Nog veel wantoestanden op kampeerterreinen Hypotheekrente 81% Gidsen Uit brieven van lezers postgiro en I rijkspostspaarbank z itwvtej camping a OOSTENR'JK mi Overloon uitgebreid HMK Onderzoek Consumentenbond: Reddingslijn in zakformaat Wapens stropers »ln beslag genomen loekhouder: drie on verduisterd Eerlijk is eerlijk I Stuur mij de folder "RPS hypotheken": 14pUDAG 9 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet_P 6 - RHS 15 De Consumentenbond wil dat kampeerders met een vaste standplaats wettelijk worden beschermd tegen de praktijken van recreatieon- dememers. In de Consumen ten Reisgids, kwartaaluitga ve van de bond op het gebied van reizen en recreatie, pleit hij voor een regeling analoog aan de huurbescherming. Tot die uitspraak komt de bond na een enquête onder de leden die een vaste standplaats hebben. Daaruit kwamen veel meer wan toestanden aan het licht dan het aantal klachten bij de geschillen commissie Recreatie zou doen vermoeden. De bond verklaart dit met de veronderstelling dat veel kampeerders niet onder naam durven klagen uit angst ruzie met de terreinexploitant te krijgen en hun plekje kwijt te raken. Contract Opvallend noemt de bond het, dat zo weinig kampeerders een waterdicht contract hebben. Maar liefst een derde bleek alleen maar een mondelinge overeen komst te hebben gesloten. En waar de zaken wél op papier wa ren gezet, bevatte het contract zoveel hiaten, dat de exploitant er alle kanten mee uit kon. Het ge beurt maar zelden, aldus de bond, dat de ondernemers zich houden aan het standaardcontract, zoals dit enkele jaren geleden werd op gesteld door de Consumenten bond, de ANWB en de Recron (de organisatie van recreatieondeme- mers). Uit de enquête bleek zelfs dat de Recron zonder de ANWB en de h - v •t 1 -a T - iat 3" KV Si-dBCS.»"' V Consumentenbond daarin te ken nen aanvullende voor de klant minder gunstige bepalingen in dit contract heeft opgenomen. Provisie Nog steeds blijkt het. aldus de bond, op veel terreinen voor te komen, dat de exploitant provisie eist als een kampeerder zijn cara van wil verkopen. Dit gebeurt dan onder het motto dat een caravan mét standplaats meer waard is dan een caravan zonder plek. In de meeste gevallen moest tien procent van de verkoopprijs wor den afgedragen, een maal was dat 25 procent, twee kwamen er goed koop af met „slechts" vijf pro cent. In de meeste gevallen was deze voorwaarde niet in het con tract opgenomen. Ook gebeurt het nog steeds, dat ondernemers een nieuwe klant die een stand plaats wil, verplichten een cara van van een bepaald merk te ko pen of een handelaar aanwijzen waar hij voor een caravan terecht kan. Prijzen Op het gebied van de tarieven doen zich, volgens de bond, even eens nog wantoestanden voor. Weliswaar is het normaal dat er verschillen zijn, omdat de prijzen afhankelijk zijn gesteld van de kwaliteit van de dienstverlening, maar uit het onderzoek kwam wél naar voren dat veel verschillen lang niet alleen door die dienst verlening zijn te verklaren. Zo bleek er een terrein, waar een seizoenplaats 250 gulden kost, terwijl in hetzelfde gebied voor een jaarplaats 2050 gulden moest worden betaald. Ook komen er grote verschillen voor in verschillende gebieden. Een standplaats in Brabant komt, zo bleek ujt de enquête, op gemiddeld 1075 gulden, op de Ve- luwe en de Veluwerand op 930 gulden en op de Drentse, Friese en Groningse zandgronden op 655 gulden. Van alle geënquêteerde leden bleek een kwart wel eens proble men te hebben met de kamplei