Gelooft Schelling in Sinterklaas? Ramp gevolg menselijke fout Inwatvoorlamp draai je eigenlijk 'n normaieArgenta'? 5 Croes: nog steeds hoop DP medewerking aan onafhankelijkheid Aruba Deze nieuwe regering zal binnen 3 maanden al iets veranderen in Nederland. Geef ze morgen de kans Oppositie (1) Oppositie (2) Ramp Pavlov in de politiek (1) Pavlov in de politiek (2) Koers Ongevallenraad over treinbotsing Schiedam vorig jaar: Uw aardappelpuree dweept met gebakken schol met champignons. Philips heeft voor elke lamp de juiste gloeilamp. PHILIPS ISDAG 6 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Nederland niet geheel afwijzend' PART.EMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEME Redactie: Ferry Mingelen Bijdragen: Theo Koelé Johan van Workum an een verslaggever iEN HAAG Betico Croes Dopt er nog steeds op, dat de ederlandse regering zal mee- erken aan de onafhankelijk- eid van het eiland Aruba, bui en het verband van de Neder- indse Antillen. afgelopen twee weken was de ider van de grootste partij van Aru- j hier in Nederland om zich te iênteren over de houding van de ederlandse partijen ten opzichte an de wensen en verlangens van niba. Den Haag zei Croes: Zolang er mwijzingen zijn. dat Nederland ruba zal helpen bij het verwerven an de onafhankelijkheid, denkt de E. P. niet aan eenzijdige onafhan- elijkheid (die Croes al eerder en nder hetzelfde voorbehoud heeft angekondigd voor 13 maart 1981). ian wijzingen ïroes heeft voldoende aanwijzingen, at Nederland niet meer geheel af- rijzend staat tegenover het Aru- aanse onafhankelijkheidsstreven. Iet is Croes gebleken dat de nieuwe lederlandse minister voor Antilli- anse zaken straks naar de Antillen al gaan om daar de Arubaanse westie te bespreken. Als hij daar aankomt, zal een delega tie van het Haagse „Institute for Bocial Studies" een studie hebben gemaakt over samenwerkingsver banden van een onafhankelijk Aru ba met de andere Antilliaanse eilan den en Nederland. De commissie zal ook zaken bestu deren als de munteenheid, buiten lands beleid, defensie, nationaliteit, ontwikkelingshulp en associatie met de Europese Gemeenschap. Daar voor komt in januari een team van vijf mali van het instituut naar Aru ba. De studie zal worden bekostigd door het instituut. In het kader van de technische bij stand aan de Nederlandse Antillen gaan twee functionarissen van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten naar Aruba om daar het bestuurs- en ambtenarenapparaat door te lichten. Een delegatie van de Nationale woningraad zal. als de mi nister voor Antilliaanse zaken dat goed vindt, naar Aruba gaan om te adviseren over de woningbouw. Andere eilanden Als de nieuwe minister voor Antilli aanse zaken naar de Antillen gaat om in een driehoeksgesprek (Neder landse Antillen, Nederland en Aru ba) de Arubaanse onafhankelijkheid te bespreken, moeten daar, zo vindt Croes, ook vertegenwoordigers van de andere eilanden bij aanwezig zijn. Hij zei dat Aruba zich er terdege van bewust is dat het uittreden van dat eiland uit Antilliaans verband conse quenties heeft voor de andere ei landen. De M. E. P. zal zich „niet loyaal" opstellen tegenover het nieuwe An tilliaanse kabinet, maar zei Croes, „mijn partij zal in het parlement zeker niets doen dat nadelig kan zijn voor de andere eilanden. Zo zal mijn partij, als er tenminste geen rare dingen gebeuren, de decentralisatie voorstellen van de regering-Rozen dal steunen." doords. P. C. Meijer „Ik en de rest" heet het werkprogram van de voedingsbond FNV, Bat in november is vastgesteld. Er staan heel wat zinnige dingen de wens tot vereenvoudiging van de