Nkomo iets oepeler Corea blijft optimist Sadat baart Amerika zorgen ïL Israël wil aparte vrede met Cairo als Sadat erom vraagt Laos pakt verzet van Meo's hard aan Egypte Over wereldgrondstoffenfonds Amerikaanse U-2 verongelukt 'Dronken' 'Roemenië onafhankelijk' legering-Carter moet nieuw beleid voor Midden-Oosten formuleren "once lOERDAG 8 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet ALISBURY (AP/Reuter) De zwarte Rhodesische leider Jos- ia Nkomo lijkt zich iets soepeler op te stellen. Een woord voer- er van hem heeft laten weten dat Nkomo niet wars is van een gering in Rhodesië als Groot-Brittannië (staatsrechtelijk nog eeds Rhodesiës moederland) daarbij wordt betrokken. Omge ard heeft een zegsman van Nkomo's kompaan Robert Moega- t gezegd dat de Britse minister van buitenlandse zaken David wen er een steeds grotere „troep" van maakt. )e woordvoerder van Nkomo ont- ende dat de nationalistenleider jar Rhodesië zal terugkeren om zij an zij met de gematigde zwarte iders te gaan onderhandelen met e blanke minderheidsregering. Jo- ah Chinamano, vice-voorzitter van komo's ZAPU sloot echter niet uit at Nkomo wèl zal deelnemen aan ?n interne regeling als Groot-Brit- innië daar bij wordt betrokken. !Jkomo vindt dat besprekingen met mith zonder deelname van Groot- rittannië tijdverspilling zijn en hij eeft besloten om niet naar huis rug te keren," verklaarde China- lano bij zijn terugkeer uit Londen aar hij een bezoek van een week eeft gebracht, en met Nkomo heeft epraat over de recente ontwikkelin- en in Rhodesië. ikomo is samen met Robert Moega- evan de ZANU-leider van het Patri- ttisch Front. Ze hebben beiden ge- eigerd deel te nemen aan de door 1 e Rhodesische regering voorgestel- e besprekingen over een interne regeling, en hebben aangekondigd strijd te zullen verhevigen. Smith begint morgen een tweede ge spreksronde met de leiders van de Erie plaatselijke zwarte nationalis tische bewegingen nadat hij al eer der algemeen kiesrecht had beloofd in ruil voor garanties voor de veilig heid van de 268.000 Rhodesische blanken Sommige waarnemers zijn van mening dat de drie plaatselijke leiders bisschop Abel Moezorewa, ominee Ndabaningi Sithole en Je- emiah Chirau het grootste deel er zwarte bevolking vertegenwoor- igen. p de vraag waarom Nkomo niet aar zijn land terugkeert antwoord- e Chinamano: „Waarvoor? Alge een kiesrecht is niet waar het om tat. Het gaat om de totale bevrij- ng van dit land zonder iemand in 5 buurt die dat zogenaamde alge een kiesrecht kan manipuleren." hinamano beschuldigde de plaat- ilijke zwarte leiders ervan als mari- letten van de regering van Smith fungeren omdat ze er in hebben legestemd met hem te onderhande- n. De Britse minister van buiten stee zaken David Owen zou zijn .stilzwijgende zegen" aan het initia tie! va» Smith hebben gegeven, al dus Chinamano, die hieraan toe voegde dat hij Owen niet heeft ge sproken toen hij in Londen was. Woegabes woordvoerder Rugare Jumbo nam het woord „troep" in de nond toen hij 't had over de houding an de Britse minister van buiten- ndse zaken op het ogenblik. Eerder et Zambia (één van de frontlijnlan en, Rhodesiës zwarte grensstaten) eten verder geen zaken te willen oen met Owen. foegabe en Nkomo plegen op het genblik overleg. Dit overleg kan an beslissende betekenis zijn voor e definitieve eenheid van de twee evrijdingsbewegingen. 