In zaak-Folkerts geldt oorlogsrecht' t. l ABN Bank AVEBE wil suiker uit aardappelmeel - X I A' 'n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. Wij helpen. Verdediger pleit voor ontslag van rechtsvervolging Wr Fel protest Antwoord op initiatief Suiker Unie Defensie bestelt 705 Landrovers f - i onden vrezen verlies D.000 banen in textiel nderzoek erfelijke eigenschappen i Amsterdam mag Ballonpomp redt hartpatiënten IERDAG 8 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet HS 9 -Hr Leo Kleyn eüfeCHT Omdat Knut Folkerts in Nederland is aangehou op aanwijzing van de Bondsrepubliek Duitsland en als lid de Rote Armee Fraktion (RAF), moet hij worden ontslagen .'rechtsvervolging, zelfs als de hem ten laste gelegde feiten .r.giezen worden geacht. De RAF voert oorlog met West-Duits- S32ci, en in een oorlog zijn de handelingen waarvan Folkerts !7pt beschuldigd, niet strafbaar. ypmerkelijke verweer voerde gis- A mr. P. H. Bakker Schut, een eifie twee verdedigers van de 25- 1P Westduitser Knut Folkerts, te- wie dinsdag twintig jaar gevan- Praf werd geëist wegens moord ging tot moord op twee tse rechercheurs. ihet slot van zijn pleidooi nuan- reie hij zijn stelling enigszins, re» de Utrechtse rechtbank voor te 9<$en dat slechts aan de orde is of folkerts ten laste gelegde feiten tare handelingen naar oorlogs- opleveren. Het ontslag van, ivervolging, waartoe hij con- irde, baseerde hij in deze versie overweging dat die vraag niet :antwoording aan de rechtbank ksel)orgelegd. grr '9eislresident, mr. K. S. Bieger, vroeg >adsman of daaraan niet veeleer Dnclusie zou moeten worden ver- ien dat de rechtbank niet be id is in deze zaak te oordelen. i-23|cer Schut antwoordde daarop 6534jiet hem niet uitmaakte in welk Ie rechtbank de vrijlating van irts zou gieten. „U hebt," zei hij, '.hillende moeeliikheden." |n anderhalf uur durende plei- stond Bakker Schut uitvoerig lij het verzet van de RAF tegen ondsrepubliek „als subcentrum het Amerikaans kapitaal, als louder van de USA", en bij de ie van de Westduitse staat op verzet. Na ongeveer een uur on- de president hem met de rking: „Het gaat allemaal wel buiten de zaak om. Ik zie het ,d niet." president had in zoverre gelijk Folkerts er in het pleidooi, op slot na, nauwelijks aan te pas d^am. Bakker Schut verwijlde lang- 0'tag bij het lot van andere RAF- :ialijen, zoals Baader, Meinhof, Raspe iiegaEnsslin, van wie hij onbewimpeld aeveidat ze vermoord zijn. k bracht hij de nu in Duitsland zittende advocaat Klaus („mijn goede vriend") ter /oor;ake. Bakker Schut zei met be- uit te zien naar het pro- dat tegen de verdediger van if-iF-leden gevoerd zal worden, °{ar voegde eraan toe dat het nog ff/Avraag is of het wel tot een proces ,mt. „De scheermesjesaffaire kon- e twee weken geleden zijn dood- al aan." nantel ter de strijd die de RAF voert, de rechtbank ook geïnfor- ïerd door Folkerts zelf, die een idag al in het vooruitzicht gestel- verklaring voorlas. Hij werd daar- enkele malen geïnterrumpeerd tor de president, die enkele uit raken wat al te kras vond. Op ens verzoek een van die uitspra- m terug te nemen, ging Folkerts j?t in. je verdachte betoogde dat West- Duitsland na de Tweede Wereldoor log een filiaal van de Verenige Sta ten is geworden, en dat de bevolking werd gedwongen de Amerikaanse bezettingsmacht te accepteren en te financieren. „Onder de dekmantel van de grondwet en van de parle mentaire democratie concentreerde zich de werkelijke