)nverwacht grote zege oor premier Australië Amnesty ageert tegen doodstraf De CIA: een dankbaar onderwerp /lexicaanse regering laait broekriem aan Premier Portugal wordt eind deze week benoemd hitlam treedt af als leider van Labour Chinese scholieren doen weer examens lanklachten tegen K-premier Pakistan tapelen zich op Nobelprijzen uitgereikt President eerst naar West-Duitsland Russen zitten in ruimtelaboratorium Grasduinen in de Russische pers HisMasfersVbicë iNDAG 12 DECEMBER 1977 NBERRA (Reuter, UPI, AP) De Australische premier Malcolm Fraser heeft afgelopen erdag de algemene verkiezingen in Australië met een onverwacht ruime meerderheid voor zijn litie van liberalen en de Plattelandspartij gewonnen. Oud-premier Gough Whitlam van de lourpartij moest zijn tweede nederlaag binnen twee jaar toegeven en zei dat hij zou opstappen partijleider. zege in twee jaar tijd is Fraser In een machtspositie gekomen die alleen kan worden vergeleken met die van Sir Robert Menzies, de oprichter van de Liberale Partij. Deze is bijna twintig jaar lang premier geweest tot hij in 1966 afscheid nam. Maar zelfs BUITENLAND Trouw/Kwartet iers vervroegde oproep aan de tralische kiezers, die eigenlijk over een jaar naar de stembus sten blijkt een, onverwacht goe- ok te zijn geweest. Zowel voor- egenstanders van zijn regerings- itie en de veelvuldig gehouden liepeilingen wezen tot vlak voor erkiezingen op een nek-aan-nek- met de oppositionele Arbeiders- lij- wel de definitieve uitslag nog even op zich laten wachten, was eren al zeker dat Frasers rege- in het nieuwe Huis van Afge- rdigden, dat nu 124 zetels telt, meerderheid van minimaal 50 ls zal hebben op de Australische iour-partij. Frasers coalitie heeft zetels verloren, in het voor de ciezingen nog 127 zetels tellende s bezette zij 53 zetels meer dan de ositie. Dat verlies was vooral te en aan de slechte beurt die de conservatieve plattelandspartij de kiezers maakte. wacht wordt dat deze partij, die Ier leiding staat van Doug Antho- nu ook minder portefeuilles zal igen in het nieuwe kabinet van ser, waarvan de samenstelling r ongeveer een week bekend zal den. ichtspositie or zijn tweede grote verkiezings- Menzies heeft nooit een meerderheid in het parlement achter zich gehad zoals Fraser zich nu verschaft heeft. PEKING (AFP) In China moeten de middelbare scholie ren weer examen doen om te worden toegelaten tot het hoger onderwijs. Tien jaar geleden waren derge lijke examens afgeschaft als overblijfselen van „het burger lijke kapitalisme en het oude mandarijnendom". Volgens het persbureau Nieuw-China moes ten de leerlingen zaterdagoch tend weer aantreden voor de toelatingsexamens die twee tot drie dagen duren. In het gebied van Peking ging het om ruim 100.000 kandidaten. De afschaf fing van de examens destijds wordt nu toegeschreven aan de „bende van vier", zoals tegen woordig alles wat er mis gegaan is, mis gaat en mis kan gaan in China de schuld is van dit illus tere gezelschap. or Herman Amelink ixico De Mexicaanse president Lopez Portillo, die in decem- r vorig jaar aan de regering kwam, heeft afgelopen vrijdag or de derde maal in één jaar een wijziging in zijn kabinet ngebracht. Ditmaal verdween de minister van onderwijs, moz Ledo. Zijn ontslag wordt in de Mexicaanse pers als een rschuiving naar rechts aangemerkt. ïwel nog onduidelijkheid bestaat br de reden van het ontslag van ster Munoz Ledo, betekent zijn ijning uit het kabinet een te- g voor degenen die op een tering van de onderwijsvoorzie- n hadden gehoopt. Speculaties ten gisteren de ronde dat de mi- ler zijn ontslag zou hebben