sociale wetten, het ^voeren van een voor iedereen geldende pensioenregeling, een «ter functioneren van arbeidsbemiddeling, kritische opmerkin gen over het inkomensbeleid, het plezier dat je aan werk zou noeten beleven en ga maar door. Wat dat betreft had het wel 2 x zo lang kunnen zijn. Er zijn zo véél dingen te bedenken, die we allemóól best zouden willen. Alleen het heeft niet zo veel zin. als je niet weet hoe je al die wensen moet gaan waar maken. Tenzij en dat past goed in deze tijd van het jaar je nog ge- Ilooft in Sinterklaas. Nu is deze goed heilige natuurlijk wel een figuur, waar mensen uit de voedingsbond- «ctor nogal wat mee te maken heb- >en. als bereiders van allerlei lekkers in zoets dat door de Sint wordt uit- jedeeld. Maar ook zij weten, dat het vèl betaald moet worden. En dat is iu een van de dingen, die nogal tuiten zicht blijven in hun verhaal, loe moet het verwerkelijkt? En wat ;omt eerst? Wie zegt een werkpro- [ram aan te bieden, zal dat toch eker duidelijk moeten maken. Als e overal tegelijk aan beginnen wilt, iierk je niet, maar rotzooi je maar vat aan en er komt niets uit je tanden. daar als we in de sfeer van Sinter- ;laas willen blijven, had er ook méér ngemoeten dan er staat. Sint houdt lamelijk ook het dikke boek bij, raarin al onze ondeugende streken taan vermeld. Daar pleegt hij je dan iver te onderhouden. Dat komt ech- er niet voor in „Ik en de rest". Ja. fel tegen de overheid, en tegen de lerkgevers. maar niet tegen de men en waar dit eerst voor bestemd is: e leden van de voedingsbond FNV. louden die allemaal zo braaf zijn? lij de kwestie van werkgelegenheid fordt b.v. wél gezegd dat het be- rijfsleven helemaal niet vriendelijk s voor mensen die uit het arbeids- iroces gestoten worden. Nee, maar ijn collega-werknemers dat wel? loe worden zulke mensen er soms liet op aangekeken, dat ze „ook van nijn centen" leven? En bij buiten- andse werknemers wordt wél ver- eld, dat we hun de rotklusjes laten ipknappen. Ook, dat er gezorgd zou loeten worden, dat rotklussen ver wijnen er er geen buitenlanders leer toegelaten zouden moeten wor- en. Daar blijft het dan bij. De 'NV'er Kok liet een tijdje terug een luchterder geluid horen, toen hij ileitte voor een soort algemene lienstplicht voor dat werk dat nie mand eigenlijk wil doen. Want laten we elkaar niet wijs maken dat er ooit geen rotwerk meer zou zijn. En ge daan moet het toch worden, ook al heeft niemand er zin in. Het aankwe ken van een stuk solidariteit zou wel eens erg zinnig en nodig kunnen zijn. Als het er bepaald niet makkelijker op lijkt te worden, red je het niet als je er niet samen voor gaat stéin, niet omdat dat van buiten af opgelegd is, maar omdat dat uit jezelf komt. En dan redt een vakbeweging het niet, die meent dat de leden alleen maar de brave kinderen zijn uit de Sinter klaasversjes. die het vanzelf wel goed met anderen voor hebben. Want braaf is die „ik" uit „Ik en de rest". Hij wil altijd best wel werken, weet te kiezen niet voor het leukste, maar voor het nodigste, wil z'n talen ten ontplooien en kijkt daarbij ook naar wat de samenleving nodig heeftIk zou daar toch wel een vraagteken bij willen zetten. Niet omdat mensen dat altijd niet doen. maar omdat ze het beslist niet altijd doen. Daar hoef je geen dominee voor te zijn en de bijbel niet bij te halen. Kijk maar in je krant en naar de TV. Schelling en de zijnen krijgen dan best gelijk als ze zeggen dat het daar dan ook wel eens naar gemaakt wordt, maar het gebeurt ook opdat mensen denken „ik eerst". Nu zal dat overigens niet een van de meest makkelijke taken zijn voor de vak beweging. Maar als je