Nieuwe wet geldt alleen bij vaste loonafspraken Ombudsman Levensverzekering ontving minder klachten 'Leidinggevenden te passief' Alleen meer conflicten over arbeidsongeschiktheid Djiboeti meldt luchtaanval van Ethiopië op Somalië Beheersing niet-cao salarissen Steeds meer jonge vrouwen zonder werk Te grote vrees voor achterban Hoge Raad bevestigt vonnis over leden belangenvereniging FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 TROUW/KWA., Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Ombudsman Levensverzekering constateert in zijn zevende jaarverslag, dat het aantal klachten in het jaar tot 15 september j.I verder is gedaald. De daling geldt voor alle categorieën klachten met één uitzondering: het aantal ontvangen klachten over weigering vrijstelling van premiebetaling bij blijvende arbeidsongeschiktheid is ongeveer gelijk gebleven. Voor deze klachtoorzaak dient snel een oplossing te worden gevonden, meent de ombudsman, mr R. J. Erdbrink. In de verslagperiode heeft de om budsman 401 (vorige periode 475) schriftelijke en mondeling ingedien de klachten in behandeling geno men. Aan het begin van de verslag periode waren nog 82 klachten in behandeling van de vorige periode. Afgehandeld werden vorig Jaar 400 (vorige periode 454) klachten, waar van 124 ten gunste van de klagers. 69 klachten zijn thans nog in behande ling. Bij de ten gunste van de klagers afgehandelde klachten ging het niet alleen om kwesties waarin vrijstel ling van premiebetaling wegens ar- beidsongechiktheid kon worden be reikt of bijvoorbeeld in eerste instan tie geweigerde uitkeringen toch wer den gedaan, maar ook om gevallen waarin slepende incasso-kwesties werden omgezet In prompte afwik keling e.d. De ombudsman is in het algemeen tevreden over de medewerking van de levensverzekeringmaatschappij en bij de behandeling en afdoening van de klachten. Mr Erdbrink ver wijst in dit verband naar 37 klach ten, waarin de maatschappijen dui delijk welwillendheid voor recht hebben doen gelden. „In twijfelge vallen of in die zaken waarbij twee meningen tegenover elkaar stonden heb ik de maatschappijen meestal bereid gevonden de schaal naar de kant van de klager te doen doors laan". DJIBOETI (Reuter. AFP) Ethiopi sche straalvliegtuigen hebben de Noordsomalische stad Hargelsa aan gevallen en brandstofdepots vemie- Ugd. Hierbij werden zevenUen men sen gedood. Dit werd gisteren vanuit het buurland Djiboeti gemeld. Twee Ethiopische toestellen zouden zijn neergeschoten terwijl 8omaliê drie vliegtuigen had verloren. De luch taanval. die van Ethiopische zijde werd tegengesproken, zou vrijdag zijn uitgevoerd. Inmiddels hebben woordvoerders van het Eritrese Volksbevrijdings front (EPLF) in Rome meegedeeld dat het front de helft van de strategi sche havenstad Massawa heeft inge nomen en zijn omsingeling van de Eritrese hoofdstad Asmara ver sterkt Volgens de woordvoerders was de algehele verovering van Massawa nog een kwestie van uren en zou de verovering de volledige onafhanke lijkheid van Eritrea inluiden. Bovendien zou het ook niet lang meer duren voor Adi Kaich. een dis trictshoofdstad 115 kilometer ten zuiden van Asmara, in handen van het front vallen. Deze stad is een van de belangrijkste verbindingspunten voor de aanvoer van materieel naar Asmara, dat zelf ook op het punt staat door de opstandelingen te wor den ingenomen. Asmara, dat door ongeveer 23000 Ethiopische militai ren zou worden verdedigd, zit vol gens de woordvoerders nu al zonder electriclteit en watervoorziening. Het Koeweitse blad Al Watan liet gisteren weten dat de Egyptische president Anwar Sadat voorberei dingen treft voor „een grootscheepse operatie tegen Ethiopië, om de Sow- Jet-posltles in de Hoorn van Afrika te treffen". HIJ zou met de 