^aul Breitner pmstreden ster Vilas opnieuw winnaar Karate even uit de schaduw Joao Havelange herkiesbaar Opnieuw remise 'oetballers lijfeigenen van clubs' België is kandidaat voor Spelen van 1988 Argentijn nu ook boven de één miljoen gulden Moskou loopt achter Muurbloempje van Budobond komt met wereldtitels thuis Als voorzitter van de FIFA 14 ENSDAG 7 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet 11 1 - Matty Verkamman MSWIJK Paul Breitner, sarcastisch: „Je spreekt toch wel Duits, hè. Anders moet je mij t in het Engels interviewen." Hij lacht, ik begrijp 'm niet. Twee weken eerder, toen hij met racht Braunschweig voor de eerste wedstrijd tegen PSV in Nederland was, hadden we elkaar i Geldrop ontmoet. Taalproblemen waren er toen niet. i legt hij uit: „Ik heb pas met een erlandse journalist gesproken, De Telegraaf. Dat artikel heb ik n vertalen. Praktisch niets van ik heb gezegd, vond ik er in ig. Misschien was die journalist zo goef in Duits." En weer fon- er spot in zijn ogen. il Breitner, een vedette in het imationale voetbal, windt zich t echt meer op over zo'n ervaring, ar de kwestie irriteert hem wel. kennelijk sterk ontwikkeld ge- voor eerlijkheid, dwingt hem dit voorval onder de aandacht te jngen. betrekkelijke boosheid in de iting van een Nederlandse krant, mt even later het vertrekpunt ir zijn kritiek op de Duitse pers. titner heeft een hekel aan opper- kkigheid. En juist dat komt hij, ist sensatie, veelal tegen. Hij voelt ongelukkig met het beeld, dat pers van hem heeft geschetst, en rtelt: „Ik heb ooit eens in een terview gezegd dat ik geïnteres- «d was in de werken van Marx, min en Mao. Dat is breeduit geme- D, volgaarne heeft men die uit braak overal en steeds weer ge bruikt. it heeft mij het stempel van de [aoist Breitner opgeleverd. En dat een onzinnig stempel. Het gekke is at niemand mij ooit heeft gevraagd aarom ik die boeken las. Men ging ook van uit dat ik me alleen maar de richting van Mao, Lenin en ix oriënteerde. Dat is bepaald thet geval. Ik oriënteer me op een breed mogelijk terrein. Het past bij mijn studie (pedagogiek om zo veel mogelijk te lezen." t hardnekkige beeld van de link- provocerende Breitner, heeft hem de door Bildzeitung, zo niet ver- tigde dan toch sterk beïnvloede tbal-fans impopulair gemaakt, par dat maakt mij niets uit hoor," hij zich bij de situatie neer. Toch et het niet leuk zijn om in elke wedstrijd voortdurend op fluit- certen te worden onthaald. Met lem typerende zekerheid stelt hij iter: „Ik ga er juist beter door u Het publiek moet nu een- irmand uitfluiten, dat is mo ra Vroeger was Beckenbauer het 'iJoeiwit, nu ben ik de gelukkige." ïitner gelooft trouwens niet, dat alleen door zijn linkse imago, bijtende kritiek ten deel valt. hij zo eerlijk is om dat image eerst af te breken door te stellen: zal nooit zeggen dat geld mij niet eresseert. Integendeel. De men- die dat wel zeggen, liegen meest- Ik voetbal voor het geld, in mijn val voor heel veel geld." n, voortbordurend op de kritiek aanzien van hem: ,,Dat heeft h ook met het voetbal op zich te :en. De kwestie rond het nationa- elftal en mij bij voorbeeld, die mt het publiek kritisch. Maar ach, doet me echt niets." roert zelf het conflict met de lonale ploeg, of beter: met bonds- ich Helmut Schön, aan. Op 22- rige leeftijd werd hij wereldkampi- daarna speelde hij nog twee erlands en kreeg vervolgens een mmer bijgelegde ruzie met Schön. beschouwt de „Nationalman- laft" nu als een afgedane zaak. De «st recente ruzie, die naar aanlei- g van de interland tegen Zwitser- d ontstond de