Jongerenconcilie werpt zich op vluchtelingenhulp Nederlandse bisschoppen zien op paus-rede terug In spoor van Israël VANDAAG Na veertig jaar kamp overleden Koreaanse kerk in protest tegen staat I.IMJM.MMllll Gereformeerde onrust om de belijdenis MAANDAG 12 DECEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet 2e =*A door Albert Schipper BREDA Het Concilie der Jongeren, de door de Franse protestantse kloostergemeenschap van Taizé op gang gebrachte internationale jongerenbeweging, heeft in een brief tot alle generaties opgeroepen tot soberheid en samen delen en aange kondigd dat het zich gaat begeven op het terrein van de vluchtelingenzorg. De brief is dit weekeinde bekendgemaakt door de prior van Taizé tijdens een grote bijeenkomst in de veilinghal in Breda. Met de brief en de aangekondigde vluchtelingenhulp is een nieuwe fase ingetreden in het Jongerenconcilie dat sinds 1974 bestaat. De brief is opgesteld door een intercontinen taal team van Jongeren, die samen met frère Roger zojuist zijn terugge keerd uit Hongkong en Bangkok, waar zij een aantal weken in primi tieve omstandigheden hebben ge leefd De groep zag af van een voor genomen bezoek aan China omdat zij alleen als toerist welkom waren. In Bangkok bezocht frère Roger Vietnamese vluchtelingen. Hij hoor de daar dat deze mensen nergens heen kunnen. Toen frère Roger, toen nog de Zwitserse theoloog Roger- Schutz, zich 38 jaar geleden in het Bourgondische dorpje Taizé vestig de. hield hij zich bezig met hulp aan joden, die uit Duitsland vluchtten. Gezien deze historische achter grond. meent frère Roger dat nu de vluchtelingenhulp op de weg van het jongerenconcilie ligt. Samen delen Taizé heeft steeds geweigerd geld te aanvaarden, maar nu verandert dit terwille van de vluchtelingenzorg. In Taizé zeH zullen een aantal Vietna mese weduwen, moeders van grote gezinnen, worden opgevangen. De vluchtelingenhulp krijgt de naam ..Operatie Samen Delen". Frère Roger kondigde aan dat er voor het vluchtelingenwerk een be roep gedaan zal worden op compe tente Jongeren, die bereid zijn zon der salaris de Operatie Samen Delen uit te voeren, zodat alle middelen aan de vluchtelingen zeil ten goede zullen komen. In de brief aan alle generaties, die in Hongkong is onstaan, wordt aange kondigd dat in de gehele wereld, „plaatsen van samen delen" zullen komen, „waar strijd en aanbidding nauw met elkaar verbonden zijn ln het leven van alledag. In de brief wordt uiteengezet dat deze plaatsen van samen delen kunnen bestaan uit enkele Jongeren, of een gemeen schap, uit een gezin of een echtpaar, soms uit een mens alleen, die ande ren rondom zich verenigt. „Het zul len plaatsen zijn, waar men in een voud anderen ontvangt in een wo ning, waar niet meer is dan men nodig heeft om van te leven". „Zij die zich gaan inzetten voor zulke plaatsen van samen delen zullen de tegenstrijdigheden niet onvluchten van een samenleving, die als vruch ten ongelijkheid voortbrengt, winst bejag, buitensporige consumptie, rassenscheiding, terrorisme. In hun strijd voor een rechtvaardige wereld zullen zij midden in al deze tegen strijdigheden gaan staan, gedragen door een leven van verborgen gebed, zelfs wanneer zij niets met anderen kunnen delen dan hun zwakheid en hun onmacht." Geen structuur Er wordt echter, als steeds, gewei gerd aan deze beweging een struc tuur te geven. Frère Roger zei zater dag: „Het is een briesje, er is geen omschrijving mogelijk, het is geen beweging met aanhangers". Hij ver telde dat een groep van vijftig Duit se predikanten rondom Taizé een nieuwe kerk wilden beginnen. „Wij zeiden: nee. Wij blijven de gemeen schap van Taizé. met daaromheen de zachte wind van het concilie. Wij hadden indien wij dat hadden ge wild. een nieuwe kerk kunnen begin nen. maar dat zou in strijd geweest zijn met wat wij steeds hebben ge