Nederland tegen Franse aanpak van terrorisme PLO wil onderste uit de kan, maar vergeet 't vallende deksel Zambia werkt niet meer mee aan regeling Rhodesië Washington Ernstige rellen in Malaga ft Europese top met mager resultaat Begin weer opgeknapt Kaoenda boos op Owen Zuid-Afrika schiep 'onafhankelijke staat' Verongelukte Boeing had één kaper iENSDAG 7 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet :ai nu door Bert van Panhuis ■n> he: BRUSSEL Nederland voelt niets voor een gezamenlijke Europese bestrijding van misdaad en terrorisme zoals de Franse president Giscard d'Estaing dat voor ogen staat. Dit bleek gisteren bij het top-overleg van de regeringsleiders van de negen EG-landen in Brussel. De Franse president had daar voorstellen ingediend voor zo'n Europees juridisch beleid. Volgens Nederland zijn er verschillende nationale aspecten die zo'n Europese aanpak vrijwel onmogelijk maken. Het Franse voorstel waaraan onge twijfeld de recente omstreden uitle vering door Frankrijk aan West- Duitsland van de advocaat Klaus Croissant ten grondslag ligt, was een van de meer interessante onderdelen van een Europese Raad, die over het geheel beschouwd een zeer mager resultaat opleverde. De regeringsleiders namen in con- creto drie beslissingen: over de be voegdheid van de gemeenschap geld uit te lenen, over de nationale bijdra gen aan het budget van de EG en over de omvang, de komende drie jaar, van het regionale fonds. Met name de laatste twee onderwerpen hadden een erg nevelig karakter en het is opvallend hoe snel men het toch nog eens is geworden. Maar daarnaast blijft staan dat de Europese Raad in dezen de functie had van een „beroepsinstantie" om dat de vakministers er niet waren uitgekomen. Voor veel gejuich was er daarom weinig aanleiding. Algemeenheden Dat geldt zeker ook voor de alge meenheden die, zoals uit de uitspra ken van Tindemans aan het slot van de topconferentie bleek, ten beste waren gegeven. Het bleef bij consta teringen als „er wordt te weinig ge consumeerd" en „we zitten allemaal in hetzelfde schuitje", maar concre te voorstellen voor een gezamenlijke aanpak van de problemen bleven ook gisteren uit. Voorstellen van de commissie voor meer onderlinge verbondenheid van economieën werden met instemming begToet, maar hierbij lieten de regeringslei ders het. Misdaad De voorstellen van de Franse presi dent over de misdaad en het terro risme hadden op de Raad al geschie denis gemaakt voor ze ook maar boven tafel waren. Een Franse •woordvoerder zorgde maandag avond voor consternatie door er uit gebreid over te praten en daarbij zelfs aan te tekenen dat de president m de EG-landen graag de doodstraf zag ingevoerd, iets waartegen Ne derland zich meteen had gekant. „Complete onzin, er is geen woord gezegd over de misdaadbestrij ding," was maandagavond de reac tie van Nederland. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, opperde toen dat de president mogelijk van plan was voort te bor duren op een al enige tijd geleden ingezet beraad van de ministers van binnenlandse zaken en justitie om te komen tot meer samenwerking bij het opsporingsbeleid. Gistermor gen bleek dat het daar voor het overgrote deel over ging. Nieuw was het idee van Frankrijk om af te spreken dat er automatisch zal wor den uitgeleverd als er in beide be trokken landen pp het delict een straf staat van vijf jaar cel of meer. Behoedzaam Den Uyl zei wel te hebben gepleit voor meer samenwerking tussen de negen EG-landen, maar dat hij er daarnaast op had gewezen dat de vak-ministers zich al beraden. De minister-president had onderstreept dat het bij de misdaadbestrijding gaat om een gevoelig terrein en dat er daarom een zorgvuldige behande