DFB (Duitse itbalbond) liet een commerciële b van Breitner in het programma- ekje vervallen, hetgeen hem geld itte heeft zijn besluit bekrach- I. Nooit meer in het nationale al? Hij: „Dat kun je nooit zeggen, ar die zaak is nu wel afgedaan. ;s i$ ook opgelost." Opgelost? iu ja, niet opgelost natuurlijk. Ik nooit meer met Schön ge- ikcn." gen maakt hij zich in ieder geval meer om het Westduitse elftal, zal er volgend jaar niet bij zijn in entinië. Daardoor kan hij zich edig richten op Eintracht unschweig. De club die het nogal ht doet. Vanavond is de dreiging uitschakeling in het UEFA Cup- ilhandbal Nederland speelt van- in Porta Westfallca voor de finaleronde het wereldkampioenschap in de B-groep is» tegen Joegoslavië Donderdag volgt _d Oeynhausen een duel met Frankrijk, uitslag van de wedstrijd West Duits- -Nederland (10-10) en die van Frank- - Joegoslavië (11-22) blijft meetellen in finalegroep. 'ELTENNIS Bondscoach Bert »ofs heeft voor de interlandwedstrijd n de Sovjet-Unie. die op donderdag 15 tmber in het kader van de Europese liga in Middelburg wordt gespeeld, iroep gedaan op de volgende spelers en ,rte flsters: Bene Hijne. Bert van der Helm; van Slobbe. BetUne Vriesekoop en Williams Nederland heeft in de Super- )t nu toe drie wedstrijden verloren (2-5 Joegoslavië, 2-5 tegen Frankrijk. 1-6 Zwedeni en staat op de ranglijst op de is tÈ*1* P|aats oil ELRENNEN - De selectie voor het we- Ser kampioenschap veldrijden (22 Januari in n (J njci bestaat uit amateurs Wil Breu- i. Relnler Groenendaal. Herman Snoel- Hannie Stamsnijder. Hans Steekers, Lammertink. profs: Cees van de Wereld, rit Scheffer en Gertie Wildeboer De rutieve selectie zal in een later stadium itsvlnden Breitner „af te maken". Deze week liep Frank weer eens leeg in een microfoon: „Eintrachts terugval is volledig te wijten aan Breitner. Hij wil alles zelf doen. neemt straf schoppen, hoekschoppen, vrije trap pen, alles. Hij voelt zich overal ver antwoordelijk voor en geeft de ande re spelers het idee dat ze niets meer kunnen," aldus Frank. Breitner is, geconfronteerd met de uitspraken van Frank, even hard in zijn repliek. „Voor ik bij Eintracht kwam, was Frank de grote man. Hij heeft het niet kunnen verwerken, dat ik die positie van hem overnam. Zijn frustratie werkte door in zijn spel, waarna hij bij mij, het publiek en de anderen de schuld zocht, maar niet bij zichzelf. Ik heb me nooit tegen die kritiek van Frank ver weerd. Die jongen is zo ongelooflijk naïef en onbeschoft. Ik voel er niets voor om me over hem druk te ma ken. Wel is het zo, dat we hem als voetballer missen. Hij heeft een gat Paul Breitner toernooi door PSV levensgroot aan wezig. Breitner is nog altijd gebles seerd aan de rechter achillespees, maar gaat er vanuit dat hij er tegen PSV bij zal zijn. „Ik ben optimistisch," zegt hij in dat verband. Over de teleurstellende re sultaten van zijn nieuwe club ver volgt hij: „Het valt tegen, ja. Vorig jaar werd de club bijna kampioen. Daarna kwam ik van Real Madrid (voor een bedrag van 1,6 miljoen mark red.) en ging het alleen maar slechter. Er werd meer verwacht en het werd minder." In de vraag naar het waarom van die terugval, liet Eintracht-trainer Branko Zebec zich al eens in nega tieve zin uit over Breitner. De Joe goslaaf heeft het nooit zo zien zitten met de vedette, die hij niet helemaal de baas kan. Stephan Baltz, een sportjournalist van de Braun- schweiger Zeitung, die kind aan huis is bij de club, beschrijft de relatie Zebec-Breitner als volgt: „Breitner is gekomen als een vedette met ei gen ideeën over het