grijns eens... Visserijbesluiten EG uitgesteld Waarlijk, waarlijk, waarlijk, het water is gevaarlijk!' amro bank 81/4% c= i;°(/ 'Solutiesnuiven' in ons land alleen nog Amsterdams probleem O/O Spa Orange Hogere inkomens O/4/0 >Qbe!)o' Gevolgen kunnen ernstig zijn IDERDAG 8 DECEMBER 1977 fcONDER KUNST Trouw/Kwartet 11 hrale. eesj doen. Labc /IIij 'nderdaad> Mot schrale, gesprongen lippen (M*' kan grijnzen zéér doen. Labello houdt uw lippen za<^it en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met Lqbello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Ook in de gisteren afgelopen Visserijraad zijn de negen ministers van landbouw en visserij van de EG niet bij machte gebleken, beslissingen te nemen over een gemeenschap pelijk visserijbeleid in 1978. Na drie dagen overleg is bepaald, dat de visserijklok op 31 december 1977 wordt stilgezet tot 16 januari 1978. Dat betekent, dat alle visserijveror deningen bij voorbeeld het nu geldende haringvangstverbod in de Noordzee die op 31 december zou den aflopen, worden verlengd tot 16 januari. Volgens minister Van der Stee bleek het gisteren onmogelijk 4 om de verlangens met betrekking tot elf de visvangsten in 1978 van alle lid staten bijeen te brengen en te ver at pakken in nieuwe vangstvoorstellen. t< ;p De Europese Commissie, het dage- ?t lijks bestuur van de EG, zal dit werk afmaken en voorleggen aan de Vlsse- 114 rijraad die op 16, 17 en misschien 18 til januari bijeen komt. De ministers willen dan de visserij kwestie „in één ?d» laatste zitting afhandelen," aldus ;k» Van der Stee. Het pakket nieuwe uij voorstellen zal, alvorens het in de ministerraad komt, door de Europe- se Commissie met elke lidstaat af zonderlijk worden „doorgepraat" Deze afspraak is gemaakt nadat elke p' lidstaat bij de Deen Finn Gunde- AOVERTENTlE met Spa bronwater bereid Drink de natuur lach. Europees commissaris voor landbouw en visserij, in de biecht stoel was geweest en daar uiting had gegeven aan zijn visserij verlangens. In die biechtstoel, aldus Van der Stee, gaven de Britten te kennen in 1978 negenhonderdtweeënzestigdui- zend ton vis te willen vangen tegen negenhonderdtweeëndertigdui2end ton dit jaar. „In plaats van minder willen ze meer," schamperde Van der Stee. De Duitse visvangstwensen be stempelde hij als „redelijker." De minister wilde overigens niet zeggen, hoeveel vis hij voor 1978 gevraagd heeft in het gesprek met Gundelach. Wel gaf hij toe, dat Nederland meer tong, schol, haring en makreel wil dan de Europese Commissie voor 1978 heeft voorgesteld. Over zijn verwachtingen ten aan zien van de Visserijraad in januari, zei Van der Stee. dat zijn pessimis me iets is afgenomen nu blijkt dat elke lidstaat wel de politieke wil heeft om uit het visserij probleem te komen. Niettemin voorspelde hij, dat de onderhandelingen „niet mis selijk zullen zijn." Wat optimisti scher is Van der Stee ook over de kwestie van de visserijzones. De Ie ren en Britten zijn iets op hun oor spronkelijke standpunt van een ex clusieve zone van vijftig zeemijl te ruggekomen. Zij willen nu exclusie ve rechten in de twaalfmijlszone (waarbij historische rechten van an dere landen vervallen) en voorkeurs rechten in de zone tussen twaalf en vijftig zeemijl. De continentale EG-landen stellen daar onwrikbaar tegenover een vis serijzone van hoogstens twaalf mijl met behoud van de historische rech ten. Nederland vangt in de Britse wateren ruim negentig procent van de totale