Raadhuis Nootdorp vernieuwd 'Verander Paul Kruger in Steve Bikoplein' Geen eigen centrum voor de 'Meeuwenhofjeugd' Westerkerk in Delft wordt gesloopt Verkeersbeleid Den Haag ook gericht op fietsers Autovrije zondag op Delflandse wegen in trek NABEZORGING VAN DE KRANT Zeer binnenkort burgemeester in Benthuizen Den Haag: aanpak verkeerssituatie bij tramremise Du Chatinier (CDA) bezorgd over HIJS ZATERDAG RVVH-RCL: strijd om tweede plaats Midden-Delfland: insprekers door GS in de kou gelaten DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 ANJV in brief aan Haagse raad: Van een onzer veralafcevers DEN HAAG De femeenle Den Haaf moet het Paul Krugerplein omdopen in Steve Bikoplein. Dit schrijft bet Algemeen Nederlands Jeugd Verbond in een brief aan de {laagte gemeenteraad. Als argument voor hun verzoek schrijft het ANJV: „In Den Haag zijn een aantal tlraten genoemd naar personen die in de Zuidafrikaanse geschiedenis een „kwalijke., rol hebben gespeeld. Wij willen hier in Den Haag niets meer te maken hebben met de barbaarse Zuidafrikaanse regering." In een brief aan de buurtbewoners van het Paul Krugerplein gaat de ANJV nog een stapje verder en noemt ,de „heer" Paul Kruger één. van de grondleggers van de apartheid, die vandaag de dag door Vorster op weerzinwekkende wijze wordt toegepast en verfijnd." Maar de ANJV laat het niet alleen bij een verzoek aan de gemeenteraad. Zij heeft besloten de gemeente ook het werk uit handen te nemen en het Paul Krugerplein zelf om te dopen in Steve Bikoplein. Deze „feestelijke" gebeurte nis vindt zaterdagmiddag om 13 uur plaats. Andere naamswijzigingen, die het ANJV voorstelt zijn het veranderen van de Cronjestraat in Swapostraat en de Fronemanstraat in Mandelastraat. In zijn brief aan de Haagse raad wijst de ANVJ ook nog op het feit dat de gemeenteraad in Amsterdam op een soortgelijk verzoek niet afwijzend heeft gereageerd College in brief aan E.N.W.B.: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het beleid van de gemeente Den Haag is wel degelijk gericht op het bewerkstelligen van een beter verkeers- klimaat voor het langzaam verkeer. Aldus b. en w. van Den Haag In een brief aan de E.N.W.B., afdeling Den Haag, waarin gerea geerd wordt op het knelpuntenonderzoek dat de bond gehouden heeft onder fietsers in Den Haag en omgeving. B. en w. van Den Haag schrijven de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond dat het een vast beleidsuitgangspunt is om bij elke aan de orde komende wijziging van de verkeersruimte, zoals bij voor beeld bet plaatsen van verkeerslich- temnstaliaties of bij verandering van wegprofleien, heel in het bijzonder aandacht aan het fietsverkeer te schenken. De E.N.W B. hield in het begin van Van een onzer verslaggevers DELFT Bewoners van Mid den-Delfland tussen Delft en Schiedam en recreanten in dat gebied zijn bijzonder tevreden over het verbod voor auto's om op zondag op de weg Abtswou- de en de Harreweg te rijden. Een enquête van de ENWB. afdeling Delft, heeft geleerd dat er voor recreanten geen gebied zo belangrijk is als het dichtbij gelegen open gebied, waar men even een uurtje kan gaan fietsen. Sinds 30 januari 1977 geldt voor Abtswoude en Harreweg een ..autovrije zondag" om re creanten de gelegenheid te ge ven op zondag eens rustig te fietsen en te wandelen zonder steeds gestoord te worden door langsrazende auto's en opja gende claxons Schipluiden en Vlaardlngen hebben overwo gen om de Zouteveenseweg (tussen de beide plaatsen) eveneens op zondag een rust dag te gunnen (voor wat de auto's betreft), zodat recrean ten uit Midden Delfland en