daar ook niet de vinger bij durft te leggen en van plan bent daar wat aan te doen, ga je de mist in. Ook al heb je verder nog zulke mooie ideeën. Het is de kerken ooit wel eens verwe ten dat ze te weinig nuchter waren, en wel allerlei mooie woorden uit strooiden. Weet U wel? Marx: opium voor het volk. Misschien moet je wel man van de kerk zijn, om te weten hoe bitter het is om zo'n les te leren. Je zou daar een ander graag voor willen bewaren. Of, om nu toch in Sinterklaasstijl te blijven: „mak kers, staakt Uw wild geraas." Sin terklaas bestaat echt niet P. C. Meijer is industricpredikant in algemene dienst van de gereformeer de kerken. De PvdA als wraakgodin, die met haar alles verzengende bliksems het kabinet Van Agt-Wlegel ineen doet schrompelen tot een smeu lend hoopje politieke puin. Het is een aardig beeld voor de teleurge stelde PvdA-achterban, maar even dreigend als weinigzeggend. Wat is keiharde oppositie, met welk doel, wat wil je bereiken en langs welke weg, het zijn vragen die de PvdA nu voor zichzelf moet beantwoorden. De discussie daarover is vorige week gestart en zal nog wel even doorgaan. Uitgangspunt is natuur lijk het kabinet Van Agt-Wiegel zo snel mogelijk de nek omdraaien en zelf weer versterkt in de regering komen. Daarover is iedereen het eens, de meningsverschillen ont staan over de manier om dat te bereiken. Er is een harde stroming in de partij die zegt: samenwerking met het CDA zal ook de volgende keer wel weer nodig zijn om een meer derheid in de Kamer te komen. Dat betekent echter niet dat we het CDA nu met fluwelen handschoe nen moeten aanpakken. In tegen deel. Ze regeren heus niet met ons omdat ze ons zo aardig vinden, maar vooral omdat ze de macht vrezen die wij vertegenwoordigen. Ze denken die macht te kunnen beteugelen door ons in de regering te halen. Hoe harder dus onze op positie is, hoe groter de problemen in het land zijn, des te meer rede nen heeft het CDA met ons samen te werken. De polarisatie heeft de PvdA de afgelopen jaren bij de verkiezingen geen windeieren ge legd. Als de PvdA nog wat groeit is er gewoon geen meerderheid voor een CDA-WD kabinet. De gematigde stroming binnen de PvdA is tegen een harde opstelling tegenover het CDA. „Zo'n houding zal het CDA de gelederen doen slui ten. Meningsverschillen zullen ver geten worden in een gezamenlijke poging de PvdA-storm te door staan. De gematigden verwachten dat die storm binnen het CDA zelf wel zal ontstaan. Over zo'n ander half jaar, als blijkt dat ook de zwakkeren in de samenleving niet ontzien kunnen worden in de bezui- nigingsgolf van de overheid. Als Je erop rekent dat binnen zo'n periode het kabinet Van Agt-Wiegel ten on der gaat moet je door een anti-CDA opstelling nu geen barrières gaan opwerpen voor voortzetting van de regeringssamenwerking met het CDA," aldus de gematigde stro ming. „Harden" en „gematigden" zijn overigens in vele nuances aanwezig zo zijn er bijvoorbeeld ook socialis ten die een gematigde koers voor staan ook om een eventuele toe komstige samenwerking met de VVD open te houden. voor hebben we andere mensen in de fractie. Bij de verkiezingen in 1971 en 1972 heeft de PvdA het alternatief steeds zichtbaar gemaakt door de vorming van een schaduwkabinet Dat is een term, ontleend aan een politiek tweepartijenstelsel waar de ene partij de andere volledig vervangt als de regeringsmacht wisselt. In ons meerpartijenstelsel waar samenwerking met anderen steeds nodig is, is een schaduwka binet eigenlijk onzin. Al die men sen worden echt niet minister, de andere partijen leveren ook minis ters. De presentatie van een scha duwkabinet