Actie 'Behoud ziekenhuis' vecht tegen de klippen op 179.- mode Provincie koopt Vlietland: 10,6 miljoen Bont voor 1 3 'n cadeau-prijs, mossekversteege Leiden wil impasse rond Waardgracht doorbreken Mensapen verhuisden van woonhuis naar dierentuin Fusie drie Haagse ziekenhuizen B. en W. van Voorschoten willen hockeyveld op plaats rijksweg Adventsconcerten Uitspraak Kroon houdt alles op KORT NIEUWS a s 'Brug bij Vlietsluisjes verbreden' Gebied bij Leidschendam-Zoeterwoude voor dagrecreatie Fietser aangereden door politie-auto VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 REGIÖ DEN HAAG Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De actie van wijkbewoners uit westelijke Den Haag om het Rode Kruis ziekenhuis te handhaven op de plaats waar het nu staat gaat onverdroten door. Het actiecomité zegt inmiddels zo'n zesduizend handtekeningen verzameld te hebben van mensen die vinden dat het Rode Kruis ziekenhuis niet moet samengaan met het Bronovo en het Nebo om gezamenlijk één groot ziekenhuis met 675 bedden te vormen. Dat nieuwe ziekenhuis zou gebouwd moeten worden op de plaats van het huidige Bronovoziekenhuls. Zoals wij vorige maand reeds meldden is de fusie van de drie ziekenhuizen, wat de directie en de besturen be treft rond Het wachten is nu op de defimUeve goedkeuring van het mi nisterie van Volksgzondheld. Vol gende week maandag geeft het ad viesorgaan van de minister, het col lege van ziekenhuisvoorzieningen, haar standpunt over de fusieplan nen. Algemeen wordt verwacht dat dit college de fusie zal goedkeuren. Het actiecomité ..Behoudt het Rode Kruis ziekenhuis" vindt dat zowel de directies van de ziekenhuizen als het Haags gemeentebestuur te snel heeft toegegeven aan de bezuinl- gingselsen van de minister en de daardoor noodzakelijke en efficiën te. grootschalige aanpak in het zie- kenhuis bestel. Tegenover meer grote ziekenhuizen ..met in totaal minder bedden per stad" zou een verbetering van de gezondheidszorg in de wijken ko men te staan Het actiecomité vreest echter dat daar niets van te recht komt. „Het is in Den Haag slecht gesteld met de wijkverple ging. We hebben geen plannen ge hoord dat daar verbetering in wordt gebracht," aldus het actiecomité. „Bij de besprekingen die we op het ministerie over de fusie voeren is het verbeteren van de gezondheidszorg in de wijken wel degelijk een punt van onderhandeling," zei genees heer-directeur Vogel van het Rode Kruis ziekenhuis gisteravond desge vraagd De heer Vogel noemde het begrijpelijk dat mensen die zo dicht bij het ziekenhuis wonen actie voeren om het Rode Kruis te behou den". Over de vrees van het actieco mité dat het nieuwe ziekenhuis een mensenpakhuis zou worden zei de directeur: „Kleinschaligheid, dat is ook een aspect waaraan ook wij zo gehecht zijn. We moeten bij het uit werken van de plannen proberen om ook in een groot ziekenhuis mense lijke opzet te krijgen." Hoewel de fusie vrijwel rond is en er druk gewerkt wordt aan de bouw- t/oor meer nieuws uit de regio - zie pagina 11 en 18 plannen gelooft de heer Vogel dat het nog wel een paar Jaar kan duren voordat het Rode Kruis ziekenhuis verdwenen is. Naar zijn mening kan er in die tijd heel wat gedaan wor den aan de eis van het actiecomité dat het zogenaamde eerste lijns- werk in de wijken op het gebied van de gezondheidszorg verbeterd wordt De besturen en de directies van de drie ziekenhuizen werken momenteel aan de uitgangspunten voor het nieuwe ziekenhuis. In de uitgangspuntennota, die bijna klaar is. staat wat precies de functies en de specialisaties van het