voetbal. Zebec is 'een persoonlijkheid maar kan niet goed met vedetten werken. Ze res pecteren elkaar op een bepaalde manier, maar het stoort Zebec dat hij niet boven Breitner staat." De krullebol zelf: „Ik voel me een abso lute profvoetballer en probeer mijn eigen weg te gaan. Maar wel op zo'n manier dat het in het belang van de club is. Daarbij heb ik een zakelijk, nuchter contact met de trainer. Wanneer Zebec beter met andere spelers kan werken, dan is dat zijn probleem en niet het mijne." Zebec is overigens niet de enige die kritiek heeft op Breitner. Ook een Wolfgang Frank, tot voor kort de gewaardeerde schutter van de club, laat, nu hij inmiddels naar Borussia Dortmund is getransfereerd, geen enkele mogelijkheid onbenut om BRUNSWIJK Net als zondag tegen Ajax zal PSV ook ln zijn tweede wedstrijd tegen Ein tracht Braunschweig zonder Willy van der Kuy- len moeten spelen. De middenvelder heeft het dinsdagavond op het keiharde veld van Eintracht. voor vandaag wordt ook vorst verwacht, een minuut of tien geprobeerd. Na die periode besliste hij zelf. duidelijk teleurgesteld op zijn 31e verjaardag, dat spelen onmogelijk was. „Eerst ging het goed." vertelde Van der Kuylen, „maar toen schoot het plotseling er weer ln." In Brunswijk probeerde Van der Kuylen het voor het eerst weer nadat hij vorige week don derdag op de training ineens last had gekregen van een spierblessure even onder de kuit Kees Rijvers heeft de beslissing over spelen of niet spelen volledig aan zijn aanvoerder zelf overge laten. „Hij voelt het zelf het best, en wij willen hem helemaal niet forceren. Wij willen voor geen goud het risico lopen dat er misschien een splerscheuring zal ontstaan en dat we hem voor een week of zes, acht kwijt raken. Een dergelijk hard veld en natuurlijk ook de kou zijn bijzon der slecht voor een man met een spierblessure." Door het niet beschikbaar zijn van WUly van der Kuylen zal Rijvers dezelfde elf spelers ln het veld brengen als zondag tegen Ajax. HIJ heeft echter nog niet beslist of Deacy weer ln de verdediging zal beginnen, of ln de spits, zoals hij eindigde tegen Ajax. achter gelaten, dat nog niet is opge vuld." Paul Breitner, het staat vast dat hij bij velen weerstanden oproept. In het vaak enge voetbal-wereldje is men niet gewend aan zelfbewuste spelers, die er uitgesproken menin gen op na houden. Hij heeft daar zelf vaak grote problemen mee. Zoals ook nu weer. De DFB heeft hem vrijdag veroordeeld tot een boete van maar liefst vijfduizend mark. Zijn vergrijp: kritiek op scheids rechter Burgers, na het duel tegen •Kaiserslautern. In die wedstrijd raakte Hollmann bewusteloos, na dat de scheidsrechter hem met de elleboog tegen het hoofd had gesto ten. Breitner toen: „In de Bundesli- ga mogen de scheidsrechters de spe lers kennelijk- knock-out slaan." De DFB ontstak in woede, met het be kende gevolg. Breitner: Ik ben in beroep gegaan, maar wist van te voren dat ik kansloos was. Men heeft mij vriendelijk aangehoord, maar is toch louter en alleen op de visie van de scheidsrechter afge gaan. En die man voelt zich onschul dig. Zo gaat dat nog. Ik had naar de burgerrechter kunnen stappen, maar dan was het een zaak van drie jaar geworden. En dat kan ik niet opbrengen." Breitner acht zijn rechtsgevoel wel iswaar aangetast, maar wordt am per nog boos. Hij signaleert de on rechtvaardigheid uit zijn gevoelens, maar berust verder. Zijn elan lijkt wat gedoofd, wanneer hij vermoeid besluit: „De voetballers zijn moder ne lijfeigenen van de clubs, maar wie durft er te klagen? We worden immers goed betaald en