AZ voorbij dieptepunt Veel kritiek op arbiter Beukman Castenmiller heeft eer van zijn werk Go Ahead verspeelt 'zekere' overwinning Roda JC op schot Druk wordt voor Telstar te groot Ook Feyenoord-toernooi Ook Tunesc gaat naar Argentiniër Haarlem opgelucht ondanks nederlaag (0-3) Volendam flonkert niet, toch zege: 2-0 Dubieuze treffer doorslaggevend Haagse fans woedend op arbiter FSC volgt aanwijzingen stipt op tegen PEC: 2-2 MAANDAG 12 DECEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet door Matty Verkamman HAARLEM AZ'67 draait weer. Dat bleek de afgelopen weken al (uit de 1-4 winst bij FC Twente bijvoorbeeld) en dat bleek gisteren bij Haarlem opnieuw via een 0-3 overwinning waar niets op af te dingen viel. Na een moeizaam voor-seizoen, waarin de pretentieuze ambities in lang niet voldoende punten werden vertaald, is de machine nu toch op gang gekomen. Er is weer iets zichtbaar van het uitstekende team, dat vlak vóór de competitie in het toernooi „Amsterdam-702" imponeerde. Bij die zomerse gelegenheid in het Olympisch Stadion schoof de natio nale voetbalwereld AZ'67 in de favo- rietenrol. Hoewel het geklaag over zo'n rol (mentale druk, en zo) door gaans wat overspannen overkomt, was het een feit dat AZ'67 daarna direct de boot miste. Voor velen was dat een verrassing. En zeker voor de clubleiding, die paniekerig reageerde. Jan Noter- mans werd geslachtofferd, terwijl de transacties rond Bobby Vosmaer en Jan Verheyen eveneens getuigden van ongeduld en onrust bij de rijke broertjes Molenaar. Eén man, Wim van Hanegem, had er tijdens de successen in Amsterdam al voor gewaarschuwd, dat AZ'67 nog van alles moest bewijzen in de top. Voor hem kwam het punten verlies lang niet zo onverwacht. Je koopt je niet zo maar naar de top, zeker met een jonge ploeg is dat een kwestie van ontwikkeling. Juist dit ziet de AZ-leiding echter over het hoofd. Het is opmerkelijk dat de Noordhol landse club de basis voor herstel via een fikse teleurstelling legde: de uit schakeling in het UEFA Cup-toer nooi door Barcelona. Het goede voet bal dat AZ'67 toen in het Nou Camp- stadion speelde, bracht de club nieuw zelfvertrouwen. Sinds die eli minatie heeft AZ'67 9 punten uit 5 competitiewedstrijden gepakt. Haarlem kwam er gisteren helemaal niet aan te pas. AZ'67 dicteerde de wedstrijd vanaf de eerste minuut. Waar de ploeg vorig Jaar nog tegen een verrassende 2-1 nederlaag aan liep, werd nu eerder met dan tegen Haarlem gespeeld. Wim van Hanegem wees zijn ploeg al in de zevende minuut de weg. Gelan ceerd door de dit keer sterk acteren de Jan Peters, bracht de Kromme met enkele schijnbewegingen weinig wendbare types als Pieter Huyg en Cees de Vries tot wanhoop. Vervol gens prikte hij knap voorbij Rob Boersma: 0-1. Die goal werd nog ge volgd door twee treffers van Kees Kist. De topscorer rondde op het half uur een gave combinatie Van Rijnsoever-Hovenkamp-Nygaard af en won een kwartier na de pauze een gllj-duel van Boersma: 0-3. Haarlem was niet blij, maar wel op gelucht na afloop. Waar een nog veel ruimere nederlaag te vrezen viel. Joeg AZ'67 niet in eerste instantie op doelpunten-op-zich. maar veel eer der op fraaie, artistieke doelpunten. En dat kwam er niet uit. Trainer Cor van der Hart (Hans Kraay vertoefde bij „filiaal" Volen- dam) na afloop: „Erg sterk gespeeld, vooral in de eerste helft. Op rechts zijn we met Jan Verheyen nu toch sterker geworden. (De voormalige Feyenoorder blijft een beperkte, technisch niet zo vaardige speler, maar deed het gisteren tegen Eef Melchers inderdaad niet slecht - red.) We trainen nu acht keer per week met hem. Dat is nodig ook, want bij Feyenoord was hij een beetje in slaap gesust." Van der Hart en Kraay geloven kennelijk echt in de snelle rechterspits. Van der Hart: „Ik heb hem anderhalf jaar geleden ge zien. Toen ging hij als een gek te keer. Dat kan toch niet zo maar over zijn." Een spannende wedstrijd was Haar- lem-AZ'67 dit keer zeker niet. Daar was het verschil in kwaliteit te groot voor. De Alkmaarders hadden uit blinkers in Peters, Van Hanegem, Hovenkamp en de sterk opkomende libero Johnny Metgod. Dit jeugdig talent verdient het nu al om bij Oranje reserve achter Ruud Krol te worden. Anderzijds heeft AZ'67 nog altijd te maken met het allengs zwakker wordende keeperswerk van de Joegoslaaf Rihza Meskovic. De gewezen Hajduk-doelman liet ook gisteren weer herhaaldelijk de ballen uit zijn handen vallen. Haarlem kon er niet van profiteren. Trainer Barry Highes: „We zijn weg getikt. De laatste tijd gaat het goed met Haarlem, maar wanneer we te gen PSV of AZ'67 komen te staan, dan wordt het verschil in kwaliteit bloot gelegd; kun je dat verschil ook niet meer met inzet compenseren. Zo'n nederlaag, die calculeer ik in." H AARLEM-AZ *67 0-3 (0-2) 7: Van Hanegem 0- 1. 31 Kist 0-2. 59: Kist 0-3. Scheidsrechter: Corver Toeschouwers: 11.000. HAARLEM: Boersma; Wentlnk. De Vries, Huyg. Melgers; Haar. Van den Ban. Oeorge; Lensen. Van den Berg. De Kip. AZ'«7: Meskovic: Hovenkamp, Metgod. Spel- bos. Arntz; Peters, Van Hanegem. Nygaard (Vonk); Verheyen. Kist, Van Rijns oever fUrsem). Co Swerissen (rechts) omarmt Leen van der Merkt die FC Amster dam even tevoren op 4-4 heeft gebracht. De vinger van manager Bob Maas kant wees beschuldigend in de rich ting van zijn routiniers. De anders zo rustige manager van Go Ahead raas de en tierde na afloop van het zo belangrijke duel tegen FC Amster dam. Maaskant, terwijl zijn spelers bedremmeld naar de spelersbus stapten: „Hoe kan een team zo falen. Een 4-1 voorsprong en dat al in de tweede helft. Beschamend om dan nog gelijk te spelen. Met name BJer- re heeft door zijn manier van spelen ons de das omgedaan. Dit kan ik niet accepteren." Bob Maaskant had het grootste ge lijk van de wereld. Wat kon Go A- head nog gebeuren. Want reeds na vijf minuten spelen in de tweede helft wiekten de ..Adelaars" met het grootste gemak van hun dolende te genstander vandaan. 1-4 wees het scorebord aan in het droevig verla ten Olympisch Stadion. Het was dui delijk: FC Amsterdam zou nog ver der wegzakken in het ellendige de gradatiemoeras. De achterstand was niet meer te overbruggen. Doch zie: Go Ahead verkrampte en FC Am sterdam kon binnen een kwartier in die tweede helft inlopen: 4-4 Voor het wenige publiek zeer aantrekke lijk. maar een regelrecht drama voor Oo Ahead Maaskant. ..Als trainer berust je dan en vraag Je Je af. hoe dat mogelijk is." Natuurlijk waren er en dat ge beurt helaas te vaak verontschul digingen van Go Ahead-kant De tij delijke Deense kracht Bjerre schoof