Ali en Mehmet: 2 van 27.000 De tekening van een lezer (R DICHTBIJ VERDER Trouw commentaar iranje-shirt Het onderwijs aan buitenlandse kinderen (I) Uw tosti is vol van een sappige makreel. Mei )s wei krap en ietsje behelpen maar hjj staat stevig genoeg! Rustige hoge druk een aap in een knakworstje vlijtige oma premier niet jarig bijlmer a (NSDAG 13 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Het Oranje-shirt lijkt voor de Ne- ferlandse topvoetballer langzamer hand een loodzware last te worden. Rechts met geld, veel geld valt die bst nog enigszins te verlichten. Be- ze met niet al te imponerende tsultaten is de weg naar het ko llende wereldkampioenschap in -» Argentinië zo ook geplaveid met itracten, afspraken en toezeggin gen die de spelers in staat moeten stellen, wereldkampioen of niet, in ieder geval een stevige financiële JV j|ag te gaan slaan. De aantrekke- r? jjkste zekerheid van drie weken teker voetbal. H§n feite is het geknoei rond sponso ring en reclame van het Nederland se elftal ontstaan door het weinig zaardige beleid van de KNVB. Van alle geld-sores voor, tijdens en het wereldkampioenschap in 1974 lijkt die voetbalbond erg wei nig geleerd te hebben. Door die afwachtende houding kon het bu reau Inter Football de mogelijke WK-internationals benaderen en vastprikken op (op geduldig papier) hoogst aantrekkelijke vooruitzich ten. Het merkwaardige is dat de KNVB die gebeurtenissen heeft ge accepteerd als nauwelijks meer te keren onheil. Alsof de voetbalbond niet tussen zijn eigen leden (de spelers) en een buitenstaander (In- ter Football) kon springen. Tot meer dan redden wat er te redden valt is men nauwelijks gekomen. Des te merkwaardiger ook omdat die KNVB waar het betreft het aanwijzen van een begeleider voor de ploeg schermt met de enthousi aste kreet dat er een „professionele kracht uit de KNVB" moet komen. Alsof diezelfde bond dan niet in staat was zo'n professionele man in eigen gelederen te vinden om dat Nederlands elftal plus spelers te „verkopen". Voor sponsors en re clamewereld speelt nu eenmaal het medium Nederlands elftal en niet de eventuele tussenpersoon. Het hele gesjagger rond de gang naar het wereldkampioenschap heeft er in ieder geval toe geleid dat de KNVB niet eens meer baas in eigen elftal is. En dat is nog maar een klein deel voor de prijs die betaald moet worden. door Piet Hagen AMSTERDAM Het aantal buitenlandse kinderen op Ne derlandse scholen ls de laatste jaren snel toegenomen. Steeds meer scholen kregen daardoor te maken met de vraag hoe Je deze groep ontvangt binnen het Nederlandse onderwijs. Geen onbelangrijke vraag. Van het antwoord hierop zal het mede afhangen of deze buiten landers zich straks thuis zullen voelen in de Nederlandse sa menleving. Want dat de over grote meerderheid van deze kinderen voorgoed in Neder land zal blijven, lijkt wel zeker. De werving van buitenlandse arbei ders is wel stop gezet, maar het aan tal buitenlandse kinderen blijft groeien. Tussen 1974 en 1976 kwa men er door gezinshereniging dertig duizend vreemdelingen bij, met name vrouwen en kinderen. Dit Jaar steeg het aantal buitenlandse arbei derskinderen op Nederlandse lagere scholen al tot 27.000. i i i i Het grootste deel bestaat uit Tur- Justitie terughoudend over huizen van bewaring ken. Daarnaast zijn er kinderen uit alle vroegere 'wervingslanden': Tu nesië, Marokko, Portugal, Spanje, Italië, Joegoslavië. En dan zijn er nog groepen vluchtelingen uit bij voorbeeld Chili, en (zeer veel) Chine zen. Het totale aantal buitenlanders in Nederland wordt geschat op 400.000. Het cijfer van 27.000 kinde ren van vreemde komaf is dus nog aan de lage kant Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Het ministerie van Justitie stelt zich gereserveerd op tegenover de voorstellen die de com missie-Van Hattum met betrekking kit de huizen van bewaring heeft fdaan. Het voorstel de opleiding im functionarissen bij het gevange- llswezen op een andere leest te jchoeien, vraagt „grondige overwe ging en veel overleg". De secretaris-generaal van het de partement, dr. A. Mulder, zei dit gisteren bij de in gebruikneming van de nieuwe behuizing van het Centraal wervings- en opleidingsin stituut van het gevangeniswezen in Den Haag. In zijn openingstoe spraak zei hij ook dat hij ervan uitgaat „dat de Nederlandse staat de behoefte behoudt aan repressie ve sancties in de vorm van vrijheids beneming in inrichtingen met een gesloten karakter, zoals de huizen van bewaring, en in inrichtingen met een soms minder gesloten ka rakter, zoals de gevangenissen". Het hoofd van de directie gevange niswezen, drs. J. J. J. Tulkens, merk te op dat in de opleiding van gevan genbewaarders de praktijk nog te weinig aansluit bij de theorie. Hij zei dat de beveiligings- en bejegenis- functie van de bewaarders niet onverenigbaar zijn, maar hij vond wel dat de bewaarder „nog onvol doende concrete vulling" heeft ge kregen voor zijn bejegeningstaak. Sinds de oprichting van het insti tuut, 26 jaar geleden, zijn naar zijn mening „inhoud, niveau en didac tiek" van het onderwijs aan gevan genispersoneel overschaduwd door het streven naar organisatorische verbeteringen van de opleiding. P.OERMOND De 20-jarige leer ling-zeevarende Nico van Dijk uit Eindhoven en zijn 18-jarige broer Frans, eveneens uit Eindhoven, zijn gisteren op slag gedood bij een ver keersongeluk onder Grathem op de rijksweg van Weert naar Roermond. De auto, waarin de twee broers za ten, reed vermoedelijk met te hoge snelheid, vloog uit de bocht en bot ste tegen een boom, aldus de rijks politie. Ali Een van die buitenlandse kinderen is Ali. Hij is zeven jaar, zit in de eerste klas en heeft nog veel moeite met de overgang van Turkije naar Neder land. Volgens een door Anke van Keulen') geschreven rapport heeft hij in Turkije al één jaar op school gezeten. Terwijl zijn beide ouders in Nederland werkten, woonde hij vier jaar bij zijn grootouders op het plat teland. In september komt hij voor het eerst op een Nederlandse school, wanneer de andere kinderen al een paar weken bezig zijn. Zowel met het Turkse als Nederlandse onderwijs heeft hij problemen. De vrije sfeer is hij niet gewend, omdat hij in Turkije geleerd heeft stil te zitten en hard te werken. Hij gedraagt zich agressief tegenover andere Turkse kinderen, maar bij de Nederlandse kinderen vindt hij ook geen aansluiting. Mehmet Een andere Turkse leerling die Anke van Keulen ten tonele voert is Meh met. Zit in de zesde. Zijn kennis van het Nederlands is matig. Hij praat veel in de Turkse les. In de Neder landse klas is hij wat verlegen. Over het Turkse nationalisme is hij erg enthousiast. Hij vertelt over de ko mende Grieks-TurkSe oorlog, weet alles van de heldendaden van Ata- türk, maar staat toch weifelend te genover allerlei Turkse gewoontes. Ali en Mehmet: twee willekeurige voorbeelden uit een grote groep. Al lebei Turken, de eerste nog maar kort in ons land (na zes weken neemt z'n moeder hem al weer mee