Hoe maken we een krant Wegwijs in de wereld de kleine krant De krant als schoolboek elke dag 4Il Eindelijk proef met jeugdjournaal Trouw komt uit! Stichting krant in de klas en de mondigheid van de toekomstige lezer Tussen het vliegtuigongeluk 's avonds om acht uur en de bezorging van het ochtendblad dat de volgende morgen ver schijnt zit nog geen twaalf uur. In dat halve etmaal is er heel wat gebeurd om het nieuws over de vliegramp gedrukt en wel op de ontbijttafel van de krantelezer te krijgen. Laten we het voorbeeld van die vliegramp maar even aanhouden Op een Engels vliegveld gaat er bij de landing van een DC-10 iets mis. het toestel raakt in brand en er breekt paniek uit. Een kwartier la ter melden de internationale pers bureaus het nieuws op de telex. Op de redactie van de krant begin nen telex-berichten over de ramp binnen te komen De buitenland- redactie reserveert extra ruimte op de voorpagina, om straks te kun nen melden wat er precies is ge beurd. Op dit tijdstip is nog niet duidelijk of het gaat om wereld nieuws of om een onbeduidend technisch mankement zonder ern stige gevolgen. Ondertussen meldt de redactie in Den Haag dat er nog vóór het slui tingsuur van de krant nieuws uit de Tweede Kamer te verwachten is. Het debat in de Kamer kan tot diep in de nacht duren, maar om een uur of tien is wel duidelijk of de rege ring een meerderheid in de Kamer achter zich krijgt. Ook voor de voorpagina, beslist de eindredac teur. Het nieuws over de vliegramp (om tien uur 's avonds Is het dodencijfer bekend) en het verslag van de Tweede Kamer (om kwart over tien belt de Haagse redacteur zijn eer ste verslag door) zijn twee voor beelden uit de gestage nleuws- stroom die door de eindredactie wordt gekanaliseerd. Aan het eind van de avond, als de krant bijna „dicht" zit. is de selec tie van het nieuws het hardst. Dan moet Je wel een heel belangrijk bericht hebben, wil Je nog wat in de krant krijgen. Maar ook overdag is de redactie bezig met selectie. De ene vergadering wordt wel versla gen, de andere niet. Wel een foto van president Carter die uitglijdt, niet van een brand in een waren huis in Brussel Wel een bericht over de gedwongen verhuizing van een groep zigeuners, niets over een demonstratie van boze boeren in Oroningen. Wanneer de Journalisten hun werk hebben gedaan, is de krant nog maar halverwege. Al die honderden slordig betlkte velletjes kopljpa- pier kun Je niet als krant verkopen. Het technisch bedrijf moet er voor zorgen dat al die berichten en ver halen samen met de advertenties tenslotte één geheel vormen. De kopy van de artikelen en de advertenties wordt overgetikt op ponsbanden die de computer in gaan. Deze computer heeft een fe- :ïiüsg..n 1 nomenaal „geheugen" en verza melt in de loop van de dag alle tekst die is voorbestemd voor de krant van morgen. Op bevel braakt de computer dan de tekst uit die er in gestopt is: keurig gezet, in nette kolommen, met koppen en al. Deze fotografisch gezette tekst ver schijnt op stroken mooi wit papier, die door de opmaakredactie op pa gina-grote vellen worden Ingeplakt. Met kleine mesjes worden de be richten passend gemaakt. Een lan ge kolom wordt in drie stukjes ge sneden. die precies een bepaald gat opvullen. Past een stuk niet in de pagina en is er nergens anders ruimte, dan moet op het laatste moment iets worden geschrapt. Als tenslotte alle pagina's klaar lig gen, worden ze in hun geheel gefo tografeerd. Van het negatief van elke pagina wordt vervolgens een plaat gemaakt van aluminium of kunststof. Op deze plaat is een be paalde stof aangebracht (polymeer of