politieke, econo mische en militaire macht in han den van de USA." Volgens Folkerts bekleden nazi's hoge posten bij politie en justitie, in de economie en in de politiek, en speelt de SDP, de sociaal-democra tische partij in West-Duitsland, een verradersrol. Met goedkeuring en actieve steun van de Bondsregering, zo stelde hij vast, werd „vanaf West duits territorium de barbaarse agressie van de Verenigde Staten tegen Vietnam georganiseerd," en werd de oppositie daartegen meedo genloos bestreden. De RAF is ontstaan tijdens de Ame rikaanse oorlog in Vietnam en haar eerste acties waren ook gericht te gen dat militaire optreden. De reac tie daarop van de Bondsrepubliek leidde er toe dat de RAF zich steeds meer tegen die Bondsrepubliek zelf keerde. Folkerts zei dat „het US- imperialisme in West-Europa" nog steeds als „hoofdvijand" wordt be schouwd. In zijn verklaring bracht Folkerts ook de „acties tegen Ponto en Schleyer" ter sprake. De bankier Jürgen Ponto en werkgeversvoorzit ter Hanns-Martln Schleyer zijn door RAF-leden vermoord. Volgens Fol kerts steunde Ponto „de barbaarse regimes in Brazilië, Zuid-Afrika en Iran", en was Schleyer tijdens de Tweede Wereldoorlog „aan de zijde van Heydrich" verantwoordelijk voor „de uitbuiting van Tsjecho-Slo- wakije". Razzia's Het „Modell Deutschland" is naar de mening van Folkerts ook naar Nederland overgewaaid. Hij sprak, ter staving daarvan, over „de terro ristische razzia's tegen de getto's: van de Zuidmolukkers", over „de afslachting van De Punt" en over „de schoten door het hoofd van de gewond op de grond liggende kame raden in Amsterdam." Hij hield de rechtbank ook voor dat Duitse staatsveiligheldsagenten de hand in zijn arrestatie hebben ge had, en dat bij de Centrale REecher- che Informatiedienst, de CRI, „min stens twintig Duitse staatsveilig- heidsagenten met goedkeuring van de Hollandse politici permanent ge stationeerd zijn." i Die agenten zouden hem na zijn arrestatie ook mishandeld hebben. „Zij dreigden met ophanging, ter wijl zij mij anderzijds een miljoen mark en nieuwe papieren aanbo den." Folkerts besloot zijn verkla- r t V «V ■- v 5- A De verdedigers van Knut Folkerts, mr P. H. Bakker Schut (links) en mr A. W. M. Willems, worden door een politieman naar het zwaar bewaakte gerechtsge bouw begeleid het kapitaal en anti-communisme de toon bleven aangeven. Met nadruk stelde hij dat de RAF ertoe gedwongen werd de illegaliteit te kiezen, omdat fundamentele op positie stelselmatig de kop werd in gedrukt. Daarbij voerde hij aan dat de „barbaarse oorlogvoering in Viet nam" de bomaanslagen van de RAF rechtvaardigde. „Tegenover onaan vaardbaar despotisme is verzet ge oorloofd." In het eerste deel van zijn pleidooi stond Willems stil bij de arrestatie van Folkerts en de misdrijven die zijn cliënt ten laste zijn gelegd. Met betrekking tot die misdrijven con cludeerde hij dat Folkerts zich niet aan moord of doodslag, maar slechts aan zware mishandeling schuldig heeft gemaakt. Hij meende dat Folkerts niet de opzet heeft ge had te doden. Hinderlaag de Nederlandse regering vertrek naar een land van onze keus. Wij zullen over imperialisme, fascisme en zionisme zegevieren. Vrijheid door gewapende anti-imperialisti sche strijd." Klimaat Folkerts zag zijn verklaring over de motieven van de RAF onderstreept door mr A. W. M. Willems, die naast Bakker Schut als verdediger optrad. Ook deze raadsman schonk, zij het in wat gepolijster bewoordingen, aandacht aan het