Sociale voorwaarden voor nieuwe Haagse bedrijven Positief advies over ziekenhuisfusie Hondsdijkse molen onder handen genomen Eerste paal voor gezinsvergangend tehuis in Delft gaat de grond in s> PvdA-raadsleden komen met initiatiefvoorstel Kort nieuws Toelatingseisen inzet actiedag sociale academies Burgemeester Schols verdedigt politie-optreden Restauratie Baljuwhuis Voorschoten Jos van Veld hoven in Handels Messiah GELDZAKEN GELDZAKEN Houtwijk kan nu toch woningen in vrije sector krijge WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twee PvdA-raadsleden zullen nog deze week een Initiatiefvoorstel aan de Haagse gemeenteraad voorleggen waarin gepleit wordt voor een gemeentelijk sociaal vestigingsstatuut. Met zo'n statuut in de hand kan Den Haag sociale voorwaarden stellen aan bedrijven die zich in de gemeente willen vestigen. Bij het samenstellen van de sociale vestigingsvoorwaarden voor Den Haag zijn de raadsleden C. V. Marti ni en G. F. van Otterloo uitgegaan van de al in werking zijnde vesti gingsstatuten in Rotterdam en Utrecht. Rotterdam was de eerste gemeente in ons land die met een sociaal vestigingsstatuut begon. Naast Utrecht hanteert ook Delfzijl dergelijke voorwaarden voor nieuwe of uitbreidende bedrijven in de ge meente. Als de Haagse gemeenteraad ak koord gaat met het voorstel van de twee PvdA-raadsleden moeten be drijven die zich in Den Haag willen vestigen voortaan het gemeentebes tuur Inzicht geven in het sociale be leid dat het bedrijf denkt te gaan voeren. Daarbij gaat het vooral om het overleg met de vakbonden, het functioneren van de ondernemings raad. het loonniveau, de huisvesting van buitenlandse werknemers, de werkomstandigheden binnen het be drijf. de kantinefaciliteiten en het vervoer van en naar het werk. Commissie Naar het Utrechtse model van het vestigingsstatuut willen de indieners van het Initiatiefvoorstel dat burge- Volkshuisvesting DEN HAAG - Op 1 februari is de benoeming te verwachten van drs J. L. P. Post tot hoofdingenieur-direc teur van de volkshuisvesting in Zuid-Holland. Hij volgt ir H. de Kle- wit op. die op zijn beurt benoemd is tot algemeen adviseur van de direc teur-generaal van de volkshuisves ting. Ir De Klewit viert op 14 december zijn 40-Jarlg jubileum in de over heidsdienst. Tegelijkertijd neemt hij dan afscheid van zijn huidige functie. De afscheidsreceptie zal plaats hebben in de Rolzaal van het Binnenhof in Den Haag. Drs Post is thans nog inspecteur van de ruimte lijke ordening in Zuid-Holland en Zeeland. Typekamer ZOETERMEER De centrale type kamer van het ministerie van socia le zaken zal binnenkort naar Zoeter- meer verhulzen. De 21 mensen, die bij de typekamer werkzaam zijn (ne gen zijn afkomstig uit Zoetermeer), zullen in hetzelfde kantoor onderge bracht worden als het gewestelijk arbeidsbureau en de consulent aan vullende voorzieningen van het mi nisterie. De komst van de kamer naar Zoetermeer werd aangekon digd door burgemeester Wegstapel. Ons Belang LEIDEN De gemeenteraad van Lelden ging maandagavond ak koord met het voorstel van b. en w. om de betaling van de rente en de aflossing te garanderen van de door de Leidse Spaarbank aan de wo ningbouwvereniging ..Ons Belang" te verstrekken geldlening van een half miljoen gulden. De woning bouwvereniging heeft het bedrag nodig voor de renovatie van haar complex 1 in het Noorderkwartier en de Herensingel en omgeving. Werkende Jongeren LEIDEN Lelden gaat de Stichting Huisvesting Jongeren een krediet in rekening-courant verlenen tot een maximum bedrag van 750.000 gul den. De Stichting heeft door een snelle ontplooiing een flink deel van haar liquiditeiten moeten aanwen den. Daar zij in de toekomst ook nog zal worden geconfronteerd met steeds zwaarder wordende lasten, bijvoorbeeld met de oudbouwpan- den. zal de voltooiing van de nieuw bouw liquiditeitsproblemen met zich meebrengen. Vandaar dat de Stichting de gemeente Leiden ver zocht een krediet in rekening-cou rant te