>p een historisch moment ie i 'Intellectuelen moeten crisis bezweren' U StUUL uw wensen toch wel op tijd! SER is voorstander van uitbreiding EG Novib: aandacht aan voorlichting <£HS> A FNV-bonden steunen bezetters banketbakkerij ptt post Demonstratie in Zwolle Met Spanje, Griekenland en Portugal Van Agt praat weer met ministerskandidaten Voorzitter Bas de Gaay Fortman: Dode vrouw uit water opgehaald I Mobil I Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. Noam Chomsky kritiseert Amerika's opkomen voor de mensen rechten: de pet die past Zr- r I V cl =^ANDAG 12 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet r AnvFRTFNTlF DEN HAAG De aftredende minis ter-president Den Uyl ontkende za terdagmiddag tijdens een interview met de KRO-radio dat de meerder heidsstrategie van zijn partij hem in zijn formaticwerk had gemotiveerd. Den Uyl gaf wel toe dat er in zijn partij wat hij noemde „ketelmuziek" Vervolg van pagina 1 ,.i kan van het vorige kabinet zeg- ii wat men wil. maar het heeft de bnomische achteruitgang niet op jzwaksten afgewenteld. Niet alleen idat er socialisten inzaten, maar c omdat er anders geen christen- icraten zouden hebben inge- .erschil in benadering intjes liet een nabeschouwing van formatiegeschiedenis uitlopen op conclusie dat hoofdooreaak van mislukking van Den- Uyl. is ge est het verschil in benadering van nenwerken en een coalitie. Het )A heeft de coalitie gezocht niet tot elkaar veroordeelde vijanden. _iar als op elkaar aangewezen Dndgenoten. „De.PvdA heeft onz§ itgesproken voorkeur Voor een "ka^ jnet met de PvdA niet opgepakt om de hand te schuddèn maar om de duimschroeven aan te zetten, m ons ermee onder druk te zetten, ÊJna om ons te chanteren," aldus lantjes. Overigens wees hij er opnieuw op '0D lat het mislukken van de coalitie net de PvdA niet automatisch tot pmenwerking met de WD leidt: het kkoord met de WD moet op zich- elf worden beoordeeld. Ook mag et volgens Aantjes niet worden be- eken vanuit de actuele geschilpun- en van de laatste weken. Het gaat im de vraag of het kabinet de zaken oed aankan. „Niet alleen nu, maar ok volgend jaar met een voortdu-. end grote werkloosheid, over twee aar met het oog op de positie van de monarchie, over drie jaar met de aaderende uitputting van het aard as. over vier jaar bij de volgende erkiezingen," zoals Aantjes zei. was gemaakt, maar hij zei dat aan de onderhandelingstafel de meerder heidsstrategie noch door hemzelf noch door Van Thijn ook maar één keer ter sprake was gebracht. Ook verwierp hij het verwijt van prof. Steenkamp dal hij een historische kans zou hebben gemist. Den Uyl wees erop dat de PvdA in moeilijke omstandigheden bereid is geweest een ministersverdeling (7-7) te aan vaarden die door Van Agt „op nogal triomfalistische wijze" werd gepre senteerd als een CDA-overwinning, en dpt terwijl „de PvdA op haar ach terste benen stond". Het is volgens hem juist het CDA geweest dat de kans heeft laten lopen om een brede politieke en maatschappelijke basis voor een goed beleid te leggen. Den Uyl ontkende dat hij had overvraagd. Hij herinnerde eraan dat het Van Agt is geweest die in een vroeg stadium de ultimatieve cis had gesteld dat het CDA evenveel ministers zou krijgen als de PvdA. Den Uyl wilde niet bij voorbaat de oppositie kwalificeren die hij gaat voeren. Hij zei voor ogen te zullen houden de belangen van de mensen in het land en de oppositiemethoden zullen daaraan worden aangepast. „Al naar gelang het kabinet het nodig maakt", zoals Den Uyl zei. Hij ver wees hierbij naar de wijze waarop CDA en VVD afstand hebben geno men van het wetsontwerp van Boers- ma dat het mogelijk moet maken, ook niet-cao inkomens tot matiging te brengen. Van Agt en Aantjes schudden elkaar tijdens het CDA-congres in Amsterdam opgewekt de hand. waarschuwde er voorts voor, bin nen het CDA PvdA en VVD te be lhouwen als eikaars vanzelfspre kende alternatief omdat dit „een ge vaarlijke twistappel binnen het CDA kan worden, de door ons principieel verworpen polarisatie binnen het CDA