Comité in verzet tegen benoeming van directeur Veer 300 banen bedreigd )ij Nijverdal-Ten Cate Emanciperen moet je leren Personalia Serie brandkastkraken inbraken opgelost Student en scholier hebben geen rechten, alleen maar plichten Conflict aan Opleiding tot Sociale Arbeid edrijven raken produkten niet kwijt tan buit niets teruggevonden Directeur kocht bedrijf van fiscus terug Bescherming door statuut nodig 'Psychologie heeft geen aandacht voor de vrouw' (S-lokettist in leup geschoten Colleges GS van zes naar acht man - )QAG 9 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet onze onderwijsredactie lARLEM Aan de Oplei- tot Sociale Arbeid (6300 identen op 18 cursusplaat- i) is een ernstig conflict ont- tan.' Een landelijk actiecomi- eist een meer democratische stuursvorm. De actie wordt iteund door een groot deel de docenten, minstens eeduizend studenten, één i de drie directieleden en i van de bestuursleden. opleiding tot Sociale Arbeid ls part-time opleiding voor soclaal- lagogisch werk op middelbaar en ger niveau. Het hoofdkwartier is restigd in Haarlem, maar op acht- n plaatsen in het hele land worden sussen gehouden. De Haarlemse chting is de grootste in zijn soort Jiet zuiden van het land worden ie opleidingen verzorgd door de tholieke Leergangen. t actiecomité verzet zich tegen de benoeming van een nieuwe alge meen directeur. Men is bang dat deze nieuwe directeur een topfiguur wordt die te ver zal afstaan van de. over het hele land verspreide oplei dingen. Het comité wil een meer democrati sche bestuursvorm, waarbij de ver schillende richtingen (sociale dienst verlening, maatschappelijk werk, ar- beidstherapie en personeelsbeleid) meer hun eigen beleid kunnen voe ren. Een deel van de beslissingen zou overgeheveld kunnen worden van Haarlem naar de cursusplaatsen zelf. Verouderd Hans van Muyden, coördinator van de afdeling maatschappelijk werk, zegt over de huidige gang van zaken: er bestaan wel overlegraden, maar als je dan bij de directie of het be stuur komt, zeggen ze steeds: na mens wie spreekt u? De tegenwoor dige bestuursvorm is hopeloos ver ouderd. De wensen van de opleidin gen worden steeds genegeerd. We willen de benoemingsprocedure voor een nieuwe directeur niet voortzet ten. zolang er geen afspraken zijn over een meer democratisch bestuur. Docent Hans van der Zwet: „Wij zijn sinds 1939 een instelling voor wat nu 'tweede-kans-onderwijs' heet. Door het beleid van dit bestuur wordt de toegankelijkheid van deze unieke opleiding bedreigd. Er is een tekort van 1,1 miljoen gulden (het ministe rie van onderwijs stelt hiernaar een onderzoek in), en we vrezen dat er gesaneerd wordt. De kleinere cursus plaatsen zouden dan opgeheven worden". Andere klachten van docenten en studenten betreffen de gebrekkige leermiddelen. Op veel plaatsen ls zelfs geen typemachine aanwezig, vi- deo-apparatuur ontbrak tot nu toe geheel, bibliotheekvoorzieningen zijn in de meeste plaatsen onbekend, enz. „Maar je betaalt wel 125 gulden cursusgeld per jaar", zegt student Fred Hllllgers. Waarnemend directeur A. H. W. Pel len begrijpt alle opwinding niet zo. „Volgende week donderdag zal het bestuur het actiecomité ontvangen", zegt hij. Over de benoeming van een algemeen directeur: „Ik ga volgend jaar met pensioen. Er moet dus een nieuwe directeur komen. Het is de bedoeling dat die nieuwe man of vrouw meewerkt aan een verdere de mocratisering." in een onzer verslaggevers uMELO Inkrimpingsplannen bij twee bedrijven van het textielconcern Nijverdal-ten Cate llen, afhankelijk van de te kiezen