De romantiek van W. J. J. Nuyen Bijenkorf Best De wereldvoorraad olie en aardgas is het resultaat van miljoenen jaren. Die maken we in 45 jaar op. VS wil van Japan meer handelsconcessies Hogere boetes Dodelijk ongeval door alcoholgebruik Stoomketelfabriek Ten Horn wordt deels overgenomen Verstandig met energie. WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 DEN HAAG Een romanticus met een onmiskenbaar talent en een onstuimige werkdrift was de Haagse schilder Wijnand Nuy en, die leefde van 1813 tot 1839. Zijn werk is nu het onderwerp van een overzichtstentoonstelling in het Haags Gemeentemu seum die van 17 december tot 13 februari zal duren. Niettegenstaande zijn korte leven wekte Wijnand J. J Nuyen. één van de meeste opmerkelijke schilders van de Nederlandse romantiek, de bewondering èn de afgunst van zijn Ujdgenoten door zijn bijzondere be gaafdheid in het schilderen en zijn niet te stuiten produktie van land schappen. stadsgezichten en tafere len met schepen, op zee of op het strand. In ongeveer 120 werken (schilderijen, tekeningen, grafiek) geeft het museum een weergave van Nuyens oeuvres voor zover dat nu bekend is. Als twaalfjarige jongen kwam Nuyen in de leer bij Andreas Schelfhout, m die tijd een gerespec teerd schilder van landschappen in. de beproefde Hollandse traditie. Een reis naar Frankrijk bracht hem in contact met de schilderijen en litho's van Eugène Isabey, die vooral storm achtige zeestukken schilderde, ha vengezichten langs de Normandi- sche kust, woeste zeeslagen en schip» breuken. Veel van die onderwerpen vind je terug in het werk van Nuyen, maar dit belemmerde hem niet in de ontwikkeling van een geheel eigen stijl, opvallend door de gedurfde kleuren en vaak dramatische effec ten. Een documentaire over Nuyen en zijn tijd maakt deel uit van de uitgebreide catalogus, die deze expo sitie begeleidt. Een zelfportret van Wijnand J. J. Nuyen. Heinrich Heine-prijs toegekend in DDR BERLIJN (DPA) De Heinrich Hei- ne-prijs voor 1977 van de Duitse Democratische Republiek is maan-' ■dag in Oost-Berlijn uitgereikt aan de dichteres Glsela Stelneckert en aan de Journalisten Jan Koplowitz. Glsela Stelneckert is de schrijfster van veel radio- en televisiespelen, romans en gedichten Jan Koplo witz is dichter en verteller en dankt zijn bekendheid in de DDR vooral aan zijn reportages. De Heinrich Heine-prijs van de DDR wordt sinds 1957 elk jaar toe gekend voor poëzie en literair-jour- nalistieke arbeid „die een belangrijk bijdrage vormen aan de ontplooiing van de socialistische Duitse natio nale cultuur." WASHINGTON (Reuter) Tijdens de eerste ronde van bespre kingen met een Japanse delegatie in Washington is gebleken dat de Verenigde Staten de maatregelen, die Japan heeft genomen om het overschot op zijn handelsbalans te verminderen, lang niet ver genoeg vindt gaan. Van Japanse kant werd echter te verstaan gegeven, dat er weinig ruimte meer is voor nieuwe Japanse handelsconcessies. Het hoofd van de Japanse delegatie, minister van buitenlandse handel Noboehiko Oesjiba, heeft de Ameri kanen een uit acht punten bestaand plan voorgelegd waarover tot dusver weinig is meegedeeld maar dat is gericht op een drastische verminde ring van de overschotten op de lo pende rekening van de betalingsba lans en de handelsbalans van Japan, die voor het begrotingsjaar tot eind maart 1978 op respectievelijk 8.5 en 17 miljard dollar worden geraamd. Het hoofd van de Amerikaanse dele gatie. de bijzondere handelsverte genwoordiger van president Carter. Robert Strauss, verklaarde tegeno ver de pers dat Japan er zijns inziens voor zou moeten zorgen dat er een tekort op de lopende rekening van zijn betalingsbalans ontstaat en dat het overschot op de handelsbalans wordt gehalveerd. Na een gesprek van 4,5 uur met Oes jiba zei Strauss dat de Japanse eco nomische doelstellingen achter blij ven bij wat de regering-Carter be schouwt als minimaal noodzakelijk. Ilij wilde daar tegenover de pers niet verder op ingaan. Het bezoek van de Japanse delegatie duurt vier dagen. Volgens Strauss is het niet uitgesloten dat in die tijd overeenstemming wordt bereikt AMSTERDAM - Bij de berechting van verkeersovertredingen door de kantonrechter zal het openbaar mi nisterie met ingang van 1 januari 1978 hogere boetes gaan eisen. De procureurs-generaal bij de vijf ge rechtshoven hebben besloten dat de tarieven van de te eisen boetes zul len worden verhoogd overeenkom stig het prijsindexcijfer. Bij de na 1 Januari door de officier van justitie te eisen boetes zullen de bedragen van 25 tot 30 gulden met plusminus vijf gulden worden ver hoogd. de bedragen daarboven met circa Üen gulden en de boetes boven de 100 gulden met ongeveer 20 gul den. Dit deelde de voorzitter van de verkeerscommissie openbaar minis terie (Vecom). mr. J M. Schampers, advocaat-generaal bij het gerechts hof in Arnhem