zelf kan brengen en de kiem kan worden van een afschuwelijke tweedeling." nd Vertrouwen groeit CDA-leider Van Agt constateerde in (zijn korte toespraak dat „het CDA een politieke groepering wordt die ui', groeit in vertrouwen in zichzelf". ret „Mij is wel eens gevraagd of het nastreven van het CDA-belang niet jk ten koste zou kunnen gaan van het (g. (landsbelang. Ik zie echter geen te- ,v. genstelling tussen het CDA-belang tg]ien het landsbelang. Het is in het "handsbelang dat het CDA, een partij vernieuwingen in redelijkheid wil, aandacht vraagt voor immate- B riële zaken, zoals het leven zelf, de kwaliteit van het bestaan en het Dehoud van de schepping." Van Agt erkende geaarzeld te hebben alvo rens de post vah premier te willen aanvaarden. „Nu huiver ik niet meer, het wordt goed. We gaan op nieuw op weg op hoop van zegen." CDA-voorzitter prof. Steenkamp zei in de openingsrede van het congres: „Het kabinet van CDA en VVD is geen vluchtig avontuur, geen korte ontmoeting. Dat zou geen basis zijn om samen voor een parlementaire periode het land te besturen. Den Haag is geen duiventil." Steenkamp wees evenals Aantjes op het gevaar dat het CDA de natuurlijke tegen pool zou worden van het socialisme, zoals de CDU dat in West-Duitsland is. „We moeten ons niet in die situa tie laten manoeuvreren. Dat kan al leen als we geheel onze eigen lijn volgen en onze eigen politieke in houd ijken en herwaarderen." Bestaansrecht betwist Ook Steenkamp sprak er zijn teleur stelling over uit dat het niet gelukt is met de PvdA een kabinet te vor men. Grondoorzaak hiervan zag hij in „het feit dat de PvdA het be staansrecht van één christelijke par tij betwist". „Den Uyl faalde op een historisch moment, er kwam geen brug tussen PvdA en CDA tot stand." Zich richtend tot de PvdA zei Steenkamp: „U heeft de bekende doctorandus uit Buitenveldert, en een zeer bekwame politieke docto- 'Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Partijen in.de Sociaal Economische Raad zijn eensgezind voorstander v^n de uitbreiding van de EEG met Spanje, Griekenland en Portugal. Wel worden voorlopig en wellicht zelfs blijvend maatregelen nodig geacht om te voorko men dat grote stromen werknemers uit de nieuwe lidstaten naar hoogontwikkelde lidstaten als Nederland trekken, om daar als buitenlandse werknemer werk te vinden. Een en ander blijkt uit een ontwerp advies dat vrijdag aanstaande in de SER zal worden besproken. Om gro te stromen buitenlandse werkne mers te vermijden, zal in de nieuwe lidstaten „een krachtige impuls" aan de werkgelegenheid moeten worden gegeven. De huidige lidstaten zullen extra financiële hulp moeten bijeen brengen voor de ontwikkeling van de economieën van Spanje, Grieken- land en Portugal. Gesproken wordt over „enkele miljarden dollars per Jaar". Nederland zou daarvan waar schijnlijk tien procent voor zijn reke ning moeten nemen. Wat de SER betreft mag dit worden gehaald uit de pot voor ontwikkelingshulp, mits dat niet ten koste van de allerarmste ontwikkelingslanden gaat. De SER- commissie die het advies heeft voor bereid. vindt dat Portugal best als een ontwikkelingsland kan worden aangemerkt. De SER-commissie uit wel zorgen over een verdere verdieping van de gemeenschappelijke EEG-markt. Voor Nederland met zijn open econo mie wordt zowel uitbreiding als ook verdieping van de EEG van groot belang geacht. Verdieping kan ech ter worden geremd als de drie nieu we lidstaten met hun sterk afwijken de economieën toetreden. De SER- commissie betreurt nu al de impasse met de verdieping van de EEG. „Ook het reeds bereikte dreigt'daardoor verlorerr te gaan." randus in Ed van Thijn, trekt u ook eens een doctorandus in de psycho logie aan die u kan vertellen hoe je met mensen moet om gaan. Zelfs als dat je politieke tegenstanders zijn. En vergist u zich niet, u heeft bij goede vrieden diepere wonden ge slagen dan u zelf hebt veronder steld," aldus Steenkamp. Aan het eind van het congres namen de CDA-afgevaardigden vrijwel unaniem een door het partijbestuur voorgestelde