8omalische president Siad Barre een aanvals plan hebben ontworpen. Het blad noemde geen bronnen en het lijkt dat Sadat wel andere dingen aan zijn hoofd heeft In zijn Jaarverslag noemt de om budsman slechts 30 gevallen volle dig ongegrond. Volledig gegrond achtte hij maar een zestigtal klach ten. Daartussenin zit een wereld van (kleine) onvolkomenheden, misver standen, onbegrip, onbekendheid met het verzekeringswezen en ook' wel structurele problemen. Bijna 18 procent van de klachten, die in de verslagperiode zijn ontvan gen heeft betrekking op conflicten over de graad van arbeidsonge schiktheid. In de vorige verslagpe riode was dat percentage 15,5. De ombudsman: „Algehele (en blijven de) arbeidsongeschiktheid geeft vol gens de polis recht op bijvoorbeeld vrijstelling van premiebetaling. Een normaal denkende houder van een polis van levensverzekering denkt dat hij, als hij ten aanzien van socia le verzekeringen volledig (80-100 pet) arbeidsongeschikt wordt verklaard, voldoet aan de voorwaarden om vrij stelling van premiebetaling te krij gen. Dat is hem niet kwalijk te ne men. Begrijpelijk is dan de teleur stelling en het onbegrip als de verze keraar hem kennelijk niet of niet geheel arbeidsongeschikt acht in de zin van de polisvoorwaarden," aldus mr Erdbrink. Een en ander, aldus de ombudsman, vindt zijn oorzaak in de omstandig heid, dat de hoogte van het WAO- uitkeringspercentage niet alleen wordt bepaald door de medische ar- Mr R. J. Erdbrink beidsongeschiktheid (zoals in de le vensverzekeringspolis), maar dat mede rekening wordt gehouden met sociaal-economische factoren zoals de situatie op de arbeidsmarkt. Zo is het voor de WAO-er thans moeilijk part-time werk te vinden. Volgens de ombudsman zijn ook de verzekeringsmaatschappijen door drongen van de noodzaak een oplos sing te vinden voor de kloof tussen de WAO-arbeidsongeschlktheid en polis-arbeidsongeschiktheid. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het nieuwe wetje tot beheersing van niet-cao-lonen zal alleen worden toegepast wanneer werkgevers en vakbonden bij de komende cao-onderhandelingen verplichte vaste loonsveranderingen afspreken. Tot nu toe gelden de meeste cao's als minimum: de werkgever is vrij om meer te betalen. Als dit ook zo blijft voor de loonsverhogingen in cao's voor 1978, dan zal het nieuwe wetje niet worden toegepast. Minister Boersma (sociale zaken) deelt dit mee in zijn antwoord op de eerste schriftelijke reacties vanuit de Tweede Kamer op zijn wets-ont- werp. Het wetje moet de minister de bevoegdheid geven aan niet-cao- werknemers een loonsverhoging op te leggen die is afgeleid van wat voor cao-werknemers gaat gelden. Als echter voor cao-werknemers in feite slechts minima worden afgesproken waarboven de werkgever mag uit gaan, kan de minister niet via het nieuwe wetje aan niet-cao-werkne- mers deze loonsverhogingen als maxima gaan opleggen. Drs Boersma rekent er echter op dat bij de komende cao-onderhandelin gen wel concrete, vaste loonsveran deringen zullen worden afgesproken. Hij wijst erop dat dit ook het streven is van de vakbeweging. De minister benadrukt echter ook dat het niet zijn bedoeling is via het nieuwe we tje een eind te krijgen aan het mini mumkarakter van de meeste cao's. Niet vanzelfsprekend CDA en WD hadden de minister de vraag gesteld of dit wetje nu wel nodig ls, gezien het feit dat organisa ties van hoger personeel al hebben toegezegd ook te streven naar loon matiging voor hoger betaalden, en gezien het feit dat in het verleden zou zijn gebleken dat hoger betaal den buiten de cao niet sneller in loon stegen dan de cao-werknemers. Boersma antwoordt hierop dat een richtlijn van centrale organisaties om voor niet-cao-werknemers de zelfde lijn aan te houden als voor de