wild: de verzoening van alle christe nen." In de brief aan alle generaties wordt de oproep uit Calcutta, over te gaan tot het delen van bezit, herhaald. „De woorden mijn en dijn betekenen niets en drukken niets uit. Het zijn de bezittingen van de armen, waarvan Jullie rentmeesters zijn, zelfs wanneer Jullie die verwer ven door eerlijk te werken, of door ze te erven." Zo haalt de brief de kerk vader Christomos aan. Vertrouwenscrisis De brief pleit voorts voor het door breken van de tegenstelling die er vaak is tusssn ouderen en jongeren. Frere Roger „Wanneer de grens wegvalt, komt een werkelijkheid aan het licht, die dikwijks over het hoofd gezien wordt: Er zijn veel ouderen die be grijpen dat onder de jongeren» in deze tijd van omwentelingen de klok niet meer teruggezet kan wor den. Ze sluiten zich niet af in het isolement en ze worden ook niet opstandig. Zij begrijpen de behoefte van de Jongeren om hun daden af te stemmen op hun woorden, ze begrij pen hun verlangen naar een leven zonder maskers en gekunsteldheid, hun afwijzen van elk systeem en topzware bureaucratie, of ze die nu in de Kerk of in de staat tegenko men. Als zij kinderen hebben hou den zij zich bezig met het oppotten van geld om aan hen na te laten. Zij storten zich niet in overdadige acti viteiten die afbreuk doen aan de zo BREDA Na kardinaal Wille- brands hebben nu ook de bis schoppen Gijsen, Ernst en Bluyssen gereageerd op de rede die de paus voor de Neder landse bisschoppen tijdens hun bezoek aan de,paus heeft gehouden. Bisschop Bluyssen van 's-Hertogen- bosch kan heel goed de gevoelens begrijpen van grote teleurstelling over wat de paus over de situatie van de kerk in ons land heeft gezegd. „Omdat ik ze kon voorzien, was ik bezorgd om de uitwerking van de woorden van onze paus. Grote na druk leggen op de zorgen die men heeft, kan voor de getrouwen ont moedigend werken." aldus de bis schop, tijdens de vergadering van de diocesane pastorale raad. lijk handelen en spreken van de Ne derlandse bisschoppen". In een toe lichting op de toespraak van de paus merkt de bisschop van Roermond op. dat in katholiek Nederland „nog voldoende krachten leven, die nieuw elan kunnen geven aan het nu door de zeer snelle ontwikkeling van de jaren na het tweede Vatikaanse concilie geschokte en niet meer al tijd zuivere geloofsleven". Het pro gram van de paus voor de Neder landse bisschop is volgens bisschop Oijsen ook bestemd voor de kerk ln andere landen. On« Romeinse correspondent, Fre- derik Foppen, tekent hierbij un: Ook de Vaticaan-deskundlgen van de Italiaanse dagbladen zijn het meer eens met de indruk van bis schop Oijsen, wanneer zij zeggen dat de paus de Nederlandse bisschoppen 1 In r ------- flÉd&M Mgr. Bluyssen wees erop dat de be zorgdheid van de paus over bepaalde zaken punten zijn van voortdurende zorg en aandacht vn de bisschoppen, waarover zij zich meermalen hebben uitgesproken. Uit de vele reacties op de toespraak van de paus is duide lijk een diepgevoelde teleurstelling, zelfs gekwetsheid te beluisteren, al dus de bisschop. Zowel bisschop Ernst van Breda als bisschop Gijsen van Roermond heb ben ln hun diocesane informatiebla den verslag uitgebracht over hun Zwartgallig de les heeft gelezen. De paus hield de bisschoppen, en via hen de Neder landse katholieken, voor dat hij het leven van de kerk aandachtig volgt. En dat hij het helemaal niet eens is met wat er gebeurt blijkt uit een heel klein stukje in zijn rede, waarin hij zegt dat hij hoopt dat de kerk in Nederland haar katholieke identiteit zal weten terug te vinden. De paus is er dus kennelijk van overtuigd dat er flink wat terug moet worden ge vonden. Een voordeel van het gezamenlijke bezoek der bisschoppen aan paus Paulus acht bisschop Ernst dat alles in het openbaar besproken werd. Het nadeel was. dat er geen gelegenheid was voor