ndustrie moet ruggegraat blijven van onze economie Grondprijs bereikt top de amrobank in lenden 4 Investeringscontrole gevaarlijk Wonen economisch (bezien verwaarloosd Ontwikkelingshulp rentegevend belegd Lieftinck: Anders nationale verarming Dollar kalft verder af Banken maken krediet duurder aJ'Economen lopen met bord voor de kop' Geen devaluatie aanbevolen Hypotheekrente per 6 dec. Opslag debetrente. amrobank^ Landbouwvoorzitter: ,,hier en daar al enige daling" li Centrale Bank Suriname v i «5 ik. SB Pre-adviezen Vereniging voor de Staathuishoudkunde (2) Bouw komt voor grote problemen FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 15 - RHS 17 '/i n een onzer verslaggevers gj (STERDAM Voor Nederland dient de industrie en de industriële export de ruggegraat te 45 jjven van de economie. Zo niet, dan dreigt een nationale verarming. Dit zei dr. P. Lieftinck, oud- aJ.Jnister van financiën en oud-executieve director van het Internationale Monetaire Fonds in een de voor het NIBE, het Nederlands Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf. it toegeven aan de gedachte in ons zó .pd om de kaarten in toenemende «^ite op de dienstensector te zetten jndat de vooruitzichten voor de lustrie minder gunstig zouden kwalificeerde Lieftinck als een eilloze noodsprong". Dit wegens dreiging van toenemende werk- ,'fcsheid. die zou ontstaan door: het meer en meer invoeren van pitaalintensieve werkmethoden imputers e.d.) en goedkoper diefstenaanbod uit het itenland. itdaging aarom. aldus dr. Lieftinck, moet nze industrie het doen. Dat bete ent niet alleen een grote uitdaging an de Nederlandse ondernemer, laar houdt tevens de noodzaak in in een verhoging van de bedrijfsef- ciency teneinde zo de arbeidskos- te drukken. Ook zal de kwaliteit onze produkten moeten verbe- iren (we zullen het van hoogwaar- e moeten hebben). Voorts zal aan verbetering van ons exportpak- it de hoogste prioriteit gegeven iten worden. De Nederlandse economie, zo zei dr. Lieftinck, is in hoge mate gevoelig voor de wereldconjunctuur. In dat licht is het te betreuren, dat het relatief lage kostenpell dat wij had den in het begin van de 70-er jaren verloren is gegaan. Hij stelde vast, dat het tot 1976 heeft geduurd alvo rens er een kentering in het tot dan gevoerde beleid kwam en maatrege len werden genomen om de zorgelij ke positie van het bedrijfsleven te verbeteren. Een positie die niet al leen door de stijging van de arbeids kosten, maar ook door de waarde- vermeerding van de gulden en de druk van de belastingen voortdu rend moeilijker was geworden. De rendementen kwamen onder toene mende druk te staan, waardoor ook de investeringen terugliepen. Investeringen Maar, merkte Lieftinck op, er zijn juist grote investeringen nodig voor de zo noodzakelijke herstructure ring van de Nederlandse industrie. Helaas is het op het ogenblik zo, dat de Nederlandse Industrie liever naar het buitenland uitwijkt. Volgens dr. Lieftinck moet aan de lasten, die op de Nederlandse ondernemingen drukken een grotere betekenis wor den toegekend waar het betreft de verzwakking van onze internationa le positie dan aan de koersstijging van de gulden. Niet optimistisch Wat 1978 aangaat was Lieftinck niet erg optimistisch. Volgens de meest gunstige voorspellingen, zo zei hij, zal er sprake zijn van een kleine stijging van de produktie in de we reld en een kleine daling van de inflatie. In het volume van de we reldhandel zal echter geen sterkere groei komen dan in 1977. Voor een verbetering van de werkgelegenheid in de industriële landen noemde hij de vooruitzichten niet rooskleurig. Om in deze situatie verbetering te brengen zal het nodig zijn dat niet alleen landen als Duitsland en Ja pan een meer expansionistische po litiek gaan voeren, maar ook de min der sterke landen. Om de consump tie te stimuleren en de marges van de ondernemers te verbeteren, zodat de investeringen worden aangemoe digd, zal de belastingdruk moeten verminderen. Verder Zal de monetai re politiek erop gericht dienen te zijn de inflatie terug te dringen en dient