4 benliet woordenboek R Gronings Uit brieven van lezers Ontbinding gevraagd van neo-fascistische partij Glimmerveen De ware halfzware. Drukkerij te Zaandam. mMï I Bronzen kop van Ko van Dijk AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie, mr. J. H. C. Pieters heeft ontbinding gevraagd van de neo- fascistische Nederlandse Volksunie van Joop Glimmerveen. DINSDAG 13 DECEMBER 1977 Het Is voor zover mr. Pieters weet de eerste keer dat in Ne derland ontbinding van een poli tieke partij wordt gevraagd op grond van een artikel (art. 15, deel 2) van het Burgerlijk Wetboek. Mr. Pieters heeft een rekest inge diend bij de civiele kamer van de rechtbank. De ontbinding van Ollmmerveens partij wordt ge vorderd op grond van het feit dat doel of werkzaamheden van de Nederlandse Volksunie (NVU) in strijd zijn met de openbare orde of de goede zeden. Artikel 15 van het Burgerlijk Wet boek bepaalt dat een „rechtsper soon" verboden kan worden als deze in strijd is met de openbare orde en de goede zeden. De behandeling van het rekest is een z.g. raadkamerprocedure. Dat houdt een besloten behandeling ia Intussen is Joop Glimmerveen niet van plan zich voor één gat te laten vangen. „Desnoods stel ik het programma van mijn partij wat bij," zo beweert hij nu reeds. In beroep Hij zal, als de rechter zijn partij ontbindt, in hoger beroep gaan, Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open bneven, oproepen of readies op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gencht te worden). De inzendingen voor deze rubnek dienen zo beknopt mogeli|k te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Het is ons helaas niet mogelijk over elk geval van bekorting of nietplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen. Brieven adresseren aan: Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus, 859, Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrnver vermeld Kind en verkeer (5) Uit angst voor een strenge straf, o.a. hoge geldboete, behandelt de auto mobilist in Canada, de voetganger en de fietser zeer hoflijk. Gevolg: aanzienlijk minder gewonde en dode medeburgers. Misschien de enige afdoende maatregel. Verder bepleit ik dagelijkse snelheidscon trole. Militairen en vrijwilligers zou den de overbezette politie kunnen assisteren. En de fiets: wit of geel van kleur met reflecterende spat borden en banden. Elburg J. Valstar-Bomhof Kind en verkeer (6) Er wordt gesproken over fietspaden die er moeten komen en over erbar melijk gedrag van de fietsende kin deren op de rijweg. Zolang er geen fietspad is, zijn de automobilisten honderd procent verantwoordelijk. Stel een lagere maximum snelheid in op wegen, waar ook gefietst wordt. Amsterdam H. Heskes Kind en verkeer (7) Ook nu nog wordt veel te weinig aandacht besteed aan de veiligheid van fietsers. Door de aanleg van rijksweg 50 Apeldoorn-Zwolle zijn de verbindingen tussen Oene en Epe afgesneden. In de plaats van de mooie, kronkelende binnenwegge tjes Is er nu een hoog viaduct over Rijksweg 50 gekomen. Hoe onge looflijk het ook moge klinken, er is geen enkele voorziening voor fiet sers: geen fietspad, geen uitwijkmo gelijkheid, fietsers en schoolgaande kinderen moeten gebruik maken van dezelfde baan waarop de auto's rijden. Links gaan auto's langs je heen, rechts kijk je in een griezelige diepte. Als je deze weg voor het eerst op de fiets passeert, sla Je van verba zing de handen ineen, hoe zoiets in deze tijd mogelijk is. Bodegraven G. C. Gamoen Kind en verkeer (8) In het artikel „Risico's voor kinde ren groot" somt Bert de Jong vier punten op die de veiligheid van fiet sende kinderen ten goede kunnen komen. Deze punten hebben onze instemming. Het positieve effect er van zal echter nog vergroot worden, wanneer een vijfde punt wordt toe gevoegd, namelijk bezinning op het autogebruik. Het toenemende auto verkeer is uiteindelijk