4 Owen heeft het bij de zwarte natio nalisten vooral verbruid wegens zijn commentaar op de Rhodesische aanvallen op kampen van de ZANU in Mozambique. Hij liet onder meer weten dat dit Rhodesische offensief het Patriottische Front toch wel tot de conclusie kan hebben gebracht dat de door blanken geleide Rhode sische strijdkrachten nog niet uitge schakeld zijn. De zwarte guerrillaleiders hebben vaak de motieven van Owen in twij fel getrokken. Zij vrezen dat Owens vredespogingen erop gericht zijn het blanke bewind in Rhodesië in het zadel te houden en hen, die aan de guerrilla deelnemen, uit te sluiten. Gumbo zei in verband met Owens jongste opmerkingen: „Ik begrijp niet hoe iemand zo kan praten nu er vrouwen en kinderen vermoord worden." GENeVE Zowel Jamani Co- rea als Perez-Guerrero blijft optimist als het gaat om de oprichting van een wereld- grondstoffenfonds. Corea is secretaris-generaal van de wereldhandelsconferentie Unctad en Dpsteller van de plannen voor het fonds. Perez-Guerrero wós de hoog ste man van de Unctad en onlangs nog voorzitter van het noord-zuidge- sprek in Parijs. Evenmin als het grondstoffengesprek in Genève vori ge week leverde dat wat op, maar Corea en Perez-Guerrero zien de toe komst niet zo somber. Politiek is daar niet vreemd aan. Een grondstoffenfonds zou de derde wereld zekerder prijzen moeten be zorgen voor de grondstoffen (thee en ijzererts bij voorbeeld), die zij aan de rijke landen verkoopt. Overeenstemming Ondanks de wezenlijke verschillen van mening ziet Corea een „groeien de overeenstemming" over zekere voordelen van het fonds. „Meer dan in maart", toen er ook al een verga dering over was, die zonder dat wat was bereikt uiteen ging. Corea noemt twee voorwaarden waaraan zo'n fonds moet voldoen: naast het aanleggen van voorra den om de grondstoffenprijzen bin nen de perken te houden ook andere maatregelen als uitbreiding van de economische bezigheden in derde wereldlanden (koffiebranderijen bij voorbeeld, in plaats van het uitvoe ren van ongebrande koffie alléén) directe betalingen aan het fonds, zodat dat grondstoffen uit de markt PEREZ GUERRERO zekerheid kan nemen als de prijzen laag zijn (die stijgen dan) en kan verkopen als de prijzen hoog zijn, zodat ze gaan dalen. „Als dit verwezenlijkt is", zegt Co rea, „is een 'superstructuur' (een overkoepelend orgaan) betrekkelijk gemakkelijk". Maar dan toch niet zo gemakkelijk dan dat de meeste rijke landen er op dit ogenblik aan willen. „We moeten het moment vasthou- door Nico Kussendrager den", zegt Corea. „De verschillende afvaardigingen hier zijn nu terug naar de hoofdsteden, waar de beslis singen verder moeten worden geno men. U bent bij de slotzitting over het gemeenschappelijk fonds ge weest, en u heeft gemerkt dat er een sterke neiging is tussen noord en zuid om het eens te worden". Eerlijk gezegd niet zo. Corea wijst dan op de verklaring van Nederland (dat 25 miljoen dollar toe zegde aan een mogelijk fonds) en op de uitspraken van goede wil van de Scandinavische landen. „Dat moet toch moed geven". De vergadering tussen ontwikkelings landen en industrielanden beet dan wel verdaagd, er is geen enkele datum afgesproken om opnieuw bijeen te komen. COREA: „Op het ogenblik is dat ook niet zo belangrijk. We moeten afwachten van de verschillende re geringen van de rijke landen doen. En nogmaals: ik ben overtuigd van de grotere wil op dat punt. De secretaris-generaal wijst dan oh de voordelen die zo'n fonds naar zijn mening voor alle landen zal hebben (ook wij zijn gebaat bij zekerder prijzen voor grondstoffen die hier worden ingevoerd) en voor op de overeenstemming „op sommige JAMANI COREA overeenstemming punten". Zonder overigens dat na der toe te lichten. Wel wijst Corea op 't akkoord dat is bereikt over suiker, maar tegelijker tijd benadrukt hij nog eens dat de Derde Wereld dergelijke afzonderlij ke akkoorden niet ziet zitten. Er moet overeenstemming komen over een reeks van grondstoffen, en bo vendien over aanvullende maatrege- leng (de koffie en de koffiebrande rijen). Als geen afspraken zijn gemaakt over een nieuwe vergadering mogen we wel opschieten. „Inderdaad. Tijdens de wereldhan delsconferentie Unctad (in de