woord en wederwoord, dat vroeger kenmerkend was voor het persoonlijke gesprek. Gijsen Over de toespraak van de paus schrijft bisschop Oijsen ln zijn bis domblad. dat de paus niet negatief wilde zijn en daarom stilzwijgend voorbij ging aan verschijnselen en ontwikkelingen die hij niet voor vruchtbaar houdt, te meer wanneer hij op positieve alternatieven kon wijzen. De paus wilde voor alles be moedigen en sterken, aldus de Roer- mondse bisschop De toespraak van de paus noemt bisschop Gijsen de „basis voor geza menlijk beleid en gemeenschappe- Zo te zien staat de Nederlandse katholieke kerkgemeenschap er bij de paus niet zo goed voor. Maar het is algemeen bekend dat de oude paus een hele wereld met een flinke dosis zwartgalligheid bekijkt Zo zeer zejfs dat een hoge Nederlandse geestelijke autoriteit onlangs toegaf dat hij vele avonden gebeden heeft dat de paus op zijn tachtigste ver- Jaardag met pensioen zou gaan. De Nederlander heeft kennelijk al te vaak de diepe verzuchtingen van de paus moeten registreren. De gebe den zijn op 28 september toen de paus 80 werd zeer duidelijk niet ver hoord. Het is nuttig om de rede van de paus tegen de Nederlandse bis schoppen te vergelijken met die te gen andere bisschoppen. Het zou namelijk kunnen zijn dat de paus de afgelopen weken gewoon wat meer gedeprimeerd is dan normaal. De Engelse bisschoppen, die zeker niet uitblinken door progressiviteit, wer den kort en vriendelijk toegespro ken. hoewel de paus helemaal niet essentiële menselijke tederheid." In de brief wordt staatsgeweld, ver volging, politieke gevangenschap en ballingschap teruggevoerd tot „een vertrouwenscrisis in de mens, die zijn weerga niet heeft." Deze vertrouwenscrisis kan bestre den worden in „bijzondere plaatsen van samen delen". In deze plaatsen kan men tijd vrijmaken „om de bronnen van het geloof op te sporen en gebaren te vinden om de rechten van de mens te verdedigen. Gesprekken inging op de sociale problemen als de Jeugdwerkloosheid waar bis schop Dwyer de paus over had toe gesproken. De Poolse bisschoppen, bij wie de paus flink kon uithalen tegen het marxistische bewind dat de verkondiging van het geloof zo bemoeilijkt, zijn er bij de paus tame lijk goed afgekomen. De teneur van zijn toespraak was evenwel niet op gewekt De acht bisschoppen uit Oost- Frankrijk kregen daarentegen de volle laag. De paus verweet hen een zekere mate van gelatenheid en geestelijke vermoeidheid. „En zo be staat het gevaar dat extremistische houdingen zich ontwikkelen die de zaak van de kerk niet dienen", zo zei de paus. Sommigen ademen een kri tische avantgarde geest, zelfs in ka tholieke tijdschriften, waar soms theologische en apostolische zeker heden doorelkaar gehaald worden. Wij zijn erg goed op de hoogte van zorgwekkende gebeurtenissen, zo ging de paus verder, zoals het pro bleem van de roepingen en van on aanvaardbare liturgieën, een verras sende ontwikkeling van deze of gene katholieke actie-groep, de aanvaar ding van officiële katholieke orga nen van veronderstellingen of han delingen die duidelijk in strijd zijn met het katholiek geloof. En dit alles wordt volgens de paus ook nog gevoed door een zekere anti-Vati caanse houding in Oost-Frankrijk. De aanval van de paus op wat er in Oost-Frankrijk gebeurt is niet zachtzinnig. Vergeleken met wat de paus tegen de Oostfranse bisschop pen te zeggen had. komen de Neder landse bischoppen er bijzonder ge nadig af. En dan te bedenken dat de paus de Belgische kardinaal Sue- nens en zijn groep bisschoppen niet eens op bezoek heeft gehad. Alleen nog een klein feit, hoe over de Nederlandse bisschoppen ln het Va- ticaan gedacht wordt. De Osserva- tore, Romano, de onofficiële krant van het Vaticaan, geeft na elk be zoek verslag van de audiëntie bij de paus. Normaal staat erbij dat de paus zich op beminnelijke wijze met