verlenen. Lakenhal LEIDEN De gemeente Leiden heeft een ton uitgetrokken voor het maken van een plan met kostenra ming voor herindeling van het oude gebouw van het stedelijk museum De Lakenhal. In de commissie voor het museum is uiteindelijk overeen stemming bereikt over de uitwer king van een beperkt plan. dat voor ziet in een bouwkundige herindeling van de oorspronkelijke Lakenhal, het overdekken van de oude binnen plaats. incidenteel funderingsher stel en aanpassing en vernieuwing van de technische Installatie. De to tale kosten worden geraamd op een bedrag van ruim zeven miljoen gul den. Het nu uitgetrokken bedrag is bedoeld om als voorbereidingsmaat regel een uitgewerkt plan met kos tenraming op te stellen. Werkvoorziening LEIDEN De me taal afdeling van het industriële werkverband „Toele veringsbedrijven De Waard" van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werk voorziening kan z'n machinepark vernieuwen. De Leidse raad trok maandagavond een bedrag van 90 000 gulden uit voor de aanschaf van een aantal machines. De huidi ge machines van het werkverband zijn dringend aan vervanging toe. meester en wethouders een vesti gingscommissie in het leven roepen die de aanvragen van nieuwe bedrij ven bekijkt In die commissie komen vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur, de bonden van werkge vers en werknemers. Wat de precieze samenstelling van de beoordelings commissie wordt, willen Martini en Van Otterloo in de gemeenteraad bespreken. In een commentaar op hun voorstel geven de indieners toe dat er mo menteel niet zo bijster veel bedrijven staan te trappelen om zich in Den Haag te vestigen. Volgens de twee zal een gemeentelijk sociaal vesti gingsbeleid niet afschrikkend wer ken op het minimale aantal bedrij ven dat nog naar Den Haag wil. „Het vestigingsstatuut in Rotterdam heeft niet tot minder nieuwe bedrij ven geleid." aldus de raadsleden. Martini en Van Otterloo dienen hun voorstel vooral op politieke gronden in. In het beleidsprogramma dat het college van burgemeester en wet houders in 1974 opstelden, spraken PvdA en CDA af dat er een sociaal vestigingsstatuut voor Den Haag moet komen. Burgemeester en wet houders hebben daar echter geen voorstel voor geformuleerd. Letter lijk aanvaarden de PvdA en het CDA als beleidsuitgangspunt voor het col lege: „het selectief bevorderen van de werkgelegenheid en het bedrijfs- klimaat in de dienstensector en de Industriële sector." Martini en Van Otterloo stellen dat het beter zou zijn wanneer een soci aal vestigingsbeleid van de gemeen te gekoppeld zou zijn aan een dege lijk plan voor actieve werving van nieuwe bedrijven. De twee raadsle den willen echter niet op een actief wervingsbeleid wachten met het in dienen van het vestigingsstatuut omdat ze zich in de huidige raadssa- menstelling verzekerd zien van de steun van de CDA-fractie, die bij de beleidsafspraken heeft ingestemd met een selectief bevorderingsbe- leid. SER Overigens is ln het voorgestelde Haagse statuut ook de Rotterdamse clausule opgenomen dat nieuwe be drijven bereid moeten zijn om met de vakbonden te overleggen over de nieuwe vestiging en tevens aan het gemeentebestuur meedelen wat dit, overleg heeft opgeleverd ten aanzien van aspecten van sociaal beleid. En kele weken geleden is over dat punt meningsverschil ontstaan tussen werkgevers en werknemers in de So ciaal Economische Raad. De werk nemers hebben principiële bezwaren tegen dit onderdeel van het vesti-' gingsstatuut. De voltallige Sociaal Economische Raad heeft wel vastgesteld dat er een landelijke wet moet komen over sociale voorwaarden die gemeente aan bedrijven kan stellen. In afwach ting op die wet moeten de gemeen ten zelfstandig doorgaan met het opstellen van vestigingsstatuten vindt de vakbeweging. De werkge vers vinden dat de gemeentes moe ten afwachten op een landelijke re geling. Het college betwijfelt of het Brono- voterrein wel groot genoeg is voor het nieuwe Bronovo-, Nebo-, Rode