het falen van zijn team op de wissel rc AMSTERDAM: Stuy Bianchi. Koopman. S we rissen. Swan. Kamphues. De Leeuw. Van de Merkt. Van Bommel. Stout. Wetzel GO AHEAD EAGLES Spijkerman «Klulten- bcrfi. Strijd veen Bjerre. Lodeweges, Kist Oude Weaaelink. Oroenewef. Woudsma. Koer ver. Van Kooien. Van de Paa Wim van Hanegem op weg naar het eerste AZ-doelpunt. Doelman Rob Boersma ligt verslagen op de achtergrond. VENLO Een gehavend FC VW (topscorer Hilkes en Kurcinac waren door blessures niet van de partij, terwijl Advocaat en Jovanovic maar op halve kracht konden spelen) heeft tegen Roda JC maar weinig in te brengen gehad. De gasten konden op het zware doorweekte veld door een betere techniek veel beter uit de voeten dan de Venlonaren en dic teerden vrijwel de hele wedstrijd het spel. Roda nam in de twaalfde minuut de leiding toen de gehele Venlose defen sie voor vermeend buitenspel bleef staan. Vermeulen ging door en gaf de bal aan Toonstra die Viten omspeel de en 0-1 scoorde. In de 26e minuut bracht De Jong. die afwisselend met Toonstra in de spits speelde, uit een pass van Ziegler de stand op 0-2 en vier minuten later was het Koster die na een voorzet van Vermeulen uit een onmogelijke hoek het mooiste doelpunt van de wedstrijd scoorde: 0-3. De wedstrijd was toen al beslist, want VW had geen kwaliteiten genoeg om het Roda moeilijk te maken. In de tweede helft, toen Advocaat bij VW door Schreurs was vervangen en verdediger Van Rosmalen als vierde spits ging spelen leek het er nog even op dat VW iets terug wilde gaan doen. maar het spel was te onsamenhangend, zodat er vrijwel geen gevaar ontstond voor het doel van Jongbloed. Nadat Roda in de 52e minuut door Vermeulen op 0-4 was gekomen viel er nog maar heel wei nig te beleven. Het vijfde Roda-doel- punt, dat Lees vlak voor tijd scoorde, hebben nog maar heel weinig toe schouwers gezien. Want een kwartier voor tijd stroomde „De Koel" al leeg. En dat was naast de nederlaag van 0-5 op eigen veld iets wat FC WV in de eredivisie nog niet had meege maakt. FC VW-RODA JC 0-S (0-3) - 12: Toonstra 0-1, 26: De Jong 0-2.32: Koster 0-3,52: Vermeulen 0- 4. 84: Lees 0-5. Scheidsrechter: Beek. Toeschou wers: 8.500. FC VW: Viten; Oostrom, Franken. Rettkows- ki, Vtfh Rosmalen; Pala, Advocaat (Schreurs). Van der Welde; Jansen. Jovanovic. De Jonge (Dubbels). RODA JC: Jongbloed; Broeks, Pfetlfer, Ziegler (Meuser), Degens; Lees. De Jong (Koldlng). Eh- len; Koster. Toonstra, Vermeulen. VOLENDAM „We hebben ditmaal slecht gespeeld maar wel de twee punten in een belangrijk sleutelduel gepakt," vertelde trainer Jan Mak van Volendam. „De nadruk heeft gelegen op het feit dat we deze wedstrijd niet mochten verliezen. De jongens zijn in het veld te veel met de tegenstander bezig geweest en hebben daardoor veel balverlies geleden en verzuimd de vrije posities op te zoeken." die noodgedwongen in de eerste helft moest plaatsvinden. Go Ahead, de laatste weken toch al geplaagd door geblesseerde keepers, verloor vlak voor rust zijn eerste doelman Spijkerman opnieuw. Spijkerman, net hersteld van een blessure, kwam nogal ongelukkig in botsing met Kamphues. Een charge die inder daad ongeoorloofd was. Spijkerman had de bal vast, maar Kamphues haalde keihard uit. Het gevolg was een hoofdwond van