de ontwikkelingshulp te wor den opgevoerd. AMSTERDAM Hoewel de dollar zich gisteren tegen het einde van de dag iets herstelde, is de Amerikaanse munt per saldo op de Europese valutamark ten toch weer iets lager uitgekomen dan dinsdag. Bij de aanvang van de handel in Amsterdam was de dollar ten opzichte van dinsdagavond twee cent gezakt naar 2,34, wat nog slechts een cent hoger was dan het absolute dieptepunt van maart 1975. Gedurende de handel trok de koers echter wat aan tot iets boven de 2,35. De Nederlandsche Bank kocht geen dollars op om de koers te steunen. In Frankfort deed de dollar DM 2,1720. Dat was 0,6 pfenning lager dan dinsdagavond maar ruim anderhalve pfennig hoger dan de openingskoers op woensdag. Dit dankzij steun van de nationale bank. In West-Duitsland bestaat toenemende kritiek over de lage dollarkoers. Men vreest schade voor de Duitse export. Bondskanselier Schmidt schreef de zwakke dollar toe aan de nog steeds stijgende Amerikaanse olieimport. «Van een onzer verslaggevers 3ELFT Omdat alle onbetaalde diensten die mensen voor ichzelf, hun huisgenoten en hun vrienden doen gemakshalve a torden beschouwd als „niet-produktief" en niet meetellen bij le bepaling van het nationaal produkt wordt het wonen en de J olkshuisvesting economisch gezien nog erg verwaarloosd. ia )it zei gisteren prof. dr ir H. Priemus lij de aanvaarding van het ambt van 5 oogleraar volkshuisvesting aan de w "H Delft. De heer Priemus is in ons ind de eerste hoogleraar volkshuis vesting sinds 1963. voor kort was het zo. dat in de ca'Yvuls'houdelijke sfeer de vrouw gratis het werk deed en de man het geld u inbracht. De heer Priemus zag ech ter een ontwikkeling in de richting van wat hij noemde „symmetrisch huishouden". Dat betekent dat de man meer huishoudelijk werk gaat doen en de vrouw meer buitenshuis M gaat werken, waardoor beiden zowel kapitaal als arbeid in het huishou den inbrengen. Als de waarde van de huishoudelijke produktie zou worden meegeteld, 9- dan zou volgens schattingen het nationaal produkt nu al met zo'n veertig procent verhoogd dienen te worden. Groei en werk Ook het uitzicht op problemen als e« economische groei en werkgelegen heid verandert drastisch, als de huis houdelijke sector volledig in de be schouwingen wordt betrokken, al dus de heer Priemus. Door de veran dering in de rolverdeling tussen man en vrouw, wordt de produktieve functie van het gezin in de toekomst alleen nog maar belangrijker. Zijn conclusie is daarom, dat de eco nomen hun kijk op de huishoudelij ke sector nodig moeten herzien. Vol gens hem lopen traditionele econo men in hun benadering van de volks huisvesting „met een bord voor de kop." De opvatting dat bewoners niet al leen consumeren maar ook produce ren is ook, aldus de hoogleraar, van belang voor de woningmarkt. Zowel huurders als mensen met een eigen huis produceren woondiensten, zoals onderhoud en beheer. Het verschil is dat de huurder ervoor betaalt, ter wijl de bewoner-eigenaar deze dien sten veelal produceert in de huishou delijke sector, die economisch niet meetelt. De vergelijking kopen-hu- ren wordt hierdoor sterk beïnvloed. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Ik heb noch een devaluatie (waardevermindering), noch een „zweven" van de gulden aanbevolen in het Interview, dat ik enige tijd geleden aan een beleg gingsblad heb toegestaan. Men heeft mij verkeerd geïnterpreteerd." Aldus dr. Lieftinck. die erop wees dat hij zich wel heeft afgevraagd of Nederland er goed aan doet met zijn gulden de sterke appreciatie (waar devermeerdering) van de Duitse mark te blijven volgen. Iets, waarte gen hij geen bezwaar zou hebben, indien het kostenniveau in ons land gelijke tred zou houden met het Duitse. „Maar", zo zei dr. Lieftinck, „als de strijd tegen de inflatie in Nederland niet krachtiger ter hand wordt genomen, dan zal een hand haven van de bestaande wissel koersverhouding van gulden en Duitse mark steeds moeilijker worden". In dit verband wees hij erop, dat een effectieve depreciatie (waardever mindering) van de gulden