Studio-concerten terug op de radio MwDmZaé IIclfijii,liafijn eenborrel Voorzichtig zijn met uitspraken VffllIÏOOH. Nierdialyse nu mogelijk in caravan NCRV-radio wil werken Schubert gaan uitzenden RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMA^ Ons nieuwe feuilleton VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet m TV-COMMENTAAR De IKON Sluit vanavond het drieluik van Hans Fels en Rolf Orthel af met een film over Sri Lanka, beter bekend als Ceylon. Op het eiland (van 1796 tot 1948 een Britse kroonkolonie» leeft een sterker zelfbewustheid en cultureel besef, dan in Tunesiè. dat het middendeel vormde van de fllmsene De nog Jonge staat heeft een smalle economische basis, voornamelijk thee. rubber en klapperolie Met een paar honderd miljoen gulden overtreft de Import Jaarlijks een omvangrijke uitvoer. Van die eenzijdigheid zijn In de film enkele gevolgen te zien. BIJ de spoorwegen worden oeroude wagons uit de Engelse tijd tot in het oneindige gerepareerd. Vitale onderdelen maakt men na In primitieve werkplaatsen, want de aankoop van nieuw buitenlands materieel is te duur. Uit het commentaar zou Je moeten opmaken dat de Engelsen er op Ceylon een puinhoop van hebben gemaakt. Ook verwerken de samenstellers opmerkingen als „De Ceylonezenzijn langzaam van begrip, lui en traag". Met zulke kanttekenlningen moet Je voorzichtig zijn zeker wanneer Je ergens maar voor een blauwe maandag rondkijkt. De huidige economische basis heeft Sri Lanka uitgerekend aan Engeland te danken. Het waren Britten die in de vorige eeuw plantages aanlegden voor koffie en thee na 1900 gevolgd door rubber- en cacaoplantages Ze waren omstreeks 1960 al voor 90 procent In Ceylonese handen overgegaan. De Engelsen haalden destijds hun goedkope arbeidskrachten uitZuid-India. Nazaten van het volk der Tamils leven nog altijd op Ceylon in weinig florissante omstandigheden. Ze onderscheiden zich vaneen andere en eerder op het eiland gevestigde groep Tamils. Deze mensen, de zogeheten Ceylon-Tamlls zijn daadkrachtiger en hebben meer ondernemingslust dan de Slngalezen. Dit Is In allerlei boeken te vinden, maar. dan staat er wel bij dat deze grootste bevolkingsgroep (70 procent) niet beschouwend van aard door Ton Hydra is en een hoger cultuurpeil bezit Wat een Europeaan voor traag aanziet, kan in feit een filosofische levensinstelling zijn, wars van het materialisme dat ons opjaagt. Iets daarvan blijkt ook uit de regeling voor de distributie van rijst. Men moet daarvoor naar vermogen betalen, maar wie niets bezit krijgt zijn rijstrantsoen gratis. Om een beeld te krijgen van de arbeidsdrift en de hang naar bezit bij onze Oosterburen, kan men zondag terecht bij de VPRO. Voor de Duitslandserie filmde Roelof Klers de spectaculaire herrijzenis van Daimler Benz. In de oorlog voor meer dan zeventig procent verwoest, binnen enkele jaren weer bedrijfsklaar en nu al geruime tijd het grootste automobielconcern bulten Amerika. De laatste jaarstukken vermelden een omzet van 23 503 miljoen DM en een winst van 392 miljoen Mark. Klers stelt ln het gigantische fabriekscomplex te Stuttgart en bij de werkers thuis wel eens ironiserende vragen, maar hij laat ook eerlijk uitkomen dat die typisch Duitse