Overlegeconomie is kwetsbare zaak Voor makkelijk sparen moet u bij de postgiro zijn U kiest dan zelf de voordeligste spaarrekening: 4% 6% 7% Poëzie in het kort postgiro en rijkspostspaarbank Nieuwe stap op wegnaar groene zone bij Utrecht «RENTE REKENING !PLUS- REKENING STER- REKENING Pre-adviezen Vereniging voor Staathuishoudkunde (1) Utrechts muziektheater in 1978 gereed Lof voor Herman van Veen I I WOENSDAG 7 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Ondernemers en werknemers zullen moeten aanvaar den dat een gedeeltelijk behoud van de markteconomie en een door plan ning beter op de maatschappelijke behoefte afgestemde produktie een strakkere onderlinge verdeling van de verantwoordelijkheden nodig maakt. Ondernemers moeten die verantwoordelijkheid geven en werknemers zullen haar niet mogen weigeren. Tot deze conclusie komen prof. dr. W. Albeda. hoogleraar arbeidsver houdingen in Rotterdam en drs. P. J. Vos. economisch stafmedewerker van de Industriebond NW. in een pre-advies ..De overlegstructuur in de economische orde", dat aanstaan de zaterdag op dealgemene vergade ring van de Vereniging voor de Staathuishoudkunde in Utrecht zal worden behandeld. De vergadering van de vereniging is geheel gewijd aan het vraagstuk van de economi sche orde. Afbakening In hun pre advies zeggen Albeda en Vos dat zij het voor een betere onder linge afstemming van de besluitvor ming noodzakelijk vinden dat de overheidsbesluitvorming geleidelijk minder onder invloed van de parti culiere machtsgroeperingen werk gevers en werknemersorganisaties komt te staan. Daarbij gaat het er niet om dat de overheid taken en verantwoordelijkheden overneemt, maar om een onderlinge afbakening van de verantwoordelij kheidsge- bieden. Het beleid ten aanzien van macro- economische grootheden als het par ticulier reële inkomen, het rende ment van ondernemingen, de collec tieve lasten, de werkgelegenheid enz. zullen volgens de pre-adviseurs bij voorkeur na advies van de SER. door het parlement moeten worden vastgesteld. Maar in het kader van een globale sturing van de economie dient de overheid een zodanige volle dige verantwoordelijkheid aan de maatschappelijke organisaties toe te delen, dat de gevolgen voor de wijze waarop van die verantwoordelijk heid gebruik wordt gemaakt niet kunnen worden afgewenteld op an deren. ..De totstandkoming van een pseudo-rull wordt voorkomen en de mogelijkheid van een complete ruil wordt bevorderd", aldus de pre- adviseurs. Zo zijn er. volgens prof. Albeda en drs. Vos. tussen de vakbonden en de ondernemers op bedrijfs- en bedrijfs takniveau en op centraal niveau on derhandelingen mogelijk over méér dan alleen maar de arbeidsvoorwaar den Het aanstellingsbeleld- en ont slagbeleid. de afstemming op de ar beidsmarkt. de terugdringing van het ziekteverzuim, uitbanning van het oneigenlijk gebruik van de WAO. de kwaliteit van de werkgelegenheid etc. zijn zaken die zich voor onder handelingen lenen tussen twee par tijen die dichter bij het eigenlijke economische gebeuren staan dan de plannende overheid". In hun pre-advies geven Albeda en Vos toe dat de overlegeconomie kwetsbaar is „van onderop". De me dewerking van de achterban van de vakbeweging kan het gevolg zijn van bijzondere omstandigheden, zoals bleek in de wederopbouwfase na de tweede wereldoorlog. Een herhaling daarvan behoort echter niet tot de mogelijkheden. De organisaties zijn volgens hen wat betreft de verhou ding tot hun leden ouder en wijzer geworden en hun leden mondiger, niet meer bereid tot „blanco che ques". „Men aanvaardt geen centra lisering van het beleid meer, tenzij daar een decentralisering van de zeg genschap op ander terrein tegenover staat. Ook de kostenbeheersende functie van het inkomensbeleid wordt niet aanvaard zolang dit be leid dienstbaar is aan een econo misch proces waarvan de werkgele genheid een bljprodukt is." In de bestaande economische orde is de werkgelegenheid wél een bij- produkt van het economisch proces. Ondernemingen zijn er. volgens de pre-adviseurs om goederen en dien sten te produceren, voorzover daar mee een positief resultaat kan wor den behaald en niet om arbeids plaatsen te produceren. „In de be sluitvorming van de bonden aan de frontlijn van de werkgelegenheid sontwikkeling komen dagelijks de door individuele werknemers on aanvaardbare gevolgen daarvan aan de orde. Het is