Kruisziekenhuis. Die twijfel is volgdns verpleegkundig-directeur P. Meylis van het Bronovo ongegrond. „Met ons architectenbureau hebben we uitgerekend dat er op dit terrein ruimte is voor het nieuwe ziekenhuis dat we voor ogen hebben", zei de heer Meylis gistermiddag. De bouw tekeningen liggen al klaar, al zijn ze nog zeer schetsmatig. De directeur van Bronovo verwacht dat in het derde kwartaal van 1978 de eerste spade de grond in kan. Het bestaan de Bronovoziekenhuis gaat volgens de directeur een moeilijke tijd tege moet, want er zal in fases gebouwd en gesloopt moeten worden. Nu het College Ziekenhuisvoorzie ningen het (verwachte) positieve ad vies heeft opgesteld, wachten de zie kenhuisdirecties alleen nog op de definitieve goedkeuring van de nieu we staatssecretaris van volksgezond heid. In het verleden heeft staatsse cretaris Hendriks zich positief uitge laten over de fusieplannen. Een woordvoerder van het college, dat de doelmatigheid van ziekenhuisvoor zieningen beoordeelt, verklaarde gis teren dat de fusieplannen bekeken zijn in het licht van de Haagse zie kenhuissituatie waarin het bedden bestand moet worden terugge bracht. Wanneer de drie ziekenhui- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het College Ziekenhuisvoorzieningen in Utrecht staat achter de fusieplannen van de drie Haagse ziekenhuizen Bronovo. Nebo en Rode Kruis. Het adviesorgaan van de minister van volksgezondheid heeft nadrukkelijk gesteld dat het nieuwe ziekenhuis met 675 bedden op de plaats of in de directe omge ving van het huidige Bronovoziekenhuis moet komen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Nu de eerste restauratiewerkzaamheden van de Hondsdijkse molen in Koudekerk aan den Rijn zijn voltooid, wil de Rijnlandse Molenstichting, eigenaresse van de molen, volgend jaar beginnen met de tweede fase. Oorspronkelijk komt deze molen uit Leiden, waar hij als verversingsmolen werd gebruikt. Pas in 1693 werd de molen in de Hondsdijkse polder neergezet. De afronding van de restauratie omvat in grote trekken het terugbrengen van de molen in zijn oude staat als binnenkruier, het herstel van het wiekenkruis, en scheprad. Uit de archieven is gebleken dat de Hondsdijkse molen een binnenkruier is. Dit betekent dat het op de wind zetten van de wieken binnenin de molen gebeurt in tegenstelling met de overige molens in Zuid-Holland, die allemaal buitenkruiers zijn. De spruit en het kruirad zitten bij een buiten kruier dan ook goed zichtbaar buiten de molen. Alleen ten noorden van het IJ in Noord-Holland treft men nog binnenkruiers aan. De kosten voor dit laatste deel van de restauratie bedragen 165.000 gulden rijk heeft hiervoor al een subsidie (50 procent van de kosten) toegezegd. Ode gemeente Koudekerk draagt een deel (30 procent) bij, terwijl op de toezeg n van ds provincie (15 procent) nog wordt gewacht. ie ge Naast deze kosten zal er nog eens een bedrag tussen de 20.000 en 40.000 gupri moeten worden uitgetrokken om het metselwerk van de waterloop te reph( ren. Onder de molen zitten de achter- en voorwaterloop. Het water uit de p</e komt in de achterwaterloop en wordt via het scheprad in de voorwatei.l geschept, waarna het in de boezem stroomt. Om de kosten voor de hersteh ;-( zaamheden aan de waterloop nauwkeurig vast te stellen moet de boel eiei eerst drooggelegd worden. zen samengaan verdwijnen er 235 bedden. Van onze onderwij sredactie AMSTERDAM - Op vrijwel alle Sociale Academies in Nederland wordt aanstaande donderdag actie gevoerd tegen de verhoging van de toelatingseisen. Met name de kandi daten met een onvoldoende voorop leiding dreigen door deze maatregel uit de boot te vallen. Tot nog toe kregen aspirant-studen ten die niet in het bezit waren van het vereiste diploma van havo, athe neum of gymnasium via een toela tingsexamen alsnog een kans op ho ger sociaal-pedagogisch onderwijs. Deze mogelijkheid werd door ex- staatssecretaris Klein afgesneden. Heftige reacties vanuit de