arbeidsplicht, grondigheid en zindelijkheid (want je kunt van de vloeren eten) worden beloond met welstand. Ik vermoed dat de meeste ^an de ongeveer 160 duizend werknemers (30 duizend in andere landen) een hogere levensstandaard hebben dan Nederlanders in vergelijkbare functies. Een voorman of werkmeester kan zich de weelde van een villa-achtig eigen huis veroorloven en rijdt dan ook nog lakoniek ln een dure Mercedes, die hij met ongeveer met 13 procent korting heeft kunnen kopen. Over de hele wereld is de oer-sollde auto met de befaamde ster een statussymbool. Uit alle windstreken komen dagelijks 500 klanten de wagen afhalen waarop zij een jaar hebben moeten wachten. De camera betrapt deze mensen op verbluffende wijze ln hun stemmingen, alsof ze zich ln gewijde hallen bevinden. Dat moet ook wel zo dicht ln de buurt van de luxe Mercedessen ooit bereden door keizer Wilhelm II en keizer Hirohlto. Kiers ontkwam niet aan de plechtige sfeer en zette een zwarte hoed op. ADVERTENTIE FERD'NAND Van een onier verslaggevers OLDF.NZAAL De Wageningse dokter Meurs heeft dit jaar mat vakantie een trektocht in het buitenland gemaakt, hoewel hij net als 10 veel andere nierpatiënten geregeld met een dialyse-apparaat zijn bloed van afvalstoffen moet zuiveren. Nierdialyse, in het begin een behandeling die alleen in het ziekenhuis mogelijk was, later voor patiënten die het aan konden ook thuis mogelijk, is nu in een caravan ondergebracht. Daarmee is het voor dialysepatiënten technisch mogelijk geworden, langer dan de hooguit vier dagen tussen twee behandelingen in van huis te blijven. Ook is het denkbaar dat de caravan in een aantal gevallen gebruikt wordt in thuisdialyse, waarvoor een aparte kamer beschikbaar mort sijn. De dialysecaravan is in een periode van enkele jaren ontwikkeld door de caravanfabriek B.I.O.D. in Oldenzaal. in samenwerking met dokter Meurs en de staf van het Picter Pauw ziekenhuis, waaraan hij verbonden is. Het produkt is vanaf morgen te zien op de Caravan RAI in Amsterdam. 1248:„Presenteert U maar eens een sigaartje, dan zal ik U het gebruik van dat kleine voorwerp tonen," zei smid je Verholen. Heer Jacob van Uylen haalde twee sigaartjes uit een ouderwetse koker en zei: „Ik heb ggen zwavelstokjes bij me." „Hoeft ook niet," glimlachte de smid. Hij gaf een drukje met zijn duim en daar klikte de aansteker al open: een helder, reukloos vlam metje vertoonde zich voor de ogen van de stomverbaasde Jacob van Uylen. „Maar dat is een prèchtige uitvinding!" riep hij verrast uit. „Ze ker weer iets van die sakkerlootse Amerikaanders! Hoe kómt ge er aan?" „Elke sigarenwinkel in Gravendrecht ligt er vol van," zei de smid geheel naar waarheid. „Wel sakkerloot! Waarom heb IK ze dan nog nooit gezien?" viel heer Jacob geprikkeld uit. „Omdat ze in UW tijd nog niet bestonden." antwoord de de smid veelbetekenend. „Deze transistorradio bij voorbeeld, be stond in uw tijd óók nog niet." „Waar dient dat sakkerlootse ding voor?" wilde heer Jacob weten. „Ik hoop het U te kunnen demon streren," zuchtte de smid en op hoop van zegen schakelde hij het toestel letje in. Gelukkig bleek toen, dat d| ethergolven niet beïnvloed ware door dat mysterieuze stuifmeelpoi der van de pimpelpaarse bosti