heeft daarom meer met reclametechnieken te maken, het verkoopt lekker in een verkie zingscampagne. Nu vrijwel alle PvdA-bewindslie- den van het kabinet Den Uyl in de fractie terugkeren, rijst in de PvdA de vraag of een schaduwkabinet ook nu niet nuttig zou zijn om dat- aanwezige alternatief nog meer ge zicht te geven. De echte sterren- ploeg op de reservebank, klaar om het veld in te gaan. Binnen de frac tie is dat idee slecht ontvangen. De terugkeer van de bewindslieden geeft in de fractie al veel spannin gen. Taken moeten worden herver deeld, de ministers zullen veel moeite hebben zich aan te passen aan het kleinere deelgebied dat zij, zijnde een van 53 fractieleden mo gen beheren. Voor de ministers moet het afkikken nog beginnen. Als je ze nu in een schaduwkabinet zet, worden het super-fractieleden, dan kost het ze helemaal geen moeite zich aan de nieuwe situatie aan te passen. Bij die schaduw-ministers zullen nieuwe inzichten en ideêen weinig kans krijgen. Het is ook nog maar de vraag of zo'n schaduwminister er echt blijft zitten tot aan de vol gende verkiezingen, zegt een insider. Het beraad in de PvdA-fractie over de oppositierol is, zoals gezegd, nog maar net begonnen. Morgen wordt de discussie voortgezet, maar het zal nog wel even duren voordat de PvdA zijn echte draai gevonden heeft. Dilb ie nieuwe rejerinj die umorfen kunt beun. Een regenng van vooruitstrevende, zeer capabele manen van wie u nu al weet boe ze zullen regeren.* Stemt u op de PvdA, D&6 of de PPR dan tuaaJet u bet deze regering mogelijk onmiddellijk aan de slag te gaan. Dan bent u zeker dat er w erkelijk iels verandert in Nederland. Doet u dat niet dan «temt n in feite blind. Dan weet u niet hoe uw nieuw e regering eruit zal zien. En nog mulder weet u hoe die nieuwe regering gaat regeren. Dan kiest u voor het oude geharrew ar. Dan zal er wéér niets veranderen in Nederland. Daarom vragen wju: r.txyt? na fwowfrig zM bnwn 3 maand*) H vMigabMan r Nadartand Kies een nieuwe regering. Stem PvdA lijstl of D66 lijst 5 of PPR lijst 10 De partijstrategen kortom, zijn weer druk in de weer, ongeremd door hun wansucces in de afgelo pen formatie. Wat al die lange ter mijn strategieën voor de dagelijkse- oppositierol betekenen is nog on duidelijk. Wel is duidelijk wat Den Uyl zelf wil, hij wenst aanwezig te blijven als het zichtbare alterna tief. „De mensen moeten blijven (of gaan) denken dat de eigenlijke mi nister president ten onrechte in de oppositiebank zit. Dat betekent dat Den Uyl geen al te ruwe opposi tiedaden moet verrichten, daar- Alhoewel de fractieleiders Van Agt en Wiegel het met elkaar al hele maal eens zijn over het nieuwe ka- .binet, moet er formeel toch nog wel het een en ander gebeuren voordat het grote moment echt daar is. Allereerst moet de informateur Van der Grinten, na afronding van zijn werkzaamheden eindverslag uitbrengen aan de Koningin. Dat kan nog interessant worden gezien de geheel eigen opvattingen die Van der Grinten heeft ontwikkeld over de vraag wat een parlementair meerderheidskabinet is. Maar goed, hij houdt er mee op, de Ko ningin benoemt een formateur, die de „mannetjes en vrouwtjes", (for matiejargon) verzamelt. Vervol gens vindt de oprichtingsvergade ring (constituerend beraad) van het kabinet plaats. De nieuwe ministers kunnen daar nog extra wensen uiten, vragen stellen over het regeerakkoord etc. Blijkt dat iedereen het daar met iedereen eens is, dan kan de be ëdiging van de nieuwe bewindslie den plaatsvinden. Tot op dat mo ment, is het demissionaire kabinet nog steeds aanwezig, een der de missionaire ministers neemt de Schaduwkabinet 1972 