resolutie aan. waarin het bëleid van Van Agt wórdt goed gekeurd- In de resolutie wordt wel bezorgdheid uitgesproken over de beperkte meerderheidsbasis waarop de nieuwe coalitie moet steunen. De resolutie besluit echter met de ver wachting dat het regeerakkoord met de WD „de mogelijkheid biedt om onder de huidige en toekomstige moeilijke omstandigheden een ver nieuwingsgezind beleid te voeren In Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kabinetsformateur Van Agt ontvangt vandaag kandi daten voor dë laatste zes ministers-: posten die in het nieuwe CDA-WD- kabinet nog niet definitief geregeld zijn. Het gaat daarbij om sociale zaken (genoemd worden Boersma of Albeda). justitie (De Gaay Fortman sr.), ontwikkelingshulp (Goud zwaard), buitenlandse zaken (Toxo- peus of De Hoop Scheffer), weten schappen (Wattel) en volkshuisves ting waarvoor de kandidaat, na de weigering van Lubbers, nog niet be kend was. Van elf departementen staat nu vast wie er minister wordt. Dat werd ge regeld in de serie gesprekken die Van Agt de afgelopen dagen heeft gevoerd. Behalve Van Agt als pre mier en Wiegel als vice-premier en minister van binnenlandse zaken zijn dat Andriessen (KVP) op finan-' ciën, Van Aerdenne (VVD) op econo mische zaken. Kruisinga (CHU) op defensie, Pais (VVD) op onderwijs. Gardeniers (KVP) op CRM, Tuin man (VVD) op verkeer en water staat. Van der Stee (KVP) op land bouw en Ginjaard (VVD) op volksge zondheid. De kabinetsformateur hoopt met de ministers woensdag rond te zijn. Dan moeten nog wel de staatssecre tarissen geregeld worden. de geest van het CDA-verkiezings- program „Niet bij brood alleen". Po gingen om die verwachting iets af te zwakken kregen op het congres zeer weinig steun. ZUNDERT (ANP) Een comman dant van de veldpolitie in West-Bra bant is zondagochtend vroeg bij een achtervolging door een stroper van dichtbij beschoten. Hij werd hierbij licht gewond. De schietpartij was de apotheose van een stuk wild-west in het gebied ten zuiden van Breda. Zondagochtend vroeg stootten twee agenten van de veldpolitie bij Strij- beek. 'gemeente Nieuw-Ginneken. op twee stropers in een rode auto. Dit duo negeerde een stopteken en reed op de agenten in. Die konden tijdig opzij springen. li Van een onzer verslaggevers UTRECHT De ontwikke lingssamenwerking neemt te genwoordig een minder belang rijke plaats in in de Nederland se publieke opinie dan enkele jaren geleden. De Nederlandse organisatie voor internationale samenwerking Novib zal haar aandacht hiervoor nog verder moeten vergroten. Dit verklaarde zaterdag Bas de Gaay Fortman op de jaarvergadering van de Novib in Utrecht, waar hij tot voorzitter werd gekozen. Hij volgt hiermee de heer H. M. de Lange op, die zich wegens drukke werkzaam heden niet meer verkiesbaar had gesteld. De heer De Gaay Fortman is van mening, dat de voorlichting over ontwikkelingssamenwerking aan het Nederlandse publiek onvoldoen de is. Hij is ook niet te spreken over de manier waarop de NCO (Nationa le Commissie Ontwikkelingssamen werking) werkt aan de bewustwor ding van het publiek op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Naar zijn mening is ontwikkelingssa menwerking een te abstract onder werp voor met publiek geworden. „De Novib maakt het haar voorlich ting hierop een gunstige uitzonde ring en daarom zal deze organisatie nog meer tijd en geld hieraan moe ten besteden", aldus De Gaay Fortman. Positief over Pronk De scheidende voorzitter H. M. de Lange liet zich zeer positief uit over het beleid, dat minister Pronk de afgelopen jaren heeft gevoerd. Hij was slechts over één punt. niet te spreken, namelijk wat hij de „groel- Van een onzer verslaggevers ZWOLLE „Wij gaan door met het leggen van beide vuis ten op de rotte plekken in de Nederlandse samenleving. Daar waar het fout zit zullen de bonden niet alleen met de mond solidariteit betuigen, zo als de politieke partijen ge wend zijn te doen, maar ook met de daad". Dit verklaarde zaterdag voorzitter C. Schelling van de voedingsbonden- FNV in de Zwolse