dat houdt ons rustig." BRUSSEL (AFP) Op de al gemene vergadering van het Belgisch Olympisch Comité heeft voorzitter Raoul Mollet bevestigd, dat België van plan is zich kandidaat te stellen voor de organisatie van de Olympische zomerspelen ln 1988. Enige tijd geleden bracht Mollet het idee naar voren van een samenwerkingsverband voor de organisatie van de Spelen, tussen de Benelux, Noord-Frankrijk en het Rijn land in West-Dultsland. Dit idee is door het IOC echter met weinig enthousiasme ontvan gen. Het Belgisch Olympisch Comité stelt nu voor de Spelen te beperken tot het eigen land, waarbij Brussel worden bijge staan door zogenaamde „satel liet-steden", zoals bij voor beeld Antwerpen, Luik, Char leroi en Gent. De voorzitter van het Belgisch Olympisch Comité meent dat de idee uitvoerbaar is, mede in verband met de geringe afstan den, die de diverse steden scheiden. Bovendien zijn er goede verbindingen, zowel per trein als over de autowegen. Door deze spreiding zou er geen met hoge kosten gepaard gaand Olympisch complex ge bouwd moeten worden, maar zouden bestaande accommo daties, weliswaar aangepast en gerenoveerd, gebruikt kunnen worden voor de verschillende evenementen. Een dergelijke aanpak zou het probleem van het onder dak brengen van de atleten goeddeels oplossen. Het Belgisch Olympisch Comi té rekent daarvoor en ook voor de totstandkoming van het Olympisch dorp, op de mede werking van de universiteiten. Tom Bradley, de burgemeester van Los Angeles, de stad die momenteel de enige kandidaat is voor de organisatie van de Olympische zomerspelen in 1984, zal het IOC verzoeken de beslissing over de toewijzing uit te stellen. Dit in geval Bradley er niet ln slaagt te voorkomen dat in Los Angeles een referendum zal worden ge houden over de kandidatuur van deze stad aan de westkust van de Verenigde Staten. Een woordvoerder van Bradley zei dit in Los Angeles, nadat in de gemeenteraad een voorstel was ingekomen om de kiezer te laten beslissen of Los Angeles de Spelen moet organiseren, en zo ja, of de gemeente dient bij te springen in de financie ring van dit evenement. Terwijl Bradley zei dat hij alles in het werk zal stellen om een dergelijk referendum te voor komen, wordt er in Los Ange les rekening mee gehouden dat de gemeenteraad er zich posi tief over zal uitspreken. In dat geval zal Bradley het IOC verzoeken de bijeenkomst van dit orgaan, in mei 1978 in Athene (waar de organisatie van de zomer- en winterspelen van 1984 zal worden toegewe zen), uit te stellen, opdat de kiezers van Los Angeles zich eerst kunnen uitspreken. Afgelopen zomer werd in Los Angeles een onderzoek gehou den, waaruit bleek dat 70 pro cent van de bevolking er voor was dat de Spelen in Los Ange les zullen worden gehouden. Slechts 35 procent wilde dat de Spelen door de stad zelf bekos tigd zullen worden. JOHANNESBURG De Argentijn Guillermo Vilas heeft dinsdag tijdens het tennistoernooi om de Open Zuidafrikaanse titels in Johannesburg de finale herenenkelspel gewonnen. Hij versloeg de Brit Buster Mottram in drie sets: 7-6 6-4 6-4. Guillermo Vilas. als eerste geplaatst, had zich geplaatst voor de finale door ln de halve finales met 6-2 6-4 van de Amerikaan Stan Smith te winnen. Buster Mottram bereikte de eindstrijd via een zege met 6-2 1-6 8-6 op de Zuidafrikaan Frew McMillan. De Zuidafrikaanse speelsters Brigit te Cuypers en Linky Boshoff plaats ten zich voor de eindstrijd van het damesenkelspel. Brigitte Cuypers won in de halve finales met 6-1 7-5 van de Amerikaanse Sharon Walsh. Linky Boshoff was beduidend ster ker