Rob Bognar: „leder mens loopt rond met zijn eigen drama" Fong Leng, vrouwelijk en soms draagbaar UW PROBLEEM OOK HET ONZE VARIA 'Het is maar het topje van de ijsberg dat ik heb laten zien' door Annemarie Liicker NDAG 12 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet nge)EN HELDER Het is een jannende week geweest maar i de toneelcritici hun recen- es hebben geschreven en die genlijk allemaal vol waarde- ng zijn weet de Helderse lantsoenarbeider Rob Bognar 1) dat zijn debuut als toneel- drijver is geslaagd. oorlopig is zijn „Spoorloos" in het ottheater aan de Haagse Oranje- uitensingel te zien. In februari gaat e Haagse Comedle, die het opvoert, ■mee naar „de Brakke Grond" in msterdam en daarna komt Utrecht lan de beurt. De afgelopen maanden eeft Rob een diep stilzwijgen be- d over de inhoud en de motie- in die hem dreven dit toneelstuk te jven. „De mensen moeten het •If ervaren. Het is een soort herbele- van situaties en gebeurtenissen tee elk mens krijgt te maken," Rob, als ik kort na de première t hem praat in zijn huis in de ilderse stationswijk. let gaat in het ruim anderhalf uur lurende toneelstuk om vier mensen lie elkaar niet goed begrijpen, langs ilkaar heenleven, verstoppertje voor ilkaar spelen, kortom ieder op eigen nanier een beetje spoorloos zijn. Het ijn mensen die iedereen dagelijks >p straat tegen kan komen hoewel ze de omstandigheden, waarin ze irzeild zijn geraakt (twee ervan le- in in een woonwagenkamp, de twee ,t (anderen zijn daar al liftend terecht gekomen) niet helemaal volgens het geijkte patroon handelen en daar door al gauw een etiket opgeplakt; krijgen. 'e, door Fred Lammers En dat is een van de zaken die Rob Bognar bij de kop heeft genomen. _,Wij etiketteren tegenwoordig steeds sneller. De reden begrijp ik wel: in deze tijd vol onzekerheid heb ben we behoefte aan ten minste eni ge zekerheden en door mensen van een etiket te voorzien denken we te weten waar we met hen aan toe zijn. wij gaan mensen normaal of abnor maal noemen. Die grens wordt ech ter veel te snel getrokken. We vinden iets abnormaal als het afwijkt van de ons bekende normen, terwijl abnor maal in wezen is wat de persoonlijk heid in dé weg staat." Dat maar weinigen aan die etiket- tenrage ontkomen heeft Rob in .Spoorloos" duidelijk willen ma ken." Ik laat mensen lachen op mo menten waarop je razend veel socia le intelligentie moet hebben om niet ht te moeten lachen. In feite is dat diep tragisch en moeten we ons met el kaar gaan zitten schamen hoe wreed we als mens voor een medemens kunnen zijn, dat we lachen om din gen bij de ander die mogelijk wat vreemd aandoen, maar waarachter een grote tragiek blijkt te zitten. Ieder mens loopt rond met zijn eigen drama. Daarvan ben ik heilig over tuigd. Dat is een heel belangrijke lactor in de manier waarop een mens rich opstelt ten opzichte van de ander." Intiemer Even later zegt Rob: „Ik geloof niet zo erg in kwade en echt onaardige mensen. Ik geloof in mensen - men sen. Als iemand iets lelijks doet heb ik de neiging te denken dat dit een soort intiemere communicatie is en dat de betrokkene op die manier van zijn behoefte aan communicatie blijk geeft. Een vloek hoeft niet per definitie een vloek te zijn. Het kan zelfs een liefdesverklaring beteke nen, het kan worden gedaan om al thans iets te zeggen. In ieder mens zit het streven naar communicatie en dat is in feite een streven naar geluk. Het gaat in het leven om uni verseel menselijke dingen. Die gel den voor iedereen voor een boer en een zigeuner, en ook voor een profes sor in de