ber voorziet nog meer ionage voor Oostblok Andalusië: derde wereld van Spanje te Egyptenaar heeft oogkleppen verloren Smith: ,,Kans op vrede in Rhodesië groter dan ooit" Brandweer in Engeland staakt door luitse minister blijft, afdelingschef geschorst ïij van Soares it nieuwe leden fen in Portugal Eerste blanken uit Z-Afrika spoedig naar Bolivia Blanke juristen: nieuw onderzoek naar dood Biko Slaapzaal van college in brand: 7 doden 'g nooit is de stemming in Cairo zo anti-Arabisch geweest )AG 14 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet7 (Reuter. UPI) De sta- brandweerlieden heb- i „het laatste bod" van g voor een loonsverhoging i gewezen. Het is daarom jl zeker dat de staking, die een maand oud is, nog na [evaarlijke kerstdagen zal j had de brandweer een iijke loonsverhoging van int en verdere stijgingen in ist aangeboden. De spuit- ibben daarop verdeeld ge- maar ook al moet de eind- 'andaag worden vastge- l is wel duidelijk dat meer dan de helft van de 35.000 stakers het bod verwerpt. Tijdens de stakingsperiode zijn tot nu toe 79 mensen bij branden omge komen. De verwachting is dat er een naar verhouding hoog aantal slacht offers zal vallen rond de kerst. Dan zijn er gewoonlijk veel gevallen van kortsluiting en bovendien vormen kerstbomen en versieringen een bron van veel brand. Gisteren werd bekend dat in ieder geval de meerderheid van de Lon- dense brandweer en die in het indus triegebied in het midden van Enge land van mening zijn dat er moet worden voortgegaan met staken. In middels wordt de verhouding tussen stakers en invallers steeds grimmi ger. In sommige gevallen werdt de invallers belet hun werk te doen. i I BRUSSEL (Reuter, UPI, AP) De Westduitse minister van defensie Georg Leber heeft |dat er in het defensie-apparaat van de Bondsrepubliek nog meer spionnen aan het werk minister heeft naar aanleiding van het jongste spionageschandaal een chef op het nent in Bonn geschorst. Nee Joh. niet doen lijkt aarts bisschop van New York Teren ce kardinaal Cooke afwijzend te gebaren naar het jongetje dat de zojuist als kerstcadeautje gekregen verre kijker op de emi nentie uitpro beert. Maar dan wint ook bij de kardinaal de nieuwsgierigheid het en onder de verbaasde blik ken van rondom hem staande kin deren zet hij de verrekijker voer de bebrilde ogen. I gisteren tijdens een pers- itie dat de NAVO een deel militaire plannen heeft esse van het ministerie van haar man en een huis tapels documenten over de ing van West-Europa in van het Oostblok heeft ge- De minister zag overigens in van elf jaar de langst dienende be- tot 1972 onder de toenmalige minis ter van defensie (en huidige bond skanselier) Helmut Schmidt chef-ka- ijzigen na de ontdekking binet was, geen misdaad begaan, spionagezaak, waarbij een De minister is vanwege de spionage- affaire al zwaar onder vuur genomen. Verschillende kranten hebben al aangedrongen op het ontslag van Leber, die met een ministerschap e, waarvan meteen al is ge- zij vele malen ernstiger is geruchtmakende kwestie- windsman in de Westduitse regering is. Leber zal vandaag in de bondsdag opening van zaken moeten geven en Guillaume, die tot de val zich moeten verdedigen tegenover ndskanselier Willy Brandt een opgewonden oppositie, geen reden om af te treden. wat heb fk fout gedaan, in verbaasde Leber. enas de volle omvang van deze Ode-affaire pas duidelijk gewor- tefln hij details las in de maan- ie van het dagblad Frankfur- jemeine Zeitung. De West- guprocureur-generaal Kurt Reb- reiiheeft ook al verklaard dat ptoestie de nationale veiligheid tci land meer kwaad doet dan Ivfc-Guillaume. Leber hield ver- erfers gistermiddag voor dat luitsland niet het enige land is „jionageproblemen en dat de kingen met