omstreken een rondje door Midden-Delfland zouden kun nen fietsen en zonder auto's zouden genieten van een rustig en mooi polderlandschap. Maar de gemeenten zetten hun overweging niet in daden om. Op 31 december van dit Jaar loopt de proefUJd voor Abts woude en Harreweg af. O m. de regeling te continueren heeft de Delltse ENWB op 16 okto ber de meningen gepeild van bewoners en recreanten. De af deling Verkeer van Openbare Werken Delft heeft de vereni ging al gevraagd over de tellin gen te mogen beschikken. De ENWB vindt dat de argumen ten van bestuurders van door gaand autoverkeer in het ge bied niet kunnen opwegen te gen het belang van de bewo ners en recreanten. De vereni ging hoopt dat Delft, Schie dam. Vlaardingen en Schiplui den samen met de provincie tot de conclusie komen dat Ab tswoude. de Harreweg, de Zou teveenseweg en de Breeweg op zondag blijvend gereserveerd moeten worden voor milieu vriendelijk recreatieverkeer en gebruikers en bezoekers van aanliggende percelen. Uw krant onverhoopt niet ont vangen'» AU u voor 12 uur bril wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u nabezorgd In DF.N HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445 In DF.I.FT nummer 019-132519. bgg 070-469445 Voor LEIDEN nummer 070-469445 Bulten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent dit Jaar een ondezoek onder fietsers In Den Haag en omgeving. Daarin werden de fietser onder andere vra gen gesteld over onveiligheid, stop tijden, parkeerruimten en slechte wegdekken. De resultaten van het onderzoek werden gebundeld en door de E.N.W.B. opgestuurd aan de Haagse Raad „in de hoop een bijdra ge te hebben geleverd aan het eer herstel van de nog altijd vogelvrije fletser." B en w wijzen de bond erop dat in het uitvoeringsplan voor de Jaren 1977. 1978 en 1979 een reeks extra voorzieningen ten behoeve van het langzame verkeer naar voren ge bracht zijn, waarvan de voorberei ding inmiddels reeds is gestart of binnen afzienbare tijd ter hand ge nomen zal worden. De bond wordt er op gewezen dat er diverse projecten aangepakt zullen worden die in het onderzoek van de E.N.W.B. als knel punt naar voren zijn gekomen. Daar bij behoren onder andere gevaarlijke kruispunten als Loosduinsehade-De la Reyweg-Apeldoornselaan en 8oestdijksekade-Veenendaalkade- Volendamlaan B en w. wijzen ver der op een aantal andere kruispun ten die eveneens in het uitvoerings plan zijn opgenomen. Buiten de in het plan opgenomen verbeteringen zal uiteraard ook worden voortge- aan met het aanbrengen van voor zieningen in samenhang met de uit voering van andere werken. Het col lege besluit de brief met de opmer king dat tijdens de laatste begro tingsbehandeling is toegezegd om aan de hand van een notitie het beleid terzake van het langzaam ver keer nog eens flink door te praten in de daarvoor bestemde raadscom missie. De nieuwe ingang van het verbouwde en uitgebreide gemeentehuis aan de Dorpsstraat in Nootdorp. Verbouwing en uitbreiding voor ruim anderhalf miljoen Van een onzer verslaggevers NOOTDORP Mr. H. B. Engelsman, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, opent maandag het verbouwde en uitgebreide gemeentehuis aan de Dorpsstraat in Nootdorp. In het oude raadhuis werkte het secretariepersoneel op zo'n kleine Open QHg 100 vlerkante meter. Daar huisden twaalf ambtenaren met alle machi nes en het archief. Meer ruimte was dringend geboden, niet alleen voor de ambtenaren zelf, maar ook ver gaderruimte ontbrak vrijwel geheel. De bouw en verbouwing heeft on geveer een Jaar in beslag genomen: op 19 augustus 1976 sloeg burge meester F Winkel