naar Turkije omdat grootvader ziek is) en de ander al een eind op weg, maar toch nog in een halfslachtige positie. Al die andere kinderen zitten daar tussen in. Wat kunnen onze scholen voor hen doen? Een jaar of tien geleden begonnen Spaanse en Italiaanse overheden cursussen te organiseren voor kinde ren in andere landen. Die cursussen werden buiten schooltijd gegeven en hadden de bedoeling de kinderen voor te bereiden op de terugkeer naar het land van herkomst. Later gingen ook andere landen via hun ambassades in Nederland iets doen aan het onderwijs in eigen taal en cultuur. Beleid Na enkele jaren was duidelijk dat de Nederlandse overheid niet langer lij delijk kon toezien en een beleid moest uitstippelen. Vanaf 1973 is dat nieuwe beleid duidelijk gericht op inpassing van buitenlandse kinde ren in het Nederlandse onderwijs. Maar tegelijkertijd is er binnen schooltijd ruimte gekomen voor on derwijs in de taal en cultuur van het land van herkomst. Het toverwoord is 'bicultureel onderwijs': de kinde ren worden vertrouwd gemaakt met zowel de Nederlandse cultuur als met de cultuur van het eigen land. Hoe dat bicultureel onderwijs in de praktijk werkt komt aan de orde in het tweede artikel van deze serie. Het rapport van Anke van Keulen heet: „Ayse en de anderen. Over de biculturele opvoedings- en onderwijs situatie van Turkse kinderen," uitga ve NCB, postbus 13313, Utrecht. Dit is het eerste van een serie van drie artikelen over het onderwijs aan bui tenlandse kinderen. ...problemen zowel met het Nederlandse als het buitenlandse onderwijs... (ADVERTENTIE» Smachten naar sardines of pilchards. Verrukt van 'n moot gebakken schelvis. Gek op gerookte haringfilets. Weg van 'n heerlijke Hollandse Nieuwe. Tja, als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis cn Visprodukten. Javastraat 2b, Den Haag. Boterhammen, broodjes, tosti's.™ als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. Lonken naar paling. Dwepen met garnalen. Knipogen naar een stevig lekkerbekje. Ver kikkerd op een sappige vissalade. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Het belangrijkste gebeuren voor het weer in onze omgeving is de verplaatsing van een hogedruk- gebied van 1032 millibar van de Azoren naar Noordwest-Frank rijk. Het centrum wordt woens dag boven Bretagne verwacht, daags daarna boven Noordoost- Frankrijk. Door de aanwezig heid van dit maximum wordt de uitwerking van de oceaande pressie in onze omgeving sterk gedempt en zal het vermoede lijk wel op de meeste plaatsen droog blijven of er valt ten hoog ste wat fijne motregen uit een of ander mistveld. Dat misten is wel te verwachten nu er langs de west- en noordzij de van het maximum zachte en tamelijk vochtige oceaanlucht wordt aangevoerd. Onder een uitloper van het „onder ons" doorschuivende maximum kan het 's nachts een paar graden kouder worden en ook overdag kan het kwik in wat langer door zettende mistgebieden wel eens op drie of vijf graden blijven steken. Vooral in het zuiden van het land is nachtvorst niet uitgeslo ten, nog meer in België. Is de as van het hogedrukgebied een maal voorbij dan zal er in de tweede helft van de week op nieuw zachtere oceaanlucht toe stromen. Dit mede door toedoen van een nieuwe depressie die donderdag met 990 millibar in de kern ten oosten van IJsland wordt verwacht. Die depressie en haar voorgangster komen vanuit het zuid-zuidwesten op IJsland toe. Het minimum, dat gistermorgen nog bij de Farör lag verdwijnt in de noordelijke