verantwoordelijkheid voor het ko ninklijk besluit dat de nieuwe mi nister-president benoemt, de nieu we minister-president regelt ver volgens de koninklijke besluiten voor zijn nieuwe collega's. Rest ten slotte nog de portefeuille over dracht op de departementen. Iede re minister tekent op zijn nieuwe post een stuk waaruit blijkt dat hij het boeltje van zijn voorganger overneemt. Pleidooien van Kamervoorzitter Vondeling om ook echt iets in die portefeuille te doen, een platte grond van het departement, de stand van zaken rond de wetgeving etc., zijn tot nu toe niet aangesla gen. De hoogste ambtenaar op het departement, de secretaris gene raal licht de nieuwe minister in over de werkwijze op zijn ministe rie. Het hangt van de vriendelijk heid van de vertrekkende minister af of deze zijn opvolger nog wat goede raad wil geven. Soms is het tegendeel het geval. Bij de rege ringswisseling in 1973 moet de heer Gruijters als opvolger van de ver trekkende CHU-minister Udink van volkshuisvesting te horen heb ben gekregen: „Hierbij draag ik mijn portefeuille over, ik vind het een ramp voor het land." Een vast bestanddeel van het Haagse nieuws bestaat uit reacties van belangengroepen op plannen van de regering. Die reacties zijn meestal erg voorspelbaar. De afge lopen jaren, onder het kabinet-Den Uyl was het steeds hetzelfde liedje: een nieuw kabinetsplan was bij de werkgevers altijd onvoldoende, of zelfs een stap in precies de verkeer de richting. De vakbeweging re ageerde altijd gereserveerd: het plan was een goed begin, en op de uitwerking kwam het nu nog aan. Een geroutineerde Haagse journa list hoefde zelden de reacties zelf af te wachten, om toch een correct bericht van de reacties te produ ceren. Zoals bijvoorbeeld op 10 augustus van dit jaar, toen PvdA. CDA en D'66 hun akkoord over het econo misch beleid hadden afgesloten. Reactie VNO (werkgevers): „Diep teleurgesteld, elk uitzicht op winst herstel ontnomen", NCW (Christe lijke werkgevers): „Grote twijfel", FNV (vakbeweging): „Pijnlijke ele menten, maar al met al verdient het onze steun", CNV (christelijke vakbeweging): „In principe bereid tot medewerking, veel hangt af van de praktische uitwerking". •Intussen heeft CDA-leider Van Agt zijn politieke steven gewend van de PvdA naar de WD, en op 21 no vember met deze partij een ak koord gesloten. De reacties echter bleven even voorspelbaar. Alleen moeten de journalisten er even aan wennen dat zij hier en daar wat initialen moeten verwisselen voor dat zij hun bericht van de reacties in de krant zetten VNO: „Uiteinde lijke oordeel hangt af van het con creet te beoordelen beleid, maar het akkoord verdient een reële kans", NCW: „Aanvaardbare ba sis", FNV: „Akkoord schiet vol maakt tekort, al met al volstrekt onvoldoende", CNV: „Bezorgd, on aanvaardbaar. diep teleurgesteld". In krap twee weken zijn er al meer gevallen van verwisseling van rol len onder handhaving van de wel bekende teksten van het stuk. Zo heeft de WD als oppositiepartij vier jaar lang het kabinet-Den Uyl verweten dat het een te groot finan cieringstekort voor de overheid ris keerde. „Dit kabinet speelt va ban- que," fulmineerde Wiegel. Maar vo rige week al. terwijl Duisenberg (PvdA) als demissionair minister van financiën nog achter de rege ringstafel zat, was het het PvdA- kamerlid Dolman dat tijdens het debat over de belastingplanenn voor volgend Jaar het komende CDA-WD-kabinet voor de voeten wierp dat het tekort uit de handen zou lopen. Dat kabinet laat de lo nen te veel stijgen, terwijl het de dan noodzakelijke bezuinigingen niet zal kunnen vinden, zo onge veer redeneerde Dolman. Duisen