Keni- ase hoofdstad Nairobi) is afgespro ken dat zo'n grondstoffenfands eind volgend Jaar rond moet zijn. De rijke landen zijn onwillig, maar io hoeverre speelt de verdeeldheid van de arme een rol? Corea verwijst die vraag naar Pere2 Guerrero, „een officiële vertegen woordiger van de Derde Wereld hier". Perez Guerrere was vorige week op het laatste moment uit zijn moederland Venezuela hij is er nu minister van staat overgevlogen in een poging het grondstoffenover- leg toch nog te redden. Dat er meningsverschillen zijn bin nen de Derde Wereld is onmisken baar. Tussen olielanden en niet-olle- landen, maar ook tussen Afrikaanse staten (die nog een industrie van de grond af aan moeten opbouwen) en de Latijnsaraerikaanse landen, die een redelijk ontwikkelde industrie hebben en in sommige gevallen zelfs zekerder en daardoor mogelijk ho gere grondstoffenprijzen vrezen. Perez gaat op die verdeeldheid niet in maar wijst op de voordelen die zekerder prijzen kunnen hebben voor èlle landen. „We vragen niet om een prijsverhoging, we willen zekerheid. Op het ogenblik gaat de Derde Wereld er door de ontwikke ling van de grondstoffenprijzen voortdurend op achteruil. Als je de wereldeconomie gezond wil maken is zekerheid nodig. Dat weet ook een aantal rijke landen, wat blijkt uit de verklaringen die hier door Scandi navië en door uw land zijn afgelegd. Bij verder overleg over deze zaak heeft iedereen baat." LONDEN (AFP, UPI, Reuter) De Israëlische premier, Mena- chem Begin, heeft gisteren in Londen verklaard dat Israël tot een afzonderlijke vrede met Egypte bereid is wanneer president Sadat dit voorstelt. Maar, zei hij, dit zou „slechts een stadium" in het vredesproces zijn. Op een drukbezochte persconfe rentie aan het slot van zijn vijfdaags bezoek aan Londen zei Begin: „Wij hebben nooit een afzonderlijk vre desverdrag een president Sadat voorgesteld. Wij willen werkelijke vrede met al onze buren. Maar als president Sadat tot de conclusie komt dat de andere Arabische lan den zich niet bij ons zullen aanslui ten en hij voorstelt een vredesver drag met Israël te sluiten, dan zou den wij niet weigeren dat te doen Maar dat zou gebeuren met dien verstande dat dit slechts een etappe zou zijn, een begin en niet het einde van het vredesproces." Gevraagd naar de vooruitzichten voor hervatting van de Geneefse vre- fICOSIA (Reuter, UPI) Een Ame- ikaans U-2 verkenningsvliegtuig lat van Cyprus uit toeziet op het Igyptisch-Israëlisch bestand, is gis- eren bij het opstijgen verongelukt. Ie piloot is omgekomen. Het toestel eschadigde gebouwen op de basis ikrotiri van de Britse luchtmacht LONDEN (UPI) Politieman nen die in Smethwick in Enge land experimenteerden met een nieuw ademtestapparaat van Amerikaanse makelijk, wisten niet wat ze er van denken moes ten, toen het instrument alle automobilisten die voor een proef werden aangehouden, aanwees als chauffeurs die aan zienlijk meer op hadden dan toelaatbaar was. Zij constateer den tenslotte dat het apparaat „dronken" was. 't Had ia een reeks proeven over vier dagen zoveel alcoholdamp van ver dachte autobestuurders geab sorbeerd, dat het mechanisme „beneveld" was geraakt. Het apparaat had te veel alcohol op genomen en we hebben het uit de circulatie moeten nemen," verklaarde een politiewoord voerder. desconferentie zei de Israëlische pre mier: „Als de Syriërs niet komen, maar Jordanië en Egypte wel, dan zullen wij daaraan deelnemen. Als het slechts bilaterale besprekingen tussen Israël en Egypte en de twee voorzitters (de VS en de Sowjet- Unie) zullen zijn, dan zullen wij moe ten bezien of dit kan worden be schouwd als de werkelijke Geneefse conferentie." Op de vragen over berichten dat Sadat kort geleden had gezegd dat hijzelf het bezette Arabische gebied zal terugnemen als Israël