nieuwe zie kenhuis moeten worden en welke relaties er met andere ziekenhuizen zullen worden onderhouden. Al veel eerder hebben de drie ziekenhuizen- besturen overeenstemming bereikt over de protestant-christelijke sig natuur die het nieuwe Bronovo-Ne bo-Rode Kruis ziekenhuis krijgt. ADVERTENTIE uw raadsman voor: piano's, vleugels, orgels Oen Haag. Zoutmanstraat 53d, tel. 070-469612 VOORSCHOTEN Hel college van b. en w. van Voorschoten hebben de gemeenteraadsleden voorgesteld akkoord te gaan met een krediet van 150.000 gulden voor de aanleg van een tweede veld voor de hockeyvereniging Foresca- te. Nu is dit agendapunt voor de eerstvolgende raadsvergadering niet zo bijzonder. Opmerkelijker wordt het als blijkt dat dit tweede hockeyveld precies komt te liggen in het gebied waar waterstaat de nieuwe rijksweg 11 heeft ingetekend. Al eerder heeft de gemeente Voorschoten blijk gegeven een fel tegenstander van de aanleg van deze weg te zijn. Nu gaat het college (en waarschijnlijk straks ook de raad) nog een stapje verder door de plannen voor de rijksweg volledig te negeren en daarmee waterstaat flink in de wielen te rijden. DEN HAAO In samenwer king met de Stichting „Er zit muziek in Den Haag" organi seert de 8tedelijke Muziek school een drietal Adventscon certen om de Haagse burgerij kennis te laten maken met haar activiteiten. Deze concerten, die worden uitgevoerd door leerlingen van de Stedelijke Muziekschool en gastenensembles van de Vere niging voor Huismuziek. Musi- aca Son. Jeugd en Muziek Re sidentie Brass Band e.a. wor den gegeven in de Nieuwe Kerk aan het Spul in Den Haag Het eerste concert vindt zon dag plaats, daarna op donder dag 15 en zaterdag 17 decem ber. Aanvang alle concerten 20 uur. Uitgevoerd worden wer ken voor orgel, koperblazers, harp, blokfluit, clavecimbel, strijkers en vocale werken. Het programma is voor alle avon den gelijkluidend. Toegangsbewijzen 2,50 zijn verkrijgbaar bij de muziek schooldependances: Laan van Meerdervoort 383, De Perpon- cherstraat 134 en aan het kan toor Huygenspark 40; bij mu ziekhandel Albersen Co.. Groot Hertoginnelaan 182; Al gemeen Haags Comité. Nas- saupleln 41: de Nieuwe Kerk aan het Spui (dagelijks van 10 tot 15 uur, niet op zondag en maandag) bij de Stichting „Er zit muziek in Den Haag", P.A. Nassauplein 2. Het Rode Kruisziekenhuis aan de Haagse Sportlaan, dat in verband met de fusie tussen het Bronovo, het Nebo- en het desbetreffende ziekenhuis misschien gaat verdwijnen. Het actiecomité „Het Rodekruisziekenhuis moet blijven" verzet zich echter sterk tegen deze plannen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Doordat de Kroon zich nog niet uitgesproken heeft over de bezwaren die ingediend zijn tegen de demping van de Waardgracht, is de aanleg van de directe omgeving van de huizen langs de gracht in een impasse geraakt. B. en w. van Leiden hebben de raad nu een tweetal mogelijkheden voorgelegd om die impasse te doorbreken. De ene mogelijkheid is om in af- De aanleg van de woonomgeving wachting van de uitspraak tijdelijke langs de gracht is daardoor in een voorzieningen op en langs de Waard- impasse gekomen, die nog wel enige gracht aan te brengen, wat de ge- jaren zou kunnen voortduren. Van- meente op ruim een ton komt te daar dat het college de raad de twee staan. De tweede mogelijkheid is om nu een bedrag van ruim drie miljoen gulden beschikbaar te stellen om herstel van de gracht mogelijk te maken. De gemeenteraad van Leiden stelde ln mei 1974 het bestemmingsplan Herengracht/Zuilsingel vast. In dat plan werd uitgegaan van de demping