filosofie." Als we over dat onderwerp aan de praat raken zegt Rob als ik vraag wat het woord geluk voor hem in houdt: „Voor mij is dat: echt samen leven. Je kunt er echter van alles onder verstaan. Sommige mensen zoeken hun geluk in het verzamelen Rob Bognar Ik houd van mensen mensen van zoveel mogelijk toestanden. Maar volgens mij word je niet geluk kig van een nieuwe ijskast, wel als je gezellig met je vrouw een kopje kof fie zit te drinken of wanneer een van je kinderen op je af komt rennen en je om je nek vliegt. De sociale relatie onder elkaar is erg belangrijk. Daar aan zou men op onze scholen veel meer aandacht moeten geven. Ze vinden het helaas veel belangrijker dat de kinderen sommetjes leren maken inplaats van ze bij te brengen hoe je als mens met elkaar om moet gaan. Dat is minstens zo belangrijk als sommen maken, ik geloof zelfs belangrijker omdat het inherent is aan het mens-zijn want tengevolge van het ontbreken daarvan ontstaat het grote probleem van deze tijd: de eenzaamheid." Camouflagemiddel De meest onsympathieke figuur kan volgens Rob best aardig blijken te zijn als je je wilt verdiepen in zo iemand. Aan die wil schort het mees tal. „We nemen veel te weinig tijd voor elkaar. Iemand echt ontmoeten is wel iets anders dan elkaar een hand geven, je aan elkaar voorstel len. Maar in de meeste gevallen blijft het daarbij. De taal die we hanteren wordt ook dikwijls gebruikt als ca mouflagemiddel om wezenlijke ge voelens te verbergen. We maken de meest afschuwelijke gemeenplaat sen. Wat wij mensen tegen elkaar zeggen zijn vaak volkomen lege, hol le woorden en zelf hebben we dat soms niet eens meer in de gaten. We zeggen bijna nooit wat we denken. We zijn bang elkaar in ons innerlijk te laten kijken. Het is de angst dat de ander je pakt. Als we naar elkaar kijken is dat, zoals Sartre zegt, met een blik van haat. Al is hij door dat te constateren wel onvolledig ge weest. Er is gelukkig ook een blik van liefde. Elk mens wil diep in zijn hart met de ander overweg kunnen. Dat kan niet omdat je op het afweer mechanisme van de ander stuit en dan krijg je weer die behoefte om te etiketteren, die leidt tot dogma's en verstarring waardoor de mens intel lectueel geneigd is anderen uit te sluiten en daardoor ongelukkig te maken." Ontreddering Het zijn allemaal zaken die ook in „Spoorloos" zitten als je ze er weet uit te halen. „Ik wil de mensen tref fen in hun hart, ik wil ze laten na denken en liefst zo fors mogelijk." (foto: Dick van Loon) Daarom heeft „Spoorloos" geen happy end. Het stuk eindigt in de grootste ontreddering. „Veel men sen zullen onvoldaan zijn over het einde. Wat ik heb gedaan is ze pro blemen aanreiken die ze zelf moeten oplossen. Ik wil ze laten zien dat er veel problemen zijn, ook vlak naast de deur," vindt Rob. Het is een stuk met diepe inhoud geworden. De schrijver heeft het niet anders gewild. De kracht van een individu is dat hij impulsen kan geven. Wat er met die impulsen ge beurt weet je niet. Een impuls roept reacties op, kan zich verder ontwik kelen. Zo is die provobeweging ook een impuls geweest. Roel van Duijn met zijn idee van op iedere auto een tuintje werd uitgelachen maar te genwoordig heeft iedereen het over het belang van het groen. Daarmee wil ik maar zeggen dat Je als indivi du niet dadenloos ten onder hoeft te gaan, misschien wel naamloos, maar dat is niet zo erg. Ik heb ook impul sen uitgezonden. Ik weet dat je zoiets niet moet overschatten, maar ik ben nu eenmaal een idealist. Al bereik ik er maar één mens mee dan heeft het stuk al aan