enige centime ters diep die nog in het stadion door dokter Ab Rozijn gehecht werd. Zo kreeg FC Amsterdam-Go Ahead in die tweede helft nog een verras sende ontknoping. Go Ahead had via een paar razendsnelle aanvallen in die eerste helft toegeslagen, nadat Amsterdam via Wetzel al na twee minuten een voorsprong had geno men. Een ruststand van 1-3 en het verlies van een keeper. Wie van de 1000 toeschouwers had op een derge lijke afwikkeling gerekend. Ook FC Amsterdam-trainer Van de Meent niet. „Ik zag het somber in. Maar opeens zag Je Go Ahead verkram pen. Ik verzeker Je dat we nog had den kunnen winnen Go Ahead durf de niets meer te ondernemen." FC AMSTERDAM GO AHEAD EAGLES 4-4 (I- 3) - 2 Weuel l-o. Van de Pas 1-1. 20 Vsn de Pas 1-2. 30 Koerver 1-3. 48 Van de Pas 1-4. 56 Vsn Bommel 2 4 60 Van de Merkt J-4. 62 Van de Merkt 4-4 Scheidsrechter Jan Keizer Toe- Trainer Petescu van Telstar wilde gewoon verder gaan. De wedstrijd van zondag a.s. tegen Amsterdam ziet hij als een laatste kans. „De ploeg stond onder psychologische druk en de jonge spelers missen de nodige routine om hun kansen te benutten. „Het is ronduit gesproken een slechte wedstrijd geweest." Na zeven minuten kwam Volendam nadat de bal drie maal was ingescho ten op 1-0. Dick Bond vuurde raak nadat Helling een voorzet van Klaas Kwakman op de muur had zien stranden: 1-0. De eerste 20 minuten ging het nog wel. maar daarna zak ten de ploegen tot een bedenkelijk niveau. Henriks kreeg na 20 minuten een prachtige kans om gelijk te ma ken. maar hij miste. Doelman Hoek ROTTERDAM Feyenoord gaat volgend jaar een internationaal voet baltoernooi organiseren. Het toernooi zal op vrijdag 11 en zondag 13 augustus, twee weken voor het begin van de competitie 1978/79, in bet Feyenoordstadion worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. De opzet van het toernooi komt sterk overeen met die van het Amster- dam-700 toernooi, zoals dat al drie jaar in de hoofdstad wordt gespeeld. Er zullen vier clubs meedoen: Feyenoord, eventueel een tweede Nederland se topclub en afhankelijk daarvan twee of drie buitenlandse topclubs. Op de eerste wedstrijddag worden er 's avonds twee duels gespeeld. Op de tweede dag (het staat nog niet vast of dit zondagmiddag of zondagavond gaat worden) spelen de verliezers om de derde plaats, waarna de winnaars zullen aantreden in de finale. Het toernooi wordt gesponsord door de uitgeefster van een Rotterdams ochtendblad. Voor de organisatie zal een stichting in het leven worden geroepen. door Richard Matthijsse ROTTERDAM Terwijl scheidsrechter Siem Wellinga in Nij megen bij NEC-Feijenoord ongestraft toestond dat zes Rotter dammers hem woedend besprongen om hun teleurstelling te uiten over het niet toekennen van een doelpunt, hanteerde zijn collega Louis Beukman in Rotterdam bij Sparta-Vitesse (4-1) totaal andere maatstaven. Daar trok hij bij een identieke situa tie rap het geel, nadat enkele spelers van de Arnhemse formatie onder aanvoering van Charley Bosveld te vergeefs trachtten Beukman te be wegen de door de Spartaan Van Zoest ingekopte bal niet goed te keu ren, omdat de doellijn niet zou zijn gepasseerd. Vitesse-verdediger Dick Mulderije was in de ogen van Beuk man de boosdoener, terwijl iedereen toch had gezien dat Bosveld als