ling moet plaatsvinden. Het pleidooi van Den Uyl was dus: wees behoed zaam en terughoudend. Daarnaast spelen nog verschillen in strafmaat en het bestaan van uitle veringsverdragen of verboden op uitlevering. Minister Van der Stoel stelde dat er heel wat zou moeten gebeuren op het terrein van de straf wet voordat iets dergelijks kan wor den afgesproken. Nederland heeft zich echter niet te nadrukkelijk te gen de ideeën van Giscard gekeerd omdat het, zoals Den Uyl gistermid dag stelde, „slechts over een onder zoek gaat." De regeringsleiders wisten de moei- lijlijke kwesteis van de bijdrage aan de EG-begroting en het regionale fonds in tamelijk korte tijd tot een oplossing te brengen. Wt de begro- tingsbijdrage betreft leek het erop dat Groot-Brittannië en Ierland voor sagnatie zouden zorgen. Er was namelijk vorgesteld een andere re ken-eenheid te gaan hanteren wat als gevolg zou hebben dat Britten en Ieren in het vervolg een grotere bij drage zouden moeten leveren aan de gemeenschapsbegroting. Dank zij wat Den Uyl „een ingenieus ontwijken van een bewuste keuze" noemde, kwam men eruit. Eerst mocht iedere lidstaat een keuze ma ken uit vier alternatieve verdeels leutels, die waren opgesteld om de bijdrage aan het tekort van ruim vierhonderd miljoen rekeneenheden (ruim één miljard gulden) te bepa len. Er bleef daarna nog een restant over van ongeveer vijftig miljoen rekeneenheden en voor de dekking daarvan zullen de ministers van fi nanciën een oplossing moeten zoe ken. De nieuwe regeling betekent dat Britten en Ieren Inderdaad meer gaan betalen maar minder dan in de oorspronkelijke plannen en dat de extra-bijdrage van Nederland LONDEN (AFP, UPI, Reuter) Pre mier Menachem Begin van Israel is hersteld van de aanval van maag stoornis waardoor hij gisteren was getroffen. Op aandrang van zijn arts houdt hij evenwel zijn kamer tot vanmorgen, aldus een woordvoerder van de Israëlische delegatie in Lon den. Begin zou gisteren niet deelne men aan een ontvangst van de 'Che- roet'-beweging in Engeland, een af deling van de Likoedpartij waartoe de Israëlische premier behoort. Hij ontving echter wel een delegatie op zijn hotelkamer. aan de begroting 25 miljoen reke neenheden (ongeveer 65 miljoen gul den) zal zijn. Overeengekomen werd dat het regi onale fonds de komende drie jaar met het totaalbedrag van één mil jard achthonderd vijftig miljoen re keneenheden zal worden gevoed. De verdeling is: 1978 580 miljoen reke neenheden, 1979 620 miljoen en 1980 650 miljoen. Er werd maar gedeelte lijk tegemoet gekomen aan het drin gende Franse verzoek op de procen tuele toezegging uit het fonds aan Frankrijk te verhogen van vijftien tot 21 procent. De Fransen krijgen in het vervolg twee procent meer ten laste van de bijdrage aan de andere EG-landen en deze twee procent zullen bestemd worden voor de overzeese gebiedsdelen. Verkiezingen Vanuit acht landen werd aange drongen de Europese verkiezingen in de voorzomer van volgend jaar te laten doorgaan, maar het land. dat voor de problemen zorgt, Groot- Brittannië, stelde dat het allemaal afhangt van de vraag voor welk kies stelsel het Britse lagerhuis zich zal uitspreken. Overigens is de kans dat die verkiezingen ook werkelijk over een half jaar kunnen worden gehou den bijzonder klein geworden. Grote woorden werden er niet be steed aan een eventueel uitstel. „Jammer," was het oordeel van commissievoorzitter Jenkins over een uitstel tot het najaar van 1978 en een nog verder uitstel tot het voorjaar van 1979 betitelde hij met „zeer jammer". Bij zijn althans voorlopig af scheid van het overleg van de Euro pese regeringsleider wilde de Neder landse minister-president over de EG en het beraad nog wel kwijt dat