Dr. Arie Pais politiek beslist geen groentje De KLM zorgt voor 100% zekerheid. Waarschijnlijk nog deze week minister van onderwijs Kamervragen over de affaire Kalma Drie doden bij frontale botsing Een Amerika-vakantie Nu bereikbaarder dan ooit DINSDAG 13 OECEMBER 1977 TROUW/KWARTET PS10-RH 12 door Hanneke Wijgh AMSTERDAM Prof. dr Arte Pals (47) Is een man vol ambities. „Ik wil Of professor öf minister worden," liet hij zich eens in kleine kring ontvallen. In 1974 werd hij benoemd tot hoogleraar in de economie aan de Universiteit van Amsterdam. Waarschijn lijk nog deze week zal dr Pais zijn intrede doen als minister van onderwijs in het kabinet-Van Agt. Dat Arie Pal» graag minister wilde worden was in WD-krlngen bekend. Zijn naam stond op een geheime lijst van WD-ministeriabelen, die in maart van dit Jaar de ronde deed. Op die lijst werd hij genoemd als kandi daat voor de post van financiën. Die keuze was niet van logica gespeend. Pais is immers doctor in de sociale economie. Hij promoveerde in de be ginjaren zeventig op een proefschrift over het consumptief krediet in het Nederland van de jaren zestig. De liberale econoom Pais is nu voor gedragen voor de post van onder wijs. Politieke tegenstanders van de I ectOr toekomstige minister vrezen een fi nanciële ingreep in het tot dusverre gevoerde beleid. Op de manier van de liberale staatssecretaris Henk Vonhoff, die destijds op CRM al het dorre hout in het welzijnswerk liet kappen. geluiden in die richting ontvallen. Maar of de verwijten nu al terecht zijn, blijft de vraag. In een interview met Het Parool heeft dr Pais van zichzelf gezegd: ,Jk beschouw mij zelf in flnancleel-economisch opzicht als rechts maar maatschappelijk- cultureel als links. Alleen een gezon de. noem het conservatieve, econo mische basis kan voorwaarde zijn voor het bekostigen van de hoogno dige voorzieningen op het maat schappelijke en culturele vlak. An ders wordt elke belofte een slag in de lucht" De bijna ex-minister Jos van Keme- nade liet zich zaterdag in het VARA- programma In de Roole Haan enige Arie Pais werd in 1930 in Den Haag geboren. Hij zou er niet lang blijven wonen. Steeds als zijn vader promo tie maakte bij de PTT, verhuisde het gezin naar een andere plaats. Pas in 1937 kwam er een einde aan dit ge sjouw door de benoeming van vader Pais tot directeur van het postkan toor in Amsterdam. Arie Pais zou er nooit meer weggaan. Hij bezocht in ..Wie heeft dese blikken opgestapeld?" de hoofdstad het Vossius-gymnasi- um en behaalde er zowel het alpha als het bêta-dlploma. Aan de ge meente-universiteit studeerde hij economie. Na zijn doctoraal examen werd hij wetenschappelijk medewerker van de Rijks Post Spaarbank, vervolgens hoofd economische zaken van de RPS en daarna persoonlijk adviseur van de directeur-generaal der PTT. Voor zijn benoeming tot hoogleraar was dr Pais lector in de staatshuis houdkunde aan de universiteit van Amsterdam. Op het gebied van de politiek is de nieuwe minister beslist geen groen te. 8inds 1967 maakt hij deel uit van de WD-fractie in de gemeenteraad van Amsterdam. Hij is tevens lid van de Eerste Kamer. Pais heeft in de gemeenteraad zijn stem in menig debat verhevea Acties tegen de ge luidshinder van Schiphol, acties te gen de metro, acties tegen de fluori dering van het drinkwater, acties tegen buurtsanering kregen in hem een krachtig woordvoerder. Vooral in de metrodebatten, die met regelmaat van de klok in de Amster damse gemeenteraad werden ge- houdea heeft Pais zich geweerd. In 1968 was hij nog voorstander van de metro geweest, maar bij het stijgen van de kosten werd het de financieel deskundige Pais te bar. In januari 1973 interpelleerde hij in de raad over de metro-aanleg. De kosten wa ren Inmiddels gestegen van 250 mil joen naar 1-2 miljard gulden. Pais sprak toen de historische woorden: „In de periode van ruim vier jaar is de metro per dag ruim een half mil joen gulden duurder geworden. Pais. die door vriend en vijand wordt geprezen om zijn scherpzin nigheid en zijn humor, lag in de gemeenteraad menigmaal in de clinch met burgemeester dr Ivo Samkalden. Meestal om de uitleg van een woord. In een enkel