geno- ii omdat hij te weinig financiële islag zou hebben gekregen. Mi- ter Munoz Ledo is vervangen door minister van handel, de econoom nando Solana. lijkt waarschijnlijk dat de ver- luiving in de regering verband idt met de beroerde economische ïatie waarin Mexico momenteel keert. Volgens een opgave van de nk van Mexico beliep de inflatie afgelopen half jaar 48 procent, or de binnenkomende reiziger is inflatie direct te merken. Zijn sgids meldt dat er 12 pesos in een lar gaan. Op het vliegveld krijgt een stuk papier dat hij 20 pesos >r een dollar krijgt en bij de bank jgt hij er bijna 24. iciaal contract regering vindt het meer dan ooit Ddzakelijk dat het land de broek- m aanhaalt. Het sociale contract voor dit jaar tussen regering, rkgevers en de door de regering teerste vakbonden werd gesloten dat de fraaie naam Alliantie van Produktie draagt, waarin werd esproken dat de lonen met niet er dan 10 procent zouden stijgen, jkt voor het komende jaar ver- gd te zullen worden. Wel hebben van de regering afhankelijke vak- nden voor vandaag een onder lid met president Lopez Portillo Ilamabad (AUPI, AP) - De af- feette Pakistaanse premier Zoefi- fr Ali Bhoetto, die al wegens op lacht tot moord terecht moet Ban. zal naar wordt verwacht nog Btien andere tenlasteleggingen te- In zich krijgen die betrekking heb- in op financiële onregelmatighe- n en misbruik van zijn ambt. Dit gisteren van goed ingelichte zijde Pakistan vernomen. oetto wordt berecht in Lahore, kilometer ten zuidoosten van de ofdstad Islamabad. Hij wordt be- luldigd van het geven van de op- acht tot moord op een politieke [enstander in 1974 De nieuwe ten- leleggingen zouden gaan over rduistering van overheidsgelden, t toekennen van gunsten aan enden, ongerechtigheden bij be- emingen en het gebruik van over- idsdiensten voor zijn persoonlijk ordeel en dat van de Pakistaanse Ikspartij waarvan Bhoetto de lei- r is Verder zou hij de belasting- ;nst hebben misbruikt om zijn te- nstanders dwars te zitten. Ook j hij de wetten op de landhervor- ng hebben gemanipuleerd ten nste van vrienden die meer grond eigendom mochten houden dan wet toestaat. De verslagen Labourpartij, die al leen van 1972 tot 1975 heeft gere geerd. is een opnieuw een klap toege bracht waarvan de partij zich in geen jaren zal herstellen. Whitlam, en vele waarnemers met hem, had den gedacht dat Labour profijt zou kunnen trekken van de hoge werk loosheid, en de conflicten op het arbeidsfront, waarop Frasers coalitie geen afdoend antwoord had kunnen geven. Het lijkt er echter op dat de Australische kiezers de schuld voor deze problemen hebben gelegd bij de korte regeringsperiode van Labour en niet bij Fraser. De Australiërs hebben Whitlams beloften en de ge matigde opstelling van Labour niet geloofd. Volgens de eerste analyses heeft Whitlam zijn winstkansen dui delijk ondergraven door zijn voorne men een eind te maken aan een serie belastingvoordelen die Fraser de be volking voor de maand februari in het vooruitzicht had gesteld. STOCKHOLM, OSLO (Reuter, UPI, AP) Amnesty Internatio nal heeft alle landen ter wereld opgeroepen de doodstraf af te schaffen. Amnesty deed deze oproep tijdens een tweedaagse conferentie over de doodstraf, die in de Zweedse hoofdstad Stockholm is gehouden. De organisatie gaat een campagne beginnen tegen de straf, die nog in meer dan 100 landen wordt toegepast. Aangeslagen gevraagd waarin zij zullen aandrin gen op het ongedaan maken van de extra belasting op de kerstgratifica ties die deze maand worden uitge keerd. Maar de leider van de grootste regeringsvakbond, Fidel