IJsselhal na een door honderden mensen gehouden demonstratie door de binnenstad, waarmee zij hun steun betuigden aan de zeventig arbeiders, die sinds 21 november de banketbakkerij Boom bezet houden. „Iedereen neemt altijds als een vast staand gegeven aan. dat de verschaf fers van kapitaal daar bepaalde rechten aan kunnen ontlenen, maar waarom hebben de mensen die het werk verrichten niet dezelfde rech ten?" zo vroeg voorzitter Schelling zich af. De zeventig werknemers van Boom. een goedlopend banketbak kersbedrijf. houden hun bedrijf be zet, omdat zij directeur Boom een onverantwoordelijk financieel beleid verwijten. Met name zou directeur Boom slecht geïnvesteerd hebben en dure reisjes naar West-Duitsland hebben gemaakt, waar geen enkele omzet tegenóver stond. De bezetters hebben hem dan ook de toegang tot het bedrijf ontzegd. Veiligheid Bas de Gaay "Fortman ende vervuiling van de begroting voor ontwikkelingssamenwerking" noemde. Op deze begroting komen steeds meer bedragen voor. die daar eigenlijk niet óp thuis horen, aldus de heer De Lange. De bezetters eisen verder betere werkomstandigheden. Men is van mening, dat er nogal wat schort aan de veiligheid en dat er teveel overu ren gemaakt moeten worden, die niet of nauwelijks worden uitbe taald. De zeventig bezetters willen het aandelenpakket van directeur Boom kopen om zo het bedrijf zelf standig te kunnen voortzetten. Het PvdA-kamerlid H. Rlenks zei tot de demonstranten in de IJsselhal, dat de leiding van een bedrijf er is om arbeid en kapitaal goed te laten samenwerken. Gebeurt dat niet. al dus Rienks. dan Is het terecht dat de arbeiders daartegen In opstand ko men. Helaas is de huidige wetgeving nog zo. dat de factor arbeid de factor kapitaal onvoldoende kan controle ren. Een dergelijke spontane actie als bij Boom is nodig om die controle af te dwingen, zo verklaarde het Ka merlid. die eraan toevoegde dat de PvdA deze actie steunt. Wet schiet tekort Het CDA-kamerlid S Weijers (voor malig bestuurder van de Industne- bond-NKV) merkte op. dat in dit geval de bezetters terecht hebben gegrepen naar het illegale middel van een bezetting. De wet schiet in het soort gevallen als bij Boom te kort. zo zei hij. Er is immers geen beroepsrecht mogelijk tegen een kennelijk onredelijke leiding en bo vendien is er geen wettelijk voorge schreven overlegstructuur voor be drijven met minder dan honderd werknemers. Beide Kamerleden zullen, zo gaven ze te kennen, zich bij de centrale overheid sterk maken voor hulp aan de bezetters. AMSTERDAM (ANP> - Uit het wa ter van het Amsterdamse Damrak heeft de politie zaterdagmorgen het lichaam opgehaald van een naar schatting 55-jarige vrouw. De politie heeft de identiteit van de vrouw nog niet kunnen vaststellen. Het lichaam moet enige dagen in het Damrak hebben gelegen De po litie heeft nog geen aanwijzingen dat de vrouw door een misdrijf om het leven is gekomen Het signalement van de vrouw: leng te 1.55 meter, zwart halflang haar, bruine tweed-jas, groenzwarte schoenen en een bruine ribfluwelen broek, blauw-zwarte hoofddoek, gouden oorringen. De Amsterdamse politie hoopt op aanwijzingen uit het publiek om achter de identiteit van het slachtoffer te komen ADVERTENTIE Synltwdi lubricant gWnj „U bent het, pap. Uw vingers ruiken naar tabak ADVERTENTIE De CN V-pet past ledereen. leder een die wil streven naar een betere wereld waar'n alle werknemers mondig en medeverantwoordelijk zijn. Waarin groepen niet tegen over etkaa» Hun, maar samen in overleg problemen oplossen. 