ding. Het overgrote deel daarvan was niet tevreden over de wijze waarop deze waren opgelost. Veel voorkomende commentaren van de ondernemer op klachten wa ren: „?en protest wordt je kwalijk genomen" en „Als het je niet be valt ga je maar weg". Alweer een boekje over Parijs. Ditmaal van Irwin Shaw (schrijver van o.m. de Jordaches) en onder de titel „Dubbelportret van Parijs" verschenen bij Elsevier (143 blz, 16,90). Geen werkje dat als gede tailleerde gids kan fungeren. Shaw, die zelf twintig jaar in Parijs woonde, geeft er meer eigen im pressies in en tipt slechts terloops bezienswaardigheden. Overigens aanbevolen aan hen die wat actue le ichtergrondinformatie over de lichtstad willen hebben. Voor hen die niet „als gekken van de ene puinhoop naar de ande re willen rennen" zegt Wim Zaal rijn boekje „Rome" te hebben ge schreven. Minder op kunsthistori sche verwijzingen legt hij de na druk op het beleven van Rome, op al datgene wat Rome naast zijn monumenten te bicden heeft. Een en andere wordt opgedist in versla gen van twaalf zwerftochten door de stad (uitgave Gottmer, 208 blz. 17,50). In „Rural Rides Revisited" ver beeldt de Britse fotograaf Lauren ce Vulliamy zijn ervaringen bij het volgen van enkele routes door de Zuidengelse „countryside", die de schrijver William Cobbett 150 jaar geleden te paard maakte en be schreef in zijn nog steeds gedrukte klassieke boek „Rural Rides". De tekst (in het Engels) van Cobbett wordt er bij afgedrukt. Alleen iets voor pure anglofielen, met een opr merkzaam oog voor de natuur (uit gave De Harmonie, 175 blz. 18,90). Autosnelweg]^ Karlsruhe' Nurnberg •eiInbocK .—^Salzburg 9 VPeir.i.W or tanqenwang fv*./-» •Berchtesgaden ifn - V^f "kilzbuhel Schladming Leoben •B.Gastan Chur '-y/ald -• J s, «lienz -Davosr 'v BolzcnoqX ,j Caixn«Cortina WINTERSPORTGEBIEDEN VAN UIT NEDERLAND MET DEAUK REDEL'JK BINNEN EEN DAG TE BEREIKEN De kans op sneeuw is voor deze gebieden onzeker) Goslar Nedprjj W.-Duitsland ^SAl Wirverb» 0HARZ tUERLAND interberg Vogel sberg éhtvnus Fronkfixt Nadere wintersport-informaties verstrekken de ANWB, KNAC, Ned. Ski vereniging,de div. Verkeersbureaus en reisbureaus- ^hjffgort Behalve in de zomer blijkt de cara van door een groeiende groep ook in de winter voor de vakantie te worden gebruikt. Dat steeds meer campinghouders hun terreinen ook in de winter open houden (en ook de speciale voorzieningen tref- Twee nieuwtjes van het Nederlands oorlogs- en verzetsmuseum in Overloon: voor het eerst is het nu ook in de winter open en bovendien is de verzameling belangrijk uitgebreid. Die uitbreiding betreft vooral de documentatie. Duidelijker dan voorheen krijgt het werk van het vereet een plaats in het geheel, evenals de functie van militaire groepen en de koopvaardij. Ook de afdeling wapens is uitgebreid. Geen wapen, dat tussen 1940 en 1945 werd gebruikt, ontbreekt meer in het museum. fen, die kamperen in de sneeuw noodzakelijk maken) zal daar niet vreerad aan zijn. Op deze kaart wordt een globaal overzicht gegeven welke campings dat in het Alpengebied zijn. Men dient echter wel van tevoren te informeren of er nog plaats is. Veel campings zijn namelijk soms al maanden van tevoren volgeboekt, vooral door toeristen uit de buurt, die er hun weekeinden doorbren gen en een vaste staplaats hebben gehuurd. Adressen en meer informatie krijgt men behalve bij de ANWB, de KNAC en de Nederlandse Skivere niging (in Den Haag) ook bij de verkeersbureaus van Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oosten