klimaat waarin de RAF kon gedijen. Daarbij betoogde hij dat de geest van het Derde Rijk, vooral door toedoen van de Ameri kanen, ook vaardig werd over de Bondsrepubliek, waar de macht van Evenals Folkerts zelf hekelde Wil lems de samenwerking tussen de Nederlandse en de Duitse justitiële autoriteiten. Hij voerde aan dat Fol kerts in een op instigatie van de Duitsers opgezette hinderlaag is ge lopen en hij verweet de Nederlandse justitie-autoriteiten dat zij van de Nederlandse politie een „verleng stuk" van het Bundeskriminalamt hebben gemaakt. „Duitsland", zei hij, „is inderdaad een strijdtoneel, waar de RAF in een strijd op leven en dood is verwikkeld met de Duitse staat als representant van het imperialisme, een strijd die het karakter van oorlog heeft. Zon der in Nederland aktief die strijd gevoerd te hebben, moest Folkerts aangehouden worden, vooral op aanwijzing van zijn Duitse tegen standers." Volgens Willems had Folkerts reden te vrezen dat hij na zijn arrestatie „stilzwijgend en verkapt" aan Duitsland zou worden „uitgele verd". zoals een andere Duitser al eens was overkomen, en had hij zich daartegen willen verzetten. „Zonder cynisme constateer ik dat een schietpartij kennelijk nodig is om een verkapte uitlevering te ontr gaan." Nadat dinsdag de officier van justi tie, mr T. van Dijk. met nauwelijks een woord over de RAF had gerept, sprak Willems gisteren van „een beetje merkwaardig proces". Doe lend op de veiligheidsmaatregelen die in en buiten het gerechtsgebouw waren getroffen, signaleerde hij een „enorme druk op het proces", alleen hieruit te verklaren dat het om meer ging dan een „gewone" schietpartij. De van stalen platen voorziene ra men van de zittingszaal brachten hem tot de uitspraak: „Vrouwe Jus- tltia is hier niet geblinddoekt, maar eeblinrieerri De rechtbank zal op 20 december uitspraak doen. Voordat hij gisteren met lijn pleidooi begon, liet mr P. H. Bakker Schut een „ernstig en fel protest" horen tegen de ma nier waarop Knut Folkerts 's morgens na een bezoek van zijn andere raadsman, mr. A., W. M. Willems, in zijn cel in het Utrechtse gerechtsgebouw was gefouilleerd. Bakker Schut sprak van een „onwaardige ver toning" en van een fouillering „die iedere beschrijving tart". Folkerts, zei hij. „werd met ge weld gedwoningen te bukken, waarbij hij een klap in het ge zicht kreeg en er een stift in zijn anus werd gebracht, om na te- gaan of hij iets in zijn lichaam droeg". Bakker Schut noemde die handelwijze een „ontoelaat bare criminalisering" van zijn collega, en voegde daaraan toe: „Dit is het begin van het einde". Aan het slot van de zitting werd een vrouwelijke kennis van Fol kerts uit de rechtszaal verwij derd, omdat zij kennelijk een verklaring wilde gaan afleggen. Dat gebeurde, nadat Folkerts in zijn laatste woord met gebalde vuist had gezegd: „Dit is niet het laatste woord. Wij zullen zegevieren". DEN HAAG (ANP) - Hel mlniiterle van defensie heeft bij British Ley- land Nederland een order geplaatst voor 70S driekwarttonners van het type Landrover. Eerder deze week Zijn 2500 vrachtauto's bij DAF- trucks BV besteld. Beide orders slui ten aan op eerdere bestellingen van nieuwe wielvoertuigen voor de Ko ninklijke Landmacht. Deze plannen stonden aangekondigd in de defen sienota 1974. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De aardap- pelzetmeelcoöperatie AVEBE overweegt de produktie van suiker uit aardappelzetmeel ter hand te nemen. Dit valt op te maken uit opmerkingen van di recteur Roelois. Oorzaak is de veranderde houding van de Suiker Unie, tot uiting komend in de belangstelling die deze unie blijkt te hebben voor over name van een deel van het in moeilijkheden verkerende KSH-concern. r— i t:*V bietsuikerproducenten zich altijd sterk hebben gemaakt tegen de win ning van vloeibaar suiker maïszet meel (isomerose). Onder druk hier van werd een Europese heffing op maïssuiker afgedwongen. Dit trof KSH, die dure projecten was begonnen in de vorm van isomerose- produktie in het Engelse Tilbury en het Nederlandse Koog aan de Zaan. Hieruit vloeien ook de grote finan ciële moeilijkheden van KSH voort. Nu de Suiker Unie. met in haar voet spoor wellicht ook de CSM (Centrale Suiker Maatschappij), belangstel- ring met de woorden: „Wij' eisen vanllne tonen voor de zetmeelmarkt en Aanvankelijk waren alleen AVEBE en Wessanen gegadigden voor over name van delen van KSH. De KSH maïsgroep, die de meeste problemen opleverde, zou dan worden overgeno men door AVEBE, Wessanen en de overheid samen. Later meldde zich de Suiker Unie voor de maïstak van - de mogelijkheden langs die weg sui- KSH. pit was opmerkelijk omdat de ker te winnen, betekent dit een grote wijziging op zowel de zetmeel- als de suikermarkt. Gemakkelijk Prins Claus heeft gistermiddag in Gasseltemijveen de nieuwe „schone" aardappelzetmeelfabriek van de Avebe Oostermoer geopend. Hier bekijkt prins Claus een ingewikkeld controlepaneel. Rechts de voorzitter van de Avebe, de heer R. Renkcma. wordt gesmeed. Dit is een gezamen lijk belang. Smeerpijp Inmiddels werkt de AVEBE druk aan een plan om zelf de gehele aard- appelgroep van KSH in de provin cies Groningen en Drente en het Duitse Emlichheim over te nemen. Als deze plannen doorgaan betekent dit dat KSH over enkele jaren niet meer gebruik hoeft te maken van de omstreden „smeerpijp" naar de Eems-Dollard. De desbetreffende fa brieken in het Groningse Foxhol zul len dan worden opgenomen in het zogenaamde basisplan van de AVE BE, die zelf zijn fabriekswater geheel gaat zuiveren. Volgens de heer Roèlofs kan suiker even gemakkelijk uit maïs - als uit aardappelzetmeel worden gewon nen. Aanvankelijk gingen er geruch ten dat juist de heer Roelofs verzet had aangetekend tegen de Suiker Unie als mogelijke gegadigde voor een deel van KSH. Gisteren ver-, klaarde hij echter de belangstelling van deze unie voor de zetmeelmarkt juist toe te juichen, omdat er dan in EG-verband een grotere eenheid Gistermiddag is de eerste geheel „schone" AVEBE-vestiging, de fa briek „Oostermoer" te Gasseltemij- eveen, door prins Claus in gebruik genomen. Ook de andere AVEBE- fabrieken worden omgebouwd, met het doel de vuillozingen op de Oost- gronlngse kanalen geheel ongedaan te maken. AVEBE heeft aansluiting op een smeerpijp steeds afgewezen omdat de capaciteit hiervan be perkt is en dat zou automatisch ook beperking van de groeimogelijkhe den van het concern zelf hebben betekend, vertelde gistermiddag voorzitter R. Renkema bij de ope ning van de Oostermoer. Bovendien kunnen door het nieuwe procédé uit de substantie die anders naar de open zee zou worden afge voerd, kostbare nevenproducten worden teruggewonnen (onder meer eiwitten). Minister van der Stee liet gistermiddag weten erg ingenomen te zijn met de winning van deze nevenproducten, die een waarde van Jaarlijks honderdmiljoen gul den vertegenwoordigen. Wat er na de overname door AVEBE precies met de KSH-vestigingen gaat