een bezetene aan de scheidsrechter rukte. „Dit is de lafheid ten top", brieste trainer Henk Wullems." Beukman durfde Bosveld kennelijk niet aan de pakken de daarom kreeg Mulderije de schuld. Onbegrijpelijk. Als er in mijn ploeg een speler een slechte wedstrijd speelt staat hij er de vol gende week naast, maar zo'n artiest als Beukman kan gewoon zijn gang blijven gaan". Beukman gaf ook nog de gele kaart aan Terry Hendriks wegens het neerleggen van de Brit Henson. Begrijpelijk dat Vitesse niet al te vrolijk naar Arnhem terugkeerde. De woede op de leiding was wel enigszins te begrijpen. Beukman be ging de ene blunder na de andere, deelde aan de lopende band onjuiste vrije trappen uit en lag permanent met de Voordeelregel in de knoop. Jammer, dat hij zo uit de toon viel in deze over het geheel genomen aan trekkelijke confrontatie, waarin Vi tesse ijzersterk op de boterzachte grasmat startte. De Arnhemmers waren aanvankelijk superieur, maar verzuimden op het beslissende moment toe te slaan. Er deden zich enkele fraaie mogelijkhe den voor Heezen en Hendriks voor, die op een haar na het doel misten. Sparta kwam pas na een half uur aan zijn eerste aanvalsacties toe, die prompt de (omstreden) treffer van Van Zoest opleverde. De voorzet van- van Volendam was overigens een der weinigen die niet in de malaise deel den. Hij groeide naar een grootse vorm. Doelman Van der Meeren van Telstar, die van oordeel was dat er toch een betere organisatie in de achterhoede van Telstar was, kon niet op tegen een dieptepass van André op Dick Bond na zeven minu ten in de tweede helft. Het spel toon de veel overenkomst met het weer; het was donker, regenachtig en later mistig. Volendam-TeHtar 2-0 (14». 7: Dick Bond 10. 52: Dick Bond 2-0 Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers 3500 Volendam: Hoek. Molenaar. Guyt (André). Braan. Mol. Jaap Jonk. Helling. Dick Bond; Kramer, Kwakman (Zonneveld). Tol. Telstar Van der Meeren; Driessen (Kerkhof), Van Essen. Medik, Btschot; Van Oorschot. Jon ker. Krone; Hendriks. Van Gaal, Mlkkelsen (Caljouw). Arbiter Beukman wordt belaagd door Vitesse-spelers na het toe kennen van de eerste Sparta treffer. Jansen, die de Spartaan, nadat doel man Beukhof de bal in het veld had geslagen, opnieuw inkopte, zou de doellijn niet zijn gepasseerd. Hoe het ook zij, Beukman was onverbidde lijk en dat hield in feite voor Vitesse de genadeklap in. Via Clarke, na uitstekend werk van Henson en Peltzer werd het 2-0. Op de valreep van de eerste helft kon Bursac uit een in eerste aanleg afge slagen hoekschop Vitesse op 2-1 brengen. In de tweede helft waren de Spartanen superieur. Uit een door Valke opgezette aanval stelde Hen son zijn landgenoot Clarke in staat de score op te voeren tot 3-1. Doel man Beukhof ging bij die treffer niet vrijuit, maar later zou hij met enkele goede reddingen zijn fouten volledig goed maken. In de laatste minuut werd het door Van Zoest nog 4-1. Aan de basis van dit wapenfeit stonden Henson en Clarke. Sparta-Vitesse 4-1 (2-1). 