dat niet teruggeeft, zei Begin: „In Jeruzalem deed president Sadat een belofte en ik gaf hem een wederkerige belofte dat wij nooit meer onze toevlucht tot wapens zouden nemen geen oor log meer, geen bloedvergieten meer. Het was naar mijn opvatting een absolute belofte die zal voortduren." Gevraagd of hij van plan was zelf naar Cairo te gaan voor het komende voorbereidende vredesoverleg met de Egyptenaren (dat op 14 december begint) zei de premier: „Ik zal een delegatie zenden. Ik kan alleen naar Cairo gaan op uitnodiging van presi dent Sadat. Als ik er een krijg zal ik graag naar Cairo gaan." Over de wenselijkheid van internati onale waarborgen wenst Israël in het kader van de vredesregeling met de Arabieren zei Begin: „Israël ver trouwt niet op internationale waar borgen. Zover onze ervaring strekt is er in de hele wereld geen waarborg die een internationale garantie kan waarborgen. Wij kunnen onze onaf hankelijkheid verzekeren. Wij wiïlen niet dat iemand bloed vergiet voor ons, dus rekenen wij niet op interna tionale waarborgen." Op een vraag naar mogelijke Jor daanse deelneming aan vredeson derhandelingen zei de Israëlische premier: „Wij willen dat zij naar Cai ro komen. Wij willen onderhandelen met koning Hoessein en hopen dat hij zal deelnemen aan het vredes proces. Over concessies waartoe Is raël op de Westelijke Jordaanoever bereid is, zei Begin: „Als wij met koning Hoessein spreken dan zullen wij veel moeten aanbieden." Hij wei gerde te zeggen wat dat zou kunnen zijn. Wat de Palestijnen betreft verklaar de hij: „Wij zullen zeker ware verte genwoordigers van het Palestijnse volk vinden." BOEKAREST (DPA) De Roemeense communistische partij zal zich ook in de toe komst niet bereid verklaren, in welke vorm dan ook een zuster partij wegens een zelfstandige politieke koers te berispen of te veroordelen. Met deze verkla ring heeft woensdag de Roe meense staats- en partijleider, Nicolae Ceausescoc, opnieuw de onafhankelijke politieke en ideologische koers van zijn par tij bevestigd. Hij deed dit in een rede bij de opening van een nationaal congres van zijn par tij, waar 2.500 afgevaardigden tot en met vrijdag ideologische vraagstukken en de toekomstige economische politiek van het land zullen behandelen. Vluchtelingen melden 5000 doden BUNG KARN (Thailand) (UPI) Meer dan 100.000 mensen, behorend bij verschillende Laotiaanse bergstammen vechten in de schier ontoegankelijke heuvelgebieden van Laos voor hun leven. Zij zijn omsingeld door Vietnamese en Pathet Lao-troepen die hen aanvallen met vliegtuigen, artillerie en door Amerikanen achtergelaten helikopters. De bergstammen hebben vrijwel geen voedsel, ammunitie en medicijnen meer. Deze beschrijving van de situatie valt op te maken uit vraaggespreken met een overgelopen Pathet Lao- soldaat, een aantal vluchtelingen van de Meo-stam en een aantal Thai se functionarissen. De vluchtelingen van de Meo-stam zeggen dat zij pas Vervolg van pagina 1 maatregel niet getroffen omdat Cai ro met beide landen goede betrek kingen onderhoudt. Roemenië be middelde bij het tot standkomen van het bezoek van Sadat aan Jeru zalem. Bulgarije heeft noch een con sulaat noch culturele instellingen in Egypte. Salem noemde geen ultima tum voor het sluiten van de Oosteu- ropese kantoren. De verschillende landen mogen een consulaat in Cairo handhaven „net zoals wij con sulaten in de hoofdsteden van deze landen hebben". De Egyptische maatregel vormt een nieuw dieptepunt in de relaties met Oost-Europa in het algemeen en met de Sowjet-Unie in het bijzonder. In 1972 werden twintigduizend Rus sische militaire experts uit Egypte uitgewezen. Verleden Jaar verbrak Egypte het vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie. Beide keren werd de Egypte maatregel gemoti veerd met