de andere Wester- tigenoten geen schade hebben j)en door deze nieuwe kwestie. rzoek heeft een intern disciplinair oek gelast naar de handelwij- de chef van secretaresse Re- aitze, Herbert Laabs. Volgens ■ster heeft Laabs. die van 1969 i medewerker istische Partij van de de- •e minister president Ma- es heeft aangekondigd een dencampagne te starten. Op trictsbijeenkomst van Lissa- omstreken waren slechts 400 aanwezig van de partij die )0.000 leden telde. De val van tering werd op dezelfde bij- ist door Mario Soares als lecommentarieerd: „Wij als waren in werkelijkheid de naars!" De sociaal democra- 'partij PSD heeft nieuwe ver- Jen geëist wanneer voor 1 ja- len regering is geformeerd. Over het echtpaar Lutze is gisteren nog bekend geworden dat de vrouw, Renate, op achtjarige leeftijd met haar ouders uit Brandenburg in Oost-Duitsland naar het Westen kwam. Het is daarom moeilijk aan te nemen dat de Oostduitse geheime dienst haar met een speciale op dracht naar de bondsrepubliek heeft gestuurd. Haar huwelijk met Lothar Lutze, ook uit de DDR afkomstig, leidde ertoe dat beiden op aanbeve ling van Laabs werden aangesteld bij het ministerie. Lutze zelf kwam op de afdeling bewapening. Zijn vrouw hield zich bezig met sociale kwesties als pensioenen. De bondgenoten, zo zei Leber giste ren, hebben meteen maatregelen ge nomen door verraden plannen te ver vangen door nieuwe. De NAVO weet wat zij moet doen. Ze heeft 25 jaar ervaring met dit soort dingen, aldus de minister. Het Amerikaanse minis terie van defensie heeft gisteren la ten weten geen enkele aanleiding te" zien om de stroom informatie aan het bondgenootschap stop te zetten. LA PAZ (Reuter, ANP) De rege ring van Bolivia heeft bevestigd dat 50 blanke gezinnen uit Zuid-Afrika formeel toestemming hebben gekre gen zich als immigranten in Bolivia te vestigen. Verwacht wordt dat de groep in februari in het Latijnsame- rikaanse land zal aankomen. De Boliviaanse onderminister van immigratie, Guido Strauss, zei dat de berichten uit Johannesburg over de aanstaande komst van de immi granten juist waren. In roomskatholieke kringen in de hoofdstad La Paz zegt men over bewijzen te beschikken dat de rege ring van Bolivia een plan heeft op gesteld om ongeveer 150.000 blan ken uit zuidelijk Afrika uit te nodi gen zich in het land te vestigen. Het gaat volgens deze kringen om blan ke boeren uit Rhodesië, Namibië (Zuid-West-Afrika) en Zuid-Afrika die in de komende zes jaar zouden kunnen gaan wonen in dunbevolkte gebieden van het land. De regering in La Paz ontkent het verhaal. De berichten als zouden de Neder landse en Westduitse overheden be langstelling hebben getoond dat plan te financieren zijn door de be treffende landen ontkend. SALISBURY (Reuter, AP) Premier Ian Smith van het blanke minderheidsbewind in Rhodesië heeft gisteren gezegd dat de kans op een oplossing van het zich al 12 jaar lang voortslepend conflict tussen de blanken en de zwarte nationalisten in het land groter is dan ooit. Blanke functionarissen die bij de besprekin gen tussen Smith en de gematigde zwarte leiders betrokken zijn, waren terughoudender en zeiden dat men „op de goede weg was", maar dat de term optimistisch nog te voorbarig was". Van een akkoord met de drie zwarte bewegingen die aan het overleg deel nemen (bisschop Abel Moezorewa's Verenigde Afrikaanse Nationale Raad. UANC, dominee Ndabaningi Sithole's Afrikaanse Nationale Raad, ANC en stamleider Chirau's Verenigde Volksorganisatie van Zimbabwe, ZUPO) zal volgens de premier ook een matigende werking uitgaan op de oorlog die de „buiten landse" vleugel van het zwarte ver zet op Rhodesisch grondgebied voe ren. Tot nu toe blijkt hier nog niet veel van. De leiders van deze guerril