IJszee. Het weer blijft vervolgens deze hele week op de Atlantische Oceaan georiënteerd en dus zal de thermometer vooral later in de week royaal boven het vries punt blijven, veelal bij wind uit richtingen tussen west en zuid. Het past ons even stil te staan bij het veel krachtiger hoge drukgebied dat eerst boven Fin land en de Randstaten een tijd je uitrustte, maar daarna naar het zuiden en zuidoosten is weg gezakt. Het centrum arriveerde boven de Oekraïne. Maandag morgen om 7 uur meldde een station in Rusland een flink eind ten zuidoosten van Mos kou, maar op dezelfde breedte als St. Hubert in de Ardennen —28 graden, vlak bij het cen trum van circa 1050 millibar maar een stuk verder naar het westen was het niet helemaal zo koud: —23 graden. In noord- Scandinavië begon de lucht druk gisteren flink te dalen door toedoen van het warmtefront van het Farörrrünimum. Aan de andere kant van de oce aan. ook op dezelfde breedte als het Belgische St. Hubert vroor het haast net zo veel: te weten —25 graden. Aan de vaste Cana dese wal ten westen van New foundland kwam —18 tot —24 graden voor echter bij meer wind uit west tot noordwest dan in Rusland. Overigens bevond de koudepool op 5.000 meter hoogte zich met —47 graden er gens boven de Parry-eilanden in noord-Canada. Wat een verschil met dezelfde hoogte boven de Golf van Mexico en Florida: —12 graden. Boven Nederland is op 5.000 meter —25 graden nor maal voor december. Wat heeft de eeuwigdurende na- tuurkalender ons vandaag te zeggen? 13 december: een afge sneden appeltak binnengezet, zal met Kerstmis bloeien en van Sinte Lucie tot Kerstmis lengen de dagen een hazesprong. Vooi 14 december: op de kreken ver schijnen de brilduiker en het dodaarsje. Verder: december koud en welbesneeuwd, maakt grote schuren te klein. Medewer ker De Smit in Oost-Kapelle zag de laatste tijden veel eksters en een Vlaamse gaai; de eksters klitten soms in groepen bij el kaar. Verder vraagt hij of ieder een wel weet dat kieviten erg vorstgevoelig zijn. HOOGWATER woensdag 14 decem ber: Vlissingen 4.09-16.33, Haring- vlietsluizen 4.24-16.47, Rotterdam 6.06-18.48, Scheveningen 5.25-17.44, IJmuiden 6.02-18.21, Den Helder 9 59-22 38. Harlingen 12.20—, Delf zijl 1.57-14.36. Weerrapporten van max. t tem. gisteren 19 uur station Amsterdam zwaar bew De Bilt zwaar bew Deelen zwaar bew Eelde geheel bew. 9 Eindhoven zwaar bew Den Helder geheel bew Rotterdam zwaar bew Twente zwaar bew Vlissingen licht bew 9 Zd Limburg zwaar bew Aberdeen zwaar bew Athene zwaar bew Barcelona hall bewolkt Berlijn geheel bew Bordeaux mist Brussel half bewolkt Frankfort regen 5 Geneve Helsinki regen geheel bew 7 Innsbruck zwaar bew Klagenfurt geheel bew 0 Kopenhagen mist 3 Lissabon hall bewolkt Locamo geheel bew 5 Londen regenbul geheel bew. Luxemburg 8 Madrid zwaar bew 13 Malaga zwaar bew Mallorca zwaar bew Münchcn regen 4 Nice zwaar bew Oslo motregen Parijs half bewolkt Rome onbewolkt Bplit onbewulkt Stockholm geheel bew. Wenen onbewolkt -1 Zürich regen 6 Casablanca zwaar bew Istanbul half bewolkt Las Palmas regenbul geheel bew. New York Tel-Avlv geheel bew Tunis hall bewolkt IS onder redactie van Loes Smit Hoe reageer je als je er achter komt dat er vlees van honden, katten, ratten en zelfs apen in die heerlijke worstjes en kroketten zat die je altijd met zo veel smaak naar bin nen werkte? Vermoedelijk word je één keer goed misselijk en daarna durf je van je leven geen worst of kroket meer aan te raken. Geen wonder