vakbewe ging en de instellingen en organisa ties op sociaal-pedagogisch onder wijs hebben tot uitstel geleid. Ook is het overleg tussen het ministerie en de diverse onderwijsinstanties over het toelatingsexamen heropend. De actiedag zal het karakter krijgen van een studiedag. Het motto van de actie luidfc „Houdt de deur open". DEN HAAG (ANP) „Vrij heid van demonstreren is een groot goed, dat wij moeten res pecteren. Ook als men het niet eens is met een demonstratie, moet men de mening van an deren kunnen respecteren. Als men een demonstratie wil ver hinderen, dan moet de politie ingrijpen". Dit heeft burge meester Schols van Den Haag geantwoord op vragen van het PPR-raadslid Verduyn Lunel, naar aanleiding van het optre den van de politie afgelopen zaterdag. Toen werd een aan tal demonstranten tegen het regiem in Zuid-Afrlka voor de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag verwijderd, omdat een uur later een pro-Zuid- Afrika-demonstratie zou be ginnen. Volgens de burgemeester was de pro-demonstratie van het Zoetermeerde comité „Voor trekker" reeds lang van tevo ren aangevraagd. Toen later ook de anti-Zuid-Afrika-beto- gers toestemming vroegen te demonstreren hadden deze van de politie daartoe de gele genheid gekregen tot twaalf uur, een uur voor de volgende demonstratie. Zij werden door de politie verwijderd, omdat zij na dit tijdstip niet wilden verdwijnen. Verduyn Lunel stelde in zijn vragen dat de politie racistisch had opgetre den en de pro-betogers zou hebben bevoordeeld. Plaats voor 24 verstandelijk gehandicapten Van een onzer verslaggevers 1 DELFT Vandaag wordt in Delft aan de Roland Holstlaan door wethouder W. S. Krl (maatschappelijk werk en volksgezondheid) de eerste paal geslagen voor de bouw van e' gezinsvervangend tehuis voor verstandelijk gehandicapten. ij De oprichting van dit tehuis is moge lijk gemaakt door de Stichting Phi ladelphia Tehuizen Zuid-Holland, die reeds twee tehuizen in Monster en Leidschendam onder haar beheer heeft. De stichting heeft ook een thuis in aanbouw in Wateringen en hoopt begin 1978 te starten met de bouw van een tehuis in Spijkernisse. Voor het plan in Rijswijk is nog geen grond beschikbaar. De stichting wordt gevormd door zes afdelingen van de Landelijk Protestants-Chris telijke oudervereniging Phila delphia. In het nieuwe tehuis, dat naar ver wachting na tien maanden klaar zal zijn, is plaats voor twee leefgroepen van elk 12 personen in de leeftijd vanaf 18 jaar. Het gaat hierbij om mensen, die vader of moeder of beide ouders missen; of waarvan de ouders' te oud zijn om ze nog langer te verzorgen; maar ook voor iemand, die er gewoon aan toe is het ouder lijk huis te verlaten. Alle bewoners krijgen een eigen kamer, die zij zelf mogen inrichten. Om de gezinssitua tie zo dicht mogelijk te benaderen, wordt gezamenlijk gegeten. De toe komstige bewoners moeten wel een dagactiviteit hebben op een dagver blijf, sociale werkplaats of bij een particuliere werkgever om een plaats te krijgen ln het tehuis. Aan de stichtng is een medisch-soci- VOORSCHOTEN Nog deze week moet de Voorschotense gemeente raad besluiten of zij akkoord gaat met het voorstel van b en w om 25.000 gulden beschikbaar te stellen voor een voorbereidingskrediet, dat nodig is om de plannen voor de restauratie van het Ambachts- en het Baljuw huis aan de Voorstraat gereed te maken. Als de raad hiermee akkoord gaat kan -misschien eindelijk vaart worden ge zet met de restauratie van dit 17e- eeuwse pand, waarmee een grote last van de schouders van de gemeente raad wordt genomen. Het pand werd in 1912 met een kapi taal van 5000 gulden nagelaten door jonkheer rar. H. A. Steengracht van Duivenvoorde aan de gemeente onder de voorwaarde ,,dat de gemeente het steeds ten nutte der ingezetenen, zo veel maar enigszins mogelijk is, be schikbaar steile, zonder onderscheid van richting". Na de overname is het gebouw, dat in 1636 als rechtshuis werd geopend, voor allerlei doelein