de betrokken bisschoppen onder houden heeft. Bij het Nederlandse bezoek staat: na de rede bleef Pau lus de zesde nog enkele momenten bij de Nederlandse bisschoppen, voordat hij afscheid van hen nam. Koeler kan het nauwelijks. Over de brief aan alle generaties is het afgelopen weekeinde in Breda en omgeving gedlcussleerd in hon derden groepen. Het aantal over- nachters lag tussen 2.000 en 3.000. Zij praatten met elkaar op 225 „plaatsen van hoop", pastorieën en parochiehuizen, buurthuizen en jon- gerensociëteiten. Het idee voor een Jongerenconcilie dateert uit 1970, toen het tijdens de paasweek in Taizé, waar op die tijd meestal veel jeugdige bezoekers wa ren. werd aangekondigd. Het eigen lijke concilie begon in 1974, toen 40.000 jongeren op de Bourgondi sche heuvel waren en de Brief aan het Volk van God werd uitgereikt. De opening van het concilie werd in alle werelddelen herhaald. Vorig Jaar reisde frère Roger aan het hoofd van een groep Jongeren naar Calcutta, waar een tweede brief aan het volk van God werd opgesteld. Deze werd op 5 december 1976 in de Parijse Notre Dame bekendge maakt. De groep die de laatste brief aan alle generaties schreef, leefde in de ha ven van Hongkong. De meisjes op een lekkende jonk. de Jongens met frère Roger in een schuur, die op het punt stond te worden afgebroken. Zij leefden temidden van de mensen en deelden hun armoede tot en met de rattenplaag. Toen frère Roger vorig jaar in Calcutta was, had hij de gelegenheid dagelijks zijn huis te verlaten en samen met Moeder Tere sa zich aan de verzorging van ster venden te wijden. In Hongkong was dat niet mogelijk, omdat hij de hele dag bezocht werd door belangstel-, lenden. Hij heeft de Chinezen be loofd dat twee groepen broeders van Taizé zich in Hongkong zullen vesti gen. Dit zal plaatshebben na de gro te jongerenbijeenkomst die volgend jaar Pasen weer in Taizé zal zijn. Frère Roger zelf wil volgend jaar opnieuw een tijdlang wonen in een stad op het zuidelijk halfrond. Wel ke stad dat zal zijn zal met Pasen bekendgemaakt worden. Tevoren reist frère Roger voor een tijdje naar een arme streek in Italië. Gemeenschap Al deze reizen hebben, zo vertelde frère Roger, ten doel aan te tonen dat de mensen ln de verschillende werelddelen tegenwoordig direct met elkaar te maken hebben. Het concilie van de jongeren wil geeste lijke gemeenschap zoeken in de we reld en in de kerk. Een van de orga nisators van het concilie, de Indiër Moiz Rasiwala, zei dat het doel is. solidariteit en gerechtigheid voor alle mensen tot stand te brengen. „Daarvoor is het nodig, de wortels van het onrecht te zoeken en het onrecht te bestrijden op basis van gebed en eucharistie. Daarbij zijn twee elementen nodig: beschikbaar heid en beweeglijkheid. Je moet be schikbaar zijn op de plaats waar je woont en werkt, en Je moet bereid zijn, daar heen te gaan waamodig om gemeenschap te vinden. Onze reizen zijn een zichtbaar teken, dat Christus overal aanwezig is, ook al zie Je Hem niet" Tekening uit de Mart Kempers-bijbel van het Nederlands Bijbelgenoot schap. door Jac. B. Looijen De bijbel lezen in het spoor var. Israël. Een tikje vlot gezegd, bete kent het, dat je de evangelieboe ken bekijkt onder de leeslamp van het Oude Testament. Dan zit je te peinzen over wat er in de wet staat en wat de profeten te zeggen hebben. Veel predikanten zijn daar tegenwoordig mee bezig en dat is te merken aan hun preken. Wat is daar de oorzaak van? Het zal wel iets te maken hebben met ons verlangen naar meer vrede, gerechtigheid en barmhartigheid in onze samenleving. Want er is zoveel onvrede, zoveel ongerech tigheid in de wereld. Wat doe je daaraan? Wel. daarover geeft het Oude Testament ons goede voor lichting. Daar heeft, om maar iets te noemen, de Bergrede van Jezus alles mee te maken. Eeuwenlang is er in de katholieke missen