kunsthars). Door het negatief op deze plaat te projecteren verschij nen de lettertekens op de plaat. De sterk belichte delen (de letters) worden hard, de niet belichte delen (het wit) blijven zacht en kunnen worden weggeslagen. Zo ontstaat een „geëtste" plaat, die op de grote drukpers gelegd kan worden. Die persen zijn rond en de platen wor den daaromheen gebogen. Hoe een grote rotatiepers werkt zullen we maar niet proberen uit te leggen. Dat moet Je zien. Met duize lingwekkende snelheid worden alle pagina's (ook van de dikke zater dagkrant) gelijktijdig gedrukt. In ijltempo loopt het papier van grote rollen door de persen heen. Gevou wen en wel komen ze in stapeltjes tevoorschijn, klaar voor de verzen ding vla de nachttreinen en via het eigen vervoer met vrachtauto's? Als het nieuws de volgende och tend op de deurmat valt, lijkt het allemaal zo eenvoudig. Een gewone krant. Maar er komt wel wat kijken voor zo'n krant er is. □n n Wie donderdagmiddag om half drie toevallig de televisie aan heeft staan, ziet acteur en jeugdvriend Piet Ekel optre den als nieuwslezer. Hij spreekt een vereenvoudigde tekst bij beelden uit het het NOS-journaal en uit de actua liteiten-rubrieken. Je zou bijna denken dat het lang verwachte jeugdjournaal (zie het artikel hiernaast) een feit was Maar zover is het nog niet Het bulletin van Ekel is een onderdeel van een pakket schoolprogram ma s van de NCRV- en KRO- schoolradio en de Nederlandse On derwijs Televisie Dankzij deze sa menwerking is het mogelijk de hele week door Iels te doen aan informa tie over actuele gebeurtenissen Daarbij wordt vooral gedacht aan de leerlingen van de hoogste klas sen van de basisschool. Maandagmiddag om twee uur be gint de serie met het korte bulletin van de radionleuwsdlenst op Hil versum 2 Dat bulletin wordt ge volgd door een kort commentaar Onder de titel „Orasdulnen in de actualiteit" worden dinsdagmid dag. weer om twee uur op Hilver sum 2. meer achtergronden gege ven bij het nieuws van maandag. Donderdagmiddag om half drie is er dan op Nederland 1 een kort televisiejournaal met beelden van de belangrijke nieuwsfeiten van de afgelopen week Vaak zijn die al In de radio-uitzendingen van maan dag en dinsdag aan de orde ge weest Een paar onderwerpen van de laatste UJd zijn: de verkiezingen in Zuid-Afrika, de reis van de Koningin en Prins naar Senegal en het gegeven dat de overgang van de basisschool naar de middelbare school voor veel kinderen moeilijk zou zijn. Er wordt gebruik gemaakt van beeldbanden van het NOS- Joumaal. en acutallteltenrubrieken voor tv. waarbij Plet Ekel de ver eenvoudigde tekst spreekt plus wat commentaar Volgens Bram Kruikemeljer van NCRV-schoolradio verkeert dit jeugdjournaal voor de scholen nog in het experimenteerstadium. On derzocht zal worden of het effect heeft cn of de kinderen er ietj van leren Er worden maar een paar nieuwsfeiten genoemd omdat de kinderen anders zouden worden overladen De bedoeling is om kin deren wegwijs te maken In de we reld van de massa-communicatie middelen. Ze moeten bezig zijn met nieuws, leren waarnemen en goed luisteren. Tegen het einde van de week is dan ook de Krant, van NCRV. KRO en NOT bij de scholen die erop zijn geabonneerd aangekomen. Daarin staat het behandelde nieuws ge drukt en de onderwijzer of onder wijzeres kan dit dan met de klas bespreken. Ook AVRO en VARA werken sa men bij het verzorgen van een actu aliteitenrubriek voor schoolradio. Eens in de drie maanden is er een serie van drie programma's en wel op woensdag, donderdag en vrij dag. steeds om 9 40 uur op Hilver sum 2. In de maand oktober was het