haringvangsten. Van der Stee heeft evenwel de indruk, dat ook over dit nieuwe standpunt te praten valt. „Mijn taxatie is, dat deze kwestie oplosbaar is door de Britten (en Ieren) ruimere vangst- hoeveelheden te geven." Gediscussieerd is er verder over Britse voorstellen met betrekking tot de controle op de toegestane vangsten. De Britse regering denkt daarbij aan een vergunningenstel sel, waarbij per schip wordt vastge legd wat, waar en hoeveel er mag worden gevangen. Van der Stee: „Wij hebben daar in principe geen bezwaar tegen, maar het stelsel moet wel handzaam blijven." Niet afgerond is tenslotte het meer principiële debat over de vraag, of er nu wel een gemeenschappelijk vis serijbeleid moet komen of dat het beheer van de visstand moet worden overgelaten aan de zorg van de kust landen. Dat laatste wordt door de Britten en iets minder nadrukkelijk ook door de Ieren, bepleit. Van der Stee: „De Britten willen eigenlijk pas een gemeenschappe lijk beleid, als dat erg voordelig uit pakt." Hij vermoedt dan ook dat deze „pijn" kan worden opgelost in de verdeling van de visvangsten. „Maar voor het zover ls, zal er nog veel water naar de zee stromen en moeten de Britten er zich van veree- kerd weten dat er in de toekomst veel vis in hun netten terecht zal komen," aldus de minister. KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN K'* Omdat ik van mijn eerste snik af heb gelezen, als je dat zó kunt zeggen, en bo vendien veelvuldig in pasto rieën, had ik ze al op prille leeftijd allemaal uit. de Kerstverhalen. Het viel mij toen al op dat het erg vaak handelde om weeskinderen op koude stoepen en om treiterige jongetjes, die el kaar de dag vóór Kerst nog vals bejegenden, maar on der de kerstboom vrede sluiten. Over een ruzie-ach- tige vader die op kerstnacht andermans kind uit de slot gracht trok (maar, hoe kwam die vader daar zo toe vallig langs? dacht ik); van stropers die tot inkeer kwa men, en de zojuist gevatte haas terug legden; van weg gelopen nietsnutten die, binnengeloodst door *n lan taren achter moeders ruit jesvenster exact op kerst avond de haven Weer bin- nenstrompelden, of zeilden, ln geval als het een zeereis had betroffen. Van Wadden lopers, oud en stram; die onverbiddelijk het wad in zakten als de mist opkwam (dat had je op je vingers kunnen uitrekenen). En dan die oude vrouwtjes die opeens een gulle gave kre gen van hun broodheer, ln een wasmand, het kon niet op. Maar het meest ontroerd was ik door het verhaal van de twee soldaten, die, elk aan een kant van de loop graaf, op klokslag 12 het Stille Nacht aanhieven, dat dan gelijk het Angelus over de slagvelden galmde. Ik heb er tot de Vietnam-kerst- bestanden aan gedacht, en met dezelfde verbitterde vertwijfeling die ik als kind al kende: Want, wót zouden die soldaten né het zingen hebben gedaan? Juist, véchten natuurlijk. En wat moesten de stakkers an ders. Het ls alleen maar, dat je jezelf en je kinderen niet voor de gek moet houden. Zelfs kinderen hebben in de gaten dat niét alles op die éne dag van het jaar in orde komt. En dat het zelfs veel moeilijker is om het die an dere 364 dagen met elkaar uit te houden. Verzoening Kenmerk van de meeste „Kerstverhalen" (dat de handeling zich op Kerstmis afspeelt maakt Iets nog niet tot een kerstverhaal) is na tuurlijk het verzoeningsmo tief. dat oorspronkelijk bij Pasen hoorde. In onze kerstverhalen als genoemd, en er verschijnen er dit jaar stellig een paar op de sta pel, herkennen wij