de eerste paal, op 31 oktober 1977 werd het vergro te en vernieuwde deel reeds in ge bruik genomen. De nieuwe behui zing had daadwerkelijk een grote verandering ondergaan. In plaats van één grote ruimte zijn nu vier afdelingen gecreëerd: algemene za ken, financiën, bevolking en regis- Op zaterdag 17 december houdt het college van b. en w. „open huis". Iedere inwoner van Nootdorp kan dan het nieuwe raadhuis komen be zichtigen. Men wordt wel vriendelijk verzocht indien enigszins moge lijk het volgende schema aan te houden: 10.30-11.30, bewoners van de wijk „West": 11.30-12.30 uur, be woners van de wijk „Centrum"; 13- 14 uur bewoners van de wijk „Vrouwtjeslant"; 14-15 uur, bewo ners van de „buitengebieden"; 15-16 uur, bewoners van de Veenweg en van 16 tot 17 uur de bewoners van „Vcenhage". tratuur. Aparte kamers voor de aK delingshoofden en de maatschap pelijk werkster en ook voor de wet houders. Verder een leeskamer voor de raadsleden, een vergader kamer voor de burgemeester en de wethouders, twee normale verga derkamers en een trouwzaal. Te vens is er een grote expositiehal ondergebracht, waar ten tijde van de opening van het raadhuis een tentoonstelling wordt gehouden. De exacte kosten van de bouw zijn nog niet bekend, maar al met al zullen de kosten op een dikke an derhalf miljoen gulden uitkomen. Ongeveer de helft daarvan krijgt de gemeente als subsidie van het rijk vergoed, een ander fors deel betaalt de gemeente uit weer een andere bijdrage van het rijk en voor een klein deel wordt een be roep gedaan op gemeentelijke fondsen. KERSTCONCERT Morgen avond geeft het Julianakerkkoor Laus Deo. o.Lv. Gerard Brëas. weer haar Jaarlijkse grote kerstconcert- zangavond In de Haagse Juliana- kerk aan de Haagse Kempstraat. Aan deze avond werken mee: Caroli ne van Hemert, alt-mezzo, het Christ. Mannenkoor „Schevenin- gen" met Kees van Delft aan het orgel. The Young Chapel Singers, het Koperblazersensemble van de Kon. MU. Kapel en Jan van Weelden aan het orgel. Aanvang 20.15 uur. Deuren open 19.30 uur. CONCERT Het Delfst Studen ten Muziek Gezelschap Krashna Musika geeft morgenavond in de Sacramentskerk aan de Nassaulaan 2 in Delft een concert. Het koor en orkest o.l.v. Cees Rotteveel voeren werken uit van Haydn, Bruckner, Praetorius, Pachelbel e.a. Aanvang 20 uur. HUI ZING A-LEZING In de Pie terskerk aan het Pieterskerkhof in Leiden wordt morgen een Huizinga- lezing gehouden. De Amerikaanse taalkundige Noam Chomsky spreekt dan over het onderwerp „In tellectuelen en de staat". De bijeen komst begint om 20 uur. AFSLUITING Het studiejaar 1977 van het Koninklijk Conserva torium in Den Haag wordt afgeslo ten met concerten op 9 en 12 decem ber. Morgenavond begint het con cert in de Remonstrantse Kerk aan de Laan om 20.30 uur. Ensembles o.l.v. Reinbert de Leeuw spelen wer ken van o.a. Darius Milhaud, Fran cis Poulenc. Op 12 december begint om 20.30 uur het tweede concert in de Nieuwe Kerk aan het Spui. Het conservatoriumorkest o.l.v. Louis Stotijn speelt dan o.a. werken van Tsjaikovski, Bartók. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de loop van volgende week of misschien nog wel deze week is de benoe ming te verwachten van een nieuwe burgemeester annex gemeentesecretaris voor Bent huizen. Op het ministerie van binnenlandse zaken hoopt men dat de huidige minister De Gaay Fortman het ver vullen van de reeds lang bestaande vacature nog wil afwikkelen, voor dat hij zijn portefeuille overdraagt aan zijn opvolger uit het nieuwe kabinet. In ieder geval is de hele procedure nu rond; het wachten is alleen op een Koninklijk Besluit, aldus