oplossing het verlies betekenen van 260 tot 360 arbeidsplaat- n Getracht zal worden de betrokkenen door middel van een zogenaamde „transferlijst" elders het concern te plaatsen. De eerste drie maanden na de opstelling van deze lijst zullen geen dwongen ontslagen vallen. )e Inkrimping zal plaatsvinden bij deman in Alemelo en Gelderman |01denzaal, twee weverijen van bo- dingstoffen. Deze bedrijven ien al enige jaren verlies. Zij kun- n hun produkten niet meer kwijt lat de belangrijkste afnemer, de landse confectie-industrie m een belangrijk deel is verdwe nen Ten aanzien van de inkrimping Bjn er twee plannen. Bij het eerste lal een van de twee bedrijven sluiten en de ander de produktie geheel overnemen terwijl bij het alternatief zowel Gelderman als Hedeman een veer zullen moeten laten. De inkrimping vormt een onderdeel van het herstructureringsplan 1977/ 78 van Nijverdal-ten Cate. Dit twee jarige plan zou aanvankelijk 1200 arbeidersplaatsen kosten; later kon het worden beperkt tot 900. De 260 tot 370 bij Hedeman en Gelderman pJMEGEN GQ.NP) Acht mensen van de recherche hebben 58 ter het hele land gepleegde inbraken en brandkastkraken bgelost, waarbij voor ongeveer honderdduizend gulden aan [ld werd buitgemaakt en voor vele tienduizenden guldens [hade werd aangericht aan brandkasten en kluizen. In totaal leiden 23 brandkast- en kluizenkraken opgelost; van de buit is aiets teruggevonden. vallen onder de telling van die 900 arbeidsplaatsen. Overigens ls er tij dens de begin dit jaar begonnen her structureringsfase nog niemand ge dwongen ontslagen, vertelde dis trictsbestuurder L. Doeve van de In dustriebond CNV. Hij vroeg zich overigens af hoe vaak zich een inkrimping als dié bij Hede man of Gelderman nog kan herhalen na alles wat er al in de Twentse textiel gebeurd is. Door de proble men bij Nijverdal-ten Cate, door de moeilijkheden bij een weverij in En schede en door de saneringsplannen in de spinnerij-sector staan momen teel 1700 tot 1800 banen in de Twent se textiel in discussie. %gneta Faltskeg. de blonde zangeres van de vermaarde Zweedse groep Abba, /oor het eerst op de foto met haar zondag j.l. geboren zoon. Het is het tweede <ind van Agneta en Björn Ulvaeus, de gitarist van de groep. Binnenkort is \bba ook in een speelfilm te zien, die op 22 december in 17 Nederlandse bioscopen in première gaat. Een van de aangehouden verdach ten, de 25-jarige J. P. uit Groningen, pleegde de kraken steeds tijdens zijn proefverlof als verpleegde van de fesdagkliniek in Groningen. Zijn naat, de 34-jarige Arnhemmer W. A. V, kende P. ook uit de kliniek. e opheldering van de inbraken en randkastkraken volgde na de aan- luding van het tweetal, dat beken- samen met de veertigjarige G. H. B. uit Groningen eind september an dit jaar een gewapende overval hebben gepleegd op het postkan- >or in Beekbergen (buit ongeveer .000 gulden. Half oktober werden drie mannen gearresteerd. Tlj- ins het onderzoek bekenden P. en een brandkastkraak in Doesburg, ebleken is nu dat de inbraken over ijwel het hele land werden ge leegd: Ommen, het gemeentehuls IJsselmuiden, waar een stuk muur erd weggehakt, Zevenaar, Apel- oom, Arnhem, Dinxperlo, Ulft, Wij len en Dordrecht. Op één avond erd op vier plaatsen ingebroken: eerde. Apeldoorn, Arnhem en Gel- irmalsen. De mannen, die vroeger ook al voor dergelijke vergrijpen werden aange houden, openden op verschillende manieren brandkasten en kluizen; openbranden, slijpen of hakken. De benodigde apparatuur werd meestal gestolen uit bedrijven die in de buurt lagen. ROTTERDAM