300.000 leden vinden zich/elf en elkaar In de algemeen christelijke vakcentrale CNV. Waarom zou u daar niet bijhoren? Zet toch ook die pet op van het Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het benadrukken van de mensenrechten in de Amerikaanse buitenlandse politiek ls geen toevallige opwelling van menslievendheid, maar een bewuste poging om de Ideologische crisis in eigen land te bezweren. I COUDOfl oo, mi, p.it die pet en d.jrom I LJ word ik lid [J wil ik inlichtingen Naam:_ Plaats: Beroep:. I Handt: _m/v Adres: Geb. datum:- Bcdr. tak: Datum: I U kunt dc/c bon in ccn envelop/onder postzegel opsturen naar het CNV, Antwoordnummer 1096, Utrecht. Deze stelling werd vrijdag avond verdedigd door Noam Chomsky, grondlegger van de „transformationele taal kunde" en vooraanstaand criticus van het Amerikaanse optreden in Zuid-Oost Azië in de jaren zestig. Chomsky was door NRC- Handelsblad. de Leidse facul teit der letteren en de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde uitgenodigd voor het houden van de zesde Huizinga-voordracht. De gro te Pieterskerk was tot in de gangpaden g'evuld met toe: hoorders. Twintig jaar geleden vestig de Chomsky zijn naam met zijn boek „Syntactic Structu res." Daarin gaf hij een nieu we theorie ten beste over de logische structuur van ons taalgebruik, een uitleg van 1 de regels die wij hanteren om bepaalde betekenissen in woorden uit te drukken. Hoe wel de transformationele taalkunde zijn grootste po pulariteit gehad heeft, is de invloed van Chomsky nog al tijd groot. Intellectuelen Zijn lezing in Leiden ging echter niet over taalkunde, maar over de rol van de intel lectuelen in de (Amerikaan se» samenleving. Daarbij greëp Chomsky terug op het linkse verzet van tien jaar geleden tegen de oorlog in Vietnam. Elke samenleving heeft, al dus Chomsky, een ideologie nodig en de intellectuelen moeten die. ideologie produ ceren De staat gebruikt de universiteiten en massame dia om de benodigde ideolo- gie te verbreiden. Dankzij de dienstvaardigheid van intel lectuelen kan de staat de pu blieke opinie manipuleren. Het risico dat de democratie inhoudt vanwege de mogelij ke kritiek op het systeem, wordt zo bezworen. Het heeft Amerika nooit ont broken aan een fraaie ideolo gie. De idealen van vrijheid en democratie stonden hoog in het vaandel en rechtvaar digden in onze eeuw het Amerikaanse ingrijpen op het wereldtoneel. Dat die in terventie in alle delen van de wereld ook de puur economi sche belangen van het mach tigste land ter wereld diende, werd gemakshalve ver zwegen. Vietnam ls voor Chomsky het duidelijkste voorbeeld van Ideologische misleiding. Het deerde Amerika Vietnam plat. Vervalsing Noam Chomsky militaire optreden werd ge dekt door een mythe van val se voorstellingen zogenaamd in naam van de vrijheid en de democratie en op verzoek van de door het communisme bedreigde bevolking bombar- Na de Vietnamese oorlog raakte Amerika in een crisis Nu is het de taak van de intellectuelen de gevolgen van die crisis te beperken en een nieuw geloof aan te dra gen. Historici zijn druk bezig de geschiedenis te vervalsen. Vietnam was een „vergis sing". De kosten waren te hoog, de oorlog was te bloe dig. de taktiek was fout. Maar de principiële vraag naar het morele recht van Amerika om Vietnam te bombarderen komt niet aan de orde. De president van Amerika kon zonder tegenspraak op de televisie zeggen, dat Ame rika Vietnam niets schuldig was „omdat de verliezen we derzijds waren." Er wordt wel nagekaart over de „geheime" bombardementen op Cam bodja en dan gaat het erom of Nixon en Kissinger die ac tie geheim mochten houden. Maar de vraag of deze bom bardementen moreel te rechtvaardigen waren (en waarom de pers ze verzweeg) wordt in de doofpot gestopt. Ondertussen is de intellectu ele elite druk bezig het geloof ln Amerika's roeping te her stellen. Jimmy Carters cam pagne voor de mensenrech ten in de wereld lijkt daar een uitvloeisel van. „Een land dat zelf de mensenrechten schond in Vietnam en de Do minicaanse Republiek, in Cuba en ln Chili, presenteert zichzelf nu weer als de hoed ster van het Ideaal van vrij heid en gelijkheid in de we reld." Chomsky vertrouwt dat niet. Alle mooie woorden over de mensenrechten en aj het ge praat in de zogenaamde NÓord-Zuld-dialoog ls voor hem niet anders dan de Ideo logische verpakking van het Amerikaanse streven de el- gen macht en welvaart veilig te stellen in een wereld die In toenemende mate tekort krijgt aan grondstoffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3