de oer- Germaan in ons. (Al zijn er best spannende Kerstver halen en al wil ik er best onderaan enkele noemen ook, maar, hét Kerstverhaal staat tenslotte ln Lukas 2). Tegen die hongerige be hoefte aan zonnewende, joelfeest en wat gezelligheid is niets; laten we daar een stapel voorleesboeken voor ter hand nemen, met fabels, mythen en legenden, die bij het knappend houtvuur of de centrale verwarming ge lezen, voorgelezen of ver teld kunnen worden. Een feestelijke uitschieter is „Water is gevaarlijk" door Tonke Dragt, die haar werk juist met de Staatsprijs Ne derlandse Jeugdliteratuur (CRM) dus) bekroond zag. Zij zocht een bundel spook verhalen, verzen, feiten, fantasieën en overleverin gen bijeen en illustreerde die zelf. Aanleiding was één klein stencil-werkje „Zeven spookverhalen rond één thema", waarmee ze op haar school werkte. Het eer ste deel toont die opzet ook duidelijk, maar later ls het boek naar deel II en III uit gegroeid en de auteur vindt wel dat je in dit geval bij het begin moet beginnen. Dat is overigens het jongetje Pig Pag Pengeltje dat stond te vissen met zijn hengeltje en Max de hond beval hem rond te dragen: Breng mij naar de water kant!// „Nee," zei de hond en bleef staan waar hij stond Want waarlijk, waarlijk. waarlijk, het water is gevaarlijk! „Je draagt me dus niet rond?" „Nee!" zei de hond. Water Van nu af gaat het over wa ter. Overlast van water in een spookhuis van d'Engel- se Ambassadeur in Den Haag. Waternimf in de vij ver van Grimm, en varian ten daarop. Van spook tot sprook bekijkt Tonke Dragt hoe schrijvers uit onze eeuw het WATER, verdrinken, dood gebruikt hebben. Zij vertelt van Shakespea- res Full Five Fathoms thy Father lies en citeert Nlj- hoffs „Liedje over een ver dronkene." Daar past De Vrouw bij de Put bij, en ook het stemmenspel dat Hugo Claus maakte naar een frag ment van Dylan Thomas' Under Milkwood. Die twee laatste bijdragen leiden deel n in. Daar gaat het geheel over zee, zeelui en schepen. Noorse mythen uit de Edda, vissersliedjes, een dolfijnen vergadering van J. Y. Cousteau. Ook Ander- sens Kleine Zeemeermin, gevolgd door nuchtere taal van Evert Werkman over Redden, dat mensenwerk ls. En laten we de Vliegende Hollander niet vergeten, waarschijnlijk anoniem, hoewel de sage ouder kan zijn: spookschepen zijn overal ter wereld gezien, en altijd ls er door doden over het water gegaan, (de veer boot van Charon, het do denschip in Egypte, de boot van Koning Arthur de Kelt). Van het majestueuze The Ancient Mariner heeft Tonke vier regels vertaald: over de zeeman die ge doemd wordt lange tijd als enige overlevende op zijn schip te varen omdat hij zomaar, in willekeur, een al batros heeft gedood. „Manuscript in Fles gevon den" is van E. A. Poe. het ontdekkingslied van Slau- erhof Dan Phantas, van Oli ver Onions, dat herinnert aan de Vrouw bij de Put. maar ook de vraag weer stelt: „Zijn wij spoken van de toekomst of zijn wij de geestverschijningen in het verleden?" En, wat is TIJD? Het verhaal van een wrak, Roland Holst Kleine Water- plek, leiden deel HI in. vol van Angst, Huiver en Ont zag, en Verwondering. Over de monsters in de zee, over zeelui die moeten varen, of zij willen of niet. Over Zout en zoet water. Van Ierland tot Denemarken, van Tol kien tot het GilgamesJ epos, van het zondvloedverhaal uit de bijbel tot de onder gang van Atlantis. Een vor stelijk geschenk, met de zelfde zorgvuldigheid ge maakt als alles wat Tonke Dragt doet. In