Directeur A. Kreijman van de machinefabriek Carmeta in Oud-Beijerland heeft zijn bedrijf voor 68.000 van de belastingen teruggekocht. Hiermee is de schuld die hij aan dé fiscus had gekweten. De belangstelling tijdens de executie was groot. Be halve de directeur en de deurwaar der heeft niemand geboden. De onderneming was in moeilijkhe den geraakt doordat zij haar werk nemers voor het woon-werkverkeer 30 cent per kilometer vergoedde. Volgens de belastingen mag maar 9 cent per kilometer worden vergoed voor het gebruik van de auto van huis naar het bedrijf de rest wordt aangemerkt als inkomsten voor de werknemer. Over het meer dere moeten sociale premies wor den betaald. Carmeta had dit geld niet afgedragen, omdat het de 30 cent per kilometer als reëel ge maakte kosten beschouwt. Het be drijf was tot betaling van 30 cent per kilometer overgegaan, omdat het moeilijk mensen kon krijgen. De heer Kreijman klaagt erover, dat de belastingen op deze wijze de continuïteit van zijn onderneming in gevaar brengen. Het is een ar beidsintensief bedrijf, waar de loonkosten hoog zijn. Ondanks de winst blijkft er te weinig geld over voor Investeringen. Het bedrag, dat Carmeta over de periode 1972 tot en met 1975 aan de belastingen schuldig was, bedroeg 68.000. De heer Kreijman weiger de te betalen. Daarop legde de be lastingen beslag op het machine park van de onderneming. Voorts is Carmeta nog een bedrag van 87.000 schuldig aan het GAK. Het bedrijf heeft kwijtschelding ge vraagd. Er is over de betaling nog geen beslissing genomen. De heer Kreijman deelde mee, dat hij zijn werknemers de vergoedin gen voor het op- en neerreizen blijft betalen. Hij zal nu de verplichte premies over het meerbedrag af dragen. Met ingang van 1 Januari dit jaar is de belastingvrije vergoe ding gebracht op 18 cent per kilo meter. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Scholieren en studenten hebben alleen plichten, geen rechten. In een geschil met een docent of een hoogleraar trekken zij meestal aan het kortste eind. De macht van de onderwijsgevenden is haast onbeperkt. Het wordt tijd dat scholieren en studenten bescherming krijgen in de vorm van een statuut, waarin hun fundamentele rechten zijn vastgegeld. Dit schrijft prof. J. Wemelsfelder deze week in het Weekblad van het Nederlands Genootschap van Leraren. Wemelsfelder is hoogle raar economie van de onderafde ling Wijsbegeerte en Maatschap pijwetenschappen aan de TH van Eindhoven. HIJ ls zijn onderzoek naar de rechten van de scholier en de student begonnen uit onge rustheid over de bestaande rechtsongelijkheid op de scholen en de universiteit. Wemelsfelder is overigens van mening dat machtsmisbruik tot de uitzonderingen behoort. „Dit komt omdat docenten in het alge meen redelijke mensen zijn. Ver houdingsgewijs ls het aantal ge vallen van onrechtvaardigheid en onredelijkheid in het onderwijs beperkt, maar leder geval is er één te veel." Herkansing Voor het statuut geeft Wemelsfel der een flink aantal suggesties. 8cholieren en studenten, aldus Wemelsfelder, moeten rechten krijgen op onbeperkte herkan sing bij het maken van proefwer ken en tentamens. Hij zet zich af tegen het principe „onvoldoende blijft onvoldoende", dat in veel onderwijskringen wordt gehan teerd. Wemelsfelder: „Het is een voorbeeld van typisch machts denken." Hij pleit ervoor dat in het statuut wordt opgenomen dat één onvol doende er nooit toe mag leiden dat andere cijfers, die eerst vol doende waren, ook onvoldoende worden. „Men is dan af van de abnormaliteit dat een cijferreeks 1. 6. 