dan haar landgenote Yvonne Vermaak: 6-2 6-3. Na de Amerikaan Jimmy Connors heeft nu overigens ook Guillermo Villas het totaal van zijn verdien sten in 1977 op meer dan één miljoen gulden gebracht. Op de ranglijst van de bond van tennisprofessionals worden Connors (1.326.376 gulden) en Vilas (1.000.315 gulden) gevolgd door de Zweed BJorn Borg (764.476 gulden), die echter een tijdlang ge blesseerd is geweest. Verder ver dienden ook Brian Gottfried, Ille Nastase, Dick Stockton en Vitas Ge- rulaitis in 1977 tot nu toe meer dan een half miljoen gulden. Bij de dames zijn de verdiensten van de topspeelsters bijna gelijk waardig aan die van de heren. Zo sloeg Chris Evert reeds 1.207.521 gul den bijeen en konden ook Martina Navratilova (720.760 gulden) en Vir ginia Wade (611.822 gulden) aanzien lijke bedragen op hun bankrekening laten bijschrijven. Betty Stöve neemt bij de dames, qua inkomsten, de vierde plaats in. Zij verdiende iets meer dan een half miljoen gul den aan prijzengeld (519.268 gulden). De ranglijsten van de verdiensten zien er als volgt uit: Heren: 1. Jimmy Connors (VS) 1.326.376 gulden. 2. Guillermo Vilas (Arg) 1.000.315, 3. BJorn Borg (Zwe) 764.476, 4. Brian Gottfried (VS) 690.832, 5. Die Nastase (Roe) 664.716. 6. Dick Stockton (VS) 661.454, 7. Vitas Gerulaitis (VS) 595.852, 8. Woj- ciech Fibak (Pol) 482.956, 9. Eddie Dibbs (VS) 472.432 en 10. Harold Solomon (VS) 412.528. Dames: 1. Chris Evert (VS) 1.207.521 gulden, 2. Martina Navratilova (VS) 720.760, 3. Virglna Wade (GB) 611.822, 4. Betty Stöve (Ned) 519.268, 5. Billie Jean King (VS) 446.757 en 6. Sue Barker (GB) 423.396. Tennisprofessionals, die onder tafel startgelden krijgen toegeschoven, lopen in 't vervolg het risico bulten de Grand-Prix-toernooien te worden gezet. De spelers-vakbond (ATP) ageert reeds lang tegen het euvel van de heimelijke betalingen, die worden gezien als een aantasting van de sport. Veertien dagen geleden is echter ook de council, de drie partijencom missie. die de technische zaken op tennisgebied regelt in actie geko men. Zo kan een speler, die wordt betrapt op het aannemen van start- geld, worden uitgesloten van de bo nus pool van de Grand Prix (waar zich volgend jaar naar schatting twee miljoen dollar in bevindt). Ver der riskeert hij een boete van maxi maal tienduizend dollar en kan hij een jaar lang buiten de Grand Prix- toernooien worden gezet. Toernool- organisatoren kunnen voor het be talen of aanbieden van garantie- sommen hun Grand Prix-status ver liezen met een maximum van twee jaar. Het komend Jaar zullen zowel spe lers als toernooi-organisatoren een verklaring moeten ondertekenen, waarbij zij beloven zich te zullen onthouden van het accepteren, c.q. geven van startgelden. MOSKOU Het Moskouse dagblad Komsomolskaya Pravda heeft ge schreven dat de herstellingswerk zaamheden aan het oudste stadion van Moskou, het „8tadion van de jonge pioniers", achter lopen op het schema. Uit het dit Jaar beschikbaar gestelde fonds voor het opnieuw aankleden van het stadion, is pas veertien procent gebruikt. BELGRADO De zesde partij voor de schaaktweekamp in Belgrado tussen Boris Spasski en Viktor Kortsnoj (de finale van het kandida tentoernooi) is dinsdagavond in de tweede zitting zoals te verwachten was snel in remise geëindigd. Ei werden nog vier zetten gedaan. Toen accepteerde Spasski het remi- sevoorstel van zijn tegenstander. Kortsnoj heeft nu de leiding in de tweekamp met 4-2. De zevende par tij staat voor vandaag op het pro gramma. Het vervolg van de partij in de tweede zitting was: Wit (Spasski): Kgl, Tg3, Pc6, pion nen a5, b4, h3. Zwart (Kortsnoj): Kf8, Tb2, Pc4, pi onnen a6, f6, g5. 