zo zich voor 80-90 procent zou weerspiege len in stijgende lonen en prijzen. Omgekeerd behoedt een waardever meerdering van de gulden ons voor een nóg grotere stijging van het kos- tenpeiL AMSTERDAM De banken heb ben besloten gezien de stijging van de tarieven op de geld- en kapi taalmarkt de rentetarieven die zij het bedrijfsleven in rekening bren gen bij het verlenen van kredieten, te verhogen. Zij doen dat door het invoeren van een tijdelijke rente-op slag van 1 procent per jaar voor in rekening-courant verstrekte kredie ten. Een en ander gaat op 9 decem ber in. De normale rente op in rekening courant verstrekte kredieten aan het bedrijfsleven is gekoppeld aan het promessendiconto van De Ne derlandsche Bank. Als gevolg van het feit, dat dit promessendisconto de laatste jaren in vrij sterke mate ging afwijken van de tarieven op de geldmarkt (waarop de banken ope reren). besloot het bankwezen tot het invoeren van zgn. opslagrente. De laatste wijziging daarin vond plaats op 21 december van het vori ge jaar, toen als gevolg van ge daalde geldmarkttarieven de ex tra opslagrente werd teruggebracht van 1 procent tot nihil. De banken die thans hebben aangekondigd weer een extra opslag te zullen bere kenen voor debetsaldl in rekening courant, zijn de Amrobank, ABN en de Ned. Middenstandsbank. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.75 8.5 8.75 8.5 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.» 1.5/2.* 8.75 8.5 8.75 8.5 Bouwfonds 30 Jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 Centraal Beheer 10 jaar - Ennia 10 jaar - Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.75 8.75 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 RP8 5 jaar 1.- 8.5 8.5 Stad A'dam 5 jaar Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2.- 2- 2- 8.8 9.2 8.5 9.- 9.4 8.5 Oeldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De algemene tendens tot een lichte verhoging van de hypotheekrente heeft zich deze week verder doorgezet. Twee grote banken (ABN en AMRO) hebben hun hypotheekrente met een kwart procent verhoogd tot 8,75% Enkele grote banken zitten nog op 8.25 (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) Met ingang van 8 december zal de extra opslag ad 0% voor debetstanden in rekening courant met 1% verhoogd worden tot 1%. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ziet er naar uit, dat de grondprijzen zo langzamerhand de top hebben bereikt. Hier en daar is sprake van enige daling. Maar er zal nog wel wat meer moeten gebeuren, om tot een evenwichtiger toestand terug te keren. men ten aanzien van grondstoffen- en energievoorziening, zal de land en tuinbouw een belangrijke taak behouden. Stap terug Dit zei de scheidende voorzitter ir D. S. Tuynman van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, giste ren in de algemene vergadering van deze organisatie in Amsteram. Hij waarschuwde tegen de gedachte, dat alle grond in handen van de staat dient te komen. Nog afgezien cratisch systeem terecht te komen." van het feit dat er langs die weg geen bunder land méér komt. zo zei de heer Tuynman. zit er het grote be- Reserveren zwaar aan vast dat een boer zelf ook niet meer met zijn bedrijf kan doen. „Er zit een elastiek meer in. Hij dreigt onvermijdelijk in een bureau- (Van onze correspondent PARAMARIBO De Centrale Bank van Suriname gebruikte k legoeden van de Nederlandse ontwikkelingshulp om die rentege- fend in het buitenland te beleggen. De rente van deze gelden wordt dan gebruikt om gewone lopende uitgaven van de Suri naamse landsbegroting te kunnen doen. jt president van de Centrale Bank. DO DO Klopt. Dank zij onze eigen vestiging in de City van London. Adres: 29/30 King Street, London EC2V 8EQ. Telefoon: 01-606 8833. Nadere informatie: Amro banken of telefoon: 020 - 282679. De voorzitter zag andere wegen. In de eerste plaats noemde hij het re serveren van grond voor land en tuinbouw. Het moet mogelijk zijn om hiermee, zo meende hij, de prijs opdrijvende invloeden van buitenaf buiten werking te stellen. In de tweede plaats zou de