsuitgaven. Bij dit laatste zou volgens Van der Schalie de nadruk moeten liggen op het opsporen en wegnemen van verspilling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9