onvermijdelijk dat in die dagelijkse praktijk een bondspolitiek groeit waarin maat schappijhervorming. vooral met be trekking tot de plaats van de arbeid in de samenleving, centraal komt te staan." De beide pre-adviseurs voorspellen ten slotte dat een vermindering van de industriële werkgelegenheid er toe zal leiden dat de terreinen van de arbeidsomstandigheden en de ar beidsvoorwaarden steeds minder door de industriële situatie gedomi neerd zullen worden. De eisen, die men op deze terreinen stelt zullen meer en meer bepaald worden door het beeld in de niet-industriële sec toren. „Door de aandacht voor de werkgelegenheid in de publieke sec tor zal de strijd om de omvang van de collectieve lasten aan scherpte winnen," aldus prof. Albeda en drs. Vos. Beperking Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Stichting Het Utrechts Landschap heeft opnieuw een stap gezet op weg naar de veiligstelling van een groene zone tussen Utrecht en Zeist. De stichting heeft voorlopig beslag weten te leggen op het 89 hectare grote landgoed Oostbroek. Of de koop doorgaat, hangt af van het provinciaal bestuur van Utrecht dat bereid moet zijn een deel van de koopsom (2,5 miljoen gulden) te betalen. Het gebied tussen Utrecht. De Bilt. Zeist en Bunnik dreigt steeds verder dicht te groeien en doorsneden te worden door autosnelwegen. Het landgoed Oostbroek wordt reeds doorsneden door de in aanleg zijnde rijksweg 28 (Utrecht-Amersfoort) en de vrees bestond dat het zou worden verkocht aan de Rijksuniversiteit, voor wie het aangren zende universiteitsterrein De Uithof volgens de laatste prognoses te klein lijkt. Met steun van het ministerie van CRM kon Het Utrechts Landschap echter een half jaar terug als mede-gegadigde aan de onderhandehn gen over de koop van het landgoed deelnemen. De Rijksuniversiteit haakte tijdens de onderhandelingen af. toen duidelijk werd dat het verloren gaan van dit landgoed vérgaande gevolgen voor het land schap zou hebben. Inmiddels heeft Het Utrechts Landschap een voorlopig koopcontract getekend met de familie Van Reek. die sinds 1918 op het landgoed woont In het noordelijk deel van de groene gordel bezit Het Utrechtse Landschap reeds het 174 hectare grote gebied Houdringe en Beerscho ten in De Bilt In het zuidelijk deel van de gordel wil de stichting de Niénhof bij Bunnik (91 hectare) aankopen. Een deel van het landgoed Oostbroek digt bij een systeem van een zeer centraal geleid stelsel, waarbij bin nen de onderneming er arbeiders- zelfbestuur zal zijn. „Er zijn krach ten aan te wijzen", aldus prof. Booij, „die als tegenkrachten steeds ster ker zullen wegen bij het doortrek ken van deze ontwikkelingslijnen. Naarmate de economie centralisti- scher wordt, zullen de kosten van de coördinatie toenemen. Naarmate de macht van de factor arbeid toeneemt zal de internationa le mobiliteit van het kapitaal en de mogelijke vermindering van initia tieven tot nieuwe activiteiten in toe nemende mate remmend werken." Op grond daarvan lijkt het hem redelijk te veronderstellen dat de decentralisatie belangrijk zal blij ven en dat beschikkers over kapi taal invloed zullen behouden bij de aanwending van het kapitaal. „Het is moeilijk te voorspellen hoe ver de macht van de factor arbeid in Ne derland zal gaan reiken. Uiteindelijk blijft Nederland in de ontwikkeling van de economische orde afhanke lijk van de ontwikkelingen in het buitenland", aldus prof. Booij. Dit is het eerste artikel in een serie van twee. Op het Vreeburg in Utrecht vordert de bouw van het muziek» theater. Men hoopt dat het in september 1978 geopend kan worden met een grootse muziekmanifestatie. AMSTERDAM „Wij mogen dan de beste nationale voetbalploeg heb ben, de Hollanders hebben Herman van Veen". Dat is een van de bewij zen uit een recensie in de Berliner Morgenpost. van de waardering die men in West-Duitsland voor Herman van Veen en zijn groep heeft. Ze hebben zojuist een tournee beëin digd met het programma „Unter- uns", een Duitse versie van o.m. de Pijnshow. De première vond plaats in het Schauspielhaus in Hamburg, waarop 28 voorstellingen volgden o.a. in Berlijn. Keulen, Hannover en Wiesbaden. In München werd de voorstelling onderscheiden met de Roos van de Tageszeitung. C. Buddingh'. Lexicon der poëzie. De Arbeiderspers. Amsterdam 1977 208 blz. 28.50. Deze tweede, uitgebreide en verbe terde druk bevat vrijwel alle veel voorkomende technische termen en begrippen uit de poëtica. Bij de eer ste druk (1968) heb ik al vermeld dat het lexicon een waardevol bezit is en dat het vooral verrast door de voor beelden die zoveel mogelijk gekozen zijn uit recente Nederlandse poëzie. Herman Gorter. Een klein helden dicht. Uitg. Pegasus, Amsterdam 1977. 