41. Tg3-c3 (afgegeven zet). Pc4-e5; 42. Pc6xe5, f6xe5; 43. Tc3-c5, Tb2xb4; 44. Tc5xe5, Tb4-h4. Remise. Hippische sportbond komt met regels DEN HAAG (ANP) Het algemeen bestuur van de Stichting Nederland- sche Hippische Sportbond (NHS) heeft zijn goedkeuring gehecht aan het nationaal reglement ongeoor loofde middelen en medicijnen. Dit reglement, dat na drie-kwart Jaar van uitvoerig overleg met alle be trokkenen tot stand is gekomen en op 1 januari 1978 van kracht zal worden, wijkt op enkele onderdelen af van het veterinair reglement van de internationale hippische federa tie (FEI). In het NHS-reglement bij voorbeeld wordt het gebruik van pijnstillers (phenylbutazolidlne) verboden, terwijl dfe FEI deze groep van middelen alleen voor de dres- suurdiscipline verbiedt. De regeling, die de NHS heeft opgesteld, is alleen van toepassing op nationale con coursen hippique. De Internationale wedstrijden, die in Nederland wor den gehouden, zullen onder de regle menten van de FEI vallen. 1. alle middelen, die de prestatie van het paard tijdens de wedstrrij- den op kunstmatige wijze kunnen beïnvloeden zijn verboden. 2. de verantwoordelijkheid in geval van overtreding wordt gelegd bij de deelnemer en bij de eigenaar van het paard. 3. de keuze van de econcoursen hip pique van de NHS, waarbij contro les uitgevoerd worden, is een zaak van het dagelijks bestuur van de SUchting NHS. door Erik Oudshoorn AMSTERDAM De nationale kara- te-équipe, het muurbloempje van de Budobond, moest wel even wennen aan het enthousiaste onthaal. De ploeg, die het afgelopen weekeinde de wereldtitel in de wacht sleepte, werd gisteren op de luchthaven ont vangen alsof het een leger betrof dat pas een gigantische veldslag had ge wonnen. Zowel door de Budobond als door een regiment journalisten, dat koortsachtig slachtoffers zocht voor interviews. Wei een schril contrast met nog maar enkele weken geleden. Toen werd er door de sectie karate van de Budobond Nederland ook een pers conferentie belegd. Aanleiding was natuurlijk een succesje van het Ne derlandse team. maar nog meer het feit dat karate nu eindelijk eens uit de schaduw moest worden gesleurd. De opzet slaagde allerminst. Op een schemerachtige en zeer trieste hotel kamer, ergens in Amsterdam, was de belangstelling nihil. Een groot aan tal kopstukken uit de karatewereld, die voor deze 'speciale' gelegenheid uit alle windstreken waren opge trommeld, hoefden slechts twee journalisten te woord te staan. Enige positieve van deze weinig gedenk waardige gebeurtenis: de afrekening voor de gratis consumpties van de journalisten betrof slechts enkele tientjes. Ditmaal moest BBN-voorzitter Henk van Oosten een aantal bruine biljet ten van honderd uit zijn portefeuille te voorschijn toveren. De perskamer van Neerlands grootste luchthaven was dan ook afgeladen geweest. Maar de flink gepostuurde praeses vereffende de rekening met liefde. En wat de karateka's betreft: zij stonden met voldoening in de ogen en blosjes op de wangen alle wel en niet nieuwsgierige journalisten te woord. Na al die jaren vergetelheid was dit immers ongekende weelde. En dat, terwijl ln het vliegtuig nog het ergste werd gevreesd. Maar de équipe van bondscoach Rob Zwartjes had toen al kunnen beden ken dat slechts het resultaat geldt. Zeker in de ogen van bondsbesturen en de massa. Een wereldtitel geen alledaagse zaak natuurlijk daar kon men moeilijk nog om heen. En zo kwam het dat bondscoach Zwar tjes uitriep: „Deze ontvangst was voor