geval moest de woordenstrijd met behulp van de Dikke Van Dale worden be slecht Tot het liberalisme heeft Pais zich pas in 1962 bekeerd. Daarvoor is hij dertien actief geweest in de Partij van de Arbeid. „Op mijn achttiende stond ik op partijbijeenkomsten Morgenrood te zingen." Nochtans wordt hij ongaarne aan deze periode herinnerd. „Waarom moet dat nu altijd worden opgerakeld?" zei hij tegen Het Parool. Toch heeft Arie Pais een zekere rol in de PvdA gespeeld. Hij bracht het tot gewestelijk bestuurder. In 1958 schreef hij in Socialisme De mocratie, het theoretisch orgaan van de PvdA een stuk onder de titel „Een jonge socialist kijkt naar zijn partij". Hij waarschuwde voor een te rechtse koers. Pais uitte de vrees dat de partij geen aantrekkings kracht op de Jeugdige kiezer zou hebben. „De Partij van de Arbeid is niet de partij van zondagwetjes; het is ook niet de partij van een bureau cratie la Kafka. Wij moeten het Nederlandse volk en in het bijzon der de Nederlandse Jeugd duidelijk maken, dat de PvdA een samenle ving waarin het individu door een ambtelijk apparaat wordt verstikt, eveneens afwijst als een maatschap pij waarin sociale Junglemoraal heerst." Pais' waarschuwende woorden zijn goed te begrijpen in het licht van de jaren vijftig. De Partij van de Ar beid leed in die dagen aan aderver kalking. De pas opgericht PSP met acties tegen de atoombom sprak de jongeren meer aan dan de vergrijsde strijdliederen over honger en leed van de socialisten. Nieuwe thuishaven In 1962 stapte hij uit de partij. Hij sloot zich aan bij een groepje jonge liberalen, bij wie hij meer politiek élan vond dan bij zijn vroegere vrien den. Mensen als Jacobse, Oruijters en Vonhoff leidden Pais bij het zoe ken naar een nieuwe thuishaven. Het werd de WD. De Amsterdamse WD onderscheidt zich in vele opzichten van de lande lijke liberalen. Vaak in gunstige zin. Conservatieve elementen hebben er weinig kans gekregen. Kwalitatief gezien steekt de WD-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad met kop en schouder boven de andere fracties uit. Als er al een briljante zin wordt gesproken, komt hij meestal uit de hoek van de WD. De overstap van Pais van de PvdA Drie jaar later heeft hij zich toch Van onze parlementsredactle V DEN HAAG Het Tweede-K»! a merlid H. Roethof (PvdA) heeft mlkU nister De Gaay Fortman van juftltttf gisteren gevTaagd, in welk stadluaki i het onderzoek is van de Haagse pro-fU cureur-generaal Van der Feltz in zaak Kalma. Het Kamerlid vraagt de mlnisterï d< ook of de procureur-generaal er wel rekening mee houdt dat de heer Kalma van Rotterdams burgemee» is te Van der Louw een berisping heeft^nle gehad over de juistheid waarvn Cl thans voor de ambtenarenrechte n E wordt geprocedeerd. ii „Acht de minister het niet zijn taak om onder alle omstandigheden te voorkomen dat, gezien de ondeel baarheid van het bevoegd gezag, aan een ambtenaar tweemaal een zelfde maatregel zou worden opge- bai legd voor eenzelfde feit, dat boven dien aan de beoordeling van een onafnhankelijke rechter is voorge legd?", aldus de heer Roethof. Prof. dr. Arie Pais: veelzijdig naar de WD werd door sommigen als opportunisme betiteld. Pais zou op een onverkiesbare plaats zijn ge zet door de socialisten. Opportunisme is hem later nog eens verweten, toen hij een wethouders- post liet schieten voor een staatsse cretariaat voor financiën. Een post die hij overigens niet kreeg. Ook is er op de universiteit geharrewar ge weest rond zijn benoeming tot hoog leraar. Pais had al in 1970 naar deze post gedongen, maar het college van bestuur vond hem nog te licht. Hij moest eerst maar eens promoveren en publiceren. Pas in 1974, toen er ook van buiten de universiteit pres sie op het bestuur werd uitgeoefend, werd het lectoraat omgezet in een hoogleraarschap. Pais leek definitief 'gekozen te hebben voor de weten schap. „De wetenschap trekt me meer dan de politiek, waar het toch vaak uitloopt op gekissebis." Vegetariër voor een politieke carrière laten strikken. Pafs wordt minister van onderwijs. Een beslissing die hem als financieel deskundige het meest moet hebben verrast. Maar Pais staat bekend om zijn scherpe