zijn doel beant woord." Rob schrijft met in zijn ach terhoofd het verlangen naar een we reld zoals die zou moeten zijn. die er nooit zal komen, maar waar we toch naar moeten streven. Tangen „Ik hoop dat de mensen die ..'Spoor loos" hebben gezien als ze naar huis gaan denken: hij heeft toch een beetje gelijk, het is toch wel iets dat ook me zelf aangaat. Ik zal vandaag en morgen maar eens proberen het een beetje anders te doen. Dat ver zandt toch, dat weet ik. maar als ze maar één avond anders doen. Een heleboel mensen hebben er totaal geen weet van tussen welke tangen mensen terecht kunnen komen. Ze lezen er wel eens iets over in de krant en dan zeggen ze tegen elkaar: „Heb je dat gelezen, dat is toch wel verschrikkelijk he?" en ze voegen er in één adem aan toe: „Mien geef de thee eens aan." „Ik hoop te bereiken dat er eens wat minder snel naar de thee en de kof fie wordt gegrepen, want het zijn zaken die iedereen kunnen overko men. Ieder mens balanceert op een touw boven een afgrond, die je waanzin zou kunnen noemen, vaak zonder het te beseffen. De ene mens kan beter koorddansen dan de ande re. Onze medemensen zijn eerder geneigd je een zetje te geven dan je een paraplu aan te reiken." Het zijn gedachten die bijzonder passen in deze tijd van het jaar nu de traditio nele golf van liefdadigheid en mede menselijk begrip weer losbreekt. Rob moet er om lachen als ik dat constateer. „Wij hebben er niet op aangestuurd maar we hebben er in „Spoorloos" wel op aangesloten. Te gen Kerstmis hebben velen ineens oog voor degenen die van het koord zijn gevallen. Het je met elkaar be zig houden duurt echter voor de meesten nooit langer dan twee we ken. Dat betekent een vrijbriefje voor de rest van het jaar het niet te doen." Rob is de afgelopen twee maanden door zijn baas vrijgesteld om zich helemaal te kunnen bemoei en met de voorbereidingen van de opvoering van „Spoorloos'. De Haagse Comedie heeft zijn salaris tijdelijk overgenomen. Nu werkt Rob weer in de gemeentelijke plant soenen als tuinman-motormaaier. „Het is wel weer even aanpassen. Als plantsoenarbeider sta je hele maal onderaan. Niet dat me dat iets kan schelen, maar dat ik autoritair word behandeld vind ik minder leuk. Daarvan was bij de Haagse Comedie geen sprake. Dat is een groot team dat samenwerkt naar een doel. De typiste is daarbij even belangrijk als de acteur." Gewone mensen Rob gaat door met schrijven, zoals hij dat al sinds zijn middelbare schooljaren in Arnhem doet. Een jaar of vijf geleden begon hij korte verhalen in „De Gids" te publiceren en een idealistische uitgever heeft in 1973 twee van zijn korte verhalen uitgegeven. Rob werkt momenteel aan een nieuw toneelstuk. Het gaat ook weer over gewone mensen, de mensen die tot Rob's leefwereld be horen. „Daarover ben ik nog lang niet uitgeschreven. Het is maar het topje van de ijsberg dat ik heb laten zien. Het is duidelijk dat er heel wat meer achter zit. Je hebt het materi aal maar op te rapen als je in het leven vragen blijft stellen. Je moet steeds „ja, maar" blijven zeggen." Veel van dat materiaal vindt Rob tijdens zijn werk in gesprekken met collega's, ervaringen die hij als plantsoenarbeider opdoet. „Toch er ger ik me er vreselijk aan dat som mige mensen zo'n nadruk leggen op het facet dat ik in de plantsoenen werk. Ze doen alsof het een wereld wonder is dat zo iemand toneelstuk ken schrijft. Het is bijna alsof je daarmee iets verkeerds doet. Ze be naderen een plantsoenarbeider als een kind. gaan als ze je de weg vragen ineens heel naief praten. Je ziet ze denken: je zult daar wel niet zo maar zitten. Nou ik werk liever in de frisse lucht dan op een duf kan toor of in een fabriek achter een lopende band. Doe ik daar iets ver keerds aan?" Het lukt de mooie Fong Leng, ontwerpster van exotische Fellini-achtige gewaden, iedere keer om haar jaarlijkse show in een spectaculaire omgeving te houden zoals het Van Gogh museum, de Sonesta koepelkerk en het Tropenmuseum. Dezer dagen was het niet minder dan theater Carré, een gebouw waar tweeduizend mensen in kunnen. Een pierement voor de deur, rode ballonnen, een toneel met een indrukwekkende trap naar de piste, een gordijn van zilveren slierten en levensgrote palmen vormden het decor. Een andere attractie was de aanwezigheid van Sylvia Kristel die een half uur na het begin van de show met haar gevolg arriveerde. Een groot deel van deze collectie is draagbare confectie, duidelijk eenvoudiger van lijn en materiaal, maar wel altijd voorzien van geplisseerde stroken en volants, zoals bij de kostbare couture. Pastelkleurige chiffon jurken, opgebouwd uit meters brede stroken worden gedragen met effen of gestreepte geplisseerde onderrokken. Witte topjes met vleermuismouwen, klokkende of geplisseerde schootjes, hebben beeldige pastel chintz inzetten. Erg leuk is een serie gewatteerde jassen met capuchon, korte broeken, jasjes, blouses en overalls (Michelin mannetjes), van zwarte stof bedrukt met voetballers en golf spelers. Bijzonder ingenieus verwerkt zijn streepjassen waar, door de stof schuin te nemen en grof te smocken op rug en schouderpartij, de meest prachtige patronen en lijnen ontstaan. Gewatteerde frontjes, om de schouders geslagen en kruislings op de rug geknoopt zoals bij babies, gaan soms over wijde jurken. Natuurlijk ontbreken de bekende praaljassen niet, met satijn, goud en zilverkleurige leren applicaties, kant. lurex borduursels en gewatteerde doorgestikte fluweel, maar deze collectie van Fong Leng wordt voor een groot deel beheerst door een nieuw beeld dat ze „sexchangeable" noemt: zwarte of witte leren pakken, vesten en hemden die door mannen en vrouwen gedragen worden. Links Barbarella, een zwarte nappa jas met een verhoogde taille, bloezende mouwen met rits, gedragen op een nauwsluitende broek. Over dit geheel zit een tentvormige mantel van gemattelasseerde zijde. De mouw is gedeeltelijk uitritsbaar. De grote klokvormige kraag heeft zilver borduursels. De man draagt een voorbeeld van de s'exchangeable modellen; een zwart nappa pak. VRAGEN uit»lult*nd in envelop sturen neer postbus S07. Voorburg Per vreeg een gulden In postzegels, het liefst In weerden ven SS en 45 ets. bijvoegen, en beellet niet een de buitenkant opplakken Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd Mededeling: Een flinke griep ont nam mij geruime tijd elke mogelijk heid me verstaanbaar te maken. Mijn man en ik besloten, om revali datie te bevorderen alle problemen een poosje te laten rusten en verble ven een weekje in het huis. „waar mijnheer zich thuis en mevrouw zich uit voelt." Het is heel merkwaardig dan allerlei mensen te ontmoeten, met wie wij in briefwisseling zijn geweest, o.m. esn mevrouw, die alle problemenrubrieken bewaart en haar kennissen er soms mee van dienst is. Heel verstandig! VRAAG: Mijn zoontje moet naar de grote school en wij zijn in de zeldza me situatie, dat we de keus hebben tussen drie scholen. Maar welke? Ik voel me als een ezel tussen drie hooibergen. Kunt u me een advies geven? ANTWOORD: Dat is alleen moge- ijk. als wij u heel goed kennen en bever dan nóg niet. U gebruikt een