berg viel hem bij. Daarmee is een van de belangrijkste thema's van de parlementaire oppositie voor de komende tijd al bekend. Frappant, hoewel goed bedoeld, was ook de visie die NCW-deskun- digen gisteren gaven op de econo mische toestand. De werkloosheid hangt vooral samen met ontwikke lingen in de wereldeconomie, en die ontwikkelingen hou je niet in Ne derland tegen door als werknemers af te zien van een procentje prijs compensatie. De afgelopen Jaren was het vooral Den Uyl, die wees op de internationale oorzaken van onze werkloosheid. Terwijl het toen de rol van de ondernemers en WD was om te betogen dat het kabinet- Den Uyl de hoofdschuldige is. Korte noot: Pavlov was een Russi sche geleerde die eind vorige eeuw de voorspelbaarheid van het ge drag van dieren ontdekte. Telkens wanneer hij zijn honden voerde, sloeg hij op een gong. De honden kwijlden wanneer het voedsel werd voortgezet. Na enige tijd kwijlden de honden al bij het slaan van de gong. ook zonder dat er voedsel werd voorgezet. Beurskoersen en politie hebben soms met elkaar te maken. Maar de gebeurtenissen rond de kabinets formatie hebben de effectenhandel in ons land toch niet ernstig kun nen beroeren. Terwijl in het politie ke centrum van het land rond het Haagse Binnenhof emoties van woede, verbijstering of vreugde heersten, werd in het financiële centrum rond de Amsterdamse beurs vrij laconiek gereageerd ge durende zes maanden kabinetsfor matie. Natuurlijk was er wel invloed op de handel, maar duidelijk aanwijs baar Is die niet, zo vertelde ons een woordvoerder van de vereniging voor de effectenhandel ons. „De reactie is vrij laconiek. In elk geval geld dat voor de handel door pro fessionele beleggers! Het 'gewone publiek' lijkt wel wat gestimuleerd te worden door de komst van een centrum rechts-kabinet. Er is een grote publiek wakker geworden, aldus de woordvoerder. De omzet ten zijn de afgelopen weken duide lijk toegenomen Maar deze opgelopen belangstel ling zal ook wel samenhangen met de meevallende cijfers van enkele grote ondernemingen, terwijl ook de iets gunstiger internationale ontwikkeling zijn invloed zal heb ben. „Toegenomen vredeskansen in het Midden-Oosten kunnen net zo belangrijk zijn als de kabinets formatie. Hetzelfde geldt bijvoor beeld voor maatregelen om de Duitse economie op te peppen, of voor Amerikaans-Japanse afspra ken die gunstig kunnen uitpakken voor export van Nederlandse be drijven." PARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTPARLEME ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De treinbotsing op 4 mei van het vorig jaar bij Schiedam, waarbij vierentwin tig mensen om het leven kwa men, is veroorzaakt door een menselijke fout. De oorzaak van de botsing lag uitsluitend bij de sprinter die uit Schie dam richting Vlaardingen ver trok en daarbij door een rood sein reed. Tot deze conclusie komt de spoor wegongevallenraad, die het ongeval uitvoerig heeft onderzocht. Het ver slag van het onderzoek is aan minis ter Westerterp (Verkeer en Water* (AOVERTENTIEI Of het nu een schaal aardappelen is of een schaal rijst. Macaroni of aardappelpuree,.. Zo gauw ze kennis hebben gemaakt met vis is er geen houden meer aan. Toscaanse makreel of makreel in 't groen. Gebakken schelvisfilet met gember of wijting op z'n Italiaans. Kabeljauwfilets a la douce France of makreel Flawaii. Gekookte schelvisrolletjes met peterseliesaus of gegrilde schol... Tja, als ze eenmaal verkikkerd zijn op vis, dan is er geen houden meer aan. En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vi$ en Visproduktcn, Javastraat 2b, Den Haag. \i7 staat) aangeboden, die