thema de Russische revolutie. In Januari zal het onderwerp Rho- desië zijn. De krant is een dagelijkse bron van nieuws. De kabi netsformatie, de aarzelingen van de heer Van Agt, de voor gestelde ontkoppeling van so ciale uitkeringen los van het minimumloon, de verkie zingsoverwinning van Vorster in Zuid-Afrika, de brand in het zwembad van Egmond, het bezoek van Koningin en Prins aan Senegal, een brug wachter die zich verslaapt, de operatie van voetbaltrainer Cor van der Hart. Dit alles is nieuws. Niet iedereen zal alle berichten in de krant lezen. De een heeft voor keur voor politiek nieuws, een tweede zweert bij de sportpagina's, een volgende spelt het weerbericht en daarna de kookrubriek. Dat mag allemaal. Het aanbod van in formatie is dermate groot dat ie dereen aan zijn trek kan komen. Voor iemand die niet elke dag het nieuws op de voet volgt, is het vaak moeilijk om alles te begrijpen. Wie twee weken op vakantie in het bui tenland is geweest, mist bij zijn terugkomst een hoop kennis om direkt weer alle zinnen te begrij pen, die de journalist voor hem op papier heeft gezet. Maar ook mensen die dagelijks de krant lezen, naar de radionieuws dienst luisteren en 's avonds het tv- joumaal bekijken, schudden wel eens het hoofd, omdat ze bepaalde onderwerpen niet snappen. Dat komt omdat de problemen soms zo ingewikkeld zijn. dat ze niet in twee zinnen goed z(]n uit te leggen. Vaak ook worden te moeilijke woorden gebruikt. Politici met name hebben er een handje van telkens nieuwe woorden te verzin nen: „ophoesten" als ze „toegeven" bedoelen. Iemand die de fijne nu ance er niet van begrijpt, kan hele stukken nieuws niet volgen. Als het voor de volwassen lezer al een opgave is om alles wat er in de krant staat te begrijpen, dan is dit voor kinderen bijna onmogelijk. Ze grijpen naar de strip, ze lezen de koppen, een enkele keer over een moord of een ongeluk. Maar daar mee houdt het op. Een enkel leer gierig kind niet te na gesproken. Maar zonder de hulp van vader of moeder lukt het niet om zelfstan dig de krant te lezen. Dat is een handicap. Ook voor de leerkrachten die op de lagere school en in het voortgezet onder wijs met de krant werken. De krant is namelijk bij heel wat lessen een goede hulpbron. Ze geeft actuele informatie over onderwerpen, die net in de klas worden behandeld. Een aardrijkskundeleraar. die Amerika behandelt, grijpt gretig naar de artikelen over de Ameri kaanse presidentsverkiezingen als die aan de orde zijn. De docent geschiedenis, die het koloniale ver leden van Nederland gaat onder wijzen. zal zijn leerlingen wijzen op de artikelen over Surinamers en Zuidmolukkers. Actuele zaken die de doortrek van het verleden naar het heden mogelijk maken. Dit zijn slechts enkele voorbeelden. Nog niet eens is op de mogelijkheid gewezen, die de handenarbeid-leer- kracht heeft om met de krant aan de slag te gaan. De krant is een leermiddel gewor den. Net als de wereldbol, de onder- wijsfilms, de rekenlineaal, heeft de krant een functie gekregen als bron van kennis. De krant als school boek. Om de krant nog meer in gang te geven in het onderwijs, werkt sinds 1 Januari 1975 de Stich- ting Krant in de Klas. In het be stuur van de stichting zitten verte genwoordigers van de Nederlandse Dagblad Pers, hoofdredacteuren, journalisten en docenten. De stichting Krant in de Klas ge bruikt de krant op twee manieren Allereerst is er ruime informatie over de krant zélf. Hoe wordt die gemaakt? Wat is een Journalist? Wat doet een hoofdredacteur? Hoe wordt de krant gezet en gedrukt? Allemaal vragen, die gesteld moe ten worden als een