gebeuren staat overigens nog steeds niet vast, maar wel is al zeker dat bij eventuele handhaving van deze vestigingen het AVEBE basis plan zal worden toegepast. KSH had andere plannen die ook in de toe komst nog een restlozing via de smeerpijp nodig maakten. Hierop is ook de capaciteit van deze smeer pijp berekend. Nu KSH er straks geen gebruik van zal maken, wordt de rentabiliteit van de smeerpijp nog problematischer. Alle Nederlandse dagbladen zullen met ingang van 1 Janua ri 1978 hun abonnementsprij zen met 10 cent per week ver hogen. De minister van Economische Zaken, heeft, op grond van de gestegen kosten, hiervoor toe stemming verleend. Met Ingang van 1 januari a s. worden de abonnementsprij zen als volgt: per maand per kwartaal per half jaar per Jaar 15,47 46,40 92,80 183,40 Wij verzoeken de abonnees, die hun abonnementsgeld vla bank of giro overmaken, wel gebruik te maken van de ac cept-girokaart die hun wordt toegezonden. De nieuwe abon nementsprijs is daarop aange geven. Met betrekking tot de abon nees, die een machtiging heb ben verstrekt tot automati sche periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zul len wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan, als bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. De directie. 1NHEM Drie vakorganisaties icluderen uit een nieuw onder- tk dat bij het uitblijven van spoe- j te nemen maatregelen tot 1985 Nederland naar schatting 40.000 beidsplaatsen zullen wegvallen in textiel-, kleding- en chemische telindustrie en ruim 30.000 in de ileveringsbedrijven van deze in- strieën. In de landen van de EG de daling van het aantal arbeids- tatsen respectievelijk 1,5 en 1,2 Ijoen zijn. De uitkomsten van een ^uwe studie zijn verzonden naar ^Nederlandse leden van het Euro- se parlement dat 15 december er de problemen zal beraadslagen. -f bonden, die eind november 1976 i rapport over de crisis in die lustrieën het licht deden zien, zijn Industriebond CNV, de Unie .HP (beambten, leidinggevend en hoger personeel) en de Vereniging Hoger Personeel Akzo. Deze bonden zeggen ongeveer 20 procent van het Nederlandse Akzo-personeel te ver tegenwoordigen. Onde' meer met het oog op het debat van 15 december In het Euro-, pese parlement hebben de drie bon den het rapport geactualiseerd. Zij zeggen tot de conclusie te zijn geko men dat de oorspronkelijke bevin ding dat tot 1985 in West-Europa 1,5 miljoen arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen als niet spoedig maatrege len zullen worden genomen, onver kort moet worden gehandhaafd. Be rekeningen die in West-Duitsland zijn gemaakt hebben inmiddels uit gewezen dat de bedreigde werkgele genheid in de toeleveringsbedrijven op 1,2 miljoen arbeidsplaatsen uitkomt. n onze redacteur wetenschappen ISTERDAM De universiteit n Amsterdam heeft de aard van veiligheidsmaatregelen vastge- Id waaronder begonnen kan wor- n met het omstreden onderzoek arbij de erfelijke eigenschappen a bacteriën met kunstgrepen wor- i veranderd. Omdat de gezond- dsrisico's van zulke organismen leilijk zijn te overzien, moeten er iciale maatregelen worden geno- n tegen ontsnapping en versprei- ig ervan. universiteitsraad ging dinsdag- )nd in grote meerderheid ak- ard met een ontwerp-besluit van college van bestuur, waarin het lege de reglementering, in samen- rking met betrokken overheidsin- inties, geheel in eigen hand houdt, t dagelijks toezicht op de experi- •nten komt/ in handen van een Dr de