Europa toch in beweging is, ook al gaat het wel verschrikkelijk lang zaam. Maar als je in gedachten neemt dat we de ernstigste economi sche crisis sinds de jaren '30 bele ven, dan blijkt dat de EG het instru ment is waarmee kon worden ge zorgd dat we niet in een zelfde af grond zijn gezonken. Voetje voor voetje krijgt de EG meer inhoud, aldus Den Uyl. Hij prees met name de naar zijn mening standvastige houding van de gemeenschap tegen over pogingen tot afscherming van afzonderlijke economieën. Over de Europese raden zei de premier dat deze per saldo hun nut hebben be wezen, en dat vooral het persoonlij ke karakter van de ontmoetingen en het op elkaar ingespeeld raken van groot belang zijn. Ons commentaar staat op pag. 5 Bij de Weense Opera zijn gisteren 25 jonge Joden in de ijzige kou in hongerstaking gegaan uit protest tegen de aanhouding van Anatoli Sjaranski in de Sowjet-Unie. Sjaranski, een bekende Joodse activist wordt beschuldigd van hoogverraad en van het werken voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. LOESAKA (AP, Reuter) De president van Zambia, Kenneth Kaoenda, heeft gisteren meegedeeld dat hij niet langer zal deelnemen aan de Brits-Amerikaanse inspanningen om te ko men tot een regeling in Rhodesië. Op een persconferentie leverde hij bittere kritiek op de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, om diens antwoord op de Rhodesische aanvallen in Mozambi que eerder deze maand. Rhodesische troepen hadden gezegd dat zij 1.200 nationalisten hadden gedood bij hun aanval op Mozambique. Kaoenda zei dat Owen daarop had gezegd: „Ja ik veroordeel de wrede moorden maar het toont ook dat (de Rhodesische premier Ian) Smith machtig is, de blanke man is machtig." „Wat daar van te denken", aldus Kaoenda. „Welke Afrikaan accepteert deze woorden. Als er een Zambiaan is die met hem in zee wil gaan, dan zal ik hem veroordelen en flink tegen hem optreden." Kaoenda maakte ook duidelijk dat hij het Patriottisch Front, dat vanuit bases in Zambia en Mozambique te gen het Rhodesische bewind op treedt, zal blijven steunen. Op zijn persconferentie deelde de Zambi- aanse president voorts mee dat Rho desische commando-eenheden „en kele weken geleden" de Zambiaanse grens waren overgestoken en 13 zwarte Rhodesische nationalisten hadden gedood. Over de Brits-Amerikaanse inspan ningen tot beëindiging van de strijd in Rhodesië zei de Zambiaanse presi dent: „Wij delen nu mee dat wij ons terugtrekken van het gesprek Wij zullen niet meer aan een confe rentietafel gaan zitten om de voor stellen te bespreken." Hij beschuldigde Zuid-Afrika van het voeren van een beleid van poli tieke en militaire betrokkenheid aan de zijde van het blanke bewind in Rhodesië. „Wij geloven dat Zuidafri- kaanse soldaten met de soldaten van dat bewind aan de grenzen van Zam bia staan." De „minister van buiten landse zaken" van de door bisschop Abel Moezorewa geleide „Verenigde Afrikaanse Nationale Raad", George Njandora, is ondertussen door de re gering van Zambia uitgewezen. Njandora, die sedert 1964 in balling schap in Zambia leeft, moet uiterlijk vandaag het land verlaten. Er zijn geen redenen voor de maatregel be kendgemaakt. In Salisbury meent men echter dat de stap genomen is omdat Moezorewa deelneemt aan de vredesgesprekken van premier Ian Smith. Bophoetatswana totaal versnipperd PRETORIA (Reuter, AFP) Met veel plechtig vertoon Is gisteren de geboorte gevierd van de staat Bophoetatswana. Erg internationaal was het gezelschap van feestvierders niet: Bophoetatswana is als staat alleen erkend door Zuid- Afrika en Transkei, dat vorig jaar onafhankelijk werd en al evenmin enige erkenning kreeg. De nieuwe staat is een produkt van de Zuldafrikaanse