van de Waardgracht. De raad was voorstander van het behoud van de gracht, maar gezien het zeer hoge bedrag wat dat met zich mee zou brengen, meende men dat er toch maar tot demping overgegaan moest worden. Tegen het dempen van de gracht werden echter bezwaren inge diend bij de gemeenteraad Gedepu teerde Staten en de Kroon. De eerste twee legden de bezwaren naast zich neer, maar de Kroon heeft zich nog steeds niet uitgesproken. Om toch aan de slag te kunnen, werd in oktober '74 bijna zestien miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het bouwrijpmaken van het gebied. De werken moesten zo worden uitge voerd dat niet vooruitgelopen werd op de nog te nemen beslissingen van Kroon en GS. Sinds die tijd heeft Leiden regelmatig geprobeerd bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening geld te krijgen voor handhaving van de gracht. Vanuit het ministerie werd echter opgemerkt dat geen bijdrage zal worden verstrekt, voordat de Kroon zich uitgesproken heeft over de bezwaarschriften. mogelijkheden heeft voorgelegd. Zelf heeft het college, evenals waar schijnlijk de raad, voorkeur voor het nandhaven van de gracht. Handha ving van de gracht is nu financieel meer mogelijk geworden omdat enerzijds het ten laste van de ge meente blijvende exploitatietekort voor het gebied HerengrachfZijlsin- gel aanzienlijk is meegevallen. An derzijds heeft Leiden meer geldmid delen ten behoeve van de stadsver nieuwing gekregen als aanvankelijk verwacht werd. Overigens komt slechts de helft van de ruim drie miljoen gulden voor rekening van Leiden, als de subsidie bijzondere werken in de kosten van de uitvoering van dit werk wordt verleend. Die subsidie kan echter pas aangevraagd worden als de Kroon zijn uitspraak heeft gedaan. Molière, Tsjechov en Shakespeare voor Zoetermeer te moeilijk Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Het valt niet mee voor een zo snel groei ende stad als Zoetermeer vol doende namen voor de nieuwe straten te bedenken. Vanwege de herkenbaarheid heeft Zoe termeer de nieuwe wijken steeds thema's toebedacht. Zo is er een filmbuurt (met straat namen van filmers als Joris Ivens en Bert Haanstra) en komt er een toneelbuurt. Niets aan de hand, zo lijkt het, totdat het gemeentebestuur zich moet uitspreken wie wél en wie niet vernoemd mag wor den. Sylvia Kristel zat er in de filmbuurt niet bij. Dat gaf niet zoveel problemen. Bij de na men voor de toneelbuurt ont stonden er echter wel moeilijk heden. Sartre, Goethe, Brecht, Pinter en Ibsen: het college van b. en w. was er eenstemmig voor. Maar Coster, Hermans, Jan de Hartog, Mulisch, Verka- de en Jan Vos werden niet door alle leden van b. en w. geprefe reerd. Euripides, Garcia Lorca, Marlowe, Molière, Shakespea re en Tsjechov kregen zelfs niet eens een meerderheid. De meeste vertegenwoordigers vinden deze namen te moeilijk. Met Kohout, Sheridan, Ro stand of Strindberg is dat ken nelijk niet het geval. Woonwagencentra ZOETERMEER B. en w. van Zoe-lf termeer gaan akkoord met het ontA werp van een gemeenschappelijkfL regeling woonwagencentra voor regio Den Haag. Zoetermeer wij meewerken aan de verwezenlijking! van maximaal 41 standplaatsen^ verdeeld over één of meer centra.1 Dit aantal moet uiterlijk eind 19851 aanwezig zijn. In de regio moetenP 255 standplaatsen komen, waarvan] Den Haag er 155 moet leveren. i Streekmuziekschool l ZOETERMEER Als de gemeenteL raad akkoord gaat, treedt Zoeter-F meer uit de gemeenschappelijke re'S' geling van de Streekmuziekschool Ei Zoetermeer heeft grote bezwaren te-1; gen het personeelsbeleid, de