ons een hele opluchting. Meest al verdwijnen de prestaties van het nationale team in de doofpot." En ook: „Ik heb de indruk dat de Budo bond onze belangen meer en beter gaat behartigen. Voor het WK moch ten we dit keer negen dagen een trainingskamp betrekken in Japan. Verder kregen we veel meer financië le armslag bij het organiseren van interlands en het bezoeken van toer nooien. Maar goed. na dit succes kan men ook moeilijk nog om ons heen." De Budobond inderdaad niet. Al is het ledenaantal van de sectie karate veel geringer dan van de grootste tak judo (80% van alle bondsleden tegen karate 12%), een team van wereldklasse kan je moeilijk ver waarlozen. Maar de media zullen het recente karate-succes snel vergeten zijn. En dat zal niemand stimuleren om van de ene op de andere dag ook te gaan trainen in vervaarlijke hand- en voetbewegingen. Ook al is het nog zo opmerkelijk dat ook een 27-jarige Amsterdammer Otli Roet hof aan een bijna eeuwenlange Ja panse hegemonie een einde maakte door de individuele karatetitel in de wacht te slepen. En dan nog wel ln het hol van de leeuw: Tokio. Maar coach Zwartjes devalueert deze bij komstigheid bijna als hij stelt: „De Europeanen hebben Japan verdron gen omdat zij zelf nieuwe technie ken ontwikkelden. De inventiviteit is bij ons groter. Daar komt bij dat Japan geestelijk wordt geïsoleerd. Ze leven nu eenmaal op een eiland." BUENOS AIRES De voorzitter van de internationale voetbalfe deratie (FIFA), de Braziliaan Joao Havelange, heeft in Buenos Aires verklaard dat hij zich kandi daat zal stellen voor een nieuwe termijn als voorzitter. Voor de verkiezing, die op 30 mei in Bue nos Aires zal worden gehouden, kan Havelange rekenen op de steun van de Zuldamerikaanse voetbalbond, enkele Europese bonden en een aantal bonden uit Afrika en Azië. Na een eventuele nieuwe termijn wil hij zich terug trekken. Wat betreft de problemen bij de vaststelling van de landen die als eerste in hun groep worden ge plaatst bij het eindtoernooi om het wereldkampioenschap vol gend jaar in Argentinië, zei de Braziliaan dat alleen West-Duits- land en Argentinië tot nu toe zijn aangewezen als groepseersten, dit in hun hoedanigheid van titelhou der en organiserend land. De twee andere landen zullen gekozen worden door het organisatiecomi té, dat daarbij sterk afhankelijk is van de Argentijnse bond. Een be langrijke overweging bij deze keuze zal het financiële belang zijn. Havelange verklaarde voorts dat de vier sterkste uit de resterende zes Europese landen verdeeld zul len worden over de vier groepen. Twee Europese en twee Zuid- Amerikaanse ploegen, die van minder kaliber zijn, zullen door het lot over de groepen worden verspreid. Tenslotte zullen zij worden aangevuld met de landen die als de zwakste worden be schouwd, een uit Azië, een uit Afrika, een uit Zuld-Amerika en een uit Europa. Tijdens zijn bezoek aan Argenti nië heeft Havelange zich op de hoogte gesteld van de vorderin gen van de werkzaamheden voor het eindtoernooi. Hij toonde zich hierover tevreden. Verder heeft hij gesprekken gevoerd met be stuursleden van de Argentijnse bond en leden van het organisa tiecomité. Havelange (2) BUENOS AIRES - .Argentinië kan, alles bij elkaar, 32 miljoen dollar (meer dan 75 miljoen gul den) overhouden aan de eindron de van het wereldkampioenschap voetbal", zegt Joao Havelange. In Buenos Aires lichtte hij zijn uit spraak toe met: „West-Duitsland heeft ruim drie Jaar geleden aan het wereldkampioenschapstoer- nooi zo'n 57 miljoen gulden ver diend. De algemene verwachting is dat de opbrengsten