alleen maar gelezen uit de brieven van de apostelen en uit de ons overgeleverde geschriften omtrent Jezus van Nazareth. Da vid en z'n psalmen kwamen er nog wel aan te pas. maar van Mozes en zijn wetten en van de profeten hoorde je weinig. De calvinisten hebben er wel iets aan gedaan. Zij gingen het Oude Testament weer lezen. Vandaar de wekelijkse voorlezing van de wet des Heren op zondagmorgen in de eredienst. Want van de rech te eer in zo'n dienst komt niets terecht, als Je de rechte leer ver waarloost. Die leer is er op gericht om niet alleen jezelf, maar vooral ook de medemens tot z'n recht te laten komen. Anders komt de Here God niet tot z'n recht. Het is intussen grondig veran derd. Ook in de katholieke kerken wordt het Oude Testament weer gelezen. Ze hebben het daar weer ontdekt. En het kon niet uitblij ven: de Katholieke Bijbelstich ting gevestigd te Boxtel (Baronie- straat 43) is begonnen met een serie boeken „Bijbellezen in het spoor van Israël". Het eerste deel is verschenen en het kost 23.90. Ik zeg met nadruk: het eerste deel, want als je de bijbel gaat lezen in het spoor van Israël, dan ben je voorlopig niet klaar. Israël is er zelf nog lang niet mee klaar en zal er wel nooit mee klaar komen. Want, ik citeer psalm 119: Ik zal Uw wet, die ik oprecht •bemin, mijn hoogst vermaak, mijn zielsgenoegen achten.Dat blijft aan de gang. Nu, dat „zielsgenoegen" beleef Je graag. Je leven lang. Alsmede het „hoogst vermaak" waarvan spra ke is ln de psalm. Nu ik toch in het oude psalmboek zit te bladeren. pak ik nog even een regeltje op. Het is dit: „Laat gierigheid mij in haar list niet vangen." Dat is wel een doordenkertje. In gierigheid beluister je de naam gier en dat is een roofvogel die aast. Nu ben ik terug in het boek van de Katho lieke Bijbelstichting. Dat brengt namelijk de psalmen, de profeten, de wetten, de evangelieboeken en de brieven van de apostelen met elkaar in verband. Thans haast ik mij naar Kok in Kampen. Want bij deze uitgever doet Francina Hinlopen een boekje open 'over „De geschiede nis van de harp en haar betekenis in de eredienst van Israël". Ei genaardig dat wij in ons land haast alleen maar harp-speelsters kennen: vrouwen dus. De bekend ste was Rosa Spier. Zij was een Joodse kunstenares. Is dat zo merkwaardig? Nee, je begrijpt er alles van bij het lezen van de bijbel. Want die is vol verhalen over snarenspel. Het begint al in het begin. Jubal, de nakomeling van Kaïn wordt beschouwd als de stamvader van hen die harpen en orgels bouwden. De harp speelt heel de bijbel door. Tot in de Openbaring van Johannes aan toe. In hoofdstuk 5 gaat het over 24 ouderlingen, die op de harp zitten te spelen voor het Lam. Sommige vertalingen noemen het een citer, maar dat doet er niet zoveel toe. Het gaat er om, dat in de bijbel ouderlingen muziek ma ken. Nu, die muziek heb je hard nodig als je de bijbel wilt lezen „in het spoor van Israël". De harp hoort er bij. EEN NIEUW BEGIN (1 zij zullen Mij tot een volk zijn en Ik zal hun tot een God zijn. (Zacharia 8,7,8) r In het zesde woord staat de kern van fn deze tien woorden. Zoiets als „Ik benp de HERE, uw God. die u uit Egypte bevrijd heeftDit woord staat e duidelijk voor de vernieuwing van het verbond, na'de ballingschap. Er F is een nieuw begin. Een bevestiging f van wat eens was. Maar er is zoveel f gebeurd. Dit volk heeft het van zich afgeschud, van deze God te zijn. Ze hebben andere, wrede, goden aantrekkelijker gevonden. Ze hebben zich laten overhalen om wat s niets is te vereren en er al hun hoop en vertrouwen op te stellen. Ze hebben deze God afgezworen. Toen heeft Hij ze aangegrepen en is een dodelijk gevecht met ze begonnen. Te vergelijken met Jakob bij de Jabbok en als 't ware een schaduw vooraf van wat Hij in Jezus gedaan heeft. Een gevecht van man tegen man, lijf tegen lijf. Met dit