lastrijders, Robert Moegabe en Jos hua Nkomo weigeren nog steeds aan het overleg in Salisbury deel te ne men. Om deze redenen geven de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië niet zo veel voor de besprekingen in Salisbury. Zij menen dat voor een blijvende vrede in het gebied de me dewerking vereist is van de militante leiders van het Patriottisch Front. Premier Smith heeft de pers na de zitting van maandag al meegedeeld dat met de gematigde zwarte leiders vrijwel onmiddellijk overeenstem ming was bereikt over de noodzaak van het invoeren van algemeen kies recht. maar dat er nog vele proble men waren blijven liggen die „direct bij de horens gevat moeten worden". Verdeelsleutel De Zimbabwe Times, een krant van de zwarte bevolkingsgroep in Rho- ken kunnen stemmen en de zwarten op zwarten, zijn de zwarte nationalis ten hiermee niet akkoord gegaan. Desondanks zijn de partijen er vol gens de Zimbabwe Times van over tuigd dat de moeilijkheden uit de weg zullen worden geruimd. Aange nomen wordt dat de zwarte leiders bij het gesprek bereid zijn het Rho- desische leger in takt te houden. Premier Smith zou dit als een van de' voorwaarden voor zijn goedkeuring van een „interne oplossing" hebben gesteld. Inmiddels heeft de dekolonisatie- commissie van de Verenigde Naties met 112 stemmen voor, geen tegen en 10 onthoudingen een resolutie aanvaard die het embargo tegen Rhodesië moet versterken. De Vei ligheidsraad van de VN wordt ver zocht een verplicht embargo uit te vaardigen van de levering van olie en olieprodukten aan Zuid-Afrika om- desië heeft gisteren laten weten dat dat deze produkten van „Zuid-Afri- men heeft afgesproken dat de zwarte kiezers 84 parlementsleden mogen kiezen en de blanken 43. Hierdoor zouden de blanken grondwetswijzi gingen, die twee derde van het aan tal stemmen nodig hebben, kunnen voorkomen. Maar terwijl de regering van Smith eist dat de blanken slechts op blan- ka worden doorgezonden naar Rho desië". Binnen de Europese Ge meenschap stemden alleen Dene marken. Ierland en Nederland voor de resolutie. De rest van de EG. Israël, Canada, Iran en de Verenigde Staten onthielden zich van stem ming. Duidelijk is dat de resolutie het in de Veiligheidsraad niet zal halen. Van onze correspondent MADRID Groen-wit-groen: de vlag van Andalusië. Nog niet zo lang geleden een verbo den vlag in het zuidelijke deel van Spanje. Maar 4 december werden tientallen kilometers doek in deze kleuren meege dragen door in totaal anderhalf miljoen mensen. In alle steden van Andalusië waren enorme menigten op de been om auto nomie te eisen voor hun land. Het streven naar een grotere zelf standigheid van de verschillende re gio in Spanje is springlevend in Bas kenland. in Catalonië, in Galicië, op de Canarische Eilanden en in Anda lusië. Het ideaal in Andalusië is lan- •ge tijd onderschat geweest, ook door Spaanse politici. Men vroeg zich af of er wel sprake was van een eigen „Andalusische identiteit". Andalusië heeft niet zoals Baskenland. Catalo nië of Galicië een eigen taal. Integen deel, Andalusië is de bakermat van het huidige Spaans en zijn meest in het oog lopende gezicht: flamenco- muziek, stieregevechten, sherry, pit toreske dorpjes met witte huizen en smalle straatjes met zwaar beladen ezels, was juist het handelsmerk waarmee heel Spanje zich tientallen jaren lang verkocht aan het buiten land. Ellende Maar achter de welvarend aandoen de toeristencentra als Torremolinos, gaat een wereld schuil van misère, werkloosheid en zelfs honger. En het is juist die ellende die de Andalusiërs verbindt. De „dag van Andalusië", 4 december, werd dit jaar georgani seerd door de 91 parlementsleden die afkomstig zijn uit Andalusië. De meerderheid van deze parlementa