cao's, niet vanzelfsprekend tot die zelfde lijnen leidt. Ook wijst Boers ma op mogelijke uiteenlopende loonsveranderingen op gebied van autovergoedingen, declaratiemoge lijkheden, tantièmes, gratificaties en bonusregelingen. Het nieuwe wetje is volgens Boers ma „een handreiking aan de sociale partners" (vakbeweging, werkge vers). Die willen unaniem loonmati ging. De regering wil dat stimuleren door het mogelijk te maken dat de niet-cao-werknemers in die mati ging delen. Het wetje heeft daarom „een ondersteunende functie, en het hangt geheel van de sociale partners af of het wetje deze functie zal kun ne vervullen", aldus Boersma. De minister ziet niet welke andere mo gelijkheden dan dit wetje, het CDA denkt te hebben om het beoogde Van onze Haagse redactie DEN HAAG Eind november wa ren in ons land 207.210 mannen en vrouwen werkloos, ruim drieduizend meer dan eind oktober. Het werk loosheidscijfer, waarin seizoensin vloeden verwerkt zijn, is echter la ger dan een maand eerder. Dit cijfer toont een gunstiger beeld van de werkloosheid: ruim 4.000 werklozen minder. Van de werkloosheid onder vrouwen kan meer dan de helft worden toege schreven aan vrouwen jonger dan 23 jaar. In de periode van één jaar is de werkloosheid onder deze groep met achttien procent toegenomen. Nog steeds groeit het aantal vrouwelijke schoolverlaters. De werkloosheid onder mannelijke schoolverlaters neemt niet langer toe. De vrouwen springen er ook ongun stig uit waar het gaat om de duur van de werkloosheid. De langdurige werkloosheid onder mannen is afge nomen sinds november van het vori ge jaar, maar voor de vrouwen geldt het tegendeel. Deze vrachtwagen kantelde gisterochtend op de provinciale weg Ravestein-Uden. Door de enorme ravage moest het verkeer tot in de middag worden omgeleid. De chauffeur kwam er goed van af. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Wij laten ons beïnvloeden door de achterban en wij brengen niet de moed op de vrijheid op te zoeken. Politieke lei ders, zij leiden niet maar zij laten zich leiden door frac ties en kiezers. Hoeveel on dernemers denken nog bezig te zijn met datgene waaraan zij hun bestaansrecht te danken hebben: het ontwik kelen en volgen van nieuwe initiatieven terwijl zij in fei te de gevangenen zijn van hun eigen vastgeroeste maatschappij-opvattingen of van hun vrees voor vak bonden en ondernemings raden?" Deze uitspraak deed dr A. Baten burg, voorzitter van de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland bij de uitreiking van de Kluwerprijs aan prof. dr J. J. Klant. Volgens dr Batenburg is deze pas sieve rol van leidinggevenden te betreuren want dan vervalt zijns inziens onze maatschappij tot een poppenkast waar de achterban aan de touwtjes trekt. Ons land heeft daarom, aldus de ABN-top- man, er dringend behoefte aan dat de leidinggevenden, ongeacht of zij minister, ondernemer, vakbondsleider of politicui zich er weer op gaan bei waarmee zij zich bezig n houden. „Wij moeten ons r ten bespelen," zei Bated „maar zelf de spelers zijn. Dq moeten we niet altijd de «01 incalculeren wat de reactie anderen zal zijn, van wie wi> t afhankelijk voelen." r n Voldoen wij weer aan deze fcn waarden dan kan naar de nw van dr Batenburg het Enr weekblad The Economist] nieuw artikel aan NederlaniL den. Waarschuwde het blal langs nog voor de „HollJ ziekte", het volgende artikeT dan moeten gaan over het landse wonder". doel te dienen. Met het wetje „wordt de best mogelijke garantie verkre gen dat de inkomensmatiging zich over een zo breed mogelijk front zal uitstrekken,,' aldus de minister. Het wetje moet 1 januari al van kracht worden. Het overheidsperso neel valt er officieel niet onder, maar feitelijk wel, doordat voor de salaris sen van ambtenaren altijd via