verkeerd beeld: U weet heel goed. dat u die ezel niet bent, maar een1 vader, die verantwoordelijk is voor de opvoeding van dat kleine kerel tje, en hoe belangrijk die eerste ja ren thuis en op school zijn, kunnen we alleen met extra nadruk zeggen. Het advies, dat wij u slechts geven is dit: Stap eens naar alle drie de scho len toe, maak kennis met het hoofd en met de mensen die in de eerste klas les geven. Schiet, bij het uitgaan van de kerk, eens een vader of een moeder van een paar kleine kinderen aan en vraag eens, hoe zij het vinden in die nieuwe wijk en welke ondervindin gen zij met de scholen hebben. Die drie scholen zullen dan voor u iets anders worden dan gelijkvormige kinderpakhuizen en ik hoop, dat het dan duidelijker voor u zal zijn, waar uw zoontje gebracht moet worden (bekort). VRAAG: Kunt u mij helpen aan een telpatroon van het Nederlands wa pen? (kruissteek). ANTWOORD: Wij hebben wel de beschikking over het Nederlandse wapen in de allereenvoudigste vorm. maar als u het volledige wa pen. met dragers, wapenspreuk, kroon enz. zou willen maken, verwij zen wij u naar de Stichting Goed Handwerk, Depot Hanenburglaan 339, Den Haag, tel. 070-644564. VRAAG: Onze Stephanotis heeft twee vruchtjes. Zou ik er zaad uit kunnen krijgen? ANTWOORD: Na een warme zomer of een uitzonderlijk warme week, gebeurt het wel dat deze planten vrucht dragen. Nu was de zomer dit jaar helemaal niet zo gunstig, zodat wij veronderstellen, dat uw plant een heel goede verzorging geniet en misschien wel in een kasje staat. Laat die vrucht heel rustig zitten. Na 1 of l'/j jaar ziet u de kleur van groen-geel worden het valt niet mee, zolang zuinig op de plant te zijn). Als de vrucht rijp is, kan men tot pluk ken overgaan. Even laten narijpen en dan mag u haar openen en de zaden er uithalen. Als het zover is, geeft u mij een seintje en u ontvangt dan nieuwe instructies. Tenzij u iets inhaalt, dat kennelijk was vergeten: Ik heb uw postzegels nu eenmaal nodig voor de onkosten van porto en fotocopy! VRAAG: Mijn zoon wil zich gaan toeleggen op modelbouw stoomma chines. Bestaat daar een club voor? ANTWOORD: Stoomgroep West van NVM, (Ned. Ver. Modelbouw), Cartesiusstraat 239, Den Haag. Tel. 070-646330 (na 19 uur). VRAAG: Ik hoorde iets heel wonder lijks: Dat er een sekte leeft in India, waar de leraren hun geloofsgenoten aansporen hun eigen urine te drin ken. Kan dat nu eigenlijk wel? ANTWOORD: Afgezien van het feit, dat zoiets niet aanlokkelijk is, kan ik me niet voorstellen, dat het heel erg gezond is: Als men een gezond menselijk lichaam beschouwt als een prachtig samengestelde minifa- 'waarbij acryl uitkomst bood, ook wat wassen betreft, want dat moet vaker gebeuren. Synthetische stof fen worden sneller vuil (trekken stof sneller tot zich en dat komt dan in elk geval niet in uw ademhalingswe gen terecht). En wat dat ei betreft: als u er last van heeft, eet u iets anders. Bij ernstige allergie wordt na een uitgebreid onderzoek een lijst gegeven van de zaken die men beslist moet vermijden. Uw arts zal u heus wel zeggen, of hij dat wense lijk acht. briek, waarbij wat goed en nuttig is, opgenomen wordt, terwijl de afval stoffen verwijderd worden, moet al les wat daarvan afwijkt, als schade lijke inbreuk beschouwd worden. Als uw huisarts een andere mening heeft, wil ik die graag eens van u horen, maar tot zolang moet u dat experiment uit India maar wat uit stellen. Een verstandig mens gaat toch ook niet slapen op een bed van scherpe spijkerpunten? VRAAG. Mijn zoontje heeft allergie. Nu hoorde ik dat je dan geen