rijk (alle in Amsterdam). Een nieuwe vinding voor hen die nooduitgangen in het hotel niet vertrouwen en in geval van brand hun eigen reddingslijn bij zich willen hebben: de Redbox. Het apparaat bestaat uit een kar tonnen koker, waarin zich een lijn met draaggordel en remmecha- nisme bevinden. Bij brand hoeft maar één flinke ruk aan de lus van de lijn worden gegeven en de koker is open. Rest dan nog de lus ergens aan te bevestigen en de afdaling te beginnen. Door het vieren van de lijn kan de rem in werking worden gesteld en de af- daalsnelheid worden geregeld. Wolkers (2) Overtuigd zijnde vart het zinloze van kritiek in een tijd dat alle grenzen en normen inzake christelijke cilltuur- beleving uitgegist zijn, wil ik toch -mijn erfïstige protest doen horen Over de wijze waérop u de „geestes- vader," van boeken zoals Turks fruit, Kort Amerikaans, de Kus e.d. kwali ficeert. Ih het hele artikel wordt op geen enkele wijze gerept over de Godlasterlijke woorden en de meest decadente voorstellingen en taal waarmede al deze boeken zijn door spekt, geen enkel afkeurend oordeel. Rotterdam G. H. van Baardewijk 60-dagen-kaart De ANWB heeft enige tijd geleden minister Lubbers gevraagd houders van een kampeerauto met een zgn. 60-dagenkaart vrij te stellen van het betalen van wegenbelasting (datum invullen op de kaart) voor de dagen dat met deze kampeerwagen niet gereden wordt, maar zich toch op de openbare weg bevindt. Ik begrijp niet hoe de ANWB tot zo iets kan komen. Men wil de mogelijkheid openen om kampeerwagens op de openbare rijweg (lees straat) te laten staan gedurende de tijd dat deze niet gebruikt worden. Dit zal dan veelal hier op neer komen dat deze geplaatst wordt voor het huis van de buren want men wil immers de ruimte voor eigen huis vrij houden voor de auto die men dagelijks ge bruikt. Vlaardingen A. v. d. Lee Verkeer Afgaande op de cijfers van de eerste negen maanden van dit jaar, zullen er in heel 1977 ongeveer 2500 men sen omkomen; tevens zullen er 50.000 gewonden zijn, waarvan een deel levenslang invalide. Deze af schuwelijke realiteit, accepteren wij met een onverschilligheid die ver ontrustend genoemd kan worden; als je het tenminste vergelijkt met emoties rondom abortus of porno grafie. Als er iedere week een trein ongeluk zou gebeuren met 50 doden en 1000 gewonden, zouden de trei nen tot stilstand gebracht worden. De slachting in het verkeer wordt geaccepteerd. Helaas. Wat wij in ons Nederland nodig hebben, is een massale mentaliteitsverandering met betrekking tot het bezit en het gebruiken van de auto. Bergen op Zoom P. S. Cuperus Verkeer (2) Geschrokken ben ik van de manier waarop in dit blad van 6 december een artikel was geschreven over fiet sende scholieren. Vanwege de grote risico's voor fietsers zou volgens de verslaggever o.a. eens gekeken moe ten worden of al dat „gefiets" wel zo nodig is en of dat ook naar een ander tijdstip is te verschuiven. Voorts zouden er vooral nog wat meer ver- keerslessen moeten komen en beter gedrag op de fiets. De verslaggever rept niet over de noodzaak van al dat „gekar" met auto's en nauwe lijks over de veel te hoge snelheid, waarmee heel vaak gereden wordt. De noodzaak van een fietspad is een gevolg van het autogebruik. Als au togebruikers daarom de kosten hier van niet op kunnen of willen bregen, dient men dus de nu gebruikte rou tes voor auto's te sluiten. In de hui dige omstandigheden, bij het huidi ge gedrag van autogebruikers en bij de nalatigheid van de overheid