apart heidspolitiek Het is door de blan ke Zuidafrikanen aangewezen als thuisland voor de leden van de Tswana-stam. In totaal telt die stam. In totaal telt die stam onge veer 2,4 miljoen leden, maar daar van zullen er 1.6 miljoen voorlopig niet in hun 'vaderland' wonen. Deze Tswana's zijn vooral te vin den in grote zwarte woonsteden in de Zuldafrikaanse industriegebie den. Zij leveren de goedkope ar beidskrachten voor de Industrie van blank Zuid-Afrika. Van de mensen die wel in Bophoetatswa na wonen zullen er ook velen in Zuid-Afrika werken want de nieu we staat ligt voor een gedeelte dichtbij centra als Johannesburg en Pretoria. Voor haar bestaan is de bevolking van de nieuwe staat daardoor sterk afhankelijk van Zuid-Afrika. Ook zijn vorm en ligging heeft Bophoetatswana tegen. Het land bestaat uit zes verschillende stuk ken, waarvan er vijf verspreid lig gen over een groot gebied in het noorden, terwijl het zesde stuk veel zuidelijker ligt. Alle stukken zijn omringd door Zuidafrikaans grondgebied, zodat de Tswana's die in hun eigen land willen ron dreizen alUjd door Zuid-Afrika moeten. Voorlopig behoort het land tot de armste ter wereld, maar dat kan op wat langere ter mijn veranderen. Een deel van Bophoetatswana bestaat uit vruchtbare landbouwgrond en verder beschikt het over enige natuurlijke rijkdommen. Zo be schikt het land over één van de grootste platinamijnen ter we reld. De opbouw van de eigen economie is echter nog in het eer ste stadium. Inderhaast is een hoofdstad uit de grond gestampt, Mabatho gehe ten en voorlopig voornamelijk be- De gebieden die op dit kaartje met B zijn aangeduid vormen tesamen het thuisland Bo phoetatswana. staande uit regeringsgebouwen, een stadion en een hotel. Type rend is dat de nieuwe staat, tot voor kort deel uitmakend van één van de hoogst geïndustrialiseerde landen ter wereld, nog geen ze ventig kilometer asfaltwegen heeft Het land kan op dit mo ment nog maar twintig procent van de begroting uit eigen midde len dekken. De rest komt van Zuid-Afrika. Regeringsleider van Bophoeta tswana is Lucas Mangope. Hij hield bij de onafhankelijkheids- viering een rede in de geest van „we moeten het beste er maar van maken." Hij riep zijn landgenoten op zich niet verbitterd te voelen ondanks „de talloze frustraties en vernederingen die wij door Zuid- Afrika hebben moeten verwer ken." Mangope hekelde het apart- heidsbeleid als „kleingeestig en rancuneus." Vervolg van pagina 1 De Egyptische minister van buiten landse zaken, Boetros Ghali, ver klaarde gisteren mogelijkheden te bestuderen om „de belangen waar te nemen van Egyptenaren die in een KOEALA LOEMPOER (AFP) De zondag neergestorte Boeing-737 van de Maleisische Luchtvaartmaat schappij werd door één persoon ge kaapt. Omtrent diens identiteit en achtergronden is verder niets bekend. Dit verklaarde de Maleisische minis ter van verkeer dinsdag in het parle ment. Dinsdagavond zijn in Koeala Loem- poer twee Britse deskundigen gear riveerd, terwijl een speciaal team van de Amerikaanse maker van het toestel. Boeing, vandaag zou arrive ren om de Maleisische regering bij haar onderzoek naar de ramp terzij de te staan. van de vijf landen wonen waarmee nu de betrekkingen zijn verbroken. Dit geldt met name voor de 250.000 Egyptenaren die in Libië werkzaam zijn. Ghali benadrukte dat de breuk geen „breuk met de Arabische vol keren" van de vijf landen beteken de. De breuk betekend ook niet dat „de deur gesloten is" voor Syrische of Palestijnse deelname aan de con ferentie van Cairo ter voorbereiding van de Geneefse vredesconferentie. Impliciet erkende Ghali echter dat de kansen dat de Syriërs en de Pa- lestijnen aan de bijeenkomst zou den deelnemen nihil