overheid zich, bij het onttrekken van grond aan de landbouw of het beperken van de gebruiksmogelijkheden van landbouwgrond, beperkingen dienen op te leggen. Wat de positie van de Nederlandse landbouw in wereldverband betreft merkte hij op dat ondanks knel punten en kortsluitingen tussen pro duktie en afzetmogelijkheden on verminderd moet worden voortge gaan met het produceren voor een wereld die om voedsel schreeuwt. Iedere produktie die West-Europa of Nederland minder levert, heeft ge volgen voor diegenen die honger lij den, zo voegde hij hieraan toe. Voorts wees hij In dit verband op de grote bijdrage die de Nederlandse land- en tuinbouw levert tot het na tionale produkt en de betalingsba lans. Ondaks de toenemende proble- Eerder in zijn (afscheids)rede had de heer Tuynman zijn verontwaardi ging uitgesproken over het feit. dat een groep mensen „uit de eigen gele deren van de landbouworganisatie" het nodig oordeelde een afzonderlij ke landbouworganisatie op te rich ten. Het stelde hem „diep teleur", dat een van de eigen leden van het hoofdbestuur de heer Olieman daarbij een centrale rol speelde. „Juist in een tijd dat het er meer dan ooit op aan komt elkaar als boeren en tuinders vast te houden, kan ik zo'n ontwikkeling slechts als een stap terug zien," aldus de heer Tuynman. de heer Victor de Miranda heeft dit iricht inmiddels bevestigd. Hij »ees er echter op, dat er op deze nanier toch geen stagnatie in de uitvoering van de projecten ont- itaat. Wij letten er op dat er steeds eld beschikbaar is, aldus de heer De tiranda. Overigens ondervindt ook de Suri naamse gulden de laatste maanden de sterke druk, die er op de dollar wordt uitgeoefend. De Surinaamse gulden is aan de Amerikaanse dollar gekoppeld (één dollar tegen 1,55 Su- inaamse gulden). Als gevolg hiervan s de Surinaamse gulden vooral in waarde verminderd ten opzichte van de Duitse mark, de Nederlandse gul len en het Britse pond sterling, de nunteenheden van drie traditionele landelspartners van Suriname. iet Surinaamse bedrijfsleven, zo is de indruk in Paramaribo zal moeten omzien naar andere markten om produkten van gelijke kwaliteit goedkoper te importeren. Van onze soc.-economlsche redactie AMSTERDAM Nederland koerst in de richting van een post-industriële samenleving, waarin de werkgelegenheid in de industrie steeds minder belangrijk wordt. Subsidies voor arbeidsintensieve investeringen kunnen daaraan niets veranderen. Het is wel belangrijk nu het produktie-apparaat op te bouwen dat in de jaren tachtig onze export op peil moet houden; arbeidsintensief zal dat apparaat niet zijn. (ADVERTENTIE/ Méér verpakken met MöOer voor verpakken in folie móier&co Oude Boekeioseweg 31. Hengelo (O). TeL 05400-15933* Postbus 10. Tele> «4310. Tot deze conclusie komt mr drs H. Langman, lid van de raad van be stuur van de Algemene Bank Neder land. in een preadvies voor de Vere niging voor de Staathuishoudkunde. De vereniging wijdt haar algemene vergadering aanstaande zaterdag in Utrecht aan het vraagstuk van de economische orde. Mr Langman minister van econo mische zaken in het kabinet-Bies heuvel acht voorzichtigheid gebo den wanneer het gaat om het toetsen van investeringen. „Een toetsing van investeringen op gevaren voor het milieu vindt hij in ons land onont koombaar, maar een toetsing daar naast op maatschappelijk nut is on verstandig, omdat de opvattingen daarover volstrekt subjectief zijn, en afwijzing van investeringen een toch al moeilijke werkgelegenheidssitua tie alleen kan verslechteren." Nuttig Mr Langman wijst erop dat het qua werkgelegenheid grootste bedrijf in het noorden des lands elektrische scheerapparaten produceert. Als in de jaren dertig, zegt hij, toen de basis voor de ontwikkeling daarvan werd gelegd, de Tweede Kamer had moe ten beslissen of dat maatschappelijk nuttig was, was er ongetwijfeld, aan gezien de Kamerleden zich toen met het mes plachten te (laten) scheren en mede op aandrang van de kap- persbond en de werknemers in het kappersbedrijf, een negatief oordeel uit de bus gekomen." Multinationale