Douwe Egberts schenkt tijdelijk dubbele waardepunten op alle vacuumverse koffie. hervormd nederland UIT DE WEEKBLADEN Gevangenis Vorster Gevaarlijke man Neo-fascisten Wapenkapitaal Wonder-arts Bij voorbaat Bedrieglijk Voor aandeel in dubbele moord elf jaar met aftrek Douwe Egberts koffie, lekkere koffie. ifif DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet pc Accent Accent kwam er uit ervaring achter dat gevangenissen niet de „hotelsui tes" bevatten die sommige publici teitsmedia zo graag suggereren. Bin- nenkomend in de gevangenis Schut- terswei te Alkmaar schrijft het blad: Het kille, holklinkende hoge stalen gewelf, dat wij betreden, komt volle dig overeen met de somberste voor stelling. die men zich maar van de nor kan maken. Accent onderzocht hoe de proefneming om langgestraf ten een „loonsverhoging" te geven in de praktijk verloopt. Die loons verhoging moet verdiend worden met het scoren van beloningspun- ten, en die worden niet met niks doen verdiend. Verder in Accent een lovend artikel over het drillen en africhten van mariniers, „die hun nut bewezen bij de gijzelingen". Ook in Accent het „echec van Geef om de natuur" en de rol van „organi sator-manipulator Ben Essing" in deze actie, een artikel over het eigen Europese weermannetje in de ruim te (de satelliet Meteosat-1) en een verhaal over een Nederlandse de pendance van het wereldberoemde veilinghuis Christie in Nederland, dat geleid wordt door drs. Andries Baart. Op politiek gebied een ver haal over mogelijke wijzigingen ten goede in ons politieke stelsel (aan de hand van uitlatingen van Vonde ling) en een commentaar onder de welsprekende kop: „De dubbele tong van Duisenberg". Voor de liefhebbers gaat Accent ook ln op de „diep gesluierde stem" die onlangs de Britse televisiekijkers bereikte en die „uit de ruimte" heet te te komen Sommige mensen ne men het serieus, ofschoon de „stem" niets te openbaren had en een dui delijk op aarde bedachte naam had. Haagse Post In de Haagse Post portretteert Stan ley Uys de Zuidafrikaanse premier Balthazar John Vorster. die gedu rende de Tweede Wereldoorlog ze ventien maanden in gevangenschap belandde omdat hij. naar eigen woorden, „een Afrikaander was die voor mijn rechten opkwam". Twin tig jaar later voerde hij als minister van justitie de Wet op het terrorisme in. die het mogelijk maakt mensen voor onbepaalde tijd zonder proces vast te houden. Kort daarna werd hij eerste minister en nu lijkt hij af te stevenen op de alleenheerschap pij in Zuid-Afrika De Haagse Post geeft in een vraag gesprek Bram Peper, strateeg van de PvdA, de gelegenheid op te mer ken dat de samenwerking van het CDA met de WD van het CDA „een gigantisch domme zet" is: „De ge spletenheid van het CDA zal steeds zichtbaarder worden nu het zich be kend heeft tot een rechts kabinet Op termijn is dit voor de pro gressieve krachten alleen maar een goede zaak Het is gebleken dat het confessionele midden toch be staat uit voornamelijk conservatief Ingestelde mensen als puntje bij paaltje komt regeren ze liever met de VVD", aldus Bram Peper, stra teeg van de linkervleugel. Hervormd Nederland Hervormd Nederland in een com mentaar: „Er heerst een schone dic tatuur. Ik ben vooral onder de in druk geraakt van de binnenlandse rust en de politieke stabiliteit". Enge woorden zoals men wel kon horen van verblinde bezoekers aan nazi-Duitsland in de jaren dertig. Deze keer komen ze uit de mond van een Duitser. Franz-Josef Strauss, na zijn visite aan Chili, aldus het blad. dat tegelijk waarschuwt dat men Straus wel kan behandelen als de „zot die men naar zijn dwaasheid antwoordt", maar dat we dan van een koude kermis thuis konden komen. In HN een vraaggesprek met Tonke Dragt, die zegt „Ik geloof in onge hoorzaamheid" en een in december vaker opdoemende beschouwing over de verwarring tussen het Gods geloof en Sinterklaasgeloof bij kin deren. „Verlos ons van het Sinter klaasgeloof" staat boven het artikel, dat geschreven werd door ds H. Visser. Verder in HN een verhaal over het isolement van ouders, die