dit keer aanzienlijk hoger zullen liggen." Kovacs BOEKAREST Ondanks het feit, dat Roemenië zich niet heeft gekwalificeerd voor de eindron den van het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië, zal Stefan Kovacs gewoon verder gaan met zijn werk voor de Roe meense voetbalbond. Hij blijft vi ce-president van de bond en tech nisch directeur van alle nationale elftallen. Dit heeft Anghel Para- schiv, voorzitter van de Roemeen se voetbalbond, verklaard. Men is zelfs van plan het aantal deelne mende clubs aan de Roemeense competitie van 18 terug te bren gen naar 16, om de oud-trainer van Ajax de gelegenheid te geven het nationale elftal geregeld voor trainingen bijeen te roepen. Straffen BERN De straf commissie van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft vier spelers een schorsing van één wedstrijd voor een Euro pese bekerwedstrijd opgelegd. Het zijn Gyula Visneyei en Michel Renquin van Standaard Luik, Manfred Zapf van FC Magdeburg en Vladimir Goesajev van Dyna mo Tiflis. Het viertal had tijdens wedstrijden voor het toernooi om de UEFA-cup op 23 november een gele kaart ontvangen. Hierdoor staan de gestrafte spelers van daag bij de returns buiten spel. Rot Weiss Essen ESSEN Rot Weiss Essen uit de tweede Bundesliga gaat van zijn in degratie- en financiële zorgen verkerende stadgenoot ETB Schwarz-Welss vier spelers over nemen. Het zijn Klinger, Klaus- mann, Wiemers en Kirchsteln, die samen 300.000 mark zullen ople veren. Daarmee wordt de schuld van een half miljoen van Schwarz-Weiss voor een groot deel teniet gedaan. De voorzitter van Schwarz-Weiss, ziet deze ver koop als eerste stap naar een fusie tussen de beide clubs. Schwarz-Weiss Essen heeft zich overigens geplaatst voor de kwart-finales van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker door de uitwedstrijd tegen het even eens in de tweede liga uitkomen de Westfalia Heme met 1-0 te winnen. Het doelpunt werd in de achtste minuut door Mattner ge maakt. De eerste wedstrijd was na verlenging zonder doelpunten gebleven. In de kwart-finales zal Schwarz-Weiss Essen uitkomen tegen bekerhouder FC Köln. Twee spelers van Westfalia Heme werden bij deze door slechts 1000 toeschouwers bekeken wedstrijd zwaar geblesseerd. Ochmann moest met een enkelbreuk naar het ziekenhuis en Gerresheim liep een hersenschudding op. Ook Hertha B8C heeft zich ge- Rlaatst voor de kwartfinales van et Duitse bekertoernooi, door de tweede wedstrijd tegen FC Hom burg, in West-Berlijn, na verlen ging met 4-1 te winnen. Sidka maakte ln de verlenging twee treffers en Beek scoorde daarin eenmaal. Na negentig minuten was de stand 1-1, gelijk aan de uitslag van de eerste wedstrijd, die in Homburg werd gespeeld. Hertha BSC speelt in de kwartfi nales uit tegen MSV Duisburg. Excuses BELGRADO De Joegoslavi sche voetbalbond heeft de Spaan se bond excuses aangeboden voor een opzettelijke verwonding die een Spaanse speler woensdag op liep ln de wedstrijd tussen de twee landen ln Belgrado. Er is een brief gezonden naar Ma drid en een kopie zal gaan naar de FIFA en de UEFA, waarin men zich formeel verontschuldigt voor het incident waarbij een fles ge worpen door een bezoeker de 8panjaard Juanito had getroffen toen deze, reeds geblesseerd het veld verliet. Kreische OOST-BERLIJN De 30-jarige Hans-Jürgen Kreische heeft be sloten zijn internationale voetbal carrière te beëindigen. Hij kwam 50 keer voor het Oostduitse elftal uit en scoorde 25 maal. Kreische studeert aan de sportuniversitelt om coach te kunnen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11