36: Van Zoest 1-0, 43: Clarke 2-0.45: Bursac 2-1,60: Clarke 3-1.89: Van Zoest 4-1. Toeschouwers: 5.000. Scheidsrechter: Beukman. Sparta: Doesburg; Jansen. Balkestein, Marljt, Meutstege; De Goey. Valke (Van Staveren). Henson; Peltzer, Clarke, Van Zoest. Vitesse: Beukhof; Mulderij. Zaayer. Heezen. Mellaard; Das. Bosveld, Veenstra (Hofs); Gerd- sen. Bursac. Hendriks (Bleyenberg). DEN HAAG Scheidsrechter Eg bert Mulder heeft gisteren met zijn grensrechters na de wedstrijd FC Den Haag NAC het terrein in het Zuiderpark onder toeziend oog van de Haagse politie via een zijuitgang moeten verlaten. Bij de gebruikelij ke uitgang stond een menigte Haag se supporters hem op te wachten met kennelijk andere bedoelingen dan hem te bedanken voor de leiding. Scheidsrechter Mulder wekte tij dens de wedstrijd, die met 2-1 door NAC werd gewonnen, de woede op van de Haagse spelers en het pu bliek door diverse tegenstrijdige be slissingen te nemen. Hij kende o.a. FC Den Haag in de tweede minuut van de tweede helft gedecideerd een strafschop toe, nadat Van Leeuwen was neergegaan, maar verzuimde hetzelfde te doen toen NAC-verdedi- ger Budisic vier minuten later Goe- mans binnen het strafschopgebied neerhaalde. Mulder gaf een vrije trap buiten de witte lijnen. FC Den Haag-NAC 1-2(0-1). 31 GoodlassO-1.61: Storm 0-2. 74 Van Vliet 1-2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 3200. FC Den Haaf: Galje; Zondervan. Van Vliet, Ouwehand. Jol; Albertsen. Hoekema. Kila; Goemans (Bleijie). Van Leeuwen. Schoenmaker (Tempelaar). NAC: De Jong; Dekker. Bakker. Budisic. Krij- nen; Dierckx, Neeskens, Quaare; Goodlass, 8torm. Vreijsen. TUNIS Tunesië heeft zich zo als zestiende en laatste deeln gekwalificeerd voor de eindro van het toernooi om het wereld pioenschap voetbal, volgend ja I Argentinië. Tunesië versloeg ii nis Egypte met 4-1. Bij de rust deze voor 60.000 toeschouwer speelde wedstrijd leidde Tu t met 2-0. Voor Tunesië scoorden voor Akid (15e minuut) en Temime minuut) en Erna Aziza (65ste nuut) en Laabidi (75ste minuut) doelpunt van Egypte werd gem door Mokhtar Ali (80ste min,, Scheidsrechter was de Italiaan negali. De eindstand in de Afrikaanse gi 1. Tunes;ë 4 2 115, 2. Egypte 4 2 0 2 4 3. Nigeriê 4 1 1 2 3 BELGIË Anderlecht is weer een beetje Na twee achtereenvolgende nei gen won de Brusselse ploeg b „middenstander" Waregem mei Rob Rensenbrink scoorde twee en vooral daardoor kwam het n Nederlandse elftal uit de Belg! competitie weer een punt dichtt Club Brugge en Standard, kwam thuis niet verder dan 2- gen Lokeren, Standard moes Luik een punt laten aan Antwe J Anderlecht en Waregem hadden een stuk oud zeer. In de vorige c petitie namelijk had Hervé Del een knieblessure overgehouden een charge van Arie Haan. De po had via een strenge bewaking mogelijke voorzorgen genomen, in blik was verboden in het stai maar een paar supporters hai toch wat haantjes het stadion w binnen te smokkelen. De dieren gen voor de wedstrijd de vrijhei het veld. maar dat was dan ook enige opvallende in een duel uiterst sportief verliep. J' De betere techniek van Anderleh woog ruim op tegen de grotere 9) kracht van Waregem. Rensenbtf opende de score na ruim tien mij ten na goed werk van Ressel, !l was verkozen boven de Belgiso international Van der Eist. Een f<ri je van De Bree bood Millecampsl gelegenheid gelijk te maken. Rl senbrink zette Anderlecht opnio op winst en de zege werd nog ruias doordat Bogaert vijf minuten viv tijd in eigen doel schoot. WESTDUITSLAND l Borussia Mönchengladbach-VFL Bochum FC Köln-Fortuna Düsseldorf 1-0. Werder men-FC St. Pauli 4-0, Bayem München- i Stuttgart 2-0, Elntracht Braunschwelg-FCk. serslautem 3-1, FC Schalke 04-1860 MüncmL 1, Hamburger SV-MSV Duisburg 4-1, BorP Dortmund-Hertha BSC 1-1, FC Saarbrucr Elntracht Frankfurt 0-0. De stand; 1 FC Köln 25 punten. 