betrokken vakgroepen ge- ten veiligheidscommissie, onder tozitterschap van een door het college van bestuur benoemde bio logische veiligheidsfunctionaris. In de regeling is nauwelijks een functie voorzien voor de adviescom missie die de Academie van weten schappen voor deze aangelegenhe den instelde op verzoek van de mi nisters van wetenschapsbeleid en volksgezondheid. Deze „academie commissie" adviseerde, het toezicht aan zichzelf op te dragen, en begon al met het afsluiten van overeen komsten met onderzoekers en uni versiteitsbesturen. De Amsterdamse universiteitsraad had overwegende bezwaren tegen deze vermenging van adviserende en uitvoerende werkzaamheden, die ook niet door de regering werd over genomen. De raad hoopt dat de nu vastgestelde Amsterdamse regeling landelijk een voorbeeldfunctie zal hebben, onder andere bij de parle mentaire meningsvorming die aan de gang is. In een aparte motie werd besloten, de Amsterdamse regeling aan alle betrokkenen toe te zenden. ROTTERDAM (ANP) Het thorax centrum (hart-longchirurgie) van het academisch ziekenhuis Rotter dam vierde deze week de honderd ste toepassing van de „hartballon- pomp". Volgens hartspecialist dr F. Hagemeijer is nu wel het bewijs ge leverd dat met dit vrij nieuwe in strument mensen gered kunnen worden „die zonder de pomp vrijwel zeker zouden zijn gestorven". De ballonpomp wordt gebruikt in gevallen waarin het hart te weinig vermogen heeft om de bloedsom loop (goed) op gang te houden. De pomp neemt tijdelijk een stuk van die functie over, waardoor het over belaste hart genezingskansen krijgt. Het apparaat bestaat uit twee de len: de (elektrische) pomp zelf en een lange plastic slang met aan het uiteinde een plastic ballonnetje. De slang wordt ingebracht in een slagader in de lies en omhoog ge schoven tot in de aorta, de grote lichaamsslagader waar de linker hartkamer het bloed in pompt. Op het moment van zo'n pompbewe- ging wordt het ballonnetje snel leeg gezogen, waardoor het werk van het hart wordt ondersteund. Ook het daarna weer opblazen van het bal lonnetje werkt positief: de doorbloe ding van alle organen, waaronder het hart zelf, wordt erdoor gestimu leerd. De eerste ballonpomp werd in 1962 in Amerika gemaakt. Pas tegen het eind van de jaren zestig was hij zo ver ontwikkeld dat hij voor dage lijks gebruik in ziekenhuizen ge schikt was. In 1972 werd hij door prof. Hugenholtz in Rotterdam geïn troduceerd. In 1975 kon aan de hand van statistieken worden aange toond dat het instrument een verbe tering van de behandeling bete kende. Intussen was technicus Spaa er in geslaagd, de pomp veel minder hin derlijk te maken voor de patiënten. Er zijn nu geen „enge" geluiden meer hoorbaar bij het beurtelings oppompen en leegzuigen van de bal lon. De pomp wordt alleen gebruikt voor patiënten beneden 65 Jaar, on der andere vanwege het risico dat bij toepassing onvoldoende bloed naar de benen stroomt, waardoor het gevaar van afsterven ontstaat. ADVERTENTIE Met de nieuwe ABN Girospaarrekening. De naam zegt het al. Met deze nieuwe spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Cirospaarrekening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? U kunt mij helpen door meer informatie re sturen over de ABN Girospaarrekening. Naam: Adres: Woonplaat»: AS Tel.: Heeft reeds een rekening hij de ABN: ja/neen. Zo ja, bi| ABN-kantoor: In ongefninkeerde envelop renden aan: Algemene Rank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9