zijn. Hij beves- tide dat de conferentie op 14 decem ber zal beginnen en dat men niet op een officiële Syrische of Palestijnse reactie op de uitnodiging zou wach ten. Reagerend op de besluiten van de anti-Sadat top in Tripoli zei Gha li dat de eis om het hoofdkwartier van de Arabische Liga vanuit Cairo te doen verplaatsen een herziening van het handvest van de Liga vergt. Dit omdat het handvest Cairo als zetel van de Liga aanwijst door James Dorsey MALAGA (Reuter) De politie heeft gisteren rubberkogels en traangas gebruikt om betogers uit een te jagen in de Zuidspaanse stad Malaga waar na heftige rellen op zondag- en maandagavond een alge mene staking uitbrak. De staking was een reactie op de dood van een jonge communist die zondag bij betogingen voor zelfbe stuur voor Andalusië om het leven kwam. Dt oproerpolitie raakte dins dag slaags met demonstranten die in de straten, opnieuw barricaden opwierpen. Op een gegeven ogen blik begon de guardia civil in de lucht te schieten om een grote me nigte te verspreiden die zich voor een van de ziekenhuizen van de stad verzameld had. Politieke partijen en vakbonden verzochten de inwoners van de stad via de radio thuis te blijven en hun kalmte te bewaren. Maandagavond werd een half dozijn winkels geplun derd. De bureaus van de uiterst rechtse partij „Fuerza Nueva" (nieu we macht) en nog een paar gebou wen werden in brand gestoken Win kels. kantoren, scholen, banken en fabrieken bleven dinsdag dicht. De oproerpolitie die versterking uit an dere steden had gekregen, patrouil leerde door de straten en joeg alle mensen uiteen die probeerden zich te verzamelen. Later werd bekend gemaakt dat de staking zich tot heel Andalusië heeft uitgebreid. CAIRO Radikale en minder radlkale Palestijnen hebben zich op de anti-Sadat-top In Tripoli verzoend; een verzoening die is ingegeven door woede, verwarring en het gevoel voor de zoveel ste keer te zijn verraden. Er is een akkoord gesloten van zes punten, een typisch Palestijns akkoord, een akkoord waarmee men alle kanten uit kan. Wat door westerse waarnemers al op het Palestijnse nationale congres in maart van dit jaar in Cairo werd opgemerkt, werd in Tripoli door Jas- ser Raboeh, lid van het Uitvoerende Comité van de PLO en „held van Tal al Zaater" bevestigd: „De aanwezige Palestijnen erkennen dat hun me ningsverschillen niet zo groot waren. Wij geloven dat de verbale aspecten van deze tegenstellingen veel te veel benadrukt zijn". Vreedzaam zaten ze in Tripoli naast elkaar: PLO-leider Jasser Arafat, „degene die met de verraders mee- heult, die van Sadats reisplannen van tevoren op de hoogte was, de loopjongen van de Saoedi's", Zoe- hair Mochsen, leider van Al Saika, „de beul van Libanon, de Palestijnse pion van de Syrische Baathisten" en George Habasj, leider van het Volks front voor de Bevrijding van Palesti na, „een fascist, een utopist", zoals Palestijnse leiders elkaar in het ver leden karakteriseerden. Voor de eer ste keer in drie Jaar traden Arafat, de slimme vos die best de gematigde Egyptische lijn wil steunen maar van zijn volgelingen niet mag en George Habasj die de „reactionaire as Riad-Cairo Damascus" bestrijdt, samen in het openbaar op. Lachend zat Assads knecht Mochsen naast Habasj. die Syrië sinds 1969 niet meer in mag. Harde taal Plotseling is het verleden vergeten, zijn de „verbale verschillen veel te veel benadrukt". In koor bezigen de PLO-leiders harde taal. Geen vrede, geen erkenning en geen onderhande lingen. Met nieuwe vaagheden werpt men een licht op de tegenstrijdige besluiten van het laatste nationale congres. De optie op het voortzetten van het diplomatieke offensief van de PLO, ingezet met Arafats optre den in 1974 in de