lang ben ik zo'n mooi verhalenboek niet tegenge komen, dat voor iedereen geschikt is. En nu geen ge zeur over griezelig; wat kan er griezeliger zijn voor kin deren dan sommige tv-se- ries? Volksverhalen Kleiner van opzet en een voudiger van taal ls de aller aardigste bundel Zo zijn de sterren ontstaan; Noorse volksverhalen, fabels, le genden door Dan Lindholm verzameld. Over ochtend en avond, wolf en beer en hoe zij de winter doorkomen; ook waarom beer zo'n korte staart heeft. Korte verha len, soms maar van één bladzij, geschikt dus voor jongeren (ongeveer acht). Vooral omdat er reuzen in voorkomen en dat is voor deze leeftijd een gebieden- door Gertie Evenhuis de eis. Hier gooien ze stenen naar kerktorens, dat kun je nog zien in de rotswanden van het Noorse land. Geboorte In Een ster als een koning vertelt Maria de Groot op warme, rijke toon over de geboorte van Jezus. Door haar vertelling heen weeft zij op verhelderende wijze brede bijbelse motieven. Wat él te technisch bele rend valt daarbij uit die toon de lofwaardige poging om een besnijdenis aan dacht te geven. Dit gaat dan ten koste van de brede thematiek van het „ver bond." Lukas vertelt dit op merkelijk eenvoudig. De parafrase van Maria de Groot is „meer verwoord vanuit de vrouwelijke erva ring," zo staat op de flap. Is dat soms feministisch ver eist? Ik hoop van niet. Want Maria staat toch juist niet model voor „de vrouwen," of „het vrouwelijke." Zij staat voor heel Israël, voor heel het bruidsvolk (Vrou wen én mannen). En als er dan grote mannen-namen genoemd worden, dan zou den toch ook die van Mir jam, Hannah, en de Dochter Sion gehoord moeten wor den. Dat het Evangelie-ge deelte van Lukas én Mat- theus zonder meer door el kaar gebruikt is. ls niet vol gens de bijbel. (Hét verhaal van de geboorte van Jezus bestaat niet. Er zijn er meer in de bijbel, die elk op eigen wijze het Messiaanse ko men belichten). Mooie teke ningen van Jenny Dale noord. en stellig een Kerst boekje van het betere soort. Een ander kerstverhaal schreef Maria de Groot over „De rabbi en de lappen pop," Pollander genaamd, die op zoek naar zijn veel kleurige pak met lotgeno ten onderweg als Esther, David, Ruben, tot in de rio len van een getto terecht komt. En tot slot. voor de klein sten, een heel mooi kljklees- boek: Licht ln de winter, van Max Bollinger en Bea trix Schftren, een stapelver haal ln de beweging van alle dieren, met de jongen mee. naar de stal toe. „waar het voor ledereen warm genoeg was." „Water ls gevaarlijk." door Tonke Dragt. uitg. Leopold, 19,90. Zo zijn de sterren ontstaan, Dan Lindholm, uitg. Christofoor, 12,90. Een ster als een koning, Ma ria de Groot, Uitg. Holland. 9,90. De Rabbi en de lappenpop, idem, 10,90. Licht ln de Winter, Max Böl- liger, uitg. Lemnlscaat, 14,90. Andere boeken om met Kerst te geven: Bijbelse verhalen voor jon ge kinderen. D. A. Cramer Schaap, ill. Alie Evers. uitg. Ploegsma, 21,90 Dromen van Vrede. Gertie Evenhuls en Nico Bouhuys. Ploegsma. ill. Frank Rosen. 19,90 J. J. Klink: Bijbel voor de kinderen. Oude en Nieuwe Testament, met zingen en spelen. Het Wereldvenster. 