de Russische weigering om Egyptische wapens en militaire onderdelen te leveren en met de weigering van Moskou de terugbeta ling van Egyptes schuld aan de Sow jet-Unie te versoepelen. Eerder dit jaar werd de uitvoer van Egyptisch katoen aan de Sowjet- Unie bevroren en kondigde Egypte eenzijdig aan dat het z'n militaire schuld aan Moskou niet zou terug betalen. Deze schuld wordt geschat op tien miljard gulden. Jordanië De zet tegen de Sowjet-Unie wordt door politieke waarnemers gezien als een poging om met name Syrië. Saoedi-Arabië en Jordanië te bewe gen om zich achter het initiatief van Sadat op te stellen. Koning Hoes sein van Jordanië is reeds begonnen aan een bemiddelingspoging tussen Cairo en Damascus. Vandaag wordt hij in Cairo verwacht voor bespre kingen met president Sadat. Hoes sein komt vanuit Damascus waar hij gisteren zes uur lang besprekin gen voerde met president Assad. Ook de verklaring van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, die later deze week het Midden-Oosten zal bezoe ken, dat een Geneefse vredesconfe rentie niet meer noodzakelijk zou zijn voor het vinden van een oplos sing van het conflict in het Midden oosten wordt gezien als een druk middel jegens Syrië. President Assad zal vandaag eer eendaags bezoek aan Saoedi-Arabië brengen. Hieruit mag worden gecon cludeerd dat Riad, dat zich tot nu toe wat afzijdig heeft gehouden van de strijd in de Arabische wereld, een actieve bemiddelende rol zal gaan spelen. Saoedi-Arabië beschikt als bankier van zowel Egypte als Syrië over nogal wat invloed. De Egypti sche zet tegen de Sowjet-Unie past binnen de anti-communistische con ceptie van de Saoedische oliesjeiks. De Saoedische minister van infor matie, Mohamed Abde Jamani heeft gisteren berichten tegengesproken alsof Riad de economische steun aan Egypte zou hebben stopgezet. Het was Saoedi-Arabië die Cairo en Damascus met elkaar verzoenden verleden jaar. Toentertijd hadden beide landen een jaar lang overhoop gelegen omdat Egypte het tweede Sinai-akkoord met Israël had onder tekend. Ondanks het feit dat Saoedi-Arabië zich aanvankelijk kritisch over Sa- dats reis naar Israël heeft uitgelaten wordt de houding in Riad omschre ven als een van „wat er gebeurd is, is gebeurd". Nu moeten de Arabieren de scherven bij elkaar vegen." As sad zal bij zijn besprekingen in Riad de Saoedi's ervan proberen te over tuigen dat men tot de hervatting van de Geneefse vredesconferentie niet rechtstreeks met Israël moet onderhandelen. oor Rimmer Mulder ot voor kort zat je in beschouwingen over het Midden-Oosten altijd goed met de stelling: de eutels voor een oplossing van het conflict zijn in handen van de Verenigde Staten. Daar valt nu fel wat op af te dingen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance gaat lorgen naar het Midden-Oosten, niet om even het een en ander te regelen, maar vooral om uit te leken wat de sleutels die hij in handen heeft nu eigenlijk nog waard zijn. et als alle andere partijen in het idden-Oosten zijn de Amerikanen illedig verrast door de opzienba- nde stappen van de Egyptische esident Anwar Sadat. Dat Sadat in lat zou zijn rechtstreeks met Israël gaan onderhandelen kwam in het nerikaanse draaiboek niet voor. genlijk zag het Midden-Oosten er nuit Washington bekeken niet zo gewikkeld uit, hoe moeilijk de on- rliggende problemen ook waren, n oplossing hadden de Amerika- niet, maar ze waren er in elk val zeker van dat zonder hen geen en tussen de Arabieren en de aëli's konden worden gedaan. Aan ene kant was Israël volledig af- nkelijk van de Verenigde Staten, rider Amerikaanse steun is Israël rgens. Aan de andere kant waren Amerikanen goede maatjes met belangrijkste Arabische leiders. Egyptische president, die ooit •g iets met de Sowjet-Unie heeft had, heeft