inza ke de aanleg van fietspaden, is het naar mijn gevoel misdadig wanneer een gemeentebestuur of een andere autoriteit fietsgebruikers maant om nog wat braver te rijden. Eveneens lijkt het me onjuist, wanneer in deze omstandigheden een verslaggever ook nog tot zulke braafheid aan spoort. Utrecht Verkeer (3) De suggestie (Trouw, 6 december) om de lessen later te laten beginnen voor kinderen op het platteland is natuurlijk wel het overwegen waard, maar 't is weer een wijken voor een monster, de auto! Beter gezegd voor de moderne mens die zittende naar het werk gebracht wil worden! Delfzijl P. R. van den Berg Verkeer (4) Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op m deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeli|k te zi|n De redactie behcudt zich het recht van bekorting voor. Het is ons helaas'met mogelijk over elk geval van bekoring of metplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Tiouw, Postbus, 859. Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld sen drie van mijn kinderen naar school. Twee langs een buitenweg, één door de plaats. Steeds hopen en bidden we, dat ze maar weer veilig aan en thuis mogen komen. Bijna iedere dag gaat het „weer net goed". Als leraar weet ik, dat kinderen on berekenbaar zijn, ook in het verkeer. Dat is een gegeven. Dat legt op de automobilist (ook Ik ben er een) een dubbele verantwoordelijkheid. La ten we dat goed beseffen. Dat moet „helaas" de politie nog beter contro leren. Kindermoord moet gestopt worden. Vcencndaal Minko van den Akker Nu de VVD (46) De situatie van nu doet mij sterk denken aan die van voorjaar 1967. een aantal AR-stemmers heeft toen een open brief aan hun partijbe stuur geschreven, waarin zij be treurden hun stem op de AR-partij te hebben uitgebracht nu hun partij met de VVD in zee zou gaan. Die groep is bekend geworden als „spijt- stemmers". Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat er een (groot?) aantal (nu) CDA-stemmers is, dat hun voorkeurstem welbewust op de heer Aantjes heeft uitge bracht. in de verwachting, dat het CDA mede het kabinet-Den Uyl II zou gaan vormen. Ik heb ernstig overwogen een voorkeurstem op Aantjes uit te brengen, maar Je kunt maar één keer in je leven spijtstem mer zijn. Wat ben ik blij dat ik het zekere voor het onzekere heb geno men en dit keer op Den Uyl heb gestemd. Overigens ben ik wel be nieuwd wat de heer Aantjes denkt te gaan doen met zijn bijna 130.000 voorkeurstemmen. Apeldoorn W. in 't Veld Nu de WD (47) Als zo de AR blijft opereren in een CDA met de ar-beginselen als ba sis. dan is er maar één weg: bij de volgende verkiezingen een lijst Aan tjes, er kan in ons land nog wel een lijst bij! Overigens blijf ik CDA'er, de AR'ers neem ik er dan wel op de koop toe. Baflo D. Meincma Hendrik Vcnema, Als een aantal maatregelen ge noemd worden om het risico te ver minderen. ontbreekt voor mij de be langrijkste maatregel namelijk het opvoeden van de automobilist. Je kunt netjes met twee man naast elkaar fietsen. Je kunt goed achter licht hebben, maar nochtans dood gereden worden, of moet ik zeggen: vermoord worden. Iedere dag liet- Nu de WO (50) De heren Aantjes en Boersma zijn vaak het mikpunt. Ik wil hier graag het geluid laten horen, dat velen met mij deze leiders bijzonder hoog achten, door hun enorme en intege re inzet om in evangelische zin poli tiek te bedrijven en staande te hou den wat zij in hun beginsel en uit gangspunten voor God en de men sen willen realiseren. Door het ge dwongen