gehandi capte kinderen hebben, en hoe ook de kerk dikwijls dat isolement niet kan doorbreken. Anton Oskamp schrijft over discri minatie. waarmee elke christen in Pakistan te maken krijgt. Ook in Pakistan laten de rijken graag ho ren hoeveel inspanning het gekost heeft om rijk te worden, daarmee suggererend dat de armen hun lot aan eigen luiheid te danken hebben. Niets nieuws onder de zon. Tenslot te: Buskes over „de lage aanval op Beyers Naudé" en Jan Noordegraaf over het jongste boek van Wolkers. Vrij Nederland In Vrij Nederland maakt Martin van Amerongen melding van een nieuwe generatie neo-fascisten, die de Bondsrepubliek teistert. De opmer kelijkste beweging is de Wehsport- gruppe van de veertigjarige Karl- Heinz Hoffmann uit een plaatsje bij Neurenberg. Deze groep telt vele honderden volgelingen, die gratis een complete militaire opleiding krijgen en die beschikt over jeeps, tanks, personenwagens, motorfiet sen, paarden, rubberboten, karabij nen, revolvers en handgranten. Ver der somt Van Amerongen een groot aantal anti-semitische incidenten op die zich de laatste tijd bij onze oosterburen hebben voorgedaan. Van Amerongen schrijft dat vier dingen opvallen: het science fiction- karakter van de anti-semitische ac ties. omdat er in Duitsland geen Joden meer zijn om op te jagen; de massaliteit van de incidenten; de slapheid waarmee de autoriteiten reageren en de jeugd die bij die acties is betrokken. De leiders zijn vaak niet ouder dan veertig jaar de leeftijd der volgelingen loopt van de achttien tot achtentwintig jaar. In het kleurkatern van Vrij Neder land aandacht voor het Hollands landschap: stemmige zwart-wit im pressies van het Hollandse platte land van fotograaf Willen Diepraam. De Nieuwe Linie Buiten de mededeling op de voorpa gina dat Gerard van den Boomen met De Nieuwe Linie in het komen de jaar dóórgaat, buigt deze week Anton Constandse zich onder de ti tel „Het wapenkapitaal gaat kerst mis vieren" over de bewapening, een verschijnsel dat niet op rationale wijze te benaderen blijkt. Verder besteedt Jan Folkerts uitge breid aandacht aan de drie weken geleden gehouden rechtszaak tegen de bezetters van de NAM-boortoren in Warffum, die wilden protesteren tegen de proefboringen voor de op slag van atoomafval in Groningen. Conclusie van Jan Folkerts: de kan tonrechter veegde de verontrusting over de proefboringen van tafel. De Tijd Naast de onvermijdelijke formatie- perikelen en een verhaal over de strubbelingen tussen de industrie bonden NVV en NKV, rakelt De Tijd de geschiedenis op van de hoogbe jaarde wonder-arts Moerman uit Vlaardingen, die een methode zegt te hebben om kanker te voorkomen en zelfs te genezen. Hij heeft die methode zoals bekend ontwik keld met behulp van zijn uitgebrei de duivenkolonie. De methode Moerman is in wetenschappelijke kringen niet serieus genomen. De Tijd neemt uiteraard geen stand punt in, doch voert een pleidooi voor een nieuw en loyaal onderzoek. Rob Vermaas onderzocht de motie ven van een Hindostaans gezin, dat ondanks de vele veren die het moest laten, terugkeerde naar Suriname. Ze verdienen twaalfhonderd gulden per maand minder dan in Neder land, maar zeggen desondanks „we horen hier, en we willen hier blijven". Cornells Verhoeven, schrijvend over het nieuwe gewaad van het tijd schrift Wijsgerig Perspectief, zegt: „Bij nader inzien is de tartende saai heid van het blad misschien wel het ideale, duidelijk anti-commerciële gewaad van een wijsgerig tijd schrift. Ik althans vind het wel pret tig bij mijn lectuur en overwegingen niet gestoord te worden door frisse kiekjes die toch niets kunnen illu streren". Op literair gebied verder aandacht voor Sal Santen (die in '69 op 54- jarige leeftijd debuteerde met „jul lie is Jodenvolk") en voor Jan Siebe- link die A Rebours van Joris Karl Huysmans in drie jaar tijds ver taalde. ADVERTENTIE is er niet alleen voor hervormden Wie denkt, dat Hervormd Nederland een kerkblad voor hervormden is, heeft dit blad nog nooit in handen gehad. Nog nooit twee maanden op proef gehad. HERVORMD NEDERLAND is anders Kijk maar waar het over schrijft: Seks verdringt geweld op de televisie De strategie van de revolutie De Kus van Jan Wolkers Het marxisme en de menselijke natuur Sterilisatie en de relatie Fidel (gastro houdt niet van Havana Vakbeweging: liever macht dan tegenmacht Lees in Hervormd Nederland wat fundamentele journalistiek in de chaotische jaren '70 betekent. HERVORMD NEDERLAND houdt de hoop levend D Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor f 5.