7. 7. In zijn geheel een onvol doende oplevert. „Volgens We melsfelder mag ook nimmer het gedrag van de student of de scha lier van Invloed zijn op het cijfer. Een andere suggestie ls dat de scholieren en hun ouders over zichten van de oljfers krijgen, zo als die door een .docent zijn gege- ven. Hij noemt daarbij het voor beeld van een school in Amster dam. waar een leraar geschiede nis steevast aan zestig tot zeven tig procent van zijn leerlingen een onvoldoende Protesten van oudere en van collega-docenten brachten geen verandering in zijn opstelling. De léerlingen werden de dupe van dit eigenzinnig ge drag, omdat bij het eindexamen het lage proefwerkcijfer het ge middelde omlaag haalde. De toe gang tot de universiteit werd daardoor bemoeilijkt. Toetsen Wemelsfelder wil ook in het sta tuut vastleggen dat bij schriftelij ke toetsen alleen de stof uit de leerboeken gevraagd mag wor den. „Wie toetst wat mondeling In de klas. of op het college is be sproken. is unfair tegenover hen die niet auditief zijn aangelegd of toevallig niet opletten, ziek wa ren. of een slecht dictaat maken." Andere voorstellen zijn het recht van teruggave van de gemaakte toetsen, een vertrouwelijke be handeling van de gegevens en het recht op zelfwerkzaamheid. On der dat laatste verstaat Wemels felder het recht om thuis te wer ken of te studeren. „Hoe leger de klas hoe efficiënter het beleid." Overleden Burgemeester D. Wes- sels van de gemeenten Ameide en Tienhoven (Zuid-Holland) is op zes tigjarige leeftijd overleden. Behalve burgemeester van beide gemeenten was de heer Wessels daar ook ge meentesecretaris Ds heer Wessels is elf jaar burgemeester van Ameide en Tienhoven geweest. Daarvoor was hij gemeente-secretaris van Driebergen. Hij was lid van de ARP. Afscheid Dr. Ir. J. H. E. Hessels treedt per 31 december af als voor zitter van het college voor zieken huisvoorzieningen. Zijn ambtster mijn loopt af. Zijn opvolger is nog niet bekend. Totdat daarover een door Cisca Dresselhuys an een onzer verslaggevers EERDAM Op het station van eerdam ls woensdag even na mid- emacht een 32-jarige lokettist van Nederlandse Spoorwegen bij een nerval in zijn heup geschoten. Hij ilde juist het geld in de brandkast pbergen, toen hij door twee over- allers in een hoek werd gedreven, én van hen schoot toen hij een ïverwachte beweging maakte. Zij ingen er op een bromfiets vandoor iet ongeveer negenhonderd gulden. Utrecht zijn woensdagavond laat 'ee pompstations overvallen. Een iet een mes gewapende jongeman ng met 7500 gulden aan de haal, adat hij de directeur van een gara- ebedrijf aan de Maliesingel had ge raagd een tientje te wisselen. Twee 'ervallers dwongen een pompbe- lende in Overvecht de dagop- 'engst (ongeveer 1500 gulden) af te aan. en kantoorhouder van een post- [entschap aan de Jacob Cremer- raat in Arnhem heeft gisteroch- drie Jonge gemaskerde overval- rs verjaagd door hard te schreeu- Het drietal bedreigde hem met n buks en eiste geld. maar koos t hazepad toen de man van angst 'gon te gillen. ïstermiddag werd door een nog ibekende man een overval ge- eegd op een postkantoor aan het :hiedamse Wilhelminaplein. De an ging er met 13.000 gulden van lor na de kantoorhoudster ge- eigd te hebben met een volgens ;etuigeji imitatie-vuurwapen. Emanciperen is niet zomaar iets: het is een proces van vrijma king uit alle mogelijke belemmeringen, dat lang niet altijd gemakkelijk gaat. Integendeel, het is een zaak waarbij veel onzekerheid, angst en soms zelfs wanhoop optreden, en daarom is het een zaak waarbij je geholpen zou