Velasquez heeft ook voor het volgend jaar de noodzaak van een sterke beperking van de loonstijgingen onderschre ven. Dit betekent, aldus Alfredo Do- minges, secretaris-generaal van FAT, de onafhankelijke vakbewe ging, dat ook het komende jaar de .positie van de arbeider verder zal verslechteren Doordat sociale voorzieningen in dit land vrijwel geheel ontbreken, gaat het grote leger van tien miljoen werklozen (op een werkende bevol king van zevenendertig miljoen) er nog verder op achteruit. Het ziet er dan ook naar uit dat sociale span ningen de komende maanden zullen toenemen. In verscheidene bedrijf stakken lopen de komende maan den de collectieve arbeidscontrac ten af. De onafhankelijke vakbewe ging heeft voor verschillende bedrij ven al een staking aangekondigd als niet wordt tegemoetgekomen aan hun looneisen. De onafhankelijke vakbeweging verwijt de regering prioriteit te geven aan de verbete ring van het investeringsklimaat zonder rekening te houden met de positie van de arbeiders. En dat ter wijl bedrijven hier een rendement van dertig procent normaal vinden en vaak niet bereid zijn met minder genoegen te nemen. Nieuwe partijen Als pleister op de economische wond heeft de regering de afgelopen week voorstellen ingediend voor een herziening van de wetgeving op de politieke partijen. Door de huidige wetgeving zijn er de afgelopen twin tig jaar geen nieuwe partijen meer aan de bak gekomen. De Institutio nele Revolutionaire Partij (PRD die sedert het begin van deze eeuw het land regeert, maakt in feite de dienst uit terwijl de Socialistische Volkspartij (PPS), links van de PRI en de PARN, de oude vleugel van de PRI met de rechts-liberale PAN als oppositie fungeren, zonder dat ze veel in te brengen hebben. De nieu we voorstellen beogen ruimte te ma ken voor een aantal partijen die tot nu toe door de legaliseringswetge ving geen enkele kans maakten. Voortaan zullen alle partijen kun nen meedoen aan de verkiezingen. Als ze 1,5% van de stemmen halen, dan zullen ze erkend worden. Halen ze tweemaal achter elkaar deze grens niet, dan vervalt de erkenning weer. De kansen dat nieuwe partijen wer kelijk deel aan de macht zullen krij gen, worden hier niet hoog aange schreven. Met name de onafhanke lijke vakbeweging die haar activitei ten ook uitbreidt binnen de rege ringsbonden, beschouwt de voorge nomen maatregelen als een electo rale manoeuvre. Een echte politieke hervorming zijn deze maatregelen niet. De secretaris-generaal van FAT, Alfredo Dominges, trekt een vergelijking met de situatie in Span je. „Het verschil is alleen, dat de hervormingen daar door de bevol king werden afgedwongen, maar dat ze hier op initiatief van de regering tot stand komen." Whitlam was gisteren nog steeds zwaar aangeslagen door de geleden nederlaag. Ook zijn 33-jarige zoon Tony wist zich zaterdag niet in het parlement te handhaven. De nieuwe Democratische Partij van Donald Chipp, die een „derde weg" voorstaat in de Australische politiek heeft het redelijk goed gedaan. De „Chippocraten", zoals ze worden ge noemd, haalden tien procent van de stemmen, maar door het bestaande districtenstelsel in Australië behaal den ze geen enkele zetel in het Huis Afgevaardigden. Er werd zaterdag in Australië niet alleen een nieuw Huis van Afgevaar digden gekozen, ook stonden 34 ze tels van de Senaat op het spel. Hoe wel de uiteindelijke samenstelling van de Senaat pas over enkele we ken bekend zal zijn, neemt men in Australië aan dat Frasers coalitie ook hier een kleine meerderheid van heeft verworven. De Democratische Partij van Chipp heeft hier zeker één zetel