riërs bestaat uit socialisten en com munisten, de regeringspartij UCD van premier Suarez is in Andalusië in de minderheid. Alle parlementa riërs, ook die van de UCD, zijn het er over eens dat Andalusië een pro bleemgebied is. Er zijn een half mil joen werklozen in Andalusië en an derhalf miljoen arbeiders zijn ge dwongen werk te zoeken in Noord- Spanje of elders in Europa. Andalu sië wordt wel de „derde wereld" van Spanje genoemd. De industrialisatie is er nooit van de grond gekomen. De Andalusische economie moet het voornamelijk hebben van de land bouw. Deze landbouw is voor een deel nog haast middeleeuws georga niseerd. Er is nog veel grootgrondbe zit. De grootgrondbezitters plegen zelf over het algemeen niet te werken maar brengen hun tijd door in Ma drid of in de casino's van Sevilla. Opstand Ook in andere opzichten is het treu rig gesteld in de Andalusische land bouw. In de olijventeelt is een paar maanden geleden een ware opstand uitgebroken. Kleine boertjes die slechts twee of drie hectare bezitten gingen samen met de grotere boeren de straat op. om betere prijzen af te dwingen en oneerlijke concurrentie te doen stoppen. Olijfolie is in Span je een basisprodukt. de Spaanse huisvrouw pleegt aardappels, vlees, vis en noem maar op in deze olie te bakken. Maar de tussenhandel, vaak in handen van multinationals ging de olijfolie mengen met buitenland se sojaolie en andere plantaardige vetten. Gevolg: de olijfoliemarkt, stortte in en vorig jaar werd nog geen twintig procent van de olijven ge oogst omdat het niet rendabel was. Achthonderdduizend landarbeiders bleven zonder de inkomsten van de jaarlijkse olijvenpluk. Het grootste deel van de werklozen krijgt geen uitkeringen, ze moeten maar zien. Als Andalusië niet overwegend een landbouwstreek zou zijn waren zeker vele mensen omgekomen door hon ger. Nu blijft men vaak in leven door steun van familie, buren of vrienden die nog wel wat graan en andere produkten over hebben, of men gaat op strooptocht Geweld „De dag van Andalusië" werd een succes omdat het besef is doorgebro ken dat door zelfbestuur de situatie kan worden verbeterd. Maar de fees telijkheid van de massale optochten trok weg toen bekend werd dat in één van de steden. Malaga, het tot een heftig treffen was gekomen tus sen politie en demonstranten. Er vie len tientallen gewonden en één man, een 19-jarige communist, werd ge dood door een politiekogel. Ook par lementariërs en de burgemeester van Malaga kregen klappen van de politie die volkomen in het wildeweg de menigte aanviel. Het leek alsof de Francotijd was teruggekeerd, toen ook om de haverklap doden vielen bij botsingen tussen politie en beto gers in Andalusië. De voorzitter van de provinciale staten van Malaga. Francisco Cabeza. is een notoir Francoïst. Autoriteiten zoals hij en hun vrienden onder de grootgrond bezitters, hebben veertig jaar de ver langens van de Andalusiërs met ge weld onderdrukt. Parlementsleden uit Andalusië verwachten dat het zwarte einde van de met zoveel suc ces en feestelijkheid begonnen „dag van Andalusië" het autonomiepro- ces zal versnellen. PRETORIA (DPA) - Rechtsgeleer den aan blanke Zuidafrikaanse uni versiteiten hebben een nieuw onder zoek geëist naar de dood van de zwarte leider Steve Biko. die medio september in gevangenschap aan hersenletsel kwam te overlijden. „De onthullingen over de manier waarop politieke gevangenen wor den behandeld, maken niet alleen een nauwkeuriger onderzoek naar de dood van Biko noodzakelijk, maar ook moet er een onderzoek worden ingesteld naar alle voorge komen sterfgevallen tijdens gevan genschap". aldus professor Johan van der Vijver. Zijn collega Klaus Schwietering zei dat een nieuw on derzoek naar de dood van