2. Borui' Mönchengladbach 23. 3. FC KalserslautW» 4. VFB Stuttgart 20, 5. Schalke 20. Engeland Arsenal-Leeds United 1-1, Aston Villa-9 Bromwich Albion 3-0, Bristol Clty-ipso I Town 2-0. Everton-Middlesbrough 3-O.Leice i City-Derby Country 1-1, Manchester City- mingham City 3-0, Norwich-Liverpool 2-1,1 tingham Forrest-Coventry City 2-1, Que Park Rangers-Newcastle United 0-1. Westl United-Manchester United 2-1, Wolverhami Wanderers-Chelsea 1-3. De stand: 1 Nottingham Forest 29 punteii Everton 28. 3. Liverpool 23. 4. West Brom Albion 23. 5. Arsenal 23. SCHOTLAND debank 2-1. Rangers-Dundee United 2 0. BELGIE Waregem-Anderlecht 1-3, Standard-Antwe 1. Club Brugge-Lokeren 2-2 RWD Molent Kortrijk 5-3. Beveren-Cerkel Brugge 4-1. L SK-FC Boom 4-2, Beringen-La Louviere Beerschot-FC Luik 2-1. Charierot-Wintersl^j De stand is 1 Club Brugge. 25 punte Standard 24. 3. Beveren 23. 4. Anderlecht Beerschot. 21. SPANJE Elche-Real Sociedad 1-2. Oljon-Beüs 4-3. Madrid-AtleUco Madrid 4-2, Espanol-Cadü Sevilla-Santander 1-0, Salamanca-Herculet Atletico Bilbao-Las Palmas 2-1. Rayo Val no-Valencla 3-0, Burgos-Barcelona 1-1. De stand: 1. Real Madrid 22 pnt, 2. Salam 17 pnt. 3. FC Barcelona 16 pnt. 4. Las Palm pnt. 5. Valencia. AtleUco Bilbao. Rayo Val no en Sevllla alle 14 pnt. FRANKRIJK Metz-Nice 2-0. St. Etlenne-Relms 2-0. Ba» Nancy 1-0. Troyes-Rouen 3-1. Sochaux-Vi ciennes 0-1, Lens-Lyon 2-3, Monaco-Bordt 3-2. Paris SG-Strassbourg 2-2, Nlmes-Nant< 0. De stand: 1. Nice 20-28,2. Marseille 20-27 (37 1 3. Monaco 20-27 (38-24), 4. Strassbourg 21-2 Nantes 20-25. door Eric Oudshoorn ZWOLLE Eigenlijk is de eerste divisie uitgegroeid tot eeq opvangcentrum voor oefenmeesters die in de hoogste afdeling van het betaalde voetbal niet op stel en sprong een wereldteam konden formeren, ontslagen werden, en uit pure nood een stapje terug deden. Een coach die min of meer een uitzondering vormt op dit verschijnsel, is Joop Castenmiller (Fortuna SC). De voormalige Telstar-trainer wilde vorig seizoen op een gegeven moment liever zélf van werkgever veranderen en koos daardoor in feite voor vrijwillige afdaling naar de eerste divisie. De kans dat hij nog emplooi kon krijgen bij een club uit de eredivisie was, gezien de resultaten die hij met Telstar boekte, bijzonder klein. Castenmiller heeft nu. halverwege het seizoen, nog geen moment spijt van die beslissing gehad (Telstar- praeses Ton Zwikstra overigens wel). Twee redenen zijn hiervoor aan te voeren Natuurlijk zag Joop Casten miller de huidige kommer en kwel- situatle van de Velsense ploeg wel aankomen. Zeker toen een aantal gerenommeerde spelers in de etalage werd gezet Maar anderzijds zag hij er helemaal niet tegenop om in de eerste divisie aan de slag te gaan. Dat illustreert de thans In Limburg werkzame coach door te stellen: „Werken In de eerste divisie bete kent voor een trainer meer bevredi ging. In de eredivisie kon ik met Telstar nooit al te veel risico's ne men. Verlies van punten