ondernemingen heb ben volgens Langman dan nog de troost, dat zij hier niet gedulde re search elders kunnen laten uitvoe ren en op den duur dan hun labora toria kunnen overbrengen. Lokaal gebonden ondernemingen zullen op het ogenblik waarop zij het slachtof fer van dergelijke verboden worden, de ongelijke strijd met binnenlandse concurrenten moeten staken. „Dat er." aldus mr Langman. „geen objec tieve toetsstenen zijn voor toetsing op maatschappelijke nuttigheid, maakt de zaak er niet beter op, maar zet de deur alleen maar open voor een het ondememerslnitiatief nog meer ontmoedigende willekeur." Decreet Het is, volgens mr Langman, zeker voor een klein land als Nederland niet goed mogelijk het produktiepa- troon aan banden te leggen. „De importen zijn aanzienlijk, en door de export moeten de buitenlandse be taalmiddelen daarvoor worden ver diend. Maar als men de produktie zich volgens decreet laat voltrekken, is het maar de vraag of het buiten land ook bereid is het geproduceerde af te nemen. Ten aanzien van de bediening van de buitenlandse markten zal de overheid zich tegen wil en dank wel volgens de regels van de vrije verkeershuishouding moe ten gedragen. Als men dat eenmaal heeft erkend, moet de vraag onder ogen worden gezien of dat niet veel verder gaande consequenties heelt," aldus de preadviseur. In het huidige economische klimaat is volgens mr Langman overheids steun aan ondernemingen in zwakke sectoren onvermijdelijk. Daarbij moet echter voor verstoring van de concurrentieverhoudingen worden gewaakt. „Nederland kan," aldus de heer Langman, „alleen in goed over leg tussen overheid en bedrijfsleven er in slagen de knelpunten voor een gezonde economische ontwikkeling in de Jaren tachtig weg te nemen. Vertrouwen over en weer is daarvoor een onmisbare basis en het is vol gens hem aanzienlijk nuttiger, na te gaan hoe dat vertrouwen kan wor den hersteld dan veranderingen in de bestaande machtsverhoudingen aan te brengen. In dit verband merkt hij op dat het kabinet-Den Uyl be wust keer op keer de ondernemers heeft gebruskeerd. Indien dat beleid wordt gecontinueerd heeft overleg geen enkele zin. „De overheid heeft tot taak de ondernemer ook op zijn maatschappelijke verantwoordelijk heid te wijzen, zo daar aanleiding toe is, maar de beslissing blijft aan de ondernemer," aldus mr Langman. De preadviezen, die aanstaande za terdag op de algemene vergadering van de Vereniging voor de Staathuis houdkunde in Utrecht aan de orde komen, worden onder de titel „Eco nomische orde" uitgegeven door Stenlert Kroese te Leiden. Een eer ste samenvattend artikel over dit onderwerp verscheen in de krant van woensdag 7 december. Bij invoering mini-provincies Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Een reorgani satie van het binnenlands be stuur en een wijziging van de provinciale indeling (waarvoor minister De Gaay Fortman wetsontwerpen bij de Tweede Kamer heeft Ingediend), zal in- grijpende gevolgen voor de bouw hebben. Tot deze conclusie komen prof. mr D. Ruiter en drs J. van Zundert van de TH Twente in een pre advies over schaalver groting in de bouw. De bouw zal worden geconfronteerd met problemen van een „uiterst ge differentieerde" bestuurlijke omgeving. Dat komt omdat de huidige uniformiteit in bestemmings plannen. bouwvergunningen, vrijstellingen, bouw- en wo ningtoezicht en welstandstoe zicht bij de gemeente, dan ver dwijnen. Afhankelijk van de mate van maatschappelijke schaalvergroting in een be paalde regio zullen de voorge stelde veranderingen (kleinere provincies, grotere gemeenten, meer zeggenschap voor de pro vincies) het sterkst worden doorgevoerd. Globaal gesteld wordt verwacht, dat in de sterk verstedelijkte gebieden, zoals in de randstad, de Ingrijpend ste veranderingen zullen ont staan. Van gebied tot gebied zal de positie van de bouw in de ver houding tot de overheid een andere zijn, aldus het pre-ad- vles, met alle gevolgen van dien voor de manier waarop van geval tot geval gehandeld zal moeten worderi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17