moeten worden door andere mensen, die hetzelfde proces doormaken en door de wetenschap, die zich meer dan andere bezighoudt met de mens en zijn problemen: de psychologie. Van toepassing gebracht op de emancipatie van de vrouw, betekent dit dat vrouwen het erg moeilijk kunnen hebben met hun emancipa tie en dat ze daarom hulp nodig hebben: van andere vrouwen, die er ook mee bezig zijn, van de vrouwen beweging en van de psychologie, die hen zou kunnen helpen bij het leren kennen van zichzelf. Maar juist aan die hulp ontbreekt het: de vrouwenbeweging is vaak veel te „streng" (je bent pas echt geëmancipeerd wanneer je dit doet en dat nalaat) en de psychologie heeft zich zeer weinig gelegen laten liggen aan vrouwen en hun specifie ke problemen, laat staan dat ze zich zou bemoeien met een veranderings proces bij deze groep. Vrouwen die emanciperen, staan dus lelijk in de kou en hebben het vaak erg moeilijk. Dit beweert psychologe Yvonne van de Mosselaar in haar boek „Emanci peren moet Je leren". ZIJ kan erover oordelen, want ze is zowel een vrouw, die middenin haar eigen emancipa tieproces zit, als psycholoog, die elke dag weer met haar neus op het feilen van deze wetenschap wordt gedrukt. Haar boek is dan ook een mengeling van persoonlijke ervaringen en een wetenschappelijke benadering. (He laas te weinig persoonlijke ervarin gen en te veel wetenschap). Yvonne van de Mosselaar zet duide lijk uiteen wat emancipaUe inhoudt en wat de bedreigende kanten ervan zijn. Volgens haar zou je emancipa tie het best kunnen omschrijven als een bevrijding uit overbodige vor men van macht, maar dan niet al leen macht van buitenaf, maar ook van binnenuit. Juist vanwege die „innerlijke" kant ervan, verloopt dit veranderingspro ces niet altijd even logisch en ge makkelijk, daarvoor zitten er te veel emotionele gevoelens aan ver bonden. Door te emanciperen lopèn mensen het risico dat banden en relaties ver broken worden, die waardevol voor hen waren. zelfvertrouwen Een voorwaarde hiervoor is een stuk zelfvertrouwen: geloven in jezelf. Vertrouwen hebben dat wat je doet, goed is. De basis voor dit zelfvertrou wen ligt in de binnenwereld (in zelf kennis en zelfwaardering), maar juist daarbinnen is het bij zoveel mensen een chaotische, emotionele brij, waarin niet veel lijn te ontdekken valt. „Onze eigen gevoelens van angst, onzekerheid, schuchterheid, twijfel, ontoereikendheid en ons ongeloof in onszelf vormen een weerstand In het proces van bevrijding, van zelfont plooiing. Allemaal proberen we in meer of mindere mate twijfel en on zekerheid te vermijden, we lopen lie ver geen risico's Het opgeven van onvrijheid vereist ook moed", aldus Yvonne van de Mosselaar. Constant conflict Dat het juist die innerlijke moeilijk heden zijn, die veel vrouwen weer houden van emancipatie, heeft de schrijfster aan den lijve onder vonden. „Emancipatie is voor mij een con stant conflict met mijzelf en mijn omgeving. En ik heb als vrouw juist geleerd conflicten te vermijden. Soms lukt het mij wel om me .geëm ancipeerd' te gedragen: ik kom voor mezelf op, kom voor mijn eigen me ning uit ook al wijkt die af van die van de rest van het (mannelijke) gezelschap, lk wil niet altijd aardig gevonden worden, waardoor lk m'n mond maar weer houd. Maar wan neer ik me moe of niet erg lekker voel, merk lk, dat ik weer toegeef aan mijn oude, vertrouwde, .typische vrouwenrol': meegaand zijn, over me laten lopen: lk kan dan de moed en de kracht niet opbrengen om echt mezelf te zijn, zoals ik zou willen. Daarom kun Je ook nooit zeggen: ik ben