dus dat het met de New Yorkse knakworst gedaan leek, toen de New Yorkers merkten dat er met hun lievelingshapje ge knoeid was. En hoe! „The Windmill Herald" een krant voor Neder landse immigranten in Canada en de Verenigde Staten heeft daar een sappig verhaal over. Het gebeurde dus in New York, waar de inwoners volgens dat ver haal echt wel tegen een stootje kunnen: „Ze halen hun schouders op voor bankovervallen, onderwe reld-vuurgevechten en terreur in de metro. Hittegolven, moorden, sneeuwstormen. aanrandingen, jeugdbenden-oorlogen, ze worden geaccepteerd als een dagelijks on- derdeel van het leven in the big city, zolang men er zelf maar niet direct bij betrokken is". Toen er dan ook ergens in een goot het lijk van een onthoofde man werd ge vonden, was er eigenlijk nog niets aan de hand, want „er wordt hier elk uur wel iemand vermoord". An ders werd het ai, toen bij onderzoek bleek dat de vermoorde geen man zonder hoofd, maar een afgestroop te gorilla zonder kop was. En toen verder bekend werd, dat de romp om de hoek gevonden was van een van de grootste worstfabrieken van de stad, kwamen bij massa's wors tjes-etende New Yorkers de meest gruwelijke vermoedens op: de aap zou best eens op de vleeswagen gelegen kunnen hebben en er op weg naar de worstfabriek in de bocht af gekieperd zijn. En als dat waar was, zou het duidelijk zijn dat de fabriek wel meer exotisch die- renvlees in z'n worsten stopte. De New Yorkers, van wie de meesten zich bijna dagelijks aan knakwors tjes tegoed doen, werden er straal- misselijk van. Volgens The Wind mill Herald had het ijselijke nieuws onmiddellijk een golf van ingewan- dsstoomissen tot gevolg. Natuurlijk ontkende de directie van de worstfabriek in alle toonaar den. Maar een paar personeelsle den wilden wel praten en zo kwam de aap toch uit de mouw: het be drijf stopte z'n worsten altijd voor een deel op met katten-, honden- en rattenvlees, en af en toe, als men er de hand op kon leggen, ook met gestolen exotische exemplaren uit een naburige dierentuin. Nu gaat het de stad New York financieel toch al buitengemeen slecht en als de worstindustrie het loodje zou moeten leggen, zou dat nog eens minstens duizend werklo zen extra betekenen. Want ook de bonafide worstfabrikanten zagen hun omzet tot het nulpunt zakken. Het stadsbestuur deed er dus alles aan om de worst van alle blaam te zuiveren, de directeur van de „go rilla-fabriek" en een paar oppassers van de dierentuin werden gestraft, en de burgemeester verzekerde zijn burgerij dat het met de knakworst jes nu echt wel weer goed zat. Maar of ledereen zich gerust heeft laten stellen? In elk geval heeft een grote schare New Yorkers geroepen dat de schuldigen ook de gorilla zelf moesten opeten. Onschuldigen zouden dan te mins te niet meer de kans lopen apenvlees op hun bord te krijgen. De Bulgaarse mevrouw Emine Koutsowa heeft negen kinderen en een veelvoud aan kleinkinderen. Elke dag zit ze dan ook gezellig tus sen haar kudde koeien wol te spin nen, want onder zoveel kleinkinde ren zit er altijd wel eentje die een warme trui nodig heeft. Die hebben niet alleen een ijverige, maar ook een erg oude oma: ondanks de dage lijkse klim, het koeien hoeden en het wol spinnen is mevrouw Koutso wa al 115 jaar. Of misschien wel dankzij, en dankzij de gezonde lucht in de bergen. „Is de toekomst duister en onbere kenbaar? Niet voor de astroloog van Mix," schreef het weekendblad met die naam op 18 maart van dit Jaar, dus nog lang vóór de verkie