de oorzaak van de steeds groter wordende on veiligheid (niet alleen voor het fiet sende kind, ook voor de fietsende volwassene en ook voor de automo bilist zelf). Het lijkt ons beter de zaken reëler te stellen en de auto alleen te gebruiken, wanneer dit strikt noodzakelijk is. Voor het ove rige kunnen we de fiets of het open baar vervoer nemen. Wanneer we ons vervoersgedrag in deze zin wijzi gen. wordt het leven van veel auto mobilisten. fietsende volwassenen en fietsende kinderen gespaard. De moeite waard. Avereest Maarten en Annelies 't Hart „desnoods bij het Europese Hof in Luxemburg." Dat is de laatste beroepsmogelijkheid na de Hoge Raad. En mocht de Volksunie moeten verdwijnen, dan zal hij direct een nieuwe partij oprich ten. Hij zegt: „Ik heb nog nooit gehoord dat een politieke strijd gestaakt is na een verbod van een partij." Mr. Pieters heeft Intussen in zijn verzoek tot ontbinding van de NVU het basis- en verkiezingspro gramma van de partij verwerkt. Voorts ook verkiezingsaffiches, en uitspraken van de gerechtsho ven van Amsterdam en Den Haag. BIJ die gerechtshoven zijn leden van de Volksunie wegens hun activiteiten veroordeeld. Ook een groot aantal klachten die voor en na de Kamerverkiezingen van 25 mei bij het openbaar mi nisterie zijn ingediend, heeft mr. Pieters in zijn rekest opgenomen. Het openbaar ministerie onder zoekt al vanaf mei van dit jaar mogelijkheden om de partij van Glimmerveen aan te pakken. De minister van justitie heeft name lijk op vragen van Kamerleden gereageerd met de opmerking dat „de justitie met het wetboek van strafrecht in de hand tegen de Volksunie zal optreden." Misdrijven „Crime prevention". Waarschijnlijk niet voor niets een Engelse bena ming van deze nieuwe afdeling van Justitie. Want prevention heeft twee betekenissen: voorkoming en ver hindering, terwijl ons eigen woord preventie alleen maar voorkoming betekent. Kennelijk is de betekenis „verhindering" hier van belang, ge zien de wenken op de in Trouw van 9 dec. aangekondigde kalender. Maar waar in dit bericht sprake is van „voorkoming van criminaliteit" moet toch wel op een misverstand óf op onjuist taalgebruik gewezen wor den. Criminaliteit voorkomt men niet op Justitie. Daarvoor zou men bij Onderwijs of Volkshuisvesting of Volksgezondheid (alcohol!) moeten zijn. Een vloedgolf voorkomt men ook niet, men kan zich er wel tegen verweren, verhinderen dat er schade ontstaat. Precies eender is het met criminaliteit wat Justitie betreft. Lochem Mr. J. van Leeuwen Pijnlijk Veel lezers herinneren zich nog wel enkele jaren geleden na de via de TV gehouden landelijke inzameling voor de jeugdkankerbestrijding de ruzie over de verdeling van de bin nengekomen vele miljoenen gul dens. Een droevige zaak. Nu, na de inzameling voor het Wereldnatuur- fonds: „Geef om de natuur" beleven we weer zoiets. Grote ruzie tussen enkele schuldeisers en de ontvan gende instantie der gelden. Weder om: een pijnlijk gebeuren. Het ge volg is dat velen zich gaan afvragen: a. moeten we bij een eventuele eerst volgende nationale Inzameling wel met geld over de brug komen en b. dient bijvoorbeeld de overheid of een andere bevoegde instantie niet bepaalde gedragsregels vast te stel len waaraan organiserende perso nen en/of verenigingen moeten vol doen om zo'n geldinzameling te kun nen houden, zonder zulke nare en bittere gevolgen. Diever (Dr.) C. de Boer Sadat en PLO Sadt heeft meer concessies gedaan, met als belangrijkste de erkenning van de staat Israël en het doodzwij gen van de PLO. Sadat heeft dus in feite ae Palestijne zaak op de twee meest wezenlijke punten verraden, zonder dat hij er iets voor in de plaats stelde. Is het dan werkelijk zo'n wonder dat de PLO een zo inge leide uitnodiging om te onderhande len niet serieus kan nemen. Sadat stelt de nationale problemen van Egypte boven die van zijn „broeders" en is bereid buiten de PLO om en over de ruggen van Palestijnen heen tot een vergelijk met Israël te komen, dat het spelle tje natuurlijk graag mee speelt. Het gemak waarmee u de kwade trouw dan maar weer aan de kant van PLO zoekt vind ik kwalijk en treurig. Bruchterveld A. Struik si „Als ik soms m'n oude maten van de grafische school zie, dan valt het me weieens op dat ik niet de enige ben die overgestapt is op wat anders. Als ik even tijd heb, draai ik een Drummet je. Dat rolt gewoon goed. 