gekregen die door Chipp zelf bezet zal worden. De kans bestaat dat zijn partij er nog één 2etel bij haalt. De uitslag die gisteravond bekend was luidde: Huis van Afgevaardigden Libera len 60, Plattelanders 19, Labour 36 en een zetel onbeslist. Senaat Frasers coalitie 18, Labour 14, Democratische Partij 1 en de laatste onbeslist. Premier Malcolm Fraser, winnaar van de Australische verkiezin gen, zwaait naar aanhangers. LISSABON (Reuter, UPI, AP) De Portugese president Anto nio Ramalho Eanes zal eind deze week een nieuwe premier benoemen als opvolger van Mario Soares. Een woordvoerder van de president zei gisteravond dat de benoeming gebeurt nadat Eanes is teruggekeerd van een vierdaags bezoek aan West- Duitsland, dat vandaag begint De woordvoerder voegde er aan toe dat de besprekingen van de presi dent met de politieke leiders in Por tugal goed verlopen. De consultaties, zijn nodig in verband met de val, afgelopen donderdag van de min- derdheidsregering van de socialist Soares. Deze regering is zestien maanden aan de macht geweest. In een verklaring eerder gisteren had de president gezegd dat de rege ringscrisis in het land langer kon duren in verband met stagnatie bij de besprekingen met de poltieke lei ders. „De snelheid van een formatie moet ondergeschikt worden ge maakt aan de noodzaak een hechte basis in het parlement te krijgen," aldus Eanes. De politieke partijen hebben hun opvattingen op papier moeten zetten en de president zal deze de komende dagen bestuderen. De ten val gebrachte Mario Soares werd ook het afgelopne weekeinde getipt als de meest voor de hand liggende kandidaat voor het pre mierschap in een nieuwe regering maar de niet-socialistische partijen staan erop dat Soares ook andere partijen in het kabinet opneemt. De socialistische leider heeft tot nu toe geweigerd op dit soort ideeën in te gaan. De socialisten willen een rege ring van alleen hun partij en anders geen, de partijen rechts van hen een centrum-rechts kabinet en de com munisten vragen een sociaiistisch- communistische ploeg. MOSKOU (Reuter) Twee Russen zijn gisteren aan boord gegaan van het ruimtelaboratorium Saljoet 6. Luitenant-kolonel Joeri Romanen- ko (33) en boordwerktuigkundige Georgy Gretsjko (46) waren zater dag met de Sojoez 26 in een baan om de aarde gebracht. Behalve het gebruikelijke program ma van medisch en ander weten schappelijk onderzoek hebben zij als opdracht, uit te zoeken waarom de vorige koppelingspoging misluk te. De Sojoez 25 moest na een aantal pogingen met brandstofgebrek on verrichter zake terugkeren. De nieu we ploeg heeft daarom vastgemaakt aan de reserve-koppelingsring van het laboratorium. De Russen wor den nog voor het eind van de maand terug verwacht. In een verklaring noemt de organisa tie voor mensenrechten de doodstraf „de meest wrede, onmenselijke en vernederende straf" en bovendien een straf, die nieuw geweld uitlokt. Terechtstelling van extremisten bij voorbeeld maakt van hen misschien helden en moedigt zo nieuw extre misme aan. aldus Amnesty, dat ook executies zonder vorm van proces en het doden tijdens hechtenis of ge vangenisstraf in haar verklaring betrekt. In een rapport, dat is samengesteld onder voorzitterschap van de voor malige Amerikaanse minister van justitie Ramsey Clark, wordt er ook melding van gemaakt dat er onder regimes een toenemend gebruik is van terechtstellingen om tegenstand uit te schakelen en de bevolking te intimideren. Tijdens de conferentie werd een boodschap voorgelezen van de Sowjetrussische andersdenkende Andrej Sacharow enkele jaren ge leden winnaar van de Nobelprijs