zingen. In dat nummer van Mix ploos de astroloog de toekomst uit van de heer Van Agt en hij kwam toen al! tot de volgende conclu sie: dat Van Agt niet met verbluffend veel CDA-zetels uit de verkiezingsslag tevoorschijn komt; hij aansluitend sterk onder span ning wordt gezet bij het .geknutsel' aan het nieuwe kabinet; hij uitein delijk breekt met de PvdA en mee werkt aan een CDA-WD-samen- werklng, zodat hij inderdaad Ne derlands nieuwe minister-presi dent kan worden." Iemand die kennelijk onbekend wenst te blijven, stuurde ons ano niem een overdruk van dit blad toe. De astroloog noemde Van Agt daarin voorts „iemand van grote, maar voornamelijk theoretische in telligentie, iemand die onvoldoen de rekening houdt met menselijke gevoelens", op grond van de stand van zon, maan en planeten op 25 mei, de verkiezingsdag dus, kwam hij („doodgewoon rekenkundig ge zien") tot deze uitspraak: „Reken er op dat deze man niet enkel een dag, maar een langdurige periode van spanningen tegemoet gaat Duidelijk is te zien dat de aanval len op Van Agt (ook van de kant van zijn vrienden) naar een hoogte punt gaan Een heel ander soort voorspellin gen doet Geert Grijs in Zlpitaja, het blad van de School voor de Journalistiek. Ludieke voorspellin gen, want alles kan en mag in dit blad. Hij voorziet onder de nieuwe regering volgend Jaar dit soort krantekoppen: „Dienstplicht wordt 28 maanden Koningin Ju liana treedt af Beatrix trekt zich terug Wiegel voelt wel wat voor koningschap." Eigenlijk ben Je nog niet Jarig als tientallen hartelijke familieleden, vrienden en vriendinnen Je op Je verjaardag opbellen, vindt een me vrouw uit Oouda. We zullen haar naam hier niet noemen, anders zou den al die meelevende opbellers wel eens kunnen denken dat ze de belangstelling niet op prijs stelt. Dat vindt ze wél leuk, maar. schrijft ze, „het is zonder dat toch echt al zwaar genoeg. Het gaat dan zo: ma is al vroeg bezig met koffie en al wat daar bij hoort voor de horden die komen, en dan roept iemand: ma, telefoon! En dat blijft zo maar doorgaan". Kortom: Je wilt niemand voor zijn of haar hoofd stoten, maar je kunt al die telefoon tjes er op zo'n dag gewoon niet bij hebben. Het voorstel van deze me vrouw: bel een jarige een dag eer der op. Of stuur een briefje of een leuke kaart, daar kan de Jarige de volgende dag. als hij (maar vooral zij) weer een beetje op adem geko men is, nog van nagenieten. De Goudse mevrouw twijfelt er zelf aan of iedereen wel zo makkelijk aan haar verjaardagplan zal mee werken, maar het is in eik geval het overdenken waard. Wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond, dat de Lokale Omroep Bijlmer (LOB) moet blijven. „De pioniersactiviteiten met video en kabeltelevisie in deze veelbespro ken voorstad van Amsterdam ho ren tot de opmerkelijkste plaatse lijke t.v.-experimenten ter wereld. Dat er de klad in kwam. ligt niet in de eerste plaats aan het ineenstor ten van de pionlersmentalitelt. De gemeente Amsterdam heeft het zaakje willens en wetens laten ver loederen". meent omroepsocioloog dr Peter Hofstede in Televizier, die nader uitlegt wat er dan wel alle maal mis ging en wat er nu zou moeten gebeuren. Zijn conclusie: „De Bijlmer heeft een goed functio nerende LOB harder nodig dan de metro'. Je kunt toch wel heel duide lijk merken, dat zo'n man zelf niet in die 'veelbesproken voorstad' woont, en waarschijnlijk evenmin is aangewezen op het openbaar vervoer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5