't Is niet te licht of te zwaar, maar 't is wel net even pittiger. Daarom rook ik Drum!' Dram als je je draai gevonden hebt TROUW/KWARTET PS men overigens ook elders in Neder land (zoals gijn voor lol en jaijum voor jenever). Steenhuis heeft een serie van die woorden verzameld in een boekje, waarvan de titel luidt „Stoere en olderwetse Grunneger woorden". Zo als de titel al veraadt heeft Steen huis zich méér nog dan op het Win- schoter bargoens, toegelegd op de meer .zuiver" gehouden Groningse streektaal. In het boekje is een woor denlijst van typische Groningse woorden opgenomen (niet uitput tend, want dat heeft wijlen K. ter Laan al gedaan in zijn Gronings woordenboek). Uit de door Steenhuis gekozen selec tie kan men bijvoorbeeld gewaar worden dat een Groninger die „aan- schopperij moakt" pogingen doet om verkering te krijgen. En als een Groninger een uitroep van verbazing slaakt, zegt hij: „Dè". Wie de lijst doorneemt begrijpt waarom Gro nings voor een buitenstaander even moeilijk te verstaan is als het Fries. Naast woorden heeft Steenhuis ook Groningse liedjes, gezegden en raad sels verzameld. Als iemand het goed heeft, zeggen de Groningers: „Brood- ST krummels steken hom" en pele kus heet: ,,'n dikke mit *i jjjj „Stoere en olderwetse Gr woorden", auteur F. H. Stc a druk en besteladres „Dekken |N' man" Wildervank (ook verkrij fa prijs 9.50. 'f' de boekhandel); HlMlJlrJ Benoeming Tot hoofd vai recte kunsten van het mii van CRM Is per 1 februari v Jaar benoemd drs J. H. Knop wordt de opvolger van drs Velzen, die de functie hee vaard van hoofd van de dien schone kunsten van de gei d Den Haag. Drs Knopper is dl e van de Twentse schouwburg schede. Hij is daar lid van meenteraad voor de PvdA. 34. AMSTERDAM A(NP) - In het Nieu we de la Mar Theater in Amsterdam heeft directeur Piet Meerbrug gister middag een bronzen kop van Ko van Dijk onthuld. De kop is door het theaterproduktiebureau Joop van den Ende aan het theater aangebo den ter gelegenheid van een dubbele mijlpaal: het 25-jarige bestaan van het Nieuwe de la Mar en het 45-jarig toneeljubileum van Ko van Dijk. Vele prominente gasten, waaronder uiteraard de acteur zelf, woonden de onthulling bij. Op de foto: Ko van Dijk met zijn ..kop". door Jan Sloothaak Elk volk met een eigen taal heeft te maken met het ver schijnsel van „vreemde woor den". Dat ts ook zo in kleiner verband en zo kan het gebeu ren dat een dialect plaatselijk een heel ander woordgebruik heeft dan in de omgeving waar de streektaal nog veel meer in de oorspronkelijke vorm wordt gesproken. Zo kent men in Friese steden als Leeuwarden en Dokkum bijvoor beeld het „stadsfries", doorspekt met Hollands. Volgens de heer F. H. Steenhuis uit Stadskanaal is op een soortgelijke manier ook het Win- schoter bargoens ontstaan. Voor de tweede wereldoorlog telde Winscho ten een grote Joodse gemeenschap. De nazi's hielden er zo rigoureus huis dat er van deze gemeenschap nog maar nauwelijks iets over is. Het taalgebruik van de Joodse kooplie den is in het woordgebruik van de Wlnschoters vaak echter nog terug te vinden. Veel van die woorden kent CHOUPt RENAULT Al een vertrouwd gezicht op de Nederlandse wegen 0 bedrijfswagens van licht tot zwaar Hoegen Dljkhot Handelmaatschappij b.v. Keppelseweg 18-26, Doetinchem. Tel. (06340) 25941.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 14