voor de vrede waarin hij het doel van de conferentie onderschrijft. Bedreiging vrede De Turkse hoogleraar Moemtaz Soy- sal heeft tijdens een bijeenkomst in Oslo naar aanleiding van de uitrei king van de Nobelvredesprijs aan Amnesty en de Noordierse vredesbe weging gezegd dat schendingen van de rechten van de mens een bedrei ging van de vrede betekenen. Elke geweldpleging, aldus de hoogleraar, die optrad als woordvoerder van Am nesty. breidt zich uit van het indivi du tot een groep, van een groep tot een natie en van een natie tot een groep van landen. Het kwaad, zo zei Soysal moet aan de wortel, dat is bij het individu, worden bestreden. Betty Williams, die samen met Mai- read Corrigan de leiding van de Noordierse vredesbeweging heeft, zei dat de jonge mannen en vrouwen, die in Noord-Ierland gevangen zit ten, geholpen moeten worden. Zij zijn door de traditie tot gewelddaden gekomen. Mevrouw Williams be perkte zich in haar toespraak niet tot de toestand in Noord-Ierland, maar bepleitte pacifistische opvat tingen en tradities. Degenen, die er voor zorgen dat de lampen in het Pentagon en in het Kremlin alle 24 uur aanblijven, zouden een winstge vender en gelukkiger leven kunnen leiden „dan de zelfvernietiging van de mensheid voor te bereiden". De Nobelprijzen werden zaterdag in de Zweedse hoofdstad Stockholm en de Noorse hoofdstad Oslo uitgereikt. In Stockholm overhandigde de Zweedse koning Carl Gustaaf een prijs aan de Belg (van Russische afkomst) Ilja Prigogine (scheikunde) de Amerikanen John van Vleck en Philip Anderson en de Brit Sir Nevill Mott (natuurkunde), de Amerikanen Rosalyn Jalow. Roger Guillemin en Andrew Sclally (geneeskunde), de Brit James Meade en de Zweed Ber- til Ohlin (economie) en de vervanger van de Spaanse dichter Vicente Alei- zandre, die de prijs voor literatuur kreeg. In Oslo werd de Nobelprijs voor de vrede voor 1976 aan de Noor dierse beweging en die voor dit jaar aan Amnesty uitgereikt. Bij de uitreiking van de vredesprij zen zei de voorzitster van het Noorse Nobel-comité Aase Lionaess dat vrij heid van denken, van geweten, van godsdiensten, van overtuiging we zenlijke voorwaarden voor vrede zijn. Ze beklemtoonde dat Amnesty en de vredesbeweging een duidelijk nee zeggen tegen geweld, foltering en terrorisme, en een even duidelijk Ja tegen de verdediging van de men selijke waardigheid en de mensen rechten. Deze rechten zijn het ge meenschappelijk eigendom van de mensheid en geen machtsblok, geen dictator is gerechtigd ze ons te ont nemen, aldus mevrouw Lionaess. Andersdenkenden De Sowjetrussische autoriteiten hebben zaterdag enkele uren lang ongeveer twintig andersdenkenden vastgehouden na een demonstratie ter gelegenheid van de dag van de mensenrechten. Twee van de de monstranten werden meegenomen naar een politiebureau en de andere hadden huisarrest. De andersdon- kenden hadden op een plein een stil le wake gehouden. Onder de aange houden Sowjetrussen bevonden zich leden van de groep, die nagaat in hoeverre Moskou zich aan de ak koorden van Helsinki houdt, verte genwoordigers van de afdeling Rus land van Amnesty en vrouwen van gevangen zittende andersden kenden. In Argentinië vroegen achthonderd mensen in een petitie aan het mili taire bewind naar de verdwijning de afgelopen jaren van familieleden. Onder deze „verdwijngevallen" be vonden zich ook ongeveer 15 vrou wen, die hadden meegedaan aan de opstelling van de petitie. De West- duitse vereniging van de dertiende augustus heeft in verband met de dag van de mensenrechten gesteld dat in de DDR ongeveer duizend jonge mensen in arbeidskampen