Biko noodzakelijk is omdat er te veel vragen onbeantwoord Éijn gebleven. De professoren Ignus Rautenbach en Marinus Wiechers veroordelen het opnieuw, dat op grond van de veiligheidswetten in Zuid-Afrika ge vangenen geen aanspraak kunnen maken op juridische hulp en dat beslissingen die de regering neemt met betrekking tot de staatsveilig heid. juridisch niet aangevochten mogen worden. PROVIDENCE lAP) - Zeven meis jesstudenten zijn gisteren om het leven gekomen bij een brand in de slaapzaal van hun college in Provi dence. in de Amerikaanse staat Rho de Island. Zeker 15 meisjes raakten gewond. De brand woedde op de derde verdieping van het slaapge- bouw. Twee van de omgekomen meisjes verloren het leven toen zij van de vierde verdieping naar bene den sprongen op de harde bevroren grond. Zij waren in leven gebleven als ze gewacht hadden op de ladders, die even later hun ramen konden bereiken. De brand is ontstaan door dat men een haardroger vergeten was af te zetten. Deze brandde door en zette het gebouw in Vlammen. P le vooravond van de door president Sadat bijeengeroepen dering ter „voorbereiding van de Geneefse vredesconferen- °*gende het in Cairo. Voor de bewoners van het voorname- t woestijnzand bestaande Egypte is regen het symbool van ichtbaarheid. Een goed teken dus voor het succes van de ïse vredesconferentie". o s in een staat van vreugdevol- e rinding. Spandoeken en bor- u 'X teksten die er niet om liegen de straten. Teksten, die niet regering maar door het volk j< dacht. „God voor ons allen en )p aarde", „God voor ons al- James Dorsey piendschap tussen Egypte en „Laat de Arabieren links denk aan de toekomst van „Volg de weg van Sadat" en vervolg de weg tot aan het is maar een greep uit de hon- i spandoeken die de wil van Ik moeten vertolken. f ptische volk wil vrede. Sa- reken van de psychologische es heeft succes gdhad. De •i enaar heeft zijn oogkleppen n „Wanneer komen ze, onze len°" aldus informeerden enaren gisterochtend naar de mst van de Israëlische onder- lingsdelegaties. Israël is een )d voorbeeld van democratie Jen, een model van een poli- isteem dat men zelf begeert". Sadat in Jeruzalem was zag ik üjn eigen ogen op de televisie ook Arabieren in de Knesseth hebben. Waarom heeft mijn ig mij zo vele jaren om de tuin zegt een taxichauffeur, fijnen zouden weieens in Jeru- I (hoofdstad) van wat vroeger de Zionistische racistische entiteit heette) ministersposten kunnen be zetten", zeggen Egyptische rege ringskringen. In een handomdraai zijn dertig jaar Arabische propagan da over Israël, het zionisme en de Joden teniet gedaan. De symbolen van het militiare barbarisme vielen van hun voetstukken. De gehate Is raëli's, eens onmenselijke agressors werden plotseling tot gewone mense lijke wezens, wezens waarmee men in tegenselling met Arabieren „op beschaafde wijze" van gedachten kan wisselen. Vrede om de hoek Voor de man in de straat bestaan er geen problemen tussen Egypte en Israël; nooit is in Egypte de stem ming zo anti-Arabisch geweest. Eerst komt Egypte, dan een hele tijd niets en dan pas de overige Arabieren. Vrede ligt om de hoek. althans wan neer de Israëlische onderhandelings delegatie het bij de besprekingen aan de rand van de pyramiden het handig weet te spelen. Over alles valt er te praten. Op een gegeven ogenblik zelfs over een aparte vrede tussen Israël en Egypte zoals door hoge Egyptische regeringsfunctiona rissen wordt bevestigd. Egypte gaat zijn eigen weg. Van de andere Arabische staten verwacht Israëlische journalisten arriveren op het vliegveld van Cairo met het eerste Israëlische vliegtuig dat daar ooit geland is. men niet veel en nooit eerder zijn Palestijnen in Egypte zo gehaat ge weest als nu. Gevraagd van wie hij