looseen heugelijk feit, d; de smid een zucht van verlichting deed slaken. Hij trok de antenne flink ver uit en even later kraakt* het toestelletje heel normaal. Toen klonk de stem van een hippe, be jaarde nieuwslezer, die het weerbe richt doorgaf voor dinsdag 4 sep tember. Het zou een warme, zonnige zomerdag worden met temperatu ren bóven normaal HILVERSUM (ANP) De NCRV is van plan vanaf volgend Jaar Juni een begin te maken met het uitzenden via de radio van alle meer dan 600 liederen van Schubert. Daarvan zijn er volgens velen, ongeveer honderd, de moeite waard om te beluisteren en zou men de rest wel kunnen ver geten. Na het beluisteren van de serie van vierhonderdvijftig Schu- bert-liederen. die Dietrich Fischer Dleskau onlangs op de band heeft gezet, zou die conclusie volgens de heer Jordal van de sectie klassieke muziek van de NCRV wel eens om gekeerd kunnen moeten zijn. De NCRV gaat met Ingang van juni wekelijks op de donderdagavond ge durende veertig minuten de liederen van Schubert ten gehore brengen. Daarbij zal men gebruik maken van een aanwezig eigen materiaal maar zullen ook solisten worden aange trokken. „De beste die wij kunnen krijgen." aldus Jordal. Zo denkt hij bijvoorbeeld voor de vertolking van de „vrouwenllederen" aan Elly Ameltng HILVERSUM (ANP) - Met in gang van vrijdag 6 Januari be gint de NCRV weer met studio concerten, die gratis toeganke lijk zullen zijn en die steeds twee dagen later via de radio zullen worden uitgezonden. Daarmee komt de NCRV terug op een oud stramien, dat ongeveer drie jaar geleden werd verlaten. Toen be trof het voornamelijk studio-concer ten over opera en operette. Thans zal men ln het programma „klassiek in studio 2" de nadruk leggen op eigen tijdse muziek, kamermuziek en klas sieke muziek voor kleine orkesten, dat laatste gezien de beperkte ruim te in deze studio. Volgens de heer C. van Zwol. hoofd van de sectie klassieke muziek van de NCRV-radlo, is de serie concer ten. waarvan men een traditie wil maken, mede ontstaan ln overleg met een aantal kunstenaars. Eenmaal in de maand zullen de avant-garde muziek en de orkesten aan bod komen. De andere twee we ken zijn bestemd voor kamermuziek. De enige uitzondering is de afslui ting van het eerste deel van de con certen op 26 mei. Dan namelijk zal door de opera-studio van de opera stichting de kameropera „dokter mi rakel" van Bizet worden uitgevoerd. Auto tegen boom: echtpaar omgekomen HAARLEMMERMEER (ANP) Een echtpaar uit Nieuw-Vennep, de schoonmaker C. Schreuders (26) en zijn 22-jarlge echtgenote J. Schreu- ders-Laarse is gisteren omgekomen toen een bestelauto op de IJweg in Haarlemmermeer tegen een boom botste. De politie stond voor een raadsel over de toedracht van het ongeval. Het echtpaar laat twee kin deren achter. De AVRO vertoont de film 55 dagen in Peking, met o.a. Charl ton Heston, Ava Gardner en Da vid Niven. Ned. 1/19.05 Sonja Barend presenteert de Goed Nieuws Show. Ned.2/20.25 De prijs van de onafhanke lijkheid (van Sri Lanka) is het laatste deel van een drieluik, gemaakt door Hans Fels en Rolf Orthel. Ned. 1/23.00 In VARA-Visie reportages over de Rotterdamse Krottenko- ning Fennis en over de omstan digheden bij de Rotterdamse poltie. Ned.2/21.30 