—. Ik weet al voldoende van het blad. Ik geef me op al» abonnee. Naam Adres plaats In enveloppe zonder postzegel sturen aan: Antwoordnummer 1776. Den Haag. T Elseviers Magazine Elseviers Magazine dekt de moeilijk heden die Van Agt-Wiegel te wach ten hebben bij voorbaat in met de opmerking dat zij zo'n verwaarloos de boedel aantreffen. Het blad heeft bijtende kwalificaties. „De hoog moed droop van de beeldbuis toen Den Uyl zijn visie gaf op de kabi netsformatie", en Ferry Hoogendijk. die over „Den Uyl en consorten" schrijft, zegt dat „de socialisten niet alleen arrogante winnaars zijn, maar ook slechte verliezers". Het blad overziet uitvoerig de zaak Menten, aan de hand van een „alfa bet" van de „belangrijkste dramatis personae en gebeurtenissen die in de rechtszaak van het jaar een rol hebben gespeeld." Voorts in EM Ma- nusama die met Indonesië wil pra ten en een verhaal over Karei Appel, die zich „steeds meer een balling" voelt en die even thuis was, in Am sterdam. EM besteedt verder aandacht aan de „come-back van Pistolen Paultje, de Amsterdamse wapenhandelaar Paul Wil king. Zelf zegt Paultje: „Ik handel uitsluitend nog in antieke wapens". Elseviers Magazine weet te melden dat de Japanse arbeidsproduktivi- tteit zó hoog ligt dat een arbeider in Japan drie auto's aflevert in de tijd dat zijn Westeuropese collega er één aflevert. Het blad heeft een kleine reportage over India, dat geteisterd werd door een cycloon. De Groene Amsterdammer De Groene gaat opnieuw in op de neutronenboni, onder de kop: „De neutronenbom in bedrieglijk taalge bruik aanvaardbaar praten". Een analyse van de in een regeringsnota neergelegd redeneertrant. Het blad had verder een gesprek met de liedjesmaker Hans Dorres- tijn, die onder meer opmerkt dat je „kinderen niet zoetsappig of bele rend moet benaderen. Je moet kin deren niet in een aparte kinderwe reld plaatsen en net doen alsof ze niets met de realiteit van alledag te maken hebben". Bertien van Manen noteerde de niet geringe moeilijkheden van de 65.000 8 gastarbeidersvrouwen in Nederla 0 Ze lijden onder discriminatie, hel :<j wee en eenzaamheid. De Groene constateert voorts dati p op dit moment van een linkse lite tuur in Nederland nauwelijks spi I ke is, en vergelijkt de situatie met l jaren dertig, toen allerlei poging s werden gedaan om een social! r sche literatuur te maken. Het artil j is geschreven door Mart van dH Vorstenbosch, die zijn studie Nedt 1 lands in Nijmegen onlangs af ski 1 met een scriptie over Mawj Dekker. i DEN HAAG (ANP) Het Hoog tair Gerechtshof in Den Haag he gisteren de 22-jarige dienstplicht?' soldaat Peter M. uit Amsterdams gens zijn aandeel in de vorig ji oktober in Amsterdam gepleeg dubbele doodslag op een 21-jai meisje en haar 22-jarige vriend vi oordeeld tot elf jaar onvoorwaart lijke gevangenisstraf met aftrek v het voorarrest en terbeschikkii stelling van de regering. December is de feestmaand. Daarom schenkt Douwe Egberts tijdelijk dubbele waardepunten op alle vacuumverse koffie. Zodat u sneller kunt sparen voor één van die prachtige Douwe Egberts geschenken, die het koffiedrinken nóg gezelliger maken. U vindt ze allemaal uitvoerig beschreven in de nieuwe kleurrijk geïllustreerde geschenkenlijst. Uw winkelier heeft deze prachtige lijst gratis voor u klaar liggen. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen aan: Douwe Egberts, postbus 2076 in Utrecht. Vermeld op de achterzijde: "Geschenkenlijst!' Dan krijgt u de lijst gratis in de bus. (je weet dat l goed is)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10