27,50 p. dl. Liedboek voor de kinderen (J. L Klink en Thera de Marez Oyens, Cal- lenbach, 12,50. (Van de hand van de sehrijf- ster van deze rubriek ver schenen ook enige kerst boekjes, alle uitgegeven bij Van Goor: ..Spel in de kerst nacht" - ƒ7.90 - „liet kind waarvoor geen wiegje was" - 6.90 - ,,Frik en Anke", de len 6 en 9 - resp. 3.90 en 4.90 red. Trouw) Vervolg van pagina 1 De meeste onderzochte uitgaven dienen name lijk andere doelen dan de inkomens politiek. Zo zijn subsidies voor wo ningbouw vooral bedoeld om een goede woningvoorraad te scheppen, ook al blijkt nu als bijkomend effect dat vooral hogere inkomens van deze subsidies profiteren. Hetzelfde geldt voor de uitgaven voor hoger onderwijs. Ook al profiteren hogere inkomens daar onevenredig veel- van, toch wordt het eerste doel van deze uitgaven, namelijk te zorgen voor een goed opgeleide beroepsbe volking, ermee gediend. Het onderzoek betrof de volgende uitgaven: 11,6 miljard rijksuitgaven voor on derwijs, 1,3 miljard kinderbijslag studeren de kinderen. 0,2 miljard kinderaftrek studeren de kinderen. 937 miljoen voor premiehuurwo ningen, 140 miljoen voor premiekoopwo ningen, 169 miljoen voor individuele huur subsidies, 2,3 miljard belastingvoordeel voor bewoners-eigenaars. Het planbureau heeft in het onder zoek ook betrokken de 1,2 miljard gulden opbrengst van de over drachtsbelasting die kopers van een eigen woning verschuldigd waren in 1975. Dit bedrag werd vooral door hogere inkomens bijeengebracht. Dat neutraliseert dus een beetje de scheve verdeling van de bovenver melde uitgaven. De 2,3 miljard gulden belastingvoor deel voor bewoners van een eigen woning wordt gevormd door derving van inkomstenbelasting. Bewoner eigenaars hoeven namelijk maar een heel laag bedrag aan huurwaar de bij hun inkomen op te tellen- neerkomend op 1,3 procent van de bewoonde waarde van het huis. Eco nomisch gezien levert een eigen huis, vergeleken met een huurhuis, een inkomensstroom op overeenko mend met 6,5 procent van de be woonde waarde. Het planbureau heeft hierbij al verrekend dat bewo ners-eigenaars geen onderhoudskos ten mogen aftrekken van hun inko men. Als deze aftrekbaarheid weer zou worden ingevoerd zou de werke lijke huurwaarde nog hoger worden dan 6,5 procent. Huursubsidie Van alle genoemde uitgavensoorten komen alleen de individuele huur subsidies vooral aan de laagste in komens ten goede. Alle overige uit gaven leveren vooral profijt voor de hogere inkomens. De huursubsidies vormen echter naar verhouding maar een klein postje. De top-twin* tig van de inkomens kreeg ln 1975 aan subsidies voor premiehuur- en premiekoop-woningen al enkele tientallen miljoenen meer dan de hele post Individuele huursubsidie groot is. Het planbureau beveelt aan bepaal de uitgaven toch eens onder de loep te nemen vanwege de scheve verde ling over de inkomens. Dit betreft de woningbouwpremies, de lage huur waarde voor de inkomstenbelasting bij bewoners-eigenaars, en de finan ciering van het onderwijs na de leer plicht, waarbij met name ook de kinderbijslag en kinderaftrek voor studerende kinderen in samenhang met de studietoelagen bekeken zou moeten worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het solutiesnuiven, een probleem dat de algelopen dagen in Amsterdam in de publiciteit is gekomen, blijkt vooralsnog een hoofdstedelijk vraagstuk te zijn. In grote steden als Den Haag en Rotterdam „speelt" het niet. In Utrecht heeft zich dit jaar slechts één soortgelijk geval voorgedaan. Dat betrof een kind dat zich te bui ten ging aan benzinesnuiven, wat ongeveer dezelfde uitwerking heeft als het snuiven van bandenplakmid delen. In Amsterdam zijn de afgelopen maanden diverse gevallen bekend geworden ln tal van stadswijken. Bij de gemeentelijke G.G. en GD. maakt men zich er grote zorgen