het „trendbeleid" dezelfde verhogingen worden doorgevoerd als in de cao- lonen plaatsvinden. Geen strafsanctie Het wetje zal geen strafsanctie be vatten. Een werkgever die toch meer betaalt, is dus niet strafbaar. Wel volgt er dan een onderzoek, waarvan de uitkomsten openbaar worden. Een straf riskeert de werkgever al leen als hij niet meewerkt aan zo'n onderzoek. Eventueel in strijd-met het nieuwe wetje teveel betaald loon wordt van overheidswege terugge vorderd nadat de betrokken werkge ver is betrapt. Wel is deze betaling niet rechtsgeldig, zodat desgewenst de betrokken werkgever zelf het be taalde van zijn werknemer zou kun nen terugvragen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het vonnis bevestigd, dat het gerechtshof in Den Haag eerder had geveld over drie leden van de Belangenvereniging Minderjarigen (BM) een organisatie die opkomt voor jongeren die onder de kinder bescherming vallen en doorgaans in tehuizen zitten. De BM had het vonnis van het Haags gerechtshof honderd gul den boete of vier dagen hechtenis voor drie van haar vertegenwoordi gers ter vernietiging voorgedra gen aan de Hoge Raad. De BM kreeg de boete omdat ze vorig jaar enige tijd het kantoor van staatssecretaris Zeevalking (Justitie, kinderbescher ming) bezet had. Dit gebeurde nadat de vereniging, die zich als vakbond beschouwt, ver geefs bij de staatssecretaris had aangedrongen om voor vakbonds werk toegelaten te worden tot de inrichting van de kinderbescher ming. Het gesprek laaide toen zo hoog op dat de BM besloot het mi nisterie niet eerder te verlaten dan na een toezegging van Zeevalking. Voor deze „bezetting" kregen drie leden van de BM via de politierech ter honderd gulden boete of vier dagen hechtenis. In hoger beroep bevestigde het gerechtshof in Den Haag later dit vonnis, en gisteren deed de Hoge Raad dit dus ook. Op een persconferentie die de BM na afloop van de zitting van de Hoge Raad gaf in het gebouw van de Sosjale Joenit in Den Haag zei woordvoerder Huig Groot dat de BM na deze uitspraak nu meer in de aandacht zal trachten te komen van de Tweede Kamer. De advocaat van de BM. mr Wladimiroff zag de beslis sing van de Hoge Raad als een stap terug in de rechtsontwikkeling. Vol gens hem was het logisch dat je een wetsovertreding mag begaan (in dit geval lokaalvredebreuk) als je een doel tracht te bereiken waar de meerderheid van de Tweede Kamer achterstaat kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen.mogelijk van 18.00-20.00 uur. Hartelijk danken wij allen die van hun belangstelling blijk hebben gegeven bij de herdenking van ons 50-ja- rig huwelijksfeest. A. Bakker H. Bakker-Ernsting Amsterdam, december 1977 Beemsterstraat 546 De Heere nam op in Zijn heerlijkheid, onze zeer geliefde echtgenoot, broer, vader en grootvader Herman Teunis van de Koppel Na een langdurig ziekbed bereikte hij de leeftijd van 70 jaar. Van 1940-1965 was hij hoofd van de School met de Bijbel te Daarle. Daarle: E. M. van de Koppel-Bikker Ommen: H. W. van de Koppel Alkmaar: C. A. van de Koppel W. van de Koppel-Hagoort Delden: A. J. A. van de Koppel H. H. van de Koppel-Geerling Sprang-Capelle: J. M. H. van de Koppel M. van de Koppel-van 't Oever Heemskerk: A. P. van de Koppel L. Kuipers Zwolle H. P. van de Koppel H. J. van de Koppel-Kromdijk Almelo: M. A. de Vos-van de Koppel A. A. de Vos Daarle: P. M. J. van 't Oever-van de Koppel W. van 't Oever en kleinkinderen Daarle, 13 december 1977 Zandkuilenweg 19. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 17 december. Wij houden een rouwdienst om 1.