mee. HEERENVEEN (ANP) - De politie van Heerenveen heeft de 31-jarige H. de D ingesloten, nadat hij maan dagavond in Heerenveen een dode lijk ongeluk had veroorzaakt De man reed met zijn auto op een fiets pad een 16-jarige scholier aan die later aan zijn verwondingen in een ziekenhuis overleed. De automobi list reed na het ongeval door Aan de hand van het nummer van de auto. dat door getuigen was opgenomen, kon de politie de man aanhouden. Hij bleek onder Invloed van alcohol te zijn HIJ is gisteren aan de officier van justitie te Leeuwarden voorge leid Van een onzer verslaggevers VEENDAM De failliete stoomke telfabriek Ten Hom In Veendara wordt gedeeltelijk overgenomen door de machinefabriek „Oost-Gro- ningen", een dochter van de machi nefabriek .Arnhem". Van de bijna 80 werknemers kunnen 36 in dienst blijven. Voor de overname is geen overheidskeur nodig en ook de Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM) neemt niet deel. Begin november bezetten de werk nemers en vakbonden drie dagen lang het bedrijf. Ondanks deze druk op minister Lubbers en de NOM, met het doel uitstel te bewerkstelli gen. werd het faillissement toch uit gesproken. Vandaag krijgen de 35 werknemers die worden ontslagen bericht dat de aanvraag voor hun collectieve ontslag door het arbeids bureau is goedgekeurd. Bij de over name is bedongen dat zij voorrang krijgen wanneer het aantal werkne mers in de toekomst eventueel weer kan worden uitgebreid. Eén onderdeel is nog niet geregeld. De bankier bedingt namelijk een hogere prijs voor een pand uit de failliete boedel van Ten Hora dan de machinefabriek wil betalen. Mr. H. J. Overes, de curator van Ten Horn, verwacht echter dat de overname ongeacht de oplossing van dit on derdeel in leder geval door zal gaan. Hij gaat ervan uit dat de raad van bestuur van de machinefabriek vandaag een polltieve beslissing neemt Centrale-verwarming-dons als het gewone dons u te warm lijkt (is!) C.V.-dons is met dezelfde zorg gemaakt en van dezelfde hoogwaardige kwaliteit en op dezelfde manier gegarandeerd als welk ander Ideens donsdekbed ook. Het C.V.-donsdekbed bestaat uit de meest ideale combinatie/verhouding van ganzëdons en ganzedonsveertjes of eendedons en eendedonsveertjes. Een verhouding die het slapen onder een C.V.-donsdekbed in een verwarmde ruimte extra comfortabel maakt Als u denkt dat de normale dons-uitvoering wellicht te warm is. dan is het C.V.- donsdekbed precies wat u hebben moet dachten we. Maat v.a. 135 x 200 cm. Inhoud v.a. 630 gram (65* eendedons en 35% eendedonsveertjes). Prijzen v.a. 329.- Kant, als gewone vitrage u te gewoon is Kant is heel mooi Het is licht en heel decoratief. Op verschillende manieren toepasbaar geeft het 'n raam precies de omlijsting die het eigenlijk nodig heeft Wij hebben'n mooie collectie kanten gordijnen. Pnjs v.a. 8.95 per meter. 'gordijnen' TROUW/KWARTET P 10 Rl Elke koopavond (donderdag) geheime prijswinners! En elke zaterdagmorgen tot 12 uur priiswinners voor vroege vogels. Let op onze huisomroep! Die verklapt ze! Gas komt uit een kraan en benzine uit de pomp. Dat vinden we heel gewoon. Maar is het dat ook? Hoe gewoon is olie bijvoor beeld? Willen we weten waar olie vandaan komt, dan moeten we tientallen miljoenen jaren terug in de tijd. Toen er nog zeeën waren waar nu landen liggen en omgekeerd. In die tijd zijn er miljarden afgestorven zeediertjes en plantjes bezonken op de zee bodem en niet verteerd. In de loop der tijden zijn daar enorme lagen zand en steen overheen geslibt, die deze dierlijke en plantaardige resten, door hun enorme druk, hebben verhit en samengeperst.Tot olie! Voor het Nederlandse aardgas moeten we 300 miljoen jaar terug.Toen bestond Nederland uit gigantische moerassen vol bomen, planten en dieren. Die zijn afgestorven en in de loop der tijd overdekt met duizenden meters dikke lagen gesteente, waardoor ze zijn verhit en samengeperst Du is een publiluüe van het ministerie van Economische Zaken PLANTEN EN DIEREN ZIJN GEDURENDE MILJOENEN JAREN SAM ENG EPERSTTOT STEEN' KOOL AARDGAS EN OLIE Eerst tot bruinkool, toen tot steenkool. Bij dat samenpersen zijn gassen vrijgekomen, die werden vastgehouden door ondoordringbare steenlagen en zo miljoenen jaren bewaard. Tot wij door die steenlagen heen- boorden. Zoals in Slochteren. U zietzo gewoon zijn olie,gas en steenkool niet En wij zijn ze nu aan het opbranden. Voor onze verwarming, onze auto's, onze industrie. Dat opbranden gaat te hardZo hebben we nog maar voor zo'n 25 tot 45 jaar olie en aardgas. Nu wordt er wel gezocht naar andere manieren om energie te winnen, maar dat kost tijd.Die tijd moet u maken. Door zuiniger om te springen met de energie die we nu nog hebben. Wie meerwil weten over energie besparing kan schrijven aan: Energiebesparing, Postbus 503, Apeldoorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 16