wol mag dragen en eieren eten. Is dat waar? ANTWOORD: Allergie kan ontzet tend veel oorzaken hebben. Het lijkt mij het beste, dat u dat aan uw huisarts vraagt. Misschien zegt hij wel: u zou misschien zelf kunnen vaststellen, wat de oorzaak van de allergie is. Als u gaat niezen of op een andere manier merkt dat het dragen van wol u irriteert, lèèt u dat natuurlijk. Gevallen zijn bekend, VRAAG: Mijn eerste huwelijk werd tien Jaar geleden beëindigd Na die tijd ben ik weer getrouwd en ik ben heel erg blij met een zorgzame man en lieve kindertjes. Nu ontving ik een brief, waarin mijn eerste man,, die bij de scheiding verklaarde geen belangstelling te hebben voor wat hij had achtergelaten, ineens in ver band met een tweede huwelijk ver schillende zaken opeist. Het is ver drietig en ik weet niet goed hoe ik hierop moet reageren. ANTWOORD: U moet beginnen, de scheidingsakte nog eens door te ne men, en zo mogelijk met uw tegen woordige man eens gaan praten met de advocaat die uw scheiding regel de. Als u een schriftelijke bevesti ging van de verklaring van tien jaar geleden zou kunnen overleggen, zou dat de zaak kunnen bespoedigen. VRAAG: Deze zomer bewonderde ik in het kasteel Genhoes de ontroe rend mooie collectie van William Halewijn. Tot mijn schrik hoorde ik dat deze unieke collectie naar Ame rika of een van de verre Oosterse landen verkocht zal worden. Doet onze regering daar nu helemaal niets aan? ANTWOORD: Het kasteel Oenhoes (Oud Valkenburg) is wel heel mooi. maar niet te gebruiken in de tegen woordige staat: Vocht, slechte venti latie, dito verwarming, geen goed licht voor het atelier. De schilder Halewijn heeft stad en land afge sjouwd voor subsidie, maar het lukt absoluut niet. Hij wil terug naar Bali, waar hij is geboren, maar kan de collectie niet zomaar achterlaten. Er is een heel goed bod van een museum in Los Angeles waar een ideale ruimte voor de expositie van de hele collectie aanwezig is. Het jarenlange vechten voor beter on derdak heeft helaas een negatief re sultaat gehad. Er werd kennelijk uitgegaan van de gedachte. Hij blijft heus wel hier en zal zelf wel voor z'n spullen zorgen. Op een ge geven ogenblik kan dat niet meer. Ook in ons blad werd meermalen over deze zaak geschreven. VRAAG: Ik ben weduwnaar, boven de 65 en krijg dus AOW voor alleen staanden. Ik zou willen trouwen met een vrouw, die ongehuwd, boven de 65 is en evenveel uitkering als ik ontvang. De uitkering voor gehuw den is echter aanmerkelijk minder. Is het waar dat er een bepaalde regeling voor dergelijke gevallen bestaat? ANTWOORD: Als beiden reeds AOW ontvangen, zullen zij. als echt paar twee keer de enkele uitkering ontvangen. Is een van de aanstaan de echtelieden nog niet 65, dan wordt de gewone uitkering voor ge huwden verstrekt. Neem dus het ze kere voor het onzekere en wacht nog even met trouwen. Het scheelt een kleine 500 gulden per maand en dat is een hele boel op het bedrag. VRAAG: Waarmee kan ik de zo dure amandelen vervangen bij het ma ken van spijs in de kerstkrans? ANTWOORD: Ik woonde lang op een plaats, waar niet zo heel veel bijzonders te vinden was. Wij bak ten en kookten dan met allerlei sur rogaten en maakten elkaar wijs, dat het precies dit of dat was. De echtge noten gaven dan meestal te kennen, dat het dit of dat precies niet was, o.a. toen we voor een kerstkrans in plaats van amandelen witte bonen (een paar keer gemalen) met aman delessence gebruikten. Zo heel veel voordeliger wordt het toch niet met de suiker en de eieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7