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Daarle. Voor de dienst is er gelegenheid tot condoleren. Aankomst op de Bijzondere Begraafplaats te Daarle om 2.00 uur. U wordt uitgenodigd hierbij tegenwoordig te zijn. Geen bloemen. Op Zijn tijd heeft de Hemelse Vader thuisgehaald onze lieve moeder en oma Gesina Dela Luiten-van Eerden zij mocht 83 jaar worden. Aalten: G. H. Heusinkveld-Luiten H. J. Heusinkveld. G. J. Luiten A. J. Luiten-Smol G. H. Wevers-Luiten S. Wevers A. G. H. Luiten J. G. Luiten-Lensink A. J. Luiten B. Luiten-Veerbeek klein en achterkleinkinderen Aalten, 13 december 1977 Deunkdijk 2 De Begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 15 december a.s. op Begraafplaats Berkenhove te Aalten. Vooraf wordt om 2 uur een rouwdienst gehouden in het Uitvaartcentrum Romienendiek 2a. Degenen die de overledene de laatste eer willen bewijzen worden hierbij uitgenodigd. Gelegen heid tot condoleren van half 2 tot 5 min. voor aanvang van de dienst. De Heer heeft plotseling tot Zich genomen onze zeer gewaardeerde leraar en collega, de heer J. P. Verstegen adj.-directeur Marnix-MAVO Met grote dankbaarheid gedenken wij zijn grote trouw aan en inzet voor het christelijk onderwijs in het algemeen en de Marnix-MAVO in het bij zonder, waar hij 20 jaar als christen te midden van de schoolgemeenschap in het licht van het Evan gelie zijn zegenrijke taak mocht vervullen. Leerlingen Bestuur - Collega's Gouda, 9 december 1977 „U zij de glorie, opgestane HeJ Op de dag des Heeren is in zijn Heer en Hel ontslapen onze innig geliefde broer en zwaa Piet van der Zee echtgenoot van B. Moolenaar. S. Abma-van der Zee Meppel: A. M. van der Zee Apeldoorn: T. van der Giessen-van der Zet A. van der Giessen H. van Binsbergen-van der Zeel J. J. van Binsbergen 11 december 1977. Na een langdurig lijden nam de Here tot Ziel j aller vriend Pieter van der Zee op de leeftijd van 65 jaar. „Hij is verlost, God heeft hem welged<T Hoogkerk, 11 december 1977 Tjits Barkmeijer Douwe Jan en Elly Postma Siets Hollander Klaas en Arjan Eldering Nanne en Lim ter Huizen Piet en Tiny Majoor Romke en Rie Mebius Het bericht van het overlijden van prof. dr. A. H. Wiebenga in leven lid van het dagelijks bestuur vani* Vereniging Het Nederlands Kankerinstituut, IW ben wij met diep leedwezen ontvangen. Wij zijn hem buitengewoon veel dank versa® digd voor zijn grote en blijvende bijdrage aan werk van het N.K.I. Wij deden nooit tevergeefs een beroep op he Namens het bestuur van het N.K.I. prof. dr. E. H. van der Beugel Namens de direktie, dr. J. S. Sindram Amsterdam, 19 december 1977. Enige kennisgeving Op 8 december is van ons heengegaan op 86-ja leeftijd onze lieve en zorgzame moeder, schi Ié moeder, grootmoeder en overgrootmoeder Elisabeth Jacoba van der Leeuw weduwe van Herman Theódoor s'Jacob Genève: M. H. van Heemstra-s'Jacob S. van Heemstra Pedreira S.P., Brazilië: S. Y. van Schelle-s'Jacob J. D. A. van Schelle Den Haag: S. van Heemstra jr. W. M. A. van Heemstra-Brom d A. H. Ph. J. Tuininga-van Heem! 'e W. F. Tuininga Wassenaar: E. S. Eykman-van Heemstra M. A. J. Eykman Voorschoten: A. R. van Heemstra M. Th. M. van Heemstra van Zinnicq Bergm d Utrecht: H. Th. van Heemstra Pedreira S.P., Brazilië: H. M. van Schelle A. R. van Schelle E. J. van Schelle en achterkleinkinderen. Den Haag, 13 december 1977, Cees Laseurlaan 107, Correspondentie-adres: Else Mauhslaan 81 Den Haag. Wij hebben haar in alle stilte begeleid op laatste gang. vi Dankbetuiging Daar het ons onmogelijk is allen persoonlijk te ken voor de zeer vele blijken van medeleven tijd) verblijf in het ziekenhuis en na het overlijden va lieve man, onze lieve vader en opa Nicolaas van Leeuwen wil ik langs deze weg, mede namens mijn kindei kleinkinderen, u hartelijk danken. Uw warme belangstelling en medeleven hebba diep getroffen. A. van Leeuwen-' West Schipluiden, december 1977 Vlaardingsekade 34

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8