zich na de Arabisch- raëlische oorlog van 1973 steeds hankelijker gemaakt van Washing ton. Het tweede, even belangrijke Amerikaanse steunpunt in de Arabi sche wereld, is Saoedi-Arabië, met zijn oliegelden de grote financier van het Midden-Oosten. Met zoveel „oren en ogen" ter plaatse leek het onmogelijk dat de Verenigde Staten nog eens geheel verrast zouden wor den door de gebeurtenissen in het Midden-Oosten zoals in 1973. Wrikken Wat Amerika te doen stond was de kiftende partijen geleidelijk naar een akkoord te bewegen dat ooit eens in Genève, onder toezicht van de Verenigde Staten èn de Sowjet- Unie. zou worden beklonken. Door voortdurend aan beide kanten wat te wrikken moesten de partijen ge leidelijk aan toch wat dichter bij elkaar te krijgen zijn. De regering-Carter, die begin dit jaar deze situatie aantrof, begon met dat wrikken aan Israëlische kant. Presi dent Carter en zijn minister Vanpe vonden dat Israël eerst maar eens wat moest toegeven. Het zou moeten verklaren bezet Arabisch grondge bied terug te willen geven en boven dien moeten erkennen dat er zoiets als een „thuisland" voor de Palestij nen behoort te zijn. Op geen van beide punten hebben de Verenigde Staten veel succes geboekt bij Israël, dat weliswaar van Amerikaanse hulp afhankelijk is maar binnen Amerika een sterke bondgenoot heeft in de Joodse pressiegroep. Dat laatste maakt het voor iedere Amerikaanse regering uiterst moeilijk werkelijk druk uit te oefenen op Israël, wie daar ook aan de macht is. Maar de regering-Carter kan haar schermutselingen met de ploeg van Begin in Tel Aviv voorlopig even vergeten. Er moet eerst eigenlijk een geheel nieuw draaiboek voor de Mid- den-Oosten-politiek worden geschre ven. De Amerikanen zijn met hun proces van herbezinning nog lang niet klaar. Dat blijkt uit de trage reacties van Washington op de stap pen van Sadat. Veel meer dan beleef de instemming kreeg Sadat aanvan kelijk niet van de Amerikanen. Pas deze week stelde Washington zich pal achter Sadat op. Naar buiten toen kan de regering-Carter haar. Egyptische bondgenoot niet afval len, maar in werkelijkheid heeft zij nog steeds de grootste zorgen bver de diplomatieke Blitz-krieg die Sa dat voert. Het grote risico dat Sadat liep toen hij zijn reis naar Israël aankondigde was dat hij volstrekt geïsoleerd zou raken in het Arabische kamp. Dat was voor de Amerikanen een ramp geweest Wat heb je nu aan een bondgenoot die zichzelf buitenspel zet? Dit gevaar is voorlopig althans, bezworen, maar het anti-Sadat-front' dat nu is ontstaan laat zich natuur lijk niet zo maar wegcijferen. Het effect daarvan is op dit moment nog niet precies in te schatten. Nog grotere onzekerheden hebben de Amerikanen op dit moment over hun eigen rol in het Midden-Oosten. Ze dankten hun grote invloed aan de rol van de overmijdelijke bemidde laar die ze sinds 1973 mochten spe len. Die zijn ze op dit moment kwijt doordat Sadat voor kortsluiting heeft gezorgd tussen Egypte en Is raël. Bij het theater dat Sadat nu opvoert zijn de Verenigde Staten niet meer dan belangstellende toe schouwers. Of de vredesconferentie in Genève ooit nog wat zal worden is hoogst twijfelachtig op dit moment. De Amerikanen moeten nu eerst President Sadat baart minister Vance zorgen. maar afwachten of Sadat inderdaad door zet en misschien zelfs een ak koord met Israël gaat sluiten. Het optreden van Sadat heeft voor de regering-Carter in elk geval één lichtpuntje opgeleverd. Na het ge baar van de Egyptische president moet de Israëlische regering wel iets terug doen. Als Israël het hele vre- des-offenslef niet wil laten misluk ken zal het op vrij korte termijn kleur moeten bekennen: wil het be zette Arabische gebieden terug ge ven of niet? Wil het op een of andere manier meewerken aan de oprich ting van