Verenigde Naties, heeft men „in dit stadium" laten vallen. Geen verzoening en geen er kenning zijn geen nieuwe begrippen in de Palestijnse retoriek. Zij komen voor in de besluiten van het laatste nationale congres. Maar toen liet men „in dit stadium" alle deuren open. Het congres eiste het recht om op alle internationale conferenties over het Midden-Oosten aanwezig te zijn. Men wilde weliswaar formeel niet erkennen en niet verzoenen, maar men wilde wel formeel onder handelen. Arafat werd gedwongen het akkoord van Tripoli te ondertekenen, aldus Salah Khala, één van de leiders van Al Fatach. Het Volksfront heeft een tactische overwinning geboekt. De weg naar terugkeer van Habasj in de Uitvoerende Raad van de PLO is geplaveid. De PLO heeft zich uit de actieve deelname aan een vreedza me oplossing van het conflict in het Midden-Oosten teruggetrokken. Wel wil zij de vruchten ervan plukken. Op elk stukje bevrijd gebied van Palestina zal men een „nationale au toriteit" stichten. De voorstanders van een vreedzame oplossing van het Palestijnse vraag stuk hebben terrein verloren. Van de Verenigde Staten wil men in de PLO Jasser Arafat niets meer weten. Van een vreedza me oplossing hebben de Arabieren niets te verwachten, stelt men in Beiroet. Dit heeft de reis van Sadat wel bewezen. Israël heeft alle eisen ingewilligd gekregen: directe onder handelingen. erkenning van het be staan van de staat, zonder er iets voor te hebben terugbetaald. De stelling van de extreme vleugel van de PLO dat de weg via Washington naar Palestina dood loopt lijkt in Palestijnse ogen bewezen te zijn. De strijders van de PLO zullen weer naar hun wapens moeten grijpen. „Wij zullen ons moeten opofferen. V/ij zullen doorstrijden. Als alle drie miljoen Palestijnen in de strijd sneu velen zullen de geschiedenisboeken tenminste schrijven dat wij Palestij nen niet bereid waren om lafhartige compromissen te sluiten." zegt Aboe Nldal, lid van Al Fatach. Twee kansen Sadats reis naar Jeruzalem leidde tot diepe beroering in de Palestijnse gelederen. In hun ogen zijn niet al leen zij, maar de gehele Arabische wereld vernederd. Sadat had de weg naar Canossa bewandeld. Van crea tiviteit was er bij de Palestijnen geen sprake meer. Tot twee keer toe had men Israël voor het blok kun nen zetten. Tot twee keer toe heeft men de kans voorbij laten gaan. Eer de PLO op de proef gesteld wordt gaat ze kat en muis spelen. Erkenning van een resolutie, bevat tende de elementen van resolutie 242 van de Verenigde Naties plus een verwijzing naar de „legitieme rechten van het Palestijnse volk" zou geen probleem zijn, fluisterde men maandenlang in de Palestijnse wandelgangen. „Erken resolutie 242 en ik neem Je mee naar Jeruzalem," zei Sadat tegen Arafat. Deze kon echter niet verder gaan dan publie kelijk te verklaren 8adats initiatief te steunen mits hij in de Knesseth het voornamelijk over het Palestijn se vraagstuk zou hebben. Iets dat Arafat al gauw weer even publieke lijk moest inslikken. Egypte gaf de PLO een verdere kans. In Cairo bij de voorbereidingen van de Geneefse vredesconferentie mocht het verzet van de partij zijn. Een tegemoetko ming aan de wensen van de Pales tijnse leiders. Immers, zij wilden vanaf het begin als onafhankelijke delegatie bij alle besprekingen be trokken zijn. De PLO liet het weer af weten Van onderhandelingen wil men niets weten. Maar wanneer 8a- dat een algehele regeling met Israël weet te vinden, een regeling waarbij ook aan de „legitieme rechten van het Palestijnse volk tegemoet wordt gekomen" kan de PLO nog altijd op basis van het akkoord van Tripoli toehappen. De Palestijnen dreigen een nieuw fiasco tegemoet te gaan. De lessen van de Jordaanse en Libanese