zit ten opgesloten omdat ze geprobeerd hadden naar het Westen uit te wij ken. Volgens de vereniging zijn er in de DDR 6000 politieke gevangenen. door Louis Smit PRAAG „Voor hun geheime ondermijnende activiteiten te gen andere staten wenden de spionagediensten van de Vere nigde Staten allerlei smerige methoden aan, ze vermommen hun agenten op allerlei manier. De prettigste vermomming vindt de Amerikaanse geheime dienst het beroep van corres pondent; zo'n correspondent houdt zich dan naast het verga ren van nieuws voor artikelen bezig met spionage, de werving van nieuwe agenten en de ver spreiding van valse informatie en voert andere klusjes uit die niet stroken met de regels van de journalistieke ethiek". Dit is een citaat uit het weekblad van de Unie van Journalisten van de Sowjet-Unie, Za Roebezjom. Het blad, dat steeds een overzicht tracht te geven van de buitenlandse pers, ging gretig in op het artikel van de Amerikaanse journalist Karl Bern stein in het tijdschrift Rolling Stone. Bernstein (bekend van de Wa tergate-affaire) schrijft daarin dat in 25 jaar meer dan 400 Amerikaanse journalisten geheime opdrachten uitvoerden voor de inlichtingen dienst, CIA. Dat de CIA inderdaad veelvuldig gebruik heeft gemaakt van journalisten is vorig jaar tijdens het onderzoek van de Amerikaanse Senaat gebleken. Dat het zo'n om vang had aangenomen als Bernstein schreef, was nieuw en werd ook te gengesproken. Za Roebezjom ge bruikt het verhaal nu om maar weer eens aan te tonen dat de westerse pers niet deugt. De „bourgeoispers" mag dan hoog opgeven over de onaf hankelijkheid van de Amerikaanse massamedia, maar in feite dient ze de belangen van de heersende klas se, aldus de Russische conclusie. Deze Russische kartoon moet illustreren hoe de Amerikaanse journalistiek aan de leiband van de heersende klasse loopt. De Russische opschriften betekenen (van links naar rechts): „De rechten van de mens worden geschonden", „Waar is de vrijheid om te blaffen", „Helemaal geen recht om te bijten", „Recht op onrecht geschonden", „Helemaal geen vrijheid, helemaal geen grondwet, helemaal niets", „Waar is het recht op waanzin". De letters bovenaan de kettingen betekenen „pers". jongeren werd gehouden, dat er echt uitzag als een zomerkamp voor jon geren, maar waar agenten van de Amerikaanse geheime dienst zonder medeweten van paps en mams kin deren op een spionageloopbaan voorbereiden. Het kamp was speci aal voor dit doel georganiseerd. Met elektronica en narcotica zou de psy che van de kinderen in de gewenste richting zijn gestuurd. De kinderen werd geleerd te liegen en pijn te doorstaan. Agenten van de CIA de den hetzelfde in een vakantieplaats voor kinderen in de buurt van We nen. „Deze gebeurtenissen vonden plaats in de jaren 1958-1960, maar er is geen enkele aanwijzing dat de CIA is opgehouden kinderen op zo'n ma nier te mishandelen. Want de CIA vormt graag een spionnenkader voor het Jaar 2000", aldus de Literatoerna- ja Gazeta. Zomerkamp In de Literanoernaja Gazeta is de CIA ook de gebeten hond. Het lite raire weekblad meldt dat er ergens in Noorwegen een zomerkamp voor Revolutie De Sowjet-kranten besteden nog veel aandacht aan de 60ste verjaar dag van de Grote Socialistische Ok toberrevolutie die vorige maand met veel redes, veel muziek, veel wapen- vertoon en veel mensen voor het Mausoleum van W. I. Lenin op het Rode Plein te Moskou werd gevierd. Zelfs in een specialistisch weekblad als de Ekonomitsjeskaja Gazeta werd de rede van Leonid Iljitsj Breznjew afgedrukt die hij tijdens een feestelijke bijeenkomst van het Centrale Comité van de