was immers dodelijk. Bij FSC doe ik 't allemaal anders. Natuurlijk blijft het vechten voor de puntjes, maar dan voorna melijk vanuit een aanvallend con cept. Meer genoegdoening knjg Je bovendien als je ziet hoe stipt de spelers het tactisch concept probe ren uit te voeren. Ze zijn bereid zich op te offeren voor de ideeën van de coach." PEC-FSC (2-2) bracht veel opvattin gen uit het relaas van Castenmiller in beeld. Belangrijk is dat hij z'n spelers van tenminste één psychisch aspect heeft kunnen doordringen: namelijk het geloof in eigen kunnen. Zelf toen PEC een ogenschijnlijk ri ante voorsprong had opgebouwd bleef het parool: vechten tot je er bij neervalt. Resultaat was dan ook een verdiend gelijkspel, dat zelfs nog om gebogen had kunnen worden in een overwinning. -Na de gelijkmaker toen PEC er nog een slotoffensief uit trachtte te persen bleef de ploeg uit Geleen met drie spitsen vertegen woordig op de vijandelijke speel- helft Rendement leverde dat dus niet op, maar het typeert wel de opzet waar mee Castenmiller in de eerste divisie aan het werk is gegaan. Verder con stateerde hij: „Grootste winst na dit gelijk spel, is het feit dat de spelers nu weten dat ze voor niemand in de eerste divisie bang hoeven te zijn! Het zal Frits Korbach met zijn „luxe reserve-bank" allerminst als muziek in de oren hebben geklonken. Boven dien moet de PEC-trainer hebben bemerkt dat FSC weliswaar simpel voetbal speelt, maar wel effectief. De Geleense ploeg bezit snelle vleugel spelers (Rini Verstraeten en Tiny Ruys), een middenveld met veel technische kwaliteiten (vooral Joop Titaley) en een goed georganiseerde verdediging. Met als rots in de bran ding Joop van Daele. De ex-Feye noorder: „Tot voor deze wedstrijd had FSC de minst gepasseerde de fensie. Dat zegt voldoende, dacht ik. Een euvel is echter nog dat we erg moeilijk het spel kunnen maken. Waarschijnlijk het gevolg van een bepaalde onvolwassenheid." PEC-FSC 2-2 (2-6) - 18 Jans 1-0. 46 Jan* 2-0. 57 Ruys 2-1. 71 Engbersen 2-2. Toeschouwers 4000. Scheidsrechter Dijken. PEC: Tukker. Drost. Israél. Hendriks. Wamas. Hendriksen. Frandsen. IJzerman. Banhoffer (Rasmussen). Steinvoort (Hoekstra). Jans. Fortuna SC: GeUman; Bux. Van Dale, Mer Pfennings; Hutting. Titaley (Benen). Zul( ma; Verstraeten. Engbersen, Ruys. MW-SW 1-1 (0-0) - 61: Dijkstra 1-0; 89: P# man 1-1. Scheidsrechter: Jonker. Toesd wers: 6700. FC Dordrecht-FC Groningen 1-3 (1-1) 4: Arend 1-0. 34: Bakker 1-1. 50: Schoonbeek 81: Warner 1-3 (eigen doel). Klinkenberg vae Dordrecht kreeg een gele kaart wegens te 1 spel Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: SC Amersfoorl-Willem II 1-3(1-1) 13: Rom uk 1-0. 16: Van Rooy 1-1.50 Neelemans 1-2 Swaans 1-3 Scheidsrechter: Kllnt. Toesc were: 1100 Wageningen-FC Den Bojch 2-0 (1-0) 21 I ting 1-0. 63 Hazelhekke (strafschop) Scheidsrechter: Van der Laar Toeschous 3100 SC Cambuur-Hclmond Sport 2-1 (1-0) Goosen 1-0. 63 Van der Ham 2-0, 81: Berin 2-1 Scheidsrechter: Van Swleten Toesd were 2500 Veendam-Eindhoven 1-2 (0-1) - 31 en 48 pendonk 0-1 en 0-2, 65 Brouwer 1-2. 8chi rechter: Thomas Toeschouwers 2400 De Graafschap-Heraclei 1-0 (1-0) 31 PO Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers 350»

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10