meer houdt, van Israëli's of Palestij nen. eens het geweten van de Arabie ren. het symbool van de vernedering van de Arabieren door de Zionisten en het Westerse imperialisme, het symbool van de Arabische nationale strijd, zegt een Egyptenaar: „Praat me niet over Palestijnen. Wij Egyp- tenaren kennen het antwoord maar het is nog te vroeg om te antwoor den. Dus vraag me nu nog niet van wie ik meer hou". Uitgescholden In Cairo overgebleven PLO-functio- narissen kunnen er een liedje van zingen „Mijn kinderen zijn in Cairo geboren maar zij zijn Palestijnen. Op school werden ze dagelijks door hun medescholieren uitgescholden: „jul lie Palestijnen zijn slecht voor de Joden. De Joden zijn goede mensen die al zeer veel geleden hebben en al zo lang gemarteld zijn". Binnen en kele weken is Egypte geheel veran derd, een verschil van dag en nacht. Toen er een tijdje geleden in Cairo hondsdolheid heerste stond voor ie der Egyptenaar vast dat dit het ge volg van een Israëlische aanslag was. Nog vier maanden geleden waar schuwde het Egyptische weekblad Oktober in een reeks verhalen voor de Joden die op Pesach, het Joodse paasfeest, een niet-Joods meiske slachten om vervolgens van haar bloed matzes te maken. De Egyptenaren willen vrede. „Ik ben het zat honger te lijden. Waarom zouden wij zoveel geld voor tegen Israël te gebruiken tanks en vliegtui gen moeten verkwisten als wij er brood voor kunnen kopen. Door de Sowjets zeventien Jaar lang politiek geschoold honger hebben wij ge leden. De politieke scholing van de Sowjets ging via de maag", aldus een Egyptenaar. Vergeten is de voedsel- opstand van januari toen de Egypti sche massa's de straat op gingen met de leuze „Wij willen brood." Jij bent de held van de vrede zegt het volk nu, elf maanden later. Sadat heeft carte blanche gekregen. Vrede is het sleutelwoord, Vrede is het tovermiddel voor alle kwalen. De ellende en de armoede waarin de Egyptische massa's leven is het ge volg van de oorlog, hangt recht streeks samen met het Arabisch- Israëlische conflict. Dit wordt hun regelmatig door hun politieke lei ders en door de massamedia voorge schoteld. Egypte bloedt zich dood voor de Arabische zaak en de slecht opgevoede, onbeschaafde Palestij nen, die toch slecht van karakter zijn. Terwijl de anderen zich in het goud kunnen baden. Ollesjeiks van de Perzische Golf, die zich in het Cairese nachtleven begeven en Egyptische meisjes onteren. Pales tijnen die in ongekende weelde le ven, hun vuile zaakjes door anderen laten opknappen en met geen cent aan de opbouw van de Egyptische economie bijdragen. Maatregelen Ondanks alle vreugde, ondanks de ongekende anti-Arabische stem ming in Cairo, ondanks het diepe verlangen van het Egyptische volk naar vrede, lijkt toch niet iedereen even enthousiast te zijn over Egyp: tes nieuwe minnaars. Nog nooit zijn de veiligheidsmaatregelen in Cairo zo scherp geweest. Nog nooit mocht men de aankomsthal van het vlieg veld van Cairo niet binnen zonder voorafgaande controle van de hand bagage. Nooit eerder sliep lk In een hotel, een bungalowpark met dag en nacht politiebewaking voor de kamerdeur. En langs de weg. gepost op enkele meters afstand van elkaar met hun rug naar de weg. staan Egyptische militairen op mogelijke ordever stoorders te loeren. Risico's worden niet gelopen, zeker niet wat betreft de Israëli's. Niets mag een positief verloop van de Caïrese conferentie in de weg staan. Egypte is bereid om tot het uiterste te gaan als die confe rentie maar een succes wordt „Jullie journalisten hebben veel In vloed. Steun Sadat, steun de confe rentie. Schrijf geen slechte dingen. Vergeet de mogelijke problemen. Voor de zaak van de vrede."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7