geëmancipeerd; emancipatie is een leerproces, dat steeds gToeit, waarin Je de ene keer een stapje vooruit doet en dan weer één achter uit." Gebrek Over het onbehagen dat zij voelt ten opzichte van de vrouwenbeweging, schrijft zij; „Ik heb het gevoel dat de vrouwenbeweging een gebrek aan solidariteit, begrip en acceptatie heeft ten opzichte van vrouwen, die nog niet geëmancipeerd zijn; men zet zich vaak af tegen deze .achterge bleven' vrouwen. Nu ls het verschijn sel van afzetten tegen lets of iemand niet zo vreemd in een strijd om be vrijding, maar toch ervaar ik juist het afzetten van de vrouwenbewe ging tegen nog niet voldoende geëm ancipeerde lotgenoten als verraad van wat voor mij emancipatie nu Juist Inhoudt. We kunnen pas eman ciperen wanneer We elkaar de kans en de vrijheid geven om dit te doen en dan op een eigen manier en niet volgens precies voorgeschreven prin cipes. De vrouwenbeweging zou veel meer begrip moeten hebben voor die onzekerheid en twijfel, die emanci patie voor de meeste vrouwen zo angstig maakt. Zoekende vrouwen worden afgeschrikt door radicale voorschriften, waaraan zij zouden moeten voldoen om geëmancipeerd te zijn. Juist vrouwen die zelf dit veranderingsproces hebben doorge maakt zouden veel meer begrip moe ten kunnen opbrengen voor twijfe lende en zoekende lotgenoten." Niets Over de houding van de psychologie ten opzichte van vrouwen (en eman cipatie) zegt de schrijfster: „Deze wetenschap heeft tot nu toe niets bijgedragen tot de theorie- en me ningsvorming over emancipatie. In tegendeel: zij heeft eerder onder drukkend dan bevrijdend gewerkt voor vrouwen." „In de meeste psychologische theo rieën komt de vrouw alleen ter spra ke voorzover zij afwijkt van de man en wordt zij voortdurend behandeld als een afwijkend mens: een mens, dat geen man is. ZIJ wordt nooit gezien en behandeld als een individu met heel eigen persoonlijkheids-ken merken en heel eigen gedrag. Zo is psychotherapie, die vrouwen volgens deze normen behandelt, een middel om vrouwen te onderdrukken en aan te passen. Bovendien zijn de behan delende psychiaters en psychologen vrijwel altijd mannen: in psychiatri sche ziekenhuizen in Nederland wer ken bijvoorbeeld 81.4 procent man nelijke psychiaters en 18.6 vrouwen en 92.3 procent mannelijke psycho logen en 7.7 procent vrouwen (en dat terwijl het merendeel van de cliën ten meestal uit vrouwen bestaat in Amerika bestaat 65 procent van de cliënten van psychotherapeuten uit vrouwen)." Hoewel ik het boek van Yvonne van de Mosselaar heel lezenswaardig vind en er bepaald belangrijke din gen ln vind staan, heb lk toch een paar bezwaren, van praktische, maar ook van principiële aard. Wetenschappelijk Ten eerste de praktische bezwaren: het ls jammer dat het boek (een bewerking van een doctoraalscrip tie) zo wetenschappelijk geschreven ls. omdat het hierdoor wel goede .lectuur ls voor psychologen (of psy chologisch geschoolde lezers) maar niet voor die grote groep vrouwen, die er nu Juist zo veel aan zou kun nen hebben, omdat ze zelf middenin de door Yvonne beschreven proble- Yvonne van de Mosselaar. men zit. Jammer ook. dat ze zo wei nig persoonlijke ervaringen (één hoofdstuk op de tien) in het boek verwerkt heeft: lk krijg de indruk, dat persoonlijke zakep haar maar moeilijk uit de pen komen en dat ls jammer, want wanneer ze zichzelf overwint blijkt ze heel herkenbaar en daardoor uiterst nuttig te kunnen schrijven over problemen die het emancipatie-vraagstuk raken. „Grenzen" Mijn principiële bezwaar richt zich tegen haar opvatting, dat emancipa