lolukkers terug uit Indonesië Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst Arnhems 'dubbelstad'wordt werkelijkheid Onderzoek poging tot naar moord G/axo' Rij 25 km méér per volle tank. MobilD de olie die benzine bespaart. ies Soulissa en Theo Thenu terughoudend met commentaar eerst m n §eudfêidï§e opeten j Nederlands oudste vandaag 109 De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken en spaarbanken. Actie voor Chili levert ton op Controls Europa in Deense handen UITNODIGING 20 December 1977 PROGRAMMA Minister opent zaterdag Roermondspleinburg 'AG 13 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet |i een onzer verslaggevers BIPHOL Noes Soulissa en Theo Thenu, twee actieve Zuidmolukkers, zijn ig in ons land na een rondreis van drie weken door Indonesië, waarvan vijf n op Ambon. ijn nogal terughoudend met hun frentaar, mede ook gezien de kelijk korte duur van hun ver- Tdaar tegen de achtergrond van icompliceerdheid van het pro- Zij willen bovendien eerst j Zuidmolukkers hier spreken [oveel mogelijk de eenheid onder herstellen en van die eenheid iet gesprek op gang brengen met uidmolukkers in Indonesië, is Noes Soulissa en Theo Thenu Ik geval opgevallen, dat er alle (eiding is een dialoog te begin nen. Niet alleen van de Indonesische autoriteiten ondervonden zij alle vriendelijkheid en medewerking, „ook de mensen op straat beschou- Achterstand wen en behandelen ons nog steeds als familieleden," aldus Noes Soulis sa. Er is volstrekt geen sprake van een haat en nijd-verhouding. beurs van de Indonesische regering op Ambon te komen studeren. In een gesprek met de rector-magni- ficus van de Pattimura-universiteit op Ambon hebben zij de officieuze uitnodiging gekregen voor een aan tal Zuidmolukkers hier om met een Beide reizigers zijn wel onder de in druk van de economische achter stand van Ambon, die o.a. wordt veroorzaakt door de grote zuig kracht van Java. Daardoor trekken veel afgestudeerden uit Ambon weg of keren er na het beëindigen van hun studie niet terug. Er is weinig werkgelegenheid en een grote maat schappelijke ontevredenheid. „Men voelt zich geremd, omdat er te wei nig perspectief is voor de toekomst," aldus Noes 8oulissa. Hij heeft ook ter plaatse geconsta teerd, dat er sprake is van twee ver-' schillende interpretaties van de ge schiedenis. Hoewel er heel wat men sen zijn, die heel goed op de hoogte zijn van het reilen en zeilen van de Zuidmolukkers in Nederland en de verschillende groepen in kaart kun nen brengen, overheerst anderzijds de visie dat de RMS een Nederlandse constructie is. Wat de kijk van de Zuidmolukkers in Nederland be treft: Noes Soulissa en Theo Thenu lieten doorschemeren dat zij nu wat sceptischer aankijken tegen het ver haal van een door Javanen op Am- bon bedreven neo-kolonialisme. Veel aandacht Deze reis van het tweetal heeft in Indonesië veel aandacht getrokken. De kranten schreven er over en Noes en Theo zijn twee keer voor de televi sie geweest. Er is dus wel belangstel ling aanwezig om daar bij te kunnen aanknopen. Als concrete suggestie noemde Noes Soulissa een gezamen lijke beschrijving (door Zuidmoluk kers in Nederland en Indonesië) van de geschiedenis, die beide groepen gemeen hebbea Nous Soulissa en Theo Thenu heb ben de reis gemaakt op uitnodiging van de Gemeenschappelijke Pers dienst. Bob Mantiri, die de reis na mens de GPD heeft meegemaakt, vertelde nog dat de jongste berich ten uit Indonesië over plannen tot decentralisatie moeten worden ge zien als plannen voor een grote eco nomische zelfstandigheid van be paalde gebieden. Een meer politieke zelfstandigheid zit er beslist niet in. Die zou in strijd zijn .met het hele concept van de Pantja Sila („de vijf zuilen") van de Indonesische staat, zo had men hem nadrukkelijk in Djakarta verzekerd. ADVERTENTIES STEENBERGEN (ANP) De oud ste inwoonster van Nederland Cor nelia La Fors-van Geel wordt van daag 109 jaar. Hoewel ze wat hard horend is en niet zo best meer ziet is haar gezondheid verder redelijk. Ze is op een griepje na nooit echt ziek geweest. Toen ze honderd was brak ze alleen haar heup en moest ze geopereerd worden. Haar verjaardag zal worden gevierd in het tehuis in Steenbergen waar mevrouw La Fors sinds 1973 woont. 