intelli gentie, een man die zich snel kan inwerken, nota's tot het bot weet te analyseren. Kwaliteiten die hem als minister van onderwijs zeker van pas zullen komen. Arie Pais ls bovendien een veelzijdig man. Hij was hoofdbestuurslid van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, hij was te vens actief in de Vegetariërsbond. Sinds 1972 verzorgt Pais wekelijks een column in de Telegraaf. Hij schaakt, speelt piano, liep vroe ger de 100 en de 200 meter in een knappe tijd en spreekt Frans, Duits, Engels, Spaans, Noors en IJslands. Vooral die uitgebreide talenkennis zal hem bij zijn ministerschap van pas kunnen komen. BLOKKER (ANP) - BIJ een ernstig verkeersongeval op de provinciale weg Hoom-Enkhuizen in de ge meente Blokker zijn drie doden ge vallen toen twee auto's door nog onbekende ooizaak met elkaar io botsing kwamen. Van de ene wagen kwamen twee Inzittenden om het leven. Van de andere auto kwam de bestuurder om. De slachtoffers zijn de 38-jarige P. C. Ooteman, zijn 35- jarige echtgenote M. A. O. Nan uit Lutjebroek en de 35-jarige G. N. M, Bot uit Enkhuizen. Een achttienjarige scholier uit Am sterdam is bij een verkeersongeval om het levep gekomen toen ziji auto, waarin nog vier anderen zate* op de De Boelelaan mét een anden auto in botsing kwam. De vier inzit tenden werden zwaar gewond. V< gens de politie verleende de auto geen voorrang. Door vermoedelijk te hoge snelheid is de 19-jarige J. W. M. Wieskamp uit Bredenbroek met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom tot stilstand gekomen. Een medeln- zittende liep daarbij alleen lichte verwondingen op. De 63-jarige S. Looman uit Ellecom is aan zijn verwondingen overleden toen hij op zijn fiets van achteren werd aangereden door een auto. De automobilist reed door, maar kon later in zijn woonplaats Veendam worden aangehouden. sit- f ol- ito Als mensen vroeger naar Amerika gingen, dan was dat meestal voorgoed. Ze pakten hun boeltje en waagden de sprong. De Nieuwe Wereld, dat kon niet anders dan een nieuw leven betekenen. Nu pakken we onze koffer en gaan er naar toe voor een week of wat Alsof het de normaalste zaak van de wereld is. En dat is het in feite ook. Amerika is ons een heel eind tegemoet gekomen. Wat betreft de reisduur (niet veel langer dan een autoritje naar Parijs) en wat betreft de reiskosten (een retourtje New York kost vandaag geen kapi talen meer). Amerika ligt bij wijze van spreken naast de deur. Toch denken de meeste Nederlanders nog steeds dat zo'n vakantie een onbetaalbare luxe is. Weggelegd voor een handjevol mensen. De KLM bewijst het tegendeel. Amerika is voor veel meer mensen weggelegd. Niet voor niets opent de KLM een Vakantieluchtbrug op Noord-Amerika. En maakt de Nieuwe Wereld nog een stuk bereikbaarder voor u In de vorm van voordelige vliegreizen. In de vorm van extra service en faciliteitea In de vorm van uitgebreide informatie en een perfekte begeleiding. Dus wie houdt u tegen? Doe Amerika nu Ga met eigen ogen zien dat Amerika een eindeloos land is. En beleef de vakantie van uw leven. De KLM biedt zijn Amerika-gangers meer zekerheid dan ooit Ontvangst ter plaatse. Iedere "Doe Amerika nii"-ganger die per KLM lijnvlucht^ naar Amerika op vakantie gaat, wordt door een Nederlands sprekende KLM-employee opgevangen en verder geholpen. Gratis en in het Nederlands telefoneren met de KLM Door heel Amerika. Als u problemen hebt kunt u de KLM altijd bereiken 7 Dagen per week, 8 uur per dag. •Uitgebreide infor matie-service. Zowel in Nederland (Museum plein, Amsterdam) als in Amerika. Met een Voorzien van alle noodzakelijke informatie. En compleet met o.a. suggesties voor goede en voor delige hotels en motels. Informatie Reistas. Een stevige tas vol onmis bare reisartikelen Zoals een kaart van Noord- Amerika, een boekje over winkelen in de belang- schat aan informatie over uw Amerika-vakantie. rijkste steden, algemene informatie over de Route beschrijvingen De KLM heeft voor u streek die u gaat bezoeken en nog extra verras- een 6-tal interessante reisroutes uitgestippeld, singen, maar dat moeten verrassingen blijven

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12