tie een proces is dat voor de één vrijheid, maar daardoor voor de an der onvrijheid kan meebrengen, waardoor zij het juist vindt om men sen te laten emanciperen „binnen de grenzen, die gesteld worden door an deren, die recht hebben op net zoveel vrijheid". Wanneer ik het goed be grijp, zouden we volgens Yvonne van de Mosselaar dus de mannenmaat schappij moeten laten bepalen tot hoever de emancipatie van de vrouw zou mogen gaan? Of een ander voorbeeld hadden de Zuidameri- kaanse bazen Indertijd moeten be slissen tot hoever hun zwarte slaven zich mochten bevrijden? Wanneer er gestaan had. dat de grenzen door de strijdende en de bestreden groep sa men zouden moeten worden vastge steld. zou Ik dat nog kunnen volgen, maar lk moet er niet aan denken hoe vrij negers (of vrouwen) kunnen wor den. wanneer hun tegenpartij de grenzen vaststelt. Yvonne van de Mosselaar Emanci peren moet je leren", uitg. Kooyker, i 18,50. beslissing wordt genomen neemt mr. L. C. Wesseldljk, directeur van de nationale ziekenhuisraad en eer ste vice-voorzltter van het college, het voorzitterschap waar. Volksgezondheid De arts W. J. Chr. van Gestel (49) is benoemd tot geneeskundig hoofdinspecteur van volksgezondheid. De heer van Ge stel ls nu geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord- Brabant. Hij zal per 1 juli 1978 zijn functie aanvaarden. Hij volgt de heer R. Drion, aris. op. die gepensio neerd wordt. Overleden Burgemeester D. Wes sels van de gemeenten Ameide en Tienhoven (Zuid-Holland) is op zes tigjarige leeftijd overleden. Behalve burgemeester van belde gemeenten was de heer Wessels daar ook ge meentesecretaris. Ds heer Wessels ls elf jaar burgemeester van Ameide en Tienhoven geweest. Daarvoor was hij gemeente-secretaris van Driebergen. Hij was lid van de ARP. Afscheid - Dr. Ir. J H. E. Hessels treedt per 31 december af als voor zitter van het college voor zieken huisvoorzieningen. Zijn ambtster mijn loopt af. Zijn opvolger ls nog niet bekend. Totdat daarover een beslissing wordt genomen neemt mr. L. C. Wessèldijk, directeur van de nationale ziekenhuisraad en eer ste vice-voorzltter van het college, het voorzitterschap waar. Volksgezondheid De arts W. J. Chr. van Gestel (49) is benoemd tot geneeskundig hoofdinspecteur van volksgezondheid. De heer van Ge stel ts nu geneeskundig Inspecteur van de volksgezondheid ln Noord- Brabant. HIJ zal per 1 juli 1978 zijn functie aanvaarden. Hij volgt de heer R. Drion. arts, op, die gepensio neerd wordt. Benoemd Tot opvolger van Paul Zijlstra als directeur van School voor de Journalistiek ln Utrecht ls de 38-jarige Peter Craghs benoemd. Craghs is redacteur van het Deven ter Dagblad, waarvan hij ook de bedrijfsopleiding leidt. Van 1975 tot begin dit Jaar was Craghs tevens voorzitter van de Journalistenvak bond NVJ. Uiterlijk 1 augustus vol gend Jaar zal hij ln dienst treden van de School voor de Journalistiek. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de nabije toe komst zullen de colleges van Gede puteerde Staten waarschijnlijk uit gebreid kunnen worden van zes naar zeven of acht leden. Minister De Oaay Fortman heeft een wetsontwerp van deze strekicing bij de Tweede Kamer lngedlendrDlt wetsontwerp beoogt de provincie wet te wijzigen waarin nu nog staat dat het dagelijks bestuur van de provincie uit zes leden moet bestaan. ff Met name ln de grotere provincies als Zuid-Holland ls er al langere tijd behoefte aan meer bestuurders. Aon dat soort wensen wU het Wetsaot- werpje nu tegemoet komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9