een Palestijns „thuisland" of niet? Dat zijn de Vragen waar Israël nu mee worstelt, niet onder druk van Washington, maar omdat het daar door Sadat met de neus bovenop is gedrukt. Begin en de zij nen kunnen zich niet tot de Ameri kaanse pressiegroep wenden met de klacht dat Carter zo drukt. Integen deel, als Begin de zaak laat misluk ken door vast te houden aan de oude standpunten en Sadat in zijn hemd te zetten, zal hij juist de Joodse gemeenschap In de Verenigde Sta ten heel wat moeten uitleggen. Dat is winst voor president Carter. Of hij verder nog munt kan slaan uit de compleet nieuwe situatie in het Mid den-Oosten zal zijn minister Vance de komenden dagen moeten uitzoe ken. Voor het moment zit Amerika met sleutels voor het Midden-Oosten die niet nodig zijn. geleden ontsnapt zijn uit een omsin geling van Vietnamese en Laotiaan se troepen in een heuvelachtige streek bij de Vlakte der Kruiken, ongeveer 160 kilometer ten noorden van de Laotiaanse hoofdstad Vien tiane. De vluchtelingen zeggen dat meer dan 5000 van hun strijders gedood zijn in een oorlog die er op gericht lijkt te zijn een eind te maken aan het laatste verzet van de bergstam men tegen het 2 Jaar oude commu nistische bewind in Laos. Nog veel meer vrouwen en kinderen zijn ge dood, aldus de vluchtelingen, in het offensief van de Laotiaanse regering dat de omsingeling van ongeveer 60.000 Meo's en ongeveer 40.000 le den van andere stammen steeds nauwer aanhaalt De Meo's hebben in de Indochinese oorlogen aan de kant van de Ameri kanen gevochten, waarbij ze van wa pens werden voorzien door de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Ze zijn altijd fel anti-communistisch ge bleven. Onder de druk van de Laoti aanse en Vietnamese artillerie, de bommen en de naar schatting 30.000 man aan troepen, hebben de Meo's, die bekend staan als taaie vechters, zich opgedeeld in kleine groepen die in een guerrilla de strijd voortzetten. Maar volgens de vluchtelingen lijden ze zware verliezen en sterven ze mas saal in de grotten en de wouden van de Laotiaanse berggebieden. Er be staat geen coördinatie meer. de stammen zijn uit elkaar geslagen en er bestaat geen leiderschap meer dat alle Meo's onder zich verzamelt. Gifgas De vluchtelingen, die de afgelopen twee weken in Thailand zijn aange komen. hebben hun kamp opgesla gen op de oevers van de Mekong- rivier aan de grens met Laos. Een dertigjarige ooggetuige. Tang Wang. zegt dat Vietnamese soldaten met gasmaskers voor. gebruik maken van gifgas om de Meo's uit de grot ten te verdrijven. Volgens Tang Wang moeten de slachtoffers van het gas bloed opgeven en zijn ze binnen twintig minuten dood. Wang Tal, 45 Jaar oud, een gewezen majoor in het door de Amerikanen gefinancierde en bevoorraadde leger van generaal Vang Pao. zegt dat het Jongste communistische offensief ongeveer twee maanden geleden is begonnen. Maar de Meo's hebben al sinds de Pathet Lao twee Jaar gele den de macht overnamen, verzet ge pleegd. „Er zijn nu meer aanvallers dan ooit te voren," aldus Wang. „Er zijn door Vietnamezen bemande tanks. Er zijn vliegtuigen met kanonnen en bom men. Helikopters van Amerikaanse makelij zijn ingezet om de troepen te bevoorraden en de trpepen te ver voeren." Een Thaise functionaris bevestigt de berichten en voegt er aan toe: „De Meo's lijden verliezen, ze lijden zwa re verliezen." Sinds er aan de Amerikaanse steun voor de Meo's in 1975 een eind kwam hebben de bergstammen gevochten zonder nieuwe wapens en munitie te krijgen. In het begin, zo zeggen de vluchtelingen, konden we de Pathet Lao via een guerrilla wel in bedwang houden, maar nu ze geen voorraden meer hebben en er Vietnamese ver sterkingen gekomen zijn geloven ze niet meer in een overwinning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7