volk dat niet meer met Hem wilde bestaan, maar zonder Hem, op eigen vuist, op eigen kracht. Zoals ons dat maar al te bekend is van wat mensen altijd willen. Maar dat heeft Hij niet genomen. Het conflict is hoog opgelopen. Tot een diepe vervreemding in de ballingschap toe Maar hier is een nieuw begin. Hij zal ze terug brengen uit oost en west en overal vandaan. Hij is ze niet kwijt. Wie heeft dat ooit kunnen bedenken, dat deze God mensen kwijt raakt? Hij weet waar ze huizen, bij de zonsopgang en bij de zonsondergang. Maar Hij brengt ze terug. En dan zal het zijn: zij mijn volk, Ik hun God. Een nieuwe trouw. Niet „tot de dood u beiden scheiden zal". Want dat zal de dood dan niet kunnen. KuSSNACHT De Russisch-or- thodoxe monnik Michail Oersjov, die veertig jaar in sow jet-straf kam pen heeft gezeten, is overleden. Kort voor zijn vrijlating werd hij opgeno men in een psychiatrische kliniek in Kazan. Over de omstandigheden en de precieze datum van zijn dood is niets bekend geworden. BAZEL Mits zij ook tenminste twee semesters aan een staatshoge- school theologie gestudeerd hebben, kunnen afgestudeerden van de vrije evangelische theologische academie van Bazel voortaan predikant in de Zwitserse kantonale kerken worden. De voorlopige regeling uit 1973 is definitief geworden. De Bazelse aca demie werd in 1970 opgericht door „evangelikalen", die verontrust wa ren over de moderne theologie aan de staatshogescholen. SEOEL In een verklaring heeft de synode van de presbyteriaanse kerk in Zuid-Korea protest aangetekend tegen de herhaaldelijke regeringsac ties tegen de kerk. De synode klaagt over de gewoonte dat preken wor den afgeluisterd en gerapporteerd, waarna predikanten soms beschul digd worden op grond van de wet tegen het communisme. De regering komt ook herhaaldelijk tussenbeide in het evangelisatie werk in arbeidersmilieus. De presby teriaanse synode vraagt om vrijla ting van predikanten en anderen,, die omwille van hun geweten vast gehouden worden of in afwachting zijn van een veroordeling of proces. H AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 (red.) Schiedamsevest 52" Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Het r.k. maandblad Kosmos en Oe- kumene (Sint Janssingel 21, Den Bosch) ruimt onder het motto „On rust om de belijdenis" een heel num mer in voor de gereformeerde ker ken, om deze kerken „in haar wor steling om een authentieke en tege lijk verstaanbare belijdenis wat be ter te leren kennen en aan de lezers te laten kennen". Gereformeerde gastschrijvers geven Informatie. Hier het slot van de bijdrage van de kerkhistoricus van de Vrije Univer siteit, prof. dr C. Augustijn: Aan de ene kant stonden die kerkle den, die ervan overtuigd zijn, dat de kerk de waarheid van God heeft te verkondigen en dat deze waarheid in alle tijden dezelfde is en voor allen geldig onder woorden gebracht kan worden, omdat ze eenmaal door God in de Bijbel is uitgesproken. In extreme vorm wordt dit standpunt verdedigd door de z.g. „Verontrus ten", wier invloed de laatste twee jaar sterk gestaand is, in minder extreme vorm door een groep met de naam „Confessioneel Beraad". Aan de andere kant staan diegenen, die een dergelijk waarheidsbegrip als te statisch ervaren en de kerk meer zien als een gemeenschap van mensen, die zoeken naar de weg. die zij op dit ogenblik als volgelingen van Jezus hebben te gaan. Deze te kening Is uiteraard te schematisch. maar daarom nog onjuist. Het spreekt wel vanzelf, dat ln een der gelijke situatie van een kerkleiding weinig leiding kan uitgaan. Het be leid van de synode toont, dat zij eigenlijk het dichtst staat bij de eerstgenoemde groep, maar de goe de intenties van de andere ook niet geheel miskent. Tot veroordelingen is het dan ook op de synode niet gekomen, wel tot eindeloze discus sies en vaak uiterst ondoorzichtige