hierop heeft besloten een aantal voorstellen van de raad over te nemen. Zo zal het tempo waarmee automatische trein beïnvloeding (ATB) wordt geïnstal leerd, worden verhoogd. Overigens kan dit slechts in zeer beperkte mate als gevolg van de technische capaci teit van de Nederlandse spoorwegen en de toeleverende industrie. Bij het ongeluk van 4 mei vorig jaar botste de uit Schiedam vertrokken sprinter frontaal op de Rheinexpress uit Hoek van Holland, die op het linkerspoor reed om een stoptrein richting Rotterdam in te halen. Na het inhalen zou de Rheinexpress te rugwisselen naar het rechterspoor. De sprinter verliet echter het station Schiedam/Rotterdam-West toen het vertreklicht op het perron nog niet brandde, passeerde een rood sein buiten het station, reed de wissel waarover de Rheinexpress naar het rechterspoor moest terugkeren open en botste tenslotte frontaal op de Rheinexpress. De 24 slachtoffers za ten in de sprinter. De machinist van de sprinter werd, met aantal andere mensen, ernstig gewond. De spoorwegongevallenraad meent dat er sprake is van een menselijke fout van de machinist van de sprin ter. „vermoedelijk mede beïnvloed door een menselijke fout van de hoofdconducteur". De machinist kan zich van het ongeluk en de daar aan voorafgegane periode op die dag niets meer herinneren. De hoofdconducteur, die op het ver treksein moest letten, weet niet meer of hij het licht al of niet heeft zien branden. De spoorwegongevallen raad is er van overtuigd dat de In stallaties goed hebben gewerkt. De raad meent ook dat menselijke fou ten altijd zullen voorkomen en doet daarom een aantal voorstellen waar door dit soort ongelukken kan wor den voorkomen of de gevolgen min der ernstig kunnen worden gemaakt. Verhoging Minister Westerterp heeft een aantal van die voorstellen overgenomen, zo als verhoging van het tempo van de installatie van ATB. Verder wil mi nister Westerterp een onderzoek la ten instellen naar de vraag of de veiligheid kan worden gediend door het treinpersoneel meer in te lichten over bijzondere situaties. Minister Westerterp zal ook de spoorwegen vragen hem nader te in formeren over de mogelijkheden van een geluidssignaal waarmee trein dienstleiders worden gewaarschuwd wanneer een wissel wordt openge reden. Speciaal voor sfeer verlichting. zoals in een staande schemerlamp met een grote kap. Geeft prettig, egaal fluweelzacht licht. Zo vraagt de ene lamp om een ander soort licht dan de andere. Draai dus niet zo maar een peertje in uw lamp. Kies met overleg de juiste gloeilamp. De spoorwegongevallenraad heeft ook voorgesteld te onderzoeken wel ke voordelen het kan hebben om op i a ijj a i het heie spoorwegnet teieraii te in- bekentenis in zaak doodgestoken man stalleren Hierbij is rechtstreeks con- tact mogelijk tussen de verkeerslei ding en de machinist. Een onderzoek van de spoorwegen hiernaar heeft echter geleerd, aldus minister Wes terterp. dat de kans gering is om met behulp van dit communicatiesys teem een plotseling dreigend gevaar te voorkomen. ROTTERDAM (ANP) - De 28-Jari- ge in Indonesië geboren M. Z. H. uit Rotterdam heeft bekend de Indone siër Adjle Rlffian te hebben dood gestoken. Het slachtoffer werd door de eigenaar van een snackbar dood gevonden in een kamertje boven zijn zaak in de Hugo Molenaarstraat in Rotterdam-west. Bij het onder zoek koesterde de politie onmiddel lijk verdenking tegen H. Hij heeft bekend met het slachtoffer te heb ben gevochten en hem de fatale messteek te hebben toegebracht. Aanleiding voor de steekpartij was een ruzie om de vriendin van H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9