Ter gelegenheid van haar gouden toneeljubileum is de voordrachtskunstenares Nel Oosthout te gast bij Jacques van Kollenburg. Hilv. 1/16.00 Op het Europees Concertpo dium speelt het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. David Zinman werken van Ber lioz, Lalo en Debussy. Soliste is Silvia Marcovici (viool). Hilv. 2/20.05 160 - Hij herkende de bandelier als het enige stuk van zijn militaire uitrus ting, dat hij in 1902 uit Kaapstad had meegebracht. Zij glimlachte toen zij hem naar haar geschenk zag kijken, even verrast en verheugd als een jaar geleden, toen zij hem haar portret had gegeven. Hij zag er eer der uit als een jongen van zestien dan als een man van zestig, toen hij zei: „Geweldig, het is het beste ge weer, dat op de markt is. Wist Je, dat Je hiermee op 800 meter een dodelijk schot kunt toebrengen?" „Smut heeft me de raad gegeven er voorzichtig mee te zijn. Ik moest hem wel vragen het te kopen, want ik heb er geen verstand van. Maar ik heb hem maar niet gevraagd, waar hij het vandaan heeft. Ik heb het gevoel dat hij een beetje bulten zijn boekje is gegaan." „Dat is hij vast," hij pakte het op en liet zlln hand over de gepolijste lade Radio vandaag HILVERSUM I «98 m en FM-fcaaaleni. KRO 7 00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7 08 (S) Lichte muxiek. <7.39 Nieuws Aansl Echo) 8 30 Nieuws. 8.30 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.43 (S) Gevarieerd program ma (1030 Nieuws). 11 00 Gesprekken. 1100 (S) Gevarieerd programma (13 28 Medede lingen 12 30 Nieuws. 1141 12 30 Echo). 14 00 (S) Gevarieerd programma (15.30 Nieuws). 18 00 (S) Spreekuur. 17 00 <S> Souvenirs, lichte orkestmuziek 17 30 Nieuws 1713 Echo maga.'jne 18.00 Niet alles staat in de folders, informatie over recreatie en toeris me 18 I» Zendtijd voor politieke partijen Uitzending van de PSP 18 30 Nieuws 1841 Marktberichten 18 44 <S) FllmkUpper. 19 30 (Si Edwin Rutten. lichte muziek. 20.00 fS) ln antwoord op uw schrijven: verzoek platen 22 00 (S) Als het kijkglas maar vol is: amusementsprogramma. 22.23 Overweging. 22 30 Nieuws. 22.40 (S) Goal. sportprogram ma 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en PM-kanalen). NCRV 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 Te Deum Laudamus 7 54 Op de man af, evangelisch commentaar. 8.00 Nieuws. 8.11 Hier en nu. 8.23 Vandaag vrijdag, gevarieerd programma 900 Poli tiek en samenleving, gesprek. NOS: 9.10 Spiegel van Belgté 9 33 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10 00 Dichters in de vaart, voordracht. 10 30 NOS-jazz-portret 1100 Nieuws 11 03 Meer over minder de stem van de sprekende minderheid 12 30 Rech- toprecht Overheidsvoorlichting 1249 Uit zending voor de landbouw NOS: 13 00 Nieuws. NCRV 1211 Hier en nu NOS 13 30 Vonken onder de as Nederlandse volksverhalen en volksgebruiken. 13 45 On der de Groene Linde oude liedjes en balla den 14 00 Repertorium van het Radio Ka merorkest o-l-v. Ernest Bour. m.m.v. sol. 13.00 Verhaal. 15.30 Ingesloten Uitgeslo ten programma over gedetineerden en ex- gedetineerden. 15.45 Zoeklicht op Neder land (16 00 Nieuws) VPRO: 17.00 Welinge lichte Kringen. Symbiose: 17 45 Praatje. VPRO 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Embargo: aktualitelten. 