formuleringen, die moeten bewijzen dat men het eigenlijk in de kern nog wel met elkaar eens is. Het spreekt wel vanzelf, dat een dergelijk beleid door beide groeperingen als aarze lend en tweeslachtig wordt onder vonden. In de laatste jaren is de felheid van de confrontatie enigs zins verminderd. Dit komt niet voort uit een werkelijke overwin ning van de tegenstellingen, maar eerder uit een gevoel van matheid en onvermogen en dus van teleur stelling. Dat ook in dit opzicht de gereformeerde kerken bepaald geen uniek beeld vertonen, Is een schrale troost. Bocht door Ds. B. J. Aalbers (nog steeds in Kos mos en Oekumcne) vindt de ethische crisis in de gereformeerde kerken gevaarlijker dan de onrust om de belijdenis: De gereformeerden lopen gevaar hun stijl te verliezen. Daar moest zeker iets in veranderen, maar in het veranderingsproces waren de benen niet sterk genoeg om de weelde te dragen. Het oude kader, nog nauw verwant met de tijd van de kleyne luyden, is verdwenen. De kléyne luy- den zijn rijk(er) geworden maar niet vromer. Bedenkelijk is bijv. dat er vanuit de gereformeerde kring niet vanzelfsprekend een „nieuwe le vensstijl" naar voren treedt. In Elaats daarvan is het allemaal een eetje gelijkgeschakeld en wat ka rakterloos aan het worden. Gepruts van boven-af helpt daar niet zoveel aan: men is de bocht door. Dat bete kent dat op den duur (want het proces is pas na iets langere tijd echt zichtbaar) ook de brede maat schappelijke inzet van de gerefor meerden gevaar loopt. Ook gerefor meerden zal het niet lukken twee heren te dienen. Terdege besef ik dat hier toch wel een samenhang is met het aspect van het belijden. Maar dan in een andere zin dan gewoonlijk bedoeld wordt. Orthopraxie hangt n.l. nauw samen met orthodoxie. Wijkt men af in de levenspraktijk dan hangt dat samen met het teloor gaan van de rechte lofzang. Welnu: ik vermoed dat gereformeerden altijd sterk de lof bezongen hebben vén en binnen bepaalde kaders. De bijbel was zo n kader. De belijdenis ook. De goede echte godsvrucht niet te na gespro ken. vrees ik toch dat men meer het kader dan het hart van de zaak bezongen heeft. In casu: meer met boek dan de Heer van het boek. Dus waagde men het te weinig met de Geest. Klassiek zijn de woorden: men geloofde wel zijn belijdenis, maar beleed niet zijn geloof. Nu val len de kaders weg of worden anders opgebouwd. Is daarmee dan soms ook „het geloof" zoek? Of liever: komt nu voor de dag dat het man keerde aan de verborgen omgang met de Heer? Maar dat heeft dan meteen een sterke weerslag op het levensgedrag. Waar de liefde tot God wijkt, is er ook geen zichtbare inzet meer door een zekere stilering in het leven die zijn evangelische wortel „vanzelf" laat zien. Op dit punt laat geen enkele stroming in de Gereformeerde Kerken iets crea tiefs zien. Het is windstil. Er is geen koers en geen vaart. Religieuzen Niet alleen gereformeerden vragen zich af, hoe zij de waardevolle ele- j menten van hun godsdienst kunnen behouden in eën nieuwe tijd. Het 1 (alweer roomskatholieke) Tijdschrift voor Geestelijk leven van de paters dominicanen bleef dichter bij huis en ging na hoe religieuzen binnen en buiten de kloostermuren zoeken naar actuele vormen van hun gods dienstig samenleven. Aanleiding was het boekje „Zelt der Orden?", Metz zijn visie geeft op de vemieu- wing van het eeuwenoude klooster leven. Drie Nederlanders (Karl Derkseri, P. van Leeuwen en vanuit de Latijns- amerikaanse situatie Ben Vocking) geven hun visie, twee Belgen en een Duitser. Markant is met name de bijdrage van T. J. van Bavel „De kunst om te sterven": de moed van orden om zichzelf op te heffen, om de laatste te zijn. Het themanum mer: „Het uur der religieuzen?" is te bestellen Oedenkovenstraat 37, Bor- gerhout-Antwerpen, Belgié

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2