bur geroorlogen heeft men voorlopig weer op zij gelegd. Men heeft met Libië. Syrië. Algerije en Zuid-Jemen een militair bondgenootschap geslo ten. Op zich zelf aangewezen kan de PLO militair nauwelijks een vuist 'Opstapje' George Habasj maken. Het militair hoofdkwartier van het pact wordt in Damascus gevestigd. Maar toen 8yrische en Palestijnse belangen in Libanon botsten schuwde Damascus het bru te geweld niet Een stap voorwaarts, twee stappen terug is blijkbaar het motto van de Palestijnse politiek. De Palestijnen willen een eigen staat. Vliegtuigka pingen en het overvallen van diplo matieke posten heeft men Jaren ge leden afgezworen. Geweld werd niet meer als de enige methode gezien om het doel te bereiken. Men was bereid zich met een nationale Jood se aanwezigheid in het Midden-Oos ten te verzoenen, althans dat liet men herhaaldelijk doorschemeren. 8adat trotseerde alle normen van de diplomatie en bezocht het hol van de leeuw. De psychologische barriè res „zeventig procent van het pro bleem" moesten worden door broken. Voor de Palestijnen zijn er geen psy chologische barrières. Voor hen is er alleen de Israëlische weigering om gebied af te staan, gebied dat mili tair werd veroverd, gebied waar de Israëli's aan de lopende band nieu we nederzettingen stichten 8adat heeft Israël naar de onderhande lingstafel gebracht. De verschillen de partijen moeten echter elk voor zich het maximale er uit halen. In Beiroet lijkt men liever het opko men „voor de legitieme Palestijnse rechten" aan iemand over te laten die een „verrader, een handlanger van het zionisme" wordt genoemd. Uit de woorden van Ghali blijkt dat Egypte rekent op een terugkeer van het Amerikaanse Initiatief in het Midden-Oosten. Ghali herhaalde de Egyptische stelling dat 99 procent van de kaarten in het Midden-Oos ten in handen van de Amerikanen zijn. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance zei giste ren dat de conferentie van Cairo een „opstapje" naar een oplossing in het Midden-Oosten zou kunnen zijn. De verklaring van Vance betekent een nieuwe toon in Amerikaanse uit latingen over het Midden-Oosten. In de afgelopen weken heeft Washing ton zich voorzichtig uitgelaten over het initiatief van Sadat en bleef het streven naar een spoedige bljeenroe- plng van de Geneefse vredesconfe rentie. Vance liet gisteren weten dat „president Sadat en premier Begin een doorbraak hebben bereikt en wij zijn van plan om hen te helpen de opening waar dan ook te ver groten." Vance verklaarde voor het eerst dat het conflict in het Midden-Oosten ook zonder een Oeneefse conferen tie zou kunnen worden opgelost „maar dat alle partijen echter naar een dergelijke conferentie toe wil len. Sadat en Begin, hebben volgens Vance de psychologische barrières doorbroken. „Deze daad heeft meer gedaan dan elk aantal woorden om de twijfels over de ernst van beide regeringen bij het streven naar beëindiging van bloedvergieten en strijd weg te nemen." Steun Vance reist dit weekeinde naar het Midden-Oosten om steun te werven voor Sadats initiatief. Hij zal Sadat echter manen om voorlopig geen dramatische stappen meer te onder nemen. Functionarissen van Ameri kaanse ambasades in verschillende Arabische hoofdsteden geloven dat Vance geen enkele kans maakt om 8yrische steun op korte termijn voor het Egyptische beleid t« krij gen. De laatste hoop hierop werd met de verbreking van de diploma tieke betrekkingen teniet gedaan. In Washington gelooft men dat verdere dramatische stappen van de kant van Egypte de crisis in de Arabische wereld alleen maar zullen vergroten en de kansen op een verzoening van Cairo en Damascus nog kleiner zal maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7