leerkracht over de krant als nieuwsmedium praat. Aan de andere kant probeert de stichting Krant in de Klas iets te doen aan de mondigheid van de lezer, dus ook aan de mondigheid van de toekomstige krantelezer. De uitspraak: „Het stond in de krant, düs is het waar" gaat niet in alle gevallen op. De ene krant blaast sommige feiten op tot een halve pagina, een volgende krant vindt het nieuws niet meer dan een berichtje waard op pagina twee on deraan. Het verschil tussen de kranten, de mogelijkheid om met nieuws te manipuleren, dié ontdek king is het tweede uitgangspunt van de stichting Krant in de Klas. Het adres van Stichting Krant in de Klas is Johannes Vermeerstraat 14, Amsterdam. Telefoon 020-763366. HILVERSUM Het journaal van de NOS is voor veel vol wassenen de belangrijkste bron van informatie. Maar voor kinderen is dat journaal moeilijk te begrijpen. Er zou een jeugdjournaal moeten ko men, zoals Engeland zijn „John Craven's newsround" kent. Al Jaren bestaan er plannen in die richting, maar nu lijkt het er toch op, dat er schot in de zaak zit. BIJ de NOS is men bezig met de voorbereiding van proef program ma's Ze zullen echter niet worden uitgezonden, maar worden ge bruikt om te kijken of een jeugd journaal haalbaar Is ..Een onder zoek onder de Jeugdige kijkers moet aantonen of de proefpro- gramma's voldoen", aldus Ben Klokman, chef van de afdeling Jeugdzaken van NOS-tv In maart wordt met de program ma's begonnen Klokman maakt er geen geheim van dat men sterk is geïnspireerd door het Engelse jeugdjournaal met de naam .John Craven's newsround Die naam is een woordspeling, want round" is de benaming van de jon gen die kranten rondbrengt De presentator heet John Craven. Klokman: ..Het programma zal een duidelijke inbreng hebben van de redactie van het gewone Journaal In principe kan er alles in wat van belang is. dus ook rampen of ander hard nieuws. Voorwaarde is alleen dat het begrijpelijk en aardig wordt gebracht Een goede vormge ving moet de Interesse van de Jeug dige kijkers wekken Waaraan moet een jeugdjournaal eigenlijk voldoen? Wat is de func tie? Uitgewerkte ideeën daarover heeft de Werkgroep Educatief Journaal, op Initiatief van de Ne derlandse Onderwijs Televisie, in een studierapport geuit In tegenstelling tot de NOS ging men ervan uit. dat de school nauw moet zijn betrokken bij een jeugd journaal. dat eigenlijk een educa tief Journaal moet zijn. Het Ideaal van de NOT-werkgroep is. dat het Journaal zowel thuis als op school :an worden gebruikt. Eerst zou het 's avonds moeten worden uitgezon den en de andere dag onder school tijd. De school krijgt dan de kans om op het nieuws in te haken. Dat betekent dat moet worden aangesloten bij de doelstellingen die vandaag in het onderwijs leven. Tot de onderwijskundige ontwik kelingen behoren wereldverken ning of wereldoriëntatie Daartoe is het nodig dat de kinderen al Jong in aanraking worden gebracht met nieuws dat ze kunnen begrijpen en dat ze interesseert. Zo kan regelma tige uitzending van een op kinde ren afgestemde nieuwsrubriek er toe bijdragen dat kinderen al Jong een positieve houding ten opzichte van nieuws en media ontwikkelen, althans dat hoopt de Werkgroep Educatief Journaal. In het jeugdjournaal kan best een opening van een speeltuin worden opgenomen in het nieuwsaanbod, maar ook de opening van een nieu we weg Andere onderwerpen kun nen zijn: dieren, spel en hobby- informatie. maar ook een treinka ping in ons land. want daarmee zijn de kinderen ook bezig en thuis vormt zoleta het gesprek van de dag

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 30