18.45 God's Eigen Radioprogramma, betreft Kunst e.d. NOS 19 50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Europees Concertpodium: Rotterdams Philharmonisch Orkest met so liste klassieke en moderne muziek. Aan sluitend ca 22.00 Musicultura. 23.00 (S) Met het oog op morgen. (23 05 Aktualiteitenover- zicht Radio-TV. 23.10 De krant van morgen 23 20 Den Haag vandaag. 33 52 Yoga). 23 55- 34 00 Nieuws. HILVERSUM III (445 Bi en FM-kanalen). EO 07.02 (S) Tijdsein muziek en informatie (07 55 EO Metterdaad Memo 08 45 EO-re- gioi 09 03 (S) De muzikale fruitmand. 10 03 (S) Te elfder ure. TROS 11 03 (S) Gerard de Vries draait op versoek. 12.03 (S) De Neder landstalige top-10en kwiswijs. NCRV: 13.30 (S) Popcontact: De nationale tip-30 15 03 (S) Elpee-pop. NOS: 16.03 (S) Nationale hitpa rade. 18.03 (S) De vacaturebank 16.10 (S) NOS-maal. VOO: 19.02 (S) De Nederlandse top-40. VPRO: 20.02 (S) VPRO-vrijdag-op- dne. 23 02 (S) Amigos de Musica AVRO: 01.02 (S) Radio Pandora. 02.02 (S) Blues. Ballads Beat 03.02-07.00 (S) 'n Nachtje AVRO. HILVERSUM IV (FM-kanalen). NOS: 07 00 Nieuws. 07.02 (S) Vroeg klassiek: nieuwe grammofoonplaten 09.00 Nieuws. 09.02 (S) Stof van eeuwen. 10.00 Vnjdagmorgencon- cert: werken van Britten 12.00 (S) Van het Nederlands concertpodium Los Romeros met gitaarmuziek. EO 13 00 (S) Klankspie- gel: concertgebeuren uit heden en verleden. 14.00 Nieuws 14 02 (S) Klankbord. 14 20 (S) Sefer t'hillim programma rond psalmen. 14.45 Woord der waarheid. VPRO: 15.00- 17 00 (S) Muziek-op-vier: Er zit muziek ui Hingene. 10-30-12-00 NOS/NOT S 18.18 TVLEAC. Las Gamma s. Im 12 (ham 18 .55 Joumaai 18.06 AVRO: 55 dagen In Peking, speelfilm 21 35 N09: Journaal 21JO AVRO: Voor de wel asg 23 00 KON: Oe pr%» ven da 23.45-23.50 NOS: Journaal NEDERLAND V 18.46 NOS: Paspoort mkymaae voor 20.00 NOS: Journaal 20.25 VARA: Son)a s goed nieuws show 2125 Momenten 21J0VARA-vttre 22.20 The Onedkvdne. lv-eerie 23.10-23.15 NOS: Journaal Ons nieuwe feuilleton heet „De lankmoedige erfgenaam". Het is een verhaal van de Engelse schrijfster Patricia Went worth. Zij was een tijdgenote van de wereldberoemde Agat ha Christie en zij is altijd een beetje in de schaduw van Christie gebleven. Hoewel in Engeland kreeg Miss Silver, de oud-gouvernante die in de boeken van Patricia Went- worth problemen en misdrij ven oplost, een fanclub en zo ver heeft Miss Marple, die in veel boeken van Agatha Chris tie de hoofdrol speelt, het niet gebracht Hiermee wil tegelijk gezegd zijn dat het werk van Patricia Wentworth duidelijke verwantschap met dat van Christie vertoont. Ook de ver halen van Patricia Wentworth spelen ln de verrukkelijke om geving van een oer-Engels dorp, waar Miss Silver, met haar hreiwerk onder de arm. alle gelegenheid vindt om vla gesprekken achter de waar heid te komen. Wie heeft het gedaan? Deze klassieke vraag wordt door detective Miss 811- ver op een klassieke manier tot een oplossing gebracht in „De lankmoedige erfgenaam." glijden. Hij overtuigde zich ervan, dat het niet geladen was, legde het tegen zijn schouder en haalde de trekker over. „Laat ze nu maar komen," zei hij tenslotte, „Iaat zij maar komen. Ik sla wel een paar goede gaten ln hun gelederen, voor