departementale kringen. Al sinds het begin van dit jaar zit Benthuizen zonder burgemeester. Na een hele serie bestuurlijke en ambtelijke affaires, die in januari uitmondden in de arrestatie van twee wethouders en vijf ambtenaren van Benthuizen, werd burgemeester Keijzer toen hij er weer een zes- jaarlijkse termijn op had zitten -r niet herbenoemd. Wel bleef hij bur gemeester van het nabijgelegen Moerkapelle. Toen de afgelopen zo mer plotseling gemeentesecretaris G. J. A. Runsink van Benthuizen overleed, werd voor Benthuizen de vacature burgemeester-secretaris opengesteld. Gezien de achterstand, die langzamerhand was ontstaan, werd in Benthuizen en op het pro vinciehuis een spoedige benoeming verwacht. Op 1 september trok de commissaris der koningin, mr M. Vrolijk, naar Benthuizen om de pro fielschets, die de gemeenteraad had opgesteld, aan te horen. Bij die gele genheid deelde de commissaris mee dat er 14 sollicitanten voor de func tie waren. Doorgaans goedingelichte kringen in Benthuizen spraken al over de huidige gemeentesecretaris van Zoeterwoude, de heer Wtngelaar. die al lange tijd het gemeentesecreteri- aat van Benthuizen waarneemt Half oktober werd zijn benoeming al verwacht, maar uit de vertraging wordt inmiddels opgemaakt dat er ergens In de procedure moeilijkhe den zijn opgetreden. Dat zou er op kunnen duiden dat een In Benthui zen als „geheid" beschouwde kandi daat als Wingelaar (overigens is nooit officieel komen vast te staan dat hij gesolliciteerd zou hebben) afgevallen is. Benthuizen kijkt inmiddels verlan gend uit naar een nieuwe burge meester-gemeentesecretaris. Op het gemeentehuis draait men namelijk nog steeds op 40 procent van de ambtelijke sterkte en daardoor is men dit jaar niet in staat geweest de begroting voor 1978 genoeg voor te bereiden. Voor twee vacatures op de secretarie zijn al geruime tijd sollici taties: afkomstig van gemeente ambtenaren uit Zoetermeer. Of zij komen schijnt verband te houden met de eventuele benoeming van hun gemeentesecretaris, de heer Wingelaar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder Vink wil de Haagse gemeenteraad na de jaarwisseling zo snel mogelijk voorstellen doen om te probe ren de moeilijkheden met het jongerenwerk in de Scheveningse wijk Duindorp op te lossen. DELFT De gereformeerde Westerkerk aan de Delftse Hugo de Grootstraat wordt gesloopt. Vorige week werd de toren van deie kerk al „ontspitst". De«e verwijdering werd uitgevoerd om veiligheidsredenen, aangeiien de binten van de spits helemaal doorgerot waren. De kerkeraad heeft inmiddels besloten dat de rest van de kerk ook moet verdwijnen. Op de plaats van de kerk wil men een kleiner kerkelijk centrum bouwen, terwijl ook plaats gemaakt ral worden voor de bouw van 36 woningen. Plannen in die richting worden op hel ogenblik uitgewerkt. Wanneer met de sloop van de Westerkerk begonnen .wordt, is echter nog niet bekend. In Duindorp zijn moeilijkheden met een aantal jongeren die „geboekt" staan als de „Meeuwenhofgroep". De jongelui voelen zich niet thuis in de Duindorpse jongerensociëteit O- blok. Verschillende keren kwam de groep daar in conflict met andere groep jongeren. De jongerenwerkers die zich met de Meeuwenhofjeugd bezig houden vinden dat een eigen onderkomen noodzakelijk is. Het ge meenteraadslid Rolvink (:VVD) heeft een aantal weken geleden voor gesteld om een noodgebouw voor de jongeren beschikbaar te stellen. Het bestuur en de staf van het O- blok vinden echter dat het mogelijk Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag heeft twee plannen opgesteld om verbetering aan