over, ADVERTENTIE' Hoge rente! De Amro Vaste Looptijdrekeningen. Bij deze methode spreekt u met de Amro Bank af hoelang u het gestorte bedrag wilt vastzetten. Minimaal is dat 2 jaar. Maximaal 6 jaar. Hoe lan gere tijd vast, hoe hoger de rente. De minimum storting is f 100,-. De rentevergoeding staat gedurende de hele looptijd van de storting ge garandeerd vast. De rente wordt jaarlijks uitge keerd en kan vrij worden opgenomen. De rente percentages: 2 jaar 7'/»%, 3 jaar: 7Vj%, 4 jaar: 7%%, 5 jaar: 8%. -i t f\f 6 jaar: U 1/\JI De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2,3,4 of 5 jaar aangroeien tot f1.000,- of f 10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljetten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 7%, 3 jaar: 7'/4%, I 4 jaar: 7%%, 5 jaar: QU/ Informeer bij een van onze 830 kantoren De 8% Amro Spaarbrief '77-83. Net als de AMRO Spaarbiljetten is deze Spaar brief een waardepapier aan toonder. Tussen tijdse verkoop gedurende de looptijd is mogelijk via de beurs tegen de koers van dat moment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief '77-'83 is f 1.000,- en per 29 juli '83 krijgt u er f 1.585,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger omdat de in middels verstreken rente er dan in verwerkt is. Bij de huidige koers is het rendement omdat het snulven van solutie ern stige gevolgen heeft. Het leidt tot lever- en nieraandoeningen en her senbeschadigingen. De schoolartsendienst heeft een be roep gedaan op het onderwijzend personeel en de ouders van lagere- schoolleerlingen attent te zijn. Een onderzoek heeft uitgewezen dat bij tal van rijwielzaken de laatste tijd een opmerkelijke stijging valt te constateren ln de verkoop van lijm soorten, waarmee banden kunnen worden gerepareerd. Het ls niet aan te nemen dat zich ineens in de hoofd stad een uitzonderlijke bandenslljta- ge voordoet, zodat de conclusie ge- rechtvaaardigd lijkt dat de kopers de tubes lijm voor het snulven ge bruiken. In Rotterdam is men, naar mevrouw dr N. Klaasse, medisch leidster van de jeugdgezondheldszrog in die stad. vertelt, npg niet gesteld voor het probleem. Evenmin als haar Haagse collega, dr W. J Schudel, van het bureau geestelijke volksgezondheid, denkt zij er op dit ogenblik over voorlichtende acties te gaan onder nemen op scholen. „Ik geloof dat wij op dit moment beter passief kunnen afwachten. Als je er hoofden van scholen over gaat benaderen, bij voorbeeld met rondschrijvens, loop Je de kans dat onderwijzers er ln hun klassen met de leerlingen over gaan praten en dat moeten we nu net niet hebben. Dat is alleen nuttig als het kwaad een epidemische vorm gaat aannemen, zoals in Amsterdam", vindt dr 8chudel. Mevrouw dr A. van Abeele, gemeen telijk psychiater bij de Utrechtse Q.Q. en G.D.: „Het heeft me eerlijk gezegd verbaasd dat er ln Nederland nog niet eerder sprake van ls ge weest In de Scandinavische landen speelt het al lang, vooral in Noorwe gen en Zweden In Amerika heeft het lijmsnulven bijzonder ernstige vor men aangenomen Daar zijn ln diver se staten wettelijke maatregelen ge nomen en mag aan personen bene den de zestien Jaar geen lijm meer worden verkocht Het ligt er onder de toonbanken". Zij is ook voor .rus tig afwachten". Pas als lijmsnulven in Nederland algemeen gangbaar wordt zijn ingrijpende maatregelen noodzakelijk, mogelijk ook ln de vorm van een verkoopverbod zoals in de V.8., vindt zij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11