zij mij uit het dal verjagen.!" Ineens besefte zij, dat ook dit een goed idee van haar was geweest. „Verleden jaar een provocerend schilderij van een grootmoeder in zwempak, nu een geweer om 8S-ers neer te knallen! Ik geloof dat het mijn schuld is, dat je nooit volwas sen wordt." ZIJ zei het zuchtend, maar die zucht was gemaakt en toen hij zijn armen om haar heen sloeg en haar innig kuste, gaf zij zichzelf aan hem over met alle begeerte die zij een paar uur geleden had gevoeld, toen zij in de slaapkamer naar hem stond te kijken. „Vanavond ga ik voor mijn plezier wacht lopen. Is er nog koffie?" „Ik ga ze al halen," zei zij. zij be greep dat hij een paar minuten al leen wilde genieten van het cadeau. Zij was de kamer nog niet uit. of hij laadde het geweer, gooide de terras deur open en liep naar buiten op zoek naar een passend doel. Hij zag een vogelverschrikker, die Mart Codsall had neergezet in het stuk wei. dat nu moestuin was geworden. Het was een primitief geval; twee stokken met een oud jasje en een oude jagershoed. Hij legde aan, richtte en schoot. De hoed vloog weg en de vogelverschrikker viel achter over. „Nu," zei hij voldaan in zichzelf, „lk kan nog schieten en aan mijn ogen mankeert ook niets" en toen, alsof zijn voldoening meer moest omvat ten: „Er mankeert ook niets aan de jonge generatie. Dat merken wij nu; de tweeling vindt geld verdienen toch niet het allerbelangrijkste, Humble maakt zich druk over tank vallen en voedselvoorziening en die goeie Simon met zijn kruisvaarders- mentaliteit keert de nazi's doodrus tig de rug toe en gaat naar huis zwemmen." HIJ hoorde Claire roepen: „Koffie.": Hij liep over het terras terug naar de bibliotheek. Hoe vaak had hij over dit terras gelopen en ln hoeveel ver-; schillende stemmingen? In elk geval nooit met zo'n sterk gevoel, dat alles toch wel weer in orde zou komen. Einde Horizontaal. 1. vrucht van de eik - kleurstof, 2. steensoort - water door latend - vreemde munt, 3. oorlogs god - beroep - water in N.Br. 4. gevangenis - zuiver - reeds, 5. driete- nige struis - onbekende - hogepries ter te Silo. 6. dwaas - spoedig - loterijbriefje, 7. honingbij - op de wijze van - water in Friesland. 8. lusthof - een weinig - onmeetbaar getal, 9. uitslag. Verticaal. 1. geestdrift - Turkse titel, 2. Europeaan - familielid - plaats ln Gelderland. 3. spleet - boom - bouw land, 4. priem - toespraak - heden, 5. drukte - spoorstaaf, 6. rivier ln Rus land meisjesnaam - Europeaan, 7. sportterm - verlegenheid - atmosfeer absoluut (afk.), 8. tijdperk - sierplant familielid, 9. werkelijkheid. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. regie, 5. arena, 10. aren. 12. olie, 13. ml. 14. karos, 17. eg. 18. ent. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 20. lam. 21. Ari, 22. os. 24. An. 25. Ares. 26. laks. 28. en, 30 me, 32. ton, 34. ora, 36. ram, 38. A.M.. 39. eloge 41. li, 42. gein, 44. gnoï, 46. enten, 47 poter. Vert. 1. ramen, 2. Erin. 3. ge. 4. ink, 6. ros, 7. el. 8. nier, 9. Aegir, 11. tras, 15. al, 16. om, 19. toren. 21. anker. 23. sen., 24. aam, 27. stage. 29. tros, 31. emier. 33. omen. 34. o.l., 35. Ag.. 37. aloé. 39. ene. 40. ego. 43. it., 45. N.T.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4