te brengen in de verkeerssituatie op de Laan van Meerdervoort tussen de Klaproos- straat en de Egelantierstraat. De huidige situatie is zeer onbevredi gend doordat tramlijn 3 en het auto verkeer veel hinder en vertraging ondervinden van de trams, die in en uit de remise Lijsterbesstraat ko men. De vertraging wordt vooral veroorzaakt doordat deze trams ge bruik moeten maken van de sporen van lijn 3. Daarbij komt nog dat de trams achteruit de remise in moe ten. een voor een tram vrij ongebrui kelijke manoeuvre. Een goede reden om juist nu de situatie aan te pakken, ligt in het feit dat de tramsporen in het ge noemde gedeelte dringend aan ver nieuwing toe zijn. Gisteren boog de commissie voor openbare werken, verkeer en vervoer zich over de twee varianten: het ene plan, al van oude re datum, houdt een tweesporige vrije trambaan in. De andere vari ant gaat uit van de aanleg van een driesporentracé. De commissieleden toonden zich duidelijk voorstander van dit nieuwe plan. In tegenstelling tot het tweesporenplan voorziet dit in een apart spoor voor in- en uitrij dende trams. moet zijn om de Meeuwenhofjonge- ren in de bestaande accomodatie in Duindorp op te vangen. „Het cen trum moet openstaan voor iedereen. Met een apart onderkomen in het Meeuwenhof los je de moeilijkheden niet op", vinden de vertegenwoordi gers van het O-blok. Wethouder Vink is het in grote lijnen met deze stellingname eens. zo blijkt uit een mededeling die hij heeft ge stuurd aan de raadsleden van de commissie voor jeugd, sport en re creatie. De wethouder van JSR: „Het steeds maar opnieuw plaatsen van 'keten' voor jongerengroepen is geen oplossing". Momenteel wordt het jongerenpro- bleem in Duindorp bekeken door een werkgroep die bestaat uit jongeren werkers en medewerkers van de dienst JSR. De werkgroep zal een nota opstellen waarin mogelijke op lossingen worden aangedragen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wim du Chatinier. CDA-fractieleider in de Haagse raad en sportmlnnaar. is ernstig bezorgd over de situatie waarin de Haagse ijshockeyclub HIJS verkeert De eens zo roemruchte ijshockeyforma- tie bungelt nu in de onderste regio nen en wordt daarnaast ook nog geteisterd door problemen met het ontslag van de trainer-coach en een aantal vrij recent aangetrokken spe lers. Du Chatinier had in de gemeen tepolitiek al eens eerder zijn be zorgdheid geuit over de situatie bij HIJS. „Aangezien de gemeente HIJS subsidieert, is zij betrokken bij de ontwikkelingen rond HIJS." aldus Du Chatinier. In vragen aan b en w. stelt hij dat het van belang is dat er in Den Haag ijshockey op niveau gespeeld kan blijven worden. Hij vraagt het college te garanderen dat het ontslag van spelers en van de trainer-coach niet zal leiden tot een hogere subsidie van de gemeen te en dat de huur, die HIJS voor de „Uithof" moet betalen, veilig ge steld wordt. Tenslotte wil hij weten wat er gedaan kan worden om at tractief ijshockey in Den Haag veilig 'te stellen. Van onze sportredactie DEN HAAG Wanneer de weers omstandigheden het toelaten, staat in de eerste klasse A van de zaterdagcompetitie het duel om de tweede plaats tussen RVVH en RCL centraal. Voor RCL-trainer John Huguenin is het te hopen dat deze confrontatie tussen de rivalen van leider Quick Boys kan doorgaan, want zo zegt hij: „Het elftal draait op het ogenblik goed. Daarom ook hoop ik dat het door kan gaan. want we zijn er op be lust om die tweede plaats vast in handen te krijgen." Het elftal is overigens ongewij zigd. Wanneer de competitiewed strijd wordt afgelast, spelen de Leiderdorpers een oefenwedstrijd