80 blz. 10.-. Als bijdrage in het Gorter jaar ver zorgt Pegasus de heruitgave van deze vertelling van klassebewust wording die Gorter in 1906 opdroeg aan de nagedachtenis van Marx. De uitgave is herdrukt naar de editie van 1925. Willem Wilmink. Voor een naakt ie mand. Liedjes voor volwassenen. De Arbeiderspers, Amsterdam 1977. 56 blz. 16.50. In deze bundel zijn ongepubliceerde liedjes opgenomen en een selectie uit eerder verschenen bundels. Wil mink is een begaafd tekstschrijver die op vermakelijke wijze gebruik weet te maken van literaire foefjes en procédés. Zijn liedjes staan op hoog peiL Janne Wijnalda. Op een regendag als deze. Van Oorschot, Amsterdam 1977. 60 blz. 7.90. Het bundeltje bevat gedichten die meer geijkte flarden en flitsen van een sympathetisch natuurgevoel zijn dan scherpe waarnemingen uit het zinrijk der natuur. Het verraadt lectuur van de poëzie van Hussem en Van Geel, maar de dichteres heeft kennelijk nimmer de draagwijdte van de poëzie van vooral de laatste dichter begrepen. Willem Dieme?. Ballade der om ting en andere gedichten. Uitg. Sü Groningen 1977. 76 All-round, 15.-. De bundel bevat Diemers comi taar-poëzie sinds 1941. Een vei woording geeft inzicht in Diei gedachten over het geheel en le de achtergrond van de verzen. Wim Pendrecht. Met gemengde voelens. Nijmegen/Brugge 1977, blz. 10.-. De auteur wil met de gedichten der woorden brengen dat een ,vei ger' geen toekomstmens zon meer is, maar intussen ook iem met een verleden". Aan deze we spectaculaire flaptekstbeschrijv behoeft weinig toegevoegd. Judith Herzberg. Het maken van dichten en het praten daarover. I' Bzztóh, Den Haag 1977. 56 blz. Van oktober 1976 tot mei 1977 bt leidde de dichteres een poëziew< groep. Van haar gesprekken met 15 deelnemers hield ze aantekeni Het dagboek geeft een aardig be van hoe amateurs met poëzie be zijn. Aleksandr Solzjenitsyn. Pruisisi nachten. Een dichtwerk. De Boekj Baarn 1977. 88 blz. 27.50. Het epische gedicht van de v} schrijvende Nobelprijswinnaar] een ooggetuigenverslag van gebet tenissen uit januari 1945, wanneeij schrijver als Jong Russisch offid met zijn batterij Oost-Pruisen U nendringt en het lot van nazi-Du} land al bijna bezegeld is. Interest is dat de uitgave tweetalig is,| Nederlandse vertaling staat naj het Russisch. R. L. K. Fokka In zijn beschouwing komt prof. dr. H. Booij, hoogleraar economie aan de Erasmus Universiteit In Rotter dam. tot de conclusie dat er in de ontwikkeling van de economische orde in Nederland sprake zal zijn van: Inperking van de markteconomie door de voorwaarden die de over heid zal stellen aan investeringen; Coördinatie van het bedrijfsle ven in samenspraak met de over heid; Vergroting van de bevoegdheden van de factor arbeid de werkne mers zullen in de toekomst wor den doorgezet. Het is volgens de hoogleraar niet gezegd dat deze ontwikkëling ein- Als u denkt "ik zal mijn spaar geld wel snel weer nodig hebben" is de Renterekening het voordeligst voor u. Rente: Voordeliger dan de Rente rekening wanneer u uw spaar geld met binnen 6 maanden opneemt omdat 1% van elk opgenomen bedrag in minde ring van uw tegoed wordt gebracht Rente: Voordeliger dan de Plus- rekemng wanneer u uw spaar geld met binnen 12 maanden opneemt omdat 2^ van elk opgenomen bedrag in minde ring van uw tegoed wordt gebracht Rente: Automatisch sparen: u spaart nog makkelijker als u ons elke maand of elk kwartaal een vast bedrag naar uw spaarrekening laat overmaken. Uw tegoed groeit dan helemaal .vanzelf. Meer informatie: u vindt een duidelijke folder met aanmeldingsformulier op elk postkantoor. Die folder is ook verkrijgbaar met de boa via teL 0017 (gratis) of via tel (020) 5 89 31 37. Bon voor meer informatie: Stuur mij de folder „Makkelijk sparen met de postgiro en de RPS" Folders over andere diensten lenen hypotheken Dbetalea Naam:tr-48 I Adres: I Plaats: Deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar I Rijkspostspaarbank, afd voorlichting. Van Baerlestraat 27.1071 AN Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8