den gebruikt. aal team verbonden. Dit team ver zorgt de selectie en begeleiding van de bewoners. Het tehuis in Delft krijgt naast de acht pedagogische, drie huishoudelijke medewerkers. De bewoners van de wijk Voorhof hebben eerst nogal geageerd tegen de bouw van het tehuis aan de Ro land Holstlaan naast de Marcuskerk. Wijkbewoners en bewoners van het bejaardentehuis „Marcushof" wil den liever een groenvoorziening op het braakliggende terrein. De bouwkosten bedragen 1,8 miljoen gulden, waarvoor door het rijk een garantie is gegeven voor rente en aflossing van een lening. Voor inlich tingen kan men terecht bij de secre taris van de Stichting, de heer J. van Dijk, Karei Doormanlaan 75 in Rijs wijk, tel. 070-930624. door Adr. Hager VOORBURG Overweldigend was gisteravond de belangstelling voor de uitvoering van Hëndels oratori um The Messiah door de COV Lau- date Domlnum. Dit koor heeft in Jos van Veldhoven een even jeugdig als enthousiast dirigent gevonden die nu de gelegenheid kreeg volledig zijn stempel op de weergave te drukken. Men kan zonder enige overdrijving Jos van Veldhoven een geboren koordirigent noemen, hij heeft het in de vingers. Het Voorburgse koor heeft in het afgelopen jaar optimaal met hem gewerkt en de resultaten, te beluisteren ln de Chr. Konings- kerk, mochten er dan ook zijn. On danks de grote bezetting hield hij de totaalklank licht en transplant, de tempi waren levendig en het klank beeld kleurrijk. De koorgedeelten kregen het nodige dramatische ac cent, al had de dirigent de vocalis ten er wel degelijk van doordrongen dat HSndel een barokcomponist is. Dit oratorium ls bij de koren weer in opvallende mate ln trek, het is dan ook een partituur waarop men nooit „uitgekeken" raakt. Zeker niet in een dergelijke stijlvolle weergave. Tussen de drie geroutineerde solis ten: Nelly van der Spek, Marius van Altena en Henk Smit een jonge op komende ster op wie ik reeds eerder de aandacht vestigde, nl. de Engel se, ln Nederland afgestudeerde alt Carolyn Watkinson. Zij maakte haar keuze op overtuigende en impone rende wijze waar. Het Instrumentale aandeel werd bekwaam verzorgd door clavecinist Tijn van Eljk en het gewestelijk orkest. Laudate Domlnum neemt voor het volgende concert o.a. het Requiem van Duruflé in studie. Versterking met tenoren en bassen zal zeker welkom zijn. A s zaterdag verschijnt in di krant weer de advertentierubri Geldzaken komt één maal twee weken op zaterdag. Geld nodig? Kijk zaterdag in deze krant! Adverteerders die belangstell 1 hebben voor deze rubriek kunr informatie krijgen onder telefo< nummer 070-46.94.45. Vragen naar Peter van der Veldt Van een onzer verslaggeve DEN HAAG De PvdA ir Haagse gemeenteraad h< 7 maandagnacht woedend g ageerd op het besluit van|( VVD en het CDA om in H< a wijk in ieder geval 1800 koe, woningen te bouwen, al is in de vrije sector. J( Oorspronkelijk stond er in het werp-bestemmingsplan voor nieuwe Haagse wijk dat alle wor> gen met overheidssubsidies nee zet zouden moeten worden, huui ningen in de woningwetsfeer. k< d woningen in de premiesector. hoge grondprijzen en bouwko: d die in Houtwijk dreigen maken echter twijfelachtig of de koop?,1 ningen wel goedkoop genoeg 1 bouwd kunnen worden om in i merking te komen voor overhej premie. Maar ook als de premieL. niet zouden komen moeten er 1 doende koopwoningen komen, den WD en CDA en hebben nu te voren in het bestemmingsj laten vastleggen dat er bij het lukken van het premieplan, in i< geval 1800 vrije sector woningerff' Houtwijk moeten komen. -r Die voorwaarde maakt volgensle WD en het CDA niets uit omda e! gewoon met het rijk verder on handeld kan worden over pren voor de koopwoningen. PvdA, P 'c en DS'70 vinden echter dat de derhandelingspositie van de meente nu wel erg is verzwakt 1 vrezen dat er met dit raadsbes11 miljoenen guldens aan premies c lokatiesubsidies is weggegooid. Voor meer nieuws uit regio - pag. 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6