voorge-ta nomen mechanisering en de manier}» waarop een deel van het exploitatie tekort toegerekend wordt aan deD gemeente Zoetermeer. Het dagelij kif bestuur van de Streekmuziekschool h is niet aan de bezwaren tegemoet n gekomen. Culturele Raad ZOETERMEER Zoetermeerr krijgt een Culturele Raad-nieuwe't stijl. Dinsdag 20 december heeft de installatie plaats. De raad kan sub-L- sidie verlenen aan experimenten op g cultureel gebied, organiseert ten- n toonstellingen in De Graanschuur, d beheert de artotheek, verricht P kunstaankopen voor de gemeente- p lijke collectie, organiseert volksfees-p ten en culturele manifestaties enP geeft gevraagd of ongevraagd - r aan b. en w. advies over alle zaken P die met cultuur te maken hebben, f Penning h DEN HAAG Bij besluit van hetir college van b. en w. van Den Haag is de penning van bijzondere verdien sten van de gemeente Den Haag toegekend aan de heer D. Bus, voor- zitter van het schilderkundig ge nootschap Pulchri Studio in deze stad. De penning werd gistermiddag ter gelegenheid van de 70ste verjaar dag van de heer Bus aan hem uitge reikt door wethouder Vink, jeugd sport, recreatie en kunst. DEN HAAG Het Dierenpark Wassenaar is op een enigszins ongebruikelijke manier vier Orang-Oetans rijker geworden. De apen waren eigendom van een ex-KNIL-officier, mr. drs. H. C. Campen, die een paar maanden geleden overleed. Hij hield de dieren, omdat hij weinig vertrouwen had in de overlevingskansen van het mensapen-ras. Zijn huis was compleet ingericht voor de orang-oetans. Na de dood van Campen zijn de mensapen verzorgd door dierenliefhebbers. De diergaarde Wassenaar bereidde in deze tijd het transport voor. De eerste aap kwam een paar weken geleden aan in Wassenaar. De drie overblijvers zijn deze week overgebracht. Het drietal maakt het goed en begint langzaam weer bij te komen van een verdovingsmid del dat nodig was om de drie mensapen rustig te houden tijdens het vervoer van Den Haag naar Wassenaar. Zij hebben in het dierenpark een ruimere kooi gekregen. Wat de KNIL-officier niet meegemaakt heeft, hoopt de diergaarde nu te kunnen realiseren: het scheppen van een omgeving waar de orang-oetans aan gezinsuitbreiding gaan denken. In de diergaarde is de partnerkeus in ieder geval ruimer. Het aantal orang-oetans staat nu op negen. 'Provincie moet lid van ENWB worden' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De provincie Zuid-Holland moet lid worden van de ENWB, de Eerste Enig Echte Nederlandse Wielrij- dersbond. PPR-statenlid Go- vert van Oord merkte dit giste ren tijdens het begrotingsde bat in de staten op. „De pro vincie is wel lid van de ANWB, dan moet men ook lid worden van de ENWB. Temeer omdat de provincie wel met de ENWB samenwerkt, bij bewegwijze ring van fietspaden," aldus van Oord. Van Oord vroeg Gedeputeerde Staten ook volgend jaar door te gaan met het verbod voor automobilisten op zondag over de weg Abtswoude en de Har- reweg (tussen Delft en Schie dam) te rijden. Het verbod geldt tot het einde van dit jaar om recreanten de gelegenheid te geven op zondag rustig door het poldergebied te fietsen en te wandelen. Van Oord haalde een enquête van de Delftse af deling van de ENWB aan, die uitwees dat een groot deel van de bewoners in het gebied en de recreanten bijzonder geluk kig zijn met het zondagse rij verbod voor auto's. Ui Q voor de feestdagen. O Maten 36 t/m 44 va. H J Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland 2 Oen Haag: Schoolstraat 24, Leyweg 954; J Winkelcentrum leldsenhage: Jasmijnhot 8 C/J (donderdag-koopavond); Lelden: Haarlem- f/J 2 nierstraat 163a (donderdag-koopavond). Leidschendamse college: ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAO De provincie Zuid- Holland heeft vanaf vandaag het 290 hectare grote gebied „Vlietland" in de gemeenten Leldschendam en Zoeterwoude in handen. De commis saris der koningin, mr Maarten Vro lijk. tekent vanmiddag op het pro vinciehuis in Den Haag de verkoop akte. waarmee een bedrag van 10.6 miljoen gulden gemoeid is De provincie koopt het gebied van de BV Recreatiecentrum Rijnland (RCR). een dochter van de Konin klijke Wegenbouw Stevtn BV. Vliet land omvat 150 hectare land en 135 hectare water en wordt gevormd door de Rietpolder, de Spekpolder, de Hofpolder en de Meeslouwpolder in de gemeenten Leldschendam en Zoeterwoude In 1968 besloot de pro vincie aan de RCR een ontgron dingsvergunning te verlenen voor grote gedeelten van het gebied. Met het gewonnen zand zou de provincia le zandbehoefte voor de aanleg van de Leidse Baan gedekt kunnen wor den. Bovendien zou een gebied voor recreatie gecreëerd kunnen worden, na de ontzanding. Ook het rijk had destijds behoefte aan zand voor eni ge bouwprojecten. Het ging in totaal om ongeveer 14.000 kubieke meter zand. De behoefte aan zand is in de loop der Jaren mede ten gevolge van het feit dat de aanleg van de Leidse Baan uit het gezicht verdween minder urgent, ook al omdat er an dere opvattingen over de behoefte van nieuwe wegen ontstonden. De RCR dreigde inmiddels in een faillis sement te raken, totdat de Konin klijke Wegenbouw Stevin BV zich over de RCR „ontfermde". Moeiza me onderhandelingen zijn de laatste jaren met de Stevingroep gevoerd om te voorkomen dat Vlietland be stemd zou worden voor verblijfsre- creatie. De Stevingroep wilde graag tweede woningen bouwen, maar noch de betrokken gemeenten noch de provincie voelden daarvoor. Uit eindelijk werd eind 1976 de basis gelegd voor de verkoop van het ge bied aan de provincie, omdat Vliet land de bestemming dagrecreatie kreeg De RCR mag tot 1987 zand blijven winnen en de Stevingroep heeft het recht Vlietland voor dagre creatie in te richten. LEIDSCHENDAM De brug tus sen het Damplein en de Damhou derstraat in Leidschendam moet verbreed worden tot minimaal twee rijstroken en voetpaden. Blijft de smalle staat van deze drukst bere den brug van de twee bij de Vliet sluisjes gehandhaafd dan zullen de bewoners van Leidschendam-zuid in de toekomst verstoken blijven van een busverbinding. Bij niet-verbre- ding van de brug wordt buslijn 44, die tussen het Haagse en Leidschen damse centrum rijdt, zeker niet doorgetrokken worden naar zuid. Dit zegt het college van b. en w. in antwoord op de beschouwingen van de raadsleden op de nieuwe begro ting. Wel wordt toegegeven dat een bredere brug de overlast van het slulpverkeer van Zoetermeer zal ver groten. B. en w. zijn echter van me ning dat hierover te weinig zeker heid bestaat om de verbreding van de brug niet te laten doorgaan. Te vens is te verwachten dat de provin cie met nieuwe eisen voor de vaar- breedte van de Vliet zal afkomen en dat er aan het sluiscomplex zal moe ten gesleuteld, waarbij dan ook de bruggen onder handen worden genomen. BOXTEL De 51-jarige fietser J. van Kasteren uit Boxtel is door een politie-auto aangereden en om het leven gekomen. In het dorp Lennis- heuvel kwam de man in een bocht van de weg in botsing met een tege moetkomende politie-auto. De poli tie van Boxtel gaat onderzoeken of er sprake is van een verkeersfout van de politieman die de auto be stuurde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6