compromis in de politiek, beloopt iemand gauw de kans om hem een sjacheraar te noemen. Dit is onredelijk en kortzichtig. Laten we onze politici steunen en ze duidelijk doen weten, dat ze op ons kunnen rekenen, waarom we hen veel wijsheid en kracht toewensen voor dit moeilijke werk. Oosterbeek H. Wierenga Nu de VVD (51) Als abonné van uw blad las ik de afgelopen week in artikelen over de kabinetsformatie, dat na de tot standkoming van een CDA-VVD ka binet de heer Den Uyl als eerste na oorlogse minister-president weer in de Tweede Kamer zal terugkeren. Dit nu is niet helemaal juist. Na de val van zijn kabinet in 1965 keerde de heer Marijnen na de formatie van het kabinet Cals-Vondeling tussen tijds in de Tweede Kamer terug. Ik was getuige van zijn beëdiging en herinner mij nog goed. dat het PvdA-Kamerlid Nederhorst bij die gelegenheid uiting gaf aan zijn res pect voor de afgetreden premier en diens terugkeer in de Kamer een verrijking van dit college vond. Het lidmaatschap duurde helaas maar kort, daar de heer Marijnen na enige tijd werd benoemd tot voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijn mond. Den Haag Wm. C. de Kruyf voorzitter CDA-Dcn Haag Kritiek (slot) Nu de WD (48) Als r.k. vrouw schaam ik me er niet voor er voor uit te komen, dat ik mijn gehele leven steeds mijn stem uitbracht op de KVP. In het verleng de van deze houding vond Ik het vanzelfsprekend, dat Ik op 25 mei mijn keuze liet vallen op het CDA met dien verstande, dat ik een voor keurstem uitbracht op een katholie ke vrouw, die op deze lijst voor kwam. Doch nu schaam ik me wel. Het gedrag van de KVP-ers in de CDA-fractie valt mij zeer tegen. Op één na hebben zij zich met huid en haar overgeleverd aan Hans Wiegel en zijn mede-aanbidders van het gouden kalf. Aan de andere kant heb ik grote bewondering voor een aantal AR-leden onder wie, geluk kig, ook Wim Aantjes. Zij stellen zich weliswaar loyaal op tegenover het kabinet Van Agt/Wtegel, maar wensen, m.i. zeer terecht, de daden van dit duo af te wachten. Deze mensen bewijzen een ruggegraat te hebben. Maastricht Petra Mulkens-van Ooyen Nu de VVD (49) Uitgaande van één ministerpost per zeven Kamerzetels (CDA 7 op 49) had de PvdA recht op 7 4/7. Maar ze vertikken het, hier de levering van de premier van al te trekken. Uit komst dén: minder dan 7'/,. Verder: in de 8-7-1 formule is de PvdA ster ker dan CDA en D'66 samen (door de doorslaggevende stem van de pre mier). In de kamer: PvdA 53 zetels, CDA en D'66: 49 plus 8 is 57 zetels, vier meer dan de PvdA! Van Thijns opmerking dat de 7-7-2 formule een weeffout bevatte was juist, maar tragische ironie dat gold niet de 7- 7 verhouding (met de premier en extra zware ministersposten is de PvdA goed betaald) maar de 2 van D"66 (die Van Thijn er zo graag in wilde hebben!), terwijl D'66 recht had op welgeteld 1 1/7 post. Loopt er nou niet één nuchtere PvdA'er rond? Amsterdam J. Voetberg ARNHEM (ANP) Ruim veertig man van de rijkspolitie, de PTT- io opsporingsdienst en het jachtdeta- jjj chement hebben bij negen boerde- ia rijen in de Achterhoek huiszoekin- ?en verricht en gezocht naar vuur- wapens. Gevonden en in beslag ge- js' nomen werden vier flobert-geweren, een pistool, een karabijn en onge- io teer duizend stuks munitie. De wa- pens werden volgens de politie voor- tamelijk in de stroperij gebruikt, is Het bezit van het wapentuig had 12 #en criminele achtergrond. In de krant van maandag 28 novem ber beticht het AR-Kamerlid mr Van Dam „Trouw" ervan een soort „hetze" te voeren tegen het akkoord CDA-WD Hij vraagt rhetorisch of dit akkoord zoveel minder aan vaardbaar is dan dat met de PvdA. Ik denk dat de heer van Dam drom mels goed weet hoe hemelsbreed dat verschil Is. Wees dan eerlijk, erken dat je een reuzenzwaai maakt, en leg geen rookgordijn om je verraad aan je kiezers te camoufleren. Het CDA heeft veel stemmen ge trokken met het hervormingen belo vende program „Niet bij brood al leen". Niet voor niets kreeg de heer Aantjes zoveel voorkeurstemmen. Het CDA heeft het recht niet deze stemmen in te leveren bij de partij van het pure brood alleen (vooral voor de verzadigden). Daarmee wordt dat program ongeloofwaar dig. ook al staan er nog wat vage zinspelingen in het regeerakkoord. Deze handel met het mandaat van de kiezers maakt niet alleen de D. een aanfluiting, maar bezoedelt ook de C. weer eens danig. Ik ben her vormd predikant en dacht Jl. zondag tijdens de dienst die ik leidde: als nu enkele CDA-fractieleden ook ergens een kerkdienst meebeleven en al is •het maar één behoorlijk adventslied bewust meezingen, dan dwingt dat tot een hartgrondig nee tegen Wie gel. Dat ook de AR-gedogers toch zo'n coalitie in koelen bloede laten ontstaan, is onthutsend. De klok wordt jaren teruggezet. Een voor ons land fnuikende ontwikkeling. Nu het CDA zich ontpopt als anti- progressief, zijn er alleen nog neu trale vooruitstrevende partijen. Dat is een pijnlijke zaak voor mensen die gehecht zijn aan confessionele partijvorming, en Juist vanwege het evangelie maatschappijvernieuwing en solidariteit met de zwakken wil len. Velen van hen hebben op 25 mei hun stem nog met hoop en vrees aan het CDA gegeven, maar hebben nu spijt van dit misplaatste vertrou wen. Er is een gat gevallen in de Nederlandse politieke verhoudingen door de opslokking van een in meer derheid kritische frisse AR door het conservatieve CDA. Nodig is de op richting van een evangelische volk spartij die vóóor de verkiezingen duidelijk maakt te willen samenwer ken met de PvdA. Aan een initiatief daartoe zou ik graag meewerken. Papendrecht K. van der Sluijs ADVERTENTIE WIJZIGING HYPOTHEEKRENTE BIJ DE RPS PER 8 DECEMBER 1977. De renteontwikkelingen op de kapitaal markten maakte het de RR3 een week geleden mogelijk de rente op nieuwe spaargelden met vaste looptijd (spaardeposito's en beleggings- bewijzen) te verhogen. (6 jaar 81496) Rotterdam <anpj - Bij de poli- heeft zich de 32-jarlge boekhou- der F. de K. gemeld met de medede- 's &ng dat hij de afgelopen anderhalf jaar ongeveer driehonderdduizend l lulden van zijn werkgever heeft ver- s duisterd. Hij pleegde de fraude door teknoei in de boekhouding en het Plaatsen van valse handtekeningen. Door dezelfde ontwikkelingen moet nu ook de rente op nieuwe hypotheken omhoog. Hypotheekrente 8)4% Voor tophypotheken wordt de rente Bü%. De eenmalige afsluitprovisie blijft 196. Gunstige premie voor de overhjdens- nsikoverzekenng. 100% financiering is mogelijk tegen het laagste tarief bij gemeente-garantie. Meer informatie: Vraag de folder "RPS hypotheken" via onderstaande bon bij het postkantoor of bij de Rijkspostspaarbank afd. voorlichting. Van Baerlestraat 27, 1071 AN Amsterdam. Bellen kan ook. Telefoon: (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis) j*Bon voor meer informatie I Naam' Adres:Tf Plaats: I Deze bon tn een envelop zonder postzegel J sturen naar. Rijkspostspaarbank, afd. voorlichting, I Van Baérlestraat 27,1071 AN Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15