tegen Katwijk. Noordwijk moet zich in eigen om geving tegen runner-up Spijke- nisse trachten te herstellen van het zwakke optreden van afgelo pen zaterdag tegen Quick Boys. Hierdoor is de Eelman-formatie. die in principe in tact wordt gela ten. voorlopig terug geworpen naar een middenmoot-positie. In die omgeving bevindt zich ook Vitesse, maar de Delftenaren kunnen zaterdag tegen het nog altijd teleurstellende Zwart Wit '28 hun positie verbeteren. Ook Vitesse is ongewijzigd, al is het niet uitgesloten dat Dick van Oostrom (herstellende van griepi weer terugkeert. Quick Boys reist zorgenvrij af naar Oud-Beijerland waar tegen SHO de koppositie moet worden verdedigd. Elftalleider Albert Parlevliet kan een fitte selectie melden. „We hebben geen blessu res overgehouden aan de wed strijd tegen Noordwijk. hoewel het een ruwe partij was. Toch was het tekenend voor onze ploegdis cipllne dat de spelers gewoon ble ven voetballen. Dat onderstreept nog eens de terechte koppositie die we momenteel innemen." Afgelast De oefenwedstrijd tussen Zwart Wit '28 en het jong amateur elftal van district West II, die dinsdag gespeeld zou worden, werd afge last. Coopertest De atletiekverenigingen V&LTC Den Haag en Olympla '48 organi seren zaterdag 10 december weer de maandelijkse coopertest. Dit gebeurt in samenwerking met de afdeling jeugd, sport en recreatie van de gemeente Den Haag. De( eerste groep lopers start om 13.00 uur, waarna de overige groepen om de vijftien minuten vertrek ken. Men kan tot uiterlijk 16.00 uur terecht. Inschrijven (voor 2,50) kan in het clubhuis aan de rechterzijde van het sportcomplex aan de Laan van Poot in Den Haag. Van een onzer verslaggevers DELFT Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de deelne mers aan de georganiseerde in spraak op het ontwerp-streekplan Zuid-Holland-West in de kou laten staan, vindt de Midden-Delfland Vereniging. In een open brief aan GS schrijft de vereniging dat het provinciaal bestuur geen verant woording van zijn beslissingen naar de insprekers toe heeft afgelegd, maar wel geantwoord heeft op dege nen, die rechtstreeks aan GS reac ties hebben gezonden. Het wordt tijd dat ter discussie gesteld wordt wat het provinciaal bestuur met „in spraak" wil. „Wij achten het onze taak om op te komen voor de belan gen van diegenen die tijd en moeite investeerden om met het provinci aal bestuur mee te denken over de toekomst van Midden-Delfland in het bijzonder, maar ook van Zuid- Holland in het algemeen," aldus de vereniging, die vindt dat „het direc te contact tussen bestuurders en bevolking de basis dient te zijn voor beïnvloeding van het overheidsbe leid door de bevolking. ORCHESTRE DE CHAMBRE Morgen geeft het vermaarde Orche- stre de Chambre de Versailles een eenmalig concert in Nederland, dat gehouden wordt (onder auspiciën van K&O) in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal in Leidea Als so listen treden op de hoornist Ifor James en de cellist Philippe Muller. Het orkest staat onder leiding van de vaste dirigent van het ensemble, Bernard Wahl. Uitgevoerd worden o.a. de Sonate „La Magnifique" van Clérambault en een suite uit „La Guirlande" van Rameau. Toegangs prijzen variëren van 6,50 tot 13. RESIDENTIE-ORKEST Wil lem van Otterloo zal als gastdirigent weer een korte periode het Residen tie-Orkest leiden. Het eerste concert onder zijn leiding is een familiecon cert morgenavond in de Nieuwe Kerk Tijdens dit concert valt ook het uit 1702 daterende orgel met zijn 3255 pijpen te beluisteren. Het con cert begint om 19.30 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6