's Middags zal er in het tehuis een receptie zijn voor de bewoners en de gebraden KJrrtnuten haantje kennissen van mevrouw La Fors. De jarige zal daar zelf niet bij zijn om dat ze 's middags altijd rust en van deze gewoonte zelfs op haar verjaar dag niet wil afwijken. van Herman Kramer. Joure "t ligt bi| de vleeswaren ADVERTENTIE De Neutronenbom? Méér bezuinigen en minder werk? Let op de PPR: Klaar voor kreatieve oppositie Politieke Partij Radikalen Postbus 10 Lelystad DEN HAAG (ANP) De actie voor de illegale Chileense vakbeweging CUT (Central Unica de Trabajado- res) heeft honderdduizend gulden opgebracht. Ze was georganiseerd door jongeren van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) en de Katholieke Bond voor Overheids personeel (KABO). Door inzamelingen onder het motto „Een piek voor Chili" werd in de afgelopen maanden ruim dertigdui zend gulden bijeengebracht. De minister van ontwikkelings samenwerking, drs. Jan Pronk, had toegezegd dat bedrag te zullen ver dubbelen. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De recher- chegroep van de rijkspolitie district Dordrecht is bezig de ware toedracht vast te stellen van een poging tot moord op de 42-jarige mevrouw J. O. uit Hardinxveld-Giessendam. In opdracht van haar echtgenoot, de bedrijfsleider van een Rotterdamse bedrijf W. J. O. (42), zouden twee Rotterdammers, de autoverlader H. P. de H. (32) en de zandstraler N. P. (29) haar in de nacht van maandag 28 op 29 oktober van huis hebben weg gelokt, haar met chloroform hebben bedwelmd en haar vervolgens in het Zederikkanaal tussen Meerkerk en Lexmond hebben gegooid. Tegen hun verwachting in was mevrouw O. niet verdronken, maar was zij in het koude water tot bewustzijn geko men en had zij kans gezien tegen de hoge oever van het kanaal op te klauteren waar haar de hand werd gereikt door haar man. De H. werd vorige week op de rijks weg 16 bij Dordrecht gearresteerd wegens illegale wapeninvoer. Hij kwam uit België terug en had twee geweren in zijn auto. Het ging bij zijn aanhouding echter in de eerste plaats om de poging tot moord op mevrouw O. De man verklaarde door haar man te zijn benaderd met het verzoek voor vierduizend gulden zijn vrouw om het leven te brengen. Het motief hiervoor was dat zij te weinig met hem was meegegroeid om hem in zijn carrière te kunnen volgen. Hij had kennis gemaakt met een andere vrouw die hem echter voor de keus had gesteld zijn vrouw te veria-, ten of de verhouding met haar te beëindigen. O. had niet willen schei den omdat dat te grote financiële gevolgen voor hem zou hebben. Van daar dat hij De H. had benaderd van wie hij wist dat hij in de illegale wapenhandel zat en die hij wel in staat achtte een oplossing voor zijn problemen te vinden. De H. had zich bij mevrouw O. als politieman voorgedaan. Hij had haar verteld dat haar man na een ongeluk te hebben gehad in een ziekenhuis in Gorinchem was opgenomen en dat hij haar wilde zien. In zijn auto had hij haar met hulp van zijn handlan ger P. bedwelmd en haar een eind verderop in het kanaal gegooid. O. ontkent vooralsnog dit verhaal. Voor zijn aanwezigheid op de plaats waar zijn vrouw volkomen overstuur de oever opklauterde heeft hij echter geen aannemelijke verklaring. Hij had zijn vrouw naar huis gebracht en had zelf de politie gewaarschuwd. Die zag in zijn verwarde verhaal aan leiding hem onmiddellijk te arres teren. NEW VORK Het Amerikaanse Singer-concern heeft Controls Maat schappij Europa in Nijmegen en de Duitse Controls verkocht aan het staalconcern Rustfri uit Dene marken. Controls Maatschappij Europa zal de produktie- en verkoopaktivitei- ten gewoon voortzetten, aldus de mededeling. Bovendien wordt nog opgemerkt, dat deze transactie in geen enkel opzicht gevolgen zal heb- ben voor de overige aktiviteiten van De nieuwe brugverbinding over de Rijn, die ertoe moet bijdragen dat Arnhem-Zuid in alle opzichten Singer in Nederland en Duitsland. ontwaakt". GLAXO B V. en de Stichting Bio-Weten- schappen en Maatschappij hebben dc eer u uit te nodigen tot bijwoning van een gezamenlijke bijeenkomst op in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Mauritskadc 63 te Amsterdam. 13.00 uur Uitreiking door Z.K.H. Prins Claus van de GLAXO Wetenschapsprijs voor publi cisten. Juryleden: Prof. dr. D W. van Bekkum (voor zitter), Hans Hermans, Drs. F. Lagerwey, Ton Neclissen, Prof. dr. D. dc Wied. 14.00 uur Symposium, georganiseerd door de Stichting Bio-Wetenschappen en Maatschappij, onder de titel: „HART EN VATEN - Achilles pees van een beschaving". Sprekers: Prof.dr. A.C. Arntzenius. dr. A. Appels en Prof. dr. F. L. Meylcr. Gratis toegangskaarten kunnen aangevraagd worden bij Postbus 104 Hoofddorp. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Een droom die Deventer ooit vergeefs heeft gedroomd, namelijk de sprong over de rivier (in dat geval was het de IJssel) wordt in Arnhem werkelijkheid. Arnhem bouwt aan de overal jde van de Rijn een „dubbelstad", een ideaal waaraan het al jaren werkt, maar dat met de totstandkoming van de Roermondspleinbrug pas goed gestalte gaat krij gen. Het wordt van een slaapstad, wat het tot nu toe is geweest, een woon-, leef- en werkstad. Zaterdag 17, december wordt de nieuwe brug geopend door de minister van verkeer en waterstaat. De Roermondspleinbrug, die op enige afstand ligt van de Ouderijnbrug, de historische brug uit de dramatische Slag om Arnhem wordt in de Gel derse hoofdstad een unicum genoemd. Zij heeft een op merkelijke vorm gekregen. De brug ligt als een lineaal over de rivier, maar in het bijzonder de noordelijke af ritten die aansluiten op de oude binnenstad vertonen een zwierige kroon, waarvan de binnenruimte is vooreien van golvende banen, be staande uit blauwe en witte stenen. Een en ander naar ontwerp van de kunstenaar P. Struycken en de land schapsarchitect B. van der Vliet. De brug zelf is 37,5 me ter breed en heeft drie maal twee rijstroken, stroken voor het langzame verkeer en aparte busbanen (waar schijnlijk de langste van Europa). Van de kosten. 100 miljoen gulden, betaalt Arnhem zeil liefst 60 miljoen. Dat is veel geld voor een stad. maar het was noodzakelijk om de dub belstad van de grond te krij gen, zei burgemeester drs. J. A. F. Roeien gisteren. Zonder de brug zou het niet mogelijk zijn geweest over de Rijn, in zuid, een volwaardige stad te maken. Een stad die beschikt over een voldoende aantal voorzieningen en die aan een groot aantal mensen werk verschaft, zodat het verkeer relatief beperkt kan worden behouden. Cultureel centrum Na de Franse tijd, zo rond 1814, mochten de vestingwal len van Arnhem geslecht worden. Tot dan toe was het een stadje geweest zoals de meeste Hanzesteden. Maar vanaf dót moment begon de groei in de glooiende landou wen rondom de stad. Vooral veel oud-Indië-gangers ves tigden zich in deze groene stad. Arnhem werd een cultu reel centrum, de midden stand ontwikkelde zich stor machtig en ook de dienstver lenende sector breidd? zich enorm uit. Een echte indu strieplaats werd het niet. Het kreeg een witte-boorden-sta- tus, en die zal het eingelijk altijd wel enigszins houden, denkt burgemeester Roeien. Wonen ln Arnhem-zuid vond men niet aantrekkelijk. Wie er heen ging, deed dat omdat de huren er laag waren, het wonen de eerste maand gra tis was en de woningen kos- tenloos een behangetje kre gen. Niettemin woonden er in 1940 slechts 4.000 mensen. Nu Zijn het er 40.000. In 1985, als de zaak is afgerond, zullen het er 60.000 tot 65.000 zijn. Het hart wordt het stadsdeel centrum Kronenburg. Daar komen een amfitheater, een filmzaal, een hotel, een res taurant. een postkantoor, een bibliotheek, een zwem bad, een ijsbaan enz. Verder 30.000 vierkante meter aan winkels en 50.000 vierkante meter aan kantoorruimte. Rekening is verder gehouden met enige passende, schone, vrij hoogwaardige industrie. Er zullen, deelde burgemees ter Roeien mee, ruim 10.000 arbeidsplaatsen worden ge creëerd. Nadat aanvankelijk een Engelse projectontwik kelaar de opdracht van de gemeente Arnhem had gekre gen, is het werk later overge nomen door een Nederlandse maatschappi Wilma Weert. Ontlastend De Roermondspleinbrug, die destijds nogal een twistappel Is geweest, waarover vragen in de Tweede Kamer kwa men en ln verband waarmee kort voor de bouw nog een kort geding heeft gediend, zal niet alleen van betekenis zijn voor Arnhems dubbelstad. Zij moet ook de oude Rijn brug (de John Frostbrug), ontlasten, die een belangrij ke schakel ls in de noord- zuidverbinding. Die verwerkt 66.000 voertuigen per etmaal, wat vooral op de spitsuren tot files leidt, tot verkeers technische onmogelijke toes tanden en uiteraard veel er gernis. Dubbelstad Arnhem past, vinden burgemeester en wet houders, in het nationale be leid op het gebied van de ruimtelijke ordening Uit breiding ln Gelderland, een gewilde provincie, is prak tisch alleen nog mogelijk ln midden-Gelderland, met dien verstande dat de Over- Betuwe op zichzelf een open ruimte behoort te blijven. Wanneer Arnhem-zuid vol is. dan moet er uitgebreid wor den in de richting van Wes- tervoort/Dulven. Aan een derde Rijnbrug ln de Gelder- sehoofdstad zal men. aldus is de gedachte, niet ontkomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3