Communis tische Partij in het Kremlin hield. De algemeen-secretaris van dit Comité zei dat de Sowjet-Unie in de voorste gelederen van de sociale vooruitgang staat en dat de Oktoberrevolutie de aanblik van onze planeet ingrijpend heeft veranderd. Voor deze en ande re uitspraken kreeg hij in totaal 53 keer gewoon en 31 keer aanhoudend applaus. Eén keer werd er gelachen en dat was toen hij zei: „We hebben ook in iets anders overwonnen: in géén geval mag je je principes opof feren aan een taktisch voordeel. An ders behoud je, zoals de zegswijs luidt, je haren, maar verlies je je hoofd." Brezjnew kreeg een groot aantal feli citaties met de 60ste verjaardag van de Revolutie. Bijvoorbeeld uit Bul garije (van Todor Zjiwkow), uit Hon garije (van Jónos Kédir) en Cuba (van Fidel Castro). Nlcolae Ceauses- cu, de president van Roemenië, schreef in de Prawda een groot arti kel waarin hij de Russische Revolu tie prees en op een nog betere sa menwerking met de 8owJet-Unie speculeerde. Verder kwamen er reac ties uit Australië, Bangladesh, Indo nesië, Marokko. Pakistan, Turkije, Noorwegen, Sri Lanka, Groot-Brit- tannië (een sober, maar lief briefje van koningin Elizabeth zelve), Ja pan, Spanje. België. Ierland, Dene marken, Mexico. Een verslaggever van Literatoernaja Gazeta hield in Parijs een interview met de Franse tekenaar Jean Effel. Toen de be roemde Russische literator Ilja Erenboerg in Parijs correspondent was van de Izwestija, merkte hij de capaciteiten van Jean Effel op; voor al diens antifascistische karikaturen bevielen hem. Erenboerg zorgde er voor dat Effel tekeningen kon publi ceren in Russische kranten. De Qa- zeta drukte een gelukwens van hem af: een meisje met bloemen dat zegt „Prettige verjaardag 1917-1977 aan het volk van de Sowjet-Unie." Vrouw Het geïllustreerde weekblad Nedelja publiceerde een artikel over een heldhaftige vrouw, Epistinija Fjodo- rowna Stepanowa, moeder van ne gen zonen die allen hun leven gaven voor de vrijheid en de onafhankelijk heid van Rusland. Het Presidium van de Opperste Sowjet heeft de vrouw posthuum onderscheiden met de Orde van de Tweede Wereldoor log eerste graad. Aleksandr, Alek- sandr, Fjodor, Iwan, Wasili, Pawel, Ilja, Filipp en Nikolaj stierven allen in het gevecht. De oudste zoon (Alek sandr) stierf vlak na de Revolutie door de hand van de tegenstanders van de nieuwe orde, de andere jon gens sneuvelden allen in de Tweede Wereldoorlog. Het artikel is een ge dragen verhaal over moederieed en heeft als kop „Een woord over moeder". Misdaad Nedelja heeft nog een paar interes sante gegevens over de misdadig heid in de Verenigde Staten. Het blad zegt dat de massamedia er niet gebruikt worden om de criminaliteit te bestrijden, maar om haar te pro pageren (men denke aan sensatione le misdaadfilms') Het geweld is er business geworden en business kan niet zonder geweld. Tachtig procent van de inbraken, autodiefstallen en andere overtredingen wordt niet op gelost. In de laatste tien jaar is de misdaad in de VS verdrievoudigd, aldus Nedelja. Dan boert de Russische politie beter, zo heet het. Zij had tijd om één dezer dagen feest te vieren In dit jubi leumjaar staat de Sowjet-politle 60 jaar op haar post om de orde te waarborgen en de belangen van het volk te beschermen. Een ter ere van dit feit door regeringsblad Izwestija geïnterviewd politieman zei: „Strij den tegen rechtsverkrachting is haar motto. Het is zaak de mensen te kennen, op de hoogte te zijn van hun zorgen en te helpen de gedachten- gang die tot misdaad leidt te veran deren."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5